TJOKIAT DE Set PASTILLE KWAUTE/T De vaste lasten in den Tuinbouw. REEPEN De Doopplechtigheid van Prinses Beatrix. SEsHgr EsBEBaa Het nieuwe bewind. Gemengd Nieuws. Land- en Tuinbouw Marktberichten. Nog geen 3 Cent per kost een abonnement op „De Zeeuw" Abonnementsprijs p. kwartaal f 2.50 Weekabonnementenf 0.20 Burgerlijke Stand. KLEINE ADVERTENTIËN Finantiëele Berichten. Dp Donderdag 12 Mei in de Groote Kerk te 's-Gravenhage, Officieel wordt t'hans gemeld, dat de doopplechtigheid van .Prinses Beatrix zal plaats vinden in de Groote Kerk te 's-Gra- venhage op Donderdag 12 Mei a.s. Er is nog geen uitnoodiging gericht tot den predikant, die de doopplechtigheid zal verrichten. brengt hulp In «gezinnen, waar door geboorte, onvolwaardig heid of ziekte van kinderen bij zondere nooden zijn ontstaan. Zendt Uw bijdrage op Postgiro 75000 Den Haag. De Times meldt uit Weenen d d. 20 MaartNa een week van vacantia zullen de scholen in Weenen morgen openen met een herdenking van de nazi-over winning. Er zullen geen Joodsche onder wijzers meer zijn; de Joodsche kinderen zullen pas overmorgen op school terug mogen komen en er zal voortaan niet meer begonnen worden met een gebed. Dit is bekend gemaakt door Dr Fritz, den nieuwen minister van onderwijs. Slechts één krant in Weenen publiceert het bericht, dat de scholen niet meer zul len beginnen met een gebed, waarschijn lijk om het orthodox-katholieke deel van de bevolking van Oostenrijk op bet plat teland niet het hoofd te doen schudden. Dr Fritz zeide, dat het geloof in de ker ken gerespecteerd zou worden maar dat niet meer toegestaan zal worden, dat de kerk zich op de school met de politiek bemoeit Het nieuwe bewind laat in Oostenrijk zijn invloed gevoelen. De kerken worden aan banden gelegd, het gebed in de scholen verboden en de Christelijke jeugdactie evenals de Chris telijk sociale actie onmogelijk gemaakt, de Joden worden vervolgd, terwijl maat regelen worden getroffen om den moor denaar van Dollfuss als een nationale held te eeren. Het belangrijkste voor ons is hierbij, dat al deze maatregelen zonder eenige uitzondering door den leider van de N. S. B. worden verdedigd en toege juicht. Wat in Duitachland en Oostenrijk plaats vindt, is voor de N. S. B. het groote ideaal. Kalveren op vrachtauto geperst. De politie te Deventer heeft proces-verbaal opgemaakt tegen een chauffeur uit Twello, die met het vervoer van kalveren was belast en die op zijn vrachtauto van 14,4 M2 oppervlakte niet minder dan 75 kalveren had geborgen. De dieren hadden geen behoorlijke staan plaats, waren dicht opeengedrongen en ondergingen noodelooze kwellingen. De politie heeft dan ook ingegrepen en de auto laten ontruimen, om de dieren daarna op betere wijze naar bun 'bestem ming te doen vervoeren. De chauffeur zal zich moeten verantwoorden voor den rechter. (Tel.) Duitsch bankpapier in vulpenhouders. De deviezen- smokkelarij beweegt zich langs vreemde wegen. Sinds Duitschland strenge maat regelen heeft uitgevaardigd tegen het overbrengen van Duitsohe geldswaarden naar het buitenland, is er een nieuwe ca- tagorie van het smokkelaarsgilde ontstaan dat vernuftige middelen te baat neemt om den Dbitschen staat, van. Duitsch stand punt bezien, te benadeelen. Bankpapier, verstopt in dameskapsels of in rijwielbanden, dat zijn enkele van de ingenieuze middelen, die voor de de- viezensmokkelarij worden gebruikt. Een