HITLER TE Bergen op Zoom en de visscherij op de Oosterschelde. Onderwijs. Liberale heroriënteering. Radioprogramma. EERSTE Engeland keurt van Duitschla sterkste NOORD-BEVELAND. DINSDAG 52e JAARGia defens engelands t zal worden Dr A. Grijns schrijft aan het „Vader land" De Bergenaren oftewel „krabben" kun nen er zich op beroemen een visscherij uit te oefenen, die men elders in ons land tevergeefs zoekt, n.l. de weervis- scherij. Een weer bestaat uit twee 400—1400 M. lange heiningen van eiken of berken staken, dicht opeen geplant in den bodem der Oosterschelde, samen een V vormen de, waarvan de punt naar het diepere gedeelte wijst en de armen uitloopen op de bij laagwater droogvallende oevers of zandplaten. Bij opkomend water zoekt de visch de ondiepe kanten op en geraakt ongemerkt achter de vleugels van de weer; treedt vervolgens de eb in, dan trekt zij zich terug naar het diep. Achter waarts is haar de pas dan afgesneden door den inmiddels boven gekomen bo dem en zijdelings door het weerhout, zoodat de eenige kans op ontsnappen gezocht wordt in de punt van de weer. Hier drijven de visschers tegen laag water hun buit met een net naar de smalle opening, waarin de fuik bevestigd is. Deze even simpele als doeltreffende wijze van vischvangst stamt uit oeroude tijden en is over de geheele wereld be kend, o.a. ook in onze Oost. Op de Schelde kan zij echter niet van zoo ouden datum zijn, daar de weeren in hoofdzaak staan op terreinen, die omstreeks 1500 nog be woond waren en eerst bij den St. Felix- vloed op Zaterdag 5 November 1530 ver zwolgen werden. Zij vormden een stuk van Zuid-Beveland, de zoogenaamde Oostwatering tuschen Ierseke en Bergen op Zoom ter grootte van 1287 ha. In 1570 volgde het Noordland. Bij de satisfactie van 1579 schonk Willem I de Reimers- waalsche visscherijen op het verdronken land definitief aan Bergen op Zoom. Dit voorkwam echter niet, dat er later, bij voorbeeld in 1779, heftige ruziepartijen tusschen Bergen op Zoom en Tolen ont stonden over het bezit der weeren. De visscher noemt alléén de ansjovis visch en de rest onvisch d.w.z. minder waardige visch. Inderdaad is voor hem de asjovis van overwegend geldelijk belang. De Bergen op Zoonmsche ansjo vis is in binnen- en buitenland beroemd, hetgeen zij dankt aan de zorgvuldige be handeling, die zij bij het inleggen onder gaat. De vangst is zeer wisselvallig. Over 19291936 liep de opbrengst per seizen van 16.000 tot 194.000 gulden. Tot de onvisch behoort de bekende en zeer gezochte panharing, die het seizoen meestal opent. Later komen de geepen, de roggen en tenslotte de makreelen. Een bezoek aan een weervisscherij op een mooien, stillen, zonnigen zomerdag is stellig de moeite waard. Heeft men het geluk een overvloedige ansjovisvangst mee te maken, dan staat men verstomd van den rijkdom der zee. Behalve in de weeren vangt men ook nog visch op andere wijze. De Toolsche visschers zetten hun botnetten uit rondom de droogvallende platen en rapen bij laagwater de bot op, die achter het net op 'tzand of beter gezegd ingegraven in 'tzand is achtergebleven. Ook mosselen en alikruiken of kreu kels worden door de Tolenaren in Bergen op Zoom verkocht. De eerstgenoemde hebben in vroeger tijden aanleiding ge geven tot heftige vechtpartijen tusschen de inwoners van beide plaatsen. In een boekje van Mr van Mansfeldt uit 1805 wordt deze „mosseloorlog" beschreven. Voorts levert de Schelde aan Bergen op Zoom nog lamsooren en zeekraal, die op de schorren groeien en als groenten ge geten worden. De oestercultuur is een oude liefde van Bergen op Zoom, die echter op een schei ding is uitgeloopen. Voor 1870 was er van oestercultuur nog geen sprake. Omstreeks dat jaar echter begon men