België en de Spellingkwestie. Dagblad voor de Provincie Zeeland iiMIiIk A GEZONDHEID NIET EERSTE BLAD Uit de Provincie. WAAG UW VRIJDAG 11 MAART 1938 52e JAARGANG - No. 137 Vestigingswet Kleinbedrijf. Boycotactie van Beleggersfront? GOES. Belangrijkste Nieuws ZUID-BEVELAND. WALCHEREN. Uitgave: N. V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Qoes Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsprijs fZ.SO per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Qoes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags 10.7S bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen. De opleiding voor het diploma handelskennis. Regeling met de middenstandsbonden. Op de vragen van het Tweede-Kamerlid A m e 1 i n k betreffende de opleiding voor de handelskennis, welke vereischt wordt ingevolge de bepalingen der Vestigings wet-kleinbedrijf heeft de minister van Economische Zaken het volgende geant woord. Reeds spoedig na de afkondiging van de Vestigingswet-kleinbedrijf 1937 hebben de drie Nederlandsche middenstandsbon den, van oordeel, dat hier voor hen een taak was weggelegd, aangeboden de op leiding voor de minimum-eischen van handelskennis, die bij toepassing van de wet gesteld zullen worden, te organisee- ren. Hierdoor zou worden bereikt, dat bij eenige honderden, uniform geleide cur sussen, verspreid over het geheele land, de gelegenheid zou ontstaan zich voor die minimum-eischen te bekwamen. Daar bovendien door dit systeem een concentratie van onderwijs verkregen is, waardoor zooveel mogelijk profijt kan worden getrokken van de niet overmatig talrijke leerkrachten en tenslotte finan- cièelo eischen niet gesteld werden, heeft de minister in verband met de belang rijke hierboven opgesomde voordeelen aan het voorstel verbonden, het verzoek in gewilligd, echter met dien verstande, dat hij toegezegd heeft de bonden te zullen steunen in hun streven om algemeen, voor ieder verkrijgbaar handelsonderwijs te organiseeren, zonder hun even wel een monopolie voor dit on derwijs te geven of toe te zeg gen. Ook na de inwilliging van het ver zoek is de vrijheid van onderwijs onaan getast gebleven. Met enkele vakorganisaties werd bij de voorbereiding van vestigingseischen in de betrokken branches in gezamenlijk overleg overeengekomen, dat zij zich in de toekomst zouden bepalen tot de op leiding voor vakbekwaamheid en na be ëindiging der reeds aangevangen cursus sen de opleiding voor handelskennis aan de middenstandsbonden zouden overlaten. Dwingende voorschriften heeft de mi nister niet gegeven en kon hij niet geven, maar hij houdt zich overtuigd, dat de vrijwillige afspraken, die ten aanzien van de principiëele scheiding tusschen de beide opleidingen op dit oogenblik, nu het handels- en vakonderwijs in Neder land over de geheele linie wordt opge bouwd, noodzakelijk zijn om een goede onderwijsverzorging op de schaal, waar op die thans wordt georganiseerd, zoo veel mogelijk verzekeren. De minister deelt de meening, dat voor het verkrijgen van het middenstands diploma algemeene handelskennis vol doende is, en dat daarbij buiten beschou wing gelaten kan worden, op welke wijze of bij welke instelling de verzoeker zich deze handelskennis heeft eigen gemaakt. Hij heeft dit reeds getoond door de pu blicatie van de diploma's, welke geheele of gedeeltelijke vrijstelling van het exa men geven en door zijn reeds geruimen tijd geleden genomen beslissing, dat de examens algemeene handelskennis voor iedereen, ongeacht de opleiding, open zullen zijn. Een verklaring in den senaat. Minister Hoste voorstander van De Vries en Te Winkel. Minister Hoste heeft in den Belgischen senaat bij de debatten over de begroo- üng van het departement van onderwijs gisteren 't woord gevoerd over de kwes tie der schrijfwijze van het Nederlandsch. He spelling-Marchant heeft den toe stand, waarover men zich in Nederland beklaagde, verergerd