D. K. W. Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD ima. bericht. |ond van II VRIJDAG 25 MAART 1938 52e JAARGANG No, 149 Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Rede van den Engelschen premier in het Lagerhuis. Witter dan wit De vrijwillige giften voor de landsverdediging. Belangrijkste Nieuws is mooier en beter. C. DE LEEUW, MIDDELBURG len, welke uit sachtig groen tten een groot ronde gaatjes [ij de bladeren in verschijnen !t 0.3 lood- |r 1, water. ;alk per 1. is iding te voor- vergil op dit bezwaar [oenten (spina- ïeid der strui- |na de bespui- dienen met jkt te worden, zegens het ge niet gespo ls tijdens den te bestrijden, iiinder gevaar- It Derrispoeder ]iloride (15 gr. 'loorbarium (5 Ine (1 cm3 per |s (20 gr. zeep, /ater) arden gaarne ïziektenkundi- door de in astigde ambte- door de Rijks- 1938. 4.15 M. 8.00 VARA, 12.00 VPRO, 9.00 -12.00 VARA. Irgenw. 10.20 1 Verv. declaxn. Jark. en Gram. Ing van de iDecker et son 4.00 Gram, oor de kinde st. radiojourn. Causerie „In- er. ANP. 7.30 [n den Bijbel", j Causerie „De bn Vrijz.. Prot. I9..30 VARA- lia en soliste. Ivondw. 11.00 11.30 Jazz- Gram. o M. Algem. pw. muz. (gr.- Gelukw. 9.45 Gram. 11.15 12.15 Gram. lo-rst en Gram. 1 Lectuur. 3.00 5.00 Gram. bt. 6.30 Voor 17.15 Causerie 45 Reportage. 1-Ber. 8.15 Or- nationale ge- bezit". 9.30 Dameskoor. 0.45 Causerie feport". 11.00 11.50—12.00 1st. 1.35—2.20 4.20 Gram. Piano. 8.20 BBC-Orkest jst. 5.20 Salon- |g. 8.20 Tholen lew. kwartet. Salonorkest. 5.20 Piano, licaconc. 6.35 m.m.v. solis- 1571 M. solisten. 8.35 L50 Cembalo, bten. 25 [bewolkt, vzei- verandering lg 3 uur: JCö 10 Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg; Fa. Boekhandel J, J, F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur. Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsprijs 12.50 per kwartaaï Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vilsslngen f 0.26 Losse nummers 8 cent Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.78 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen. 3 u.: 7®®' sen: GEEN BRITSCHE MILITAIRE WAARBORGEN VOOR TSJECHO- SLOWAKIJE. De Britse he regeering kan niet bij voorbaat waarborgen geven voor militairen b ij - stand aan Tsjech osiiowak ij e dit was de kern van de groote rede over de buiteniandsche politiek, die de Engelsche minister-president Chamber lain gistermiddag in het Lagerhuis heeft gehouden. Het grootste belang van het Britsche Rijk is ivrede, aldus verklaarde Chamber lain, en de geheele Britsche politiek is gericht op de 'handhaving er van. Wan neer de vitale belian-gen van het gemeens best worden be dreigd zal Groot-Brittannië evenwel niet aarzelen ten strijde te trekken, terwijl het ook zijn verdragsverplich tingen stipt zal nakomen. Sprekende over Spanje, zei-de Cham berlain, dat de regeering de non-inter- ventie-politiek zal handhaven. Het verheugde den minister-president te kunnen meedeelen, dat de besprekin gen met Italië goede vorderingen maken en dat hij vertrouwt, dat een algeheele overeenstemming zal worden bereikt. Tenslotte kondigde Chamberlain een versnelling en uitbreiding van het be- wape-ningsiprogram aan. Ons streven moet er op gericht zijn, dat wij de kostbaarheden, die wij heb ben, behouden, als het mogelijk is, zon der onze toevlucht tot oorlog te nemen, omdat wij weten, dat er by den oorlog geen overwinnaars zijn. Er