naar het voorbeeld van andere landen, vooral Frankrijk, te trachten de in Juni rijkelijk in het Scheldewater rondzwemmende oesterlarven bij den broedval te doen aanslaan op gekalkte dakpannen om die kleine oestertjes dan op te kweeken tot consumptieoesters. De tot het Staatsdomein behoorende vrije gronden werden nu ingedeeld en verpacht aan de kweekers, die behalve terrein voor het winnen van het oesterbroed ook on diepe perceelen noodig hadden, teneinde daar hun oesters snel te doen groeien en diepere perceelen om den volwassen oesters het noodige embonpoint bij te brengen. Bovendien moest men aan den wal sorteer- en pakloodsen en oesterput ten inrichten, bestaande uit gemetselde bakken, die van buiten af door sluizen geregeld versch water uit de Schelde bin nen krijgen en dat er bij laag water weer op aflaten, om er den voorraad consump tieoesters in ujt te leggen in afwachting van bestelling. Weldra ontstonden er verscheidene oesterbedrijven tusschen het Bergsche havenhoofd en de stad met uitstekend ingerichte oesterputten. Maar lang heeft deze toestand niet mogen duren. Naar mate meer hygiënische begrippen veld wonnen, leerde men gaandeweg inzien, dat rauw gegeten oesters een groot ge vaar voor de gezondheid opleveren, wan neer zij in verontreinigd zeewater ge legen hebben. Het bestuur der Vissche rijen op de Zeeuwsche Stroomen vatte namens den Staat de zaal grondig aan, be paalde langs bacteriologisc'hen weg welke oesterperceelen en -putten voldoende zui ver waren, stelde een certificaat van onbesmetheid in voor de daaruit afkom stige oesters en verbood de verzending van oesters zonder dit certificaat. De putten te Bergen op Zoom werden onderzocht; het resultaat was vernieti gend. In December 1906 werden alle oesterputten definitief afgekeurd. Tegen wil en dank had de stad door haar eigen afvalwater, dat uit de havengeul in ver scheidene putten liep, een bloeiende in dustrie vernietigd. de beide directeuren van de Twentsche Bank zich bereid verklaarden het secre tariaat waar te nemen. De heeren van Krieken en Haasdonk werden bij accla matie gekozen. Herkozen werden als bestuursleden de heeren van Ballegoijen, Gelderman en de Kok. Naar aanleiding van het punt: Propa ganda '38, zei de voorzitter, dat een nieu we brochure in voorbereiding is. De heer Verwer zei teleurgesteld te zijn en had meer plannen verwacht. Spr. vroeg wat de afd. in 1937 deed en of het wel gewenscht is geweest, dat reclame voor Amerikaansch bezoek aan Oud-Vos meer is gemaakt. De voorz. verweet den heer Verwer, dat hij onzakelijke critiek uitbracht. Dank zij de gemaakte reclame, komt er nu een schip met 600 personen, ook naar Zuid- Beveland. De heer Houtekamer lichtte dit punt nader toe. De propaganda voor Oud-Vos meer, sluit propaganda voor Goes en het geheele gewest in. De heer Haasdonk wees op 'tnut van een suggestief foldertje. Vorig jaar is het bezoek van Belgen er door gestimuleerd. Na eenige besprekingen hierover me moreerde de voorz. de komende Land bouwtentoonstelling te Goes. De vereeni- ging meende eenige feestelijkheden te moeten organiseeren en zocht daarvoor de medewerking van „Hanze" en „Han delsbelangen". Een commissie werd in gesteld, maar nu is bericht van die com missie ingekomen, dat ze haar taak neer legt, daar „Handelsbelangen" zich terug trok en ze over te weinig financiën be schikken kan. De voorz. zei dit te betreuren, waarbij de heer Houtekamer zich aansloot, die in korte trekken schetste wat er te be reiken zou zijn, wanneer men den Prins uitnoodigde en een Jacoba van Beij eren- feest met een défilé in elkaar zette van antieke boerenwagens, met het oude beslag en bemand met boeren en boerin nen in de vroegere mooie costumes. De