DE ZEEUW Iburg prijzen. TWEEDE BLAD TANTE Al LI E ANTIEK. „MARTELAREN" [NS UW RIJWIEL, IkOOPi AUTOMOBIEL, )OR GELDBELEG- indsche loop- te koop, ïare tijdmeter |koop: [iepaard, 3rling of je bakkers- 3cht. (koop: irdheiplanten, jstmeisje, koop: ien COMPLEET, Ier, breed beslag. ieuwenhuijzen, toop: 1uwe, eigen- bevelander pers. fdbouwers. St. Nicolaas en Haman. Belgische en Nederlandsche verkeersproblemen. 5houdster, IOOP: aarzen, FEUILLETON Uit de Provincie GOES. ZUID-BEVELAND. WALCHEREN. SCHOUWEN-DUIVELAND. De Vestigingswet Kleinbedrijf. IENWAGEN. [n goeden staat zijn- 'agen (zelf voort GEENSEN, Rij- Ik Westwal Tel. 100, inhoud onbescha- bij Boekhandel IMIERAS, Wemel- bladreuzel, vanaf ^t 10 cent per kilo is goedkooper. Pii- en dik vet spek, |rst 26 ct. per pond. jschh. Dam, M'burg jntage, oerdegelijke jhte gang, vanaf idel ,,'t Centrum", Middelburg. JGEN: alle maten ^nsbroeken, in flu- aan spotprijzen. IAMSE, Vlasmarkt, ielburg, zomermanteltjes en Ipakjes, steeds de prkjes, pakjes, trui- tentjes. Dameskou- In alles gr. sort, Lvenstr. 80, M'burg. Conditio, zonder ge- N.V. „Volharding", gingen. landzaaimach. Pla- 00 K.G., zakkenhef- |kken, Mc. Cornick motorpomp. J. DE weg 39, Middel- &3L Juur, Erf en Bouw- te huren, 4 109, Bureau „De Burg 40, Middel- K.G. per stuk. (HOVE, Donderdag ddelburg, uw pols, op den W. j. CAMPER, |iddelburg, Telefoon solide reparatiën. ar oud. Izn, Nieuw- en St.- Mach. Bakkerij, 3,50 per 1000. yen, Krabbendijke. llijk verkeer. Brie- Ikhandel VAN DER ren. felefoon 24, Nieuw- nieuw werk aan tl tegen concurree •Wal te ontbieden. [ENDE, Rietdekker, VAN DINSDAG 29 MAART 1938, Nr 152. Veldmaarschalk Goering, zegt de „Stan daard", heeft Zaterdag te Weenen ge sproken. In de creatie van St Nicolaas is hij opgetreden. Vliegvelden en kazernes zullen in het voormalige Oostenrijk worden gebouwd, de Donau zal worden gereguleerd, electri- ficatie zal op groote schaal geschieden, de chemische industrie zal tot ontwikke ling worden gebracht, de schatten van den Oostenrijkscben bodem zullen worden geëxploiteerd, de petroleumwinning zal worden vergroot, de landbouw komt op hooger niveau, het net van autowegen wordt aanmerkelijk uitgebreid. Gelijk den legendarischen St Nicolaas betaamt, strooide hij de schatten uit den hoorn des overvloede. Jammer, dat hij het niet bij die vrij on schuldige Sinterklaas-rol liet. Ook in een andere rol trad hij op, in de rol van Haman, die de Joden grimmig vervolgde. Weenen ia geen Dhitsohe stad, zoolang er nog 800,000 Joden wonen zoo ver zekerde hij en dus moeten ze er uit. Om die uitdrijving te verzachten, voeg de hij er aan toe, dat ze zal geschieden volgens een vast systeem en zonder ge voel van haat. Betreffende de aanwezigheid van sys teem zijn wij bij dezen modernen Haman meer ;:orust dan met betrekking tot de afweZighd-'l van haat. Intussohén moet met dit al het lot dat den Joden in Europa wedervaart met een steeds grootere deernis vervullen. Bescherming van de Joden tegen gru welijk onrecht wordt dringender eisch van Christelijke politiek. De Belgische minister van verkeerswezen over de bedoeling van zijn bezoek aan ons land. Minister Van Büuren heeft (gisteren een onderhoud van ongeveer een uur ge had met den Belgischen minister van ver keerswezen, den heer Marck, over de ver- keerscoördinatie. Des middags hebben de Belgische gas ten te Arnhem 'het nieuwe diesel- en elec trische spoorwegmateriaal bezichtigd. Uit Arnhem te 's-Gravenhage terug ge keerd, heeft de