is slechts lijden len verwoesting voor hen, die bij een oorlog betrokken zyn. En zelfs, als wy niet zelf direct er by betrokken zou den znn, zou een oorlog voor ons, met onze wereldvertakkingen in handel en financiën ongetwyfeld gevolgen hebben. Ik ontken niet, dat mija vroeger geloof in den volken bond als doeltreffend instru ment voor bet behoud van den vrede diep geschokt is. Doch ik geloof nog steeds aan de mogelijkheid, dat de bond zoozeer kan herleven en zoo versterkt kan worden, dat hij' een doel treffend instrument kan worden. Op het oogenblik staan de zaïien zoo echter niet. Het beste, dat we kunnen doieni, is den hond weer tot gezondheid te brengen. Indien Engeland een aanzienlijke bij- drage wil leveren voor de bevestiging van zijn groote belangen, moet het zwaar gewapend zyn voor defensie en tegen offensief." De Britsche verbintenissen hebben al lereerst betrekking op de verdediging van België en F r a n k r y Ik tegen een niet- uitgesloten aanval. Dan zyn er verdrags verplichtingen jegens Portugal, Irak en Egypte. Moesten wy Frankrijk de verzekering geven, dat wy, wanneer dat land, krach tens zyn overeenkomst met Praag, Tsje- cho-Slowakije by een Duitsc'hen aanval te hulp zou moeten komen, onmiddellijk onze geheele militaire macht tien dienste van Frankrijk zouden aanwenden, of moesten wy ons bereid verklaren, tot militaire actie over te gaan om weerstand te bieden aan een gewelddadigen aanval op de onafhankelijkheid ien de onschend baarheid van Tsjecho-Sl'owakye, en ande re landen, die daartoe bereid zouden zyn, uitnoodigen, zic'h by een dergelijke ver klaring aan te sluiten? In beide gevallen zou de beslissingen, of Engeland in een oorlog zou wordien gewikkeld, automatisch aan het oordeel der Britsche regeering onttrokken wor den. De Britsche regeering meende een der gelijke situatie niet te kunnen1 aanvaar den met betrekking tot een gebied, waar de Engelsche belangen niet zoo op den voorgrond treden, als in het geval van Frankrijk of België. Om deze redenen acht de Britsche re geering zich niet in staat, dezen waar borg te geven. Chamberlain hield zich vervolgens be zig met de Russische uitnoodi- 1 n tot het bijeenroepen van een con- erentie. Hoewel de Britsche regeering een conferentie, waarop alle Europeesohe staten vertegenwoordigd zouden zyn, warm zou toejuichen, moet zij erkennen, dat hoop daarop niet gekoesterd kan wor d'en. De voorgestelde conferentie zou de beweging in de richting van exclusieve statengroepen, die gevaarlijk zyn voor den Europeeschen vrede, versterken. De Britsche regeering zal, door middel van den volkenbond, of langs dien dlrec- ten diplomatieken weg, al 'haar invloed biyven aanwenden ten gunste van vreed zame oplossing van alle geschillen, die de vriendschappelijke betrekkingen tus- sc'h'en de staten zouden kunnen verbre ken. De regeering is bereid- allen mogelykien steun te verleenen -bij de oplossing van de vraagstukken, die moeilijkheden kunnen veroorzaken tussc-hen Duits-chland en Tsjecho-Slowakye. Intusschen is -het niet noodig, geweld te gebruiken, of er zelfs maar over te spreken De minister besprak vervolgens de Spaanso'he kwestie en zeide, dat de regeering zich ten volle bewust is van de herbaalde -schendingen der over eenkomst van üiet-inmenging ivan meer dan één zyde en die schendingen diep betreurt. Maar -hoe ernstig ze ook zyn, zy veranderen