SOEST ihouden ïiroop Indrukken uit Weenen. Rechtszaken. Openbare Verkoopingen en Verpachtingen Ingezonden Stukken lerheid gebied rijzen! 27 O. [OT - GOES. itavenisse der m kadegelden van het col- lor inwilliging l'brengsten ook fwegen onder houders om |>r hun drank en personeel de gemeente- In kweekeling te brengen, komen, als trootingswijzi- pensch van het en werd deze it. Het persw ielen eveneens P |men, Ai. v. d. |inum, P. van G. "W. Sohol- /reugdenhil te ■n den ouder- llten overleden ld hoofd eener (onderwijzer is iil te Zieriksee. jsle begeven, |t begint weei I buds beproefde joor een nieuwe Dumonl thans chttger werkt lacht reeds zult lor de bekende neesmiddel! [veral verkrijgbaar, liger het gebruik pedisch advie8 pred. bij de Eden-Grafhorst gering van de knvragen. kinderen tapt. Gister en balf drie, -gewoed in het ft 196 te Den et een zolder, lerman W. P- I vijf kinderen, oen slaap ver- Idoor het vuur lernauwemood edden. krachtig in- Ite bedwingen. Ier zijn geheel londer gelegen Jongeneel, Ook deze |ochters moest verd, bemerk- onmiddellitk kinderen en ;.liepen nog en vakker scbud- n beneden en zolder. ar buiten "va- man nogmaals en het laatste pelijk was b0t (fr den verstik" >t heele trap- en smok- os g e v o n- fenhout ging011 jferuohten over Ulvenhoutsche ;iener Ceuster- fceworden zü®1 liswaar Zater- net een hersenschudding in het bosoh werd ge vonden, doch of hierbij van een ongeluk of van opzet moet worden gesproken, is nog niet zeker. Ceustermans, die tevens onbezoldigd rijksveldwachter is, bevond zicb dien avond in bet bosch samen met den agent van politie van Berkel uit Ginneken. Uit een der lanen midden in bet bosch kwam een man op een onverlicht rijwiel aanrij den, van wien men vermoedde, dat hij de voorrijder van een smoikkelaarsben.de was. De agent liep den fietser eenige tien tallen meters tegemoet en stelde zicb tus- schen de boomen verdekt op. Toen de fietser was genaderd gaf bij bet gebrui kelijke lichtsignaal en sommeerde hij den man te stoppen. Deze hield zijln vaart iets in om vervolgens met een paar flinke trappen den agent voorbij te schieten. Dbze liet hem gaan in de verwachting, dat Ceustermans, die zich eenige tientallen meters teruig verdekt had opgesteld, den man wel zou aanhouden. In plaats echter, dat de agent een tweede sommatie tot stoppen hoorde, vernam bijl plotseling een harden slag en een gil. Hiji spoedde zich naar de plaats, waar G. had gestaan en vond hem en den fietser bewusteloos op den grond liggen. Een ijlings gewaar schuwde geneesheer constateerde bij bei den een zware hersenschudding, waarna zij naar hun woningen werden vervoerd. Een verhoor ton nog niet plaats hebben; dus kon nog niet komen vast te staan of de fietser, een bekend smokkelaar uit Ghaam, met opzet op den jachtopziener is ingereden, dan Wel of hij dezen in zijn haast om den agent te ontsnappen niet heeft gezien. Branden. Gisteravond is brand ontstaan in de boerderij van den land bouwer E. Boukema te Uithuizen. Het vuiur legde de boerderij, op het voorgedeelte na, in de asch. Zes paarden, een koe en drie kalveren kwamen in de vlammen om. —i Gistermiddag brak brand uit in de boerderij van den landbouwer G. Bloe- mendaal onder Barneveld. Men kreeg geen enlkele kans eenig huisraad te red den. Slechts het vee kon gered worden. Gistermiddag is de kapitale boer derij1 van den beer W. A. Groot Zwaaftink te Wijhe geheel door brand verwoest. De brand is vermoedelijk ontstaan, doordat de kinderen in de nabijheid van den hooiberg met lucifers speelden, waar door het droge hooi spoedig vlam vatte. De veestapel kon nog bijtijds in veilig heid worden gesteld; slechts een paar big gen kwamen in de vlammen om. Van den inboedel werd