Een klucht van diepen ernst op het wereldtooneel. PK Rechtszaken. Radioprogramma. E RSTE Rede van den I premier in het De Nederlandsche Maagd. ZUID-BEVELAND. vrijdag 25 52c jaarga: Dit nummer bestaat If. iji Vele staten hadden in 1918 in hun huishoudboekje opgeteekend: „Nboit mag het Wiener Madel met Michel trouwen". Men hield er streng de hand aan, want een dergelijk huwelijk zou voor het Wie ner Madel ennog enkelen ongeluk beteekenen. Toen het later een keertje scheen, dat het tooh gebeuren zou, verscheen in een oogwenk Mussolini op den drempel van haar woning, fronste de wenkbrauwen en.uit was het spel. Doch in 1938 terwijl de voorjaarszon het jonge leven wakker kust stapt Michel, naar gezegd wordt, op uitnoodi- ging van het Wiener Madel zelf, haar woning binnen, houdt in haar Linz-ka- mer een „verführerische" toespraak en het slot is: zij en Michel zijn door geen macht ter wereld meer te scheiden. John Bull, Marianne, Stalin, Uncle Sam, de Nederlandsche Maagd, ja bijna alle bewoners van het internationale kampi, liggen uit de ramen star-oogig te turen en strak-oorig te luisteren. In het huis van het Wiener Madel is het volop feest en een parelsnoer van „Sieg Heill" blijkbaar zonder einde, wordt uit het raam geslingerd. John Buil kucht eens, schudt meerma len energiek het hoofd en kijkt voortdu rend naar Mussolini. Doch deze blijft kalm uit zijn raam hangen, laat zijn Sa- hara-zwaard rustig in de schede, glim lacht breed en denkt onderwijl aan Tirol, Spanje en John is teleurgesteld. Hij kijkt even schuin en tegenzinnig naar Stalin, die nu eens ernstig en vergramd naar het huis van het Wiener Madel en dan weer waanzinnig-glimlachend naar beneden staart, waar hij aan touwtjes levende menschen als poppen op en neer laat dansen, terwijl hij nu en dan met zijn linkerhand naar zijn hart grijpt. John wendt zich vol afschuw van hem af en zoekt met zijn oogen Marianne, doch van deze ontwaart hij slechts een hand, leunende op haar vensterbank, en heur heelemaal in de war zittend, losge- wonden haar. Ze ziet er verslonst uit. Ze kijkt naar binnen in haar eigen huis, want haar volle aandacht moet ze wijden aan haar vrijgevochten, ravottende, marxistische kroost, dat de geheele huis houding onderstboven keert en alles ka pot maakt. Daar spijkert warempel haar communistische jongste spruit met een Sovjet-hamer juist een bekendmaking van zijn jeugdgroep op het goudleeren be hang: Grootsche viering van den löOsten ge denkdag der revolutie op 14 Juli 1938. 1. Enthousiaste vertooning van het be vrijdingsfeest. 2. Stichting van een museum voor een revolutie in de revolutie. 3. Staatsuitgifte van revolutie-postzegels. 4. Nieuwe staatsuitgave van de „Rechten van den mensch". 5. Verplichting van eiken Franschman daarvan één, van eiken Franschen sol daat er twee te slikken. 6. Afbraak van de Boetekapel en stichting van een grootsch revolutie-monument uit doodsbeenderen van sovjet-verra ders. John Buil kijkt naar Uncle Sam, doch deze draait langzaam en statig zijn hoofd den anderen kant uit. Hij kijkt over een groote waterplas voor zijn huis naar de overzijde, waar Jap en Chin elkaar zoo danig toetakelen, dat zijn raam en zijn hooge hoed heelemaal besmeurd worden. Dat grapje zal hem weer idem zooveel kosten. Wat kunnen John en Marianne hem ook schelen, en Michel en het Wie ner Madel? John kucht luider. Marianne hoort het en kucht zachtjes mee. Ja, ze zenden ten slotte een schreeuw naar het vervloekte huis, doch Michel steekt zijn rood-en- thousiast gezicht door het raam en roept alleen: „twintig jaar te laat!" Hij1 zet het