Belastingverhooging. Goed voorgaan doet goed volgen Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD De strijd in Spanje. Belangrijkste Nieuws DINSDAG 22 MAART 1938 52c JAARGANG - No. 146 Uitgave: N. V. Uitgeven-Maatschappij „Luctor et Bmergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorstgtraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - HoofdredacteurR. ZUIDBMA Abonnementsprijs f2.80 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vllssingen f 0.20 Losse nummers 8 cent Advertentlën 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 00 cent per regel Kleine Advertentlën Dinsdags en Vrijdags f0.75 bij vooruitbetaling Advertentlën onder letter of motto 10 cent extra BIJ contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen. De Regeering verkeert in de noodzake lijkheid ons volk nieuwe lasten op te leggen. Dit was te voorzien. De noodzakelijke versterking van de weermacht brengt mede een sterke ver booging van de defensie-uitgaven, En nu staat daar wel tegenover, dat door de verigrooting van het contingent en de betrekkelijk groote orders voor verdedigingswerken een gunstigen in vloed wordt uitgeoefend op de uitgaven voor werkloosheid e.d., maar dit neemt niet weg, dat versterking van de finan ciën onafwendbaar noodzakelijk is. In verband hiermede werden door de Regeering overwogen: le. maatregelen tegen het ontgaan van de belasting naar het inkomen door mid del van naamlooze vennootschappen; 2e. een technische herziening van de omzetbelasting; 8e, verhooging van de dividend- en tantièmebelasting; 4e. iverhooging van de inkomstenbelas ting. Verwezenlijking van 'haar plannen zou naar schatting de inkomsten met rond f 20 millioen per jaar doen toenemen. _vij Koninklijke Boodschap van 8.Maart 1.1. is een wetsontwerp ingediend, waar in de sub 3 en 4 genoemde verhoogingen, voor den tijd van één jaar. worden voor gesteld. De Regeering wenscht ten bate van 's Rijiksscbaëkist nog 40 opcenten te leggen op de hoofdsom van de divi dend- en tantièmebelasting, waardoor van de uitdeelingen der naamlooze ven nootschappen, wier boekjaar eindigt tus- scben 1 Mei 1938 en 1 Mei 1939, in totaal 12.05 procent in plaats ivan, zooals. nu, 10.05 procent zal worden geheven. Voorts geeft zij in overweging het aantal op centen op de 'hoofdsom der inkomstenbe lasting opnieuw met 10 te verhoogen. De eerstgenoemde maatregel zal, naar ra ming, f 5.5 millioen, de andere f 4.7 mil- lioen opleveren, zoodat bij aanvaarding van bet wetsontwerp de opbrengst van de Rijksmiddelen met f 10.2 millioen zal stijgen, welk bedrag ten deele aan de be grooting van 1938 en voor de rest aan die van 1939 ten goede zal komen. De „Standaard" acht deze keuze niet gelukkig". „Het voorstel tot belastingverhooging moet echter niet alleen in nauwen sa menhang met de nieuwe defensieuitgaven worden beoordeeld. Ook dient aandacht te worden gegeven aan de vraag, of, en wanneer een versterking van 's Rijks in komsten onvermijdelijk is, de thans voor gestelde belastingverhoogingen, gelet op haar beteékenis voor het economisch le ven, wei het eerst in aanmerking komen, en de voorkeur verdienen boven andere voorzieningen. Op deze vraag kunnen wij niet een be vestigend antwoord geven. Wij zouden aan de andere door de Regeering in uit zicht gestelde maatregelen verre de voor keur geven boven een verhooging van de rijksinkomstenbelasting en van de divi dend- en tantièmebelasting. Aanneming van het wetsontwerp van de Regeering brengt met zich een verdere opvoering van den algemeenen belastingdruk. Dit zou niet het geval zijn, wanneer het bemoedigde bedrag werd gevonden door middel van een technische herziening van de omzetbelasting en van een regeling te gen het ontgaan van de belasting naar het inkomen door naamlooze vennoot schappen, waarvan de Regeering respec tievelijk f 2.5 en f 7.5 millioen heeft