De toestand in Oostenrijk. EERSTE BLAD Belangrijkste Nieuws Houd Uw Nieren Gezondl )n, dal iderd lakt vRIJDAG 18 MAART 1938 52e JAARGANG - No. 143 Toch een Poolsch ultimatum aan Litauen? Conflict in het Britsche kabinet? Sowjet Unie roept conferentie bijeen. Uit de Provincie. Iet RAO «6-0100 VERSPEENDE (PLANTEN. Matot en Jucun- ^ar nog een flink «fSE, F 117, 's-Heer td: TIMMERMANS- [CHT, IET, Kolijnsplaat. van dienstperso- 1e advertentie in [ƒ0.75, altijd doel- L li-iikM.»... van Boeyen, Itrecht. De mi- Kleinork. 8.50 conc. 10.30 112.50 Salonork- 1.50—2.20 Gram. [}ram. 7.05 Har' Ork. en solist- at. FR. 1571 Jt. ■10 Duitschl.ech°- Idiotooneel. 9-f lo Viool en Pia' Uitgave: N. V. Uitgever»-Maatichappi] „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vor«t»traat 7 0, Goe« Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg; Fa. Boekhandel J, J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - HoofdredacteurR. ZUIDBMA Dagblad voor de Provincie Zeeland AbonnementcprtJ» f2.50 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goe» en Viiuingen f 0.20 Loece nummer» 5 cent Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeellngen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdag» f0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra BIJ contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen. De Mark wettig betaalmiddel. Dezer dagen meldden wij, dat de koers van de Rijksmark was vastgesteld op twee schellingen. Thans meldt D.N.B. echter uit Berlijn dat Hitier een aantal verordeningen heeft uitgevaardigd inzake de vereeniging van Oostenrijk met Duitschland. De eerste verordening bepaalt dat in Oostenrijk naast de schelling de Rijks mark wettig betaalmiddel is. Tevens wordt de waarde van een Rijks mark gelijk gesteld aan anderhalve schelling. De mark is thans, volgens een nader bericht, in Oostenrijk wettig betaalmid del evenals de schelling. Schuschnigg beschuldigd van hoogverraad De bijzondere correspondent te Wee- nen van de New-Yorksche Herald Tri bune meldt o.m. dat veertig Oostenrijkers van aanzien waarschijnlijk reeds volgende week in staat van beschuldiging zullen worden gesteld wegens hoogverraad. Onder de beschuldigden zullen fungee- ren o.a. Von Schuschnigg, tot verleden Vrijdag rijkskanselier, en Richard Schmitz, burgemeester van Weenen. De maximum straf, die volgens be voegde kringen Schuschnigg zou worden kunnen opgelegd zou verbanning zijn. Naar uit hier te lande ontvangen, be trouwbare berichten blijkt, is Prof. Freud niet gearresteerd. De vervolging van Joodsehe elementen neemt van uur tot uur scherper vormen aan. Een groot aantal personen heeft zelf moord gepleegd. Niet minder dan acht rechters zijn afgezet, omdat zij- van Jood sche afkomst zijn. Het conflict verscherpt. In welingelichte kringen te Warschau wordt vernomen, dat Polen toch een ultimatum aan Litauen zal zenden. D'e „Nowa Prawda", orgaan van de arbeiderspartij die in de oppositie is, heeft een extra-nummer uitgegeven, waarin gemeld wordt, „dat gistermorgen te 11 uur een Poolsche nota naar Litauen gezonden is. Er zou sprake zijn van een ultimatum, waarin Polen op krachtige wijze een onmiddellijk herstel der Poofech-Litausc'he 'diplomatieke betrek kingen eischt. In geval van weigering zou Polen 'de uiterste consequenties uit het incident 'van 11 Maart trekken, met in begrip van een militaire actie". In officieels kringen blijft men het diepste stilzwijgen bewaren. Het arbei- ders'blad meent te weten, dat Polen de volgende voorwaarden gesteld heeft 1. herstel van normale diplomatieke betrekkingen; 2. herstel der post- 'en spoorwegbetrekkingen; 3. accoorden over de nationale minderheden; 4. een han dels- en douane-overeenkomst; 5. af schaffing van de Litausche grondwets- aiiikelen, waarin Wilna de hoofdstad van Litauen genoemd wordt; 6. schade- oosstelling van het nagelaten gezin van den doodgeschoten Poolschen soldaat. -vader wordt gemeld, dat de extra- eaitie