DE GEBEURTENISSEN IH OOSTENRIJK. Het Antirevolutionaire standpunt Dagblad voor de Provincie Zeeland i?, EERSTE BLAD Vestiging en uitbreiding van Bedrijven. Belangrijkste Nieuws ZATERDAG 12 MAART 1938 52e JAARGANG No. 138 Schuschnlgg zwicht voor het Dultsohe geweld en treedt af. De natlonaal-soolallst Seyss Inquart zal een nieuw kabinet vormen. Duitsche troepen „op verzoek" In Oostenrijk binnengerukt. De terugreis van Prins Bernhard via 0.20 Journal. ,00 Bor. 7.15 therflitsen. 8,00 Meditatie, met on, Milit. Ka- 10-Melod. 10.30 jraatje. 10.55 12.35 Gram, nolds-octet. 2.35 Irkesten en so- atrijkorkest, en '-orkest, en so il.50 Orgel en 12.50 en 1.30 20 Orkestconc. ,20 Piano. 6.35 8.20 Gabaret soliste. 10.30 20 Gram. 12.50 Salonor- .50 Gram, (tot .20 Gram. 5.20 .50 Zang'. 6.05 7.05 en 7.35 solisten. 10.30 ast. 11.20 Verv. 20 Gram. ER, 1571 M. cembalo. 10.20 m. 1938. en 415.5 M. 12.00 AVRO., A.., 8.00—12.00 inb.praatje. 9.30 Staat en Maat- agsschool. 10.30 Het woord van ara et ses Collé- espr. 1.25 Orgel 2.30 Concertge en. 4.00 Gram, ken met luiste- 6.00 Novitei- Zeven en Acbt. Evtl. Gram. 8.20 te. 9.25 Radio- 20 Het Aeolian- .00 Bur. ANP., 40—12.00 Gram. M. 8.30 NCRV, .45—11.30 KRO. Hoogmis. 10.30 ).45 Gram. 12.00 jressen". 12.15 *ie „Brabantsche ers". 1.20 KRO- antw. 2.45 Bra- IRO-.Orkest. 4.15 iz. (gr.pl.). 5.20 loop: Gew. muz. „D'e gebeden en Doopsel''. 8.10 8.25 Gram. 8.30 od. en sol. 9.30 en solist. 10.30 11.00—11.30 1.40 Strijksex- t m.m.v. soliste. 4.50 Orgel. 5.40 en solisten. 6.35 8.15 Kerkdienst. 9.55 BBC-Tliea- n. 10.50 Epiloog. 14 M. 0.35 Orgel. 11.20 12.00 en 12.20 Ï.20 Salonorkest 1.05 Piano. 4.20 solisten. 4.45 7.20 Zang. 8.20 .sten. 10.00 Gram. .20 Gram, .20 Viool. 10.35 .enable en solist, „orkest en solis- leinorkest en so- leinorkest en so- 2.50 en 3.10 irkest m.m.v. so- Gram. 5.25 en ■ram. 8,20 ,,Les operette. 11.20— 0 10 Gl DER. 1571 M. Declamatie. 8.35 Orkest. •ERBERICHT. avond van 12 In N. via O. naar List, later opkla- [e nacht, overdag temperatuur. liddag 3 uur: J0» Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange V orststraat 70, Goes Postrekening 44458 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J, J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlisslngen f 0.20 Losse nummers 8 cent Advertcntlün 30 cent per regel Ingezonden mededcclingen 00 cent per regel Kleine Advsrtentlün Dinsdags sn Vrijdags f 0.71 MJ vooruitbetaling Advertentlün onder letter of motto 10 cent extra BI) contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen. De Tweede Kamer heeft zicb de laat ste dagen bezig gehouden met een wets ontwerp hetwelk bedoelt de bevordering van het bedrijfsleven. Een ordeningsmaatregel in den geest van de Vestigingswet voor het kleinbe drijf. De omstandigheden zijn veranderd. De structuur van het bedrijfsleven is sterk gewijzigd en de Regeering acht het nood- kelijk daarmede rekening te houden. Vandaar dat Minister Gelissen het vo rig jaar kwam met een wetsontwerp, houdende regeling betreffende het beper ken van de vestiging van bedrijven waar in eenige tak van nijverheid wordt uitge oefend en van de uitbreiding van de ca paciteit van zoodanige bedrijven. De regeering, zoo oordeelde bij, moet leiding kunnen geven aan de industrieele ontwikkeling omdat groote kapitaalsver spilling dreigt, waar de rendabiliteit ont breekt en men elkaar dood concurreert, een handelwijze met onhoudbare sociale gevolgen voor de arbeiders. De verdedi ging tegen buitenlandsche concurrentie kan niet alleen met invoerbeperking wor den gevoerd. De invoerende industrieën richten eigen fabrieken op binnen de grms. Internationale