Giften voor onze weermacht Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD Misplaatst wantrouwen? De strijd in Spanje. De strijd in China. Regeeringsjubileum H. M. de Koningin. Belangrijkste Nieuws DONDERDAG 24 MAART 1938 52c JAARGANG - No. 148 Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J, J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsprijs f2.59 per kwartaal Weekabonnementen voor Midas«xt"S Goes en Vllssingea f 0,29 Losse nummers I cent Advertentiën 30 cent per regei Ingezonden mededeelingen öO cent per regei Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bi] contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen. De „Deutsche Allgemeine Zeitung" toont zich hoogst verwonderd over de on langs door Minister Golijn gehouden radio-rede. „Blijkbaar aldus dit orgaan is men in Nederland sterk onder den indrulk geraakt van de gebleken paraatheid van de Duitsohe weermacht en in het bijzon der van de gemotoriseerde troepen. Zor gen van deze soort verraden een naar het ons voorkomt geheel misplaatst wantrou wen." Wij weten niet, waarop dit Duitsche orgaan zijin oordeel grondt. Het zal toch niet onbekend zijh met het feit, dat de Duitsche regeering in Juli 1930 hij plechtige overeenkomst de volle dige souvereiniteit van Oostenrijk erken de en dat kort tevoren Mussolini aan de Oostenrijiksche regeering liet weten, „dat de onafhankelijkheid van Oostenrijk een beginsel is, dat door Italië werd verde digd en met nog meer hardnekkigheid zal worden verdedigd." Deze plechtige verklaringen konden echter niet verhinderen, dat toen het oogenblik gunstig was, Oostenrijk door ïmitschland onder den voet werd geloo- pen, terwijl Mussolini verklaarde dat 1 alië nimmer verplichtingen heeft aan gegaan, direct noch indirect, noch schrif telijk, nooh mondeling." Uit den aard der zaak vernemen wij met genoegen, dat de „Deutsche Allge meine Zeitung" schrijft, dat het Duitsohe rijk ook thans, nadat het grooter gewor den is, van Nederland niets anders wenscht dan vertrouwen, een ruil van goederen en voortzetting van de oude vriendschap. Maar tegelijkertijd juichen wij het toe, dat de Nederlandsohe regeering, blijkens de verklaring van Minister Golijn, zich verplicht acht, om met de politieke span ningen om ons heen rekening te houden en die voorzorgen te treffen, die noodig werden geacht. Eln het stemt tot dankbaarheid, dat blij kens de ervaring van de laatste dagen, dit woord in breede kringen van ons volk weerklank blijkt te vinden. FRANCO'S TROEPEN STEKEN DE EBRO OVER. Madrid gebombardeerd. Verscheidene af deelingen van bet le ger der opstandelingen zijn Woensdag bij Quinto ten Zuid-Oosten van Sara- gossa de Ebro overgestoken. Omstreeks midd.. rnacht werd een aan vang gemaakt met de operaties. Drie uur later waren reeds pontonbruggen geslagen en onder bescherming der duis ternis werd met den overtocht begonnen. Ondanks het hevige mitrailleurvuur van den vijand konden de troepen de over zijde bereiken. Tegen 7 uur Woensdag morgen greep bet luchtwapen in en on der bescherming daarvan werd de over tocht voltooid. Reeds omstreeks den middag had de artillerie de tweede verdedigingslinie der i egeeringstroepen bereikt en spoedig daarop waren de verdedigers gedwon gen, zich daaruit terug te trekken. Van 11 uur tot 12.30 uur is het cen trum van Madrid gisteren door het ge schut van de opstandelingen onder vuur genomen. Dó bevolking vluchtte in den ondergrondschen spoorweg. De tram- dienst werd gestaakt. Het aantal slacht offers is gering. Successen der Chineezen. Een ongeveer 10.000 man sterke Japan sche- colonne, die na een snellen opmarsch langs den spoorweg Tientsin-Poekau het Groote Kanaal bad bereikt, is volgens be richten van Chineesche zijde, door de Ghineesohe strijdkrachten, die een om trekkende beweging hadden uitgevoerd, volkomen vernietigd. Volgens dezelfde berichten zijn de Ja panners terug gedrongen tot op de stel- mgen, die zij zes dagen geleden, toen zij mm offensief