van de Nowa Prawda een uur na aar verschijning in beslag genomen is; er waren toen reeds talrijke exemplaren verkocht. Gisteravond hebben meer dan 'hon derdduizend personen te Warschau be oogd om te protesteeren tegen de provo caties van Litauen en te eischen, dat de normale betrekkingen tusschen Polen en tauen z°uden worden hersteld, m <uhf Engelsche Lagerhuis heeft unamiberlain op een vraag betreffende net grensincident tusschen Polen en Li tauen gezegd 0 Britse he ambassadeur e Warschau heeft instructie Sekreg en nadrukkelijk de ,he regeering te wijzen, het belang, dat de Britse'he ogeering hecht aan een min- e b'k e schikking van deze w es t i e." Het^ conflict is in de laatste avond- n in een zeer ernstig stadium getre- In den loop van gistermiddag versche nen bij Beek de gezanten van Engeland, Frankrijk en Duitschland. De beide eers ten bepleitten een vreedzame bijlegging van het conflict, de laatste stelde zich te vreden met inlichtingen. Later kwamen uit Kaunas 'berichten, die er op wezen dat de Poolsche nota in haar huidigen vorm door de Litausche regeering als onaanvaardbaar wordt be schouwd. Geruchten voegen 'hier aan toe, dat de nota een beantwoording vóór he denmiddag heeft geëischt, zoodat men, wanneer de regeering te Kaunas dan bij haar afwijzende houding zal zijn geble ven, rekening zou kunnen houden met nieuwe ernstige stappen der Poolsche regeering. Men krijgt den indruk, dat de toestand zich van uur tot toespitst. Op de beurs 'heerschte gisteren in ver band met het dreigende conflict met Li tauen een paniekstemming, die zich in een sterke baisse uitdrukte. Voor de eer ste maal sinds maanden gingen deviezen en effectenmarkt sterk achteruit. Latere berichten melden Het Poolsche antwoord op 'het voor stel van Litauen, een gemengde commis sie te benoemen is gisteravond te Kaunas ontvangen. Het gaat om een ultimatum dat 6 punten bevat en een ter- mijn van 48 uur stelt. Het Litausche kabinet is onmiddellijk bijeenge komen. Het Poolsche telegraaf-agentschap Pat verneemt, da t Polen gisteravond een diplomatieke nota aan de Litausche regeering heeft overhandigd, waarin de voorwaar de wordt gesteld om in de toekomst in cidenten, welke den vrede kunnen ver storen, te vermijden. De Poolsche regeering verwacht bin nen den gestel'dien tijd, antwoord. Men verheelt niet, dat de toetetand ernstig is. Een bijz ondere H a v as-cor respond ent meldt, dat gemo toriseerde Poolsche troepen aan de Poolsch-Litausche grens zouden'zijn samenge- getrokken. In geval van een a f wijz e nd antwoord op het Poolsch ultimatum zou den de Poolsche troepen het grondgebied van Litauen binnendringen en den weg inslaan naar Kaunas dat 80 km. van de grens is gelegen. Volgens- het liberale dagblad de „Star", zouden verscheidene ministers, die de po litiek van Eden nog aanhangen, besloten hebben af te treden, indien de regeering haar politiek o.m. ten aanzien van de niet- inmenging, niet wijzigt. De politie ke redaoteur van het blad, acht de positie van het kabinet zelfs kritieker dan in de dagen vóór het aftreden van Eden. Chamberlain zelf zou voorstander zijn van een verbreeding der grondslagen van zijn regeering en samenwerking met Chur chill en Eden, benevens met de labourlei- deris. De labourleden en de liberalen der op positie zouden hebben geweigerd, deel te nemen aan een regeering onder leiding van Chamberlain. Wel zouden zij deel willen uitmaken van een nationale regee ring in geval van een ernstige crisis, maar alleen op de volgende voorwaarden: 1. Aftreden van Chamber lain. 2. Onmiddellijke staking der niet-inmenging. 3. Het richten van eei ca- tegorische waarschuwing' aan Mussolini en Hitier en het proclameer en van een politiek op de begin selen van den volkenbond. 