concerns koopen daarentegen onze fabrieken op, als zij daar voordeel in zien. Men kan tenslotte elke poging tot gezondmaken van een be drijf beletten, als steeds nieuwe concur renten den kring binnentreden. In zijn ontwerp vroeg minister Gelis sen een algemeene volmacht om vestiging of uitbreiding van bedrijven te verbie den, „indien daartoe bet verzoek wordt gedaan en bet economisch landsbelang dit naar ons oordeel wenschelijk maakt." Bij de schriftelijke behandeling van het ontwerp werden hiertegen ernstige bezwaren ontwikkeld, met het gevolg, dat door Minister Steenberghe belang rijke wijzigigen werden aangebracht. Niet slechts met het oog op het eco nomisch landsbelang maar op grond van het algemeen belang zal de wet gehanteerd worden. En dit zal dan ge schieden naar vaste criteria. In zijn M. v. A. heeft de minister met enkele sprekende voorbeelden aangeduid, waarom in deze gevallen overheidsin grijpen noodig is. Zoo nam het aantal ondernemingen in de confectie-industrie juist door de contingenteering van 1931 tot 1936 toe van 660 tot 914. D'e zaak waarom het bij deze B e - drijfsvergunningwet gaat is in het kort deze: Een of meer ondernemers, of een of meer vereenigingen van ondernemers kunnen den Minister van Economi sche Zaken vragen bij' bestuursmaatregel te bepalen, dat voor een bepaalden tak van nijverheid vergunning vereischt zal zijn om een bedrijf te vestigen, dan wel uit te breiden. Het „algemeen be lang" moet het uitvaardigen van zulk een maatregel van bestuur naar het oor deel der Kroon wenschelijk maken en daarover wordt een commissie uit den Economischen Raad gehoord, waarin le den van dien Raad, leden van den Nij- verheidsraad en vertegenwoordigers van centrale arbeidersorganisaties zitting zul len hebben. Een vergunning wordt ge weigerd als de gevraagde vestiging of uit breiding geacht moet worden te zijn in j strijd met het algemeen belang. de behandeling in de Kamer was er eigenlijk niemand die dit ontwerp met enthousiasme begroette. Vrijwel algemeen werd gevoeld, dat een regeling als deze niet zonder gevaren en bezwaren is en dat op dit gebied groote voorzichtigheid geboden is. Maar aan den anderen kant was de groote meerderheid het ook hierover «ens, dat in de huidige situatie en bij den mdigen stand van de maatschappelijke ontwikkeling, de mogelijkheid moet estaan, dat aan de industrieele ontwik- t, mg door de Overheid leiding wordt gegeven. Jdag 3 u.: fietsen: 772. Het wetsontwerp betreffende het be- vav? 7-n de vestiging en uitbreiding an bedrijven, waarin eenige tak van ijverheid wordt uitgeoefend, is 'door de weede Kamer met groote meerderheid aangenomen. Ook de A.-R. fractie heeft aan dit ont- erP haar steun geschonken. Dit verwon- r, ni?j' orrl'dat de voorgestelde regeling hoofdzaak overeenstemt met de con- usien inzake ordening van het Bedrijfs- en aarL bet Centraal Comité aangebo den en waarmee de groote meerderheid van de Kiesvereenigingen zicb bleek te kunnen vereenigen. Dit wil niet zeggen, dat het ontwerp door de A.R. fractie met gejuich werd begroet. Integendeel. De heer Botterweg die namens de fractie het woord 'voerde sprak zelfs van een keus tussohen twee kwaden. In de rede, waarin deze afgevaardigde zijn standpunt uiteenzette, stelde 'hij op den voorgrond, dat het getal aanhangers van de absolute vrijheidsgedachte in het bedrijfsleven, verdwijnend klein i;s, maar dat grooter is het getal van hen, die zich van ordening op economisch terrein als door dit ontwerp beoogd, zeer huiverig toonen, en die van het optreden van de Overheid op dit gebied, weinig goeds verwachten. Hiertegenover legde de heer Botterweg