ver wacht, zoodat de som daarvan weinig verschilt van die, welke wordt verkregen langs den door de Regeering voorgestel den weg. Immers deze voorzieningen hebben ten doel 'n onjuiste, min of meer ongelijke en onbillijke werking van ons belastingstel sel te corrigeeren. Dit is zelfs in zoo ster ke mate het geval, dat de Regeering heeft uitgesproken: ook zonder budgetaire noodzaak moeten deze maatregelen wor den genomen. Waar het nu mogelijk blijkt 's Rijks inkomsten te verhoogen met behulp van maatregelen, welke niet leiden tot opvoe ring van den algemeenen belastingdruk, en integendeel tot gevolg hebben een meer gelijkmatige werking van dezen druk, daar verdienen deze, naar onze meening, te worden verkozen hoven voorzieningen welke den eigenlijk reed® te zwaren be lastingdruk nog verder verzwaren. 'De opmerking is wel eens gemaakt, dat men zich altijd uitspreekt tegen be lastingen en belastingverhoogingen, welke worden voorgesteld, en vóór die, welke nu juist niet aanhangig zijn gemaakt, maar aan deze opmerking kunnen wij in dit geval voorbijgaan, omdat het gaat over maatregelen, welke de Regeering zelf heeft aangekondigd, en onze voorkeur steunt op een argument, welks waarde moeilijk kan worden ontkend, vooral wan neer rekening wordt gehouden met de hoogte,J welke onze directe belastingen reeds hebben bereikt, en met de beteeke- nis welke zij hebben voor het economisch loven van ons volk. Wat vergelijkender wijze nog het minst schadelijk is, verdient den voorrang". Dit betoog schijnt ons weinig over tuigend. De landsverdediging ls een algemeen landsbelang en dus ls hier ook een al- gemeene versterking van den belasting druk op zijn plaats, temeer nu bij in komstenbelasting, met de draagkracht der gezinnen ln belangrijke mate reke ning wordt gehouden. Dan mag hierbij ook niet uit het oog worden verloren, dat, zooals de ervaring leerde, doorvoering van den onder 1 ge noemden maatregel heel wat voeten ln de aarde zal hebben, terwijl ook een „technische" herziening van de Omzet belasting nooit anders kan beteekenen dan verzwaring van druk, die waarschijn lijk niet bevorderlijk is aan de ontwikke ling van het bedrijfsleven. Gegeven het feit, dat spoedige verster king van de inkomsten noodzakelijk is, schijnt ons de door de Regeering ge dane keus zeer wel verdedigbaar. GROOTE BETOOGING TEGEN BOMBARDEMENTEN OP BARCELONA Gistermiddag hebben te Londen meer dan 20.000 personen geprotesteerd tegen het bombardement van Barcelona en ge- eischt, dat een einde zou worden gemaakt aan de politiek van niet-inmenging. D'e 'betoogers uitten vijandige kreten te gen de regeering en verlangden wapens voor Spanje. De Britsche regeering heeft het Vati- caan uitgemoodigd een soortgelijk vertoog tot Franco te richten als Engeland en Frankrijk naar aanleiding van het bom bardeeren van de burgerbevolking in Spanje hebben gedaan. Uit Barcelona wordt gemeld, dat gister morgen om half vijf rechtsche luchtstrijd krachten in de omgeving van Reus ver schenen. Een jachttoestel der linkschen ging de vijandelijke vliegtuigen tegemoet en trof hen aan ter hoogte van Cambrils. Het waren 2 watervliegtuigen. De strijd werd aangebonden en een der twee bom bardementstoestellen werd neergeschoten. Brandend stortte bet neer op den weg van Cambrils. Van de vijf inzittenden kwamen er vier om bet leven, de vijfde is met zware brandwonden in bet zieken huis opgenomen. Het tweede bombardementstoestel ver dween in de richting van Palma de Ma jorca. Aangezien het getroffen was, liet bet onderweg zijn bommenlast in zee val len. Het linksche toestel, dat al zijn muni tie verschoten had, keerde ongedeerd naar zijn basis terug. Uit Londen wordt gemeld, dat de Fran- scho regeering een lijst van de vliegtuigen van Duitsch en Italiaansch fabrikaat, die thans door Franco gebruikt worden, aan de Britsche regeering heeft gezonden. SCHANDELIJK OPTREDEN TEGEN DE JODEN IN OOSTENRIJK. Verschillende synagogen ln Weenen zijn volgens een mededeellng van 't Joodsob Tel,-agentschap de vorige week door groepen S. A.