Luchtbombardementen. Gemengd Nieuws. Electriciteitstarieven. Land- en Tuinbouw Het Vrouwenhoekje Radioprogramma. ZUID-BEVELAND. Het verzet tegen de barbaarsche bom bardementen van open steden komt alom tot uiting. Het „Handelsblad" begint een artikel als volgt: „A la guerre oomme la guerrel" Dat zegt men zoo, wanneer betere argumen ten op raken. En daar is dan verder alles mee verklaard. Men aanvaard bet geweld als een triest, maar onder bepaalde om standigheden noodzakelijk kwaad. En wanneer eenmaal is uitgemaakt dat alleen geweld een beslissing kan brengen, en dat dus de zege aan bet geweldigste ge weld zal zijn, wie zal dan nog grenzen aan bet geweld willen stellen? Men kan veobt-regels maken voor een bokswed strijd, maar wat zijn regels waard in een strijd, waarin bet gaat om bet leven zelf van een volk? Aldus de soeptious of de moedelooze. Regels zijn er om te worden gebroken, zegt de wereldwijze. En de ervaring beeft deze opvatting herhaaldelijk bevestigd. Maar de ervaring toont tevens aan, dat de menaöhheid, tegen alle teleurstelling in, toch altijd nog hoopt dat het mogelijk zal zijn om ook het brute geweld aan ze kere regels van elementaire menschel ijk- beid te binden. Het onderwerp, allen inbreuken uit de practijk ten spijt, laat de menschen niet los. En naar gelang de moderne techniek en motorisatie van strijdmiddelen den ac tie-radius van heit georganiseerd geweld vergrooten en dientengevolge de gevaren ook voor de non-combattanten, de burger bevolkingen, voortdurend doen toenemen, wordt opnieuw gezocht naar mogelijkhe den om althans voor bet geweld, dat zich tegen passieve en weeriooze objecten (de open steden enz.) richt, grenzen en rege len vast te stellen. Op hoop vande bereidwilligheid der belligerenten om zich daaraan, ook onder den hoogen druk van oorlogsomstandigheden, te storen. De luchtoorlog beeft in dit verband tal van nieuwe problemen opgeworpen. Daar openen zich waarlijk bijna onbegrensde gebieden voor terreur op de non-combat tanten. Zoo juist is de wereld nu weer in afgrijzen opgeschrikt door de recente luchtbombardenmenten van Barcelona, met als beschamend gevolg ongeveer 820 dooden en meer dan 2000 gewonden on der de burgerij. Een golf van afschuw en deernis vaart door de wereld. Het gaat er nu niet om, of rechtsch Spanje links Spanje op deze wijze vernielt of andersom. Ook China le vert dagelijks zulke tooneelen. Het gaat om de gedachte, dat hier non-combattan ten, onder wie ook vrouwen en kinderen, zonder onderscheid worden afgeslacht door een „rücksichtlosen" luchtoorlog, zooals in den wereldoorlog de „rüchsicht- lose" duikbootenoorlog ook geen onder scheid meer maakte tusschen combattan- tanten en non-combattanten ter zee. De Precariorechten. Verschillende precario-rechten werden verleend voor den tijld van één jaar, waar bij dit jaar een aanvang nam, op het tijd stip dat het recht verleend werd. Ter ver eenvoudiging van de administratie stel len B. en "W. den Raad voor, deze rechten in den vervolge te verleenen van 1 Jan. tot 31 Deo. Hansweert. De sleepboot Taurus 2 op weg naar Antwerpen is met den schoor steen tegen de spoorbrug gevaren, waar door deze zwaar beschadigd werd. Het schip kon de reis naar Antwerpen voort zetten. Wemeldinge. (Het Franeohe motorschip Tourane is hier tegen de