ten. Nederland en België. Statistiek der gemeente- financiën 1937. De strijd in Spanje. Steeds meer giften voor de weermacht. Belangrijkste Nieuws I I, voor de lucht- lor vloot en m- WOENSDAG 23 MAART 1938 52e JAARGANG - No. 147 brengt hulp In gezinnen, waar dooF geboorte, onvolwaardig heid of ziekte van kinderen bij zondere nooden zijn ontstaan. Zendt Uw bijdrage op Postgiro 75000 Den Haag. 5 m. NCRV-uit- derwijs voor de U, medit., gew ,m, 9.30 Geluk- 10.30 Morgend, en piano, 12.00 Orgelspel. 1.30 en gram. 1,45 0.00 Land- en |n causerie over 7.00 Ber. 7.15 8.00 Ber. A |15 NGRV-Prop.- 10.15 Damles. Gymn.les. 11.00 Schriftlezing. 11.25—11.50 jrn-orkest m. m. 135—2.20 Orkest. 7.20 De Band listen. 8.20 BBC- 3rt. 10.30 Gram, Michael Flome m. |2.50 en 1.30 Or- i.20 Salonorkest. Jgram. 8.20 Con- jsolisten. 10.50 |2.50 orkest. 1.50 kwartet. 6.35 I orkest. 9.35 Ca- Ig. 10.45—11.20 PER, 1571 m. Rijksarb.dienst. fcert. 10.20—11.20 epkleinorkest m. lERBERICHT. id van 23 Maart: flijke wind, neve- rschijnlijk droog idag 3 uur: lag 3 u.: 764. fietsen: gedood. het vorig jaar reeselijk familie- aldaar wonende ft in een vlaag lader H. C. niet ageslagen, waar bloeding is over- prmond heeft R. len dood tenge- leld tot een voor- Iraf van 3 jaar. I); I die zelf ontslag geëisoht, heeft eroep aangetee- en in hooger be- te 's-Hertogen- requireerde twee Lagen arrest wij de totale com- I Hitier zei toen, tid onafhankelijk :he olie; maar tot Boel nog niet be- joover, dat is het Ke in oorlog®" kool nog een ®*n" |oorlog was het 500.000 ton per en het burger- lolgens Duitsche |er hVt millioeo kan men 1 toD |n behoefte van laar zou men dus jvan 70 mi1!1.0.0" ■helft der huidige natuurlijk ook loodig is. De P10 les op te voeren lu inderdaad e BfïïïilÏÏ T»r". ling de Achiü08" Ltoffen en f dus, evenals Ier nauwkeurig len tegen de oorlog. Uitgave: N. V. UitgeversMaatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes Postrekening 44458 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J, J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 DirecteurHoofdredacteur: R. ZUIDBMA Dagblad voor de Provincie Zeeland Abonnementsprijs f3.50 per kwsrfssf Weekabonnementen voer MisJdel&zrg Goes en Viissingen f 0.2C Losse nummers 5 cent Advertentlën 30 cent per regel Ingezonden mededeeiingen 00 cent per regel Kleine Advertentlën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentlën onder letter of motto 10 cent extra BIJ contract belangrijk# korting „Oogenblik gunstig voor beepra- klnoait", zegt minister 8paak. De kwestie der Nederlandsch-Belgische betrekkingen heeft gisteren in het Belgi- sohe Kamerdebat over de buitenlandsche politiek een zeer ruime plaats ingenomen. Dhr Joris zeide zich er over te ver heugen, dat er den laats en tijd een ken tering in de geestesgesteldheid der Neder landers valt waar te nemen en dat men zich thans boven den Moerdijk groote moeite begint te geven om een modus Vi vendi tusschen Rotterdam en Antwerpen te vinden. Zoolang Nederland echter niet bereid wordt gevonden den voornaamsten Belgischen eisch: „Een behoorlijke ka naalverbinding tuaschen Antwerpen on het Hollandsoh Diep" in te willigen, heeft het volgens den heer Joris geen zin de on derhandelingen te hervatten. Met de verbetering van het kanaal van Zuid-Bove- land, die spreker als een „embryonale oplossing" kwalificeerde, is Antwer pen slechtsweinig gebaat. België denkt er dan ook niet aan ook