Belgische minister eenige mededeelingen aan een verslaggever van het A. N. P. gedaan over het doel van zijn bezoek aan ons land. Het probleem van de verkeerscoördina- tie, d.w.z. de scherpe mededinging tus- eohen spoor, autobus en binnenscheep vaart, bestaat in België evenzeer als in Nederland, aldus de heer Marck; ik wil de, alvorens dit probleem tot. oplossing te brengen, eens hooren wat minister Van Buuren er over dacht. Vanochtend heeft deze zijn inzichten daaromtrent medege deeld. Ik mag u niet zeggen, hoe hij zich een oplossing voorstelt. D'at is een aan gelegenheid van binnenlandsche politiek en bovendien heeft de heer Van Buuren nog geen vast plan. Wèl kan ik u verze keren, dat dit onderhoud hoogst belang rijk en zeer nuttig voor mij was en dat ik den Nederlandschen minister van Wa terstaat heb leeren kennen als een. man, die dit ingewikkelde vraagstuk van alle kanten grondig heeft bestudeerd. De Belgische minister zeide verder, dat hij morgen met zijn Nederlandschen ambtgenoot zou wenschen te bespreken het vraagstuk van de spoorlijnen, welker exploitatie verlies oplevert. D'ergelijke lij nen zijn er in België evenzeer als in Ne- It opgaaf vaJLVp lichten aan M. r' N.S., 's-Graven- .anden, met schel®- IeR, Domb. weg' door Catharine D. Bell. (Vrij naar het Engelsoh.) ?-8) _0_ In alle onschuld deed ze die vraag aan Nannie, want zij zelfs was onkun dig gelaten van het engagement. Zoowel tante Ailie's raad, als Nannie's wensch wag het, alles stil te houden tot er meer uitzicht op een huwelijk was. „Het is geen gril", begon Nannie ver ontwaardigd; en toen zweeg ze, pijnlijk kleurend, omdat ze begreep het niet na der te kunnen uitleggen. Maar Kapitein Colville kwam haar te hulp. ..Je weet, dat zijn vader hertrouwd is?" vroeg hij. „O ja, we waren in dien tijd allemaal m Florence. Et werd over niets anders gesproken." „En zijn tweede vrouw schijnt meer o an haar eigen genoegens te denken dan aan zuinigheid. Et wordt zoo kwistig met geld omgesprongen, dat Angus het maar het verstandigst acht voor zich zelf te zorgen." „Ken je mevrouw Fleming, Maude?" vroeg Nannie. „Ja, het arme kind, ik heb haar heel wat keertjes ontmoet." derland, zoo voegde de heer Marck hier aan toe. Een punt van bespreking zal ook de kwestie zijn van het materieel. In dit ver band uitte de heer Marck zijn groote be wondering voor de nieuwe electrische trei nen, waarmede 'hij des middags kennis had gemaakt. Er zijn nog twee vraagstukken, welke ik gaarne met minister Van Buuren zou willen bespreken, aldus de heer Marck verder. In de eerste plaats het plan tot eleotrificatie van de lijn Brussel-Amsterdam, welke reeds voor 70 pet. verwezenlijkt is. Na gegaan moet worden of eleotrificatie van b.v. het traject Esschen-Antwerpen ren dabel is te maken. Wanneer deze eleotri ficatie tot stand zou komen, zou Brussel als een ster van electrische stralen kun nen beschouwd worden, want de Belgi sche hoofdstad is reeds electrisch verbon den met Gent, Oharleroi en Leuven. En ten slotte is er de lijn Eindho ven-Brussel, Waarover zoowel van Nederlandsche als van Belgische zijde ge klaagd wordt. Minister Marck zeide, dat deze lijn inderdaad vele gebreken heeft. Een snellere verbinding leek ook hem ge- wenscht met het oog op de belangen, wel ke zoowel Noord-Brabant al3 Belgisch Limburg hebben bij een vluggere verbin ding. Maar ook hier speelt de rendabili teit een rol en de minister zou gaarne van den heer Van Buuren vernemen of een verbeterde verbinding met