Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD Ernstige beschuldiging. Varkenscentrale pleegde geen contractbreuk. De strijd in Spanje. De strijd in China. De stand der werkloosheid. Belangrijkste Nieuws MAANDAG 28 MAART 1938 52e JAARGANG No. 151 Uitgave: N. V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - HoofdredacteurR. ZUIDEMA Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 60 cent per regei Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen. De heer Tj. Krol, lid van de Tweede Kamer, heeft in een Zaterdag te Middel burg gehouden vergadering van de C.-H. Unie blijkens een ons toegezon den verslag dat niet geplaatst werd om dat een onzer correspondenten ter plaatse voor een verslag had gezorgd een ern stige beschuldiging gericht aan het adres van de A. R. partij. „Niet Dr Colijn aldus bedoeld ver slag is de leider van het Nederland- sohe volk, zooals de Anti-revolutionairen in hun propagandalectuur hebben ge zegd. De C.-H. Unie en andere partijen, zeggen dat het de Koningin is." Hier wordt dus een tegenstelling ge maakt tusschen de A.-R. partij en de C.-H, Unie. De C.-H. Unie stelt H. M. de Konin gin aan het hoofd van het volk, Maar de Anti-revolutionairen i blijkens hun propagandalectuur D'r Colijn. Met groote verbazing hebben wij van deze beschuldiging kennis genomen. Alvorens daarop echter verder in te gaan, willen we gaarne den heer Krol in de gelegenheid stellen zijn uitspraak te motiveeren. De levering tegen lageren prijs aan Zwitserland. Er zijn den laatsten tijd verschillende geruchten in omloop geweest, betrekking hebbende op de leverantie van varkens door de Ned. Veehouderijcentrale aan Sir Henry Deterding, welke varkens voor Duitschland bestemd waren. De N.V.C. zou daarin een minder te waardeeren rol hebben gespeeld. Eveneens zou zij aan de firma De Wijze te Cuyk belet hebben, ■varkens naar Zwitserland te exportee ren, terwijl zij de firma Zilversmit en Pinto daartoe wel in de gelegenheid zou hebben gesteld. Over deze kwestie vernam de Telegraaf het volgende Toen in October 1936 de N.C.V., met gebruikmaking van haar monopolierecht, varkens naar Zwitserland uitvoerde, von den er tusschen den minister-president Dr Colijn en den heer Deterding besprekin gen plaats, welke besprekingen de tot standkoming van een contract tusschen de N.V.C. en Dr Deterding tot gevolg had, Blijkens dit contract werd overeengeko men, dat door de N.C.V. uit het surplus der markt 30.000 varkens zouden worden geleverd tegen den prijs van 40 cents per kg. levend gewicht en bestemd voor uitvoer naar Duitschland. Van zekere zijde is nu te kennen ge geven, dat de N.V.C. dit contract niet nauwkeurig zou hebben nageleefd, omdat overeengekomen zou zijn, dat deze varkens aan Dr Deterding geleverd zou den worden tegen den laagst mogelijken prijs. Hieruit zou volgen, dat aan ande ren niet tegen lagere prijzen varkens voor export zouden mogen worden gele verd dan aan Dr Deterding. Was echter een dergelijke clausule in het bovenbedoelde contract opgenomen, dan zou zeker Dt Dijt, als zaakvoerder van Dr Deterding, daarop de aandacht hebben gevestigd in zijn kortelings ge dane publicaties. Te meer daar dit d e kern is der beschuldigingen aan het adres der N.V.C., moet ondersteld wor den, dat inderdaad niets daaromtrent schriftelijk is vastgelegd. Mogelijk bestaat ten deze zoo1 ver nemen wij een mondelinge af spraak tusschen de heeren Dr Colijn en Dr Deterding. Daarbij komt nog, dat het contract in begin Januari 1937 schriftelijk door Dr Dijt voor accoord werd bevestigd. Op een oogenblik dus, dat de N.C.V. tegen prij zen van 34 cents per kg. levend gewicht, reeds sedert October 1936 naar Zwitser land varkens exporteerde. Met deze leverantie aan Zwitserland hangt nauw samen de bovenbedoelde kwestieder z.g. „Deterding-varkens" Vreemd is het daarbij, dat klaarblijkelijk onvoldoende rekening is gehouden met ue toestanden in Zwitserland. Want in derdaad is (het waar, dat aan Zwitser land circa 6500 varkens geleverd zijn te gen bovengenoemden prijs. Bij de devaluatie nu van den Zwitser- sc en franc ontstond nog door versc'hei- den omstandigheden een tekort aan var kens in Zwitserland. De Zwitsersche re geering, die terecht een sterke stijging r varkensprijzen voorzag, poogde