SCHUDT UW LEVER WAKKER Uit de Provincie Verlenging en Wijziging van de Omzetbelasting. Bijdragen voer de defensie. Kerknieuws Onderwijs. De Doopplecf Prinses Het nieuwe Gemengd N I "m I Het edele natuurproduct verleent KING PEPERMUNT die kenmerkende heerlijke geur en smaak. MIDDELBURG. GOES. ZUID-BEVELAND. WALCHEREN. ZEEUWSCH-VLAANDEREN. brengt hulp In^e door geboorte, heid of ziekte var zondere nooden Zendt Uw bijdrag 75000 Den mm lm tl M, wé VERHOOGING MONOPOLIEHEFFING OP GRANEN GEVRAAGD. De drie centrale landbouworganisaties hebben een telegram gericht aan den mi nister van oeconomische zaken, waarin zij, in verband met de voortdurende da ling van de prijzen der voedergranen op de Groninger beurs, dringend verzoeken door verhooging van de monopoliehef fing op den invoer van buitenlandsche voedergïanen de prijzen van rogge, gerst en haver op loonend peil te brengen. Burgemeesters. Bij Kon. besluit van 22 Maart is aan EL Wempe, op zijn verzoek, met in gang van 1 Juli 1938, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Westzaan. - Vergadering van „Uit het Volk-Voer het Volk" en de buurtcommissies. Woensdagavond vergaderde het bestuur van „Uit het Volk-Voor het Volk" met vertegenwoordigers van vele buurtoom- misisies. •De voorzitter, dhr W. de Graaf, deelde mede, dat bet concept-programma voor de herdenking van 't 40-jarig regeerings- jubileum van EL M. de Koningin, een tweedaagsch feest omvat en wel op Dins dag 6 en Woensdag 7 September, zulks voorafgegaan door kerkdiensten op Maan dag 5 September, zoo mogelijk met mede werkingen van zangvereenigingen. Voot 6 September omvat bet program ma: 7 uur klokluiden; 7.30 koraalmuziek; 10 uur aubade; 12 uur carillonbespeling; 2 uur allegorische optocht met o.a. histo rische groepen; van 56 uur concert op de Markt; van 810 uur lichtstoet, beslo ten met vuurwerk, dat ditmaal niet op het Molenwater, doch aan het kanaal zal af gestoken worden. Voor Woensdag wordt als begin aange geven des morgens te 8 uur een muzikale wandeling met verschillende muziekkorp sen, des middags kinderoptochten met wedstrijd tuschen de verschillende buurt commissies in het samenstellen van groe pen. Des avonds van 810 uur een gon delvaart met daarna een fakkeloptocht en tot slot een taptoe op de Markt. De totale kosten voor de algemeene kas worden geraamd op f 2000. Er is dus nog veel geld noodig om goed voor den dag te kunnen komen. Dhr Leijdesdorff, voorzitter van de buurtoommissie Markt, opperde het plan om met 'busjes, genaamd dubbeltjes spaar potjes, gelden bijeen te brengen en riep daarvoor de medewerking van de buurt commissies in. De voorzitter vond bet plan schitterend als de buurtcommissies er zich voor wil len spannen. De busjes waren te plaatsen in café's, winkels, bij particulieren, kort om alom, waar zij resultaat kunnen heb ben. Een comité uit verschillende buurtcom missies zal onder voorzitterschap van dhr J. J. van Rotten de organisatie ter hand nemen. De voorzitter vroeg, of het aanbeveling verdient een beroep te doen op den win kelstand om de etalages zoo mooi moge lijk te maken. Dit geeft de stad mede een feestelijk aanzien. Men vergete niet, dat ook particuliere huizen op aardige wijze te verlichten en te versieren zijn. De vergadering ging ermee accoord in bedoelden geest een opwekking te plaat sen. Ook Handelsbelang zal haar leden opwekken bun beste beentje voor te zet ten. Gevraagd werd of de medewerking van de P. Z. E. M. te verkrijgen zou zijn voor de lichtamlen. De voorzitter wees er op, dat men zich daarvoor tot de Gemeente bedrijven moet wenden. Het zal echter veel kosten om de lichtzuilen weer in orde te brengen. De voorzitter wekte op, tijdig plannen te maken voor verlichting van de buurten waarop kon worden medegedeeld, dat de Marktcommissie reeds een plan gereed heeft. Besloten werd op Woensdag 27 April de volgende vergadering met de buurt commissies te houden. De voorzitter wensdht dan definitieve mededeeling be treffende de 'bijdragen aan de Centrale