Dagblad voor de Provincie Zeeland De strijd in Spanje. DONDERDAG 17 MAART 1938 52e JAARGANG - No. 142 Opbrengst Rijksmiddelen. Mussolini spreekt over Oostenrijk. Legering van de in dienst blijvende troepen. Hitier te Berlijn. Vrijdagavond Rijksdagzitting. Belangrijkste Nieuws Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Voratatraat 7 0, does Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telef oon 28 Directeur - HoofdredacteurR. ZUID EM A Abonnementsprijs 12.50 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen t 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentlën 30 cent per regel Ingezonden mededecllngen 60 cent per regel Kleine Advertentlën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentlën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting „Overige middelen" beneden de raming. De opbrengst van de directe be lastingen beeft tot ultimo Febr. j.l. bedragen f 41.322.787, tegen f 38.096.822 op uit. Febr. van bet vorig jaar, betgeen in vergelijking met bet vorig jaar dus een boogere opbrengst beteekent van bijna f 3.226.000. Wanneer men bierbij in aanmerking neemit, dat bet bedrag van de raming voor het dienstjaar 1938 f 116,4 millioen be draagt, dan is daarvan tot nu toe reeds 35 Ya pet. binnengekomen, terwijl dit per centage bet vorig jaar ruim 34Vs pet. be droeg, toen echter het totaal geraamde bedrag f 6,1 millioen lager was. Van de hoogere raming voor 1938 ad laatstge noemd bedrag van f 6,1 millioen is thans derhalve reeds ruim f3,2 millioen inge- loopen. Tot de boogere opbrengst hebben alle belastingen bijgedragen, behalve de grondbelasting, welke ruim 1 Ya millioen bij bet vorige jaar ten achter bleef. life inkomstenbelasting daarentegen leverde bijna 2V« millioen meer op, de vermogensbelas ting bijna 1 millioen, de verdedi gingsbelasting ruim 1 millioen en de belasting op de doode band bijna Yl millioen meer. Wat de overige middelen betreft, deze hebben over de maand Februari opgebracht f33.378.911 (v. j. f 33,455.980) tegen f33.340.612 over Januari. co er dus over Februari een kleine boo gere opbrengst te constateeren in verge lijking met de eerste maand van dit jaar ook thans kon bet bedrag van de raming zijnde f 35.768.750, nog niet worden be reikt. OVer de eerste twee maanden van dit jaar was de opbrengst f 66.719.524 of 4,8 millioen lager dan de raming. Vergeleken met de opbrengst over Januari en Februari van bet vorig jaar zijn de ontvangsten thans echter met on geveer 3 millioen gestegen en in vergelij king met de raming van bet vorig jaar zelfs met 4,43 millioen. Bijl de beoordeeling van deze cijfers moet ook in aanmerking worden geno men, dat het totaal bedrag der raming voor deze middelen voor het loopende jaar 55 millioen gulden booger is gesteld dan voor 1937. Hoewel de dividend- en tan tièmebelasting in de afgeloopen twee maanden bijna f 800.000 meer heeft opgebracht dan bet vorig jaar, bleef dit middel toch nog ruim 1,4 millioen onder de raming. De reobten op den in voer bleven ongeveer 2,7 millioen beneden de verwachting en de omzet- belasting bijna 2 millioen, hetwelk laatst genoemde belasting toch 8 ton meer op gebracht beeft dan over Jan. en Febr. van het vorig jaar. De inkomsten ten bate van bet V e i- keersfonds waren over de eerste twee maanden f 2.855,355 aan motorrij tuigenbelasting en f 27.567 aan rijwiel- belasting. De maand Febr. droeg daartoe resp. f 1.348.907 en f 13.892 bij. De to tale raming voor 1938 van deze inkom sten is f 31 millioen. Wat ten slotte de uitkomsten van alle middelen voor het dienstjaar 1937 aan gaat, kan worden medegedeeld, dat de zuivere opbrengst over het tijdvak van 1 Jan. lOS? tot en met de maand Febr, 1938 hebben bedragen f 550.433.597, waardoor tot dusver de raming' met ruim f 66,4 millioen is overschreden. OUITSCHE LEGER AAN DE BRENNER VERONTRUST ROME NIET. Gistermiddag beeft Mussolini in de italiaansche Kamer een redevoering ge houden^ welke aan de gebeurtenissen in Oostenrijk en aan Italië's verhouding tot •Duitschland was gewijd. Dezer dagen beeft zich een groote ge beurtenis voorgedaan aldus Mussolini welke de politieke kaart van Europa heeft