ingezetene van Den Haag beeft een nieuwe methode gevolgd om Duitsch bankpapier over de Nederlandsohe grens te krijgen. Deze man maakte gebruik van de diensten van de post, door hulzen van vulpenhouders te verzenden als monster zonder waarde en dan in elk stuk een bankbiljet te verbergen, dat op deze wijze aan de waakzaamheid der Duitsohe auto riteiten ontsnapte. Ambtenaren van het Haagsohe hoofd postkantoor hebben het slimme bedrijf ontdekt, niet bij een controle of onderzoek naar de mogelijke aanwezigheid van Dnitsoh geld, maar eenvoudig, toen zij nagingen, of inderdaad de monsters zon der waarde, die naam mochten dragen en of de inzender niet trachtte invoerrechten te ontduiken of waardevolle voorwerpen, waarvoor aanteekenrecht moet werden be taald, in een vermomming te hullen. De Haagsohe handelsman, die'de „mon sters" aan zijn eigen adres afzond, zal de slag van de ontdekking wel te boven ko men. Hij moest natuurlijk strafport betar- len, maar daar is1 de zaak dan ook mee uit. Met dien verstande, dat herhaling van het experiment niet meer mogelijk is. Aan Duitsche zijde zal men nu zeker een oogje gaan houden op zendingen met „monsters zonder waarde". Inmiddels zij den smokkelenden Hage naar aangeraden zich maar niet meer naar Duitschland te begeven. De financieels toestand der bedrijven is over het algemeen zeer slecht. De onlangs door den minister van Eco nomische Zaken voorgestelde plaatselijke commissies van overleg teneinde de schul den in den tuinbouw te verlagen, zullen binnenkort hier en. daar in werking tre den. In de praktijk zal dit heel wat moei lijkheden opleveren. Want de sohuldbe- draig'en, die afgeschreven moeten worden, beloopen in de meeste gevallen zeer groo te bedragen. De minister weet dat, want toen hij in het vorige najaar in de Kar- mer zeide, dat hij aan de volksvertegen woordigers de droeve cijfers van den wer- kelijken toestand wilde besparen, doelde hij op een rapport, dat de positie van 112 tuinbouwbedrijven weergaf. Dit rapport, samengesteld door een commissie, bestaande uit de heeren: Ir A. W. van der Plassche, F. V. Valstar, Mr L. Niemöller, A. Blom, T. Borst, J. D. de Kok, H. van Toledo en Ir. J. G. W. Igna tius, had ten doel een inzicht te geven in het vaste-lasten-vraagstuk in den tuin bouw. Met behulp van de tuinbouworganisa ties, die in de commissie vertegenwoor digd waren, zijn 112 bedrijven onder zocht. Do oommissie beeft van deze bedrijven allereerst nagegaan wat de gemiddelde stiohtingskosten waren in iedere groep en zij heeft er onmiddellijk naast gezet de hypotheek- en andere schulden, de boek waarde en de verkoopwaarde van het oogenblik. Zij toekent daarbij aan, dat de verkoopwaarde hooger is dan de finan- cieele opbrengst rechtvaardigt, omdat er nog steeds vraag naar kweekerijen is, ondanks de slechte uitkomsten. Zij schrijft dit toe aan den landhonger onder de jon ge tuinders en voorts aan de omstandig heid, dat zeer velen van meening zijn, dat de slechte opbrengsten eerlang weer plaats zullen maken voor betere resulta ten. Maar zelfs wanneer de schatting aan den langen kant zou zijn, dan nog is de toestand hopeloos. Want bij de verschil lende bedrijftstypen bedraagt die verkoop waarde gemiddeld niet meer dan 58 pet. van de bedrijfsschulden. „Dit houdt onder meer in aldus de oommissie dat de telers, zouden zij hun bedrijf onder de tegenwoordige omstan digheden verkoopen, het