in plaats van ver beterd. In België bestaat eenheid en stabiliteit in de spelling en het zou gevaarlijk zijn (teze op het spel te zetten door over te gaan tot een wijziging, welker resultaten nteer dan twijfelachtig zijn. De Nederlandsche minister van Onder wijs had ons voorgesteld, mede te wer en aan de vorming van een commissie, veike tot taak zou hebben de kwestie an het geslacht der woorden en van 'voornaamwoordelijke aanduiding te estudeeren. Deze commissie zou dus de sPelling-Marchant als een voldongen feit oeten beschouwen voor zoover het de Peiling der woorden zou betreffen, «preker verklaarde te hebben geant woord, dat, indien de Belgische regee ring personen zou aanwijzen om zitting te nemen in een dergelijke commissie met beperkte bevoegdheid, het gepast zou zijn, te waarschuwen voor misverstand ten aanzien van de openbare meening in België. Wij blijven gelooven, aldus spr., dat de tegenwoordige spelling van De Vries en Te Winkel te verkiezen is boven welke andere ook en wijzen dus de ver schillende pogingen van de hand, waar toe men in Nederland zijn toevlucht heeft gezocht. In België kan slechts spellingswijziging worden opgelegd aan de provinciale en gemeentelijke bestuursorganen en aan de scholen op grond van een wet, waarbij de regeering daartoe machtiging krijgt. Spreker hoopte, dat indien een com missie in het leven zou worden geroepen om de kwestie der spelling te bestudee- ren, zij tot taak zal krijgen deze in haar geheel onder oogen te zien, waarbij reke ning wordt gehouden met de meening der vertegenwoordigers van de verschil lende takken van het maatschappelijk leven. RELLETJES IN OOSTENRIJK. Talrijke gewonden. Uit tal van berichten blijkt, dat de spanning in Oostenrijk gevaarlijke vor men begint aan te nemen. In Stiermarken wordt de toestand zelfs ernstig genoemd. Hier en daar kwam het tot botsingen, waarbij dooden zijn gevallen. De politie heeft zich genoodzaakt ge zien, gebruik te maken van gummistok ken om groote troepen nazi-demonstran ten in Weenen uit elkaar te drijven. Alleen reeds te Weenen zijn 25 gewon den te betreuren. Te Graz hebben voorts betoogingen plaats gehad, waarbij geroepen werd: „Geen plebisciet, weg met Scbuschniggl" Men schat dat tusschen de 25.000 30.000 nazi's, gedurende bijina zes uren de straten onveilig maakten. Van Oostenrijksche officieele zijde wordt in verband met de volksstemming op Zondag 13 Maart a.s. medegedeeld, dat de bondskanselier de bedoeling beeft, met deze volksstemming zoowel in Oos tenrijk als tegenover het buitenland het bewijs te leveren van het eensgezind ver langen van het Oostenrijksche volk naar. zelfstandigheid. Men is te Berlijn van meening, dat het initiatief van Schuschnigg tot het doen houden van een volksstemming, niet in overeenstemming kan worden gebracht met den geest van de regeling van Berch- tesgaden. Het „Berliner Tageblatt" schrijft o.a.: „Er zijn niet eens kieslijsten en iedere controle ontbreekt. Aan een vrije stem ming is onder deze omstandigheden niet te denken. DE KABINETSCRISIS IN FRANKRIJK Nadat de regeering-Chautemps in Frankrijk was afgetreden, is Blum heiast met de vorming van een nieuw kabinet. Hij heeft reeds met een aantal persoon lijkheden geconfereerd. Algemeen wordt echter verwacht, dat Blum niet slagen zal. DE TROEPEN VAN FRANCO BEZETTEN BELCHITE. Belohite is gisteravond in handen van de troepen van Franco gevallen; een groot aantal leden van de internationale bri gade, voornamelijk Amerikanen, is krijgs gevangen gemaakt. Radio Nacional heeft gemeld, dat de opmarsch van de opstandelingen snel verliep. De regeeringstroepen lieten aan zienlijke hoeveelheden materieel achter, ook groote voorraden levensmiddelen zijn de opstandelingen in handen gevallen. De opstandelingen hebben een groote hoeveelheid troepen in het veld gebracht en worden gesteund door een krachtige artillerie en talrijke