Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD Wetsontwerp inzake het be perken van de vestiging en uitbreiding van bedrijven. Rede van Schuschnigg. De strijd in Spanje. A. Ra Ut Aa Belangrijkste Nieuws DONDERDAG 10 MAART 1938 52e JAARGANG - No. 136 Uitgave: N. V. Uitgevers «Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" behandeling in de tweede kamer. Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telef oon 28 Directeur - HoofdredacteurR. ZUIDEMA Abonnementsprijs fZ.50 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vllssingen f 0.20 Losse nummers S cent Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags i 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen. In de gisteren gehouden zitting van de Tweede Kamer kwam aan de orde het wetsontwerp: regeling betreffende het beperken van de vestiging en van de uitbreiding van bedrijven, waarin eenige tak van nijverheid wordt uitgeoefend. De beer i r Vos (S.D.) betoogt, dat dit wetsontwerp de ondernemers-activi teit sterk aantast. De natuurlijke expan- sie-drang zal zich echter blijven doen voelen. Een directe beheersching der ex pansie acht spr. noodzakelijk. Hij be- ïoept zich op die bedrijven, waar met ondernemersovereenkomsten ondervin ding' is opgedaan. Dit wetsontwerp is een poging tot gedeeltelijke socialisatie van de beschikkingsmacht. Spr. mist in bet ontwerp bet over- aeidsinitiatief, doch bet ontwerp gaat den goeden kant uit. De beer Bierema (Lib.) zegt, dat het ontwerp gewaagt van bedrijven, waar bedoeld wordt ondernemingen. In tegenstelling met ir Vos ziet spr. in dit ontwerp meer voor- dan nadeelen. De minister beoogt met bet ontwerp beknotting van uitwassen, maar het zal juist de moeilijkheid zijn, dat die be zwaarlijk door de overheid zullen zijn vast te stellen. De minister zegt, dat bet algemeen be lang de grondslag is. Maar de Regeering zal er niet altijd aan ontkomen, groeps belangen te dienen. De ervaring leert spr., dat de overheid niet steeds zóó zal optreden, dat een goede, rationeele pro ductie bevorderd wordt. Mevr. M a c k a yK a t z (C.H.) vraagt, waarom bet wetsontwerp niet als crisis-, als tijdelijke maatregel is aange kondigd. Hier hebben we te doen met een te ver gaand, rechtstreeks ingrijpen door de overheid in het bedrijfsleven. Spr. is niet geneigd, de bier gevraag de groote macht aan de regeering te ge ven. Is de minister met waardeering voor persoonlijke capaciteiten bij uit stek geschikt om te fungeeren als „gene ral of industry?" Heeft hq met zijn ambtenaren het in stinct van vele ondernemers voor we reldmarktverhoudingen? Spr. dringt er op aan, dit ontwerp een tijdelijk karakter te geven. De beer Bakker (C.H.) beeft bet wetsontwerp ook met weinig ingenomen- hei begroet, doch de omstandigheden no pen wel tot normaal niet gewenschte maatregelen. D'at er eenige rem moet zijn tegen bet streven, in dezen tijd zooveel sterker dan anders, om zich in bet bedrijfsleven te werpen, als elders geen emplooi is te vinden is logisch. Spr. vertrouwt dat de minister uiterste voorzichtigheid zal be trachten bij het toepassen der wet, De heer Sohilthuis (S.D.) kan zich deze wet als sluitstuk van verschillende regeeringsmaatregelen voorstellen, maar een feit is hot, dat het particulier initia tief weer wordt aangetast; het kan echter noodig zijn, dat de overheid steeds meer leiding gaat geven aan het bedrijfsleven. Spr. vraagt nadere inlichtingen aan den minister. De heer Botterweg (A.R.) is er kentelijk voor de wijize waarop de minis ter met verschillende wenschen der Ka- mer blijkt te hebben rekening gehouden. Het getal aanhangers van absolute vrij heid in het bedrijfsleven is 'gering gewor den. De overheid moet haar taak wel rui mer opvatten dan vroeger. In het alge meen steune en