gewijzigd. Oostenrijk beeft opgehou den als staat te bestaan en is een deel geworden van Duitschland. Het plebisciet ran 10 April zal dit voldongen feit beves tigen. Het Oosbenrijksche drama is niet gis teren begonnen. Het begon in 1848, toen et kleine Piemont den Oostenrijkschen soiossus durfde trotseeren. Het drama uurde na den wereldoorlog twintig jaar lang voort. Een korte terugblik op deze twintig jaren doet ons duidelijk zien, dat hetgeien gebeurde moest gebeuren en dat de stroom, ondanks dijken van pa pieren verdragen, buiten zijn oevers moest treden. De geboorte-acte van Oostenrijk dateert van 12 Nov. 1918, d. w. z. enkele dagen na de ineenstorting van bet rijk, door de democratische con stitutie van Bauer, die verklaarde dat Oostenrijk deel uitmaakte van den Duit- scben staat met den naam Düitsch-Oos- tenrijk. Toen kwamen de vredesverdragen van Versailles en St. Germain, die Oostenrijk „oplegden" onafhankelijk te blijven. Dat was een absurd iets. Oostenrijk werd onder de financieele voogdij1 van den Vol kenbond gesteld. In 1933 nam bet nationaal-socialisme het bewind in Duitschland in banden. In Maart van datzelfde jaar beeft Dollfuss zijn regeering vernieuwd, maar bij noem de Oostenrijk een christelijken onafhan- kelijken, doch Duitschen staat. De strijd begon tuisschen de regeering en de natio naal-,socialistische beweging. Dollfuss werd in 1934 gedwongen een revolutie te onderdrukken; 'enkele maanden later deed zich de nationaal-socialistische Putsch voor. „Ik beval toen" aldus de Duce „dat vier divisies naar den Brenner werden gestuurd: een daad van elementaire voorzorg met bet oog op on voorziene bloedige gebeurte nissen, waarvan men de moge lijke draagwijdte niet kon af meten. Geen enkele Oostenrij- k e r bad ons ooit gevraagd dat te doen. 'Geen enkele Oosten- rijker heeft ons ooiter voor bedankt dat w ij' bet hebben gedaan." Mussolini besprak vervolgens de inter nationale politiek, met name de tot stand- koming van de as RomeBerlijn. „Tijdens mijn ontmoeting met Sehusch- nigg in April 1937", aldus Mussolini, „heb ik den Bondskanselier duidelijk te verstaan gegeven, dat de onafhankelijk heid van Oostenrijk een kwestie is, welke in de eerste plaats den Oostenrijkers aan gaat en dat de as RomeBerlijn, bet fundament is der Italiaansche buiten- landscbe politiek. D'e afgezant van Bondskanselier Schuschnigg vroeg mij op 7 Maart omstreeks bet middaguur voor 'den eersten keer sinds maanden wat ik van een plebisciet dacht. Ik ant woordde hem op de meest afdoende wijze dat dit een vergissing was. „Deze hel- sche machine zal in uw eigen banden tot ontploffing komen." „In min of meer officieuze kringen aan de overzijde der Alpen heeft men mij gevraagd waarom wij niet tusschenbei den zijn gekomen. Wij ant woordden, dat wij: nimmer ver plichtingen hebben aange gaan, direct noch indirect, noch schriftelijk, noch mon deling. Oostenrijk beeft ons nimmer gewapende interventie gevraagd om met geweld zijn eigen onafhankelijkheid te verdedigen. Een land, dat militaire hulp noodig beeft tegen zijn eigen volk, is niet meer waard zich zoo te noemen." Wij geven toe dat over eenige jaren de Duitsche bevolking langs natuurlijken weg zal zijn toegenomen tot 80 millioen zielen, terwijl wij dan een bevolking van 50 millioen zullen hebben. „Het uur is thans gekomen", zoo 'be sloot Mussolini „van betgeen men zou kunnen noemen bet op de proef stel len van de as RomeBerlijn. Welnu, de Duitschers weten dat de as geen diplo matiek maaksel is, doch dat ze zich vooral 'hecht beeft betoond in dit uitzon derlijke uur in de geschiedenis van Duitschland en van Europa. Bijzonder overtuigend is deze rede niet. Mussolini heeft geen duidelijk ant woord gegeven op de vraag, waarom hij vroeger de Duitschers niet tot buren wilde en waarom bij nu daartegen geen bezwaar meer maakt. Maar ieder kan het. antwoord wel ge ven. Hitler en Mussolini hebben elkan der nu noodig. Beurtelings moeten ze elkaar een bandje 'helpen en een vrien dendienst bewijzen. Hitler's dankbaarheid jegens Italië. De „Popoio dTtalia" publiceert den in houd van een onderhoud, dat Hitier voor bet begin van de groote militaire