begonnen, bezet hielden, en 18 het gevaar, dat de Japansche strijd krachten zioh nabij Hsoe-Tsjau samen voegen, afgewend. De Japanners hebben de laatste drie dagen geen enkel succes aan dit front ge meld en op alle vragen verklaren zij over geen inlichtingen te beschikken. In het Noorden der provincie Sjansi zijn in de komende dagen 'belangwekken de veranderingen te verwachten. Naar Reuter nader uit Sjanghai meldt, hebben de Japansche legeraanvoerders, nu de aanvallen langs de spoorweg Tient- sin-Poekou mislukt zijn, alle beschikbare manschappen samengetrokken voor een nieuwen aanval uit drie richtingen op Soetsjaufoe. Men wil druk uitoefenen langs den spoorweg Tientsin-Poekou in Zuidelijke richting, oprukken langs den spoorweg Peking-Hankou om de rivier bij Kaifeng over te steken en van Uan- toengtsjau uit ©en aanval doen op de Ghineesohe stellingen aan den Noordelij ken oever van de Jangtse. ER ZAL VEEL ANDERS WORDEN IN OOSTENRIJK. Het uiterlijke beeld van Weenen wordt weer wat normaler, schrijft de „Maasbo de. Het gefuif neemt een einde en de mensOhen trekken weer aan den arbeid. Dat er geweldige veranderingen op komst zijn, dat bespeurt men nu reeds genoeg, al was het alleen maar aan de straffe manier van doen van de beambtenwereld, zoowel buiten op de straat als in de bu reaux. De Duitsche „Sdhneid" werkt aanstekelijk. Zelfs gemoedelijke Weensohe ambtenaren, die vorige week met een goedaardig „Gruaz Gott" het publiek te woord stonden, slaan nu de bakken tegen elkaar, molenwieken vervaarlijk met de armen en roepen onophoudelijk „Heil Hitier". Ofp een heele reis door Duitschland ziet men niet zooveel den Hitlergroet brengen in een héélen dag, als hier in tien minu ten. Het is te hopen, dat het hier maar de aantrekkingskracht van een nieuwig- heddje is, anders vreezen we voor de le dematen der Weeners. Er zal veel veranderen. Wij noemen slechts de principes, volgens welke huwe lijkswetgeving, onderwijs e.d. geregeld zijn. Men moet een geleidelijke doorwerking der Duitsche maatregelen inzake jeugd organisatie, onderwijs enz. zeker verwach ten. Ook de kerk van Oostenrijk zal worden beproefd tot in bet merg. Sinds den Dinsdag van het défilé der Duitsche troepen, van S. A. en S. S. eD andere heel en half militaire corpsen voor Adofl Hitier wordt hier al veel ge zongen: „Heuta gehör uns Döutschland, morgen die gansche Welti" D'e Schupo's hadden intusschen dien Dinsdag het na- tionaal-sooialistisohe zangrepertoire een paar bladzijden verder opengeslagen en zongen luidkeels, toegejuicht door duizen den en duizenden toeschouwers. „Kameraden, Soldaten, Stellt die Juden und die Bonzen an die Wand". 'tls de politie, die dit zingt. Is het wonder, dat de nieuwe kameraden van Weeneni zich dat geen tweemaal laten zeggen en de daad bij het woord voegen? Van de Joden is op de straten niet veel te zien en zelfs café's in de binnenstad, waar bijna uitsluitend Joden plachten te komen, liggen verlaten. Men kan door straten loopen, waar geen winkel de lui ken omhoog gedaan heeft. Een bewijs met welk een enorm getal de Joden zich in het Weensohe zakenleven hebben in gedrongen. Wie wel zijn zaak beeft ge opend, riskeert veel. Opgeschoten jongens en meisjes trekken door de straten om Voor Joodsohe zaken te demonstreeren. We zien een jongeman met een soort wapen stok een spiegelruit in een luxe zaak in slaan. De glasscherven kletteren op straat. Algemeene vreugde. Een politieagent laat begaan. In den winkel roert zich niemand Blijkbaar denkt men daarbinnen: Liever blóo Jan, dan dóo Jan. Eén nóg typischer staaltje van anti- Joodsohe actie, waartegen de autoriteiten toch hebben gewaarsohuwd, zien we in de Mariahilferstrasse afspelen. Voor een van nikkel en glas blinkend cafétaria een oploop. Een man met een hakenkruis armband kalkt met groote halen op de ruiten: „Dies ist ein Jüdisohes Geschaft", althans hij wil dit op de ruiten schilde ren, maar het lukt hem niet, want de kalk vloeit er bij iederen