'n Snoezig geldbeursje, Schacht over Duitschlands financieele politiek. MIDDELBURG. GOES. ZUID-BEVELAND. Iets aparts f 1.10 rêafrcschenkenhuKS WALCHEREN. Prins Bernhard weer in ons land. Mijnhardt's Zenuwtabletten ZEEUWSCH-VLAANDEREN. NOORD-BEVELAND Frankrijk een zelfde protest bij de Duit sche regeering zal indienen als Groot- Brittannië. De Britsohe Kabinets raad zal vanmorgen om half elf bijeenkomen, om te beraadslagen over den Europeeschen toestand. De Fransche regeering houdt nauw contact met de Britsche regeering. Italië is gereserveerd. De woordvoerder der Italiaansohe regeering heeft tegen over de buitenlandsche persvertegenwoor digers, doelende op de berichten uit Oos tenrijk, verklaard: „De gebeurtenissen zijn ernstig en deli caat en de Italiaansche regeering is ver plicht de diplomatieke discretie en het stilzwijgen, dat in dergelijke gevallen ge bruikelijk is, in acht te nemen". D© gebeurtenissen in Oostenrijk worden met alle aandacht door politieke kringen in Italië gevolgd. Men verneemt, dat de Fransche regee ring haar zaakgelastigde te Rome heeft opgedragen bij de Italiaansche regeering inlichtingen in te winnen over de moge lijkheid van samenwerking met het oog op een actie ten gunste van Oostenrijk. Hierop is antwoord binnengekomen, dat deze mogelijkheid op het oogenblik niet aanwezig is. De Amerikaansche minister Huil 'heeft tegenover de pers verklaard, dat hij met president Roosevelt een bespreking heeft gehad over den toestand in Midden-Euro pa. Deze bespreking duurde twee uur. Officieels kringen zijn van meening, dat do toestand ernstig is, doch „waarschijn lijk nog niet gevaarlijk". Uit Praag wordt gemeld: Zekere bui tenlandsche inliohtingenbureaux hebben geruchten verspreid over een mobilisatie in Tsjecho-Slowakije in verband met de gebeurtenissen in Oostenrijk. Het Tsjecho-Slowaaksohe telegraaf- agentschap is door bevoegde kringen ge machtigd deze geruchten, dio van allen grond ontbloot zijn, formeel tegen te spre ken. Miklas blijft. Toen te 7 uur gisteravond generaal Muff, militair attaché van Duitschland te Ween en en Kettler, die optreedt als Duit- sche gezant, president Miklas het ultima tum overhandigden, waarin werd geëischt dat een nieuwe regeering zou worden ge vormd volgens aanwijzingen van Duitsdh- landi, heeft president Miklas geantwoord, dat (hij niet zou wijken. Hij zeide, dat hij, die door het Oostenrijksche volk in vrije verkiezing ia gekozen, zich voor God en zijn geweten verantwoordelijk voelt-en geen opdrachten van een vreemde regeering kan aanvaarden. Oostenrijk is en blijft een vrije en onafhankelijke staat. Oolk hem is echter het mes op de keel gezet, zooals uit bovenstaande berichten blijkt. NIEUWE FINANCIERINGSMETHODE. De president der rijksbank, Dr Schacht, heeft in de gisteren gehouden algemeene vergadering der rijksbank een rede ge houden. over de grondbeginselen van de Duitsohe financieele politiek. De rijksbankpresident wees er op, dat de Duitsche valuta gewaarborgd is tegen invloeden van buiten door de deviezen- regeling en dat Duitsohland dientengevol ge rustig de verdere ontwikkeling van de positie der valuta's in de wereld kan af wachten. De Duitsche valuta is voor schokken bewaard gebleven. De prestaties van de geld- en kapitaal markt zijn van jaar tot jaar toegenomen. In de laatste drie jaren zijn meer dan 8.5 milliard rijksmark aan rijksleeningen ge plaatst. D© spaarzaamheid en spaarzin der bevolking zijn gedragen door het ver trouwen in de politiek en economische lei ding, toegenomen, en hebben in beslissen de mate bijgedragen tot de consolidatie der leeningen. De rijksbegrooting vertoont van jaar tot jaar toenemende inkomsten. H e t i s geen geheim, dat naast de rijksschuld op langen ter mijn, ook die op korten ter- mijn is toegenomen, en dat het tot dusver nog niet ia gelukt de schulden op kor