HITLER TE WEENEN RADIOREDE VAM Dr. GOLIJN Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD Engeland keurt optreden van Duitschiand ten sterkste af. Ook Frankrijk breidt zijn bewapening uit. Tsjecho-Slowakije doet beroep op Londen en Parijs De strijd in Spanje. DINSDAG 15 MAART 1938 52e JAARGANG - No. 140 engelands defensieprogram zal worden herzien. De Minister President Dr. H. Colijn zal hedenavond om 7.50 u. een radiorede houden welke door beide zenders zal worden uitge zonden. Belangrijkste Nieuws Uitgave: N. V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, does Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 DirecteurHoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsprijs f2-.50 per kwartsa? Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeeiingen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Groote geestdrift. De klokken luidden. De tocht van Hitler van Linz naar Wee- nen is een triomftocht geworden. Van Linz tot St. Pölten stond de geheele weg zwart van de menschen, die den tijd kort ten met het zingen van spreekkoren en uitroepen. Het „éen Volk, éen Rijk, éen Leider" was niet van de lucht. Om kwart voor zes (Duitsehe tijd) is Hitier te Weenen aangekomen. De tocht ging langs een juichende haag van men schen. De klokken beierden hoog hoven het gejubel uit. Voor bet hotel Imperial, waar de rijks kanselier zijn intrek beeft genomen, be reikte de ovatie baar hoogtepunt. Zonder ophouden weerklonk het: „Wir wollen unsren Führer sehen, wil willen unsren Führer hörenl" Eten orkaan van enthousiasme stak op, toen de Führer ten slotte, na anderhalf uur, op het balkon van zijn hotel ver scheen. Hitier heeft daarop, van het balkon, een kort woord gesproken. „Niet alleen de twee m i 1- lioen menschen in deze s t a d," zoo zeide hij, „m aar ook de 75 millioen van ons volk in één rijk zijn diep bewogen door dit keerpunt in de geschiedenis. En zij allen leven in een gelofte: Wat er ook gebeuren moge, het Duiitsche rijk, zooals het thans bestaat, zal door niemand verbroken, door niemand meer ver scheurd kunnen worden. Geen bedreiging, geen nood geen geweld kan de zen, eed breken. Die eed wordt thans geloovend af gelegd door Duitscbers van Koningsbergen tot Keulen, van Hamburg tot W e e n e n." Een nieuwe landkaart van het Duitsehe Rijk. De Duitsehe bladen publiceeren reeds kaarten van het nieuwe rijk, waarop de DuitscbOostenrijksche grens is ver dwenen. Het rijk telt thans 73 millioen inwo ners. Hét Duitsehe leger is vermeerderd met de 100.000 man van bet Oostenrijksche bondsleger. Vluchtelingenstroom uit Oostenrijk. In alle aan Oostenrijk grenzende lan den arriveeren eindelooze stroomen vluchtelingen van allerlei gezindte, die zich in het buitenland willen vestigen. Vooral aan de Hongaarsche grens 'heersoht een buitengewoon groote drukte. Talrijke Oostenrijksche aristocra ten hebben daar een toevlucht gezocht. Tot ben behooren aartshertogin Adelai de en de aartshertogen Ernest en Felix van Habsburg, die vermoedelijk spoedig naar het kasteel Steenockerzeel in België zullen vertrekken. Ook talrijke Joden ko men in Hongarije aan. De controle aan de Hongaarsche grens is opnieuw ver scherpt. Te Warschau komen talrijke Poolsche Joden aan, Er woonden in Oostenrijk tot nu toe ongeveer 24.00 uit Polen afkom stige Joden, van wie de meesten vermoe delijk naar olen zullen terugkeeren. In Zwitserland arriveeren eveneens on telbare vluchtelingen, ie Bern komen voortdurend treinen uit Oostenrijk aan met reizigers, die zich in Zwitserland of frankrijk willen vestigen. Ook aan de Zwitsersche grens is een strenge bewa king ingesteld. In het Engelsche Lagerhuis heerschte gistermiddag groote spanning over de verwachte rede van den Minister-presi dent Chamberlain. De tribunes der diplo maten waren dicht bezet. Toen Chamberlain binnenkwam werd fti] met