maar de min ste compensatie toe te staan, zoolang Nederland zich niet wat scheutiger toont. Zander twijfel ware het belangwekkend, zeide de heer Joris, indien men probeer de een gentleman's agreement tussohen de Nederlandsohe en de Belgische havens tot stand te brengen met het doel de we- derzijdsohe concurrentie ietwat te tempe ren. Maar spreker bewijfelde of een der gelijk acooord onder de huidige omstan digheden wel mogelijk zal zijn. Hoe kan men verwachten, dat Antwer pen, dat met zijn Rijnverbindingen zoo zeer bij Rotterdam in het nadeel is, vrij willig afstand zou doen van de maatree gelen tot zelfverdediging, die het in 1929 heeft genomen, indien het niet op de een of andere wijze een garantie krijgt, dat het na deze eenzijdige ontwapening niet zonder meer uit het Rijnvaartverkeer uit geschakeld wordt, vroeg de heer Joris. Een geheel ander geluid dan het Ant- werpsche Kamerlid liet de heer G a r t o n de Wiart, de voorzitter van de Katho lieke Kamergroep, hooren. Ondanks alle moeilijkheden en geschilpunten bleek deze spreker van meening te zijn, dat Neder land en België het met elkander eens moeten worden. De gelegenheid daartoe is thans gun stig, nu het arrest van het Internationale Gerechtshof te 's-Gravenhage van 28 Juni j.l. de wolken heeft verdreven en een gun stige atmosfeer tusschen de beide landen heeft doen ontstaan. Het ware dwaasheid indien men daarvan niet profiteerde om vriendschappelijke besprekingen over een economische toenadering te openen. Ne derland en België vullen elkander op eco nomisch gebied aan en met een samen werking zouden beiden gebaat zijn. Ook Minister Spaak, die laat in den namiddag de sprekers beantwoord de, bleek van oordeel, dat het oogenblik gunstig is om de besprekingen over een regeling der tusschen beide landen han gende kwesties te hervatten. Hij zeide zich gelukkig te prijzen over de ontwikkeling van de Nederlandsch- Belgische betrekkingen, die den laatsten tijd zoo zeer zijn verbeterd. Weliswaar zijn er tal van delicate problemen op te lossen, maar zoowel te Brussel als be noorden den Moerdijk, is men bezield met den ernstigen wensch om tot overeen stemming te komen. DE DIENSTEN VAN ALLE GEMEENTEN TEZAMEN. Aan de zoo juist verschenen statistiek, welke bewerkt is door bei centrale bureau voor de statistiek, zijn de volgende bijzon derheden ontleend. Inkomsten, uitgaven en schulden. De inkomsten van den gewonen dienst voor alle gemeenten tezamen zijn volgens ?ao?rimitieve besrootingen van 1930 tot gestegen van f 619 millioen tot f 791 millioen en de uitgaven van f620 milli- millioen. Het bedrag der schulden is in hetzelfde tijdvak gestegen win f2179 millioen tot f2600 millioen. e kapitaalsuitgaven liepen evenwel vol gens de rekeningen terug van f 301 milli oen over 1930 tot f 130 millioen over 1935. rootendeels werden deze uitgaven ge dekt door leeningen. Reserves. Do beschikbare reserves van alle ge- m<*mten tezamen liepen terug van f87 mi hoen op 31 December 1931 tot f31 mulioen op 31 December 1936. Voornaamst» uitgaven par hoofd der bevolking. Van alle begrotingshoofdstukken le verde dat van ondersteuning aan behoef- tigen en werkloozen voor 1937 het hoog ste nadeelige slot op, voor alle gemeenten tezamen gemiddeld f 12,06 per hoofd der bevolking. Voor bet hoofdstuk onderwijs, kunsten en wetenschappen beliep dit cij fer f7,46, voor het hoofdstuk openbare veiligheid (politie, brandweer en openbare