Oe toestand in Oostenrijk. De radiorede van Minister Colijn. Geen eerbied voor het recht Groot-Brittannië's Luchtmacht. Dagblad voor de Provincie Zeeland De eerste oefentijd reeds voor de lichting 1938 verlengd. EERSTE BLAD De strijd in Spanje. ramma. I WOENSDAG 16 MAART 1938 52e JAARGANG - No. 141 Het a.s. plebisciet Hitier onverwacht naar MUnchen. „Het treffen van voorzorgsmaatregelen mag in dezen tijd niet worden nagelaten" Zal Polen aan Litauen een ultimatum sturen? Belangrijkste Nieuws ,n een koop: H, "W, L, (orloopend register Kruiningen: vrij- m openharen weg; IP. J. F. B. te Ber- of 10 d. h. op en langs de een rijwiel: J. V, of 4 d. h. er Verordening tot het natuurschoon 'sHL Arendskerke; lunitie voorhanden Rijswijk f5 en f 2 [verbeurdverklaring men vuurwapen en lmunitie. isingen ventverbod Ite Helder f 1 of 1 |r vergunning van ien verlofslocaliteit Ide G. te Vlissingen [er vergunning van zanguitvoering ge- :dam, J. G. A. te d. h. (Maart 1938. 1875 en 415.5 M. |0.20 v.m. VPRO,, 6.30—7.00 RVU,, jikenpr. 10.00 Mor- rb. in de Gontinu- L,Kinderen van ge- (30 Voor de werk- 12.30 VARA-Orkest Gram. 2.00 Knip- )uw. 3.00 Voor de 6.00 De Ramblers, ïaken wij van onze i. 7.10 Zang. 7.30 ons geloof". 8.00 (Ber. ANP., VARA- Radiotooneel. 9.10 [enkoor van „De solisten. 10.00 Ber. (a-Septet. 10.30 So- en piano. 11.30 301.5 M. NCRV- (nderwijsf. voor de It., gew. muz. (gr.- |Gelukw. 9.45 Gram. Gram. 11.15 Ens. Berichten. 12.15 nc. 1.30 Gram. 2.00 3.00 Chr. Lect. hg, piano en Gram. J Kinderuurtje. 5.45 Jtuinb.regl. 7.00 Be- pr. 7.45 Reportage, lerh. SOS-Ber. 8.10 fcnd van Chr. Zang- losthoek van Fries lus. „Petrus Dathe- RNP. 10.15 D'ampr. rmn.les 11.00 Gram. ëzing. M. 12.05 BBC-Nor- 1.35—2.20 Orkest, ■no. 4.20—5.10 Ves- 1 Henry Hall en zijn Ihten. 6.40 Voor de 1 kwintet. 7.35 Orgel- phonie-orkest, BBG- [15 Lit. muz. progr, 484 M. 12.50 en 1.30 Sa- 1.50—2.20 Gram. |Gram. 6.60 Gram. Konigm befiehlt Gram.. a. 12.50 en 1.30 Or- 5.20 en 5.50 0r- 7.35 Gram. 10.30 (fNDER. 1571 M. jrk. en solisten. I B0 Declamatie 110.20—11.20 Klein- IWEERBERICHT. den avond van 10 icht krachtige Z. tot lelijk kans op mlSl' lof betrokken, weinig I nachts en des oc ag kouder, nmiddag 3 uur. Jro Uitgave: N. V. Uitgever»-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J, J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen t 0.20 Losse nummers S cent Directeur - Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Advertentlën 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder Ietter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Dit is wel het meest benauwende in de groote gebeurtenissen van den laatsten tijd, dat er geen trouw en waarheid moer is, dat met de eisohen van 't r e o h t geen rekening wordt gehouden. Alleen het belang, het „sacro egois- mo" beslist. Niet 'het recht geeft den doorslag, maar de macht. Welbewust en opzettelijk wordt het recht met moeten getreden. Men herinnert zich hoe in het begin van den wereldoorlog plechtig bezegelde verdragen met een „vodje papier" op één lijn werden gesteld. Enkele lagen na den moord op Dollfuss in 1934, toen Mussolini met 50.000 man aan den Brenner stond, schreef de Itali- aansche „M ess ar ag o": „Slechts al te vaak zijn de beloften van de Duitsche regeering niet nageleefd ge worden. Wij zullen niet onderhandelen op voet van zedelijke gelijkheid met lie den, die op zóó cynische wijze de wetten van eer met voeten treden. Iedere regee ring in de wereld heeft thans het recht zich volle vrijheid van handelen tegen over Duitschland voor te néhouden". Maar enkele jaren later nam Italië de vrijheid om, zonder zich om de eischen Y..