niets aan -het oordeel der re geering, dat de n'iet-inmengingspolitiek het beste middel is tot het vermijden van een grootere schennis. De besprekingen met Italië -zyn aanzienlijk gevorderd en -de resultaten z ij n bemoedi gend. Ten aanzien van het plan tot te rugtrekking der vrijwilligers verklaarde Chamberlain, dat men nooit van de Ita liaansche regeering een eenzijdig terug trekken -geëischt of verwacht -heeft. De Britsche regeering is tevredengesteld door het vervullen van Italiaansche zyde van de voorwaarden, onder welke de be sprekingen zyn geopend. Zy vertrouwt, -dat -de Italiaansche regeering haar ver zekeringen gestand zal doen en acht het mogelijk, dat volledige overeenstemming bereikt wordt. Tenslotte verklaarde Chamberlain, -dat thans nieuwe inspanning wordt -gevraagd voor de vergrooting -der productie en -de verlsnel-de voltooiing van 'het wapenings programma. De regeering hoopt oprecht, -dat het thans mogelijk zal zyn te komien tot een redelijk evenwicht in de wapeningen, niet door een omgebreddeld-en wedloop, maar door overeehko-mst." Na Chamberlain voerde de arbeiders- afgevaardigde Attlee het woord. De eer ste minister al-dus Attlee - schijnt niet ten volle -den ernst van den toestand te besefflen. Het komt my voor dat hij slechts wat tijd wil winnen, terwijl hy meer wapenen opstapelt. Bk vrees- dat hy middelerwijl de con trole over -den strategischen toestand in midden-Europa en -de- Middellandsche Zee verliest en dat zyn politiek op zyn best uitstel van oorlog beteekient. Attlee -drong verder aan op staking van de niet-inmengingspolitiek, op-dat Spanje zic'h kan verdedigen tegen zyn aanvallers. De liberale leider Sinclair, zeide: De noodzakelijker weg om den oorlog te -ver mijden is, dat men Hitler van tevoren duidelijk maakt, dat, indien Tsijecho- Slowakye naar onze meening het slacht offer van eien n'iet-uitgelokten aanval wordt en indien Frankrijk zyn verplich tingen jegens Tsjecho-Slowakye nakomt, wy ons- verplicht zullen achten, Frankrijk te hulp te komen. Sinclair wens-chte- ook, -dat de Spaan- sc'he regeering weer wapenen zou kun nen koe-pen en besloot met op te merken, dat de regeering den oorlog wenscht te vermijden, maar -daarheen juist afdrijft. SCHUSCHNIGG WEIGERT OOSTENRIJK TE VERLATEN. Schuschnigg, die te Weenen wordt be waakt door manschappen der S.S., heeft van o-fficieele zijde het voorstel ontvan gen, een vrijgeleide te aanvaarden voor een door Schuschnigg op te geven grens. Schuschnigg heeft dit aanbod van de hand gewezen. Hy verklaarde in zyn land te willen blijven. Hy zeide voor de komst der nationaal-socialisten te heb ben kunnen vluchten, indien dat in zyn bedoeling zou hebben gelegen. Te Berlijn beweert men, dat Schusch nigg door manschappen der S.S. moet worden beschermd, daar van de zyde der Oostenryksche nationaal-socialisten ver geldingsmaatregelen te duchten zouden zyn! EEN NIEUWE STAKINGSGOLF IN FRANKRIJK? De sitdownstaking in de Citroenfa- brieken, waarbij vijftien duizend arbei ders betrokken zyn, heeft in politieke kringen in Frankryk groote ongerustheid gewekt in verband met de moeilijke po sitie van de regeering zoo-wel op binnen- iandsch als op buitenlandsch gebied. In andere industrieën, vooral in de metaal industrie, valt eveneens een toenemende ontevredenheid te bespeuren, die gedeel telijk ook aan politieke oorzaken is toe te schrijven. In