groot gejuich ontvangen. De premier begon, met een overzicht te geven van de gebeurtenissen der laatste weken en legde er den nadruk op, dat, wat er ook in de bijeenkomst van Hitier en Schuschnigg te Bercbtesgaden was verhandeld, één ding zeker was, n. 1. dat dit op de basis was ge weest van Oostenrijk's on- afhankelijkheid in over eenkomst met het verdrag van Juli 1936, waarbij Duitsch iand O', a. de onafhankelijk- heid van Oostenrijk erken- d e. Hij zette daarna uiteen, dat de Oosten rijksche kanselier tot het houden van een plebisciet bad besloten, wat onwelkom bleek te zijn aan de Duitsehe regeering en aan de Oostenrijksche nationaal-socia- listen en ging daarop voort de gebeurte nissen te verhalen, die er op waren ge volgd, waaruit bleek, dat Duitschl'and de ultimatums aan Oostenrijk had gesteld, waarna de Oostenrijksche kanselier ver klaard bad te zullen bukken voor de over macht. Later deelde Chamberlain mede, dat lord Halifax den Duitschen minister van Buitenlandsche Z'aken op 10 Maart een ernstige waarschuwing bad gegeven. Lord Halifax had hem verder gezegd, dat de Britsche regeering er de grootste waarde aan hechtte, dat het plebisciet zonder inmenging of intimidatie werd ge houden. Op den avond van 11 Maart heeft de Britsche gezant in de sterkste be woordingen het optreden van Duitschiand tegeneen onafhankelijken staat ge laakt en gewaarschuwd tegen de reacties die het zou hebben. Hij las daarop het antwoord voor, dat baron von Neurath 'had gegeven op dit protest en waarin deze uit naam van de Duitsehe regeering verklaarde, dat Groot Brittannië niet het recht had de rol van beschermer van de onafhankelijkheid van Oostenrijk op zich te nemen, want de ver houding tusschen Duitschiand en Oosten rijk was een zoodanige, dat dit moest be schouwd worden als een interne aange legenheid van het Duitsehe volk. In zijn schrijven legde von Neurath er den nadruk op, dat het zenden van troe pen uit Duitschiand pas geschiedde na een verzoek van de Oostenrijksche regee ring en dat, staande tegenover het drei gende gevaar van een Moedigen burger oorlog in Oostenrijk, de Duitsehe regee ring besloot aan dit beroep gevolg te ge ven. Het schrijven besloot met te zeggen, dat elke poging van een derde partij om op de o n't wikkeling van den toestand in O' ostenrijk invloed uit te oefenen ge- vaarlijike oons ekwenties zou kunnen 'hebben. Na het schrijven van von Neurath te hebben voorgelezen, ging Chamberlain voort: „Ik moet terstond de bewering van von Neurath weerleggen als zou de Brit sche regeering niet het recht hebben om zich te interesseeren voor de onafhanke lijkheid van Oostenrijk. Het belang van de Britsche regeering in deze kwestie kan onmogelijk ontkend worden. In de eerste plaats zijn Groot Brittannië en Oostenrijk leden van den Volkenbond en hebben zij, gelijk ook de Duitsehe regeering, verdra- gen onderteekend, welke bepaalden, dat de onafhankelijkheid van Oostenrijk on aantastbaar was, tenzij met goedkeuring van den Volkettbondsraad. Nog geheel hiervan afgezien dient de Britsche regee ring steeds geinteresseerd te zijn in de gebeurtenissen in Midden-Europa". Het komt ons voor, dat de methoden, die in Oos- tenrijk zijn toegepast, ern stig veroordeeld moeten worden en dat degenen, die moeten waken voor het behoud van den Euro pee schen vrede, er ernstig door geschokt zullen zijn. Hetgeen gebeurd is, kan niet nalaten een nadeeligen invloed uit te oefenen op de hoop der Britsche regeering om tot een oplossing der conflicten tusschen de na ties te geraken. Sprekende ovèr de houding van de Tsjechoslowaaksche regee ring ten opzichte van de gebeurtenissen in Oostenrijk verklaarde Chamberlain, dat de Tsjechische regeering de Britsche regeering er van in kennis heeft gesteld, dat ofschoon het haar vurige wensch is, in de best mogelijke betrekkingen te leven met Duitschiand, zij de ontwikkeling der gebeurtenissen in Oostenrijk met de groot ste aandacht volgt: Ik heb vernomen aldus Chamberlain dat Göring 11 Maart j.l. den gezant van Tsjechoslowakije heeft medegedeeld, dat de IDuitsche regeering er naar streeft de betrekkingen met Tsjechoslowakije te verbeteren. 