ü het recht te bekommeren, Abessynië met geweld te overmeesteren. Toen heeft Duitschland alle medewer king om het recht te handhaven gewei gerd. En in ruil daarvoor kon nu Hitier aan Mussolini telegratfeeren: „Ik zal dit" rustig toezien, dat een kleine staat onder den voet geloopen wordt i „nooit vergeten". Terecht is de opmerking gemaakt, dat de normen, gegrond op vaste zedelijke waarden, vrijwel zoek zijn geraakt in de internationale politiek. Dat is een veeg teéken. Dat is: het meest onrustbarende in dezen gespannen tijd. Er is geen grooter ramp dan de onder mijning van het recht. Wij weten niet wat de toekomst zal brengen. Het ziet er donker uit in de we reld nu de roep om rechtshandhaving zoo weinig weerklank vindt. Maar er is één lichtpunt. De Rechter der gansche aarde, Die den verdrukten recht doet, zal uiteindelijk het recht handhaven. Niet te vergeefs zegt Gods Woord: „De verwoesting der goddeloozen zal ze doorsnijden, omdat ze weigeren recht te doen!" liddag 3 u. aor fietsen: in. 775 Ten aanzien van de volksstemming, welke op bevel' van Hitier den 12den April in het voormalige Oostenrijk zal plaats hebben, hebben wiji reeds gemeld, dat de Joden hiervan zijn uitgesloten. De tekst van het stembiljet, dat wordt uitgegeven luidt: „Spreekt gij: u uit voor onzen Fuehrer Adolf Hitler en daarmede voor de op 13 Maar' 1938 voltrokken hereeniging van Oostenrijk met het Duitsche rijk?" Op den Heldenplatz te Weenien heeft gistermorgen om half 11 de plechtige ont vangst van Hitier door de stad Weenen Plaats gehad. Nationaal-socialistische formaties, vereenigingen en delegaties van arbeiders en kantoorpersoneel waren m grooten getale samengestroomd. Rijksstadhouder Seyss-Inquart heette dea Führer welkom. TiJéens de toespraak van Seyss-Inquart cirkelden vliegtuigen boven de menigte. Rede van Hitier. toespraak van Seyss-Inquart nam Hitler het woord: „In enkele dagen heeft zich binnen e Duitsche volksgemeenschap," aldus verklaarde hij, „een omwenteling voltrok- en, welke wij! thans wel in haar omvang ien, maar welker beteekenis eerst latere geslachten geheel zullen kunnen beseffen. Ik proclameer thans voor dit land zijn nieuwe missie. De oudste „Ostmark" van net Duitsche volk moet het jongste bol- erk van de Duitsche natie en daarmede van het Duitsche Rijk worden. Dit land is Duitsch, het heeft zijn mis- Dr. H. ColIJn Minister Colijn heeft zich gisteravond voor de radio met de volgende rede tot het Nederlandsche volk gericht De gebeurtenissen van de laatste dagen in het buitenland hebben ook op het Nederlandsche volk een diepen indruk gemaakt. Ook onze zorgen en moeiten zijn er door vermeerderd. Want al is het nu zoo, dat geen onmiddellijk oorlogsgevaar dreigt, al mag men er voor danken, dat ook deze wolk voorbij dreef zonder ravage over ons werelddeel aan te richten, het is niette min juist wat de Engelsche minister-president gisteren in het Lagerhuis getuigde, dat de jongste gebeurtenissen een effect moeten hebben, dat men thans nog wel niet met nauwkeurigheid bepalen kan, maar dat toch hierop neerkomt, dat het gevoel van onzekerheid en on veiligheid in Europa in sterke mate verhoogd is. Juist is ook wat de heer Chamberlain opmerkte, dat men zich weliswaar behoort te onthouden van al te haastige besluiten en van achtelooze woor den, maar dat zulks niet mag leiden tot veronachtzaming van de noodzakelijke voorzorgen. Het is niet nu voort het eerst, dat o o k de Nederlandsche regeering zich verplicht achtte om rekening te houden met de politieke spanningen om ons heen en om de voorzorgen te treffen die noodig werden geacht. Het feit, dat wij niet het geheele jaar door de beschikking hebben over geoefende militairen noopte reeds éénmaal nu twee jaar geleden tot een buitengewone voorziening van tijdelijken aard. Daarna heeft de regeering een wijziging van ons legerstelsel in overweging genomen, dat er op gericht was deze zwakke stee in ons