4. Een beroep op de democratieën en de vredelievende volkeren ten behoeve van de instelling van een systeem van collec tieven vrede op den. grondslag van weder- zijdsche waarborgen tegen iederen aanval van den kant der -dictaturen. Tijdens de debatten in het lagerhuis heeft zich een incident voorgedaan. Een aantal mannen wierp van de tribune pak ken pamfletten omlaag onder het roepen van: „Chamberlain moet aftreden". 'De onrustzaaiers werden onmiddellijk door d'e ordebewaarders verwijderd. Litwinof passeert Japan, Duitschland en Italië. De regeering der Sovjet- Unie zal tot alle groote mo gendheden een uitnoodiging richten de maatregelen te be spreken, die noodig zijn ge worden door de bezetting van Oostenrijk en de bedreiging van T is j e c h o s i o w a k ij e. Deze mededeeling heeft Litwinof aan de buitenlandsche journalisten gedaan. In zijn verklaring werd de verzekering ge geven, -dat de Sovjet-Unie bereid is, deel te nemen aan een collectieve actie, die beoogt de verdere ontwikkeling van de aggressie tegen te gaan en het toege nomen gevaar van een nieuwe wereld- slachting te doen verdwijnen. Duitschland, Japan en Italië worden niet uitgenoodigd. Litwinof zei-de, „dat het geen zin 'heeft om over aggressie te confereeren met de aanvallers zelf." De tekst der uitnoodiging wordt thans te Londen bestudeerd, doch op het, eerste gezicht schijnt hij te vaag te zijn om van veel practische waarde te zijn. Men veronderstelt, dat de Sovjet-regee ring door een uitnoodiging te doen, zon der voorafgaande gedachtenwiisseling, het veeleer van belang acht de reacties der mogendheden daarop te vernemen als de verwachting koestert, dat de conferentie werkelijk zal bijeenkomen. SCHRIKKELIJKE BOMBARDEMEN TEN VAN BARCELONA. 320 DOODEN. Bij de reeks luchtaanvallen der op standelingen op Barcelona zijn gisteren 320 personen om het leven gekomen. Het luchtbombardement van Donder dagmiddag twee uur, het twaalfde in den tijd van 24 uur, was zeer hevig en zeer moorddadig. Het groote centrum der stad, het Plein van Katalonië, waar een tal rijk publiek zich bevond, werd bijzonder ernstig getroffen. Een bom viel op een café, een tweede op een zes verdiepingen hoog gebouw, dat in brand vloog. Dit bombardement, dat geen enkel mili tair doel had, is wel het verschrikkelijk ste van heel dezen ontzettenden burger krijg. Het was het uur, dat de boulevards der stad vol menschen zijn. Ook de café's en restaurants waren druk bezet. Een ware slachting werd in de stad aangericht, door dit moorddadig en mis dadig bombardement. Het station is eveneens door een bom getroffen, waardoor een vreeselij'ke pa niek ontstond. Naar schatting werden daarbij alleen honderd personen gewond. De paniek, die ontstond en dat na zooveel aanvallen was ontzettend. Een ontzettend gegil van vrouwen en kinderen steeg op uit alle wijken der stad. Toen de aanval voorhij was, viel een doodsche stilte in, die echter spoedig ver broken werd door het geraas van brand weerauto's en ambulances, die zich naar de plaatsen spoedden, waar het meest hulp gewenscht was. Op vrachtauto's werden de lijken weg gereden. Het schouwspel dat de straten boden was verschrikkelijk. Treffend was het te zien, dat reeds na een half uur de bevolking weer vrijwel volkomen tot rust gekomen was. Voornamelijk zoekt men zijn toevlucht in de stations van den ondergrondsche en in de spoorwegtunnels. Velen hebben dekens en het meest noodzakelijke mee genomen en zijn voornemens er langen tijd te blijven in de hoop, zóó veilig te zijn. MEERDERHEID VOOR HET FRANSCHE KABINET. Met 369 stemmen tegen 169 heeft de Fransche Kamer haar vertrouwen in de regeering-Blum betuigd door 'het verzoek van den minister-president, de interpel laties tot Dinsdag te verdagen, in te willigen. Uit dien uitslag van de stemming blijkt overduidelijk, -dat de zoo vurig verbeide nationale eenheid nog steeds een vrome wensch is. Volksfront-meerderheid en oppositie staan weer scherp tegenover elkaar. De oproep van den minister-president aan de oppositie heeft geen succes ge had. OOK DUITSCHLAND TER STEMBUS. Rijksdagontbinding en nieuwe verkiezingen verwacht. Van betrouwbare zijde wordt