12 Maart j.l. heeft Göring den gezant mede gedeeld, dat de Duitsehe troepen, die Oostenrijk binnenrukken de strikte order hebben gekregen om opeen afstand van ten minste 15 km van de Tsje choslowaaksche grens te h 1 ij v e n. Denzelfden dag ontving de Tsjechische gezant te Berlijn van Von Neurath de verzekering, dat Duitschiand zichzelf ge bonden acht door de Duitseh-Tsjechoslo- waaksohe arbitrage-conventie van Octo ber 1925. Terugfceerende tot het Britsche stand punt ten opzichte van Oostenrijk zeide Chamberlain, dat de Britsche regeering altijd duidelijk gemaakt heeft, dat zij de toepassing van methoden van geweld tot oplossing van het Oostenrijksche probleem zou afkeuren. Hij vervolgde met te zeggen dat het een hard feit is, dat niets deze actie van Duitschiand kon tegenhouden, „tenzij wij1 en anderen met ons bereid ge weest waren geweld te gebruiken". Deze gebeurtenissen kun nen de Britsche regeering evenwel niet onverschil lig laten en ziji zullen ge volgen hebben, die nog niet kunnen worden overzien. Wij moeten den nieuwen toestand hel der, maar met een koel hoofd onder oogen durven zien. Ten slotte sprak Chamberlain nog over het Britsche defensieprogram. „Wij hebben altijd duidelijk gemaakt, zeide hij, dat het een soepel programma is en dat het van tijd tot tijd zou moeten worden herzien. Thans hebben wij besloten tot een nieu we herziening over te gaan en te zijner tijd zullen wij bekend maken, welke ver dere stappen wij noodza- kelijk zullen achten. Merkwaardig was, dat Chamberlain misschien het luidste applaus kreeg toen hij aankondigde, dat het herbewapenings programma zou moeten worden herzien. Duitsehe commentaar op Chamberlain's rede. Het Duitsehe nieuwsbureau deelt semi- officieel mede: „De verklaringen, door den Britschen minister-president in het La gerhuis afgelegd, hebben in politieke krin gen hier in zooverre geen verrassing ge wekt, daar zijn argumenten reeds uit een protest der EngelsChe regeering bekend waren. Niettemin betreurt men het, dat Chamberlain, ondanks de inmiddels van Duitsehe zijde verstrekte opheldering van de feitelijke gebeurtenissen, niet heeft kunnen besluiten tot een herziening van zijn standpunt, dat niet alleen in het ge heel geen aandacht schenkt a.an het zelf beschikkingsrecht van Oostenrijk, maar tot de verrassende opvatting komt, dat dit onvervreemdbare recht van ieder vrij volk een gevaar voor den vrede beteekent, terwijl Duitschiand het eerbiedigen der vrijheid en der levensnoodzakelijkheden van ieder volk tot grondslag van zijn bui tenlandsche politiek gemaakt heeft. Maatregelen van het nieuwe bewind te Weenen. In gezaghebbende kringen wordt ver klaard, dat de Duitsehe wetgeving be treffende de Joden zal worden toegepast op de niet-Ariërs in Oostenrijk. De onderwijsautoriteiten deelen mede, dat de scholen te Weenen tot nader aan kondiging gesloten zullen zijn. Alle lieden der nationaal-socialistisohe partij zijn uitgenoodigd schriftelijk mede- deeling te doen van de schade, die zij ge leden hebben tengevolge van het optreden der vorige regeering. Victor Lutze, de chef van den genera- len staf der S. A. is te Weenen aangeko men om de leiding der Oostenrijksche S. A. op zich te nemen. De Oostenrijksche weermacht is he- eedigd. Alle studenten-organisaties zijn ontbon den; de leden zullen in den nat.