deze prijzen te drukken door een ruimeren aanvoer van varkens toe te staan. Daar echter de handelsbalans met ons land voor Zwitserland ongunstig was uitge vallen, weigerde zij den invoer van var kens uit ons land en bepaalde zich tot afneming van varkens uit Polen, Litauen en Denemarken. Toen vervoegde zich bij de N.C.V. de firma De Wijze uit Cuyk, die aanbood wekelijks 150 varkens naar Zwitserland te exporteeren. Zij verkreeg toestemming om dezen uitvoer bij wijze van proef voorloopig te bepalen tot twee wagons. Doch zij stuitte op dezelfde bezwaren, die de N.V.C. van de Zwitsersche regee ring had ondervonden. Zwitserland toch wensahte geen Nederlandsc'he varkens af te nemen. Totdat eindelijk de N.V.C. er in October 1936 in slaagde in contact te komen met de Schweizerische Vien-Einfuhr- Stelle te Bern, welk bureau opdracht had gekregen, varkens in te voeren tegen zoo laag mogelijke prijzen, en zich hoogs tens te bepalen tot den wereldmarktprijs. De Zwitsersche regeering verkocht deze varkens aan de slagers aldaar en de winst bestemde zij voor de staatskas De N.V.C. 'had zich dus te houden aan den wereldmarktprijs. En dat zij zich goed van haar taak kweet mede dank zij de kwaliteit der geleverde varkens blijkt uit het feit, dat, terwijl de Poolsche varkens hier te Rotterdam 28 tot 30 ets. per kg. geslacht gewicht noteerden, de N.V.C. in Zwitserland 34 ots. per kg. levend gewicht bedong. Volgens berichten van de Schweizerische Vien-Einfuhr- Stdlle, de hoogste prijs. De levering van de varkens aan de Schweizerische Vien-Einfu'hr-Stelle ge schiedde via de firma Bell te Bazel en nog enkele andere groot-importeurs, die de behartiging van hun zaken, ook de afrekening hier te lande hadden opge dragen aan de firma Zilversmit en Pinto. De N.V.C. gaf dus niet aan laatstgenoem de firma vergunning voor uitvoer van varkens, doch deze firma' trad op als vertegenwoordigster van de Zwitsersche importeurs en zij' stond allen als zoo danig met de N.V.C. in relatie. Franco's traepen in Cataionië. Het offensief der Spaansche opstande lingen is gisteren met een groot succes bekroond. De troepen van Franco zijn de grens van het Catalaansch gebied over getrokken. Ze hebben het dorp Mas al Correig, dat over de grens, juist op Catalaansch ge bied ligt, ingenomen. Ze hebben de stad Fraga geheel om singeld en reeds zijn patrouilles de stad binnen gedrongen. De troepen hebben voorts den linkeroever van de Cinka over een afstand van ongeveer 10 km en een diepte van 3 tot 5 km bezet. Dat de opmarsoh der opstandelingen van groote beteekenis is, wordt duidelijk uit de mededeelingen van Barcelona. Im mers bij de vermelding, dat de regeerings- troepen onder den hevigen druk der te genstanders Mas de la Matas Aquaviva en Gatelotte, een dorp dicht bij de Gata- laansche grens moesten ontruimen, werd gezegd, dat de regeeringstroepen op de lune Val de Algorsa-Aquaviva-Gastelotte weerstand kunnen 'bieden en mogelijk eeD geduchte baxrièrre opbouwen. Maar kort daarop volgde het bericht uit Barcelona van de ontruiming der zooeven genoemde plaatsen. De opmarsch van Franco schijnt moeilijker te stuiten dan in Barcelona is aangenomen. Daarop wijst ook de mede- deeling uit Madrid, dat de laatste man schappen van de internationale brigade thans uit Madrid zijn vertrokken naar een ander deel van het front. De hoofd stad wordt thans uitsluitend door Span jaarden verdedigd. In dit bericht wordt voorts erkend, dat de troepen van Franco Cataionië zijn. binnengerukt. Tegenover deze successen meldt Ma^ drid: De regeeringstroepen hebben aan het front In Estremadura, in den sector Ta- lavera, de dorpen Corona, Gasa de la Ve- geda en Gasa Maricntrillo genomen. Vele opstandelingen werden gevangen geno men. In een communiqué uit Salamanca wordt medegedeeld, dat een afdeeling Ita- liaansöhe vrijwilligers heeft deelgenomen aan het offensief van de troepen van Franco bij de Guadelupe. De Italianen hebben hierbij 29 officieren en 253 man schappen verloren, 123 offioieren en 1849 minderen werden gewond, terwijl 33 man worden vermist. De Chineezen boeken succes Ze rukken aan alle fronten op. Volgens mededeelingen van het front is in den belangrijken strijd om Soetsjaufoe plotseling een wending gekomen. Chinee- sohe