verlichting) f4,65 en voor het hoofstuk openbare werken f 4,34. Het hoofdstuk al gemeen beheer gaf een nadeelig slot van f 2,65 per hoofd der bevolking, wanneer men de uitkeering uit het gemeentefonds, die f8,77 per hoofd 'beliep, buiten reke ning houdt. Onderwijl Het nadeelig slot van het bijzonder la ger onderwijs werd voor alle gemeenten tezamen over 1987 op f24 millioen ge raamd en het nadeelig slot van het open baar lager onderwijs op f 15 millioen. Het bedrag der schulden beliep voor beide soorten onderwijs op 1 Januari 1937 resp. f 115 millioen en f 91 millioen. W erkloosheldslasten. In het totale bedrag van f 150 millioen dat door de gezamenlijke gemeenten over 1930 werd uitgegeven aan werkloosheids lasten met inbegrip van de buitengewone bijdragen aan de werkloozenikassen, werd door het Rijk bijgedragen tot een bedrag van f53 millioen (35 pot.), terwijl f71 millioen (48 pet.) door de gemeenten zelf werd gedekt en f 26 millioen (17 pot.) nog ongedekt bleef. Rendabele en nlet-rendabele schulden. Dat de verhoudingscijfers van de groep der grootste gemeenten in den regel het hoogst zijn en kleiner worden naar gelang zij betrekking hebben op de groepen van de kleinere gemeenten, blijkt onder meer duidelijk uit het bedrag der schulden per hoofd der bevolking op 1 Januari 1937, welk cijfer voot de groep van gemeenten boven 100.000 inwoners f 619 en voor do groep minder dan 2000 inwoners f 51. be liep, terwijl voor alle gemeenten tezamen gemiddeld f304 wordt gevonden. In bet totale bedrag der schulden op 1 Januari 1937 ad f 2600 millioen, is f 605 millioen begrepen aan rijksvoorsohotten voor woningbouw, uitvoering landarbei- derswet enz., f 1572 millioen van eerstge noemd bedrag (60 pet.) kan geacht wor den geldelijk rendabel te zijn, zoodat er f 1028 millioen (40 pet.) geldelijk niet ren dabel moet worden gerekend. Rente en aflossing. Nauw in verband met de schuldenlast staan ook de verschuldigde bedragen voor rente en aflossing op die schulden. Voor 1937 is in de gemeentebegrootingen be raamd voor alle gemeenten tezamen we gens rente f 105 millioen en wegens af lossing f 86 millioen. Rentevoet. De schommelingen in den rentevoet kunnen worden nagegaan uit een over zicht, waarin van 1930 af melding wordt gemaakt van de nieuw gesloten leeningen. Zoo werd over 1932 nog 68 pot. van het totale bedrag dezer leeningen afgesloten tegen een rentevoet van 5 tot 5.5 pet., ter wijl over de eerste drie kwartalen van 1937 69 pet. van het totale bedrag geleend kon worden tegen een rentevoet van 3.5 tot 3.75 pet. Groot offensief van Franco. De tweede phase van het offensief der opstandelingen in de richting van Cata- lonië is Dinsdagochtend geopend. De troepen opereerden aan den linker oever van de Ebro en braken op verschil lende plaatsen tusschen Bolea Sasa en Del Abadiado door de linies der regee- ringstroepen heen. Te 13 uur rukten zij Lierta binnen. Al heel spoedig bleek, dat de vijand zich terugtrok, op de stellingen achter Lierta, die eveneens door de nationalisten onder vuur werden genomen. De strijd duurt in middels voort. De opstandelingen hebben hun offensief vandaag voortgezet. Door den nieuwen opmarsch van de troepen van Franco is de hoofdweg naar Saragossa bevrijd. DE ARRESTATIES IN OOSTENRIJK. Van bevoegde zijde wordt geconstateerd dat Maandagavond te W e e- nen in bet geheel 1742 per sonen in arrest waren, waarbij zijn begrepen zij, die wegens mis