Landarbeiders naar Duitschland. J „Mijnhardtjes" zijn geen ronde, maar hartvormige cachets. iragen voor 's lands Defensie. Uit de Provincie MIDDELBURG. GOES. ZUID-BEVELAND. WALCHEREN. NOORD-BEVELAND. Gisteren vond te Middelburg een ver gadering plaats ter 'bespreking van de werkgelegenheid in naburige landen. De vergadering stond onder leiding van dhr Van Lier, referendaris-advi seur bij het Departement van Sociale Za ken en werd o.m. bijgewoond door weth. O) derdijk, dhr Staal, directeur der di- stricts-arbeidsbeurs te Middelburg en v rtegenwoordigers van gemeentebestu ren en agenten der arbeidsbemiddeling op Walcheren, Noord- en Zuid-Beveland. Er waren pl.m. 60 personen aanwezig. Dhr Van Lier heeft achtereenvolgens een uiteenzetting gegeven van de werk gelegenheid voor Nederlanders in Frank rijk, België en Dbitschland. Waar wij onlangs van een dergelijke vergadering reeds een uitvoerig verslag gaven, vol staan wij met het volgende: Men heeft voldoende waarborgen, dat de Nederlandsche arbeiders in Duitsch land geen moeilijkheden ondervinden ten aanzien van de uitoefening van hun gods dienst en van hun cultureel en maat schappelijk leven. Do Nederlandsche ar beider mag in Duitschland niet aan po litiek doen, maar dat is geen bezwaar. Niet slechts de Duitsche Arbeitsambter, maar ook de Nederlandsche Consulent voor Sociale Zaken in Duitschland, te vens Directeur der Nederlandsche ar beidsbeurs te Oberhausen, staat de arbei ders met raad en daad bij. Spr. wees er nog op, dat deze werkge legenheid vooral geschikt is voor onge huwde personen. De seizoenarbeid is in vele gevallen ook passend voor gehuwden en kostwinners; hier moet echter met gezinsomstandigheden rekening worden gehouden. Volgens Spr. is het beste, hen, die gaarne in Duitschland gaan wer ken en geschikt zijn, het eerst in aanmer king te laten komen. De drie groote landarbeidersorganisa- ties (Chr., R. K. en moderne) hebben zich bereid verklaard mede te werken aan de plaatsing van landarbeiders in Duitsch land. Dhr Melse, vakkundig ambtenaar bij den Rijksdienst der Werkloosheidsverze kering en Arbeidsbemiddeling voor de Zuidelijke provinciën, verkreeg daarna het woord. Spr. begint met te wijzen op het groote nut van de openbare arbeidsbemiddeling. Door een goed werkend bemiddelingsor gaan kunnen vaak menschen worden ge plaatst, die anders zouden moeten wor den gesteund. Hoe beter de bemiddelingsorganen wer ken, hoe minder werkloosheid. In nog sterkere mate geldt dit voor het buitenland. Wat zou er van terecht ko men, indien vel»'duizenden arbeiders, zooals wij nu in Duitschland kunnen plaatsen, daar op eigen gelegenheid gin gen zoeken naar werk. In 1937 werden door de Nederlandsche arbeidsbeurzen, in samenwerking met de Nederlandsche arbeidsbeurs te Oberhau sen, 4500 arbeiders in Duitschland ge plaatst. Daarvan waren 1400 seizoen-ar beiders voor den landbouw, waarvan uit het Zuiden des lands bijna 80O. Van deze 800 kwamen er ruim 2 00 uit Zeeland. Dit is een mooi aantal, dat echter, gelet op de groo te werkloosheid onder de landarbeiders, veel hooger had kunnen zijn. In elk geval is het een mooi begin. De resultaten waren zeer gunstig te noemen en niet het minst voor deze pro provincie. Het aantal geslaag de plaatsingen was voor de Zeeuwen het hoogst. Ei» vooral Zeeuwsch-Vlaanderen muntte hier bij uit. 85 pet. der uit Zeeland geplaatste arbeiders