keurbenden, volledig uitgerust met tanks en gepantserde wagens en gesteund door nieuwe gemechaniseerde artillerie eenheden, zijn in twee colonnes over het groote kanaal getrokken en hebben Hantsjwang en Taiertsjang aan den Noordelijken oever heroverd. De Japansche troepen uit Hantsjwang trekken langs den spoorweg terug op Lints jeng. Naar het Ghineesche persbureau meldt, hebben de Chineesche troepen sinds het begin van den algemeenen tegenaanval op de in Zuid-Sjantoeng oprukkende Ja panners het tegenoffensief begon op 24 Maart aan alle fronten in den noordelijken sector van den spoorweg Tientsin-Poekau aanzienlijke vorderingen gemaakt. Er zouden meer dan 10.000 Ja- panneezen gesneuveld zijn. Men gelooft, dat de Japansche troepen aan het zuidelijke gedeelte van den spoor weg hun landgenooten niet te hulp kun nen komen wegens de voortdurende aan vallen der Chineesche mobiele eenheden. Eenige duizenden Chineezen zijn er in geslaagd de Gele Rivier over te trekken in de provincie Nooid Honan. Zij vallen de Japansche troepen in dit gëbied lastig. De woordvoerder der Japansche marine te Sjanghai heeft medegedeeld, dat tach tig vliegtuigen naar Hankau zijn opgeste gen om militaire objecten te bombardee ren. Uit Hankau wordt gemeld, dat 150 bur gers door dien aanval zijn gedood en 200 gewond. In het hoofdkwartier van Tsjang Kai Sjek is bericht ontvangen van den opper bevelhebber van het front langs den spoorweg Tientsin Poekau, waarin ge zegd wordt, dat de Japansche strijdkrachten aan beide fronten volkomen op de vlucht zijn gedreven door deChinegsche troepen die op het oogenblik aan alle fronten oprukken. Het aantal geheel werkloozen eind Februari 19.000 minder dan verleden jaar Het centrale bureau voor de statistiek deelt de volgende cijfers mede betreffende het aantal geheel werkloozen, bij alle or ganen der openbare arbeidsbemiddeling als werkzoekenden ingeschreven. Eind Februari 1938 in totaal 420.790 Eind Februari 1937 in totaal 439.553 Eind Januari 1938 in totaal 439.278 Opgemerkt zij, dat niet alle werkloozen in Nederland zich als werkzoekende hij de openbare arbeidsbemiddeling laten in schrijven. Evenals einde Januari 1938 het geval was, kan ook voor het einde van Febru ari 1938 waargenomen worden dat het aantal geregistreerde werkloozen in alle groepen van gemeenten lager was dan op het einde van de overeenkomstige maand van 1937. Uit het bovenstaand overzicht blijkt, dat er plm. 18.800 minder werk loozen waren ingeschreven dan op het einde van Februari 1987. Voorts ziet men, dat er op ultimo Fe bruari 1938 plm. 18.500 minder werkloo zen waren ingeschreven dan op ultimo Januari 1938. In verband daarmede zij opgemerkt, dat ook in vorige jaren de maand Februari een daling te zien gaf: in 1937 waren er 26.700, in 1986 10.400 en in 1935 14.800 minder werkloozen in geschreven dan ultimo Januari. GOERING SPREEKT TE WEENEN. „De Joden moeten er uit". Na een bezoek van den grooten baas aan Oostenrijk volgt thans een tournée van den economisohen dictator Goering door het ingelijfde gebied. In een rede zeide hij o.a.: „Ook in Oostenrijk zal het vierjaren plan worden ten uitvoer gelegd. Teneinde het bedrijfsleven in Oostenrijk hulp te bie den, is o.m. gedacht aan den bouw van kazernes en vliegvelden! Dat zal duizen den arbeiders werk geven. Er zullen groo te electriciteitswerken worden ingericht. De Donau zal worden gereguleerd, de schatten van den Oostenrijksohen bodem geëxploiteerd. Er zullen koper, lood, gra fiet, mangaan en andere ertsen worden ontgonnen. Ook de productie van petroleum in de buurt van "Weenen zal worden vergroot. De chemische industrie zal tot ontwikke ling worden gebracht. Er zullen autowegen worden aangelegd ter lengte van 1100 km, terwijl over den Donau verscheidene bruggen zullen wor den geslagen. Voor den landbouw zal kunstmest worden geleverd. De voor het rijk geldende loonovereenkomsten zullen in Oostenrijk worden ingevoerd. De stad "Weenen heeft nauwelijks nog het recht zich een Duitsöhe stad te noe men, zoolang 300.000 Joden in deze stad wonen. De Joden moeten er uit, maar dat moet niet beteekenen, dat men ze door verkeerd ingrijpen of domme maatregelen er uit moet zetten. Dat zal heel systematisch weloverwogen en zonder gevoel van haat