daden waren gearresteerd. Starhemberg, Pater Muckermann en Prof. von Hildebrandt zouden zich niet in hechtenis bevinden. Zij vertoeven in bet buitenland. Onder de gearresteerden bevinden zioh: Kolonel Adam (vroeger leider van den federalen persdienst); Alexander (com mandant van het weercorps van heit va- derlandsiche front); Hans Becker (propa gandaleider van het vaderlandsche front); Alfred Gautsch (gewezen directeur der veiligheidspolitie in beneden-Oostenrijk); hertog Max von Hohenberg en prins Ernst von Hohenberg; oud-gezant Ludwig (gewezen chef van den bondspersdienst); Joseph Reither (gewezen gouverneur van beneden-Oostenrijk); Sohmitz en Seltz (gewezen burgemeesters van Weenen): Dr Ludwig Weiser (eertijds chef van de staatspolitie); Vollgruber (gewezen ge zant te Parijs) en Louis Rothschild. De hechtenis is, voor zoover zij niet is opgelegd wegens misdaden, bedoeld als tijdelijke maatregel. In vele gevallen zal zij kunnen worden opgeheven, zoodra er voor de veiligheid der betrokkenen geen vrees meer behoeft te bestaan! I Vernomen wordt, dat Schusohnigg nog steeds door soldaten bewaakt wordt. Mi- klas kan gaan waar hij wil. "WEENEN. De 34-jarige Aartshertog Jozef Ferdinand van Toscane is te Mond- see gearresteerd omdat bij zich beleedi- gend over bet natiomalrsocialisme had uitgelaten. De politiedireotie te Weenen stelt op bet oogenbilk een onderzoek in naar de 18.000 vereenigingen en genootschappen die te Weenen bestaan. Het meerendeel zal worden ontbonden. DUITSCHE POLITIEKE ACTIVITEIT. Gaering en Van Ribbentrop op reis. De Berlijnsohe correspondent van de „Daily Telegraph" meldt, dat Gaering na het plesbisciet op 10 April een bezoek zal gaan brengen aan Zuid-Slavië. Ongeveer terzelfder tijd zou de minister van buitenlandsche zaken Von Ribben trop een bezoek gaan brengen aan War schau, terwijl hij daarna een reis zou gaan maken door de hoofdsteden van den Balkan met inbegrip van Turkije. CHAMBERLAIN'S VERKLARING. Vermoedelijk geen bindende uitspraken inzake Tsjechoslowakije en Spanje. Het Engelsche kabinet beeft gisteren gedurende twee uur vergaderd, waarbij de geheele buitenlandsche politiek bestu deerd is. Reuter verneemt, dat de minis ters het gTootendeels eens zijn geworden over de verklaring, die Chamberlain mor gen in het Lagerhuis zal afleggen. De Britsehe regeering is tot de slotsom gekomen, dat het oogenblik niet gunstig is voor eenige scherp omlijnde en binden de verklaring ten aanzien van Ttsjecho- slowakije of Spanje. Terwijl de bestaande verplichtingen jegens Tsjeohoslowakije gehandhaafd zullen blijven, kan geen spe ciale waarborg van militaire hulp worden gegeven. Het is vrijwel zeker, dat de regeering besloten heeft de politiek van niet-inmen- ging in Spanje voort te zetten. Het lijkt niet Wenschelijk, thans een begin te ma ken met de voorgenomen Britsch-Duitsche besprekingen. Ook meent men, dat de door de Sovjet-Unie voorgestelde conferentie van democratische staten geen nut kan hebben. De eerste minister zal voorts bevestigen dat Engeland ziob verbonden beeft hulp aan Frankrijk te verleenen in geval van agressie. Ook de armen dragen hun steentje bij. De Minister van Defensie deelt mede, dat de volgende vrijwillige bijdragen voor versterking van de landsverdediging wer den ontvangen: f10,(chèque). „Wij willen ons zelf zijn en blijven." f 100,—, „Dat ls heelemaal geen vraag: ,Jn het belastingbetalen zijn we allemaal traag. „Maar 