defensiestelsel te doen verdwijnen en in gemeen overleg met de Staten-Generaal is de wet van 21 Februari 1938 tot stand gekomen, waarbij de duur van de eerste oefening voor de infanterie van 5x/2 maand tot 11 maanden werd verlengd. De aldus gewijzigde Dienstplichtwet is 5 Maart j.l. in werking getreden en daardoor is de weg gebaand om het geheele jaar te kunnen beschikken over een, zij het niet zeer sterke, voldoend geoefende troepenmacht, die in staat is het eerste verzet te bieden tegen aan tasting van ons grondgebied. Tot nu toe waren er vele maanden in het jaar, dat geen enkel verzet tegen plotselinge verrassingen mogelijk was. In het licht van het zeer snelle verloop van militaire acties als thans mogelijk bleek, mag zulk een toe stand onder de huidige omstandigheden geen dag langer bestendigd worden. Het is daarom, dat de regeering besloten heeft gebruik te maken van de bevoegdheid, die zij krachtens de gewijzigde Dienstplichtwet bezit, om den verlengden eersten oefentijd reeds te doen gelden voor de lichting 1938, dus ook voor dat deel er van, dat in het begin van October 1937 voor eerste oefening onder de wapenen is gekomen. Het gevolg hiervan is derhalve, dat dat deel der lichting 1938, dat 25 Maart a.s. met groot verlof naar huis zou zijn teruggekeerd, na dien datum onder de wapenen zal b 1 ij v e n. Aanvankelijk was dit de bedoeling der regeering niet. Zij hoopte, om allerlei redenen, dat zij de verlenging van den eersten oefentijd eerst zou behoeven toe te passen op de lichting 1939, waarvan het eerste deel in October a.s. onder de wapenen moet komen. De omstandigheden dwingen ons thans dat voornemen prijs te geven. De hoogste belangen van het land nopen daartoe. Voor sommigen zal dit regeeringsbesluit ongetwijfeld een teleurstelling zijn, maar ook zij zullen begrijpen, dat de algemeene politieke toestand niet toelaat om op-zien-komen te spelen; ook zij zullen inzien, dat het treffen van voorzorgen in dezen tijd niet mag worden nagelaten. En voor het overige ligt het in het voornemen van den minister van defensie om met ernstige persoonlijke belangen, met inbegrip van die van verwanten, zooveel als 's lands belang toelaat, ter dege rekening te houden. Ten slotte doe ik een beroep op het geheele vaderland om kracht te toonen door rustige aanvaarding van wat noodzakelijk is. En ik besluit met de bede, dat de Almachtige God ons werelddeel en daardoor ook ons vader land behoede voor een nieuw armageddon. sie begrepen, het zal haar uitvoeren en het zal door niemand overtroffen worden in trouw aan de groot-Duitscb e volksge meenschap. Als Führer en kanselier van de Duit sche natie en van het rijk, meld ik voor de historie thans het toetreden van mijn „Heimat" tot het Duitsche rijk." Een parade. Gistermiddag is een groote parade van Duitsche en Oostenrijksche troepen ge houden op den Heldenplatz. Alle wapens namen aan het défilé deel. Ohder de Duitsche troepen viel vooral op het regiment „Generaal Goering" en de tweede brigade taniks. De lijfwacht van Hitler in zwarte uni form en met witte handschoenen, besloot den stoet. De parade, die van 2 tot 4 uur duurde, werd door de menigte begeleid met een voortdurend „Sieg Heil". Terwijl de Oos tenrijksche afdeelingen zwak bewapend leken, kon van een waar Duitsch wapen- vertoon gesproken worden. De Duitsche luchtmacht nam een groot aandeel in het militaire feest. Een kwar tier lang was de lucht vervuld van het gebrom der vliegtuigen. Hitier vertrokken. Hitler is, na de feestelijkheden te "Wee nen, naar Muenchen vertrokken, waar hij even over zeven gisteravond arriveerde en door weermacht en partij plechtig ont vangen werd. Naar Havasmeldt, zou de Fuehrer het besluit, naar Muienchen terug te keeren, plotseling genomen heb ben. Eén uulr vóór zijta. vertrek