voorz. meende, dat V.V.V. zelf mis schien iets bereiken kan. De heer Haasdonk gelooft, dat de wrij ving tusschen Z.L.M. en middenstand oor zaak van het falen der commissie is. De heer de Kok merkte op, dat de Hanze bereid is subsidie te geven. Aangedrongen werd samenwerking met de Z.L.M. te zoeken en subsidie te vragen aan de K. v. K. Besloten werd nog eens met „Handels belangen" te praten; met een f500 zou al een goed program in elkaar zijn te zetten. Bij de rondvraag dankte de heer Houte kamer voor de vriendelijke woorden tot hem gericht. Spr. zei, dat hij altijd met groot genoegen in het belang van V.V.V. en dit gewest heeft gewerkt. Spr. wensch- te de vereeniging veel succes. Hierna sluiting. Kruiningen. Vrijdagavond vergaderde het feestcomité in slotvergadering. D'e voorzitter dhr II G. Baarens memoreer de het geslaagde feest bij de geboorte van Piinses Beatrix en roemde de goede samenwerking. De penningmeester dhr A. J. Kostense deed rekening en verant woording en sloot met een batig saldo van f25.01. De voorzitter hoopte, dat bij het a.s. 40-jarige regeeringsjubilieum van H. M. de Koningin weer op aller medewerking mag gerekend worden. Ierseke. Een meevaller. De mos selkweekers zijn ten tweede male in dit jaar verblijd met een extra uitkeering van het Centraal Verkoopkantoor te Bergen op Zoom. Ontvingen ze de eerste maal 10 ct., de tweede maal was dit 15 ct. per 100 K.G. geleverde mosselen (tot 1 Jan 1938). De C. J. M. V. was Vrijdagavond in feestelijke jaarvergadering bijeen onder leiding van den heer Dolaard. Na afhan deling der huishoudelijke zaken gaf de mandolineclub eenige nummers ten beste, afgewisseld door voordrachten. De secre taris van de C.J.M.V. sprak over „De Jeugd en het eenige noodige". Wolphaartsdijk. In het laatst der vo rige week hield de weegbrug Eendracht een algemeene ledenvergadering. D'e totaal-ontvangsten van leden be droegen f 556,44, van niet-leden f 1317,20, totaal weegloon f 1873,64. Besloten werd om de weegloonen onge wijzigd te laten. Het salaris van den we ger werd opnieuw vastgesteld op 50 pet. van het weegloon. Besloten werd tot uit keering van 40 pet. dividend. Door dhr K. Saaman werd tot het be stuur het verzoek gericht een aandeel van iemand die reeds lang buiten de gemeente woont, over te mogen nemen, daar door hem een groot kwantum over deze brug gewogen wordt. Het bestuur stelde voor afwijzend te beschikken, als zijnde in strijd met art. 22 van het reglement. Hierover ontspon zich een heftige dis cussie tusschen dhr W. Polderman en een deel van het bestuur. Dhr Polderman zeide o.m. dat hij1 volmacht had een aan deel van iemand die reeds lang buiten de gemeente woont te verkoopen. De voor zitter, aldus Spr., meent te handelen naar art. 22. Welnu leest dan verder dit art. De tweede alinea houdt in dat geen aan- deelen geldig zijn wanneer iemand reeds lang buiten de gemeente is. D'hr Polder man meende, gezien het groote verschil in weegloon van leden en niet-leden, dat het gevaar niet denkbeeldig is dat er een tweede brug gesticht wordt. Het bestuur bleef afwijzend tegenover het verzoek staan. Zaterdagmiddag had bij den molen op het dorp een botsing plaats tusschen twee wielrijders. Een hunner reed zeer hard en nam de verkeerde zijide van den weg. Beiden rolden over den weg en een hunner bleef liggen. IJlings werd een ge neesheer gehaald die den patiënt, die aan hoofd en handen gewond was en hevig bloedde, per auto meenam en na hem verbonden te hebben, naar zijn ouders te Oud-Sabbinge vervoerde. Bij de bocht waar de aanrijding plaats vond heeft men zeer weiDig uitzicht. Driewegen. Vrijdagavond hield de Geref. Knapenvereeniging „Samuël" haar jaarfeest onder leiding van Aug. Nijsse. Uit