betoo ging beeft toegestaan aan den correspon dent te Weenen van het blad. „Geloof mij:", zoo verklaarde de Füh- rer, „ik zal bet onder geen omstandighe den meer vergeten wat Italië beeft ge daan. Het beele D'uitsche volk zal nooit vergeten wat Mussolini en Italië hebben gedaan. Onze vriendschap staat boven alle formaliteiten. De as is: sterk en ste vig, meer dan ooit. Wij zijn bereid u onze vriendschap en dankbaarheid te toonen als Italië die eens noodig zou hebben." DE GEBEURTENISSEN IN OOSTENRIJK. Gisteren beeft Weenen zijn gewone aan zien hernomen. Het is weer aan bet werk. Slechts de overheidsdiensten werken nog langzaam, omdat de ambtenaren opnieuw beëedigd worden. De D'uitsche troepen zijn gisterochtend voor een groot deel ver trokken; er zijn er nu nog slechts weinig in Weenen. Medegedeeld wordt, dat Hitler gedu rende de campagne voor de volksstem ming in een aantal vergaderingen bet woord zal voeren. De eerste demonstratie waarbij Hitier bet woord zal voeren, zal te Graz worden gehouden. Gemeld wordt, dat o.a. Prof. Sigmund Freud, de vader der psyobo-analyse en Prof. Neumann, de bekende chirurg, die verledien jaar zou hebben geweigerd Hit- Ier te opereeren, zouden zijn gearresteerd. De Weensche bladen melden, volgens Reuter, dat de bekende bankier, baron de Rothschild, is gearresteerd. Naar Havas meldt, zou Weenen het tooneel zijn van antisemietische relletjes. Groepen zeer jonge lieden met de ba kenkruisband om 'den arm, molesteerden Israëlietis'ohe Izakenmenscihen en liepen door de straten, roepend: „Dood aan de Joden!" Zij bekladden de ruiten der za ken met het woord „Jood" in bruine verf. 200.000 Joden in Weenen en andere deelen van Oostenrijk zien hun positie bedreigd. Zijl kunnen het land niet verla ten en weten niet wat van hen moet wor den. Er zijn veel Joden gearresteerd. Het schijnt dat de anti-semietische maatrege len in Oostenrijk met grooter baast zul- Zoo noodig tijdelijk inkwartiering. Door den plotseling genomen maatregel om den eersten oefentijd van de lichting 1938 te verlengen is bet uitgesloten, dat de nieuwe lichting gelijktijdig met de lichting, welke thans onder de wapenen is, in de bestaande kazernementen kan worden ondergebracht. Maar ook al zou zulks kunnen, dan zou dit toch niet geschieden, omdat bet leger bestuur thans in staat is de nu geoefen de oude ploeg van 1938, die einde Maart met groot verlof zou zijn vertrokken, zoo veel mogelijk te bestemmen voor hetzelf de doel als waartoe de geoefende man schappen van de lichting 1939 in bet jaar 1939 zouden worden bestemd, n.l. ter ver zekering van de grensbeveiliging. Daarbij doet zich thans de vraag voor, hoe de kazerneering van deze man schappen zal moeten geschieden. Terwijl er alle tijd is om voor de lichting 1939 de biertoe noodige maatregelen voor te bereiden, is zulks thans uitgesloten en zullen thans tijdelijke maatregelen moeten worden genomen om de manschappen be hoorlijk ter plaatse onder te brengen. Voor deze tijdelijke maatregelen is, naar wij uit goede bron vernemen, de mede werking ingeroepen van de verschillende departementen van algemeen bestuur, die plaatselijk willicht gebouwen hebben, welke op korten termijin in gereedheid zouden kunnen worden gebracht. Voor zoover dit nog niet volledig kan geschie den, zal tijdelijk met inkwartiering wor den volstaan. De bedoeling is, dat omstreeks 28 Maart de troepen naar de verschillende plaatsen ziullen vertrekken, omdat met 1 April de nieuwe ploeg onder de wapenen komt en de kazernes dan zullen moeten zijn ontruimd. len worden doorgedreven dan vijf jaar geleden in Duitsohland geschiedde. Elr zijn reeds veel zelfmoorden voorgevallen. D'e Joden worden blootgesteld aan aller lei plagerij1. Ook zijn veel Joodsche zaken „overgenomen" door nazi-organisaties. Ook niet-Joodsche tegenstanders van het nazi-regime worden vervolgd. Zeer velen van hen, ook hooge ambtenaren, zijn ge arresteerd. D'e Duitsohe Rijksdag is tegen Vrijdag avond acht uur bijeengeroepen. Men verwacht, dat Hitier deze bijeen komst van den rijksdag zal gebruiken voor bet afleggen van belangrijke ver klaringen omtrent 'Oostenrijk en Tlsjecbo- Slowakije, eventueel