werd door de „N.S. Telegraaf" nog medegedeeld, dat de Fuehrer nog eenige dagen in Oos tenrijk zou blijven, teneinde belangrijke beslissingen te nemen ten aanzien van de inlijving van Oostenrijk bij het rijk. Hitier zal zich naar Berlijn begeven. Ook de Duitsche minister van buiten- landscbe zaken, von Ribbentrop, is per vliegtuig naar Muenchen vertrokken. O'nder groote geestdrift zijn de grens palen te Salzburg verbrand en opge ruimd. Een symptoom van de snelheid waarmede Oostenrijk verdwijnt als een zelfstandig geheel. Goud- en deviezenvoorraden naar Berlijn. De goud- en deviezen voorraden van de Natio nale Bank van Oostenrijk, ten bedrage van totaal 410 millioen schelling, zullen in den loop van deze week naar Berlijn worden ver voerd! Verdere maatregelen. De eedsaflegging door militairen en autoriteiten vordert snel, De eedsformule luidt: „Ik zweer voor God met dezen hei ligen eed onvoorwaardelijk trouw aan Hitier, den Führer van het Reich en van het Duitsche volk, den opperbevelhebber van de weermacht, en ik zweer als trouw soldaat bereid te zijn te allen tijde mijn leven voor dezen eed te wagen." Himmler, de chef van de „Gestapo", heeft allerlei maatregelen getroffen om de Oostenrijksche politie te vereenigen met de Duitsche en haar geheel gelijk, aan de Duitsche te organiseeren. Von Ribbentrop heeft het beheer van het Oostenrijksche ministerie van buiten- landsche zaken op zich genomen. De zoo genaamde Oostenrijksche Ministers zijn dus knechtjes van Berlijn. Chamberlain weigert zich te binden. In het Engelsche Lagerhuis heeft Chamberlain ontkennend geantwoord op een vraag van Attlee, of hij1 in staat was een verklaring af te leggen over de regee- ringspiolitiek ten, opzichte van buiten landsche zaken. „Er is, aldus voegde Chamberlain aan zijn ontkenning toe, een nieuwe toestand ontstaan, die de aandacht van de regee ring zal krijgen, maar ik zou mij, niet gaarne binden aan een nieuwe, bepaalde en niet te wijzigen politiek." Maandag a.s. zal de conservatief Adams den eersten minister de vraag stellen, of bijl een bepaalden waarborg wil geven van de Tsjecho-Slowaaksche onafhanke lijkheid. De Franscbe ambassadeurs en gezan ten in Warschau en de hoofdsteden der landen der kleine entente hebben de re geeringen van Polen en der landen, die lid van de kleine entente zijn, medege deeld, dat Frankrijk volledig zal voldoen aan zijlui verplichtingen tot hulpverlee ning aan Tsjecho-Slowakije indien dit land zal worden aangevallen. De onderstaatssecretaris voor de En gelsche luchtmacht, Muirhead, heeft in het lagerhuis de begrooting voor de lucht vaart ingediend. De uitgaven worden geraamd op 103 millioen pond, waarbijl zijn inbegrepen de 'dertig millioen van de verdedigings- leening. Dit beteekent een vermeerdering der uitgaven met 25 pet. in vergelijking met het vorig jaar. „Wij zijn, aldus verklaarde Muirhead, wat onze toestellen van de eerste linie be treft, thans gekomen tot een aantal, dat ongeveer het midden houdt tusschen de 1500 toestellen, welke wij1 in Maart 1937 hebben moesten en de 1750, welke in Maart 1939 gereed moeten zijn. Er is reden te gelooven, dat zoowel ons personeel als ons materiaal beter zijn dan van eenige bui- tenlandsche mog endhei d." Met betrekking tot de geruchten om trent een Poolsch ultimatum aan Litauen verneemt het Duitsche Nieuwsbureau van welingelichte zijde: Men is besloten een ulti matum op te stellen, dat als: voorwaarden zal be vatten bet herstel der diplomatieke en consulai re betrekkingen, zoomede de erkenning van den sta tus quo door Litauen, d.w.z. Litauen zal definitief af moeten zien van Wilna. De beslissing zal pas na den vandaag te verwachten terugkeer van den Pöol- schen minister van buitenlandsche zaken Beek worden genomen. In welingelichte