sluismuur ge varen, waardoor die belangrijke schade bekwam. Na ten genoege van den Rijks waterstaat te hebben borg gesteld kon het schip de rede voortzetten. Gemeenteraad. Donderdag avond vergaderde de Raad. De verorde ning regelende de eischen van benoem baarheid en de bezoldiging der gemeen teveldwachters wordt herzien, nadat dooT den heer De Jonge was voorgesteld de in overweging gegeven verlaging der in komsten van den tegenwoordigen func tionaris, die het einde van zijn diensttijd nadert niet over te nemen. Do heer Rudssien ondersteunt dit voorstel, terwijl de heer Adr. Dominicus zich met deze vermindering om principieele redenen evenmin kan vereenigien. De heer Lin- denbergh adviseert de door B. en W. aanbevolen wijze van handelen tegenover de verkleining van het nadeelig verschil te veranderen in dien zin, dat het ver schil geheel wordt opgeheven. De voor zitter zegt, dat B. en W. meenen met hun voorstel zij het, dat het tot hun spijt eenige verlaging van inkomsten in zich sluit, het meest in het belang van dezen ambtenaar te handelen. Voor dit voorstel stemmen de heeren J. A. Dominicus, P. J. J. Dekker, F. Wabeke, Adr. Dominicus en M. C. Lindenhergh, tegen de heeren De Jonge en Ruissen. Aan het Bestuur der Vereeniging vain Qhr, Volksonderwijs wordt op zijn ver zoek het gevraagde voorschot ad f 1091.54 voor 1988 verleend. Op een verzoek van de Z, L, M. wordt besloten subsidie te verleenen in de kosten van een cursus in landbouwhuishoud-onderwijs en de be- noodigde localiteit daarvoor beschikbaar te stellen. Na breedvoerige bespreking wordt voorts besloten gunstig te adviseeren op het nieuwe ontwerp tot grenswijziging tusschen de gemeenten Kattendijke, Ka- pelle en "Wemeldinge. Eveneens wordt gunstig geadviseerd op het verzoek van den Burgemeester om dispensatie van de verplichting tot wonen binnen deze ge meente tot 1 Augustus' a.s. Met algemeene stemmen wordt beslo ten tot het aangaan eener gelxlleening ten behoeve van de Vereeniging voor Ghr. Onderwijs aan de schipperskinderen voor schoolbouw ten bedrage van f 13.300 ai te lossen in 25 jaar, en van een leening voor straatverbetering ten bedrage van f 4000 af te lossen in 20 jaar, beide lee ningen rentende hoogstens 3Vs pet. Op voorstel van B. en W. wordt besloten tot oniderhandsche weder-inhuring van de terreinen in den Stormezandepolder voor ombepaalden tijd voor de som van f 50 per jaar den hoop. De burgemeester wordt met algem. stemmen benoemd tot ambtenaar van den burgerlijken stand. Bij de rondvraag informeert de heer De Jonge naar de bedoeling van B. en W. met de uitkomende keien uit den Bonzajweg. De heer J. A. Dominicus zegt, dat B. en W. nog geen definitief plan hebben ontworpen. De heer De Jonge geeft in overweging om tot verkoop over te gaan. De beer Wabeke moet dit ontraden De beer Ruissen geeft den raad om vooral niet over te gaan tot 'herleggen der keien en deze daarna te asphaiteeren, gezien de slechte ervaringen door andere ge meenten opgedaan. Na ampele bespre king worden B. en W. in de gelegenheid gestéld zich hierover te beraden. - Donderdagavond hield de Bloemen- vereeniging „Floralia" haar jaarvergade ring. Bij de bespreking van het zomers seizoen werd besloten om dit jaar, in dien dit mogelijk is, collectief in te zen den op de te Kapelle te houden