-lieden vernield, De deuren en vensters werden ingeslagen, waarop de wetsrollen, die zich in de Heilige Arke bevonden, werden verbrand. Ook de bureaux van de Joodsche Ge meente te Weenen werden door de 8.A. aangevallen, waarna op de aanwezige geldmiddelen beslag werd gelegd. Het meerendeel der Joodsche artsen en advocaten heeft uit voorzorgsoverwegln- gen hun naamborden van woningen en klinieken verwijderd, daar reeds een aan tal hunner aanvallen moesten ondergaan van S. Ai. groepen, die werden aangetrok ken door Joodsche namen. OOSTENRIJK UIT DEN VOLKEN BOND. De Duitsche regeering heeft den secre taris-generaal van den Volkenbond een nota doen toekomen, waarin wordt mede gedeeld, dat 'Oostenrijk, daar het opge houden heeft als souvereine staat te be staan, niet langer als lid van den Vol kenbond kan worden beschouwd. ZWITSERLAND BLIJFT ONAFHAN KELIJK EN NEUTRAAL. De Zwitsersche Bondsraad heeft giste ren bij1 den aanvang der parlementszit- ting een verklaring afgelegd over de neu traliteit van Zwitserland. In deze verklaring wordt met een zin speling op de verdwijning van Oosten rijk o.m. gezegd De w ij z i g i n g, welke de politieke kaart van Europa dezer dagen heeft on dergaan, kan geen verzwak king van de politieke situatie van Zwitserland tot gevolg h ebben. Zwitserland houdt zich afzijdig- vgm buitenlandsehe twisten. Iedere aanval op de onschendbaarheid van onzen bodem zou een verfoeilijke misdaad beteekenen tegen de rechten van den mensch. Onze pogingen onze volkomen neutraliteit te doen erkennen, moeten worden voortgezet en ten einde gebracht. De strijd, welke in het buitenland wordt geleverd tusschen tegengestelde politieke stelsels, gaat onzen staat niets aan. Ieder volk is vrij zich zijn eigien binnenlandsehe regiem te verschaffen. Het Zwitsersche volk is vereenigd en Vrijwillige bijdragen voor defensie-versterking nemen toe. De minister deelt mede, dat wederom verschillende giften voor de versterking der Defensie werden ontvangen. Jn verband met de plaatsruimte is het niet wel mogelijk, de begeleidende brie ven, welke alle blijk geven van offervaar digheid en vaderlandsliefde, in hun ge heel te publicoeron. Ontvangen werd: f 11,25 ln hulde en dank aan de vrouw, die Iedere oprechte Nederlander den weg wees, om haar land van nut te zijn. (w. g.) Een Nederlandsohe. f 10. Een druppel in de zee; maar ho pelijk een prikkel voor anderen. (w. g.) Van een oude dame. f350, Voor het fonds van vrljwilligen en daadwerkelijken steun voor landsver dediging, Vrijwillige steun, elkeen naar vermogen uit het volk aan de regee ring. (w. g.) Een Nederlander. f400. Een kleine bijdrage voor de de fensie van ons land. (w. g.) Een Nederlandsohe vrouw. f 2000. Een ouderpaar, dat door arbeid in Indië f 50.000 heeft kunnen sparen voor de toekomst van vijf nog jonge kin deren en dat krachtig pacifistisch van aanleg is, is van meening, dat thans de toekomst van deze kinderen vóór alles eisoht, de militaire beveiliging van ons land en van ons Indië. In de hoop, dat het Nederlandsohe volk op duidelijke wijize zijn wil zal toonon, sluit het hierbij: f 2000 van de f 50.000 in, terwijl het verder voor elke f5 millioen, die vrijwillig wordt bijeengebracht, op nieuw f 1000 zal storten, tot een maxi mum van f 10.000. Voor -een volk, dat de beschikking over nog vijf milliard vermogen heeft en per jaar bv. veel meer dan f 100 millioen aan tabak uitgeeft, is f 5 millioen een kleinig heid, waar het gaat om ons volksbestaan. f5. Bijdrage voor versterking en be waking grenzen. (w. g.) N. N. f 15. Met de gedachte dat ik geen f 1500 maar wel f 15 kan missen, zend ik u dit bedrag uit vaderlandsliefde. moet vereenigd blijven in