tanks. Zij hebben het regeeringsfront doorbroken langs een lijn die loopt langs den weg van Montalbar naar Belchite. De regeeringstroepen heb ben kracbtigen weerstand geboden en zich fel verdedigd. De felheid van de lucht aanvallen was echter beslissend. Gistermorgen waren de opstandelingen er nog niet in geslaagd een beslissende overwinning te behalen. Voor Belchite zullen de opstandelingen op een zeer goed voorbereid fortificatiesysteem stuiten. Dr SCHACHT HERBENOEMD. Aangezien de ambtsperiode van den president van het directorium der Rijks bank, Rijksminister Dr Schacht, 16 Maart 1938 ten einde loopt, heeft de Führer Dr Schacht wederom voor den HR 30 duur van vier jaar benoemd tot presi dent van bet directorium der Rijksbank. RIBBENTROP TE LONDEN. Gistermiddag heeft de Duitsche minis ter van buitenlandsche zaken, von Rib- bentrop wederom een bezoek gebracht aan bet Foreign Office te Londen. Naar men gelooft beeft Halifax in zijn gesprekken met von Ribbentrop de meening der Britsche regeering uiteen gezet omtrent de Midden-Europeesche vraagstukken en in het bijzonder die welke Oostenrijk en Tsjecho-Slowakije betreffen. Het voornaamste doel van de bespre kingen van gisteren was vast te stellen wat het geschiktste oogenblik is voor bet aanknoopen. van onderhandelingen. Naar men meent is de Britsche regee ring niet minder verlangend met Duitsch- land tot overeenstemming te geraken als met Italië. Het standpunt van Duitsch- land is echter, dat de eenige kwestie, die tusschen Duitschland en Engeland be staat, die der koloniën is terwijl Enge land van oordeel is dat dit een punt is, waar ook andere landen bij betrokken zijn. Engeland is van meening dat een eventueele bespreking van de koloniale eischen van D'uitscbland vastgekoppeld moet worden aan het breedere vraagstuk van den vrede in Europa. Volgens het Duitsche standpunt staat tusschen Duitschland en Engeland ver der alleen nog de kwestie van de pers- aanvallen op Duitschland waarover Hit- Ier zich onlangs in zulke bittere bewoor dingen heeft uitgelaten. m Naar wij vernemen overweegt het be leggersfront een boycot-actie gericht te gen de Gemeenten, Waterschappen en andere lichamen welke binnen een jaar tot een tweede conversie van dezelfde leening zouden overgaan. Het front zou in dit geval besluiten gedurende vijf jaar niet in te teekenen op een nieuwe emissie van een dergelijk lichaam. Wanneer overeenstemming met parti culiere beleggers is bereikt kan een defi nitieve beslissing worden verwacht. STEUN AAN TUINDERS. De minister van oeconomische zaken Leeft bepaald, dat uit het landbouw-cri- tisfonds aan hen, die bij de Nederland sche groenten- en fruitcentrale als markttuinder of als teler-kleinhandelaar zijn aangesloten en op den dag der uit- keering geacht kunnen worden hun be drijf alsnog uit te oefenen, steun kan worden verleend tot een bedrag van ten hoogste f 150.000. Bijzonderheden ver meldt de St.ct. no. 49. P. T. T.-OPBRENGST IN JANUARI. Het P.T.T.-bedrijf heeft in Januari 1938 in totaal rond f 67.000 meer opge bracht, dan in Januari van het vorige jaar. Gespecificeerd waren de opbrengsten posterijen f 2.595.360 (minder f 30.070), telegrafie f 295.455 (minder f 53.818), telefonie f2.195.353 (meer f 116.086), postchèque- 'en girodienst f 678.943 '(meer f34.958). Opleiding reserve-officier en dienstplichtig officier. De minister van Defensie heeft be paald, dat bet aantal dienstplichtigen der lichting 1938, aan te wijzen voor opleiding tot reserve-officier, ten hoogste 393 mag bedragen, waarvan 22 voor gas- officier en 20 voor officier bij de mili taire administratie. Het maximum van het aantal voor op leiding tot onderofficier aan te wijzen dienstplichtigen der infanterie dier lich ting is bepaald op 2274, waarvan 136 voor onderofficier-administrateur. KINDJE IN LEEGE TREINCOUPE GEVONDEN. In een leege derde klasse-coupé van den trein, welke