hoegenaamd niets gered E e n gulzige m u i s. Bij het controleeren van de kas kwam de kruide nier Maas te Kerkdriel, tot de minder aangename ontdekking, dat uit zijn win kellade een bankbiljet van honderd, twee van twintig en een van tien gulden wer den vermist. Aanvankelijk meende bij1 het slachtoffer te zijn geworden van een lade lichter, doch. toen een aantal snippers werd teruggevonden, kwam aan bet licht, dat een muis de schuldige was geweest. De benadeelde winkelier heeft de over gebleven snippers verzameld en zal trachten iets van zijln bezit terug te krin gen., door opzending aan de Ned. Bank. Kind verdronken. Maan dagmiddag zag een tuinder, die langs een sloot aan den Maasdijk (gem. Naaldwijk) aan het werk was, het lichaam van een jongetje in het water drijven. Het kind werd snel op het droge gebracht, waarna een ontboden geneesheer gedurende ruim twee uur pogingen in het werk stelde, de levensgeesten op te wekken. Dit bleek he laas niet meer mogelijk. Het bleek te zijn een 3-jarig zoontje van den tuinder N., dat vermoedelijk bij bet spelen te water is geraakt. DE TEELTHEFFING VAN AARDAPPELEN. Minister Steenberghe antwoordt het Kon. Ned. Landbouwcomité. Op 16 Februari had hét Kon. Ned. Landbouwcomité den minister van oeco- nomische zaken uitvoerig zijn bezwaren tegen de verhoogde teeltheffing van con sumptieaardappelen uiteengezet. Thans heeft de minister geantwoord, dat hij geen termen kan vinden om op zijn be sluit tot verhooging van de heffing van f30 op f50 per H.A. terug te komen. Tegenover de zienswijze, dat bij het hui dige systeem van teeltheffing onvoldoen de rekening wordt gehouden met de ver koopwaarde en de opbrengst van het ver kregen product, wijst de minister er op, dat dit ten aanzien van de verkoopwaarde bij vroegere regelingen eveneens het ge val was; slechts ten aanzien van de H.A.- opbrengst was het verband met de hef fing iets nauwer. Dit nu acht de minis ter geen ernstig bezwaar; wordt n.l. niet op één of meer individueele gevallen ge let, maar de regeling in haar geheel ge zien, dan staat vast, dat de telers op de minder goede gronden nu en in het ver leden een aanzienlijk bedrag aan steun boven de door hen betaalde teeltheffing ontvingen. Dit blijkt uit het volgende overzicht betreffende de verhouding van teeltheffing tot denaturatiesteun, welke in 1936 op basis van een teeltheffing van f50 per H.A. pl.m. als volgt zou zijn ge- Wij ontvingen van het Niederlandische Pressebüro te Berlijn een enthousiast ar tikel over den toestand in Oostenrijk. Alles wordt daar nu plotseling anders en beter. En het ia ook geheel onjuist als men meent, dat daar verschrikkelijke dingen gebeuren. Nu ja, de Joden worden gemolesteerd en gesard en getreiterd, maar dat boort er nu eenmaal hij. Voor bet overige echter is alles rustig; er heerscht een vroolijke vrede en met name de vreemdelingen on dervinden niet den minsten binder. In verband biermede, wordt evenwel verder opgemerkt, dat de Nederlandsche consul groote biljetten in wit en oranje beeft laten vervaardigen, waarop met ge weldig groote letters gedrukt staat: „Nie- derlandiscber Staatsaugehöriger". Deze biljetten kunnen door de daar wonende Nederlanders aan de deuren der woningen worden aangebracht om te verhinderendat vreemden misschien zouden willen binnendringen. De vreemdelingen hier bedoeld zijn de S. S. en de S. A.