er de nadruk op, dat bij dit wetsontwerp nog eens weer door de Regeering het beginsel is beleden, dat de Overheid in ■het algemeen slechts steunt en be krachtigt hetgeen uit het bedrijfs leven zelf opkomt. D'it laatste is eigenlijk het ideaal. Ge constateerd kan ook worden, dat uit meerdere takken van bedrijf reeds veel is opgekomen, dat ordening en regeling beoogde. Maar al te vaak bleek bij pogingen in deze richting echter, dat het beginsel van goede trouw der bedrijfsgenooten onder ling in het gedrang kwam en dat de eer lijken 'het kind van de rekening werden of dreigden te worden. Actieve medewerking van de Overheid kan daarom in bepaalde gevallen ge- wenscht zijn, maar nooit mag uit het oog worden verloren, dat in de aller eerste nlaats gelet moet worden op de stem van het bedrijfsleven zelf. Dit reeds om redenen van practischen aard. Want „al is de Overheid voorzien van één goed geoutilleerd apparaat, ik ben van meening, dat de gezamenlijke ondernemers over een ervaring en rou tine beschikken, welke zich de Overheid Limmer kan verwerven. Ik zou zelfs in dit verband al® wenschelijk durven be pleiten, dat ambtenaren, die met de uit voering en 'hanteering van wettien als deze worden belast, eerst voor een niet te korte periode 'de practijk van bet be drijfsleven in één of meer ondernemin gen zelf hebben leeren kennen." De heer Botterweg sprak er verder zijn blijdschap over uit, dat bet behoefte- element bij dit ontwerp is uitgeschakeld. „E'en zoo op de spits gedreven: Over heidsbemoeiing zoo zeide hij zou bij ons op principieel verzet stuiten. Er mag naar onze overtuiging nimmer ko men een regeling van productie en dis tributie, welke zicb met een Overheids taak naar antirevolutionaire opvatting niet verdraagt, waarbij wij ons ook laten leiden door de gedachte, dat overspan ning van 'de Overheidstaak nimmer leidt tot versterking, doch maar al te dik wijls tot verzwakking van het Overheids gezag. Een Overheid, die zich bij de uit oefening van haar taak op economisch gebied niet de zoo noodige beperking weet op te leggen, bevordert zelf, dat de critiek op haar daden, 'openlijk of bedek- telijk, al meer toeneemt en uiteindelijk zelfs, dat niet ongevaarlijke spanningen daardoor kunnen optreden." In verband met de gevaren die er drei gen, wanneer van dit ontwerp een ver keerd gebruik zou worden gemaakt, zou de beer Botterweg aan een beperkte wer kingsduur de voorkeur hebben gegeven. Tot enthousiasme voor dit voorstel kon hij zich niet opwerken. Maar aan den ande ren kant had hij, gezien den toestand, waarin vele takken van industrie zich bevinden, toch ook niet den moed dit ont wen) af te wijzen, vooral ..omdat in over eenstemming met het antirevolutionair gevoelen hier de taak van het individu en bedrijf primair is gesteld en die van de Overheid 'secundair. Van de practijk zal het mee afhangen of ver dere stappen in deze richting kunnen ev mogen worden gedaan. VETERINAIRE LUCHTBESCHERMINGSDIENST? Naar het Hbld. verneemt, heeft de mi nister van Binnenlandsche Zaken beslo ten tot instelling van een commissie ter bestudeering van de eventueele wensche- lijfcheid van de instelling van een veteri- nairen luchtbeschermingsdienst. Tot voorzitter dezer commissie is aan gewezen de luit-generaal b.d. P. H. A. de Ridder, inspecteur der luchtbescherming. Als leden zijn aangewezen prof. dr H. Sbhornagel, boogleeraar aan de universi teit te Utrecht, voorzitter van de Mij. voor diergeneeskunde' en de beer E. J. A. A. Quaedvlieg, adj.