Tegen Belastingontduiking door middel van N.V. ICRffl Dagblad voor de Provincie Zeeland mma. Kö Opnieuw de zaak Vrijman. De strijd in Spanje. De strijd in China. Belangrijkste Nieuws WOENSDAG 30 MAART 1938 52e JAARGANG - No, 153 Verscherping van de wet tot bevordering van de riohtlge heffing der directe belastingen. Werking In hoofdzaak preventief. operen buizen. binnenkort met .tosfeer-verkeers- Lockheed zal >r ER DE ZON. ir dus een kwart H. Zondervan Let Kon. Nederl hap over eenige pas verschenen lationen für den ht" van den in- E. Oppermann nten. derlande" begint igie und Luxem- iz) abgesprungte ider, die Bewoh- Luxemburg sind ons land uit hel moreerd, besloot >lgt: _og in 1913 over de binnenlanden ,in Duitschland irwondering wek- ziöh niet even- een verbetering aardrijkskundig gerd werd?" n 1913. Later is Liet beter op ge- iart 1938. en 415,5 M. ,20 v.m. VPRO, •8.00 VPRO. erie „Onze keu- L0.20 Uitz. voor 11.30 Causerie a". 12.00 Gram. 00 Kniples. 2,30 ior de kinderen, e „De Mijnwer- .fonds". 6.00 De et zonnevlekken- am. 7.10 Vocaal werk en ons 3-ber. 8.03 Ber. VARA-ork. 8.30 arieerd concert. Gram. 10.20 So- ,m. 11.30'12.00 M. Onderw .fonds -8.00 Ned. Ev. lew. muz. (Gr.pl.) 19.45 Gram. 10.30 1.15 Ensemble v. Zang en piano, lm. 4.40 Felicit. 15.45 Gram. 6.00 lur. 6.30 Taalles i'innenaanv. regl. „Oorsprong en richting". 8.00 |S-Ber. 8.15 Chr. ]ig en Stichting", solisten. (9.20 I"). 10.30 Ber. [Gymn.les. 11.00 [Schriftlezing. 12.05 BB'C-Nort- I.35—2,20 Ork. |0'5 Gram. 4.20—- L00 BBC,-Ork. m. |1. 10.20 Septet. M. II.50 en 12.30 tam. 4.20 Piano. |7.20, 9.50—10.20 1.50 en 12.30 Ork. fcn 5.05 Ork. 5.35 6.35 Gram. 7.20 8,05 SymP'honie- B0 Gram. 9.45— DER. 1571 M. frk. en solisten. Kleinork. ^ERBERICHT. avond van 29 Z.W. wind, be volkt, weinig et Lndering in tem- Iddag 3 uur: Uitgave: N, V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - HoofdredacteurR. ZUIDEMA Abonnementsprijs f2.50 per kwariss! Weekabonnementen voor Middelburg Goes en VHssingen f 0.39 Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per rege» Ingezonden mededeeiingen 60 cent per reges Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder Ietter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Ook de Eerste Kamer spreekt zich uit voor eervol ontslag. De Regeering weigert hierin mee te gaan. De Eerste Kamer heeft zich gisteren avond opnieuw bezig gehouden met de zaak van den heer J. A. W. V r ij m a n, niet-eervoi ontslagen Rijksbouwmeester. Het betreft hier een schier eindelooze strijd om eerherstel. In 1923 is de heer J. A. "W. Vrijman wegens valschheid in geschrifte veroor deeld. tot een gevangenisstraf voor den tijd van zes maanden. Alles bij elkaar had hij toen reeds meer dan anderhalf jaar in voorloopige hechtenis gezetenl Inmiddels 'had de minister van Finan ciën den heer Vrijman oneervol ontslag uit 's Rijks dienst verleend. Het Gerechtshof was tot de overtuiging gekomen dat den oud-rijksbouwmeester, die zich niet onrechtmatig bevoordeeld had, alleen kon worden verweten een „formeele" valschheid in geschrifte. Het Hof overwoog ten aanzien hiervan, dat hij tot deze formeele overtreding van de strafwet als het ware gebracht is gewor den door de verouderde regelen van ad ministratie en comptabiliteit. Sedert dien heeft de heer Vrijman niet stilgezeten en telkens weer aangedrongen op eerherstel en schadevergoeding. Deze laatste is hem in 1931 verleend ten be drage van f 30.000 vermeerderd met f 36.000 bij wijze van wachtgeld, doch het eerherstel bleef tot dusver uit, hoewel reeds in 1929 de Tweede Kamer bij de Regeering had aangedrongen op 'het als nog verleenen van eervol ontslag. Nadien heeft deze aangelegenheid een en ander maal nog het parlement bezig gehouden. Minister Oud wilde hem verleden jaar bij wijze van eerherstel den bouw opdragen van het P. T. T.