ten termijn volkomen afte lossen of te co na o lideeren. Tegenover de stijging der rijksschulden staat echter een vermindering der parti culiere schulden, zoodat minder sprake is van verhooging der totale Duitsche schulden dan wel van een verplaatsing der schulden van het particuliere terrein naar het gebied der openbare financiën. Onze buitenlandsche critici zouden er verbaasd over staan hoe weinig bedenke lijk de financieele toestand is, na hetgeen reeds op dit gebied bereikt is. Tenslotte wees de rijksbankpresident er op, dat de grootste spaarzaamheid en zuinigheid bij gebruikmaking van de openbare middelen en de centralisatie hiervan onder alle omstandigheden drin gend geboden is. De rede van Dr Schacht verdient in het bijzonder de aandacht, aldus de Msb„ om dat zij duidelijk aantoont, welke punten Dtr Schacht bij zijn onderhoud met rijkst kanselier Hitier als voorwaarde voor zijn aanblijven, als directeur van. de Duitsche rijksbank heeft vastgesteld. Men gaat van de tot dusver gebruike lijke methode van oncontroleerbare uitr gifte van z.g. „Sonderweohsel" af en keert terug tot de meer solide methode van uit gifte van rijksschatkistwisseLs. Het bedrag der tot dusverre uitgegeven „Sonderweoh sel", die gewoonlijk een zeer langen loop tijd hebben, is nooit bekend geworden. Het komt echter op vele milliarden uit. Deze wissels zullen dus voorloopig niet meer worden uitgegeven. Zij zullen lang zaam, in den loop der tijden worden af gelost. Over het algemeen heeft dus het nieu we program van Dr Schacht een meer soliede financieele politiek tot inhoud. HET PROCES TE MOSCOU. Tegen 19 beklaagden de doodstraf geëischt. Het requisitoir in het monster-proces te Moscou duurde vijf-en-een-half uur. Tegen negentien beklaagden eischte het O.M. de doodstraf door fusilleering, tegen Rakofski en Bessonof 25 jaar gevange nisstraf. DE KABINETS-CRISIS IN FRANKRIJK. Blum zal vermoedelijk heden slagen. De formateur Blum verklaarde: „De gebeurtenissen dwingen mij haast te ma ken met den arbeid, dien ik op mij ge nomen heb. Tegen den middag zal ik mededeelingen van steliigen aard kunnen doen." In de wandelgangen van de KameT was men algemeen van meening, dat de gespannen toestand in Europa belang rijken invloed kan hebben op de oplos sing der regeeringscrisis. Hevige aardschok waargenomen. Het observatorium van Pompei heeft om 3.51 uur gistermiddag krachtige aardschokken waargenomen, die hun epicentrum zouden hebben op 1000 km. afstand. Helaas houden bepaalde groepen zich van Patrimonium afzijdig. De drie oudste afdeelingen, Goes, Middelburg en Vlissin- gen bestaan reeds 55 jaar. Het orgaan wordt overal gelezen, maar het aantal le den dat het ontvangt loopt zeer uiteen. De rekening sluit met een batig saldo van f 90.83. Waarheen moeten de Joden? Vrijdagavond sprak Ds R. Bak ker, missionair predikant, over bovenge noemd onderwerp. Sommigen, zeide Spr., willen de Joden naar Palestina laten emigreeren. Anderen bekommeren zich er niet over, als ze slechts uit hun eigen land verdwijnen. Dit vraagstuk is echter secundair. Het afdoend antwoord is: De Joden moeten naar Christusl Een vooraanstaande Jood in Duitsch land beschrijft in een brochure den nood der jeugd, zonder toekomstverwachting en het materialisme der ouderen. Hij wijst als uitweg terugkeer naar God en Zijn Woord volgens den geest van het O. Testament. De schrijver komt echter niet tot de persoonlijke Messiasverwachting. Slechts deze, zich vervullend in den Za ligmaker, kan het Jodendom redden. Het is gelukkig, dat thans vele Joden bereid zijn te spreken over hun religieusen nood. Hierna werd een film vertoond van het werk der Geref. Zending onder de Joden, waarna enkele vragen werden beant woord. De Chr. Gymnastiekvereeniging O.K.K. gaf gisterenavond in „De Prins van Oranje" een uitvoering. Dhr Landman opende dezen avond en