bleef daar tot het einde van het seizoen. Meerderen spaarden 'in ongeveer V* jaar bedragen van f 350, f 400, f 450 en er was er zelfs één die het bracht tot f 500. Een arbeider uit Middelburg maakte gemiddeld, over het geheele sei zoen f 17.50 per week aan zijn vrouw over. Soms werden twee of drie* broers uit één gezin geplaatst, waardoor bedragen van resp. f750, f870 en f1150 aan spaargeld in een gezin terecht kwamen. Hierdoor konden soms arme kleine boe ren hun bedrijf verbeteren en werd de toestand voor dergelijke gezinnen veel beter. Ook, werden vele ongehuwde jongens geplaatst als inwonend knecht, waarvoor nog steeds veel gelegenheid bestaat. Ook deze zijn vaak zeer tevreden. Echter waren er ook wel enkele be zwaren. Deze zijn voor 1938 ondervangen. Dit jaar kunnen alleen reeds in Rijn land en Westfalen 2000 seizoen-arbeiders worden geplaatst. De arbeiders uit het Zuiden des lands komen haast allen in Rijnland en gaan dus niet ver van huis. Bovendien krijgen alle arbeiders geheel vollen kost van den werkgever. Verder hebben zij vrij reizen vanaf de Neder landsche grens tot aan den werkgever en, indien zij een vol seizoen in Duitsch land blijven werken, wordt ook de terug reis door den werkgever betaald. De arbeiders mogen 85 pet. van hun spaargeld aan de Nederlandsche Arbeids beurs te Oberhausen zenden. Deze maakt het dan via de Clearing over naar Ne derland, aan het door de arbeiders op gegeven adres. Van deze Marken ontvan gen zij 'den officieelen Berlijnscben koers, dat is momenteel ruim 72 cent per Mark. Het aantal van 2000 seizoenarbeiders is geenszins een maximum, zoodat allen 'die zich aanmelden geruist geplaatst zul len kunuen worden. Reeds nu heb- b<e n meer Id an 300 Zeeuwse he arbeiders zich voor plaatsing aangemeld en het laat zich aanzien, dat velen zullen vol gen. Er is niet alleen plaats van seizoen arbeiders. Ook melkersgezinnen en gewo ne landarbeidersgezinnen kunnen worden geplaatst. Ook voor dezen zijn de voor waarden zeer gunstig. Verdeir wtorden gevraagd ongehuwde melkknechten, paardenknechten en knech ten voor gemengd bedrijf. Een zeer goede melkknecht komt tot een loon van 60 a 70 Markt per maand plus kost en inwo ning, in enkele zeer gunstige gevallen wordt zelfs 80 a 90 Mark bereikt. Zij, die nog beginnelingen zijn en on geveer 10 koeien kunnen melken kunnen rekenen op een loon van 40 a 50 Mark per maand plus kost en inwoning. Dit laatste loon geldt eveneens voor de paar denknechten en knechten voor gemengd bedrijf. Bij deze laatste groep zijn er velen, die in den zomer ook accoordwerk krijgen, waardoor de verdiensten aanmerkelijk hooger worden. Men lette bij de bereke ning van de loonen voor ongehuwde knechten vooral ook op de omrekenings- waarde van den Mark. Ook zij mogen 85 pet. van bun spaargeld naar Nederland overmaken. öpr. wijst nog op het feit, dat van de vele arbeiders die 'hij' vorig jaar in Duitschland bezocht, niemand klaagde over moeilijkheden op godsdienstig of politiek gebied. Wanneer de arbeiders klachten hebben over voeding, behandeling en dergelijke, kunnen zij zich wenden tot het Duitsche Arbeitsamt in hun omgeving. Indien zij meenen, dat hun belangen dan nog niet voldoende behartigd worden, kunnen zij zich wenden tot de Nederlandsche Ar beidsbeurs te Oberhausen Rhld. Men kan er op rekenen, dat de klach ten worden onderzocht en de bezwaren zoo mogelijk