-kantoor te Vlaardingen, doch de heer Vrijman nam hiermee geen genoegen. Naar aanleiding van de jongste adres sen over deze zaak, van den heer Vrijman zelf en van de Alg. R. K. Ambtenarenver- eeniging (A. R. K. A.) heeft de grootst mogelijke meerderheid der commissie voor de verzoekschriften uit de Eerste Kamer, aan de regeering geadviseerd, alsnog eer vol ontslag te verleenen. D'e heer De Savornin Lob man (G. H.) wees er op, dat den heer Vrijman toezegging is gedaan, van een belangrijk bouwwerk bij wijze van eerher stel. Maar dan had eerst het „oneervol" teruggenomen moeten worden. De heer Van V e s s e m (N. S. B.) wenschte een nieuw onderzoek, naar de geheele zaak en diende daartoe een motie in. Minister Do Wilde betoogde, dat met ambtenaars-belangen in ons land niet lichtvaardig wordt omgesprongen. De heer Vrijman is ontslagen nadat hij was veroordeeld tot zes maanden gevan genisstraf. Het tragische was, dat hij toen acht tien maanden preventief had gezeten. En kele jaren later is hem, na overleg, een schadeloosstelling toegekend, en daarna is hem de bouw van een rijkswerk aan geboden. Goucludeerend verklaarde de minister, dat de overheid wel nog veel kan doen voor een gewezen ambtenaar, doch niet eervol ontslaan na een veroordeeling tot zes maanden wegens valschheid in ge schrifte. De tucht in het ambtenaren corps zou er door verslappen en het zou ook onbillijk zijn tegenover anderen die gestruikeld zijn. Nadat nog verschillende leden 't woord hadden gevoerd, waarbij bleek, dat Prof. Kranenburg door den Minister overtuigd was, werd de conclusie der com missie, den minister te verzoeken, den heer Vrijman alsnog eervol ontslag te ver leenen, aangenomen met 43 tegen 10 st. (die van. de N.S.R. en de heeren Kra nenburg, V. D., Van Sasse van IJsselt, R. K., Van den Bergh en Van Rappard, Lib., Pollema en den voorzitter, G. H.). De conclusie dat de kwestie der scha devergoeding finaal is afgedaan, werd aangenomen met 40 tegen 4 stemmen (de N, S. B.). Jag 3 u.: 772. fietsen: Enorme rookwolken bij Lerida. Een 'divisie der opstandelingen heeft de Cinca-rivier verscheiden K.M. ten Zuiden van Fraga overgestoken. Zij be reikte reeds het hydro-electrisch station in de nabijheid van Val de Buc'hesa. Dit station voorziet een deel van Aragon en Ingediend is een wetsontwerp tot aan vulling van de wet tot (bevordering van de richtige heffing der directe 'belastin gen. Aan de Memorie van Toelichting is het volgende ontleend De bestaande regeling van de belasting der Naamlooze Vennootschappen '(divi dend- 'en tantièmebelasting), waarhij al leen de uitgedeelde winst aan die belast ting (is onderworpen, gepaard aan de regeling van art. 6 der wet op de inkom stenbelasting volgens welke 'de aandeel houder als zoodanig alleen over het hem uitgekeerde dividend inkomstenbelasting heeft te betalen, maakt het velen belas tingplichtigen mogelijk, de in hun, in dien vorm eener naamlooze vennootschap ge huld, bedrijf behaalde winst, aan de hef fing der belasting te onttrekken. D'e regeering heeft gepoogd, ide be staande euvelen te bezweren, door de re serveeringen der „besloten vennootschap pen" te treffen. Zij had daartoe een wets ontwerp