Het einde van Oostenrijk. De sensationeele gebeurtenissen in Oostenrijk Dagblad voor de Provincie Zeeland EE RSTE BLAD Oostenrijk ingelijfd bij Duitschland. MAANDAG 14 MAART 1938 52e JAARGANG - No. 139 Hitier op Oostenrijkschen bodem. De Brenner de Grens tusschen Duitschland en Italië. Duitsche troepenmacht in Oosten rijk. Belangrijkste Nieuws Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J, J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - HoofdredacteurR. ZUIDEMA Abonnementsprijs f2.30 per kwsrtaa! Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers S cent Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting De verbijsterende gebeurtenissen van de laatste dagen in Oostenrijk staan niet op zichzelf. Zij vormen, naar een der bladen terecht opmerkte, de betreurenswaardige bezege ling van een noodlottig proces, dat in Juni 1914 is begonnen met den moord op aartshertog Franz Ferdinand. Toen heeft Duitschland, zij het onbe doeld, door Oostenrijk aan te moedigen aan Servië het fatale ultimatum te zen den, den stoot gegeven tot de latere ont binding van de Oostenrijksch-Hongaar- gche dubbelmonarchie. Die ontbinding is gekomen bij het vre desverdrag, na afloop van den grooten oorlog, een verdrag, dat voor het voor malige Habsburgsche Rijk, het karakter droeg van een finale boedelscheiding. Het oude Rijk der Habsburgers was opgebouwd vooral ter wille van de dy nastie, in ieder geval zonder te letten op de nationale belangen der verschil lende volkeren, saamgeketend tot een be ambten staat, zei men te Parijs. Aan dien warwinkel van Duitschers, Magayaren, Polen, Tsechen, Slovenen, Roethenen, Roemenen, Kroaten en nog meer natio naliteiten moest een eind komen, zoo oor deelde de hooge raad. En de nieuwe Statenbouwers sneden hers en dwers de ethnografische grenzen door, om econo misch en strategisch een lapjesdeken te maken uit de oude monarchie, zonder ook hier weer rekening te houden met do denkbeelden van Wilson over zelfbeschik kingsrecht en wat -dier meer zdj. Je Oostenrijksch-Hongaarsche monar chie was ondanks haar innerlijk-brooze structuur een waardeerbare politieke fac tor voor de handhaving van bet Midden- Europeesche evenwicht. De daarna gevormde innerlijk verdeel de dwergstaten, misten alle innerlijke kracht. Dit geldt dn het bijzonder van Oosten rijk, niet ten onrechte aangeduid als een kind met een waterhoofd, met 'het oog op de machtige hoofdstad Weenen. Oostenrijk zoo schreef dezer dagen het „Vaderland" had eigenlijk geen bestaansgrond meer na den oorlog. Het werd kunstmatig in het leven gehouden, omdat het belang van enkele mogendhe den dat eischte. Frankrijk en Italië en Tajecho-Slowakije achtten het terwille van hun positie noodig, dat Oostenrijk een zelfstandige staat bleef. D'e wending van Italië, de vorming van de spil Berlijn-Rome, is het begin geweest van het einde der Oostenrijksohe onaf hankelijkheid, kan men daarom zeggen. Sindsdien bad Schuschnigg geen steun van buiten meer. Want Engeland wilde zich niet garant stellen voor Oos tenrijk enFrankrijk, verdeeld als 'tis door eindelooze politieke kwesties, is nu te zwak om zijn positie in Midden-Europa te verdedigen zonder hulp van Londen. En R u s 1 a n d, waar momenteel de lei ders stelselmatig bezig zijn elkaar te ver moorden, is evenmin in staat om eenigien invloed uit te oefenen. Van deze omstandigheid heeft Hitier op handige wijze partij getrokken tenein de een oude wensch van Duitschland en van een niet onbelangrijk deel van de Oostenrijksohe bevolking te vervullen. Of het hierbij zal blijven? Ongetwijfeld zal de Duitsche regeering onmiddellijk-bereid zijn de duurste eeden te zweren, dat van verdere annexatie pogingen geen sprake zal zijn. Maar tegelijkertijd zullen er weinigen ztin, die aan zulke betuigingen ook maar eenige waarde