-directeur van den vee- artsenijkundigen dienst in Nederland. Deze laatste is daartoe aangewezen door den minister van Economische Zaken. De commissie zal nog met enkele an dere personen worden aangevuld. I)e sensationeels berichten van gisteren over een Duitsch ultimatum aan Oosten rijk en over troepenconcentraties aan de D'uitsch-Oostenrijksche grens (al werden dan de troepenbewegingen naar Nazi-me thode eerst ontkend) blijken juist geweest te zijn. De Bondskanselier Schuschnigg, die zijn volk morgen nog in volle vrijheid 'n uitspraak wilde laten doen, is door den maohtigen buurman weggewerkt. Men mag nu eenmaal naar nat. soc. opvatting geen vrije volksstemming houden. De uit slag van deze stemming zou wel eens zóó kunnen zijn, dat de meerderheid van het Oostenrijksche volk geen Anschluss bij het Hitler-rijk wilde. En dat moest na tuurlijk voorkomen worden. Desnoods met geweld. Te 19.45 uur gisteravond deelde Schuschnigg voor de radio mede, dat hij af trad. Hij nam afscheid van het Oostenrijksche volk en gaf in bewogen woorden een uiteenzetting van de ge beurtenissen van gisteren. Hij deelde mede, dat de Duitsche regeering in een lutimatum zijn aftreden en de vorming van een nieu we regeering overeenkom stig de voorstellen van Berlijn had geëischt. Indien dat ultimatum niet zou zijn ingewilligd, zouden de Duitsche troe pen bevel hebben gekre gen Oostenrijk binnen te rukken. De nat. soc. Seyss-Inquart werd belast met de vorming van een nieuw Kabinet. Nader wordt gemeld, dat het Duitsche ultimatum langs diplomatieken weg ge steld werd; het liep te 19.30 uur af. De volksstemming is „uitgesteld", Seys-ïnquart heeft na het aftreden van Schuschnigg, door middel van den omroep, een beroep op het Oostenrijk sche volk gedaan. Hij! maande de bevolking en speciaal de nationaal-sociaffisten aan, een volko men tucht in acht te nemen, de aanwij zingen der regeering te volgen en geen tegenstand te bieden, zelfs niet in geval de Duitsche troepen Oostenrijk zouden binnenrukken. Alle vertegenwoordigers der 'buiten landsche mogendheden zijn op de hoogte gesteld van den inhoud van het Duitsche ultimatum, dat gistermiddag om half twee werd ontvangen. Gouwleider Biirckel heeft aan 'het hoofd van een Duitsche delegatie te Weenen, bet ultimatum overhandigd. Naar vernomen wordt zijn de Duitsche troepen gister avond om tien uur op ver scheidene punten in gesloten formatie over de Duitsch- Oostenrijksche grens getrok ken, o.a. bij Salzburg, Kufstein en Mittenwald. Volgens het Handelsblad hebben de Oostenrijksche nationaal-socialisten in doodsangst gezeten, dat bij de volksstem ming het aantal aanhangers van een vrij en onafhankelijk Oostenrijk overweldi gend groot zou zijn. Welnu, dan moest met behu'fp van den grooten broer, naar Nazi-methode, die meerderheid maar ge kneveld worden. Wat Hitier eischte. Het zelfde blad meldt, dat Hitler gis teren achtereenvolgens aan de Weensche regeering de volgende eischen heeft ge steld: Vooreerst absoluut geheime verkie zingen. Deze werden toegestaan. Daarna uitstel van het plebisciet tot een later tijdstip. Ook dit werd toege staan. D'aarop deelde minister Seys-ïnquart in -opdracht van 'generaal Göring aan bondspresident Miklas mede, dat Hitler daarmede niet tevreden was en dat hij 't aftreden van den bonds kanselier eischte. Verder verlangde hij terugkeer naar Oostenrijk van het z.g. Oostenrijksche le gioen, de indertijd naar Duitschland uit geweken Oostenrijksche nationaal-socia listen, die daar tot een inivalstroep in Oostenrijk werden afgericht -die als hulptroepen aan -de 'Oostenrijksche politie toegevoegd zouden moeten worden. En ten slotte nog een regee ring, die door Hitier zou wor den aangewezen. Dit alles weigerde presi dent Miklas, waarop -hem werd