in gereedheid gebracht, dat zon der twijfel radicaal aan de bestaande misstanden en groote onrechtvaardighe den een einde zou hebben gemaakt. Aan 'dit wetsontwerp kleefde echter het be zwaar, dat ook de uit economisch oog punt gewenschte reservevorming in bona fide vennootschappen al te veel geremd zou zijn geworden. In iverband met bezwaren, uit den 'boezem van door de regeering geraadpleegde in stanties daartegen inge bracht, heeft de regeering alsnog overwogen een ande ren weg te kiezen. Zij wil in het hierbij aangeboden w e t s^ ontwerp nog een poging wa gen om den onhoudharen toestand te verbeteren, door de wet op de richtige hef fing te verscherpen. Ook daar tegen zijn wel bezwaren ingebracht, maar deze acht de regeerimg niet van 'dien aard, dat er voor moet worden gezwicht. Wenscht onze handel en industrie niet, dat een winstbelasting -op de vennoot schappen wordt geheven, dan zal een wetsontwerp als het onderhavige, naar de regeering hoopt, een middel kunnen zijn om zulk een belasting waarvan ook de regeering de minder goede wer king erkent en inziet tegen te houden. In elk geval kan een toe stand, die met zich brengt, dat vele contrdbuabelen prac- ïtisch zelf bepalen, hoeveel 1 zij aan inkomstenbelasting enz. zullen betalen, niet lan ger worden getolereerd. Het thans ingediende ontwerp besten digt het bestaande stelsel van belasting heffing miet betrekking tot alle naam looze vennootschappen, waarvan vast staat, dat zij' 'het met de reserveering snelle afschrijving 'hieronder begrepen in fiscaal opzicht niet te bont maken. Het bestendigt 'de mogelijkheid, uitbrei dingen van het bedrijf uit gereserveerde winst te financieren, zonder dat daarbij iets van de gereserveerde winst tot het inkomen van de aandeelhouders wordt gerekend. Slechts ingeval 1 be doeld of niet de gedrags lijn van de naamlooze ven nootschap voor de aandeel houders, enz. een aanzien- lij'ke belasting bes pa ring medebrengt, kan ten opzich te van de winistgerechtigden het bestaan van de vennoot schap worden genegeerd, ten minste wanneer die gedrags- 1 ij'n niet enkel bestaat in het voor aanwij share bedrijfs- doeleinden reserveeren van bedragen uit de winst. Door deze regeling zal, naar de Minis ter meent te mogen vertrouwen, de ge legenheid om door middel van dien rechtsvorm der Naamlooze Vennootschap belastingen naar het inkomen te ontgaan, in voldoende mate worden afgesneden, terwijl niettemin economische belangen in niet minder voldoende mate worden ontzien. Voorts merkt de minister op dat het wetsontwerp in hoofdzaak een preventieve regeling beoogt te geven. Opmerking verdient nog, dat, indien een naamlooze vennootschap eenmaal on der de toepassing van de nieuwe bepa lingen valt, al hare aandeelhouders, voorgoed als firmanten zullen kunnen worden belast, voor zoover niet de belas tingadministratie hiervan afziet. Toepassing van de nieuwe regeling op buitenllandsche naamlooze vennootschap pen is niet uitgesloten, toepassing op commanditaire vennootschappen op aan- deelen en op coöperatieve en andere ver- eenigingen met een in aandeelen verdeeld kapitaal is uitdrukkelijk mogelijk ge maakt. Voorgesteld wordt de wet in werking te doen treden met ingang van 1 Mei '38. Gatalonië van electrisChen stroom. Enorme rookwolken, die van een af stand van 50 km. in de omgeving van Lerida worden waargenomen, doen ver moeden, dat de regeeringstroepen de ben zinetanks van Lerida in brand hebben gestoken. Hoewel de opstandelingen niet ver meer van Lerida af