gistermiddag om vief uur uit St. Nicolaas (België) te Hulst aankwam, is een kindje gevonden van ongeveer zes weken oud. Men vermoedt, dat bet kind door een jonge blonde vrouw, die te Antwerpen een kaartje nam naar Hulst, is achter gelaten. De vrouw was met het kindje nog gezien in de wachtkamer te St. Ni- colaas. Ook Ceintuurs. Sjaals, Kousen, Hand schoenen en Corsages koopt U in HET STOFFENHUIS GOES. Op modegebied steeds TOONAANGEVEND1 (Adv.) Twee Middelburgers te Antwerpen gearresteerd. Gommet K., 20 jaar oud, en Janus L., 19 jaar oud, beiden van Middelburg, hadden op 7 dezer de ouderlijke woning verlaten, nadat L. een som geld verduis terd had ten nadeele zijner ouders. De twee schelmen hadden het inzicht te kennen gegeven naar Spanje te vertrek ken. Zij verlieten Middelburg per motor, reden tot Putte„ waar zij hun motor achterlieten en verder per autobus naar Antwerpen vertrokken. In den nacht van Dinsdag op Woens dag kwamen zij in een herberg te Ant werpen aangeland. Daar de herbergier weigerde hun drank te geven, begonnen zij te dreigen, terwijl toen de politie was gearriveerd schoten werden gelost, naar later bleek uit een alarmpistool. Het waren de 19-jarige J. L. en G. K. De eerste werd in bewaring gesteld. Vereeniging voor Alg. Wetenschappelijke Belan gen. De laatste lezing in dit seizoen, uit gaande van bovenstaande vereeniging, die gisteravond in 't Schuttershof plaats had, was druk bezocht. De voorzitter, de heer Van Ballegoijen de Jong, schreef dit in zijn openingswoord toe aan de be kendheid, die de spreker, de heer dr L. H. M. Berger, psycholoog-paedagoog, te B' e n H a a g, geniet. Ds Berger sprak daarna over: „Hoe onderzoekt men tegenwoordig geheugen, opmerkzaamheid, verstand, enz.?" Het is, aldus Spr., van groote beteeke- nis de verschillende eigenschappen en functies van den mensch te onderzoeken. Men denke slechts aan de keuze van be roep, van onderwijs, van school, enz. Het is maar niet voldoende dit intuï tief aan te voelen. Hoe groote waarde Sbr. ook toekent aan de mededeelingen van ouders en onderwijzers, het is be kend, dat de waardeeringen over hetzelf de kind sterk uiteenloop en en dat dezelf de leerlingen van verschillende onderwij zers zeer uiteenloopénde cijfers ont vangen. Het feit, dat men dagelijks met iemand omgaat, maakt vaak subjectief in het oordeelen. De wetenschap dient hier objectief te onderzoeken. Vele ouders hebben te hoogen dunk van hun kinderen. Slechts 20 pet. van de kin deren, die op de H.B.S. of het gymnasium komen, halen het einddiploma. Een be tere selectie is dus in het belang van den Staat en van de kinderen zelf. Het hoog ste geluk van een kind is niet een school te bezoeken, die te zwaar is, maar een, die de gewenschte bevrediging en aanpas sing en een grootere kans voor bet sla gen in de maatschappij biedt. Bij rapporten en examens moet men schijn en werkelijkheid onderscheiden. Naast kennis spelen hier ook lef en an dere factoren een groote rol. Vergissingen komen niet zelden voor. Nog moeilijker is het met het karakter gesteld. Sommige kinderen heeten dom, maar zijn het niet. Gebrek aan ijver, aan concentratievermogen, verder nervositeit, angst, sterke fantasie, enz. zijin vaak in het spel. Om te genezen, enz. zijn vaak in eerst de oorzaak van de kwaal te vinden. Welke waarde heeft nu het psycholo gisch of psycho-technisch onderzoek? In de waardeering hiervan moeten we voor zichtig zijn. Het heeft groote, maar be trekkelijke waarde. Naast het psycholo gisch onderzoek wil Spr. niet graag de gegevens van de school en de ouders missen. Het hoogst slaat spr. aan- het onder zoek naar het intellect. Op dit gebied zijn voor de verschillende leeftijden betrouw bare proeven te nemen. Hier is inderdaad veel bereikt. Maar het onderzoek moet door deskundigen worden geleid. Geen beunhazerij. Het onderzoek naar het karakter is veel moeilijker en hier