-mannen, die, zooals van andere zijde reeds werd gemeld, met de -grootste „vrijmoedigheid" optreden en te gen 'wie men zich op deze wijze moet be veiligen. In verband -hiermede doet ook eigen aardig aan de officdeele mededeeling, dat een gro-Qt aantal personen gevangen ge houden wordt, omdat ze anders niet vei lig zijn. Waaruit men zou kunnen aflei den, dat ondanks de groote tegenactie -die op de been i's, rust en orde nog veel te wensoh-en overlaten. Van goed ingelichte zijde wordt er ver der op gewezen, dat de -berichten omtrent het verbijsterend groot aantal zelfmoor den, vrij onwaarschijnlijk klinken. Bekend is, dat in Weenen steeds betrekkelijk vele gevallen van zelfmoord voorkomen. Maar wat nu gemeld wordt, schijnt in meerdere gevallen nogal verdacht. Het ia wel merkwaardig, dat er onder die zelfmoordenaars zoo velen zijn, die de Nat. Socialistische machthebbers gaar ne zagen verdwijnen. Wat hier beet te gebeuren lijkt ver dacht veel op -de „zelfmoorden", die en kele jaren geleden in Duitschland veel voorkwamen. Heffingen Steun Drenthe ƒ256.000 ƒ728.000* Overijssel „148.000 „326.000 Gelderland 170.000 237.000 Noord-Brabant 426.000 854.000 Limburg 198.000 321.000 Waaronder 24.000 voor fabrieksaard appelen. Hoewel van oordeel, dat de regeling „self supporting" moet zijn, is de minis ter van oordeel, dat niet zoover behoeft te worden gegaan, dat de gezamenlijke telers, onder alle omstandigheden ook, het geld voor de van heffing vrijgestelde oppervlakte bijeen moeten brengen. Daar bet K.N.L.G. zijn bewering, dat de toelaatbare grens door de verhooging van f30 tot f50 wordt overschreden, niet met bewijzen staaft, meent de minister daarop niet nader te behoeven in te gaan, terwijl het feit, dat de belanghebbenden de verhooging als onbillijk voelen, voor hem geen bewijs is, dat dit inderdaad het geval is. CHR. BOEREN- EN TU1NDERSBOND. Versia,dering van het Hoofdbestuur. Vorige week vergaderde het Hoofdbe stuur van d.-en Ghristelij-ken Boeren- en Tuindersbon-d te Utrecht. Na afhandeling van enkele huishoude lijke zaken werd medegedeeld, dat bet Hoofdbestuur Rijkssubsidie beeft aange vraagd voor verschillende -Christelijke la gere landbouwscholen en Christelijke landbouWbuiflboudcursussen. In hoeverre deze subsidies zullen woorden verleend is nog niet bekend. Op voorstel van het Dagelijksch Bestuur werd besloten de Algemeene Vergadering van den Bond dit jaar te houden op 24 Mei a.s. te Apeldoorn. De Huishoudelijke Vergadering vindt plaats op 23 Mei des avonds. Ook zal getracht worden op 25 Mei een excursie te organiseeren. Naast de openingsrede van den voor zitter, Prof. 'Dr P. A. Diepenhorst; zal op de Algem. Vergadering de -tweede voor zitter van den Bond, de heer G. v. d. Heu vel, spreken over het onderwerp: „Van Regeeringsmaatregelen naar regeling door de bedrijfsgenoo-ten zelf'. Mrt. 25 Goes, Afbraak, de Wilde en Heij- boer. 25 Serooskerke, Inboedel, Terpstra. 25 's Gravenpolder, Woonhuis en Bouw land, v. Dissel. 26 Kamperland, Bouwland, v. Dissel. 29 Aagtekerke, Landb.inspan, Batten. 30 Rittem, Hofsteedje, v. d. Harst. 30 Ierseke, Woonhuis en Bouwland, v. Werkum. 30 Kapelle, Bouwland, Boomgaard, Weiland, Huis, Kram en Jonkers. 30 Schore, Koffieh. en inventaris, Ver bist. 31 Middlburg, Huis, Terpstra. 31 Rilland-Bath, Huizen, Inboedel enz. v. Dissel. April. 5 Westkapelle, Bouwland, Blaupot. 6 Grijpskerke, Weiland, Blauwpot. 7 Middelburg, Bouw- en Weiland en Sprink, v. d. Harst. 12 Goes, Banketbakkerswinkel, enz., Jonkers. 12 Serooskerke, Inspan, v. d. Harst. 22 Oostkapelle, Inspan, Blaupot. 26 St. Laurens, Inspan, Blaupot. 27 Wemeldinge, Landb.- en Koemel- wersinspan, de Wilde en Heijboer. 27 Middelburg, Inspan, Terpstra. Wissenkerke, Inspan, Heijboer. BEURSBERICHTEN Slotkoersen van de Amster- damsche Effectenbeurs, ons medegedeeld door Van Heel Go. N.V. te Goes. vorige koers heden H.V.A. 427V» 41134 N.-I. Handelsb. 