de verslagen bleek, dat de vereeni ging bloeit. Verder werden opstellen ge leverd over Bijbelsche-, Vaderlandsche- en Kerkgeschiedenis. Ook enkele voor drachten en samenspraken werden uit gevoerd. De tractatie was niet vergeten. Borsele. Vrijdagavond werd in de ge meentewoning een propaganda-avond gehouden ten behoeve der vereeniging Lffatha (Christelijk instituut voor doof stomme kinderen te Voorburg). Na de lezing kon een 26-tal personen als con tribuant worden geboekt. De Chr. Zang- vereeniging verleende haar medewer king. Interressante vondst op de Emelisse- weië onder Kolijnsplaat. Bijl de afgraving van de weide, waar het vroegere dorp Emelisse onder Ko lijnsplaat heeft gestaan, is een zeer be langrijke vondst gedaan. Er zijn n.l. drie grafkelders bloot gekomen, waarvan de eerste twee opgeruimd zijn. De laatste tombe, die ook de grootste was, bleef ge spaard. De kelder is gebouwd in boogvorm of ongeveer half rond. De lengte bedraagt 2,70 M., de hoogte plm. 0,80 M. en de breedte 1,35 M. De grafkelder is gebouwd van z.g. oude moppen, 30X14X7 c.M. groot. Ook de 'wee opgeruimde waren van dit soort steen vervaardigd. In de twee reeds genoemde kelders zat een massa grond. Ook lag in iedere kelder een geraamte van een mensch. Deze ske letten zullen stellig afkomstig zijn van hoogwaardigheidsbekleeders van het klooster, dat hier eenmaal stond. De vondst is uit oudheidkundig oog punt buitengewoon belangrijk, daar Emelisse een dorp was, waar men vele officieele instellingen vond. Zoo werd er b.v. in 1216 gesproken van een parochiekerk. Verder was er een gasthuis, dat in 1230 voor het eerst ver meld werd. Ook was er een nonnenkloos ter van de orde der Cistercijnzen, dat „Onze Lieve Vrouwekamer van Noord elijke" heette en waarvan in 1241 melding werd gemaakt. Nu vertellen sommige kroniekschrijvers, dat deze nonnen in 1530 met den Sint Felixvloed Emelisse hebben verlaten, doch dit schijnt onjuist te zijin. De kloosterlingen werden n.l. door den hoogen vloed van 1288 bedneigd en zijn toen met have en goed naar Aagte- kerke op het huis Waterlooswerve gaan wonen. De gevonden grafkelders zijn dus afkomstig uit de 13de eeuw. Het Zeeuwsch Genootschap voor K. en W. te Middelburg en andere instellingen zijn met de interessante vondst in ken- nis gesteld. Deze week wordt de grafkel der door deskundigen geopend en onder zocht. 's Heer Abtskerke. Mej. S. C. A. Blan ker, kweekelinge met akte aan de open bare school alhier heeft tegen 1 April a.s. eervol ontslag als zoodanig aange vraagd. De liberale Tweede Kamer-fractie de heer Van Lith de Jeude nam aan de stemming niet deel heeft, hoewel de leider, de heer Bierema, in eerste instan tie een eenigszins afwachtende houding had aangenomen, gestemd tegen de Be- drijfsvergunningswet. De „Avondpost" lucht hierover als volgt haar hart: Het eerste liberale geluid na het her- oriënteerings-congres, het eerste geluid van de nieuwe (zegge: nieuwe) liberale politiek is dus weer: neen. Geheel in de lijn van de negatieve staatkunde, die de liberalen in de laatste jaren hebben ge voerd. Schouder aan schouder stond men gisteren weer met nationaal-socialisten en staatkundig-gereformeerden. "Wij zul len er maar niets meer van zeggen. Het is sprekend genoeg. Wij voelen alleen nei ging, een 'klein beetje te spotten met ons zelf, dat wijl inderdaad, na de beslissing van het congres, nog hebben geloofd dat er zich iets ten goede gewijzigd had in de liberale politiek. Maar aan den ande ren kant hebben wij onmiddellijk geschre ven: hoe goed het woord ook is, de nieu we geest zal uit de daad moeten blijken. Vrijdag hebben wij daarvan een voor beeld gezien. Als van ouds. legen. Wat is er veranderd? Bij het oversteken