in het bedrijf aangewende eigen kapitaal volkomen ver loren zouden hebben". De hieromtrent verstrekte cijfers wer pen een schril licht op den versohrikke- lijken toestand in den tuinbouw. Opval lend is, dat de boekwaarde zoo weinig lager is dan de stiohtingskosten. Het blijkt dan ook, dat iedere tuinder, bij liquidatie van zijn bedrijf niet alleen geen cent uit eigen geld meer over heeft, maar zelfs nog met een flinke schulden last blijft 'zitten. De oommissie heeft vervolgens uitgere kend welke percentages de steunbedragen de vaste lasten, de loonen en de overige uitgaven bedragen van de productie-op brengst. Het meest opvallend daarbij is, dat de steun verreweg het hoogste is in de glas- bedrijven, terwijl de vollegrondsbedrijven met een gering percentage moeten vol staan. Er zit dus wel degelijk iets in de klacht van de volle-gronds-tuinders, dat het glasbedrijf veel meer gesteund wordt dan de gemengde groententeelt. De oor zaak daarvan is, dat de druk van de vas te lasten op die glasbedrijven veel zwaar der is, dan in het vollegrondsbedrijf. De commissie is verder tot de weten schap gekomen, dat de rente _over het al gemeen niet abnoimaal hoog is. Deze va rieert van 4.5 tot 5 pet. De oommissie komt tenslotte tot de vol gende conclusies: De financieele toestand der bedrijven is zeer slecht, het in het bedrijf gestoken eigen kapitaal moet als verloren worden beschouwd, de telers kunnen hun ver plichtingen niet meer nakomen, en waar zij noodgedwongen allereerst rente en hu ren moeten betalen blijft hun niets over voor bedrijfs- en levensonderhoud. Het is de commissie niet gebleken, dat uitwassen op het gebied van het rente type veelvuldig voorkomen. Zij ziet de be narde toestand geheel als een gevolg van het feit, dat de lasten, aangegaan in een voor den tuinbouw gunstig tijdperk bij het tegenwoordige prijspeil der producten niet meer door de opbrengsten worden gedékt. Buitsch-Oostenrijksche „Anschluss'' in het voorjaarszonnetje te Berlijn. DEN HAAG. De oommissienoteering voor Nederlandsohe boter is vastgesteld ,op fO,79. De boternoteering Kopenhagen is vast gesteld op f 0,82. De knoeierijen in de Amsterdamsche gevangenis. AMSTERDAM. De Rechtbank behan- i delde de strafzaak tegen een 40-jarigen meesterknecht, vroeger werkzaam in de strafgevangenis te Amsterdam, die te recht stond, omdat hij in strijd met zijn plicht, gevangenen diensten had bewezen. Hij zorgde voor versnaperingen en bracht boodschappen en briefjes over, enz. Aanvankelijk waren twee werkmees ters gearresteerd, maar de tweede is bui ten vervolging gesteld. De Officier van Justitie eisohte in verband met den ernst der feiten een gevangenisstraf van twee jaar. DREIGENDE STAKING IN HET VEENBEDRIJF IN DRENTE EN OVERIJSEL. EM1MEN. Omtrent de dreigende sta king in het veenibedrijf in D'rente en Over- ijisel vernomen wij, dat na het, mislukken van de pogingen om door vrijwillige arbi trage het geschil te beslechten, van de zijde der vakbonden zal worden getracht om voor het onderdeel der productie van fabrieksturf, verplichte arbitrage te ver krijgen. Deze productie wordt namelijk gesteund ingevolge de landbouwcrisiswet, die de mogelijkheid van verplichte bemid deling opent, waarvan men meermalen ook voor den landbouw reeds gebruik heeft gemaakt. Wanneer de regeering zich in deze richting zal willen begeven, zal voor een groot gedeelte van het bedrijf