baal rijkelijk doorbeen, tot groote hilariteit der toe schouwers. pat wekt zijn toorn op en opeens grijpt, bij emmer en borstel en slingert die met een 'hreeden zwaai door de ruiten naar binnen: „Daar, schildert het er zelf maar op!" En weer geen protest, noch van bui ten van de politie, noch van binnen van den eigenaar. De groote actie, welke thans tegen de Joden gaat beginnen, zal schreeuwend onrechtvaardig worden en niet alleen voor de Joden, ook anderen zullen bet slachtoffer worden. Tienduizenden kan toorbedienden, ateliermeisjes, winkelbe dienden enz. zijn in dienst bij Joodsohe firma's Sinds Vrijdag van de vorige week is geen dezer Joodsohe firma's nog aan het werk gebleven, ófwel de klanten blij ven uit, met het gevolg, dat thans een zeer groot aantal werknemers en werk neemsters de mededeeling heeft ontvan gen, dat ze thuis kunnen blijven. Die wor den thans lekker gemaakt met de belofte, dat de Joden eruit, de Ariërs erin zullen komen. Waarin? Met tal van Joden zul len ook tal van zaken verdwijnen. We kennen een Joodsohen arts uit een oude Joodeche Weensohe familie. Hij staat bekend als een edel mensch, een va der voor zijn patiënten. Geen wonder, dat bij een vrij drukke practijk heeft. Thans echter is hij „erledigt". Men dreef hem bij het ziekenbezoek in het Algemeene Krarikenihaus onder 'beschimpingen naar buiten en nu durft hij nog slechts schich tig die patiënten bezoeken, die te ziek zijn om zonder hulp te blijven. Onophoudelijk valt de Kriminal-Polizei en S. A. bij Joodsche firma's, banken, winkels, werkplaatsen binnen, sleepen er alles weg wat geld of archief is. De exodus der ongelukkigen is begon nen. Maar waarheen? Geen land heeft plaats voor hen. De „wandelende Jood" vervolgt zijn dwaaltocht over de wereld. „DUITSCHE VRIJHEIDSPARTIJ" ONTDEKT. De geheime Duitsche staatspolitie is er in geslaagd de z.g. „Duitsohe Vrijheids partij" op te sporen, welke per radio an- ti-nat.-social. mededeelingen uitzond en pamfletten verspreidde. 46 personen, mannen en vrouwen, zijn gearresteerd. Tot de gearresteerden behooren twee uit gevers, een vroegere afgevaardigde van den Rijksdag en eenige burger-ambtena ren, die beschuldigd worden van hoogver raad en ter dood kunnen worden veroor deeld. DE ACTIE DER DUITSCHERS IN TSJECHO-SLOWAKIJE. De Duitsche Christelijk-sociale partij, de tweede Duitsche partij in de Tsjeoho- slowaaksche regeering, heeft besloten uit de regeering te treden en een overeen komst met Henlein, den leider der Duit- sohers, te sluiten. Tengevolge van dit besluit groeit het front van Henlein aan tot 55 afgevaar digden. Johan Demaegt. f Woensdagmiddag is overleden de 'be kende Vlaamsche letterkundige en jour nalist Johan Demaegt. Tijdens de oorlogs jaren verbleef hij te Middelburg, al waar hij voor de kinderen van de Belgi sche vluchtelingen een school stiohtte. Na den oorlog vestigde Johan Demaegt zich te Brussel als redacteur aan het Laatste Nieuws. Korte Berichten. Terwijl men zich aan de Zee van Marmara mag verheugen over een vroege lente, heerscht in Oost Anatolië nog een strenge winter. De thermometer daalde er tot 50 graden onder nul, terwijl de wolven, door koude en honger gedreven tot in de dorpen doordringen. De maharadja van Patiala, een van de rijkste vorsten van Indië en een der grootste vrienden van Engeland, is op 40-jarigen leeftijd gestorven. i Trotzki heeft zich tot een groep Car lifornisohe uitgevers gewend en hen o.a. gezegd: „Een wereldoorlog is onvermijdelij k". DE VERPLEEGSTER VAN PRINSES BEATRIX. Naar wij vernemen zal binnenkort zus ter Boonstra, de verpleegster van Prinses Beatrix, het paleis Soestdijk verlaten. In haar plaats zal voorloopig als ver pleegster in functie treden Jkvr. S. G. Feith te Hilversum, dochter van Jhr H. Feith, vroeger directeur-generaal van de Spoorwegen. GELUKWENSCHEN AAN DE KONINGIN MET DE GEBOORTE VAN DE PRINSES. Van de hoofden der diplomatieke missies. H. M. de Koningin 'heeft gistermiddag ten Paleize