rendabiliteit gepaard zou gaan. De besprekingen zullen vandaag wor den voortgezet. Teraardebestelling mr J. Erasmus. Onder deelneming van zeer velen is gistermiddag op de algemeene begraaf plaats te O o s t b u r g het stoffelijk over schot van mr J. Erasmus ter aarde be steld. Behalve afgevaardigden van het hoofd bestuur der Liberale Staatsparty waren verschillende bestuursleden van de Cen trale Zeeland aanwezig. Mr T, Fleyte, griffier bij de rechtbank te Middelburg, vertegenwoordigde de rechtbank, mr N. J. G. Sikkel, substituut officier van ju stitie, het parket, mr P. Dieleman, deken van de orde van advocaten, de balie. Ook mr J. Moolenburgh, kantonrechter in de kantons Oostburg, Middelburg en Goes, behoorde tot de aanwezigen. Aan de geopende groeve getuigden de heeren G. J. H'age namens de Centrale Zeeland van de Liberale Staatspartij, mr P. Dieleman en mr A. Mijls, notaris te Oostburg, van de goede eigenschappen van den ontslapene. De vader van den overledene de heer P. Erasmus, burgemeester van Oostburg, dankte voor de laatste eer, zijn zoon be wezen. Damkampioenschap van Zeeland. Eindstand afd. A. Kampioen; J. Stroo- band, Middelburg gesp, 6, gew. 4, rem. 2, verl. 0, punten 10; M. de Jonge te Kloe- tinge resp. 6, 3, 3, 0, 9; M. v. d. Parel te Kruiningen resp. 6, 1, 5, 0, 7; A. Deurloo te Nieuwdorp resp. 0, 1, 4, 1, 6; J. v. Dixhoorn te Zaamslag resp. 6, 0, 4, 2, 4; W. Lente, te Middelburg resp. 6, 0, 3, 3, 3; Job. Modderkreeke te Nieuwdorp resp. 6, 0, 3, 3, 3. Actie te Axel tegen Aksel. Vau verschillende zijden wordt te Alksel een actie gevoerd voor het behoud van den naam Axel. Het gemeentebestuur heeft thans ook een brief aan den Ministerraad gezonden met het verzoek den naam Axel niet te veranderen in Aksel. De Waddenzee open voor Zeeuwsche Mosselzaadvisschers. Bij den voorzitter van de vereeniging „Algemeen Sohippers- en Visschersbe- lang" te Bruinisse is bericht binnenge komen, dat op het verzoek der vereeni ging om de Waddenzee open te stellen voor het visschen van mosselzaad door Zeeuwsche kweekers gunstig is beschikt. Gedurende een zeker tijdvak zal dezen zomer de Waddenzee zijn opengesteld voor de mosselzaadvisscherij. Gekozen tot leden van de Comm. bedoeld in artikel 158 der Gemeentewet Grenswijziging Kloetinge) de heeren: 1, Dekker, W. L. B. J., 2. Vingerling, A,, (beiden A.R.); 8. Karhof, N. J., 4. A. Simons, A„ M. (beiden R,K.)5. de Bruij!- ne, A,, 0. de Kruijter, Joh., 7. Potter, A. J., 9. van de Weert, J. W. (allen C.H.); 9. Buijs, A., 10. Akkerman, G. (beiden S. D.A.P.); 11. Jonkers, H„ 12. Koolwijk, A. M., 13. Zaaijler, Hl C. J. (allen Lib.) Reserve: 14. Steketee, J. (A.R.); 15, Sie- mons, P. J. (R.K.); 16. Vleugel, Jac, (C. H.); 17. Ooms, J. (S.D.); 18. Willeboer, D. (Lib.). Kloetinge. Zaterdag werd alhier de alg. vergadering der Goöp. Boerenleen bank gehouden. De voorz. de heer Q. Trimpe memo reerde het overlijden van den heer M. Eversdijik. Hiji schetste hem als een cor rect, stipt en eerlijk kassier en twijfelde niet of zijn nagedachtenis zal door de leden dankbaar worden herdacht. Nadat rekening en balans waren goed gekeurd en vastgesteld, werd artikel 7 van de Statuten gewijzigd met dien verstan de dat hoogstens f 50.000 aan een per soon mag worden verstrekt. Het bestuurslid W. N. van Liere werd herkozen terwijl in de plaats van G. Zan- dee, welke is benoemd tot kassier, werd gekozen J. Oele Azn. Tot lid van den raad van toezicht werd gekozen A. J. van der Linde. Tot plaats vervangende