'n extra'tje voor onze zelfstandig heid graag. „En niet wachten tot morgen, doe het vandaag." (Beursman) f5,— (chèque). Den Haag. Een lid van den B.V.L. f50,— (chèque). Arts te Rotterdam, f 100,—. „Nu de regeering terecht 'n offer geëlscht heeft van vele jonge mannen, acht ik het een eereplicht van andere landgenooten vrijwillig en naar eigen inzicht een offer te brengen: een plicht van eiken staatsburger." f2.50. „Voor den opbouw van onze vloot." (Een arm student.) f 1,„Het is mij gelukt op den duur een kleinigheid af en toe uit te zuinigen op mijn steun- en kolengeld. Holland kan nooit genoeg voor Nederland doen." (Een armlastige.) f 10,— (chèque). „Voor de hopenlijke onnoodige verdediging van ons dierbaar grondgebied." f 0,25 (postzegels). (Een voortrekker.) f2500,(chèque). „Ter versterking on zer luchtverdediging, in de hoop, dat alle lagen der bevolking een spontaan offer zullen brengen." (Nederlander.) f 10,Van een weduwe van een rijks ambtenaar. f10,„Getroffen door 't voorbeeld van eenige landgenooten en gehecht aan de traditioneels volksvrijheden, gaarne een extra offer." (Dienstplichtig notarisklerk.) f100,„Opdat wij waardige nakome lingen zullen blijken te zijn van de helden, die eens onze vrijheid hebben bevoch ten." (N. N.) f 10,„Bijdrage uit Den Helder." f10,„In de hoop ons vaderland voor allen tegenspoed te behoeden." (Een Ne derlander.) f10,„Tot behoud van ons vader land." (Oud-onderofficier.) I De helium-ultvoer uit Amerika. De berichten over het talmen van Ame rika met de heliumlevering aan Duitsch- land worden meer positief. Thana weet de „Un. Press" uit Washington te mel den: Het ministerie van binnenlandsche zaken deelt mede, dat „in verband met bet dreigend oorlogsgevaar" de uitvoer van helium uit de Vereenigde Staten zoo lang opgeschort wordt, tot de toestand duidelijker geworden is en door de betref fende staten de verzekering is gegeven, dat het helium niet voor oorlogsdoelein den gebruikt zal worden. Beperkte staat van beleg In Kaunas. Dinsdagavond heeft de plaatselijke mi litaire commandant te Kaunas (Litauen) verscherpte maatregelen uitgevaardigd ter bescherming van den staat. O.m. zijn op tochten en vergaderingen verboden. In de stad Kaunas moeten van negen uur des avonds tot vijf uur des morgens alle deuren gesloten zijn. FOUTIEF OPTREDEN VAN EEN KEURINGSARTS? Het Tweede Kamerlid W e i t k a m p heeft aan den Minister van Defensie de volgende vragen gesteld: Is het waar, dat dezer dagen bij Beiiep bij de aldaar gehouden keuring voor de militie, landbouwers door een of meer met bedoelde keuring belaste artsen zijn bejegend op een wijze, die niet alleen voor de betrokkenen, doch voor het landbou wende deel der bevolking in het algemeen als beleedigend moet worden beschouwd? Indien de voorafgaande vraag in beves tigenden zin wordt beantwoord, is de mi nister dan niet van oordeel, dat een der gelijk optreden, als zijnde geenszins be vorderlijk aan de vooral in de huidige om standigheden zoo noodige goede stemming ook onder de tot het genoemde deel der bevolking behoorende miliciens, hoogst onverantwoordelijk moet worden ge noemd? Indien ook deze vraag bevestigend be antwoord wordt, is de Minister dan be reid, aan de daarvoor in aanmerking ko mende onder zijn departement ressortee- rende functionarissen te doen. weten, dat zij zich van voor de boerenbevolking beleedigen.de uitingen, hebben te onthou den? Binnenland. De