heette alle aanwezigen hartelijk wel- Klcetinge. Tegen Dinsdagavond a.s. is een vergadering belegd, waartoe alle groe pen, welke bij de laatste gemeenteraads verkiezing lijsten hebben ingediend, zijn uitgenoodigd en waarin getracht zal wor den door bespreking te komen tot indie ning van één candidatenlijst voor de ver kiezing van de commissie uit de ingeze tenen (de z.g, dubbele raad), waardoor deze bij enkele candidaatstelling zal kun nen plaats vinden. Toen de landbouwer J. C. de Vrieze en zijn knechts bezig waren met een jong paard, had hij het ongeluk door 't schich tig worden van een ander paard er onder de geraken. Hij kreeg paarden en sleeper over zich heen en bekwam hoofdwonden en inwendige kneuzingen. Hij werd door Dr Wouda verbonden. Zijn toestand is redelijk. De afd. Kloetinge van den Nod. Chr. Landarbeidersbond kam Donderdag avond in vergadering bijeen. Na afdoening van enkele huishoude lijke zaken, sprak dhr Rikkert, hoofdbe stuurder, over het onderwerp: „Waarom Christelijk georganiseerd?" In een duide lijk betoog wees spr. op de voor echten van de Ghr. Vakbeweging en wekte hij de aanwezigen op trouw te zijn in het vervullen van de plichten, die de orga nisatie stelt. De afd. mocht weer enkele nieuwe leden inschrijven. Hans weert. De sleepboot Bastogne, op weg naar Dordrecht met een tankschip, kreeg hier een defect aan den ketel, waar- dor deze leeg liep. Persoonlijke ongeluk ken kwamen niet voor. D'e sleepboot_Wa- vre heeft schip en boot opgepikt en naar zijn bestemming gesleept. 99 Het dagelijksch bestuur van den Kon. Dnderoff. Schermhond werd Vrijdag ten Paleize Noordeinde te Den Haag door H. M. de Koningin in audiëntie ontvangen,e ter overhan diging van het gouden insigne ais Beschermvrouwe van dien Bond. ZOMERDIENST OP BE LUCHTLIJN NAAR INDIë. Gaat 29 Maart in. Met ingang van 29 Maart zal de zomer dienstregeling op de luchtlijn Amsterdam Bandoeng worden ingevoerd, waarbij de Noordelijke route over Halle/Leipzig, Boedapest en Athene zal worden gevolgd. De vliegtuigen zullen van dien datum af !s Dinsdags, 's Donderdags en 's Zater dags des morgens om 6 uur van Schiphol vertrekken. Het traject AmsterdamBa tavia wordt, evenals in den vorigen zo mer, in 5V2 etmaal afgelegd. MIDDELEN-OPBRENGST VAN NED.-INDIë. In Januari, vergeleken met December 1937 sterk gedaald. De opbrengst der landsmiddelen over Jan. bedroeg' f 36 mill, tegenover f 32 mill, in Januari 1937. In Dec. 1937 be droeg de opbrengst der landsmiddelen f 48.6 millioen. PATRIMONIUM IN ZEELAND. In het verslag over 1937 van de ge westelijke organisatie van Patrimonium wordt met dankbaarheid melding ge maakt van het feit dat de meeste afdee lingen niet meer achteruit gingen in le dental en dat enkele gewaagden van trouwer bezoek op de vergaderingen. Op verschillende plaatsen is een goede kern aanwezig. D'e afd. Zieriksee moest worden opge heven. Tal van onderwerpen werden be handeld. „Voor Waarheid en Recht" wordt in verschillende plaatsen geregeld verspreid. De inzameling voor „Practisch werk" verliep niet overal even vlot, vooral in die plaatsen waar geen afd. is. De meeste afdeelingen halen hun aanslag wel. Het bestuur heeft zes maal vergaderd, waarvan drie maal met afgevaardigden der afdeelingen. Verschillende pogingen werden aangewend om contact te krijgen met plaatsen waar geen afd. is. Op enkele plaatsen houdt het bestuur het oog ge vestigd. kom, in het bijzonder de afgevaardigden van den Kring Zeeland van den Bond van Chr. Gymnastiekvereenigingen, de Goesche zustervereeniging „Volharding", het Tamboers- en Pijperscorps „E.xcel- s i 0 r uit Goes, dat reeds vele malen zijn medewerking heeft gegeven en dit (naar spreker hoopte), nog vele malen zal doen en den pianist, dhr G. de Kok, die belangeloos medewerkte. Spr. sprak de hoop uit, dat allen een prettigen avond zouden hebben en dat