kas, anders is het onmogelijk voor Uit het Volk-Voor bet Volk" om de plannen vast te stellen en verder uit te breiden. Wij hebben zoo'n busje gezien, waar van de commissie er voorloopig een be hoorlijk aantal heeft aangeschaft en nog enkele voorwaardelijk heeft besteld. De busjes zijn alleen voor dubbeltjes bestemd en automatisch wordt aangege ven hoeveel er reeds in is. Als er 50 dub beltjes bijeen zijn, gaat het busje van on der open en is weer f 5 voor het feest bijeen. De Vlissingsche schip brug naar Middelburg? Naar verluidt bestaat bij den Rijkswater staat het voornemen om de schipbrug te Vlissingen van begin Sept. tot begin Dec. naar Middelburg te versieepen. Zij zou daar tijdelijk de verbinding moeten on derhouden bij de stationsbrug, die van electrische beweegkracht zal worden voorzien en daartoe tijdelijk buiten ge bruik wordt gesteld. Te Vlissingen zou een gratis pontje worden gestationneerd voor het vervoer van voetgangers en rijlwielen. Men is te Vlissingen met dit plan al lerminst ingenomen. Het wegnemen van de Schipbrug zal voor een deel der inge zetenen veel ongerief beteekenen. Vermoedelijk zal er ook in de Raads vergadering van morgen wel aandacht aan geschonken worden. 'Raadsvacature. Het Chr.-Hist. lid van den gemeenteraad, de heer J. M. Harthoorn, gaat Middelburg verla ten wegens zijn benoeming tot bezoldigd bestuurder van de Ned. Vereeniging van Ghr. Kantoor- en Handelsbedienden. Zijn opvolger op de lijst is de beer A. Flipse. Mo 1 e s t a t i g. Zeven jongens van de Ambachtsschool woonachtig te Goes, Kapelle, Heihkenszand, Ovezand en 's H. Arendskerke, zijn geverbaliseerd wegens molestatie van mej. St., die daardoor op het Ravelijn van haar fiets viel en zich ernstig blesseerde aan enkel en knie. 's Heer Hendrikskirideren. Fiets ge stolen. Gisteravond is ten nadeele van een zekere W. een heerenrijwiel ontvreemd (Road Mecal) dat even te voren door hem voor een woning was geplaatst. Aangifte bijl de politie volgde, welke een onderzoek instelt naar de(n) dader(s). 's Heer Arendskerke. Gisterenavond bad alhier een slecht bezochte alg. verga dering plaats van de Ghr. Kleuterschool. De voorz., Ds v. d. Waa, memoreerde het succes dat de vereen, heeft gehad met den gehouden bazar. Deze had een netto winst opgeleverd van f 1270. Uit het jaarverslag van den secr. bleek, dat het ledental gedurende 1937 constant is gebleven. De penningmeester meldde een ontvangst over 1937 van f 1264,48V2, uitgaaf f 1262,5714, alzoo een goed slot van f 1,91. De begrooting voor 1938 werd vastge steld op een ontvangst van f 1110, en een uitgaaf van f 1217, alzoo een nadeelig slot van f 107. i Betreffende bet ongeval overkomen aan onzen dorpsgenoot J. Boogaard, ver nemen wij nader, dat 't aanvankelijk leek dat het ongeval betrekkelijk goed was af- i geloopen. Dr v. d. Made constateerde eerst alleen maar een knieschijfblessure, doch hedenmorgen achtte hij het raad zaam, gezien de toenemende pijnen, wel ke vermoedelijk wezen op inwendige kneuzingen, dat B. in het ziekenhuis te Goes werd opgenomen. Het rijwiel van bet slachtoffer was ge heel vernield. Volgens ooggetuigen moet de pastoor wel bard gereden hebben, maar tooh zou hij in deze geen sohuld treffen. De politie heeft de zaak in on derzoek. Het slachtoffer is geen 75 jaar oud, doch is de 80 reeds gepasseerd. Kapelle. De vereen, wijkverpleging kwam in algemeene ledenvergadering bijl een onder voorzitterschap van dhr P. Fraanje. Mevr. A. G. v. d. HaveLucieer, pen- ningm., deed rekening en verantwoording over gehouden beheer. Aan contributies en bijdragen was ont vangen f 1271. Het consultatiebureau bracht f 68 op. Met genoegen kon gemeld worden dat aan bizondere giften f 92 werd ontvangen. Belangrijke bedragen werden geschonken. De Eimimabloemcol- lecte bracht f 55 op. Aangekocht werd een nieuwe ligtent. Het nadeelig slot van de T.b.c.-bestrijding bedroeg f 216. Bijna alle gezinnen zijn lid van Wijkverpleging. Enkele zullen nog bezocht worden. Uit het verslag van de zuster merkten we op, dat in 90 gezinnen 2339 bezoeken werden gebracht, verder 274 bezoeken aan t.b.c.