Nederlandsch-Belgisohe betrekkingen. Begrooting van Sociale Zaken door Eer ste Kamer aangenomen. Buitenland. Het offensief van Franco. De arrestaties in Oostenrijk. Chamberlains verklaring. EEN NATIONAAL WEERBAAR HEIDSGESCHENK? Naar aanleiding van het dezer dagen geopperde denkbeeld inzake bijeenbren gen van gelden voor een nationaal weer baarheidsgeschenk, wordt ons medege deeld, dat de initiatiefnemers zich in verbinding hebben gesteld met de Ver- eeniging voor nationale veiligheid, welke vereeniging in beginsel bereid ie aan de verwezenlijking van dit denkgeeld lei ding te geven. COMMANDANT DER MARINE TE WILLEMSOORD. De commandant der marine te Wil lemsoord, vice-admiraal T. L. Kruijs, zal in Augustus worden opgevolgd door kapitein ter zee H. Jolles, thans com mandant der maritieme middelen te Am sterdam. Laatstgenoemde officier zal bin nenkort worden bevorderd tot schout-bij- nacht. Kapitein ter zee N. A. Rost van Tonningen, adjudant in buitenge wonen dienst van de Koningin, zal wor den belast met bet commando der mari tieme middelen te Amsterdam. OPLEIDING VOOR HET INFANTERIE- GESCHUT. Het ligt in bet voornemen om de op leiding voor het infanteriegeschut, welk geschut naar men weet gemotoriseerd zal zijn, voorloopig niet te houden regi- montsgewijze, doch brigadegewijze ge concentreerd. Hiertoe zal binnenkort per infanterie brigade een infanterie-geschut compag nie worden opgericht. Het aantal thans nieuw op te richten compagnieën bij de infanterie-iegimen- ten stijgt daardoor tot een totaal van 50. HET KAMP VOOR DIENST WEIGERAARS. Overleg tusschen Sociale Zaken en Defensie. Naar gemeld wordt, is het departe ment van Defensie in overleg getreden met dat van Sociale Zaken over de in richting van het kamp voor principieele dienstweigeraars, waartoe, gelijk bekend is, de regeering heeft besloten. Aan de afdeeling Werkverschaffing en Steunver- leening van laatstgenoemd departement heeft men met de inrichting van kampen voor werkloozen dat te Beekbergen bij voorbeeld ondervinding opgedaan en de regeering stelt zich voor, van deze on dervinding gebruik te maken ook bij de inrichting van het kamp voor princi- piëele dienstweigeraars. Aanvankelijk scheen het vast te staan, dat laatstgenoemd kamp zou worden in gericht op Rozenburg, maar thans maakt ook de plaats, waar het zal worden inge richt, nog een punt van overweging ulit, in verband met de mogelijkheid, dat So ciale Zaken adviseeren zal het kamp el ders in te richten. BEGROOTING SOCIALE ZAKEN. Door de Eerste Kamer aangenomen. De Eerste Kamer heeft gisteren de begrooting van Sociale Zaken aangeno men met 42 tegen 4 stemmen, die van de N.'S.B. In verband met het feit, dat in de vo rige vergadering het vereischte aantal leden om besluiten te nemen aan bet einde der langdurige vergadering niet meer aanwezig was, drong de voorzitter er bij de leden op aan de debatten te bekorten en er zoo toe mee te werken dat men de vergaderingen tot het einde kan bijwonen. DE COÖRDINATIE VAN HET VERKEER. De Belgische minister van het vervoer naar on$ land. De heer Marck, de Belgische minister van het vervoer, zal vermoedelijk Maan dag en Dinsdag op het departement van Waterstaat met zijn Nederlandsehen ambtgenoot een bespreking hebben over het vraagstuk vau de coördinatie van het verkeer. In verband met de plannen, welke in België te dien aanzien worden voorbe-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1