opgelost. Vragen werden gesteld door de heeren Philipse, wethouder van 's-Heer Arends- kerke; Huinink, Burgemeester van Veere; De Kam, Agent der Arbeidsbemiddeling te Krabbendijke en den heer Tange, Agent der Arbeidsbemiddeling te Rilland-Bath. Bij de beantwoording werd gewezen op het feit, dat de bezwaren voor de ge huwden deels te ondervangen zijn, door dat zij hun vrouw en medewerkende kin deren en desnoods ook één of twee kleine kinderen kunnen medenemen. Zeer kleine ploegen moeten er mede rekenen, dat kinderen, die nog niet mede werken, thuis dienen te blijven. Voorts mag aan gesteunde gezinnen, tot twee weken na plaatsing van den kostwinner, steun worden verleend, ter wijl verder, indien noodig, met voorschot ten kan worden geholpen. Er is overal gelegenheid voor kerk bezoek. De afstanden van de boerderijen naar de verschillende kerken, staan in de contracten aangegeven. Bij de indee ling der ploegen wordt hiermede reke ning gehouden. De werktijden zijn normaal en onge veer gelijk aan de in deze omgeving ge bruikelijke. Natuurlijk maken de arbei ders, bij accoordwerk, wel eens langere dagen. Dat doet men trouwens overal. Ook kunnen plattelandsche jongens, die nog niet in den landbouwarbeid bedre ven zijn, in de Duitsche grensstreek ge plaatst worden als leerling-landbouwers knecht tegen een loon van 25 35 Mark per maand met kost en inwoning. De arbeiders moeten geen gereedschap medenemen. Sommigen nemen echter wel een bietenspade mee. Een fiets moet be slist niet medegenomen worden. Do arbeiders zijn verzekerd tegen ziekte en ongevallen. Met een woord van dank voor de groote opkomst en het aandachtig gehoor sloot de voorzitter de vergadering. kunnen volstaan, dat zoowel voor de groote als voor 'de middel-studio dienst zou doen, thans is besloten twee orgels te houwen. Een orgelcommissie, waarin zeven leden zitting hebben, zal aan dit onderdeel haar aandacht schenken. De aanbesteding van het werk zal binnen enkele maanden kunnen plaats hebben, zoodat nog midden-zomer een aanvang met den bouw zal worden ge maakt. Het zal waarschijnlijk wel voor- jaar-1940 worden voor de nieuwe studio in gebruik zal kunnen worden genomien. HET ZEEUWSCH-VLAAMSCH BORGSTELLINGSFONDS. Het Zeeuwsch-Vlaamsche Borgstel lingsfonds heeft in den aanvang van 1937 zijn arbeid aangevangen. Uit vanwege die Stichting verstrekte inlichtingen blijkt, dat in 1937 waren ingekomen 35 verzoeken om credietsteun, waarvan aan 10 belanghebbenden moest worden meegedeeld, dat hun op grond van de bepalingen geen financieelen steun kon worden verleend. Van de 23 in behandeling genomen verzoeken wer den 10 na saneering van het bedrijf in gewilligd, 10 werden afgewezen, 2 ver zoeken konden niet in behandeling wor den genomen, omdat de betrokken per sonen afkomstig waren uit een gemeen te die niet definitief tot de Stichting is toegetreden, en aan het eind van het jaar waren nog 8 verzoeken in behan deling. Deze credieten, loopende over bedra gen van f 150 tot f 500 beliepen in totaal f2750. Het fonds kon voor 1937 be schikken over een bedrag aan crediet steun tot een maximum van f 5000. ERNSTIG ONGELUK. Onder gemeente Hontenisse-Terhole heeft hedenmorgen een ernstig verkeers ongeval plaats gehad. Eenige scholieren reden per rijwiel op het langs den weg gelegen rijwielpad, toen op een gegeven moment de 15-jarige L. W., wonende te Hontenisse, een meisje, eveneens gezeten op «ce rijwiel, wilds p&ssesren. Beiden kwamen met elkander in botsing. Het meisje kwam met haar rijwiel in een naastbij gelegen sloot terecht, terwijl de jongen, tijdens zijn val, met een juist passeerende vrachtauto uit N.