130 130 Philips 28934 280Vï Unilever 148 145 34 A. K. 4034 39 Amst. Rubb. 2041/» 194 Kon. Olie 338 330 D'eli Mij. 29134 282 Scheepv. Unie 118 113 Kon. Boot I27V2 12234 3%Ned. 1938 lOOVs 10034 3 °/o Ned. 1937 98% 98% U. S. Steel 377/s 36% Anaconda 22% 2134 U. S. Leather 334 33/s Beth. Steel 407/s 38% Adj. Gh. Milw. 2s/a 25/10 Cities Serv. 1% lVa Intern. Nickel 3634 35Va Shell Union 10 9"/« Kennecott 27Vs 2534 Radio 434 46/a Car Foundr. 1534 1434 Tidewater 103/io 934 Midcont. Oil 12% 12 General Motors 2534 24 Am. Enka 2334 23 Am. Wat. Works 6% 6 Republ. Steel 123/10 1134 Continent. Oil 1934 183/a L'e beurs was flauw en bood weinig weerstand. Elr bestond meer aanbod dan vraag zoodat de koersen te rugliepen. De lokale hoofd fondsen waren gevoelig lager. Het olieschandaal in Mexico en de lagere productieprijzen droegen hij tot de onbehage lijke stemming. Tabakken wa ren ook flauw, vooral Sene-m- bahs die 13% lager waren. De Scheepvaart-aandeelen waarvoor de laatste dagen teu- melij-k veel vraag bestaan heeft, waren gedrukt. In Amerikanen ging weinig om; ook hier waren de koersen natuurlijk lager. De Nederl. Staatsfondsen waren even eens iets gedrukt en later frac- tioneel lager. Wisselkoersen. A'dam, 23 Maart, 2.30 u. Berlijn 72.4572.55. Londen 8.97-8.98. Parijs 5.485.52. Brussel 30.4030.44. New-York 1.8034—1.81. Hoe langer hoe meer vrouwen bemerken, dat geen andere zeep dan Sunlight Zeep „het overvloedige vette sop" geeft, dat zo noodzakelijk is, om zelfs de vuilste plekken In Uw goed werkelijk gemakkelijk schoon te krijgen. Geen andere zeep biedt U zulk een voortreffelijke hulp bij het schoonhouden van Uw huis. En met geen andere zeep ook komt U in Uw huls houding zo voordelig uit. Sunlight Zeep spaart Uw goed en Is fluweel zacht voor Uw handen; en toch kost ze minder dan de meeste zepenI S44-091H Zeeuwsche smokkelaars veroordeeld. Voor den Bredaschen politierechter werden Maandag o.a. de volgende zaken behandeld: De 22-jarige arbeider G. A. K. uit Ka- peHe was op 3 Oct. j.l. in gezelschap met zijn dorpsgenoot, den 22-jarigen arbei der P. G. per rijwiel op het smokkelpad geweest. Toon ze dien dag beiden per rijwiel door den Nieuwen Zuidpolder onder Ossendrecht voortpeddelden hoor den ze plotseling de stem van een kom mies die hun voor visitatie het bekende „halt" toeriep. Hiervoor voelden ze niets en sloegen op do vlucht. Spoedig werden ze echter tot halt houden gedwongen. Bij onderzoek bleek toen, dat K. in het bezit was van 324 gesmokkelde boekjes siga rettenpapier, terwijl verdachte K. 326 boekjes sigarettenpapier frauduleus ver voerde. Thans waren ze beiden voor deze fei ten tor verantwoording opgeroepen, met als slot voor K. een veroordeeling van 1 maand gevangenisstraf en voor ver dachte G. een vonnis van 14 dagen ge vangenisstraf, voor beiden met ver beurdverklaring der aangehaalde goede ren. De 45-jarige koopman P. A. E. uit Zieriksee was op 18 D'ec.. j.l. op den Wouwschenweg onder Bergen op Zoom aangehouden met 450 gesmokkelde boek jes sigarettenpapier, welke hij ongedekt op zijn rijwiel vervoerde. Dit feit werd door den Bredaschen Politierechter gestraft met 3 weken ge vangenisstraf, eveneens met verbeurd verklaring der aangehaalde goederen. Vervolgens werd nog een zaak togen voornoemden E-. behandeld. Thans betrof het een bekeuring die hij had opgeloo- pi.