Bloemen en Fruittentoonstelling en om in October een tentoonstelling alhier te houden op bescheiden schaal, waarbij de hoofdscho tel uit Chrysanten zal bestaan. In ver band biermede werd besloten om de Chrysantenstek collectief aan te koopen. Als bode werd evenals vorig jaar de heer W. de Schipper benoemd. Agenten ontslagen. Twee agenten van politie te Woerden hebben, nadat ze vier dagen geschorst zijn geweest ontslag aangevraagd en gekregen tegen 1 Juli a.s. Een en ander staat in verband met een aanklacht welke tegen hen is in gediend in verband met een zedenmis drijf. Arrestatie met hinder nissen. Op 30 November van het vo rige jaar waren twee rijksveldwachters in de woning van de familie H. aan het Valkenboschplein te Den Haag gekomen om den zoon des huizes naar het Huis van Bewaring over te brengen, daar deze een geldboete, hem door den kantonrech ter wegens een overtreding opgelegd, niet had betaald, en nu de vervangende hech tenis zou moeten ondergaan. 'Dé beide vertegenwoordigers van het wettig gezag werden allerminst gunstig ontvangen. De vader deelde eerst mede, dat de zoon niet thuis was, doch dat was in strijd met de waarheid. De veldwach ters hadden bovendien de zoon in de huiskamer gezien. Toen 'ze verder gingen stuiten ze op verzet van de moeder van hun toekomstig slachtoffer en deze bleek geheel overstuur. Onder het uitroepen van de woorden: „Jullie krijgt mijn zoon niet mee!" wierp ze vier rijksdaalders op tafel de boete bedroeg f 9,60 welk geld daarna op den grond rolde. Hierna begaven de veldwachters zich naar de achterkamer om den jongeman arresteeren, doch daar werden zij door moeder en zuster tegen gehouden. Toen zij ten slotte dreigden van hun wapens gébruik te zullen maken, lieten de beide vrouwen hen los en konden zij den zoon arresteeren, die aanvankelijk nog tegen streefde. IDe vier weerspannige familieleden moesten voor deze feiten zich gisteren voor den politierechter verantwoorden. De Officier van Justitie vorderde te- gen ieder der verdachten een gevangenis straf van 14 dagen, een eisoh, die de moeder in snikken deed uitbarsten. Er is den laatsten tijd een sterke actie gaande om te komen tot verlaging van de electriciteitstarieven voor winkels en kleine industrie. Het zijn vooral twee argumenten die hierbij op den voorgrond komen. Vooreerst dat de gewone tarieven over het algemeen veel te hoog zijn met het gevolg dat er in verschillende plaatsen reeds een actie gaande is om de elec- trische lichten door gaslicht te vervan gen. En in de tweede plants, dat het vast stellen van de tarieven vaak een kwestie is van loven en bieden. Wie een zaak heeft, waarin het de moeite loont zelf stroom op te wekken, kan vaak tot eiken prijs electrische stroom bekomen. Uit een ingesteld onderzoek is gebleken, dat er op dit gebied velerlei willekeur heerscht, en dat de prijzen die bij een zelfde Maatschappij worden betaald vaak sterk uiteenloopen. Ook uit Zeeland werden daarvan sommige staaltjes ge meld. De klant die de macht heeft zoo wordt geklaagd bepaalt den prijs en die macht bezit de middenstand niet. Van daar dat in sommige plaatsen o.a. te 'sGravenhage onder de middenstanders reeds sprake is van een lichtstaking. DE AARDAPPELEN BOVEN DEN GROND! Het zeldzame vroege voorjaar doet wonderen. In verscheiden tuinen