den wil ons onvergelijkelijk vaderland tegen wien ook tot den laatsten ademtocht te verdedigen. FRANKRIJK VERSNELT DE PRODUCTIE VAN OORLOGSMATERIAAL. De pogingen der Fransc'h© regeering om de versnelling van de fabricage van oorlogsmateriaal te verkrijgen, zijn gister middag voortgezet, toen Blum de verte genwoordigers der industrie ontving in het bijzijn van ministers, die defensieza ken en arbeidszaken onder hun ressort hebben. Na een beroep van Blum en De- ladietr op de industrieelen en de arbeiders ter bescherming van het land, verklaar- De luchtbombardementen op Barcelona hebben 'honderden slachtoffers geëischt en groote verwoestingen veroorzaakt. Reddingsbrigades doorzoeken de ruïne fatn een vernield buis in de geteisterde Btad. Binnenland. Steeds meer giften voor de versterking der defensie. Buitenland. Britsch-Italiaansche besprekingen ver- loopen vlot. Zwitserland blijft onafhankelijk en neui- traal. i Frankrijk wil meer oorlogsmateriaal, den de industrieelen dat ze aan de orgar nisatie der verdediging wilden meewer ken. 'Zij achten het noodzakelijk, om gedeel telijke werkloosheid in bepaalde fabrie ken te vermijden en dat de bestellingen en leveringen tusschen de gespecialiseerde fabrieken, evenals de inderlinge verreke- ningen worden gecoördineerd. BRITSCH-ITALIAANSCHE BESPREKINGEN VORDEREN GOED. De Italiaansche ambassadeur te Lon den, Grandi, is gisteren teruggekeerd uit Rome, waar hij heeft deelgenomen aan de Engelsch-Italiaansche besprekingen. In gezaghebbende kringen te Rome wordt volgens Havas verklaard, dat de Italiaansch-Engelsche onderhandelingen op zeer bevredigende wijze voortgang hebben. DONDERDAG EEN REDE VAN CHAMBERLAIN. Uitgebreide voorbereidingen worden getroffen voor de verklaring over de buitenlandsehe politiek, die de Engel- sche premier Chamberlain vermoedelijk Donderdag in het lagerhuis zal afleggen. Het plenaire kabinet zal heden en Woensdag vergaderen. Men zal speciale aandacht besteden aan de Britsche ver plichtingen in het buitenland. Ds NIEMöLLER NOG IN ARREST. Een indrukwekkende kerkdienst. In de belijdeniskerk te Dahlem werd Zondag medegedeeld, dat ds Niemöller zich nog steeds in het concentratiekamp bevindt. De dominee, die de predikatie hield, vergeleek ds Niemöller met den profeet Jtremia, bedreigd door den dood, wijl hij de verwoesting van Jeruzalem had voorspeld. Omtrent de speciale godsdienstoefe ning, welke Zondag 13 Maart gehouden is in de Apostel Pauluskerk te Berlijn in verband met de overbrenging van ds Niemöller naar het concentratiekamp te Sachsenhausen, verneemt „D'e Stan daard" uit een correspondentie o.a. nog de volgende bijzonderheden: Reeds een uur vóór den aanvang van den dienst, was de kerk, nagenoeg ge heel gevuld. Omstreeks half acht was elk plaatsje bezet. Onder de aanwezigen merkten wij ook Mevr. Niemöller op. Om 8 uur, tegen dat de dienst zal aanvangen, rijst plotseling de geheele verzamelde gemeente van haar plaatsen op. D'oor den hoofdingang schrijdt een lange stoet van naar schatting 60 predi kanten, alle in ambtsgewaad, het kerk gebouw binnen. Als alle predikanten plaats genomen hehben, vangt de dienst aan. Aanknoopend aan de woorden in den eerste Petrus-brief: „Dewijl ook Chris tus voor ons heeft geleden, ons een voor beeld nalatende, opdat gij Zijne voet stappen zoudt navolgen", sprak de voor ganger ds Wiese. Laat ons, aldus ds Wiese, bereid zijn de vermaning van den apostel te volgen. Allereerst denken wij', bij de verma ning, aan den bitteren nood der kerk in het heden, en in het hijzonder aan onze Belijdeniskerk. En bij deze vermaning denken wij ook in het bijzonder aan het lot van onzen broeder, ds Niemöller. D'e speciale recht bank heeft in haar vonnis te kennen ge geven, dat hij gehandeld heeft uit motie ven, die slechts tot eer kunnen strek-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1