huwelijksfeest voort. Merkwaardig, Mi chel had zijn slaapmuts afgelegd. John grinnikt als een wereldkampioen, die zijn titel verloren heeft: „never mind. Ik zal...."; Marianne grinnikt als een pétroleuse, die 40 graden revolutiekoorta heeft: „fait accompli. Ik zal.Ze sta ren, staren enstaren. .Plotseling verschijnt weer het hoofd van Michel. Hij kijkt naar Mussolini, die nog steeds onbeweeglijk blijft, die zelfs i ja, Michel vergist zich niet goed keurend knikt en tableau! zijin han den ten zegen spreidt! Michel is niet te houden van vreugde en roept luidkeels door de straat van het internationale kamp: „Dat zal ik nooit vergeten!" „Beteekent dat Nibelungentreue?" vraagt Marianne. „Dat is reeds meer het begin van het einde geweest!" gromt John. Doch het feest wordt voortgezet! En de bewoners van het internationale kamp blijven staren en luisteren. Het is een kluchtig, diep-ernstig spel op het wereldtooneel. Bijna stil spel! En stil spel dat weten de acteurs van beroep is soms heel moeilijk, want je moet je een passende houding geven. Intusschen, aldus „De Rijkseenheid", waaraan wij het bovenstaande ontleenen, staat de Nederlandsche Maagd dat alles ruistig, doch ernstig in zich op te nemen. Zij peinst en perst de lippen op elkaar. Zij heeft alleen en zonder rugge spraak haar besluit genomen. Zij! slaat een Boek open en haar vinger rust bij de woorden: „Verbond met den Poten taat der potentate n." naar öoeburg; W. van Gooi en gezin, stationsarbeider, van Violenstr. 10 naar Delft. Zeldzaam jubileum. Mor gen zal het 65 jaar geleden zijin, dat de heer J. F. "Wolfers in dienst trad bij de fabriek voor houtbewerking „La Vitesse" (voorheen S. v. d. 1 eyl). De heer Wolfers, die thans meester knecht is, verricht nog dagelijks, ondanks zijn 76-jarigen leeftijd, in goede gezond heid zijn werk. Kloetinge. D'e jaarlijksche Kinder- Zangdag van den Zeeuwschen Zangers- bond „Zang Veredelt" zal dit jaar alhier gehouden worden en wel op Zaterdag middag 9 Juli a.s. Vorig jaar waren een 12-tal Kinder koren met een 400-tal kinderen aanwe zig. Dit jaar zal dit zeker niet minder zijn. lerseke. Woensdagmiddag is vanwege het Groene Kruis alhier het Consultatie bureau voor zuigelingen geopend door Dr Polderman en Dr Ambt. Gearriveerd is voor de firma Koster alhier een stalen motorkotter, geheel naar de eisohen des tijds ingericht. Ingebouwd wordt alhier een 70 pk Jonker-Diesel met 3 cylinders, een geheel nieuw type. De boot zal ongeveer 300 ton mosselen kun nen laden. Aangespoelde vaten w ij n. Waar komt de wijn vandaan, die onlangs in rijken overvloed langs onze geheele kust, in Noordholland, Zuidhol land en Z e e 1 a n d is aangespoeld? Men heeft zich verdiept in gissingen. De wijn blijkt afkomstig te zijn van het Fransohe stoomschip Briseis. Dit schip is op 1 October 1937 ten Noorden van het Kanaal-eiland Guernesey gezonken. Het had een lading wijn aan boord van onge veer 4200 vaten. Daar de Fransohe assuradeuren inder tijd de schade hebben uitbetaald, zijn zij thans de rechthebbenden op het netto provenu na openbaren verkoop van den wijn. De assuradeuren worden vertegen woordigd door de firma De Vos Zoon te Amsterdam. Het is intusschen zeer de vraag of deze ontdekking assuradeuren veel zal baten De wijn is immers in Nederland inge voerd. Allereerst zal dus de accijns be taald moeten worden, bedragende f 144 per vat van 600 1. Daarbij komt dan nog als bijzonder invoerrecht 4 pet. omzetbe lasting en het statistiekreoht. Van het geen daarboven door koopers geboden wordt, moeten dan nog het aanbrengloon van den standjutter en het loon van den