een staking worden voorkomen. NA DE VERZOENING TUSSCHEN POLEN EN LITAUEN. WARSCHAU. Men verbeidt hier de aankomst van eenige Litausche journa listen die als correspondent van Litau- oche dagbladen in de Poolsche hoofd stad zullen blijven. Uit Kansas wordt gemeld, dat de gis teren door Minister Beck in den Senaat gehouden rede een gunstigen indruk in Litausche politieke kringen heeft ge wekt. Dte gematigde politiek van Beek opent de mogelijkheid voor onderhande lingen welke een volledige overeenstem ming tusschen Polen en Litauen kunnen uitloopen. OOSTENRIJKSCHE S0C.-DEM. BEAMBTEN WEER IN DIENST GENOMEN. LINZ. Tijdens een gisteren gehouden plechtigheid zijn alle voormalige Soc.- Dem. beambten van de electriciteitswer- ken en het trambedrijf, die na de bloe dige gebeurtenissen van 12 Februari 1934 waren ontslagen, weer in dienst ge nomen. VLIEGTUIG VERONGELUKT. CASABLANCA. Een toestel van den geregelden dienst tusschen Casablanca- Toulouse is gisteren in de Pyreneën ver ongelukt. Het toestel is brandend neer gestort. Fen lijk van de inzittenden heeft men reeds kunnen bergen. Het vliegtuig schijnt tegen de rotsen te plotter te zijn geslagen. Het wrak is gevon den op een hoogte van 2400 M. en was, toen de hulpexpeditie het vond, met een sneeuwlaag bedekt. Twee omwonenden hebben het vliegtuig, dat in den mist verdwaald was, plotseling brandend om laag zion storten. Aan boord van het toestel bevonden zich acht personen, n.l. drie leden der bemanning en vijf passagiers, allen uit Dakar. Middelburg, 24 Maart. Op de graanmarkt was weinig aanvoer. Noteering werd niet opgemaakt. Aangevoerd door boerinnen: boter 72,5 ct., kipeieren f 2,35, poelje-eieren f 2, eendeieren f 2,50, ganseieren f 8, kalkoen eieren f 5. Aangevoerd door handelaren: boter 71 ct., kiipeieren f 2,35, eendeieren f 2,50. Part. prijs van den marktzetter: boter 80 ct., kipeieren f 3,35, poeleieren f 3, eendeieren f 3,50. Part. prijs van den handel: boter 80 ct., kipeieren f 3,25, poelje-eieren f 2,75, e&ndeieren f3.15, ganseieren f 10, Veilingsvereen. Walcheren. Aanvoer 34.000 eieren. Witte kipeieren: 5052 kg 1,90, 52—54 kg 2,05, 54—56 kg 2,23, 56 —58 kg 2,30; 58—60 kg 2,41—2,46, 60— 62 kg 2.602,62, 62—64 kg 2,74 gld.; Bruine: 60—62 kg 2,70, 62—64 kg 2,79 gld., eendeieren 2,342,36, ganseieren 9,80 gld. GOES. Veiling van 23 Maart. Groen ten: Spinazie 1417, snij'sla 911, stoof- sla 13, witlof 37, spruiten 1415, id. stek 78, wasehpeen 5,306, breekpeen 1,601,70, prei 25, uien A—11, sjalot ten 23, groene savoye kool 910 gld. p. 100 kg; bloemkool 918, id. II en III 3 6, kropsla 58,20 gld. p. 100 stuks; selderij 0,301, radijs 1,602,80, raap stelen 11,40, rabarber 48 gld. p. 100 bos; bloemien: tulpen 78 gld. p. 100 bos, Primula's 1,10 gld. p. 100 stuks. Kruiningen. Woensdagmiddag werd door notaris H. J. van Gruting te Ber gen op Zoom en notaris J. J. van Dijke alhier ten verzoeke van de familie We ber verkocht: Koop 1. Bouwland in den Verloren Hoek alhier, groot 1 H.A. 31 A. 40 c.A. (3 Gem. 105 R.). Hoogste inschrijver A. J. Lindenberg voor f 1000 per gemet. Koop 2. Bouwland aan het Donkers Wegje, groot 1 H.A. 6 A. 50 c.A. (2 Gem. 214 R.). Hoogste inschrijver P. Linden- bei gh voor f 1020 per gemet. Kooper gecombineerd perceel 1 en 2 dhr C. Minnaar alhier voor f 1350 per gimtt plus onkosten. Driewegen. Gisteren werd alhier ten overstaan van notaris D, G. van Wer- kum te H'einkenszand publiek verkocht: Een woonhuis met schuurtje, erf en tuin aan de Dorpsstraat 41, groot 8 A. 10 c.A. Kooper dhr A. W. van Loo, alhier, voor f2000. Aagtekerke. Door notaris R. Batten werd gisteren publiek verkocht: Twee woningen, schuur en verderen timmer, erf, boomgaard, bouwland en sprink op het dorp, groot 0.27.41 H.A. (210 r.) aan S. Minderhoud Cz. aldaar voor f 3110. 