toekennen. Op 1 Juli 1936, nadat de nationaal-so- cialisten bondskanselier Dollfuss hadden vermoord, erkende de Duitsche regeering in plechtige overeenkomst: „de volle- Alge souvereiniteit van O o s t e n r ij k". Maar toen stond ook Mus solini met 50000 man aan oen Brenner als een drei- ®®ode waarschuwing. Hieruit blijkt wel, dat het uitsluitend en kwestie is van macht en geweld. Zoodra Duitschland zijn kans schoon ziet, zal ongetwijfeld een poging worden gedaan om de Duitschers in Tsecho-Slo- wakijfe te „verlossen". En aJai ooit Italië in een oorlog wordt gewikkeld met machtige vijanden, dan zal FT ondanks zijn vurige vriendschaps- Arr,U'JTln5e?' aan Mussolini niet nalaten m Duitscth-Tirol terug te eischen. het eind Wa'ar^' zijn nog niet aan De gevolgen van den wereldoorlog oen wel lang gevoeld. En de kleine staten hebben opnieuw een ernstige waarschuwing ontvangen om niet op anderen te vertrouwen, maar alle «achten in te spannen om hun zelfstan digheid te bewaren. wor- Met trillende verontwaardiging en een diepe emotie is de wereld er getuige van, dat Schuschnigg is gezwicht, heeft móé ten zwichten voor Duitsch geweld, merkt de Msb op. Duitschland heeft den vrede van Beröh- tesgaden geschonden, zich vergrepen aan de daar erkende, volledige souvereiniteit van Oostenrijk. Een ultimatum werd den kleinen bonds staat toegeduwd, het aftreden werd ge- eischt van Schuschnigg, het optreden van een nieuwe regeering, samengesteld naar Hitler's eischen. En terwijl de enkele uren, voor inwil liging van dat ultimatum Oostenrijk gela ten, langzaam verstreken, stonden de Duitsche bataljons para'at aan de grens, om, zoo niet goedschiks Weenen zich voegde naar Hitler's commando, geweld te plegen. Het waren dus, onlangs, geen ijdele woorden van Goering, veldmaarschalk, „dat de Duitsche weermacht en zijn lucht eskaders geTeed waren, om, als des Füh- rer's bevel zou afkomen, de „Duitschers van over de grens" te hulp te snellen. Reeds is Himmler in Weenen. Dra zal een geheime politie over het geheele land haar netten spannen. Duitschland had bij zijn accoord met Weenen in klare taal, den llden Juli 1936, de volledige souvereiniteit van den bondsstaat Oostenrijk erkend. Th'ans blijkt dus opnieuw, wat bij de leiders van het land van bloed en bodem het gegeven woord beteekent. Maar hiermede is dan meteen, opnieuw en open- 1 ij k weer, een element van onrust, van wrijving en van spanning gebleken in Europa te bestaan, dat te ééniger tijd tot een oorlog leiden zal en leiden móét. Men kent de naaste aanleiding tot dit Duitsche, brute machtsvertoon: Het „vol ledig souvereine". Oostenrijk had het volk opgeroepen naar de stembus. Oostenrijk zou zich uitspreken voor Schuschnigg, daar was geen twijfel aan. De Duitsche leiders hielden raad. Plot seling werd, tegen de bepalingen van het accoord van Berchtesgaden in, de pers en de radio losgelaten tegen den Donau- staat. Duitschland heeft andermaal gezorgd voor een internationale spanning, waar van de gevolgen nog niet zijn te overzien. Er heerscht een stemming in sommige landen als in de sombere Juli-dagen van 1914. Kanselarijen beraadslagen. Interna tionaal wordt consult gehouden. Zullen andere „Duitsche" landen aan de beurt komen? Hongarije? Tsjecho-Slo- wakife?Dit laatste land heeft bond- genooten. Er is een tijd geweest, dat Italië's vuist on een conferentietafel sloeg en „An schluss" casus belli noemde. Er is óók een tijd geweest dat was in Juni 1934 na den moord op Dollfussdat de troe- nen van den Duce naar den Brenner ijl den, om Duitschland. mocht het noodig zijn, -den weg near Weenen te versperren. Sindsdien werd Mussolini Hitler's as- genoot. Met de gevolgen van dien. En intusstehen voltrekt zich in Oosten rijk het drama van geweld. Bondskanse lier Miklas is geïsoleerd van zijn volk. Sdhusohnigg en