Noordeinde ontvangen de al hier geaccrediteerde hoofden van zen ding met hunne echtgenooten, ter aanbie ding van hun gelukwenschen met de ge boorte van H. K. H. Prinses Beatrix. DE BURGERWACHTEN TEN PLATTE- LANDE EN DE ZONDAGSHEILIGING. De verschillende burgerwachten ten plattelande van Noord-Brabant oefenen Plechtige herdenking In de Nieuwe Kerk. Rede van dr Colljn. Wij vernemen, zegt het H d b 1., dat in de Septemherweek waarin te Amsterdam het veertigjarig Regeeringsjubileum van H. M. de Koningin zal worden gevierd, het hoogtepunt van de feestelijkheden zal vormen de plechtige herdenking van het heugelijke feit in de Nieuwe Kerk, waar bij de Koninklijke familie, wellicht Prin ses Beatrix nog uitgezonderd, zal aan wezig zijln. Hpt ligt in de bedoeling, dat in die sa menkomst, waarin de eersten uit den lan de binnen de muren van dit historisch Huis des Gebeds zullen zijn vereenigd, de minister-president d r H. G o 1 ij n, de groote rede zal uitspreken. Voorts zullen, zooals wij reeds eerder meldden, de intochtsweg en andere be langrijke deelen der stad op gemeente- kosten worden versierd, de Oranje- en buurtvereenigingen worden uitgenoodigd haar wijken eveneens een feestelijk aan zien te geven; en er zal, van overheids wege naar worden gestreefd, ook de mas sa des volks in de feestvreugde te betrek ken. Verder bestaat het voornemen, een plan waarin het particulier initiatief de voor naamste rol vervult, tot het organiseeren van een historisohen optocht met het doel de bevolking iets fraais en leerzaams te vertoonen. Bovendien behooren tot de voorloopige programpunten een aubade, te brengen aan H. M. op den Dam, en een groote huldiging der Hooge Gasten in het Olym pische Stadion. tot dusver meest op Zondag. Door het ge wijzigde standpunt der regeering ten aanzien van de Zondagsheiliging zal daarin echter waarschijnlijk binnen af- zienharen tijd verandering moeten ko men, althans wanneer tegenover alle burgerwachten hetzelfde standpunt wordt ingenomen als de minister van defensie thans inneemt tegenover de burgerwacht te Princenhage. Deze is sedert jaren gewoon des Zon dags van 121 schietoefeningen te hou den op de militaire schietbanen op de Galdersche heide, welke schietoefeningen levens worden beschouwd als een soort ouderlingen wedstrijd met dien verstan de, dat de geschoten punten den gehee- len zomer worden opgeteld, waarna aan het einde van het seizoen voor de schut ters van het hoogste aantal punten prij zen worden beschikbaar gesteld. Ook dit jaar was men voornemens deze wekelijksche schietoefeningen wederom te houden, zoodat het gebruikelijke ver zoek tot het beschikbaar stellen der mi litaire schietbanen werd ingediend. Naar wij vernemen heeft de minister van de fensie op dit verzoek afwijzend beschikt, aangezien hij nu en in de toekomst zijn goedkeuring aan het houden van schiet oefeningen op Zondag op militaire schietbanen zal onthouden. RENTEVERLAGING LAND ARBEIDERS WET. De Bond van Vereenigingen en Stich tingen, bedoeld in artikel 6 der Land- arbeiderswet in de provincie Groningen, heeft aan de Koningin een adres gezon den, /waarin wordt verzocht, de rente der ingevolge de Landarbeiderswet ver leende voorschotten van 3 tot 2 procent te verlagen. Het Kon. Ned. Landbouw- comité besloot in zijn jongste vergadering aan de andere centrale landbouworga nisaties voor te stellen, dit adres te steu nen. VERBOUWING VAN HET CENTRAAL STATION TE UTRECHT. De oplossing van den voorgevel. Het Tweede-Kamei lid Van der Waerden heeft aan den minister van Waterstaat de volgende vragen ge steld: Is de verbouwing van het Centraal Spoorwegstation van Utrecht waarbij slechts enkele buitenmuren intact bleven en de rest in nieuwen stijl werd verbouwd en uitgebreid geschied met instemming van den minister? Is het verschil in bouwkosten van deze verbouwing met een geheel nieuw station als zoo belangrijk geraamd, dal met deze tweeslachtige oplossing genou gen moest worden genomen? Eïrkent de