zijn, hebben ze deze stad toch nog steeds niet genomen, zooals hun radiostations reeds voorbarig meld den. Van andere zijde wordt echter gemeld: De regeeringstroepen hebben tegen stand geboden en hebben een tegenaanval kunnen ondernemen. De hevigste gevech ten zijn geleverd ten Zuiden van den Ebro en ten Zuid-Westen van Alcaniz. Volgens te Barcelona ontvangen berich ten zijn de regeeringstroepen er in ge slaagd tegenover de luchtmacht der op standelingen een groot aantal vliegtuigen in den strijd te brengen, welke de infan terie in staat stelde doelmatiger tegen stand te bieden aan de rechtsche aan vallen. De Japanners heroveren Llntsjeng en Tsining. Met behulp van versche divisies heb ben de Japanners Lintsjeng en Tsining heroverd. Deze plaatsen waren eergiste ren door de Ohineezen 'heroverd. De Ghi- neesChe troepen omsingelen thans Lin tsjeng. Gistermorgen vroeg hebben de Ohineezen een offensief ontketend te Taiertsjoeang. Generaal Paitsjoengsi tracht door den Japanschen rechtervleu gel heen te dringen door Tsining aan te vallen. Van Japansche zijde wordt gemeld, dat de Japanische strijdkrachten in Zuid- Sjantoeng er in geslaagd zijn Itsjau te omsingelen. De OhineesChe troepen be ginnen uit de stad te vluchten. DE TONNAGE DER SLAGSCHEPEN. Besprekingen tusschen Engeland, Frankrijk en Amerika. De vlootcorrespondent van de „Daily Telegraph and Morning Post" weet mede te deelen, dat gisteren weder besprekin gen gevoerd zijn tusschen de vloot'des- kundigen van Engeland, Frankrijk en de Vereenigde Staten. Deze mogendheden zullen zich waar schijnlijk kunnen vereenigen met toepas sing van de garantie-causule '(„escala- tor-claus"), en het is thans wel zeker, dat het verdragsmaximum van 35.000 ton verhoogd zal worden tot meer dan 40.000 ton. De correspondent voegt hier nog aan toe, dat de twee Brit'sehe schepen, 'die krachtens het programma voor 1938 ge bouwd zullen worden waarschijnlijk de „Hood", die 42100 ton groot is, in ton nage nog zullen overtreffen, en dat uit berichten uit Washington blijkt, dat d4e nieuwe Amerikaanse he slag schepen 43.000 tot 45.000 ton groot zullen z ij n. Frankrijk zal geen beroep op de clau sule doen: het wi'l naar men meent 'geen grootere slagschepen bouwen, tenzij een andere Europeesche mogendheid daartoe overgaat. DE POLITIEKE STAKING TE PARIJS DUURT VOORT. De staking in de Parijsche metaal industrie duurt voort ondanks de pogin gen van de regeering en van de leiding van de 'G. G. T. om er een einde aan te maken. De werkplaatsen van Citroen en van de kleinere fabrieken worden nog steeds bezet gehouden. Naar verluidt, heeft de minister van defensie, Daladier, gedreigd de werk plaatsen te 'heropenen en van militair personeel te voorzien. De fabrieken, waar in gestaakt wordt, werken n.l. alle voor de nationale defensie. De patroons1 weigeren beslist te onder handelen zoolang de werkplaatsen niet ontruimd zijn. De communisten eischen, zooals be kend, hulp' van Frankrijk aan de Spaan- sc'he regeering. DE ONTVANGST VAN HODZA'S REDE De rede, welke de Tsjecho-Slowaaksche minister-president Hodza Maandagavond j.l. gehouden heeft is te Parijs zeer gun stig ontvangen. In diplomatieke kringen is men van meening, dat Hodza verstan dige en flinke taal sprak, zooals in over eenstemming is met de delicate positie, waarin zijn land zich bevindt. Daarentegen schrijft de „Diplomatisch- politische Korrespondenz", dat de ver klaringen van den minister-president naar Duitsche meening weinig bevredi gend en in menig opzicht