een groote chemische fabriek te Rys- sel hebben de arbeiders gisteren een uur lang de lokalen bezet gehouden, even eens als demonstratie tegen het gesloten houden van de Fransch-Spaansche grens. NIEUW! KABINET IN LITAUEN. De Litausohe regeering is afgetreden. De president van de republiek heeft het ontslag aanvaard. Be leger-aalmoezenier Mironas heeft een voorloopige regeering gevormd. DE WANKELE POSITIE VAN HET FRANSCHE KABINET. Minister Blum is Donderdag in ver band met de financieele kwesties tot twee keer toe in den Franschen senaat in de minderheid gebracht. Doordat hy echter de kwestie van vertrouwen niet heeft willen stellen, is de regeering hier door niet omvergeworpen. Blum zeide niettemin uit de houding van den senaat zyn consequenties te zullen trekken. De toestand is tamelijk onzeker. AMERIKA GAAT GROOTERE SLAG SCHEPEN BOUWEN. Het departement van buiteniandsche zaken te Washington heeft te kennen ge geven, dat de regeering der Vereenigde Staten besloten beeft, met een beroep op de desbetreffende clausule van het vloot- verdrag van Londen slagschepen van meer dan 35.000 ton te bouwen. De formeele mededeeling van dit be sluit wordt binnenkort verwacht, waar schijnlijk in den vorm van een notawis seling tusschen de Vereenigde Staten en Elngeland. Men meent te weten, dat Frankryk niet tot den bouw van grootere slagsche pen zal overgaan. DE STRIJD IN SPANJE. De opmarsch van Franco's troepen. Door bet slechte weer zyn de krijgs verrichtingen aan bet front van Huesca vertraagd. Woensdagavond hebben de opstandelingen zich meester gemaakt van de bo-o-gten by San Gregorio en bet spoorwegknooppunt Tardienta. Donderdag zyn zy op vier fronten op gerukt. Ten Noorden van Huesca hebben zy verscheidene dorpen bezet en tal van krijgsgevangenen gemaakt. Ten Zuiden van Huesca zyn zy de Flumen overge stoken. De overwinningen van Franco gedu rende de laatste dagen doen vermoeden, dat het resultaat van de operaties eer lang zal zyn, dat de verbindingen tus schen Barcelona en Madrid zullen wor den afgesneden. Daarna zal het, naar men verwacht, den opstandelingen niet moeilijk vallen, Madrid te bezetten ten- zy de regeeringstroepen nog tijdig ver sterkingen krijgen. worden Uw tanden indien U poetst met Tube 60 en 40 ct. Doos 20 ct. IVOROL Korte Berishten. Het Amerikaansche staatsdeparte- ment heeft medegedeeld, dat het zich tot alle staten van Zuid-Amerika, alsook tot Engeland, Frankrijk, België, Nederland, Denemarken, Zweden, Noorwegen, Zwit serland en Italië heeft gewend, met het voorstel een internationale commissie te vormen te bevordering van de emigratie van politieke vluchtelingen uit Duitsch- land en Oostenryk. De chef van den Amerikaanschen legerstaf heeft de begrotingscommissie van het Huis van Afgevaardigden ge waarschuwd, dat een crediet van een mil liard dollar noodig zal zyh om het leger te reorganiseer-en en de sterkte hiervan te brengen op een millioen man, zooals in het mobilisatieplan van het departe ment van oorlog is voorzien. De Engelsche minister van arbeid, Brown, heeft verklaard, dat een geweldig programma van nationale en plaatselyike De Minister van Defensie spreekt in verband met bet toenemen van het aantal vrijwillige giften voor de landsverdediging nogmaals: zyn groote waardeering uit voor deze biyken van offervaardigheid. Mede 0-m te voldoen aan de van verschillende zyiden