zijn regeering bevinden zich in Schutzhaft. Duitsche weermacht rukt allerzijds Oostenrijk binnen. De dag bladgebouwen van wat men in Duitsch land noemt: de „cleridale" pers zijn be zet. Reeds wordt de arrestatie gemeld van een bisschop. Het Oostenrijk van Dollfuss en Schusch nigg heeft afgedaan. De positie van Miklas. Men verwondert zich or over, dat pre sident Miklas, nadat hij aanvankelijk het ontslag van Schuschnigg 'had geweigerd, later toch Seyss Inquart heeft opgedra gen een nieuwe regeering te vormen. Het is waarschijnlijk, gezien den aard van de Duitsche pressie, diat Miklas be grepen heeft, dat het geen zin zou hebben langer tegenstand te bieden. Bovendien schijnt het feit, dat hij van alle verkeer met de bevolking verstoken was, zijn beslissing te hebben beïnvloed. De Ravag, de Weensche radio-omroep, is namelijk reeds zeer spoedig na de aan bieding van het Duitsche ultimatum, be zet door nationaal-socialisten, die weiger den berichten om te roepen, welke niet voorzien waren van de handteekening van Dr Jary, den plaatsvervanger van Dr Seyss Inquart. Het schijnt, dat Miklas hierdoor niet de mogelijkheid 'heeft gehad het feit, dat hij zich verzette tegen het Duitsche ulti matum, ter kennis van de bevolking te brengen. Voorts zouden tal van leiders van het Vader landsche front zijn gearresteerd en in de politiegevangenis ingesloten. Oostenrijk zou een „onafhanke lijke" staat blijven. Hitier zou ook Führer in Oostenrijk worden Wat de toekomst betreft is men te Ber lijn van opvatting, dat de volksstemming, die binnenkort (men zeigt op 20 Maart) zal worden georganiseerd, beslissen zal over het toekomstig lot van Oostenrijk. Het zal, zoo zegt men, de zaak zijn van het Duitsche volk in Oostenrijk zichzelf een constitutie te geven en een statuut in overeenstemming met zijn wil. Niemand twijfelt er echter te Berlijn aan, dat diepgaande wijzigingen verwacht moeten worden in het internationale sta tuut van Oostenrijk. Sedert ongeveer een maand zijn de organismen te Berlijn gereed in de ver schillende ministeries, ten einde zich te belasten met de verschillende afdee- lingen der Oostenrijksohe huishouding. Een program voor groot ew erken en voor hetopnemen van Oosten- rij k s c 'h e werkloozen ligt klaar. Hoe gereserveerd men ook in officieele kringen is, in Berlijn overheerscht toch de opvatting, dat Oostenrijk formeel een onafhankelijke staat zal blijven, eenigs- zins in den geest van de wijze, waarop de Britsche dominions van het Britsche rijk afhankelijk zijn. De waarschijnlijkste veronderstelling acht men, dat Hitier zich bij de volksstemming zal laten aanwijzen als Führer van de Duitschers in Oosten rijk en zich zal laten bekleeden met de bevoegdheden, die op het oogenblik in handen zijn van den bondspresident. Op die manier zou men één Führer ge meenschappelijk voot beide landen krij gen en twee regeeringen, één te Weenen en één te Berlijn met aan het hoofd van elke regeeding 1 kanselier: Seyss Inquart voor Oostenrijk, Göring voor Duitschland. Praag gerustgesteld door Berlijn De Tsjecho-Slowaaksche legatie heeft bericht ont vangen, dat de Duitsche gezant te Praag de Tsje- cho-Slowuaksche regee ring de verzekering heeft gegeven, dat de Duitsche regeering de rust, welke in T s j c h o-S 1 o w a k ij e heerscht, op prijs stelt en slechts welwillende gevoe lens jegens dat land koes- te r t. De vorige week heeft doen zien, wat men heeft aan de verklaringen van dè nationaal-socialisten. De Kleine Entente pleegt overleg. Naar Stefani bericht, is Zaterdag in het ministerie van Buitenlandsche Zaken te Boekarest een bespreking gehouden tusschen de gezanten van Zuid-Slavië en Tsjeoho-Slo'wakije en den minister van buitenlandsche zaken ad interim, Tata- rescoe, den ondersecretaris van buiten landsche zaken, Comnen, en den minister van