-Holland in aanraking kwam. De jongen bekwam zeer ernstige ver wondingen aan het hoofd en werd een in de buurt staande woning binnen gedra gen, terwijl een tweetal doktoren spoedig ter plaatse verschenen en eerste hulp ver leenden. De toestand van den jongen is bedenkelijk. Naar we vernemen moet de chauffeur van de passeerende vrachtauto geen schuld treffen. Door de politie wordt een onderzoek ingesteld. Het eerste busje vol. Gisteren kreeg dhr Leijdesdorff bezoek van den secretaris van de buurtcommis- sie Wagenaarstraat, dhr A. G. Bouwense, die zijn feestbusje, hem Maandag gebracht, reeds met 50 dubbeltjes gevuld, kon in leveren. Bazar Chr. Jonsemann en-vereeniffing. De bazar de G. J. M. V., die tot doel heeft het gebouw der G. J. M. V. schuld- vrij te maken, is, zooals wij1 reeds giste ren meldden, geopend. De voorzitter van de commissie van bijstand, d'hr G. Berghuys, heette aller eerst den Commissaris der Koningin en Mevr. Quarles van Ufford welkom. Hun tegenwoordigheid wordt op hoogen prijs gesteld, daar zij het devies der G. J. M. V. „Schaamt u het Evangelie van Christus niet" tot het hunne gemaakt hebben. Spr. verwelkomde eveneens burgem. Fernhout, burgem. en Mevr. van Dusseldorp uit Goes, freule Van Doorn en de dames van het eere-comité. De dames van het bazar- comité hebben door hun maandenlangen arbeid de C. J. M. V. zeer aan zich ver plicht. Mevr. Quarles van Ufford, lid van het eere-comité, sprak daarna de openings rede uit. Spr. had de uitnoodiging tot opening met groot genoegen_aangenomen. Bij den aankoop en de inrichting van het gebouw was destijds een bazar gehouden en nu zou een extra-geldelijke steun weer zeer welkom zijn, daar de G. J. M. V. dan van de jaarlijkscbe aflossing bevrijd zou zijn. De opzet is bijzonder geslaagd en spr. wenschte daarom Mevr. Klarenbeek en de andere dames geluk met haar werk. Met de beste wenschen voor het resultaat verklaarde spr. de baizar voor geopend. Daarna ging Ds Van Voorst Vader voor in gebed. De opening werd door velen bijgewoond Spoedig daarna heerschte er een gezellige drukte. De bazar belooft een succes te worden. Rijwieldief geknipt. Onlangs werd in de Zuidvlietstraat al hier een rijwiel gestolen. Van den dader aanvankelijk geen spoor. Te Ovezande is hij echter gisteren door den veldwachter op verzoek van de Goesche politie gear- arresteerd. Het bleek te zijn de 27-jarige B. A. uit Borsele. Naar hier overgebracht heeft hij een bekentenis afgelegd. Hij is in arrest gesteld. Jubileum. Op Maandag 4 April a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de Goöp. verbruiks- vereeniging „Ons Belang" alhier werd opgericht. Op den avoriÜ van dien dag zal in verband hiermede een receptie ge houden worden, terwijl ook twee feestr avonden op het programma staan. 's-Heer Arendskerke. Dezer dagen dedien Th. en S. aangifte bij de Rijks- veldwacht alhier, dat zij' een aantal ko nijnen vermisten. De Rijksveldwacht stel de een onderzoek in, waarbij' bleek, dat de „ontvreemding" door een hond is ge schied. Voor den eigenaar van den hond kan dit wel eens een schadepost betee- kenen. Kloetinge. Door een deel van de hier woonachtige leden van de vereen, voor Ziekenhuisverpleging op Z.