aan. Un. Press medegedeeld, dat de rijksdag na de zitting van heden ontbonden zal worden en dat nieuwe verkiezingen zullen worden uitgeschre ven. Deze verkiezingen zullen dan samen vallen met het volksreferendum in Oos tenrijk. Naar het D.N.B. nog meldt, bevat de agenda van de rijksdagzitting als eenig punt het „aanhooren eener verklaring der rijksregeering." De „Berliner B-oersenzeitung" zegt, dat deze zitting als de belangrijkste rijksdag zitting van de geschiedenis beschouwd kan worden. Volgens hardnekkige geruchten zou Hitler in den rijksdag mededeeling doen Ook Ceintuurs. Sjaals, Kousen, Hand- sohoenen en Corsages koopt U in HET STOFFENHUIS GOES. Op modegebied steeds TOONAANGEVEND' (Adv.) van zekere bestuurswijzigingen, welke in verband met de inlijving van Oostenrijk bil Duitschland noodig zijn. Duitschland zou voortaan heeten het „groote Dluitsche rijk" Hitier zou Führer zijn van het Duit sche volk. Goering zou kanselier worden van het groote Duitsche rijk. GEEN ISOLEMENT VAN AMERIKA. De Amerikaansohe minister van bui tenlandsche zaken Cordell Huil heeft gis teren te Washington het woord gevoerd voor de leden van de National Pressclub, waarbij hij een uiteenzetting gaf van de buitenlandsche politiek der Vereenigde Staten. In de wereld, waar het regiem van ge weld nog niet door het regiem van inter nationaal overleg is verdrongen, is het de plicht van een groote natie een strijd plan te bezitten, dat berekend is voor de taak der landsverdediging, aldus zeide hij. De Vereen. Staten kunnen zich isolee- ren. Het standpunt der isolationisten zou de wereld onherroepelijk terugvoeren naar den mid'deleeuwschen chaos, waarheen sommige doelen van het Oosten en Wes ten al hard op weg zijn. Isolatie beteekent ge-en veiligheid, doch is een bron van onveiligheid. ZOU HET WAAR ZIJN? Het is wel frappant, dat terwijl Berlijn aan Londen en Parijs te kennen gaf, dat het in de Oostenrijksche kwestie geen be moeiingen van anderen duldde, het in zake Tsjecho-Slowakije en minderheden- behandeling niet alleen 'de Britsche stap pen niet afwees, maar deze zelfs met waarborgen-hiedende verklaringen beant woordde. Deze omstandigheid krijgt te meer be- teekenis, merkt 'de Maasbode op, nu uit niet-officieele bronnen omtrent de oor spronkelijke opmarsch-plannen van Duitschland bijzonderheden beginnen door te lekken, -die het niet geheel en al onaannemelijk maken, dat Tsjecho-Slo wakije, tegelijk met 'Oostenrijk, direct bedreigd werd en niet alleen in een min of meer ver verwijderde toekomst. Volgens die bij 8 onder'heden was het oorspronkelijk Duitse h lands bedoeling ge weest, niet alleen Oostenrijk te bezetten, maar ook Tsjecho- Slowakije binnen te rukken. Deze mededeeling vindt min of meer steun in het feit, dat Duitschland in Oos tenrijk een troepenmacht en een leger- materiaal 'heeft geworpen, van zulk een omvang, dat men zich afvraagt of 'het alles bij elkaar nn niet al te overweldi gend was voor een „vriendschappelijk bezoek" aan een bevriend volk. Het krachtige optreden van Engeland zou Duitschland er van weerhouden hebben, ook maar meteen door militaire bezoeken aan Tsjech o-SIowa- k ij e, of althans aan de Duitse 'h spreken de gebie den in -dat land, van zijn „vriendschap" te doen b 1 ij- k en. Korte Berichten. In bet district Salzburg is een ar- taillerietractor van het Duitsche leger door de gladheid van een beijzelden weg geslipt en omgeslagen, waardoor zeven soldaten om het leven kwamen. Duitschland zou, naar verluidt, voor nemens zijn, binnenkort een ministerie van marine in te stellen en een minister van marine te benoemen. VERVROEGDE PROMOTIE TOT KAPITEIN. Geen kader-bataljon te Laren. De commandant van het Veldleger, lui tenant-generaal baron Van Voorst tot Voorst, heeft te Roosendaal bij een be spreking van de legeroefeningen in Wes telijk Noord-Brabant, voor de bij deze oefeningen betrokken officieren terloops opgemerkt, dat op zeer korten termijn een vervroegde 