-lijders; zuigelingen 136 bezoe ken, afleggingen 23. Door 44 kinderen werd gebruik gemaakt van het consulta tiebureau!. De t.b.c. gaat in dalende lijn. Elén uitzending had plaats. Van de hoog- tezon wordt een dankbaar gebruik ge maakt. Dt Pfeiffer sprak met waardeering over het werk der zuster. Het verslag van den secr., Dr J. D. Schmidt getuigde van de goede samen werking onderling. D'e aftredende bestuursleden Dr J. D. Schmidt en A. Slabbekoorn werden her kozen. ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN en U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. lederen dag moet Uw lever minstens een liter gal in Uw Ingewanden doen stroomen. Wanneer deze stroom van gal onvoldoende is, verteert Uw voedsel niet, het bederft. U voelt U opgeblazen, U raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd en U bent humeurig, voelt U ellendig en ziet alles somber in. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen. U moet CARTER'S LEVERPILLETJES nemen om een liter gal vrij te doen stroomen en U zult weer geheel fit zijn. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on overtroffen om de gal te doen stroomen. Eischt Carter's Leverpilletjes bij apothekers en drogisten, f. U.76. Het voor rekening van de Turksche regeering gebouwde karteeringsvliegtuig ia Dinsdag op Schiphol voor de autoriteiten voorgevlogen. De bezichtiging van het toestel. Krabbendijke. Dinsdag trad voor het Nutsdepartement alhier op D'r W. G. N. van der Sleen uit Haarlem, de welbeken de wereldreiziger. De zaal van dhr Otto waa stampvol. Spr. sprak over: „Mijn zwerftochten door Zuid-Afrika", toege licht met lichtbeelden en Agfa^-smalfilm naar eigen opnamen. Eir werden 17 nieuwe leden gewonnen, waarvan 8 uit Rilland, 6 uit Kruiningen en 3 uit Krabbendijke. Westkapelle. Gemeenteraad. Woensdagmiddag vergaderde de raad voltallig. Na opening deed de voorz. mededee ling van een dankbetuiging, namens bet Prinselijk Paar voor de ontvangen ge- lukwenischen bij de geboorte van de Prinses. Naar aanleiding van een verzoek van het bestuur tot stichting en instandhou ding van een Ghr. school voor zwakzin nige kinderen op Walcheren tot deelne ming werd op voorstel van B. en W. be sloten thans daarop nog niet in te gaan. Met ingang van 1 Jan. 1938 werd aan J. Minderhout op verzoek eervol ontslag verleend als vroonheer. Uit de alphabe- tische aanbeveling: A. Hendrikse Jz., A. Kaland en Js. Roelse L.Kz., werd laatst genoemde met 4 st. benoemd. Oip den eer sten en tweeden aanbevolene werden resp. 1 en 2 st. uitgebracht. Op verzoek van bet bestuur van de bijz. school werd voor 1938 een voorschot ver leend; dit werd bepaald op f 532. Ter behandeling van een verzoek van H. Heijt Wz. e.a. om een gedeelte Zuider vroon te mogen koopen voor tuingrond ging de Raad in besloten vergadering. Na heropening werd besloten de eerste 18 M. diepte te verkoopen ad f 1 en de restee- rende 7 M. ad f 0,50 per vierk. M., on der verplichting ook deze voor tuingrond te gebruiken. Verder werd ook besloten over te gaan tot bestrating van den Groeneweg, onder voorwaarde, dat de gemeente 45 pet., de aangelanden 35 pet. en de Polder Wal cheren 20 pot. in de kosten bijdraagt. De voorz. deed daarop mededeeling om trent de uitvoering van een eventueel uit breidingsplan, waaruit bleek, dat vrijheid bestaat, wat betreft de plaats, waar men wil bouwen, doch dat wel rekening ge houden zal moeten worden, dat zoo goed koop mogelijk voor de gemeente gebouwd wordt, in verband met aanleg van straten, rioleeringen enz. Bij de rondvraag vroeg de heer H. Cij1- souw, of met de betrokken bewoners ook vooraf onderhandeld is bij aansluiting aan de rioleering, waarop de voorz. be vestigend antwoordde. Zuidzande. In den ouderdom van 39 jaren is bier overleden de heer J. J. feimpelaar, in leven gemeente-ontvan ger, ambtenaar van den Burgerlijken Stand, agent der arbeidsbemiddeling en 1 oofd