medegedeeld, dat dan om acht uur de Duitsche troepen Oos tenrijk zouden binnenrukken. Schuschnigg voor de radio. Om tien minuten voor achten kwam Bondskanselier Schuschnigg voor de ra-, dio en legde, in opdracht van president Miklas, met een bewogen stem de ver klaring af, dat de Duitsche rijksregeering aan bondspresident Miklas een gelimi teerd ultimatum had gesteld, waarin werd geëischt dat hij een regeering overeen komstig de wenschen van de Duitsche Rijksregeering moest vormen en dat an ders de Duitsche troepen op dat uur zou den binnenrukken. „Ik verklaar," zoo zeide de bondskan selier verder, „voor de geheele wereld, dat de berichten, die in Oostenrijk zijto verspreid, als zouden arbeiders onrust hebben verwekt, dat stroomen bloeds zou den zij-n gevloeid en dat de regeering den toestand niet meester zou zij-n, dat dit alles van a tot z uit de lucht is gegrepen." „De bondspresident heeft miji op-gedragen het O o s - tenrijksche volk mede te deelen, dat wij voor het ge weld wijken. Wij hebben, daar wij voor geen geld, ook niet in deze ernstige oogenblikken Duitsch bloed willen vergieten, ons leger bevolen in geval van het binnenrukken der Duitsohe troepen, zich zonder tegen stand terug te trekken en de beslissingen der volgende uren af te wachten." Z-oo neem ik dan afscheid met den hartewensch „God bescherme Oostenrijk". Tegen half negen 'kwam plotseling dr Seyss-Inquart, den vertegenwoordiger van Hitier, voor de radio met een ver klaring, waarin hij mededeelde, dat hij minister van binnenlandsche zaken en veiligheid bleef, dat hij dus voor veilig heid en rust zou blijiven waken en ook verantwoordelijk bleef voor de orde en de .rust van het land. Hij deed een beroep op allen zich rustig te houden. Hij wees er speciaal op, dat er geen sprake van mocht zijn een eventueel binnenvallend Duitsch le ger weerstand te bieden. Seyss Inquart heeft voorts zijn chef te Berlijn verzocht, troepen naar Oostenrijk te zenden. „De voorloopige 0-ostenrijksche regee ring, die na het aftreden der regeering Schuschnigg het als haar taaJk beschouwt de rust en orde in Oostenrijk te herstel len, richt tot de Duitsche regeering het dringende verzoek, haar in haar taak te steunen en haar te help-en bloedvergie ten te verhinderen. Te dien einde verzoekt zij de Duitsche regeering zoo spoedig mogelijk Duitsche troepen te zenden." Zoo luidde het tele gram. De Duitsche regeering heeft blijkbaar tot het zenden van troepen besloten. Duit sche troepen rukten immers in gesloten colonnes bijl Salzburg, Kufstein en Mit tenwald Oostenrijk binnen. J resident Miklas, die aanvankelijk ge weigerd had, toe te geven aan het Duit sche ultimatum, belastte later Seyss In quart met de vorming van een nieuw ka binet. Ook dit zal wel onder pressie en drei gementen gebeurd zijn. Hedennacht 12 uur werd bericht, dat eennationaal- socialistische regeering gevormd is. Strockinger en Zernatto, vroegere Oos tenrijksche ministers, hebben het station van Bratislava gepasseerd. Zij zouden met hun familieleden op weg naar Boe dapest zij'n. Rijksminister dr Göbbels leest heden middag over alle Duitsche zenders een verklaring van den Führer yoor. Zoo zijn dus de Nazi's op een manier aan het bewind gekomen, die in strijd is met alle democratie. Men heeft den wil van het volk niet durven vragen! Met ge weid heeft men zich meester gemaakt van de regeering. Wat de voorvallen betreft, die zich in den boezem van de regeering afspeelden, voordat Schuschnigg aftrad, wordt uit welingelichte Weensche kringen verno- Binnenland. Vlissingen. De veerdienst Kruiningen-Perkpolder. Buitenland. Sensationeele gebeurtenissen