in West friesland komt het aardappelloof reeds üoven den grond. Dat is nog nooit ver toond in Maart. Als deze groei doorgaat, zal men nieuwe aardappelen eten nog voor de Malta's er zijn. TUINBOUWVEILINGEN. In de voortgezette vergadering van het Centraal Bureau van de Tuinbouwvei lingen in Nederland, kwam aan de orde een bestuursvoorstel aangaande het prijspeil van de produc ten, dat den welstand van den tuinbouw bepaalt. Daar nu deze z.g. minimum prijsregeling een uiterst gunstige uitwer king heeft gehad en de handhaving hier van ook voor de toekomst noodzakelijk zal zijn en daarbij; de regeering zich, wat dit betreft, wellicht langzamerhand zal gaan terugtrekken, zal het bestuur het geheele prijzenvraagsuk in studie nemen en het van alle zijden belichten. Eén even tueel voorstel zal t.z.t. aan de algemeene vergadering worden voorgelegd. Het volgende bestuursvoorstel betrof de sinds 4 Oct. 1936 bestaande u i t - voercontrole t.a.v. enkele tuin bouwproducten. Gebleken is, dat deze con trole een zeer doeltreffende is, zoodat men op den ingeslagen weg dient voort te gaan. Btesloten werd dat het bestuur hiertoe de noodige stappen zal doen en maatregelen te dien aanzien zal nemen, opdat deze controle in de toekomst zooveel mogelijk aan haar doel zal beantwoorden. Het bestuur werd voorts gemachtigd ook dit jaar van de veilingen een bijdrage van 1/50 pet. te heffen ter verster king van het reclamefonds. Vervolgens sprak de vergadering als haar meening uit, dat een gezonde u i t- breiding van de fruitoul- t u u r niet verontrustend behoeft te zijn, mits de teelt wordt uitgeoefend door ter zake kundige personen en de veilingsbe suren door het inrichten van goede sor teer- en verpakkingsstations zorg dra gen voor het in den handel brengen van fruit, dat aau de te stellen eischen vol doet. Bovendien zal men aandacht hebben te schenken aan het inrichten van goede bewaarplaatsen c.q. koelruim ten, voor bet fruit hunner aanvoerders. Bij de rondvraag constateerde de heer Jac. Smits, voorzitter van den Ned. Tuinbouwraad, dat het centraal bureau van de tuinbouwveilingen niet slechts be staat, maar tevens met energie geladen is. Ook de goede organisatie roemde spr. en hij zegde het wakkere bestuur dank voor zijn uitstekende leiding. De voorzitter, de heer F. v. Valstar, zei- de, dat ook het volgende jaar het bestuur alles zal doen wat in zijn vermogen ligt, om zijn taak geheel naar behooren te vervullen. De verzorging van onze voeten. Het is wel merkwaardig, aldus de Rott., dat, terwijl men zooveel zorg besteedt aan 't verzorgen van gezicht of tanden, de meeste vrouwen het niet de moeite waard vinden, om zich met de verzorging van haar voeten bezig te houden. Zoolang onze voeten goed zijn, bekom meren weinig vrouwen er zich om of ze op deugdelijke schoenen loopen, of dat haar voeten de noodige rust nemen. En toch is er bijna niets zoo belang rijk aan ons lichaam als de voeten. Als we de voetjes van een klein kind bekijken, dan staan we er versteld van hoe prachtig als ze zijn. Maar o wee later! Om te beginnen moet iedere moeder er op letten, dat zij goed schoenwerk voor haar kinderen koopt. Niet alleen nauwe, maar ook te wijde schoenen kunnen oor zaak zijln van eksteroogen, knobbels, tee- nen, die over elkaar groeien en meer van dergelijke