0.90.30 H.A. (2 g. 94 r.) bouwland aan 6en wegeling uitkomende aan den weg naar W'estkapelle, aldaar, aan J. Wisse Sz. te Domburg voor f 2330. 0.97.50 H.A. (2 g. 145 r.) weiland aan ten wegeling uitkomende aan den Koe- koeks'weg aldaar, aan G. Brouwer te Domburg voor f2530. GOES. Overleden: Aantje de Groot, 76 j., wed. van Aart van den Heuvel; Philibert Raymond Verest, 79 j., wedn. van Sophia Verlinden te Breendonck; Augustus Gornelis Josephus Maes, 39 j., echtg. van Maria Rosalia Melker. MIDDELBURG. Bevallen: M. J. Vriens geb. Kloosterman, d.; P. Dunnes geb. Barentsen, d. Overleden: G. Versluija, man van C. v d. Putte, 77 j. (M. C.) Van 1721 Maart. VLISSINGEN. Ondertrouwd: H. van der Sluis, 24 j. en J. J. Schot, 23 j. Getrouwd: P. Nagtegaal, 26 j. en N. Minderhoud, 24 j.; J. L. van Smaalen, 31 j. en C. F. van Sorge, 25 j. Bevallen: M. P. Kokelaar geb. Ver- hage, z.; N. Tromp geb. Geelhoedt, d.; ft de Hamer geb. Bertijn, z.; N. C. Wie- linga geb. Heeresi, z.; A. C. Debra geb. Dewulf, z. Overleden: G. S. P. Stoete, 74 j., wed. van J. F. Bakker. (V. G.) Van 1421 Maart. WFSTKAFELLE. Ondertrouwd: Koms. Kooman, 27 j. jm. (Oostkapelle) en Piëta, de Vos, 26 j. jd. Overleden: M. Clarisse, 82 j., vrouw van Jaks Huibregtse, (M. C.) De kleine advertentiön, die Dinsdag en Vrijdag worden opgenomen, kosten slechts 75 cent bij vooruitbetaling. BEURSBERICHTEN. Slotkoersen van de Amsterdamsohe Effectenbeurs, ons medegedeeld door Van Heel Co. N.V. te Goes vorige koers heden H. V. A. 41114 411 Ned. Ind. Handelsbank 130 130 Philips 280 277Vi Unilever 145 143 A. K. U. 39 373/s-8 Amsterd. Rubber 194 1921/» Kon. Olie 330 327 D'eli Mij. 282 281-3 Scheepvaart Unie 113 1121/» Kon. Boot 12234 12034-1 3 pet. Nederland 1938 100% 100% 3 pet. Nederland 1937 986/s 983/s-Vj U. S. Steel 365/s 36Vs Anaconda 21 21V» U. S. Leather 3s/e 3Vs Bethlehem Steel 387/a 377/s Adj. Ch. Milwaukee 26/n 2% Cities Service l'/a ls/i. Intern. Nickel 351/» 35% Shell Union 9"/1B 9% Kennecott 25 2öVa Radio 45/a 41/» Car Foundry 14% 13% Tidewater 9 9 Midcont. Oil 12 11 General Motors 24 23Vi Am. Enka 23 22% Am. Water Works 6 5"/n Republic Steel 11 Va lls/s Continental Oil 18a/s 18% D'e beurs was niet bepaald flauw, doch wel iets lager, D'e stemming was onregel matig; aanvankelijk liepen sommige koer sen wat op doch later was hier en daar een kleine teruggang waar te nemen. Kon. Olie opende op c.a. 829, werden daarna 330 en sloten pl.m. 827Vs. Over 'het algemeen scheelden de koer een der locale fondsen niet veel van het slot van gisteren. Van de Amerikaansche afdeeling valt eigenlijk niets te zeggen; de koersen wa ren ongeveer op pariteit of iets daar boven. De beleggingsmarkt was onveranderd. Wisselkoersen. Amsterdam, 24 Maart, 2.30 u. Berlijn 72.5072.60. Londen 8.96%—8.97%. Parijs 5.52—5.55. Brussel 30.40—30.44. New-York 1.80%—1.81%. Engeland werft reeruten voor zijn weermacht. Een, der propaganda- posten voor Mansion-house te Londen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 3