- en N.-Beve- land is een onder-af deeling opgericht van deze vereeniging. Het Bestuur bestaat uit Br Wouda, voorzitter, de heer S. v. d. Vrede, secretaris-penningmeester en de heer K. L. Kramer. Tot bode is benoemd de heer M. Koie. Voor de leden, die zich niet bij deze onder-afdeeling wenseh'en aan te sluiten, blijft de heer A. J. van 't Veer bode. Krabbendijke. Maandagavond vergader de de A.R.J.A. „Adeldom verplicht", on der voorzitterschap van den heer G. Haverhoek. Na opening hield de voor zitter een inleiding over Principieele politiek. In den breede ging spr. de A.R. politiek na, vooral wat betreft de Zon dagsrust, huwelijks- en zedelijkheidswet geving, defensiebeleid enz. Zegen en vruchten zijn alleen te wachten op het voeren van principieele politiek. Gelegen- heidspolitiek zooals in vele partijen ge voerd, doodt zich zelf. Een leerzame ge- dachtenwisseling volgde hierop. Ds M. Ros gaf daarna een politieke rondblik en sloot met dankgebed. Heinkenszand. Dinsdagavond hield het Groene Kruis zijn vergadering. Een twintigtal leden van de ongeveer 300 wa ren aanwezig. Voorzitter Dr Griep. Met het saldo van vorige jaren bedra gen de ontvangsten f 1117,42, uitgaven f 1017.40, kassaldo van f 100,02. De rekening voor t.b.c.-bestrij ding gaf als inkomsten met het kassaldo f 858,35, de uitgaven bedroegen f 744,65, met een kassaldo van f 113,70. Dhr Beaufort zegt als lid van de kascontrole dat deze cijfers aanleiding zouden kunnen zijn om te den ken dat deze beide afdeelingen een batig slot hebben. Dit is evenwel niet het ge val. Het goed slot der afd. t.b.c.-bestrij- ding was alleen verkregen omdat deze onderafdeeling f 300 had geleend van de vereen, het Groene Kruis. De afd. t.b.c.- bestrijding leed dit jaar een verlies van f 416.07. De Groene Kruis-afd. bleef onge veer op peil met de financiën. Spr. stelt voor dat het bestuur geen geldleeningen zal aangaan voor een be paald doel dan nadat daarover door een alg. vergadering zal zijn beslist. Na be spreking zegt de voorz. namens het be stuur toe dat in bepaalde gevallen die de financieele draagkracht der vereen, te boven kunnen gaan eerst een alg. ver gadering in de gelegenheid zal zijn een beslissing te nemen. Naar aanleiding van het jaarverslag werd zuster Kranenberg dank gebracht voor haar werk als diacones in deze ge meente, terwijl de penningmeester mee deelde dat een groote actie op touw was gezet om nieuwe leden voor de vereeni ging het Groene Kruis te winnen. Daarna hield Dr Griep een lezing over: „Dierziek ten die op den mensch kunnen over gaan" Hansweert. Met ingang van 1 April a.s. worden de marechaussees Hiele en Marinnisse van de brigade Nieuw Na men, de marechaussee Corstanje van de brigade Philippine en de marechaussee Meeuwsen van de brigade Tërneuzen, al ien overgeplaatst naar hier. lerseke. Naar wij vernemen is door een oesterkweeker alhier een partij pan nen met broed verkocht voor den buiten gewoon hoogen prijs van 15 cents per stuk. Het zijn pannen met 100150 kleine oestertjes er op. De verbreeding en de verbetering van de Damstraat vanaf den Postweg tot aan het Postkantoor is nu klaar geko men en zal worden doorgetrokken tot aan de Kaaistraat. In plaats van de oude keien zijn er nu nieuwe klinkers gekomen. De verbreeding vanaf D. Bom tot aan het Postkantoor voor het door gaande verkeer is ook een afdoende ver betering, waardoor bovenal de veiligheid \an het publiek is bevorderd. Een woord *an hulde is zeker op zijn plaats aan het adres van het raadslid den heer Ph. Bom, daar hij de bewoners van de Dam straat heeft opgezocht en bewogen af stand te doen van hun erven aan de straat. N.