geschieden. Goering bestreed vervolgens de bewe ring, dat het nationaal-socialisme de re ligie of de Kerk in Oostenrijk zou willen vernietigen. Het wil slechts, aldus Goe ring, dat hier een duidelijke scheiding wordt gemaakt. De kenk heeft haar belangrijke en noodzakelijke taken. De staat en de beweging hebben even belangrijke taken. Wanneer ieder scrupuleus op zijn gebied blijft, zal niets gebeuren. Binnenland. Minister Slotemaker de Bruine confe reert te Brussel weer over de spelling kwestie. Lagere varkensprijzen. Buitenland. Successen der Chineezen. D'e troepen van Franco rukken verder op. Rede van Goering te Weenen. De communistisobe actie in Frankrijk. De burgeroorlog in Spanje. Op het tooneel van den strijd der laatste weken. Een afdeeling versterkingstroepen der regeeringsstrijdkrachten arriveert in allerijl te Lerida. De Kerk mag zich niet mengen in de kwesties welke 'haar niets aangaan. Voorts zeide Goering, dat het legitimia- me eens en voorgoed voorbij is. W i e thans nog van onafhanke- lijkheid van Oostenrijk spreekt hitst op geweten- looze wijze op. In zijn redevoering heeft Goering eon toespeling gemaakt op de door Sohusoh- nigg geproclameerde volksstemming en hem beschuldigd van vorkiezingsbedrog. Goering voegde hieraan toe, dat het bedrog aan den rechter ter vonnissing zal worden voorgelegd. DE OOSTENRIJKSCHE GEESTE LIJKEN NEMEN EEN DRAAI. In alle R.-K. kerken van Oostenrijk is gistermorgen de volgende verklaring der Oostenrijksche bisschoppen voorge lezen: „Na diepgaand beraad hebben de bis schoppen van Oostenrijk, met het oog op het groote historische uur, dat het Oostenrijksche volk beleeft, en zich wel bewust, dat in onze dagen het duizend jarige verlangen van ons volk naar ver- eeniging in één groot rijk der Duitschers vervuld wordt, besloten, den volgenden oproep tot al onze geloovigen te richten. Wij kunnen dit doen met des te grootere vrijmoedigheid, nu de vertegenwoordiger van den Führer voor de volksstemming in Oostenrijk, gouwleider Buerckel, de gedragslijn van zijn politiek heeft be kend gemaakt, welke in het teeken zal staan van „Geeft aan God wat God, en aan den keizer, wat den keizer toebe hoort." Op den dag der volksstemming is het voor onze bisschoppen een vanzelfspre kende nationale plicht ons als Duit schers tegenover het Duit- sche rijk uit te spreken en wij verwachten ook van alle geloovige Chris tenen, dat zij weten wat zij hun volk verschuldigd zijn. DE COMMUNISTISCHE AGITATIE IN FRANKRIJK WORDT STEEDS FELLER. Er is nog geen wijziging gekomen in de stakingsbeweging in Frankrijk, die door de communisten is ondernomen om de regeering tot openlijke interventie in Spanje te dwingen, meldt de Maasbode. Het aamtaü metaalbewerkers, dat staakt, bedraagt ongeveer 65.000. Maar terwijl de regeering een intensifieering van den arbeid in de groot-industrie, die onmiddellijk, voor de defensie werkt, wil, trachten de vakvereenigingen uitbreiding aan de stakingsbeweging te geven. Men is wel zeer ver verwijderd van de nationale eendracht, die 'het land noodig beeft. Intusschen nemen ook van de zijde der arbeiders de protesten tegen de stakings beweging zeer toe, want een groot deel der arbeiders is allerminst revolution- na'ir. Deze toestand wekt zeer veel ongerust heid en is in zich zelf zóó gevaarlijk, dat het niet lang kan duren, of een ont- kjnooping moet volgen. Het zakenleven wordt al hoe langer hoe stiller en de werk loosheid neemt hand over hand toe. De toestand lijkt geheel op die van de ernstige dagen van Juli 1936. BEPERKING VAN DEN INVOER VAN KOLEN IN BELGIë. Voortaan nog slechts 330.00 ton per maand. De correspondent van de N. R. Ct. te Brussel meldt: Bevestigd wordt, dat de Belgische re geering, gedeeltelijk tredende in het ver zoek van de mijndirecties om allen in voer van huitenlandsche steenkolen te verbieden, besloten heeft het maandelijk- sche contingent van den invoer van steenkolen in België met 180.000 tonnen te verminderen. Deze invoer zal dus voortaan nog 330.000 ton per maand be dragen. In verband met dezen maatregel zul len de volgende week onderhandelingen worden geopend met Nederland en Duitschland ter bepaling van het con tingent, dat aan deze landen zal worden

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1