van den Luchtbeschermingsdienst. De opbrengst moet hooger worden. Bij de Staten-Generaal is thans inge diend een wetsontwerp tot 'herziening van de omzetbelastingwet 1933 en tot wijziging van de Algemeene Wet van 2'6 Augustus 1822. In de memorie van toelichting lezen wij o.m.: D'e sedert de invoering van de wet van 1933 opgedane ervaring heeft bij den minister ivan Financiën geen twijfel doen rijzen aan de juistheid van de in 1933 genomen beslissing nopens de verkieslijk heid van een eenmalige omzetbelasting boven bet telkenmale belasten van eiken omzet, van goederen. Het behoeft intus- sohen geen verwondering te wekiken, dat de practijk van de wetstoepassing binnen bet kader van bet gekozen stelsel van heffing een aantal onvolmaaktheden van de wettelijke regeling aan het licht heeft gebracht, die behooren te worden weg genomen. Vooropgesteld wordt, dat het in over weging nemen van een technische herzie ning van temeer belang moet worden geacht, nu naar het oordeel van den minister van Financiën de omzetbelas tingwet met ingang van 1 Januari 1939 niet zal kunnen vervallen, maar bet noo dig is de 'heffing van omzetbelasting ook na dien datum te doen voortduren. In het ontwerp van wet is in verband daarmede een bepaling opgenomen inge volge welke de geldigheidsduur 'van de omzetbelastingwet van 1 Januari 1939 tot 1 Januari 1944 zal worden verlengd. Met betrekking tot de in bet ontwerp van wet voorziene wijzigingen spelen in .hoofdzaak een zestal beweegredenen een min of meer zelfstandige rol le. De wenschelijkheid om zooveel mo gelijk te voorkomen, dat voor de heffing van de belasting zekere, al dan niet op zettelijk met het oog op die heffing ge kozen, vormen van bedrijfsuitoefening zonder voldoenden grond in een meer ivoordeelige positie komen dan andere vormen van bedrijfsuitoefening, ten ge volge waarvan de belastingheffing de be staande concurrentievoorwaarden kan verstoren. 2e. De wenschelijkheid om den binnen- land'soben fabrikant voor de heffing van de belasting niet te doen achterstaan bij den buitenland'schen producent. 3e. De wenschelijkheid om de opbrengst van de belasting te verhoogen door be lastingheffing ook in die gevallen, waar in zulks thans niet mogelijk is, doch niet temin volgens de bedoeling van den wet gever of in redelijkheid behoort te ge schieden. 4e. De wenschelijkheid om, zoowel in het belang van de belastingschuldigen, met name in dat van de kleinere fabri kanten, als in 'het belang van de belas ting-administratie, de thans in vele ge vallen plaats hebbende belastingheffing door middel van aanslagen, waarbij min of meer belangrijke bedragen achteraf nog met groote moeite worden betaald of met dwang moeten Worden ingevorderd, te vervangen door een wijze van 'heffing, waarbij de belasting bij, althans niet lang na de belastbare levering in den regel door middel van plakzegels, moet worden voldaan. 5e. De wenschelijkheid om een wette- lijken grondslag te geven aan in het be lang van zekere takken van het bedrijfs leven getroffen bijzondere regelingen. De stroom houdt aan. De minister van Defensie deelt mede, dat wederom een aantal vrijwillige bij dragen bij bet departement zijn ingeko men. Ontvangen werd f 1 N. N. te Rotterdam; f 10 mevr. N. N. te Enschede; f 10 N. N. te Wasse naar; f 10 van oudartillerist; f 5 N. N. te Leiden; f 5 een Limburgsch kunstenaar; f 25 een sterk nationalistisch voelende vrouw; f 10 N. N. te Amsterdam; f20 A. E. te 's-Gravenhage; f 10 in navolging van de dame van f 500; f20 een dame uit Nijmegen; f20 N. N. uit een zieken huis te Heerlen; f500 van een Neder lander te 's-Gravenhage; f 500 van een firma uit Rotterdam; f 50 Ik zal hand haven; f 100 een bewijs van erkentelijk heid jegens de dienstplichtigen, die on verwachts langer onder de wapenen moe ten blijven ten dienste van ons geheele volk, N. N.; f5 twee volbloed Nederlan ders; f5.50 van een klas van een H.B.S f 1500 geschenk van een vaderlandslie vende familie te Groningen; f250 „Hou en trouw" aan 't