- en St Joosland. Maandag verga derde de Raad voltallig. Tot lid van den Raad werd beëedigd dhr J. Houterman (vac.-J. de Goffau). Vervolgens gaf dhr Dr Ir J. E. Car rière van het Rijksbureau voor Drink watervoorziening een overzicht van de voorwaarden, waaronder de gemeente kan toetreden tot de waterleiding. De gemeen te zal. een garantie moeten verstrekken, die het eerste jaar f 3300 bedraagt, waar bij is gerekend op een aansluiting van 60 pet. der aansluitbare perceelen. De tarieven zullen gebaseerd zijn op de ka dastrale huurwaarde der woningen en van f 0,90 tot f 4,50 per maand bedragen. Uit een gemaakte berekening is gebleken, dat ongeveer twee derde der perceelen in de laagste 6 tariefklassen zullen vallen, n.l. van f 0,90 tot f 1,55 per maand. Nadat door dhr Carrière verschillende vragen waren beantwoord, werd besloten eerst een propagandavergadering te hou den en daarna na te gaan hoeveel per ceelen zich voor aansluiting opgeven. Unaniem was men tegen gedwongen aansluiting. Om spoedige aansluiting te bevorderen zal voor degenen, die zich binnen een bepaal den tijd opgeven, ten hoogste 40 m dienst leiding en 8 m binnenleiding met 1 tap kraan gratis worden aangelegd.. De kos ten hiervan zouden anders f 40 bedragen. De voorzitter deelde mede, dat A. G. Polderdijk de laagste inschrijver was voor het lijkenhuis met wachtkamer op de nieuwe begraafplaats met een bedrag van f 1827. B. en W. stelden voor dit werk aan hem te gunnen, hetgeen werd aange nomen met 5 tegen 2 stemmen. Tegen de heeren Van Eenennaam en Eikenhout. Van de Z. L. M. was een verzoek inge komen om een bijdrage en een lokaal be schikbaar te stellen voor land'bouwhuis- houdonderwijs. De kosten zullen ongeveer f 100 bedragen. B. en W. stelden voor om Bijna f40.000 op het Departement ontvangen. Volgens de laatste verantwoording was tot en met gisteren aan vrijwillige bijdra gen ten behoeve van onze Defensie ont vangen een bedrag van f38.043,17. Er was een gift van f2000, twee van f 1000, maar ook kleine bijdragen van „kleine luyden" ontbraken niet. Er is wel zoo een en ander veranderd de laatste jaren. De landsverdediging ia geworden een zaak van het volk. Daarop wijzen ook de van alle zijden toestroomen- de giften voor 's lands defensie. Wij herinneren nog, dat giften kunnen worden gezonden aan het departement van Defensie of gestort kunnen worden op het giro-nummer 114452 van den comptabelen ambtenaar van dat departe ment. medewerking te verleenen. Dhr Eeikenhout vroeg of ook kinderen uit arbeidersgezinnen in de gelegenheid gesteld zullen worden dezen cursus te volgen. De voorzitter deelde mede, dat de leid ster van den cursus alom propaganda heeft gemaakt en dat ieder hieraan deel kan nemen. De kosten zullen per leerling ongeveer f 12 bedragen. Daarna werd z. 