leden van bet bestuur A. G. Notebooin en P. Staal. De winst over het jaar 1937 bedroeg f 680. Kapelle. Gevonden: Een kosteloos be- lastingmerk, te bevragen: Thoorenaar, Vroonland; 1 boodschaptasoh, te bevr. Roovers, Julianastr.; 1 kinderport. met inh,), te bevragen; J. Hoogstrate, postweg te Kapelle. (Belangeloos bericht.) In verband met de grenswijziging is de commissie uit de ingezetenen krach tens art. 158 der gemeentewet als volgt samengesteld: G. v. d. Kuyl, B, de Jonge, P. G. v. d. Vliet, Aug. Slabbekoorn Wz., P, M. Keim, G. Traas Jr. Q. v. d. Vrie. Wemeldlnge, D'e eenige ingeleverde candidatenlijst voor de verkiezing van de commissie als bedoeld bij art, 158 der gemeentewet, voor de in behandeling zijn de grenswijziging vermeldt de volgende oandi daten: G. Wabeke Fz., lijst Dominicus; J. Moelker Az., S.D.A.P.; ïac. Burger Fz., Vrijz. kiezers; J. J. Lindenbergh Ez„ id,; Jao. Vleugel Cz., Ghr.-Hist,; Mar. FIo- russe, A.R.; A. Veerhoek, id, Als reserve candidaten zijn aangewe zen: Chr. Kole Jz., Chr.-Hist.; L. W. van Liere, 18.D.A.P.; J. da Mul, lijst Domini cus; A, de Schipper, A.R., en J. Wiele- inaker, Vrijz, kiezers. Gevonden een dweil. Inlichtingen te bekomen bij! den gem.-veldwachter. (Be langeloos bericht.) 's Heer Arendskerke. Het is de Rijks- veldwaoht gelukt den dader van den dief stal van het hout van de uienren ten nadeele van den klein-landbouwer W. al hier op te sporen. Tegen den dader B., woonwagenbewoner, verblijf houdende in het woonwagenkamp alhier, is proces verbaal opgemaakt. Het ontvreemde bout is in beslag genomen, alsmede een partij gekapt hout hetwelk vermoedelijk ont vreemd was uit een mutsaard welke daar in de omgeving stond. De nieuwe flottieljeleider Hr. Ms. „Tromp" is Maandag uit de Amsterdamsche haven naar de Noordzee vertrokken voor de technische proefvaart. Het schip passeert de Hembrug. „Het arme kindl" riep Nannie uit. „Ik ben zoo blij, dat je medelijden met haar hebt. Ik voel het ook voor haar, ofschoon ik nauwelijks weet, waarom." „Ik weet best, waarom we sympathie voor haar hebben", antwoordde Maude. „Je kunt niet veel anders doen dan me delijden met haar hebben. Je kunt niet met haar omgaan. Men kan haar hande lingen niet goedkeuren en ik geloof ook niet, dat ze juist voelt of denkt. Maar boe zou dat ook kunnen met zoo'n thuis en zoo'n opvoeding?" „Heb je haar familie gezien, haar va der en moeder?" vroeg kapitein Colville. „De moeder niet. Niemand bezoekt baar. Ze gaat nergens been. Ik heb al tijd het gevoel gehad, dat het geen goed teeken was, dat de vader en dochters zoo graag verkeeren in kringen, waar zij' niet werd ontvangen." „Ik zou gedacht hebben, alg ze zoo'n eigenaardig mensch is, dat men hen ook niet zou bezoeken." „Ach, ziet u, de vader is van goede familie en heeft heel wat connecties. Hij is een knap, aangenaam mensch; de meisjes zijn heel mooi en welopgevoed; juist het soort, dat men graag op feestjes en partijen vraagt. Toen men dus be merkte, dat het hen niet veel kon schelen, of de moeder mee gevraagd werd of niet, toen ontving iedereen hen graag." „Hoeveel dochters zijn er?" „Vier. En deze, Ada, is de jongste. De vader en de andere zusters mag ik niet erg. Wereldsche, zelfzuchtige menschen, die om niets geven dan om genoegen en de behartiging van eigen belangen, zon der een spoortje fijner gevoel. Maar Ada is nog heel jong en weinig in gezelschap geweest. Ik heb haar nog al vaak ont moet ten huize van een vriendelijke, oude dame, een Italiaansche