'bevordering van een aantal eerste luitenants tot kapitein is te ver wachten. Deze vervroegde bevordering is een ge volg van bet tekort aan kapiteins-com pagniescommandanten, welk tekort zal ontstaan bij de organisatie der grensba- taljons, waarin een groot deel van de eerste groep der lichting 1938, welke nu 5V» maand langer onder de wapenen moet blijven, zal worden ondergebracht. Binnenland. De boter wordt goedkooper. Buitenland. Toch een ultimatum van Polen aan Litauen. De toestand gespannen. Conflict in het Ehgelsche kabinet? Vreeselijke gevolgen van luchtbombarde ment te Barcelona. „Verkiezingen" in Duitschland Rusland roept een conferentie bijeen. fiBZONDE, kr»aohtfge nieren zijn Uw zekerste beveili ging tegen rugpijn, rheumatl- sohe pijnen, dat gevoel van zwakte In den rug, stijve en pijnlijke gewrlohten, duizelig heid en hoofdpijn. Immers dan worden de schadelijke onzuiverheden als urinezuur enz. voortdurend uit het bloed gefiltreerd en vla ds urinewegen uit het llohaam venwIJderd.De nieren bestaan uit een groote menigte teere filters, welke de onzuiverhe den aan het bloed onttrekken en als zij verstopt raken, blijven deze aohter en veroorzaken kwalen ata da bovengenoemde. Zorg dat de nieren behoorlijk blijven werken door het gebruik van een dluretlsoh middel en als zoodanig kennen FOSTER'S Rugpijn Nieren Pillen hun weerga niet. f 1.—.f 1.75 en f8.—w De commandant van het VeldlegeT liet bij deze mededeeling duidelijk uitkomen, dat door de legerorganisatie, vooral voor de eerste-luitenants van het oogenblik, de promotiekansen ten zeerste zijn gestegen. Naar verder gemeld wordt, zal, in ver band met bet nijpend tekort aan onder officierskader, welk tekort nog nijpender wordt, nu na 31 Maart a.s. het dubbel aantal dienstplichtigen van normaal on der de wapenen zal zijn, van de oprich ting van 'het kader-bataljon, dat te Laren zou worden gelegerd, worden afgezien. Bij dit kaderbataljon zou, zooals be kend, de opleiding geschieden van de dienstplichtige onderofficieren, die zich hebben aangemeld voor een verbintenis als onderoffici er- cap itul ant. Deze dienst plichtige onderofficieren zullen nu direct bij alle onderdeelen, waarvoor zij bestemd zijn, worden ingedeeld en zullen derhalve bij den troep bun opleiding tot onderoffi- cier-capitulant ontvangen. GOEDKOOPER BOTER IN ZICHT. Heffing verlaagd tot 50 cent. Het bedrag van de heffing en de steun- uitkeering op boter, behoudens tusschen- tijdsche wijziging, is voor de week van 17 tot 24 Maart vastgesteld op 50 cent per kg. Dit beteekent voor de consumenten een prijsverlaging. De heffing was nl. 65 cent Daarvan zal echter niet aanstonds gepro fiteerd kunnen worden. Een detailverkooper van boter ves tigt onze aandacht er op, zegt „Do Telegr.", dat eerst heden boten voor deze nieuwe lagere prijzen in 'de fabrieken wordt gemaakt, zoodat bet zeer waar schijnlijk tot Dinsdagochtend zal duren, voordat de winkelier in staat is de goed- koope boter te leveren. Daar de noteering thans op 84 cent is vastgesteld tegen vorige week 82 cent, be draagt de prijsverlaging dus niet de volle 15 cent, doch waarschijnlijk 13 cent. NED. CHRISTEN VROUWENBOND. Dr Colijn spreekt op de jaarvergadering. Naar gemeld wordt zal de Ned. Ghr. Vrouwenbond dit jaar zijn jaarverga dering in Den Haag houden en wel op 30 Juni met de afgevaardigden en op 1 Juli met alle leden van den Bond, die ter jaarvergadering zullen optrekken. De minister-president Dr H. Golijn heeft zich bereid verklaard als spreker op te treden. Er wordt een zeer druk bezoek ver wacht. Burgemeesters. Bij K. B. is met ingang van 1 April 1938 benoemd tot burgemeester der ge meente Zoeterwoude H. J. J. A. Smeets. De verplaatsing van den assistent der directe belastingen enz., P. M. van Baren, van Kapelle naar Haamstede, en die van den assistent G. Verburg van Bor- sele naar Kapelle, is uitgesteld tot 1 Juli 1938.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1