gedood. Zaterdag is de 28-jarige A. S. uit War mond ten gevolge van onvoorzichtig oversteken op den nieuwen rijksstraat weg te Oegstgeest, door een vrachtauto aangereden. De man was vrijwel onmid dellijk dood. Firma voor f17.000 bena deeld. De grossiersfirma Kamphuys en Gebroeders Van Pelt te Zaandam heeft bij de recherche aldaar aangifte gedaan, dat een harer vertegenwoordigers in de jaren 1935, 1936 en 1937 belangrijke be dragen verduisterd heeft, tot een totaal bedrag van 16 a 17.000 gulden, meldt de „Tel." De onregelmatigheden werden reeds het vorige jaar ontdekt, toen de reiziger zich ongeveer f 10.000 aan geïnde gelden had toegeëigend. Niettemin had de firma den vertegenwoordiger, en Zaandammer, in dienst gehouden, onder voorwaarde, dat hij zijn leven zou beteren en weke lijks tien gulden zou terugbetalen. De man is helaas op denzelfden voet voortgegaan, met het gevolg, dat op ze ker oogenblik ontdekt werd, dat er nog 6 a 7000 gulden verduisterd waren. Nog heeft de firma toen niet onmid dellijk aangifte bij de politie gedaan. Zij ontsloeg den vertegenwoordiger wel, doch verklaarde zich bereid de zaak niet aan te geven, indien de man zich aan een te treffen betalingsregeling zou houden. De zaak is thans in handen der recherche gekomen, omdat de -fraudeerende verte genwoordiger in gebreke bleef. Zijn arrestatie is te verwachten. Een geval van papegaaien ziekte. T'e Bloemendaal heeft zich een geval van papegaaienziekte voorgedaan in het gezin van het gemeenteraadslid B. De echtgenoote van den heer B. leed gedurende ruim tien dagen aan hevige koortsen en men dacht aan griep. Hier na verliep een week zonder dat teinpe- ratuursverhooging werd waargenomen. Toen echter manifesteerde de ziekte zich met groote hevigheid. D'e diagnose werd gesteld door prof. Snapper te Amster- dam. Vermoed wordt, dat de patiënte de ziekte heeft opgeloopen bij kennissen die een papegaai hebben. In Spanje beviel het hem niet. Door de politie te Princenhage is aangehouden de 34-jarige U. uit Tege- len, die zonder middelen van bestaan rond zwierf. Uit het verhoor hem door de politie afgenomen bleek, dat U. een 9-jarigen dienst bij het Ned.-Indische leger achter den rug had en na zijn ont slag naar Parijs was gegaan met het doel zich daar te laten werven voor Spanje, waar hij als ziekenverpleger wilde dienst nemen. Het gelukte hem verbinding te krijgen met een werfinstan- tie en met verkregen handgeld werd de reis naar Spanje aanvaard. Te Barce lona echter wenschte men geen gebruik te maken van zijn verplegerscapacitei ten, maar deelde men hem in bij de ge wone troepen. In vechten had U. echter geen trek en het gelukte hem te ont snappen. Als verstekeling maakte hij met een Eng els ch schip de reis mee naar Marseille, vanwaar hij zwervende Parijs wist te bereiken. Door hulp van denNe- derlandschen consul aldaar werd hij: op transport gesteld naar de Nederlandsche grens, waar hij dezer dagen arriveerde en opnieuw zijn zwerverstocht begon, die eindigde met de bovenvermelde aan houding. D'oor de politie is hem reis geld verstrekt om naar zijn familie te Tegelen terug te keeren. Drie kinderen op het nippertje aan den dood ontkomen. Dank zij het snel ingrijpen van de moeder zijn Vrijdag in den laten namiddag te Zeist drie kinderen van een wissen door door verbranding gered. Achter het huis van de familie De Rooijl staat een 'konijnenhok van drie ver diepingen. In dit hok speelden drie kin deren van het echtpaar De Rooij resp. 5, 3 en 2 jaar oud. Na het deurtje in het hok te hebben gesloten, heeft een der kleinen blijkbaar een lucifer aangestoken, waardoor brand uitbrak. Deze brand was, doordat een sterke rook ontstond en de kleinen den uitgang niet meer