oorlog, Antonescoe. De bespreking had betrekking op den toestand in Oos tenrijk, in verband met de omliggende landen der Kleine Entente. Hitier garandeert de grens aan den Brenner. Reuter seint uit Rome: Minister Alfieri heeft medegedeeld, dat Italië het Fran- sche voorstel tot het ondernemen van een gemeenschappelijke actie tot herstel der Oostenrijksehe onafhankelijkheid heeft afgewezen. Hij voegde hieraan toe, dat Mussolini een brief van Hitier heeft ontvangen, waarin deze de gTens aan den Brenner garanduert. In dezen 'brief zegt Hitier o.a.: „Mijn actie in Oostenrijk moet slechts worden beschouwd als een daad van na tionale verdediging. Op een critiek uur voor Italië heb ik U de hechtheid mijner gevoelens bewezen. Ge behoeft er niet aan te twijfelen, 'dat in dit opzicht niets zal veranderen. Wat ook het gevolg mag zijn van komende gebeurtenissenik heb de D'ui tso h e grens met Frank- rij'k definitief vastgesteld en bepaal thans definitief de grens met Italië, den Bren ner. Aan dit besluit zal nooit getornd worden. Ik heb 'het niet genomen in 1938, maar onmiddellijk na den grooten oorlog." Over 'de zitting van den grooten Fas- cistischen raad heeft Minister- Alfieri medegedeeld, dat de raad er kennis van heeft genomen, dat de Oostenrijksehe re geering Italië niet op de hoogte heeft ge steld van het resultaat der besprekingen te Berchtesgaden en van de beslissingen, welke daarop volgden. De volksstemming die zoo onverwacht door Schuschnigg werd afgekondigd, is niet door de Itali- aansche regeering gesuggereerd De Re- geering heeft zich zelfs ten sterkste tegen deze stemming uitgesproken, zoodra zij het bericht vernam. Naar de meening van den grooten raad is het gebeurde in Oos tenrijk het resultaat van een reeds be- staanden staat van zaJken en een open lijke uiting van de gevoelens en de wen- schen van het Oostenrijksehe volk. De fascistische raad keurde 'de ge dragslijn, door de regeering gevolgd ten aanzien van de gebeurtenissen in Oos tenrijk, goed. Merkwaardig deze verandering in op vatting bij Mussolini. Vroeger stond hij op de bres voor een vrij en onafhankelijk Oostenrijk. Nu gaat hij er mee accoord, dat het een vazalstaat van Duitschland wordt. Het binnenrukken der Duitsche troepen. Zaterdagavond is te Weenen een offi cieel communiqué gepubliceerd, waarin gezegd wordt: „Vanmorgen hebben ge motoriseerde Duitsche troepen de Oosten- rijiksche grens overschreden om een vriend schappelijk 'bezoek te brengen." Om deze gelukkige gebeurtenis, 'die alle Duitschers in Oostenrijk met geest drift bezielt te vieren, zijn overal de vlaggen uitgestoken. Den Duitschen troe pen zijn eere-compagnieën toegevoegd. Binnenkort zal het Oostenrijksehe bondsleger een tegenbezoek aan het be vriende Duitschland brengen. De hoofdweg van Müncben naar Ro senheim deed aan oorlogstijd denken, want daarop bewoog zich een colonne van 12 km. lang, bestaande uit gemotoriseer de infanterie in de richting van de grens. D'e kern der troepen en de uitrusting is blijkbaar reeds Donderdagnacht en Vrijdag langs de hoofdwegen vervoerd. De eerste gemotoriseerde rijbs-Duitsche troepen zijn om precies één uur Zater dagmiddag onder het commando van den bevelvoerder over een regiment bergin fanterie aan den Brennerpas aangeko men. Zij stelden zich op het terrein tus schen het Oostenrijksehe en het Italiaan- sc'he douanekantoor op. De commandant van het regiment berginfanterie begaf zich met zijn offi cieren naar den Italiaanschen tolboom en begroette den ItaJl'iaanschen bevelvoer der. Bijna driehonderd Duitsche vliegtuigen vlogen boven de stad Linz en omgeving. Pantserwagens reden de stad binnen, waarna de Duitsche troepen tegen één uur in den middag te Linz^ arriveerden. Honderd en twintig Duitsche vliegtui gen hebben een batai'llon infanterie in oorlogstenue, bestaande