de belangstelling voor O.K.K., welke de sport beoefent, tot eer van God, nog zal toenemen. De Chr. gymnastiek stelt als hoogste doel, God te verheerlijken, door ons lichaam zoo goed mogelijk te ont wikkelen. Spr. wekte de aanwezigen op zelf lid te worden of hun kinderen als lid op te geven. Ook kan men de vereeniging steunen door begunstiger te worden. Verder meldde spr. tot zijn groote te leurstelling, dat een der leiders wegens uitstedigheid niet aanwezig kon zijn, doch dat de oefening, die door de jongens uitgevoerd moest worden, toch door zou gaan. Het bondsbestuur was verhinderd te komen, zoodat de toespraak, die na de pauze gehouden zou worden, moest vervallen. Hierna kreeg het Tamboers- en Pijpers corps gelegenheid eenige nummers ten gehoore te brengen, waarna met de oefe ningen een aanvang werd genomen. Uit deze oefeningen bleek, dat er heel wat inspanning noodig is geweest om te presteeren, wat te aanschouwen werd gegeven. Over de oefeningen van de jong ste tot de oudste leden niets dan lof. De vele aanwezigen waardeerden het ge- bodene zeer. Deze avond droeg een zeer gezellig karakter. Dhr Landman sloot met gebed. ln alle moderne kleuren, geheel leer, metalen beugel. Riliand-Bath. Donderdagavond hield de vereen, tot stichting en instandhouding van Scholen met den Bijbel op Geref. grondslag alhier haar jaarlijksche leden vergadering, welke tamelijk goed was be zocht. Ontvangen was f 3119,33, uitgege ven f2599,29, zoodat op 1 Jan. 1938 in kas was f 520,04. Door het hoofd der school werd een volledig overzicht gegeven over het ge- heele schoolleven van 1937. Nisse. In de Donderdagavond gehou den raadsvergadering was afwezig dhr J. van Liere. Tot lid van het Burgerlijk Armbestuur (wegens bedanken van dhr Joh. Jansen), werd benoemd dhr M. A. Zonnevijlle. Aan het raadsbesluit tot instandhou ding der O.L. school is goedkeuring ver leend. In verband met art. 56 2e lid der L.O.- wet werd besloten over 1938 voor de onderwijzeres de rijksvergoeding aan te vragen. Wclfaartsdijk. De vereeniging voor Luchtbescherming telt thans, nu alle antwoorden op de gezonden circulaire binnen zijn 312 leden. Oudelande. Gisteravond 'hield de afd. tot Chr. verzorging van krankzinnigen jaarvergadering, welke door slechts 6 le den van de 44 werd bijgewoond. Aan contributiën was overgemaakt f 43.74. Goed slot f 3.19. Tot afgevaardigde naar de jaarvergadering werd gekozen W. de Jager, sec. D. de Leeuw. Als bestuurslid werd herkozen L. de Broekert en geko zen in plaats van P. van Wingen, die geen herkiezing wenschte, Dis Matzer van Blois. Qostdijk. D'e A.R. Kiesvereeniging ver gaderde onder voorzitterschap van dien heer M. Maas. De heer Verij'zer van Kruiningen behandelde het Ordenings- vraagstuk, waarop een zeer drukke be spreking vofede. Vere. Gemeenteraad. Gisteren vergaderde de Gemeenteraad voltallig. In gekomen was goedkeuring van den in specteur L.O. om met 1 April inplaats van met 1 Mei de nieuwe leerlingen toe te laten. Nu kwam weer aan de orde het voor stel van B. en W. om aan de premie van de Assurantie-Mij voor het melden Aankomst te Vlissingen. Met het stoomschip „Mecklenburg" van de Koninklijke Stoomvaart-Maat schappij „Zeeland" is Prins Bernhard gisteiavond van zijn bezoek aan Enge land in ons land teruggekeerd. Z.K.H. was vergezeld van Prins Aschwin. Lang voordat de „Mecklenburg", die tengevolge van een dikken mist aan de Eingelsche kust ruim een half uur ver traging had, te Vlissingen meerde, ston den in de omgeving van de aanlegplaats der „Zeeland"booten en bij het station duizenden belangstellenden opgesteld. Ook toen de boot langs de pontons lag, hebben zij nog geruimen tijd moeten wachten, alvorens zij een glimp van Prins Bernhard te zien kregen. Eerst toen alle passagiers de „Mecklenburg" verlaten hadden en nadat de mail was overgeladen, verlieten Prins