narigheden meer, dus: schoe nen, waarin alle deelen van den voet be hoorlijk plaats vinden en vooral geen hooge of smalle hakken. Ook behoort het leer soepel te zijn en met de bewegingen van den voet mee te geven. Zoodra een kind klaagt over pijn in de voeten, moet men nagaan, wat de oorzaak daarvan kan zijn. Het beste is om bij aanhoudende klachten een dokter te raadplegen. Wie zijln voeten goed wil verzorgen, moet ze dagelijks wasschen met water en zeep, goed droog wrijven tusschen de tee- nen. De nagels knipt men geregeld bij, terwijl men de scherpe kanten bijvijlt. Vertoont de voet wondjes, dan bet men die met wat zuivere al'kohol en poedert ze na met talk. Zeer heilzaam is het om de voeten aan de frissche lucht bloot te stellen. Loop des zomers buiten eens op bloote voeten, of met sandalen aan. Vooral het loopen in bedauwd gras verdient aanbe veling. Vooral voor degenen, die veel moeten staan, zooals winkeljuffrouwen of huis moeders is een dagelijksah voetbad een groote opluchting. Een veel voorkomende kwaal vormen de z.g. platvoeten of doorgezakte voeten. Wie hiervan last heeft, kan onder meer de platvoeten genezen door gymnastiek te doen, waardoor de voetspieren sterker worden. Een goede oefening is, om op bloote voeten op de teenen door de kamer te loopen. Ook het oprapen van lichte kleedingstukken, zooals kousen enz. met de teenen versterkt de verslapte spieren. Wie last heeft van eksteroogen, een kwaal die te wijten is aan verkeerd schoenwerk, doet goed heete voetbaden te nemen. Ook kan men hij alle drogisten allerlei middelen ter bestrijding van dit euvel krijgen. Bewerk echter de ekster oogen niet met een schaar of mes, hier door is vaak bloedvergiftiging ontstaan. Voor de keuken. Kaasgereoht van oud brood. V2 pond geraspte kaas, plm. 8 sneden wit- of tarwebrood, HL. kokend water, 1 Maggi's Bouillonblokje, 12 uitjes, paneermeel, boter. Snijd het brood in dobbelsteentjes. Hak de uitjes zeer fijn en bak ze in een stukje vet of boter, licht bruin. Leg nu in lagen het brood, de kaas en het gebakken uitje in een vuurvaste schaal. Los het Maggi's Bouillonblokje op in Yi L. kokend water en giet de bouillon over het brood. Strooi bovenop wat pa neermeel, leg hier en daar een kluitje boter en laat het schaaltje in den oven bruin worden. Hangop. Benoodigd: 34 liter kar nemelk, 1 glas zoete melk, 6 groote be schuiten, basterdsuiker. Bereiding: men legt een servet in een groot vergiet, die men op een groote schaal plaatst en giet op dat servet 's morgens de karnemelk, als men des middags hangop wil eten. Men giet het water, dat er uit lekt weg. Even voor het gebruik wrijft men ze door een fijne zeef in de soepterrine. Het laatste roert men er de zoete melk door. Men presenteert er beschuiten en basterdsuiker bij en dient ze op in diepe borden. Zoute b i s 0 u i t s. 50 gr. bo ter, 50 gr. banketmeel, 50 gr. kaas, 1 dooier. Hak boter, bloem en kaas door elkaar, hierdoor de eierdooier en zoo noodig iets water. Uitrollen tot dunnen lap; ronde cirkels van steken; bestrijken met ge klopt ei en in vrij heeten oven plm. 10 min. bakken. Voor koffietafel en middagmaal. Kaasomelette (voor 4 perso nen). 