tegenstrij dig zijn. NERVEUZE STEMMING IN HONGARIJE. Felle nationaal-socialistische propaganda. De nazi-propaganda in Hongarije neemt in felheid toe; de stemming in het land is zeer nerveus. Er wordt blijkbaar hevig gestookt. Gematigde politici houden niet op, de regeering te wijzen op het drei gende nationaal-socialistische gevaar. Men spreekt van een aanstaande wij ziging in de regeering. In gezaghebbende kringen worden deze geruchten echter fantastisch ge noemd en verzekert men, dat er vóór einde Mei geen sprake van een regee- ringswijziging zal zijn. UITGEBREIDE VOLMACHTEN VOOR ROOSEVELT. De Amerikaansche senaat heeft met 49 tegen 42 stemmen het wetsontwerp tot reorganisatie van de regeering aan genomen, waarbij president Roosevelt uitgebreide volmachten worden gegeven. Dte tegenstanders van het ontwerp ver klaren, dat de president hierbij vrijwel dictatoriale volmachten krijgt. D'e publieke opinie is zoo tegen het ontwerp ingenomen, dat de leden van het congres gedurende het weekeind eenige honderdduizenden telegrammen hf bben ontvangen, waarin wordt gepro testeerd. Het ontwerp zal thans door het huis van afgevaardigden worden behandeld. Een der grootste Engelsche magazijnen boycot Duitsche goederen. Aan een diner te Leicester deelde sir Frederick Marquis, besturend commis saris van Lewis's Ltd. mede, dat hij on middellijk nadat Duitsche troepen Oosten rijk binnengerukt waren, alle inkoopers der firma in Duitschland en Oostenrijk teruggeroepen had. Lewis's, Ltd., is een der grootste klein handelsondernemingen van Engeland. Haar magazijnen zijn gevestigd in Noord- Engeland; die te Liverpool en Manches ter kunnen in omvang en omzet met de grootste magazijnen van Londen wed ijveren. Sir Frederick zeide, dat de firma haar inkoopers telegrafisch teruggeroepen heeft, aangezien de commissarissen be sloten hebben, dat geen Duitsche goede ren meer verkocht zullen worden. „Ik verlang ten zeerste naar vrede, en het komt mij voor, dat waarschijnlijk het Duitsche volk eveneens vrede verlangt, maar ik geloof geen oogenblik, dat het zelfde gezegd kan worden van zijn lei ders. Ik geloof, dat de menschen in ons land niets meer met Duitsche goederen te doen willen hebben, vooral wanneer de voorzorgsmaatregelen tegen luchtaan vallen uitgevoerd worden, en fatsoenlijke menschen beseffen, dat al het geld, dat wij naar Duitschland zenden in ruil voor goederen, gebruikt kan worden voor het maken van bommen, die op ons neer geworpen zullen worden. Als koopman acht ik mij, van nationaal standpunt bezien, verplicht geen handel meer met Duitschland te drijven, zoo^aing de tegenwoordige re geering daar aan de macht is. De firma Marks and Spencers, welke joodsche eigenaren heeft, deelde aan de „Daily Herald" mede, dat zij van het oogenblik af, waarop Hitier aan de macht kwam, opgehouden heeft goederen in Duitschland te koopen. De firma koopt voornamelijk nog slechts op de binnen- landsche markten. Korte Berichten. 1 De orkaan, die de vorige week ge woed heeft langs de Noorsche kust van Finmarken, is de zwaarste geweest se dert 17 jaar. In totaal zijn 40 visschers om het leven gekomen. Negentien leiders van de kozakken- republiek, die zich ten Oosten van de Kaspische Zee tot da grens van Chi- neesch Turkestan uitstrekt, zijn ter dood Binnenland. Wetsontwerp tegen belastingmisbruikan door naamlooze vennootschappen. Geen natuurboter voor de weermacht. Buitenland. Uitgebreide volmachten voor president Roosevelt. Nazi-propaganda In Hongarije. Grootere