in Oosten rijk. Do volksstemming „uitgesteld". Schuschnigg moet voor geweld wijken. Duitsche troepen in Oostenrijk. Het proces te Moskou. Vandaag oplossing der Fransche kabi netscrisis? Schacht over Duitschlands financieele po litiek. i I Ook Zijden Stoffen voor Avondjaponnen en Bruidskleeding koopt U in HET STOFFENHUIS GOES. Op modegebied steeds TOONAANGEVEND (Adv.) men, dat het Oostenrijksche kabinet uren lang bijeen geweest is. Op sommige momenten hadden de be raadslagingen een dramatisch karakter. Overwinningsroes bij de Nazi's. Om 12 u. 25 hedennacht (Ned. tijd) sprak majoor Klaussner, leider der natio naal-socialisten in Oostenrijk, voor den Weenschen radio-omroep een merkwaar dige rede uit, waarin hij o.a. zeide: „Thans is Oostenrijk vrij! Want Oosten rijk is nationaaJ.-socialistiscb. Vol blijde ontroering kunnen wij mee- deelen, dat deze greep naar de macht ge heel zonder bloedvergieten is verloopen. In dit plechtige uur herdenken wij ook allen, die hun leven voor de partij hebben gegeven. Hun offer is niet tevergeefs geweest. Ons doel is thans bereikt: één volk, één rijk, één Führer! Heil Adolf Hitler!" De Weensche politie heeft armbanden gekregen, waarop het hakenkruis is aan gebracht. De beambten moeten deze ban den dragen, wanneer zij dienst doen. Zij brengen elkander den Hitlergroet. Manschappen der S. A. en S. S. zijn gewapend. Zij doen dienst als hulpagen ten. Te Graz bezetten de nat.-socialisten het stadhuis, waarop de hakenkruisvlag werd geheschen. Politie en troepen werden teruggetrokken. Fakkeloptochten van de nationaal-so- cialistische bevolking stroomen op het oogenblik door de straten van Weenen. Graz heeft het aanzien van een leger kamp. Overal zijn militairen opgesteld De troepen werden door de bevolking' met Heil Hitier begroet. De gToote nationaal-socialistische be toogingen in Innsbruck zijn uiteen ge gaan, zonder dat zich incidenten voor deden. Ook uit andere plaatsen uit Tirol ko men berichten over nationaal-socialis tische betoogingen. Het D.N.B. meldt uit Berlijn, dat de geheime kabinetsraad voortdurend ver gadert in verband met den toestand in Oostenrijk. Alle leidende figuren zijn te Berlijn aangekomen. E'en Havas-telegram meldde, dat Goe- ring en Hess te Weenen waren aangeko men om de bevolking toe te spreken. Uit Berlijn werd dit officieel tegengesproken hoewel later door Beuter opnieuw beves tigd werd, dat Hess toch te Weenen zou zijn. Ernstig protest van Londen en Parijs te Berlijn. Bij 'de besprekingen van 'gister hebben, zoowel Chamberlain als Halifax, tegen over ivon Ribbentrop uiting gegeven aan hun ernstige bezorgdheid ten aanzien van de toegepaste methode tegenover Oosten rijk en de aandacht van den Duitschen minister gevestigd op de gevolgen, die deze toestand voor de Britsch-Dhitsche betrekkingen zon kunnen hebben. Minister-president Chamberlain is gis ter, tegen zijn gewoonte, niet naar Che quers vertrokken om er het weekeinde door te brengen. De Britse he ambassadeur te Berlijn heeft in opdracht van zijn regeering met het oog op den inhoud van het tweede Duitsche ultimatum aan Oos- tenrijk in zoo krachtig moge- lijke bewoordingen ge protesteerd tegen een derge lijk gebruik van dwang, steu nende op kracht, tegenover een onafhankelijken staat, ten einde een toestand te schep pen, welke onvereenigbaar ie met de nationale onafhanke- 1 ij k b e i d van dien staat. Een dergelijke actie, aldus wordt uit eengezet, is er toe bestemd, ernstige re acties teweeg te brengen, waarvan de Af loop onmogelijk te voorspellen zou zijn. Te Londen wordt vernomen, dat

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1