gravin, waar de anderen niet graag kwamen, daar het gezelschap daar te ernstig en ontwikkeld voor hen was." „Maar zij kwam er graag?" „Ja! Ik dacht wel eens, dat zij overal graag kwam, waar de anderen niet wa ren. Ik weet zeker, dat haar aangebo ren smaak, zoo niet haar principes zich verzetten tegen hun levenswijs. Ze scheen altijd meer op haar gemak en ge lukkiger als zij er niet bij' waren. Bij Signor a d'Elori ontmoetten we vaak een heel aardig iemand, een jongen En- gelsehman, een zekeren mijnheer Nu gent." Ze aarzelde even voor ze den naam uitsprak en Nannie verbeeldde zich dat baar vriendin even bloosde en wat ver legen keek. En ze verheugde zich, dat ook Maude, net als zij een geluk verborg in naar hart. Wat Maude verder vertel de, klopte niet geheel en al met die ge dachte, maar dat deed er niet toe. „Mijnheer Nugent en Ada Fritzgerald waren altijd heel veel samen. Hij voelde een warme bewondering en belangstel ling voor haar. Zoo ging het trouwens iedereen. Ze was zoo mooi en gracieus en er was iets eenvoudigs, edels zou ik haast zeggen, in haar manier van doen, dat haar buitengewoon aantrekkelijk maakte. Ze was heel verstandig ook en had frissche, origineele ideeën. Mijnheer Nugent praatte graag met haar en ik vond het een goed teeken, dat ze zijn ernstige gesprekken prefereerde boven de leege pretjes en de dwaze vaak on aangename complimentjes van de jeug dige leeghoofden, die zich om haar zus ters verdrongen." „Heeft mijnheer Fleming haar bij Sig- nora d'Elori ontmoet?" vroeg Nannie. „Ja, we hebben die geschiedenis van het begin af aan meegemaakt. Ik geloof, dat mijnheer Fleming haar als kind al gekend heeft en toen al belang in haar stelde. Maar hij had haar in geen jaren gezien, tot het begin van dit jaar, toen hij naar Florence kwam en ontdekte dat ze een volwassen jonge dame was. Hij bemoeide zich niet veel met het krin getje pretmakers, maar hij was een trouw bezoeker en de gunsteling van mijn lieve, oude Signora en daar ont moette hij Ada voortdurend. Hij kende tamelijk wel de omstandigheden van naar familie en om haar deed het hem leed en hij deed zijn best baar te helpen biji haar pogingen om zich los te maken uit hun kring. Ik weet zeker, dat van zijn kant de liefde met medelijden be- Serooskerke (W.). Maandagmiddag is jaarvergadering gehouden van de Goöp. Boerenleenbank. Voorzitter dhr L. Maas. De winst bedroeg, inclusief rente van de reserve, f922,43, welke bij het reserve fonds zal worden gevoegd. Aftredende functionarissen werden herkozen. De ren tevoet werd voorloopig vastgesteld voor spaarders op 2.76 pet. en voor geldne- mers op 4 pet. Domburg. 'De Dombnrgsche Winkeliers vereniging „Handelsbelang vergaderde Maandagavond. Het rapport van de com missie voor de reclame-campagne 1937 werd behandeld, alsmede de door deze commissie ingediende voorstellen in ver band met de a.s. reclame-campagne. In de commissie werden benoemd dhrn: L. Spronk, M. Reijnhoudt Jr., Jac. Maas Jacz., S. van Zetten en C. Bimmel Jr. Waar het een punt van bespreking in de a.s. Raadsvergadering zal zijn om de winkels, werkplaatsen en kantoren bij de berekeningvan het waterleidingtarief in het vervolg mee te rekenen, werd besloten een adres aan den raad te zenden, waarin zal worden gevraagd, deze als voorheen vrij te laten, eventueel bij één zelfde per ceel winkel en werkplaats of winkel en kantoor als één vertrek te beschouwen. Westkapelle, Maandagavond trad al hier in de openbare school voor de land arbeiders