slagschepen. De stakingen in Frankrijk. De Roemeensche regeering afgetreden. gebracht. Zij zouden getracht hebben, de kozakken-republiek van de sovjet-unie los te maken en spionnage en sabottage hebben gepleegd. Het Amerikaansche huis van afge vaardigden heeft een wet goedgekeurd en naar den senaat doorgezonden, waar bij een crediet van 448.162.284 dollars wordt toegestaan aan bet leger, hetgeen voor het loopende jaar een vermeerde ring beteekent met 32.750.000 dollars. Naar de leiding der nationaal-so cialistische bedrijfsorganisatie mede deelt, is men er ia geslaagd, het 'geheele vermogen der vakvereem gingen in Oos tenrijk in beslag te nemen. Zoo iets noe men de Nazi's geen diefstall KONINKLIJKE MILITAIRE ACADEMIE. Het aantal plaatsen voor eerste-jaars cadetten. De minister van defensie 'brengt ter kennis, dat in 1938 voor toelating als ca det tot het eerste studiejaar der Konink lijke militaire academie worden openge steld: voor het leger in Nederiandsch-Indië ten hoogste 53 plaatsen verdeeld als volgt: 2331 plaatsen voor de infanterie; 12 plaatsen voor de cavalerie; 1318 plaat sen voor de artillerie; 45 plaatsen voor de genie; 45 plaatsen voor de militaire administratie. voor het leger in Nederland: 12 plaat sen voor de genie. In het bijzonder wordt onder de aan dacht gebracht, dat voor de overige wa pens en het dienstvak der militaire admi nistratie van het leger in Nederland voor het eerste studiejaar geen plaatsen wor den opengesteld. De toelating voor die wapens en dat dienstvak geschiedt uitslui tend tot het tweede studiejaar der K. M. A. en wordt alleen opengesteld voor leer lingen, die met gunstig gevolg bepaalde scholen (voor reserve-officieren hebben doorloopen. GEEN NATUURBOTER VOOR DE WEERMACHT. De minister van Defensie heeft aan de T. N. Z. en Centrale landbouworganisa- ties laten weten, dat het verstrekken van boter aan de weermacht, meermalen een punt van overweging heeft uitgemaakt. Het jongste verzoekschrift opent slechts één nieuw gezichtspunt, de kwestie van de voedingswaarde. De meerwaarde van boter erkennende, kan de minister de dienaangaande geui te beweringen niet deelen, omdat de mar garine een zóó klein onderdeel van de voeding der soldaten vormt, dat het ver schil in voedingswaarde ruimschoots ge nivelleerd wordt door de andere spijzen, welke in groote verscheidenheid in het menu voorkomen. Er bestaat dus geen aanleiding het verzoek in te willigen. De minister van Defensie heeft in 1936 over de vervanging van margarine door van heffing bevrijde boter gecorrespon deerd met den minister van Landbouw en Viss'öherij. Deze achtte een dergelijke verstrekking niet gewenscht. Daarbij zou bet aan de weermacht te verstrekken kwantum boter van geringe beteekenis zijn, zoodat het daarmede nagestreefde voordeel meer van ideëelen dan van mar terieelen aard zou zijn. DE NIEUWE N.C.R.V.-STUDIO. Wijziging in het oorspronkelijk plan. Bij de definitieve uitwerking van de plannen ivoor 'de nieuwe N.G.R.V.-studio aan 'het 'Suzannapark te Hilversum zijn eenige veranderingen in het aanvanke lijke schetsproject aangebracht. De inhoud van het gebouw zal niet 15000 kub. M„ maar 22700 kub. M. be dragen, terwijl bet complex een opper vlakte zal beslaan van plm. 50 X 46 M. D'e studio zal ongeveer 80 c.M. hooger komen te liggen, doordat men, in 'hoofd zaak om acoustische redenen, een onder- fcekLering heeft geprojecteerd. Had men aanvankelijk gedacht met één orgel te

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1