standvonder, plus de kosten der verkoo- ping betaald worden. Of er dan nog veel overblijft zal moeten blijken. Goede vangst te Oss. Het was de gemeentepolitie te Oss ter oore gekomen, dat daar een onguur indi vidu verblijf hield, dat onder belofte van snoepgoed en geld kleine kinderen mee lokte naar de Ossche heide. Daar de be schrijvingen van den onverlaat echter zeer vaag waren, werd het onderzoek ten zeerste bemoeilijkt. Gistermiddag echter kreeg men door de aanwijzingen van een tienjarig meisje meer houvast en ging men tot de arrestatie over van den 25- jarigen M. V. Hoewel deze ten stelligste ontkende werd hij op het politiebureau ingesloten. Des avonds is hij met twee van de kinde ren geconfronteerd met het gevolg, dat hij een volledige bekentenis aflegde. Voor moeders oogen verongelukt. Gistermiddag is te Tilburg een doodelijk ongeluk gebeurd. Het 4-jarig meisje C. B. bevond zich op straat in gezelschap van haar moeder. Er stond een 'bus, die achteruit moest worden gezet. Op onverklaarbare wijze is het meisje, dat op een autoped reed, onder de oogen van haar moeder onder de bus geraakt. Een der wielen ging het kind ge deeltelijk over het hoofd. E'rnstig gewond is het naar het ziekenhuis overgebracht; bij aankomst aldaar bleek het echter reeds dood. 'Eieren broeden in een slaapkamer. De Barneveldsche poli tie heeft gisteren in samenwerking met ambtenaren van den crisis-opsporings dienst een vijftal clandestiene broedma chines in beslag genomen, met een geza menlijk vermogen van 5500 eieren. Hoe moeilijk zulk een opsporing kan zijn, bleek aan een adres, waar men terecht kwam in 'n slaapkamer die keurig gemeubeld was en waarin zich o.a. een onopvallende kleerkast bevond. Slechts de aanwezig heid van een kleinen thermometer aan die kast bracht de ambtenaren op bet ideo, dat zij wel eens iets anders dan linnengoed e.d. kon bevatten. Bij nader onderzoek bleek dan ook, dat er hier 8000 eieren op uitkomen stonden. In tal van woningen zijn dezer dagen huiszoekingen verricht. Daarbij is de po litie op verzet gestuit, zoodat zij zich genoodzaakt zag eerst de bewoners in verzekerde bewaring te stellen, voordat men huiszoeking kon verrichten. Vrouw uit Ankeveen vermoedelijk in Duitse fa- land gevangen gehouden. In den kring der familie van den heer J. J. te Ankeveen heerscht ernstige on gerustheid over de echtgenoote van den heer J., die ongeveer tien dagen geleden naar Duitschland is vertrokken en sinds dien niets meer van zich heeft doen hoo- ren. Men vreest, dat de vrouw in Duitsch land gevangen wordt gehouden. De echtgenoote van den heer J., die Duitsche van geboorte is, doch door haar huwelijk Nederlandsch onderdaan is ge worden, vertrok ongeveer tien dagen ge leden naar Keulen om daar de nalaten schap van haar moeder te halen. Sinds dien heeft men niets meer* van haar ver nomen, hoewel zij binnen enkele dagen terug zou keeren. Zoowel schriftelijke als telegrafische oproepingen hadden geen succes en elk bericht is tot nu toe uitge bleven. Men vreest thans, dat de nog jonge vrouw in onwetendheid gelden van deze nalatenschap getracht heeft zonder aan gifte over de grens mede te nemen en door de desbetreffende Duitsche autoriteiten is gearresteerd wegens een poging tot over treding van de deviezenvoorschriften. Snelle vermagerings kuur in den trein. In den trein van Antwerpen naar Amsterdam bevonden zich eergisterenavond twee reizigers, die opvielen door bun ongewone corpulentie. Hun lichaam dreigde uit de blijkbaar al te nauwe colbertjes te barsten. Twee andere heeren, die in Roosen daal in den trein stapten, en