ingekomen vragen, deelt hij mede van oo-rdeei te zyn, dat het aanbeveling verdient eventueele giften te zenden aan bet departement van defensie of wel te storten op het gironummer 114452' van den comptabel ambtenaar van dat de partement. Be ontvangen gelden zullen worden her stemd voor versterking van nader aan te wyzen defensiemiddelen. openbare werken wordt uitgevoerd tot een bedrag van 250 tot 300 millioen pond. Be Amerikaansche minister van binaenlandsche zaken heeft medegedeeld dat de uitvoer van helium naar B-uitsch- land vertraagd is, omdat men met de Zeppelin-maatschappij1' geen contract heeft kunnen onderteekenen, dat waar borgen bevat tegen het gebruik van he lium voor militaire doeleinden. Be Buitschers zouden volgens de Ame rikaansche deskundigen met de aange vraagde hoeveelheid ruim drie keer zooveel heliumont,vangen, als voor de vulling van het nieu we luchtschip noodig is. HET PRINSELIJK PAAR TE EDE. Gistermiddag om drie uur zyn H.K.ÏÏ. Prinses Juliana en Z.K.H-. Prins Bern- hard per auto uit Soestdyk te Ede aan gekomen voor het bywonen van de door de Kon. Militaire Sportvereeniging ge organiseerde cross voor nieuwelingen. Met groote belangstelling volgde bet Prinselyk Paar de verrichtingen der 93 deelnemers. Eerst om half vyf reed men naar Soestdyk terug. EXTRA-NUMMER VAN „DE WERKGEVER". Yan „Be Werkgever", officieel orgaan van het Verbond van Prot. Christelyke Werkgevers in Nederland, verscheen in verband met de herdenking van het twin tigjarig bestaan van het Verbond een extra nummer. Extra beteekent hier: buitengewoon goed, zoowel wat betreft den inhoud als de uitvoering. Et zyn op den feestdag in Kasteel „Oud-Wassenaar" tal van belangrylke toe toespraken gehouden, door den heer A. Borst Pz., Minister Col yin, Jhr. Dr de Geer en vele anderen. Leerryke toespra ken. Elgenlyk moesten alle werkgevers van C-hristelyken huize en in 'tbyzonder zy die nog van organisatie volgens eigen beginsel afkeerig -zijn, ze lezen. Be byeenkomsten in „Oud-Wassenaar" waren een hoogtepunt in het leven van het Verbond. Bit mooi uitgevoerde extra nummer van „Be Werkgever" geeft er een uitnemend beeld van. SNELTREINVERBINDING MET BELGIë. Via Eindhcven-Valkenswaard. In een conferentie met de directie der Nederlandsche Spoorwegen heeft het co mité van actie dat m Oostelijk Noord- Brabant gevormd is ter verkry'ging van een sneltreinverbinding met België via Eindhoven-Valkenswaard, van de direc tie de toezegging gekregen, dat harer- zyds al het mogelyke zal gedaan wor den om aan dit verlangen tegemoet te komen, mits de zekerheid bestaat, dat ook de Belgische spoorwegen in Neerpelt voor de noodige aansluiting zorgen. Zou deze tot stand komen, dan wordt de route Eindhoven--Brussel, die thans over Roosendaal vier uur duurt, met de helft bekort. STEUN AAN KLEINE BOEREN. Nieuwe regeling voor de gemeenten. Be minister van Sociale Zaken -heeft aan de gemeentebesturen een circulaire doen toekomen, waarin hy herinnert aan een vorige, waarby o.m. werd vastgesteld, dat de vergoedingen aan de- onder -groep B vallende grondgebruikers, die. den leef- tyd van 66 jaar nog niet haddien over schreden, geheel ten -laste van -de betrok ken gemeenten zouden komen, die daarin, en voor zoo-veer zy -daarvoor in aanmer king kwamen, de gebruikelyke subsidie uit het werkloosheidssuhsidiefonds zou den kunnen ontvangen. Voortaan -zal ech