'h. st. aangenomen me dewerking te verleenen. Van de Vereen, tot instandhouding van een Ohr. School voor zwakzinnigen op Walcheren was een verzoek ingekomen om een bijdrage uit de gemeentekas be schikbaar te stellen. B. en W. stellen voor eerst suf te wachten tot leerlingen van deze gemeente op de school geplaatst zijn. Na eenige bespreking werd besloten het verzoek aan te houden en nadere inlich tingen in te winnen, aangezien het niet duidelijk was wélke steun bedoeld was. Besloten werd bet huisvuil van bet Oudedorp te doen ophalen voor f 65 per jaar door Ch. Reijnoudt, onder voor waarde, dat hij ook de Molendijk erbij neemt en het aanwezig vuil op het Kaai- dijkje voor f 14 te doen weghalen. Tot lid van de commissie tot wering van schoolverzuim werd benoemd de heer H. Koppejan wegens bedanken van J. de Visser. De voorzitter deelde mede, dat aan de haven de noodige herstellingen moeten worden verricht, zoodat B. en W. mach tiging vroegen dit werk aan te besteden Aangenomen. Op het voorstel van dhr Eikenhout, in de voriere vergadering gedaan, om voor de werkloozen toeslag te verleenen tot 1 April, moest afwijzend beschikt worden, aangezien niet achteraf betaald mag wor den. Daarna sluiting. Sint Laurens. Dinsdagavond 'hield de Coöp. Boerenleenbank haar algemeene ledenvergadering onder voorzitterschap van burgemeester J. W. van 't Hoff. In zijn openingswoord kon 'hij tot zijn blijd schap constateeren, dat de groei der bank nog steeds toeneemt. Door den grooten toevloed van geld en de lage rentestandaard was 1937 voor de hank een moeilijk jaar. Dank zij de telkens getroffen maatregelen kon aan de moeilijkheden het 'hoofd worden geboden en werd na de noodige afschrijvingen nog een winst van f 1454 gemaakt. Uit het verslag van den kassier, den heer S. Simonse bleek, dat het aantal ledien op 31 December j.l. 255 bedroog. Het eindcijfer der rekening geeft een bedrag van f1115593 aan. Tot bestuurslid werd herkozen de heer J. Mariniissen, tot lid van den Raad van Toezicht de heer J. Versluys en tot plaatsvervangende bestuursleden de he« ren J. Versuys en L. Marinissen. De voorzitter deelde uiede, dat behoudens noodzakelijke wijziging de rente is vast gesteld op 4 pet. voor opgenomen gel den, op1 2V2 pet. voor gedeponeerde gei den tot een bedrag van f 3000, daarboven 2 pet., voor groote bedragen wordt af zonderlijk het rentetype bepaald. In verband met de groote toename der werkzaamheden werd het salaris van den kassier vastgesteld op f 1320; op voor stel van den Raad van Toezicht werd het presentiegeld der bestuursleden op f 72 gebracht. Zoutelande. Gemeenteraad. Dinsdagmiddag vergaderde de Gemeente raad. Afwezig d'hrn Verbage en Gabriëlse. Ingekomen was een verzoek om een be drage voor bijzonder buitengewoon lager onderwijs. Dit verzoek werd gesteld in handen van B. en W. om advies. Een verzoek van de Vereen, voor Be volkingsboekhouding om lid van deze vereeniging te worden, werd afgewezen. Vrouw Pleyte-Lievense, vrouw Meyers- Wisse, vrouw Kodde-de Visser en vrouw Meyers-Wondergem hadden zich aange boden om als werkvrouw in dienst der gemeente te treden. Na twee vrije stem mingen en een herstemming werd be noemd vrouw Kodde-de Visser met 3 st. tegen 2 st. op vrouw Meyers-Wondergem. Kortgene. Dinsdagavond werd alhier een Korfbalvereeniging opgericht. Tot voorzitter werd gekozen de heer A. Bak ker; tot secr. de heer C. Vogelaar en tot penningm.esse mej. J. Karelse. De nieu we vereeniging kreeg den naam van „Roda". Oefenwedstrijden worden gehou den op Dinsdagen en Zaterdagen. Wed strijden zullen op Zaterdagen gespeeld worden.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 2