bij deze beide dikkerds in de coupé plaats namen hielden zich tijdens de reis bezig met de vraag, of de corpulentie van bun mede reizigers wel uitsluitend natuurlijke oor zaak had. Hun belangstelling in dit oogenschijnlijik slechts biologische vraag stuk, werd verklaard door het feit, dat zij ambtenaren van de douane waren. Hun aandachtige belangstelling ont ging niet aan de twee dikke heeren, die het hoe langer hoe benauwder kregen. Op het laatste werd het een van de dikkerds toch te machtig. Hij verliet de coupé om zich naar het toilet te begeven en keerde niet meer terug. Na eenig zoeken vonden de beambten hem terug, nog steeds op bet toilet. Het scheen dat de arme man intusschen een sterke vermageringskuur had ondergaan. Van de corpulentie was geen spoor meer te bekennen. De ambtenaren begrepen bet geheim van deze snelle vermageringskuur. De man 'had zich van smokkelwaar, waar mede hij zijn kleeren had opgevuld, ont daan. De tweede reiziger was helaas niet in de gelegenheid geweest zóó snel te ver mageren. Met de leiding van zijn ver mageringskuur belastten zich de beide ambtenaren, die enkele duizenden boek jes sigarettenpapier op den man bevon den. De geheele voorraad werd in beslag genomen en tegen de smokkelaars werd proces-verbaal opgemaakt. Zijn compag non ontsprong den dans, omdat men te gen hem geen bewijs had. Brutale dieven. Gisternacht is op het gedeelte ZaanbrugOostzaam van de spoorlijn Amsterdam'Enkhuizen, ter hoogte van de Watering, het telefoon net over een gedeelte van eenige honder den meters doorgeknipt en weggehaald. Een paar maanden geleden is op dezelfde plaats een dergelijke diefstal gepleegd. Hoewel direct na het verbreken van het telefoonverkeer een alarmschei is over gegaan in het naastbijl zdjinde station 'O'ostzaan, hebben de chef en zijn gezin, die in de bovenverdieping van het sta tion verblijlven, niets gehoord. Tragisch levenseinde. Gistermorgen werd de Leidsche politie gewaarschuwd door bewoners van de Kruisstraat, dat zij sinds Maandag de 75-jarige alleenwonende weduwe J. K. v. R.igeb. M. aldaar woonachtig in per ceel 35, niet hadden gezien, zoodat men een ongeluk vermoedde. De politie verschafte zich toegang tot de woning en kwam tot de ontdekking, dat de vrouw op tragische wijze in haar bed om het leven was gekomen. Uit het onderzoek is gebleken, dat een dwarsligger van de bedstede vermolmd was en doorgebroken. Tengevolgde daar van was de vrouw met het hoofd naar beneden in een onder de bedstede gelegen kelderruimte gezakt, terwijl het bedde- goed over haar heen was gegleden. De oude vrouw heeft zich niet van den last kunnen bevrijden en stierf zoo den verstikkingsdood. D'e politierechter te Utrecht had den man tot f40 boete veroordeeld, Bij de behandeling voor het hof eisoh- te de procureur-generaal voroordooling tot f 1 boete, Het hof is van oordeel, dat het aesthe- lisch inzicht en het economisch voordeel de verminking niet tot een redelijk doel kunnen stempelen, teminder nu niet ge bleken is, dat de nuttigheid of bruik baarheid der honden daardoor wordt v rhoogd. Het hof legde een geringe geldboete op, omdat bet hier een principieele quaestie geldt. Spiritus onder het hooi. „Als men in Zeeuwscb-Vlaanderen woont, is men nog niet gelukkig!" Deze zinsnede vormde de basis van het verweer van de landbouwer I. G. du B. te Breskens, op wiens terrein twee wagens, waarop enkele tientallen liters gesmok kelde spiritus, waren gevonden. De wa gens, boerenkarren met hooi volgeladen, behoorden hem inderdaad toe, doch van de flessoben spiritus, welke onder het hooi verstopt