uit vijfhonderd manschappen, naar Weenen vervoerd. D'eze soldaten hebben het vliegveld van Aspern militair bezet. Zes auto's met Duitsche generaals en andore hooge officieren zijn te Weenen aangekomen. Zij werden gevolgd door de gemotoriseerde troepen, 'die - ter sterkte van een divisie te Weenen arriveerden. De 'geheele Zaterdag en Zondag duur de 'de militaire bezetting van Oostenrijk door de Duitsche troepen voort. Er zijn 18.000 man Duitsche troepen in de hoofd stad aangekomen. Men schat de totale Duitsche bezetting van Oostenrijk op on geveer 200.000 tot een kwart miilioen Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Binnenland. De bedrijfstoestand in 1937. Het rijtijden-besluit. Buitenland. 'Oostenrijk bij Duitschland ingelijfd. Het monster-proces te Moscou. Frankrijk heeft een nieuw Kabinet, Ook wollen stoffen voor Japonnen, Man tels en Complets koopt U in HET STDFFENHU1S GOES. Op modegebied steeds TOONAANGEVEND' (Adv.) man. Hierbij komen nog de 40.000 man van het Oostenrijksehe natiouaal-socialis- tische legioen, dat naar 'Oostenrijk is te ruggekeerd. Van de Duitsche luchtmacht zijn bij Weenen 200 bommenwerpers geland, als mede kleinere aantallen bij de verschil lende centra des lands. De gelijkschakeling geschiedt overal in een snel tempo. Het economische 'leven, de arbeidsorganisaties, de pers, radio, dit alles is reeds in nazi-handen of zal daar in weldra overgaan. Hitier spreekt te Linz. Na bij zijn aankomst in Oostenrijk zijn geboorteplaats Braunau te hebben be zocht en vervolgens door Leonding te zijn gereden, waar het graf zijner ouders 'l'igt, is Hitler per auto naar Linz gegaan, waar volledig uitgeruste Duit sche troepen op het voornaamste plein der stad hem opwachtten. De begroeting, welke bij aankomst in de stad Lin« hem ten deel viel, was over weldigend. Aan het gejuich scheen geen einde te zullen komen. De kreten „Siegheid" en „ein Volk, ein Reich" waren niet van de lucht. Honderden oorlogsvliegtuigen cirkel den boven de stad. In de begroetingsrede, waarmede Hit- Ier door den nieuwen bodskanselier, Seyss Inquart, op het stadhuis te Linz werd ontvangen, werd o.a. gezegd Eindelijk is het Duitsche volk één ge worden en heeft het den weg gevonden om als één volk te bestaan. Thans is er in werkelijkheid: één volk, één rijk, één Führer. Oostenrijk heeft thans de zijde van den Führer gekozen '(langdurig gejuich en Heil-geroep). Namens millioenen Oostenrijkers werd aan den Führer dank gebracht voor zijn hulp aan Oostenrijk. Hierna nam Hitier zelf het woord om op de eerste p'laats uiting te geven aan zijn diepe bewogenheid over het verloop der gebeurtenissen, die 'Oostenrijk ten slotte tot het beoogde doel gevoerd heb ben. Onder bet geestdriftig rumoer ging voor de radio-toehoorders de belangrijke mededeeling van Hitler bijna verloren een mededeeling, welke een Reuter-tele- gram later duidelijk weergaf n.l. dat in Oostenrijk een volksstemming zal wor den gehouden. „Wij weten nog niet op welken dag" aldus de rijkskanselier „doch wij hopen, dat het niet lang zal duren." Het viel op, dat Hitier zeer moeilijk uit zijn woorden kon komen en slecht verstaanbaar was. EEN WET AFGEKONDIGD. De bondsregeering heeft de volgende wet afgekondigd: Artikel 1: Oostenrijk is een land van het D' uitsoheRijk. Artikel 2: Zondag 10 April zal een vrije en geheime volksstemming worden ge houden over de hereeni- ging van Oostenrijk met het Duitsche Rijk. Hieraan zullen alle Duitsche man nen en vrouwen in Oosten- rijk, ouder dan twintig jaar, deelnemen. Artikel 3: Bij de volksstemming beslist de meerderheid van stemmen. Artikel 4: Dte uitvoeringsmaatregelen zullen bij decreet worden vastgesteld. Arikel 5: Deze wet wordt van kracht op den dag van afkondiging; met de uit-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1