konden vinden, den kinderen bijna noodlottig ge worden. Het hok is zoo ver achter de wo ning gelegen, dat het gejammer van de kinderen in het woonhuis niet meer te hooren was. Gelukkig was nog een 4-jarig kindje buiten het hok gebleven en toen dit zag wat binnen gebeurde, waarschuw de het terstond de moeder, die de kleinen uit het inmiddels reeds fel brandende hok naar buiten bracht. Zij hadden reeds brand- en schroeiwonden aan gezicht en handen opgeloopen en indien de moeder even later zou zijn gekomen, waren de kinderen zeker levend verbrand. De kleinen zijn onmiddellijk per auto naar het ziekenhuis te Zeist overgebracht waar hun de eerste hulp werd verleend. Hun verwondingen zijn niet van gevaar lijken aard. Het hok is geheel in vlammen opge gaan. Fraude op Marken? De kantoorhouder V. van het postkantoor te Marken is geschorst, verdacht van fraude met de verrekening der op de Postspaar bank gestorte gelden. De politie stelt een nauwkeurig onderzoek in. „Drie zware jongens" ge grepen. Zaterdagavond heeft de poli- tie te Rotterdam de hand kunnen leggen op drie „zware" jongens, die het plan hadden opgevat hun slag te slaan in de Amsterdamsche Wisselbank aan den Goolsingel, De inbrekers zijn eohter op heeterdaad betrapt en ingesloten. Boven genoemde Bank is gevestigd het Advertentie-Bureau Van Dam Co. Nu is de heer Van Dam steeds gewend d6s avonds tegen 10 uur op zijn bureau te komen, teneinde nog even de post na te gaan. Zoo ook Zaterdagavond. Tegen 10 uur kwam de heer Van Dam en nau welijks had hij de deur geopend, of hij hoorde een verdacht gestommel. Op zijn geroep „Wie is daar?" werd geen ant woord gegeven, doch onmiddellijk werd hij gewaar, dat er iets niet in orde was. Naar boven gaande, hoorde de heer Van D'am wederom een gestommel en merkende dat de zaak werkelijk niet pluis was, nam hij onmiddellijk het be sluit terug te keeren teneinde buiten al- aim te maken. Nauwelijks echter bij de buitendeur, kreeg de heer Van Dam met en hard voorwerp een klap op het hoofd. Hij wist zich den toestand te realiseeren, herstelde zich en zag kans de buitendeur nog achter zich dicht te trekken, waar door het individu, dat hem de klap had toegebracht, werd ingesloten. Onmiddellijk werd alarm gemaakt en in een minimum van tijd waren op het alarm van een agent van politie eenige rechercheurs ter plaatse. Een onderzoek in het pand werd in gesteld en het mocht de politie geluk ken drie „zware" jongens te arrestee ren, die volgens hun eigen bekentenis het plan hadden opgevat een inbraak te plegen op het kantoor van de Amster damsche Wisselbank. Ze hadden tevens getracht de brandkast van het Adverten tie-bureau Van D'am en Co. aan te boren, welk karwei echter nog niet was gelukt. Dinsdag 15 Maart 1938. HILVERSUM I. 1875 en 415,5 M. AVRO-uitzending. 8.00 Gram. 10.00 Morgenw. 10.15 Gram,. 10.30 Ens. Jetty Cantor. 11.00 Huish. wenken. 11.30 Orgel en zang, m.m.v. leden van het Omroep orkest. 1.45 Gram. 2.00 Omroepork. m.m. v. soliste. 2,45 Kniples. 3.45 Viool en piano. 4.30 Radiokinderkoor. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 AVRO^Aeolian-ork. in. m.v. soliste. 6.15 Renova-kwintet. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 Het Poltronieri- strijk'kwartet. 7,30 Eng. les. 8.00 Ber. jINP. Meded. Gram. 8.30 Bonte Dinsdag- av.-trein. 9.30 Koorconcert. 10.00 Verv. Bonte Dinsdag-av.tr. 10.45 Gram. 11.00 Ber. ANP. 11.10 Imre Magyari's Zigeu nerorkest. 11.4012.00 Gram. HÏLVERSUM II. 301,5 M. 9.15 en 10.00 Gram. 11.30 Godsd. halfuur. 12.00 Ber. 12.15 KRO-Melod. m.m.v. so list (1.001.20 Gram.). 2.00 Voor de Vrouw. 3.00 Modecursus. 4.00 Gram. 4.05 „Het eeuwige Nu", causerie. 4.30 Gram. 4.35 Meded. 