waren, wist hij niets. Hij was, zoo beweerde hij, het slachtoffer ge worden van de geraffineerde streken van sluwe dranksmokkelaars. Dit voorval speelde zich in December 1933 af. Pas drie jaar later werd de land bouwer voor de rechtbank te Middelburg ter verantwoording geroepen en nadat de zaak. nog eens naar de instructie verwe zen was werd bij van rechtsvervolging ont slagen, terwijl natuurlijk de gevonden spiritus werd verbeurd verklaard. Het O. M. was echter van meening, dat de landbouwer wel meer van deze geest rijke vloeistof af wist, teekende hooger beroep aan en zoo diende gister de zaak voor het Haagscbe gerechtshof. „We kunnen niet allemaal in Den Haag wonen", verklaarde du B. in zijn sappig Vlaamsoh, „als je bij ons aan de kust woont, dan komen er telkens smokkelaars over je terrein en als die in moeilijkheden raken, zetten ze hun 'buit zoo bij je neer, en als het dan gevonden wordt ben je er bij". De rijksadvocaat meende evenwel uit de gedragingen van den verdachte te kunnen opmaken, dat deze niet geheel onschuldig was aan de smokkelarij. Persoonlijk had spr. de overtuiging, dat het afgesproken werk was en hij vorderde een geldboete van f 1000 subs. 200 dagen hechtenis, bij welke vordering de procureur-generaal zich aansloot. „Als ik schuldig was", zoo becommen- tariseerde verdachte dezen eisoh, „zou het veel te weinig zijn. Maar ik moet hard werken voor mijn brood en hoef er niet voor te smokkelen. Ik ben onschuldig". De verdediger, Mr P. G. Adriaanse te Middelburg, voegde hier nog aan toe, dat de smokkelaars, die alcohol uit België hal len, op de meest listige wijze te werk gaan waarbij de boeren dikwijls het slachtoffer worden. Pleiter achtte de schuld van verdachte allerminst bewezen en drong met klem op bevestiging van het Middelburgsche vonnis (ontslag van rechtsvervolging) aan. Coupeeren van honden strafbaar. Het gerechtshof te Amsterdam beeft arrest gewezen in de principieele quaes tie, bet ooupeeren van bondenooren be treffende. Het hof veroordeelde een inwoner van Amersfoort, die de ooren van drie Duit- Gche doggen bad gecoupeerd, tot een gulden boete wegens het zonder redelijk doel opzettelijk aan een dier pijn of let sel veroorzaken. V. P. Z. In een buitengewone vergadering van de afd. Zuid-Beveland der V. P. Z. werd besloten om de eierveiling over te dra gen aan de Veilings ver eeniging Zuid- Beveland. Loonbesprekingen in den Landbouw. Tufschen de looncomrnissie uit land bouwers van Schouwen en Duiveland en vertegenwoordigers van de drie landar- beidersbonden, hebben besprekingen plaats gevonden over de afsluiting eener collectieve arbeidsovereenkomst voor 1938/'39. Terwijl van arleiderszijde eeni ge loonsvorhooging noodzakelijk werd ge- acht, wezen de landbouwers elke verbe tering van loonen en arbeidsvoorwaar din af. E!veneens bleken de landbouwers afwijzend te staan tegenover vrijwillige erbitiage, met uitzondering van de af- deeling Zieriksee van 'den Christelijken boeren- en tuindersbond, welke de voor keur gaf aan de oplossing door vrijwil lige arbitrage. De landarbeidersbonden hebben nu besloten, den ministei te ver zoeken, over te gaan tot oplegging van verplichte arbitrage. Arbitrage landbouwbedrijf Oost Zeeuwsch-Vlaanderen. Ondanks enkele besprekingen, zijn de drie werkgeversorganisaties in het land bouwbedrijf in Oost Zeeuwsch-Vlaande- ïen en de drie landarbeidersbonden niet tot overeenstemming gekomen inzake de loonen en arbeidsvoorwaarden voor 1938/'39. De werkgeversorganisaties heb ben het voorstel van arbeiderszijde, om het loongescbil nu te doen oplossen langs den weg van