-soc. stu- denlenbond worden opgenomen. De bevoegde autoriteiten houden zich thans bezig met de voorbereiding van een nieuw monetair stelsel voor Oostenrijk, welk stelsel een monetaire unie met Duitschiand op de basis van den tegen- woordigen koers van 40 rm voor honderd schellingen zou nabij komen. Men weet nog niet, of de schellingen in omloop zul len blijven of dat zij door rijfcsmarken zul len worden vervangen. Officieel wordt gemeld, dat de hondsi- regeering ter verhindering van de poli tieke kapitaalsvluoht een wet heeft aan genomen. Gisteren zijn afdeelingen van het Oos tenrijksche leger te München aangeko men, waar zij geestdriftig werden ont vangen. „Alles voor Oostenrijk zonder Schuschuigg". Onder deze leuze werden na de verovering van Oostenrijk door het nationaal-socialisme groote betooging'en gehouden. Binnenland. 9 Oostenrijksch gezant in Den Haag gaat heen. De prijs der spoorweg-abonnementen. Opening der Jaarbeurs. Buitenland. Hitier te Weenen. Chamberlain veroordeelt ten sterkste de daad van Duitschiand. Spanning tusschen Polen en Litauen. Tsjecho-Slovakije zoekt den steun bij En geland en Frankrijk. Uitbreiding van bewapening in Engeland Ook Zijden Stoffen voor Avondjaponnen en Bruidskleeding koopt U in HET STOFFENHUIS GOES. Op modegebied steeds TOONAANGEVEND (Adv.) De Fransche regeering zal om dringende goedkeuring verzoeken van suppletoire ere dieten voor de uitbrei ding van het bewapening - program en de fabricage van oorïogsmaterieel bespoedi gen. Deze mededeeling is door den premier Léon Blum gedaan in een onderhoud met het bestuur van 'het Fransche vak verbond. De premier gaf een uiteenzet ting van den ernst van den huidigen toe stand en de verplichtingen, die daaruit voor de regeering voortvloeien. In over leg met den minister van Defensie is be sloten, suppletoire credieten te vragen, terwijl den arbeiders wordt verzocht mede te werken bij de bespoediging van de wapenfabricage. Het bestuur van het vakverbond heeft geantwoord, dat de arbeidersklasse be- reitbis mede te werken, wanneer de toe gestane rechten en waarborgen geëerbie digd worden en wanneer niet alleen van de arbeiders medewerking wordt ge vraagd. Ook met de vertegenwoordigers der industrieën, welke voor de nationale ver dediging werken, zal een bespreking plaats hebben ter bespoediging van den aanmaak van oorïogsmaterieel. Uit goed ingélichte bron heeft United .Press vernomen, dat de regeering van Tsjechoslowakije zich tot de regeeringen van Londen en Parijs heeft gewend in verband met de recente gebeurtenissen in Oostenrijk. Praag zou gevraagd hebben, dat Engeland en Frankrijk een gemeenschap- pel ij 'k e verklaring afleggen, dat zij onmiddellijk hande lend zullen optreden, in geval Duitschiand inbreuk zou wil len maken op de onafhanke- lijkheid van Tsjechoslowa- k ij e. De Fransche regeering heeft don Tsje- chischen gezant de verzekering gegeven, dat Frankrijk aan alle ver plichtingen van het Franseh- Tsjechische verdrag ten volle zal voldoen. Franco's troepen dringen op. Om 1 uur gistermiddag bevonden de opstandelingen zich nog slechts op 30 km van de Catalaansche grens. Om 10 uur gistermorgen zijn ze Alcaniz binnenge rukt. Alcaniz is het militaire hoofdcentrum van de omgeving en oen belangrijk knoop punt van den levensmiddelentoevoer van alle linies der regeeringstroepen aan het Aragon-front. Bij deze successen viel den opstande lingen vele krijgsgevangenen en een groo te hoeveelheid oorlogsmateriaal in han den. Franco's luChtwApen ontwikkelt een buitengewone activiteit. D'e vliegtuigen hombardeeren verscheidene steunpunten en verzorgingsstations van de regeerings troepen in het achterland. HET OPSLUITEN VAN Ds NIEMOLLER. In Duitsehe Protestantsche kringen is men zeer begaan met 'het lot van ds Nie- möl'ler. In de kerken, waar aanhangers van de belijdeniskerk voorgaan, is Zon dag een in krachtige bewoordingen ge steld manifest voorgelezen over het op sluiten van ds Niemöller in een concen tratiekamp. In het manifest werd gezegd,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1