past groote voor zichtigheid. Ook naar de moraliteit heeft men wel A LS DE NIEREN niet behoorlijk werken, kun nen verschijnselen optreden als rugpijn, spit, stijve en pijnlijke gewrlohten, verstoorde nachtrust en verlies van kraoht. En wel, doordat het bloed dan niet gezuiverd wordt van de erin voorkomende onzuiverheden door deze bloedflltreerende organen. Laat het zoo ver niet komen: voorkomen Is beter dan genezen. Gebruik tijdig Foster's Rugpijn Nieren Pillen, sinds Jaren bekend als het dluretlsoh middel bij uitnemendheid. Zorg, dat uw bloed steeds zuiver, kraohtlg en leven gevend blijft. Buitenland. De Bedrijfsvergunningenwet door de Tweede Kamer aangenomen. Interpellatie over ItaliëAhessynië. Binnenland, België en de spellingkwestie. De kabinetscrisis in Frankrijk. Successen der Spaansche opstandelin gen. Spanning tusschen Duitschland en Oos- teniijk. onderzoekingen ingesteld, maar hieraan hecht Spr. niet veel waarde. Bij een ge nomen proef bleek, dat gevangenen de opgaven het best hadden ingevuld. Na de pauze gaf Spr. verschillende in teressante proeven en demonstraties, waarvoor veel belangstelling bestond. Waarde. Woensdagavond werd in de zaal van A. Nagelkerke, de film van het Nederl. Jongel. Verbond „Van Bondsdag tot Bondsdag" vertoond. De leiding had de heer E. J. M. Fa- ber, een der - secretarissen van het Ver bond. Op duidelijke wijze werd de film toegelicht. D'oor woord en beeld werd men op de hoogte gebracht van bet groote werk, dat dit Verbond doet. Voor de mooie film was groote belangstelling. De zaal was tot in alle hoeken gevuld, 's Middags werd een kindervoorstelling gegeven, waarvoor eveneens veel belang stelling was. Kruiningen. Donderdagvoormiddag bad een auto-ongeval plaats dat wonder goed afliep. Een personenauto waarin twee beeren uit Kampen waren gezeten, reed in de bocht even buiten Kruiningen op den Rijksweg. Doordat de bestuurder bet stuur niet meer meester was, vloog de auto over de paaltjes ter zijde van den weg, in de diepe sloot. De zwaar bescha digde auto is later door een kraanwagen uit Bergen op Zoom er uit gehaald. De beide inzittenden kwamen er boven ver wachting zonder noemenswaardig let- Nieuw- en St. Joosland. Woensdag hield de afdeeling van Het Groene Kruis een algemeene vergadering. Van de 258 leden waren er 12 aanwezig. De reke ning over 1937 werd goedgekeurd met een bedrag aan ontvangsten van f 687.01 en aan uitgaven f 268.14, alzoo een batig saldo van f 418.87. Bij de rondvraag werd de vraag gesteld of de jaarwedde van den magazijnmeester-bode niet ver hoogd -diende te worden met bet oog op de steede meer aanwezig zijnde verple- gingsartikelen. Hierover zal in een vol gende vergadering worden beslist. O.- en W.-Soeburg. Oranjever- eeniging. Gisteravond hield de Oran- jevereen. baar jaarlijksche ledenvergade ring. De voorzitter dhr J. C. Gabriëlse heette in bet bijzonder Welkom bet eerelid Ds Spijkerboer. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek dat het ledental van 250 op 244 is gedaald; 6 buurtvereenigingen zijn aange sloten. Spr. hoopt, dat alle buurtvereeni gingen zich aansluiten. De financiën slo ten met een batig saldo van f 94,85. Hier van moeten nog betaald de kosten van bet feest op 5 Febr. Onder applaus werd burgemeester Stemerding benoemd tot eere-voorzitter. Voorts vond plaats de prijisuitdeeling van bet laatst gehouden feest. De buurtvereen. N. Vliss. weg schonk haar prijs aan de kas der Oranjevereeniging. Alsnu kwam in behandeling de Mar- nix-herdenking. Hieromtrent deed de voorzitter de volgende mededeelingen: Het voorgenomen openluchtspel moet om hij'zondere redenen vervallen, maar de herdenking gaat in elk geval door. Bij onderhandelingen in Antwerpen is komen vast te staan dat 10 schepen op 10 Sept. naar Soeburg komen. Ook op dien dag zullen wij Marnix-herdenking vieren

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1