ter de volgende regeling gelden. D'e gemeentebesturen blijven belast met de uitbetaling der steungelden aan de B- grond'gebruikersVan de uitkeeringen, ge- Binnenland. Staking in de bouwvaikken van Drente. De vooruitzichten voor den tuinbouw. Buitenland. Rede van Chamberlain. Amerika gaat grootere oorlogsschepen bouwen. Nieuwe stakingsgolf in Frankrijk. VRAAGT PRIJSCOURANT. Vllss. straat 39-41. Tel, 669. daan aan B-boeren onder' -de 67 jaar, wordt echter door het dep. van Econ. Zaken 30 pet. aan de betrokken gemeen ten vergoed; de overige 70 pet. vallen onder de gewone gemeenteiyke uitgaven Voor werkverschaffing en steunverleening waarin de 'gebruikelyke subsidie uit het werkloosheidssuhsidiefonds kan worden ontvangen. Deze wijziging der subsidieregeling brengt dus o.m. mee, dat óók gemeenten die niet voor een gewone bijdrage nit het fonds in aanmerking komen en dientengevolge op' grond van de aanvan kelijke kleine boerenregelin-g geener lei subsidie konden ontvangen, thans een déél dezer steungelden vergoed krygen, n.l. de 30 pet. welke 'het dep. van Econ. Zaken voor zijn rekening neemt. C. A. O. BOEKBINDERSBEDRIJF. In -de gisteren gehouden algemeene ver gadering van den Ned. Bond van Boek binderspatroons, is de door de on'der- han-delingscoraimssie voorgestelde nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst voor het boekbindersKpapierwaren en enveloppen- bedrijf, niettegenstaande enkele aanwezi gen zich tegen de loonparagraaf hadden verklaard, met algemeene stemmen aan vaard. In verband met de hooge kosten welke voor het bedrijf hieruit voortvloeien, werd het 'hoofdbestuur gemachtigd om de leden groepsgewijze bijeen te roepen om overleg te plegen welke maatregelen moe ten worden genomen. De Boterheffing. De beffing en de steunuitkeering van boter is, behoudens tusschentijdsche wij ziging, voor de week van 24 tot 31 Maart onveranderd vastgesteld op 50 cent per kg. Vergadering der Eerste Kamer. De Eerste Kamer is ter vergadering bijeen geroepen tegen Dinsdag 29 Maart, des avonds half negen. O.a. zal dan be handeld worden de bekende kwestie van den vroegeren rijksbouwmeester Vrijman. In de vergadering van Woensdag 30 Maart, welke des morgens om 11 uur aanvangt, komen aan de orde de begroe ting van economische zaken en het Land- bouwcrisisfonds. NA TWEE JAAR LIJDEN HAAR HOOFDPIJNEN KWIJT EN HAAR RHEUMATISCHE PIJNEN VERDWENENI „Meer dan twee jaar lang werd mijn leven vergald door vreeselijke hoofdpij nen, duizeligheid enz. en mijn rheuma- tische pijnen waren soms niet te dragen. Jeder bekend middel probeerde ik. Op een goeden dag begon ik met Kruschen Saltz, in de hoop, dat mijn hoofdpijnen dan wat minder zouden worden. Denkt U mijn vreugde in toen ik bemerkte, dat al mijn klachten verdwenen. Ik zou niet meer zonder Kruschen willen." Mevr. M. P. A. te W. Kruschen is een samenstelling van zes verschillende natuurlijke zouten, die ieder voor zich een heilzame werking uitoefenen op Uw inwendige organen. Begin nog heden met de dagelijksche kleine dosis en U zult U' gezonder en ge lukkiger voelen. Kruschen Salts is uit sluitend verkrijgbaar bij apothekers en erkende drogisten a 0.40, 0.75 en 1.60 per flacon. Let op, dat op het eti ket op de flesch, zoowel als op de buiten- verpakking de naam Rowntree Handels Mij., Amsterdam, voorkomt. (Adv.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1