ook omtrent Spanje, en dat bij antwoord zal geven aan En geland en Frankrijk. Hitier, wiens vliegtuig, begeleid werd door 6 andere toestellen, waarin o.a. von Ribbentrop, Hess en Dietrich hadden plaats genomen, is om 17.05 uur op Tem pelhof aangenomen. Hier werd 'bij: be groet 'door Goering en de andere rijks ministers, generaals en partijleiders. De menigte, 'die zich bad opgesteld m Het sportvliegtuig P.H.A.P.N. van de Ned. Luchtvaart School vloog Dinsdagmiddag nabij Schiphol tegen het dak van een buis, waarna bet aan den rand van een nabijgelegen sloot terecht kwam. D'e situatie na bet ongeluk Binnenland. De rijksmiddelen in Februari. De legering van de troepen lichting '38. Vreeselijk drama te Stratum. Buitenland. Rede van Mussolini. De Duitscihe Rijksdag bijeen geroepen. De 'buitenlandische politiek van Engeland. Pauze in bet offensief van Spanje. De spanning tusschen Polen en Litauen. O'ok wollen stoffen voor Japonnen, Man tels en Complets koopt U in HET STOFFENHUIS GOES. Op modegebied steeds TOONAANGEVEND (Adv.) langs den weg tusschen bet vliegveld en de kanselarij, kan op een millioen men- schien. worden geschat. Een ware orkaan van gejubel bege leidde de aankomst van den „Führer". Pauze in het offensief. De snelle opmarscb der opstandelingen in Aragon is thans gestaakt om de ver overingen te consolideeren. Te Caspe, dat nog niet geheel bezet is, hebben de regee- ringstroepen krachtiger tegenstand ge boden dan op eenig ander punt van den opmarscb. Regeeringsvliegtuigen hebben Aïcaniz aangevallen en er zijn daar doodien ge vallen. De D'uitsche ambassade te Londen pu bliceert een mededeeling, waarin wordt tegengesproken, dat 30.000 man van de S.A. en deskundigen van de weermacht naar Spanje zijn gezonden. De Franisch-Spaansche grens is, zooals reeds gemeld, gesloten. Aan de Franscbe zijde worden de maatregelen ter beveiliging voortgezet en verscherpt. Afdeelingen der mobiele gar de zijn opgeroepen. Aan de kust zijn de maatregelen zeer uitgebreid. Volgens berichten nit Barcelona is daar na de laatste dagen, en vooral on der de regeeringspersonen, een merkbare ontspanning ingetreden. Negrin heeft den ministerraad „belangrijk nieuws" gebracht uit het buitenland. In regeeringskringen verluidt, dat er groote hoeveelheden tanks, vliegtuigen en munitie voor de regeering zijn aan gekomen. JAPANSCHE BEZETTING DER CONCESSIES TE SJANGHAI GEVREESD. Hardnekkige geruchten doen de ronde te Sjanghai, dat de Japanners van' plan zijn de internationale nederzetting en de Franscbe concessie te bezetten. D'e spanning in verband hiermede is nog gestegen toen bekend werd, dat in de internationale nederzetting een bomaan slag was gepleegd. Weliswaar richtte de bom weinig schade aan, doch op bet mo ment, dat zij ontplofte, passeerde juist een auto met Japansche officieren. Men vreest dat de Japansche autori teiten dit feit als een aanleiding voor ge noemde bezetting zullen gebruiken. HET POOLSCH-LITAUSCHE CONFLICT. Reuter meldt uit Riga, dat volgens in lichtingen uit Litausehe bron verkregen, twee P'oolsc'he legerafdeelingen te Wilna zijn geconcentreerd. Men vreest dat de ontwikkeling een ernstig karakter zal aannemen. Minister Beck is gistermiddag te War schau teruggekomen. Men meent te we ten, dat geen enkele nota of ultimatum aan Litauen werd gericht. In sommige kringen te Warschau verwondert men zich over de in bet buitenland verspreide geruchten over de Foolsch-Litausche 'be trekkingen. DE ENGELSCHE POLITIEK TEGEN OVER OOSTENRIJK EN TSJECHO- SLOWAKIJE. In antwoord op de sprekers in bet Engelsche Hoogertruis, die vragen 'had den gesteld over de Engelsche politiek t'en aanzien van de gebeurtenissen in Oostenrijk beeft de minister van buiten- landsohe zaken, Lord Halifax, gezegd: De wereld staat op bet oogenblik tegen over de uitermate leelijke werkelijkheid dat noch verdragen noch bet internationale recht eenigen invloed hebben op de machtspolitiek en dat in deze sfeer kracht en geweld alleen beslissen. D'e wereld heeft op bet oogenblik te maken met een fait accompli als nooit te voren in de 1 geschiedenis.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1