op de heer Staal, directeur van de Arbeidsbeurs te Middelburg, om een uiteenzetting te geven van de voor waarden en mogelijkheden om werk te vinden in Dhitschland. Fén 00-tal personen waren aanwezig, w.o. de wethouders en raadsleden. Spr. kon garandeeren, dat vooral in den bieten- en aardappeltijd een flink werkman boven kost en huisvesting f20 per week kon verdienen. De reiskosten kunnen betaald worden door het gemeentebestuur, terwijl door B, en W. getracht zal worden hen, die om de 0 weken naar huis willen komen, voor 50 pot. In de reiskosten tegemoet te komen. Vooral de jonge arbeiders spoorde spr. aan van deze gelegenheid gebruik te maken. Zleriksee. Alhier is opgericht, met aanvankelijk negentig leden, de midden- standsvereeniging Zieriksee, als afd. van den Kon. Ned. Middenstandsbond. Renef.se. De gemeenteraad heeft zich verzet tegen motorraces op Zondag. De burgemeester zegde toe voor deze wed strijden geen vergunning meer te zullen verleenen. ZOMERTIJD IN DE VERSCHILLENDE LANDEN. Naar ons wordt medegedeeld, wordt de zomertijd in Amerika ingevoerd op 24 April a.s. In verhouding tot onzen wintertijd is de tijd in New-York vijf uur en twintig minuten vroeger. Na invoering van den zomertijd al daar is de verhouding tot onzen winter tijd vier uur en 20 minuten vroeger; na invoering van onzen zomertijd uiteraard weer vijf uur en twintig minuten vroe ger. Kantonrechter ontslaat bakker uit IJmuiden van alle rechtsvervolging. D'e Kantonrechter te Haarlem heeft gisteren de eerste strafzaak behandeld, welke voortvloeit uit de toepassing van de vestigingswet voor het kleinbedrijf: als verdachte stond een bakker uit IJmui den terecht, die zonder vergunning van den minister van Economische Zalken een bakkerij' had geëxploiteerd. De verdachte was tien jaar lang in dienst geweest bij een patroon, die het vorig jaar echter besloot zich uit de zaak terug te trekken en de bakkerij aan zijtn knecht over te doen. Reeds in November waren de onderhandelingen over den koop 'beklonken en in hegin December was de verdachte voor zichzelf begonnen. De bakkersorganisaties zijn echter vrijwel de eerste geweest, die direct na afkondiging gon, hoe het met haar ging weet ik niet. Ik had nooit gedacht, dat er liefde van haar kant bestond." „Mocht ze hem dan niet?" vroeg Nannie. „Of ze hem mochtl Ja, zelfs heel graag. Maar dat is nog geen liefde. Ze vond het prettig met hem te praten, te voelen dat hij om haar gaf en ze was werkelijk heel dankbaar voor zijn vriendelijkheid. Maar ik geloof dat het meer de gevoelens van een kind voor zijln vader waren dan iets anders, tenminste zoo lang ik hen bijwoonde. Maar ik mocht het slot niet zien. Ik werd ziek en kon ons huis in geen twee of drie weken verlaten. We misten verscheidene partijen van de Sig nora, want mama en Alice wilden niet zonder mij uitgaan. Alice was toen zelf al niet vrij meer en stelde heelemaal niet veel belang in partijen. Toen we na een week of vijf, zes terugkwamen, was alles veranderd. Mijnheer Nugent was plotse ling naar Engeland geroepen, we wisten dat trouwens al. Ada's prettige, rustige manier van doen was heelemaal verdwe nen. Ze was wuft, roekeloos en verander lijk geworden. Men zag haar en mijnheer Fleming zelden van elkaar gescheiden. Met één oogopslag kon men zien, dat hij dol op haar was. Wat haar betreft maar men mag niet oordeelen. En daar hebben we Edmund, dien ik nog niet ge zien had." (Wordt veivolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 5