vrijwillige arbitrage aan vaard, onder voorwaarde, dat de minis ter van oeconomische zaken den arbiter aanwijst. Bestrijding van Bastaardrupsen in Bessenstruiken. De bladwespen (Pteronus ribesii), waar van de larven vooral de kruisbes-, maar ook de aalbesstruiken, in korten tijd vrij wel geheel kaal kunnen vreten, zijn reeds waargenomen. Deze bijzonder vroege ver schijning maakt een vroege bestrijding noodzakelijk. De bladwespen leggen eitjes in rijen langs de nerven aan de onderzijde der bladeren. De bastaardrupsen, welke uit deze eitjes komen, zijn grijsachtig groen met zwarte stippen, zij bezitten een groot aantal pooten, Aanvankelijk vreten zij rondo gaatjes in het blad, later vreten zij de bladeren van den rand af geheel op. Zoodra de bastaardrupsen verschijnen moet gespoten worden met 0.3 lood- arsenaat (3 gr. poeder) per 1. water. Toevoeging van 10 gr. kalk per 1. is gewenscht om bladverbranding te voor komen. De bespuiting met dit vergif op dit oogenblik levert geetn bezwaar op voor de consumptie. Groenten (spina zie, sla), welke in de nabijheid der strui ken staan, en die spoedig na de bespui ting gegeten zullen worden, dienen met zakken of rietmatten afgedekt te worden. Tijdens den bloei mag, wegens het ge vaar voor bijenvergiftiging, niet gespo ten worden. Als men genoodzaakt is tijdens den bloei de bastaardrupsen te bestrijden, moet men de voor bijen minder gevaar lijke middelen gebruiken. Men kan dan stuiven met Derrlspoeder of spuiten met bariumchloride (15 gr. per 1. kalkmelk), kiezelfluoorbarium (5 gr. per 1. kalkmelk), nicotine (1 cm3 per iy2 1. water) of zeepspiritus (20 gr, zeep, en 10 cm3 spiritus per 1. water). Nadere inlichtingen worden gaarne verstrekt door den Plantenziektenkundi- gen Dienst te Wageningen, door de in verschillende plaatsen gevestigde ambte naren van dezen Dienst en door de Rijks- tuinbouwconsulenten. Vrijdag 25 Maart 1938. HILVERSUM I. 1875 en 4.15 M. 8.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 12.00 AVRO, 4.00 VARA, 7.30 VPRO, 9.00 VARA, 10.40 VPRO, 11.00—12.00 VARA. 8.00 Gram. 10.00 Morgenw. 10.20 Declam. 10.40 Gram. 11.10 Verv. declam. 11.30 Orgel. 12.00 Omroepork. en Gram 2.00 Causerie „Versiering van de PaaschtafeT'. 2.30 Bartho Decker et son orchestre, en AVRO-orkest. 4.00 Gram. 4.30 De Ramblers. 5.05 Voor de kinde ren. 5.30 Gram. 6.30 Polit. radiojourn, 6.50 Hammond-orgel. 7.00 Causerie „In- dië en Nederland". 7.20 Ber. ANP. 7.30 Ber. 7.35 Causerie „Lezen in den Bijbel". 8.00 Viool en piano. 8.30 Causerie „De arb, der geh. vrouw: 3. Een Vrijz. Prot. woord". 9.00 Filmuitz. 9..30 VARA- Maandrevue. 10.00 Fantasia en soliste. 10.30 Ber. ANP. 10.40 Avondw. 11.00 Zang. In de Pauze: Gram. 11.30 Jazz muziek (grpl.). 11.1512.00 Gram. HILVERSUM H. 301.5 M. Algem. Progr. verz. door de NCRV. 8.00 Schrifl., medit., gew. muz. (gr.- pl..). 8.30 Gram. 9.30 Gelukw. 9.45 Gram. 10.30 Morgend. 11.00 Gram. 11.15 Zang en Gram. 12.00 Ber. 12.15 Gram. 12.30 Ehsemble Van der Horst en Gram. 2.00 Gram. 2.35 Chr. Lectuur. 3.00 Gram. 3.55 Zang en Gram. 5.00 Gram, 5,15 Rotterd. Pianokwartet. 6.30 Voor tuinliefhebbers. 7.00 Ber. 7.15 Causerie over de Boekenweek. 7.45 Reportage. 8.00 Ler. ANP., herh. SOS-Ber. 8.15 Or gel. 9.00 Causerie „Onze nationale ge- denkteekenen, een kostbaar bezit". 9.30 Arnh. Orkestvereen. en een Dameskoor Om 10.15 Ber. ANP. 10.45 Causerie „Voorjaar in de watersport". 11.00 Verv. conc. 11.30 Gram. 11.50—12.00 Schriftlezing. DROITWICH. 1500 M. 12.10 Gram. 12.50 Orkest. 1.35—2.20 Viool en piano. 3.10 Gram. 4.20 Gram 5.20 Zang. 7.00 Orgel. 7.20 Piano. 