Bernhard en zijn broer, die den gezagvoerder van den „Mecklenburg", kapitein Van der Plank, alvorens aan boord te gaan har telijk de hand schudden, de boot. Begeleid door den heer G. J. Bensink, directeur van de Maatschappij „Zee land", die de reis had meegemaakt, be gaf Prins Bernhard blootshoofds en de toejuichingen lachend en met een vrien delijk handgebaar beantwoordend, zich naar den voor hem gereserveerden coupé in den mailtrein. Alvorens de trein ver trok, had hij nog een aantal ovaties in ontvangst te nemen van de honderden belangstellenden, die zich voor de coupé hadden opgesteld. De boot was precies op tijd uit Enge land vertrokken, doch de mist onder de Fingelsche kust veroorzaakte vertraging. Aan boord van de „Mecklenburg" heb ben de hooge gasten de lunch gebruikt. Daar de aankomst te Vlissingen geen officieel karakter droeg, waren bij de aankomst van de boot geen autoriteiten ter begroeting van Z.K.H. aanwezig. Z.K.H. Prins Bernhard is gisteravond te 9.15 in gezelschap van Prins Asch win uit Engeland te Soestdijk terugge keerd. De beide Prinsen hebben de reis tot Utrecht per trein gemaakt. Vandaar reden zij per auto naar Soestdijk. van den brand in het Stadhuis, van ge meentewege f50 toe te voegen. Hierover staakten in de vorige vergadering de stemmen. Dhr Leer kan maar niet begrijpen, dat dit punt in de vorige vergadering niet is aangenomen. Tot stemming overgegaan, werd het voorstel van B. en W. aangenomen met 4 tegen 3 stemmen tegen stemden dhrn Simonse, Gidionse en Wouters). Dhr Leer vroeg nog waar het materiaal gebleven is van de jeugdige-werkloozen. Besloten werd het voorloopig in het stad huis op te bergen. Koudekerke. Donderdag werd de jaar vergadering gehouden van de Chr. Be waarschool alhier, onder leiding van Ds J. W. van Kooten. De opkomst der leden was gering. Het hoofd der school, mej. Verges, bracht het jaarverslag uit, waaruit o.m. bleek, dat het getal der kinderen, welke de school bezochten, nogal wisselde. Het klom tot 50 en bedraagt thans 48. Burgemeester J. L. Drogmans deed ver slag over de finantiën en meldde ont vangen te hebben f 1683,73 en uitgegeven f 1640,44, alzoo een batig saldo van f 43,29. De begrooting voor 1938 werd vastgesteld op f 1258,29. Post onvoorzien f 69,29. Soeburg. Donderdag had een ledenver gadering der Goöp, Boerenleenbank plaats. Het ledental neemt gestadig toe en bedraagt thans 187. Uit het verslag van den kassier bleek dat de rekening op 31 Deo. 1937 sloot met een bedrag in ontvangst en uitgaaf van f 177.049,34. De balans sloot in ontvangst en uitgaaf met een bedrag van f 178.364,11 waaron der een post saldo winst van f 964. ||Uf Cl AAP is weer rustig en Uw UVw OLHHr zenuwen worden ge kalmeerd en gesterkt door het gebruik van Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Dro gisten. (Adv.) Hoek. Donderdag werd in de Chris telijke school aan den Molendijk de jaar lijksche ouderavond gehouden. Door het hoofd der school werd gerefereerd oven „Huisgezin en school", terwijl een der be stuursleden een paar schetsjes voorlas uit het kinderleven. Tijdens de pauze was er voor de ouders gelegenheid het werk der leerlingen te bezichtigen. i Het achtjarig zoontje van den on derwijzer D. alhier, kwam met zijn fi0tf zoo ongelukkig te vallen dat zijn been bras Door dokter Leenhouts werd geneeskun dige hulp verleend. Kolijnsplaat. Gisteravond bad op het gemeentehuis alhier een bijeenkoin^ plaats, waarin als spreker optrad dnr Bierman, over de luchtbescherming. Op deze bijeenkomst merkten wij °P de burgemeesters op het eiland, het ge meentebestuur ter plaatse. Verder le van de vrijwillige brandweer, de ^urg,e** wacht, B. V. L. en enkele bestuursled; van het Groene Kruis. Overtuigd van noodzakelijkheid van een afdeeling :r den luchtbeschermingsdienst, traden

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 2