-n op 2 Jan. j.l. Dien dag werd hij n.l. op het perron te Roosendaal aangehou den en gevisiteerd; er werden op hem bevonden 301 boekjes ongezegeld siga- r -ittenpapier. Dit geval kwam hem te staan op 1 maand gevangenisstraf met verbeurd verklaxi ig der boekjes sigarettenpapier. Enorme smokkel van Sigarettenpapier. Niettegenstaande de zware straffen, welke aan smokkelaars van sigaretten papier door den Bredaschen politierech ter worden opgelegd, neemt deze smokkle- handel van dag tot dag toe. Het smokkelen heeft een omvang aan genomen, welke aan het fabelachtige grenst. Drommen steuntrekkers uit geheel Nederland komen de Moerdijkhrug over om in België sigarettenpapier te koopen of te halen en dit frauduleus in Neder land in te voeren. In de zitting van den politierechter te Breda, werden Maandag niet minder dan 85 zaken-betreffende het smokkelen van sigarettenpapier behandeld, met in totaal bijna 100 verdachten, w.o. verscheidene vrouwen. In totaal waren niet minder dan 134000 boekjes sigarettenpapier aangeslagen en verbeurd verklaard, terwijl meermalen de auto of de motor, het rijwiel enz. even eens werden verbeurd verklaard. Als men weet, da.t de aangeslagen boekjes voldoende zijn voor de vervaar diging van 13 nul hoen sigaretten, dan kan men begrijpen, welken omvang dit smokkelen heeft aangenomen. In totaal zou het rijk, indien de smok kelaars niet waren betrapt, voor een be drag van f 15.000 a f 20.000 benadeeld zijn. Dat de straffen niet malsch zijn wordt wel bewezen door het feit, dat deze vari eerden tusschen 1 week en 4 maanden gevangenisstraf, terwijl de geldboeten va- riëerden van f4,— tot f600,—. In totaal werden niet minder dan 2650 dagen gevangenisstraf opgelegd, benevens een totaal van f1955,boeten. Waar moet een notaris wonen? Het gerechtshof te Amsterdam zal op Dinsdag 29 Maart a.s. de zaak behande len tegen twee te Amsterdam gevestigde notarissen, die in strijd met de desbe treffende bepaling van de wet op het no tarisambt hun woonplaats buiten Am sterdam hebben gekozen. De rechtbank had hen voor den tijd van acht dagen geschorst. De officier van justitie had een maand schorsing gevorderd. Beide notarissen teekenden appèl aan tegen het vonnis. Mussert voor het Gerechtshof. Het gerechtshof te Amsterdam zal op 13 April de strafzaak tegen ir Mussert, leider der N. S. B., verdacht van mis handeling, behandelen. Conform den eisch van het O1. M. was ir Mussert van rechtsvervolging ontsla gen, de rechtbank achtte het beroep op noodweer juist. De officier van justitie teekende appèl aan. Een kleine advertentie in de rubriek „Vraag en Aanbod" kost slechts 75 cenl bij vooruitbetaling. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Versterking van ,'s lands weermacht. Waar in de dagbladen dagelijks 'be richten voorkomen over bij -het Ministerie van Defensie inkomende giften voor ver sterking van 's lands weermacht, heeft het Comité Middelburg en Omstreken van de Vereeniging voor Nationale Veiligheid gemeend, dat het op zijn weg ligt in deze de behulpzame hand te bieden en niet af te wachten tot een landelijk comité, van welks oprichting sprake schijnt te zijn, gevormd is. Eventueel zoude later aan raking met dat comité gezocht kunnen worden. Teneinde geen afbreuk te do-en aan het spontane karakter, dat aan -deze giften haar waarde verleent, stelt het zich voor zijn werkzaamheden te beperken tot het inzaane-len en doorzenden ervan aan het Departement van Defensie of ter beschik king te stellen van een te stichten natio naal weermachtsgeschenk. De pers is zoo welwillend periodiek een verantwoording der ingekomen bijdragen op te nemen. De voorzitter, J-hr F. Beelaerts van Blokland, Gortstraat 38 te Middelburg, heeft zich bereid verklaard de giften van hen, die van de bemiddeling van het Co mité gebruik wenschen te maken, in ont vangst te nemen. Desgewensoht kan op zijn postrekening 82837 gegireerd warden. Het Comité Middelburg e. O. van de Vereeniging voor Nationale Veiligheid, F. BEELAERTS VAN BLOKLAiND voorzitter. W. K. H. DIELEMAN, secr.-penn. P. J. DAVIDSE. W. F. E. VAN DER FELTZ. K. HUIZENGA. J. H. KLAIRENBEEK. J. A. M. LAMBERMONT. TH. PORTHEINE. S. S. SMEDING. Middelburg, 23 Maart 1938.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 3