kringen te Warschau verklaart men, dat de regeering nog geen beslissing heeft genomen omtrent bet ul timatum dat aan Litauen zou worden gezonden. De Ministerraad zal direct na aankomst van Beek bijeenkomen om het incident van 11 Maart te bestudeer en. Binnenland. Radio-rede fan dr H, Colijn. De lichting 1938 blijft onder de wapenen. De toeslag op boter, Buitenland. Hitier naar München vertrokken. D'o toestand voor de Spaansche regeering precair? Dé Engelsche luchtmacht wordt versterkt. Doodvonnissen in Rusland voltrokken, Eén Poolsch ultimatum aan Litauen? Britsoh-Iersche besprekingen zonder re sultaat gebleven. Ook Ceintuurs. Sjaals, Kousen, Hand schoenen en Corsages koopt U in HET STOFFENHUIS GOES. Op modegebied steeds TOONAANGEVEND' (Adv.) Situatie der regeering uiterst kritiek. Uit betrouwbare bron verneemt Un. Press, dat Negrin, de minister-president der Spaansche regeering te Parijs een laatste poging doet, om Blum en Bon cour te bewegen tot een directe interven tie in Spanje. Negrin zal er de Fransche regeering zeer ernstig op wijzen, dat tengevolge van de laatste successen der opstandelingen de toestand in Barcelona verergerd is. Er zouden reeds onlusten hebben plaats gehad. D'e regeeringstroepen staan machteloos tegenover het moderne materiaal van Franco, zoo zou Negrin betoogd 'hebben. Naar verder verluidt, heeft de Fran sche regeering het verzoek van Negrin rijpelijk overwogen, doch de Spaansche vertegenwoordiging bericht, dat zij haar politiek van non-interventie niet zal ver anderen, zoolang andere mogendheden het zelfde principe blijven bandhaven. In Barcelona zou een paniek-stemming heerschen. Intusschen wordt uit Londen verno men, dat het Spaansche gezantschap al daar beslist ontkent, dat er in Barcelona een paniek zou zijn uitgebroken. Dat de Fransche regeering om interventie zou zijn gevraagd, wordt eveneens gedemen teerd. Het Spaansche gezantschap te Londen weet verder mede te deelen, dat het ministerie van buitenlandsche zaken te Barcelona bericht heeft ont vangen, dat Duitschland zich op een nieuwe interventie in Spanje voorbereidt. 30.000 man stormtroepen en officieren met speciale opleiding voor infanterie en artillerie zou den Duitsch 1 and met Duitsche schepen verlaten hebben met bestemming naar Spanje. D'it zal dan zeker de wederdienst zijn, die Hitier aan Mussolini bewijst. In Port Sendres, de Fransche haven ■aan de Middellandsche Zee, wordt het binnenloopen verwacht van een Fran sehen torpedojager, die 500 vluchtelingen aan boord moet hebben uit Barcelona en Valencia. Van de zijde der opstandelingen wordt vernomen, dat in de zes dagen, die het offensief aan het front van Aragon duurt, de troepen van Franco over een afstand van 100 km. zijn opgerukt over een frontbreedte van zestig km. De re geeringstroepen bieden nog slechts zwak ken tegenstand en laten groote hoeveel heden materiaal en talrijke gevangenen achter. 'Ook Raimundo, 15 km. oostelijk van Alcaniz, is bezet. Raimundo is een belangrijk knooppunt van wegen. Slechts de weg langs de kust blijft den regeeringstroepen nu nog open voor de verbinding tusschen Barcelona en Valen cia en Madrid. De bezetting van Raimundo door de nationalisten beteekent, dat de regee ringstroepen, die in centraal en noord Aragon staan vrijwel geheel zijn geiso- leerd. De situatie voor de regeering is gedu rende de laatste drie dagen uiterst cri- tiek geworden. Fransche oorlogsschepen naar Barcelona. De Fransche minister van buitenland sche zaken heeft geconfereerd met Blum en met dezen vanmiddag een bezoek ge bracht aan den oppersten oorlogsraad. Er is reden, om aan te nemen, dat deze -conferenties ver band houden met de mili taire situatie in Spanje, waar de republikeinse'he troepen

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1