minister, dat het behoud van de bovenverdieping, bij de vernieuw de onderverdieping, aan den buitengevel een uit aesthetisch oogpunt geheel ver werpelijke oplossing dreigt te geven? Is de minister bereid te bevorderen, dat door verbouwing ook van de boven verdieping een voorgevel verkregen wordt, die althans eenigermate in over eenstemming is met de eischen, welke Binnenland. Het a.B. regeeringsjubileum van H. M. de Koningin. De doop van Prinses Beatrix. Staking der sigarenmakers. Verlenging en wijziging der Omzetbelas ting. Buitenland. Successen der Spaansche opstandelingen. Duitsche Vrijheidspartij' opgespoord. Krachtig verzet der Ghineezen. Op verzoek vermelden wij, dat vrijwillige bijdragen voor de ver sterking van onze Weermacht kun nen worden gestort op postgiro 114452 van den comptabelen ambte naar van het departement van Defensie, 's-Gravenhage. voor een station als voor Utrecht het belangrijkste verkeersknooppunt van Nederland en het administratieve cen trum van de spoorwegen dienen te worden gesteld? CONFLICT IN DE SIGAREN- INDUSTRIE. Staking bij een zevental firma's. De hoofdbesturen der vier werklieden organisaties in de sigaren-industrie heb ben gisteren in hun bijeenkomst eenparig besloten tot bet proclameeren eener per 11 April a.s. ingaande werkstaking bij de firma's Karei I te Eindhoven en Reu- sel, Velasques te Meerveldhoven en Reu- sel, Sohimmelpenninck te Wageningen, La Bolsa te Kampen, Dejaco te Gulem- borg, Bijdendijk en Ten Hove te Deventer en Lokin en Weisz te Amsterdam. CHRISTELIJK-HISTORISCHE UNIE. In de Zaterdag gebonden vergadering van het Hoofdbestuur der Ghr. Hist. Unie werd p.m. besloten de Commissie voor Sociale wetgeving uit te breiden door be noeming tot leden dier Commissie de hee- len J. Bakker (Menaldum); Tj. Krol (Ha ren); J. J. Waïlien (Haarlem) en Mr G. E. van Walsum (Rotterdam). Aan Ir M. B. Smits, die door verande ring van werkkring ontslag had gevraagd als lid van de Landbouwoommissie, werd dit ontslag met dank voor zijn werkzaam heden in die Commissie verleend. Be noemd werden tot lid van de Landbouw oommissie jde Iheeren (W- F. Cnossen (Woerden), Mr Dr G. Kolff (Geldermal- sen) en G. A. van der Ley (De Steeg). Op grond van door de Kamerkringver- cenigingen Leiden, Middelburg, Tilburg, Den Bosch, Nijmegen en Maas>- trioht ingediende voorstellen werd beslo ten tot instelling van een 'Centrale Pro- paganda-commissie. Besloten werd te be noemen tot voorzitter der Commissie den heer J. J. Wallien (Haarlem); tot leden: de heeren Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz (Middelburg); A. Fortgens (Voorschoten); L. HeukeJs (Schiedam); E. Kamphuis (Kootwijkerbroek)Tj. Krol (Haren); Mr Dr G. Kolff (Geldermalsen)Mr Dr A. A. van Rhijtn (Den Haag) en Prof. Mr B. O. de Savornin Lobman (Utrecht). COLLECTIEF CONTRACT IN TYPOGRAFIE EN BOEKBINDERSBEDRIJF Aanvaard door den Alg. Ned. Typografenbond. Naar wij vernemen heeft de gisteren te Utrecht gehouden buitengewone vergade ring van den Alg. Ned. Typografenbond waarin alle afdeelingen vertegenwoordigd waren, met overgroote meerderheid 'bei- sloten den leden te adviseeren tot aan vaarding van de nieuwe collectieve ar beidscontracten. Deze collectieve arbeids overeenkomsten hebben betrekking op de typografie en op het boekbindersbedrijf en zullen voor drie jaar gelden. De datum van in werking treden is 10 April a.s. Vóór den 2en Ajpril 'houdt de Alg. Ned. Typografenbond onder zijn leden nog een referendum terzake alleen wanneer ten minste twee derde van het aantal geldige stemmen tegen wordt uitgebracht, zijn de contracten verworpen. De nieuwe C. A. O. is voor beide vakken in hoofdzaak een voortzetting van de be staande overeenkomst. De loonen der vol wassen vakarbeiders worden echter met 3 cent per uur verhoogd, het maximum van den nachtarbeid van 42 op 40 uur per weök terug gebracht en dat voor over werk van 52 uur op 40 uur per kwartaal.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1