4 eieren, 1 ons belegen kaas, 4 lepels melk, zout, peper en aroma, 40 gr. boter (2 afgestreken lepels). Rasp de kaas, klop de eieren en ver meng die met de melk en de kaas. Voeg naar smaak de specerijen toe. Smelt de boter in de koekepan en giet de massa hierin. Breng met een vork de stollende laag van den rand naar het midden, zoo lang er nog een vloeibaar deel is om den rand weer aan te vullen. (Hierdoor wordt de omelette in het midden dikker.) Raak er niet meer aan, wanneer alles gestold is, laat dan nog enkele minuten bakken en leg tenslotte de omelette in tweeën of drieën gevouwen op een verwarmden schotel. De juiste das. Een goede das als cadeau te kiezen voor man, broer, verloofde of wien ook, is niet zoo heel gemakkelijk. Voor alles: men moet met smaak kiezen: geen te op zichtige kleuren en geen al te fantastisch patroon. En dan een das die bij het cos- tuum past. Hieronder geven wij een klei nen tabel, die in dit laatste opzicht de keuze kan vergemakkelijken: Bijt een blauw costuum hoort een roode, grijze of blauwe das; bij een groen costuum een zwarte, brui ne, groene das; bij een bruin costuum een roode, bruine of groene das; bij een grijs costuum een roode, zwarte grijlze, bruine, groene of blauwe das; bij een zwart costuum een roode, zwarte of grijlze das. Maandag 28 Maart 1938. HILVERSUM I, 1875 en 415.5 M. Alg. Progr., verz. door de VARA, 10.00 —10.20 v.m. VPRO. 8.00 Orgel. 8.30 Gram. 10.00 Morgenw. 10.20 Deel. 10.40 Piano. 11.10 Verv. deel. 11.30 Gram. 12.45—1.45 VARA-Oik. 2.00 Gram. 2.35 Declam. 3.00 Resid.-0rk. 3.45 Declam. 4.00 Gram. 4.30 Voor de kinde ren. 5.05 Gram. 5.30 VARA-Ork. 6.30 Causerie over Bach's Matthauspassion 7.10 Causerie „Dieren en hun nabootsin gen". 7.30 Esmeralda-Septet. 8.00 Herb SOS-Ber. 8.03 Ber. ANP. 8.10 Resid.- orkest, Haagsch Toonkunstkoor, Ma- trozenkoor en solisten. 11.00 Ber. ANP. 11.0512.00 Gram. HILVERSUM H. 301.5 M. NCRV- Uitzending. 8.00 Schriftl. medit., gew. muz. (gr.pl.), 8.30 Gram. 9.30 Gelukw. 9.45 Gram 10.30 Morgend. 11.00 Chr. Lect 11.30 Gram. 12.00 Ber. 12.15 Gram. 12.30 Het „All Round Sextet". 2.00 Voor de scho len. 2.35 Gram. 3.00 Voor tuinliefheb- bers. 3.40 Gram. 3.45 Bijbell. 4.45 Gram. 5.15 Voor de kinderen. 6.15 Gram. 6.30 Vragenuur. 7.00 Ber. 7.15 Verv. vragen uur. 7.45 Reportage. 8.00 Ber. ANP. Herh. SOS-Ber. Sportn. 8.15 Chr. Mu- zietvereen. „Kamper Harmonie" A. M. G. D. 9.30 Causerie „Nederl. in de We reldgeschiedenis". 10.15 Ber. ANP. 1020 Solistenconc. 10.45 Gymn.les. 11.00 Verv. conc. 11.30 Gram. 11.50—12.00 Schrift lezing DROITWICH 1500 M. 11.20—11.50 Orgel. 12.05 Gram. 12.45 Orgel. 1,20 Gram. 1.50—2.20 Orkest. 3.20—3.50 Orkest. 4.20 Orgel. 4.50 Gram. 5.20 Orkest m.m.v. soliste. 6.40 Gram. 9.55 Strijkkwartet m.m.v. soliste, 11/U Orkest. BRUSSEL. 322 en 484 M. 322 M.: 11.20 Gram. 11.50 Salonort 12.30 Orkest. 12.50—1.20 Gram. 4.2U Ork. 5.50, 6.20 en 7.20 Gram. 8.20 Sym- phonie-orkest m.m.v. soliste. 9.50 10-u Gram. 484 M.: 11.20 Gram. 11.50 Orkest. 12.30 Salonorkest. 12.50—1.20 Gram. 4.20 en 4.50 Orkest. 5.35 Salonork. BW Gram. 6.00 Verv. conc. 6.35 en 7.20 Gra® 7.35 Operette „Richard, Coeur de Lu® 9.10 en 9.30 Gram. DEUTSCHLANDSENDER. 1571 M. 7.20 Orkest. 8.35 Het Bruinierkwarte 9.50 Hoornduetten. 10.20—11.20 Orkes Rhenen opende Donderdag de rij der Paaschveetentoonstellingen met een serie exemplaren, waarvoor veel belangstelling bestond.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 6