8.20 Ork. m.m.v. Solisten. 10.00 BBC-Orkest en solist. BRUSSEL. 322 en 484 M. 322 M.: 12.20—2.20 Orkest. 5.20 Salon- orkest. 6.05 Piano. 6.50 Zang. 8.20 Tholen en van Lier-kwartet. 9.50 Verv. kwartet 10.30'11,20 Gram. 484 M.: 12.20 Gram. 12.50 Salonorkest 1.30 Orkest. 1.50<2.20 Gram. 5.20 Piano, 5.50 Zang. 6.05 Harmonicaconc. 8.35 Gram. 8,20 Symphonie-Ork. m.m.v. solis ten. 10.30'11.20 Gram. DEUTSCHLAND SENDER1571 M, 7,20 Het Orkest m.m.v. solisten. 8.35 Radiotooneel met muz. 9.50 Cembalo 10.2011.20 Orkest en solisten. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Verwachting tot den avond van 25 Maart: Nevelig tot licht of half bewolkt, wei nig of geen regen, weinig verandering in temperatuur. Stand van hedenmiddag 3 uur: Uitgave: N. V. Ui „Luctor et Emergo" het blad „I Bureaux Lange V o i Postrekening 44455 Bijkantoor M I d d e 1 b J. J. F A N O Y, Lange Directeur Hoofdredac - —V, -PKTTlf^ 1 i-g a 01 Stand van gistermiddag 3 u.: 768. Licht op voor fietsen: Vrijdag 6 u. 44 min. GEEN BRITSCHE WAARBORGEN VOOI SLOWAKIJ De Britsche re g niet bij voorbaat geven voor mili stand aan Tsjec dit was de kern van over de buitenlandsche Engelsche minister-presi lain gistermiddag in het gehouden. Het grootste belang va Rijk is ivrede, aldus verkla lain, em de geheele Brits gericht op de 'handhaving neer de vitale be' bet gemeenebest dreigd zal Groot evenwel niet aa s t r ij d e te t r e k (k e n, ook zijn verdra tin gen stipt za<l ntt Sprekende over Spanje, berlain, dat de regeering ventie-politiek zal handha Het verheugde den mii te kunnen meedeelen, dat gen met Italië goede vord en dat hij ivertrouwt, dat overeenstemming zal word Tenslotte kondigde Oh: versnelling en uitbreiding wapenings'program aan. Ons streven moet er uj. dat wij' de kostbaarheden, ben, 'behouden, als het mo der onze toevlucht tot oor omdat wij weten, dat er geen overwinnaars zijn. lijden iem verwoesting voor een oorlog betrokken zijn. wij niet zelf direct er bij den zijn, zou een oorlog onze wereldvertakkingen financiën ongetwijfeld gevol Ik ontken nie vroeger geloof in bond als doeltref ment voor het beb vrede diep gescbo geloof nog steeds aan dat de bond zoozeer kan versterkt kan worden, dat treffend instrument kan oogenblik staan de zakiem Het beste, dat we kunnen bond weer tot gezondheid ti Indien Engeland een drage wil leveren voor van zijn groote belangen, mv gewapend zijn voor defensi offensief." De Britsche verbintenissei lereerst betrekking op de <ver B e 1 g i en F r a n k r ijk te, uitgesloten aanval. Dan zijn verplichtingen jegens Irak en Egypt e. Moesten wij Frankrijk de Reven, dat wij, wanneer dat tens zijn overeenkomst met cho-Slowakije bij een Duitsi te hulp zou moeten komen, onze geheele militaire macht van Frankrijk zouden aan moesten wij ons bereid ve: nnlitaire actie over te gaan oi e bieden aan een gewelddad OP 'de onafhankelijkheid en d baarheid van Tsjecho-Slowaki re landen, die daartoe beroid uitnoodigen, zich bij een dei Klaring aan te 'sluiten? In beide gevallen zou de 1 ot Engeland in een oorlog gewikkeld, automatisch aan •den "^r^tsc^e re&eering onttr< De Britsche regeering meen gelijke situatie niet te kunnei den met betrekking tot een ge de Engelsche 'belangen niet voorgrond treden, als in het rankrijk of België. Om deze redenen acht de L geering zich niet in staat, <d< borg te geven. Chamberlain hield zich ver kir met de Russische ui g1 u g tot het bijeenroepen va erentie Hoewel de Britsche «en conferentie, waarop alle E b i: t, d e ff e: i o u t de he wo zo aan de mo

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 6