4.40 Gram. 4.45 Causerie „Het vredesvraagstuk: Moeten wij de moed verliezen?" 5.10 De KRO-Melod. m. m.v. solist. 5.45 Felicit. 6.05 KRO-Ork. 6.40 Esperantoles. 7.00 Ber. 7.15 Verv. conc. 7.35 Sportpr. 8,00 Ber. ANP. Mede- deelingen. 8.15 Lijdensmeditatie. 9.30 Sited. Otk. van Maastricht m.m.v. so list. 10.30 Ber. ANP. 10.40 KRO-Ork. 11.30—12.00 Gram. DROITWICH, 1500 M. 11,2011.45 Orgel, 12.05 Het Cana- deesche Trio. 12.35 kwintet en een sectie van het BBC-Vrouwenkoor. 1.152,20 Gram. 4,20 Kwintet m.m.v. solist. 5.20 O'bk. m.m.v. solisten. 6.45 Orgel. 7.20 BBC-Midland-Zangers, orkest en solist. 10.00 BBC-orkest. 11.00 Declamatie. BRUSSEL. 322 en 484 M. 322 M. 12.20 en 1.30—2,20 Gram. 5.20 Orkest en gram. 6.50 en 7.20 Gram. 8.20 Orkest m.m.v. solisten. 10.3011.20 Gram. 484 M. 12.20 Gram. 12.50 en 1,30 Or kest. 1.502.20 en 5.20 Gram. 6.35 Zang. 6.50 Gram. 7.05 Verv. Zang. 8.20 Sym- phonie-orkest m.m.v. solisten. 10.30— 11.20 Gram. DEUTSCHLANDlSE'NDER. 1571 M. 6.30 Orkest en solisten. 7.20 Orkest. 10.2011.20 Orkest en solisten. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Verwachting tot den avond van 15 Maart In het O. zwakke tot matige, in het V meest matige Z.O. tot Z. wind, in het 0 plaatselijk ochtendnevel, overigens hel" der tot licht of half bewolkt, droog weer, koude nacht, o verdag weinig verande ring in temperatuur. Stand van hedenmiddag 3 uur: Uitgave: N. V. „Luctor et Emerg het blad Bureaux Lange V Postrekening 44455 Bijkantoor Middel J. J. F A N O Y, Lan; Directeur - Hoofdredt Dit nummer bestae Groote geestdrift. De De tocht van Hitier vi nen is een triomftoch Linz tot St. Pölten sto: zwart van de menschen ten met het zingen va uitroepen. Het „éen V Leider" was niet van Om kwart voor zes Hitier te Weenen aang ging langs een juichem schen. De klokken beii het gejubel uit. Voor het hotel Imper kanselier zijn intrek hi reikte de ovatie haar hi ophouden weerklonk I unsren Führer sehen, Führer horen!" Een orkaan van enth toen de Führer ten slo uur, op het balkon vai scheen. Hitier heeft daarop, een kort woord gesprok „N iet alleen lioen mensohe s t a d," zoo z e i d ook de 75 millic volk in één rij bewogen door d in de geschied allen leven in Wat er ookgeb het Duiitsche het thans be door niemand door niemand scheurd kunn Geen bedreig nood geen gew zen eed breke wordt thans gel gelegd, door D van Koningsb Keulen, van Ha W e e n e n." Een nieuwe lai Duiische Rijk. De Duitsche bladen p kaarten van het nieuwe DuitschOostenrijksche dwenen. Het rijk telt thans 73 ners. Het Duitsche leger is de 100.000 man van he bondsleger. Vluchtel Oostenrijk In alle aan Oostenrijk den arriveeren eindel vluchtelingen van allerk zich in het buitenland Vooral aan de Honj 'heerscht een buiteng drukte. Talrijke Oostenrij ten hebben daar een toev Tot hen behooren aartsl de en de aartshertogen I van Habsburg, die vernM naar het kasteel Steenock zullen vertrekken. Ook tal men in Hongarije aan. de Hongaarsche grens scherpt. Ie Warschau komen Joden aan. Er woonden nu toe ongeveer 24.00 v stige Joden, van wie de Gelijk naar i olen zullen {n Zwitserland arriveert telbare vluchtelingen, i voortdurend treinen uit met reizigers, die zich in f ankrijk willen vestigen Zwitsersche grens is een 'kmg ingesteld. tc i: uil Stand van gistermiddag 3 u.: 778. Licht op voor fietsen: D'insdag 6 u. 25 min. In het Engelsche gistermiddag groote verwachte rede van dent Chamberlain. De maten waren dicht bc Toen Chamberlain "d met groot gejuich De premier begon geven van de gebe wetken en legde er wat er ook in de en Schuschnigg te verhandeld, één ding Hl Lager span den tribi bezet, binn ontv: met ei o—— gebeurteniss r den n; bijeenkor Berc zeker

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 6