vaderland en Oranje buis. Een Nederlandse; f25 economisch drs.; f25 een Nederlander te Den Haag; f 6 uit spaarpot van jongen van elf jaar. f 1 van zijn grootouders; f 5 voor 's lands verdediging; f0.52, 52 maai 1 cent van zijn steun. Maar dit moet er maar af. Een werkloos kantoorbediende; f 0.50 Mijn weekgeld voor 't behoud van Nederland. Jong Nederlander; f 0.25 (postz.) een werklooze; f '25 Ir N. N. te Den Haag; f 2000 N.V. te Amsterdam; f 100 Neder lander; f 25 een 58-jarige te Amsterdam; f 100 L. S. te 's-Gravenhage; f 100 Wij zullen handhaven, een vaderlander; f50 Eenheid onder oranje-wit-blauw; f 25 een professor; f 10 weduwe van een Neder- landsch-Indisch officier; f 10 H. J. K. te 's-Gravenhage; f 2.50 N. N. te Voorthui- zen; tfO.25 van oen H.B.S.-er, 'die er net een pakje cigaretten voor wilde koo pen; f 4 uit den spaarpot van een school gaande tweeling. De minister 'deelt hierbij mede, dat uit de brieven op treffende wijze een diep ge voel van vaderlandsliefde spreekt. Het feit dat naar den verkregen indruk in vele gevallen van een werkelijk „of fer" kan worden gesproken, mag met groote 'dankbaarheid worden geconsta teerd. 6e. De wenschelijkheid om enkele op zichzelf staande gebreken in de wettelijke regeling weg te nemen en daarin enkele aanvullende bepalingen op te nemen, daaronder begrepen de wenschelijkheid om zekere wijzigingen aan te brengen in de tabellen a en b. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Den Bommel, W. Bies- haar te Benthuizen. Aangenomen naar 's GTevelduin-Ca- pelle,, T. H. Oostenburg te Gouderak. Geref. Gemeenten, Bedankt voor Borsele, P. Honkoop te Den Haag. Prof. dr S. Freud. Naar ge meld wordt, zou de alom bekende prof. dr Sigismund Freud, die tot dusverre te Weenen woonde, gisteren in ons land zijn aangekomen en te 's Gravenhage zijn intrek hebben genomen. Het zou de bedoeling van piof. Freud zijn, om zich blijvend in 's Gravenhage te vestigen, waartoe reeds de eerste stappen zouden zijn gedaan. Prof.. Freud, die in 1856 geboren werd, is de grondlegger van wat wij de psycho analyse noemen. In 1902 werd hij hoog leeraar aan de Weensche universiteit. Van zijn hand zijn zeer veel wetenschap pelijke werken op genoemd gebied ver schenen. De omkeer in Oostenrijk noodzaakte hem om Weenen te verlaten. Op Donderdag 12 Mei te 's-Grav Officieel wordt t'ha doopplechtigheid van plaats vinden in de Gr venhage op Donderda Er is nog geen uitn den predikant, die zal verrichten. De Times meldt uil MaartNa een week v de scholen in Weenej met een herdenking i winning. Er zullen gee; wijzers meer zijn; de zullen pas overmorgen mogen komen en er niet meer begoi met een gebed. Dit is békend gemaa den nieuwen minister Slechts één krant in 1 bet bericht, dat de scho len beginnen met een g lijk om het orthodox-ka de bevolking van Oost® teland niet het hoofd t Dr Fritz zeide, dat het ken gerespecteerd zou niet meer toegestaan za kerk zich op de school bemoeit Het nieuwe bewind 1 zijn invloed gevoelen. De kerken worden aa het gebed in de scholei Christelijke jeugdactie tel ijk sociale actie onmoj Joden worden vervolgt regelen worden getroffe denaar van D'ollfuss a held te eeren. Het belangrijkste vooi dat al deze maatregels uitzondering door den S. B. worden verdedij juicht. Wat in Duitschland plaats vindt, is voor d groote ideaal. Kalveren op geperst. De politie te proces-verbaal opgemas chauffeur uit Twello, die van kalveren was belast vrachtauto van 14,4 M2 minder dan 75 kalveren De dieren hadden geen ht plaats, waren dicht ope ondergingen noodelooze k De politie heeft dan en de auto laten ontruimt daarna op betere wijze n; ming te doen vervoeren. 1 zich moeten verantwoord rechter. De Lokheed-Super-Electra „Ekster" maakte Dinsdag op Schiphol de ver proefvluchten voor het Nationaal Luchtvaart Laboratorium. De „Ekster dens een landingsproef, waarbij aan de achterzijde der vleugels de remklepP - zijn uitgeschoven. Duitsch-Oostenrijks

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 2