bekrachtige ze, wat in het bedrijfsleven opkomt. Ze hoede zich er echter voor, een vruicht te willen pluk en, welke nog niet voldoende tot rijp- eid is gekomen. Bij vele vrijwillige or- enmgspogingen dreigde meer dan eens e eerlijkste de dupe te worden. Sanctie de overheid is dus goed, doch haar Ptreden mag geen premie zijn op on- enijkheid of achterlijkheid. mi n" vre6st clat menigeen naderhand klagen over een gebondenheid, welke ans wordt begeerd. De gezamenlijke on- rnemers beschikken over een routine, h geen ambtenaren te verwachten. draPr' waars,*uwt tegen op de spits ge- clitn!8!1 jV6r^eidsb&moeiing, welke hoven- ham 7«zwakking van het over- dsgezag. Hij vraagt zich af, of het niet gewenscht is, de werking der wet aan zekeren duur te binden. Namens zijm fractie geeft spr. een tijdelijk karakter der wet dringend in overweging. Die heer v. d. Goes van Katers (S.D.) betoogt dat hier alleen een be drijfsorgaan met verordenende bevoegd heid de behoeften van een bedrijf zal kun nen beoordeelen. Dte beer Kortenhorst (R.K.) zal gaarne voor het ontwerp stemmen. De overheid mo,et het algemeen belang in be scherming kunnen nemen tegen het be- drijfs- of ondernemersbelang, ook bijl ves tiging of uitbreiding van ondernemin gen. Spr. begrijpt niet verschillende argu menten tegen dit wetsontwerp, dat er ook op gericht is, het bestaande in stand te houden en vraag en aanbod meer met el kaar te doen harmonieeren. Er is en moet zijn evolutie, ook in het bedrijfsleven. De blinde macht van tech niek en kapitaal kunnen de ruïne zijn van bestaande bedrijven. Spr. vraagt ten slotte of in aanbouw zijinde fabrieken voor deze wet als be staande worden beschouwd. Hij aoht het het heter, deze wet niet te beschouwen als een crisiswet van tijdelijken duur. De heer Smeenk (A.R.) heeft een open oog voor de zich in het bedrijfsle ven ontwikkelende wijzigingen. Spr. sluit zich aan bij den heer Botterweg. Naar vermeerdering van het productie proces moet worden gestreefd, ook al gaat dat met schokken gepaard, vooral in ons land, op export aangewezen en zoo af hankelijk van internationale ordening. We moeten dus voorzichtig zijh, ook met dit wetsontwerp. Afgesneden moet alleen worden, wat inderdaad een exces is. Er moeten ook geen exportmogelijkheden het bedrijfsleven ontgaan, welke bet anders zou kunnen verwerven. Er zal dus bij de uitvoering der wet groote voorzich tigheid geboden zijn. De Minister van Econo mische Zaken, de beer Steen- b e r g h e, zegt dat de omschrijving van uitbreiding van bedrijven bewust uit bet ontwerp is gelaten; spr. wil het nog eens overwegen. Er is gezegd dat het wetsontwerp leidt naar sluiting van bedrijven; er zou in tof uiting zijn gebracht zalig zijn zij die bezitten. Uitgesloten zouden zijin een zame durvers, mensohen met patenten welke van groot nut zouden kunnen zijn voor het bedrijfsleven. Dit is onjuist. Dóch wel moet onderzocht of er over productie is, of de modernste bedrijfsvoe ring wordt toegepast, enz., in het alge meen- en bedrijfsbelang. En dan zal men zich in bepaalde bedrijven niet kunnen vestigen zonder vergunning van den mi nister, die weigert als er strijd is met het algemeen belang. Het geven van een ver gunning kan in overeenstemming zijn met het algemeen belang. Er is geen sprake van indommelen achter een schutting of dat de overheid op den stoel der bedrijfs leiders gaat zitten. Sipr. moet zich verzetten tegen het tij delijk maken van deze wet. We hebben niet te maken met crisisomstandigheden, doch met structureele wijzigingen. Er is gecritiseerd tegen inschakeling van het behoefte-element in deze wet, waarbiji er verschil zou zijn tusschen zijn ambtsvoorganger en spr. Het gaat alleen om overbezetting in verschillende bran ches. Voor 'bevriezing van 't bedrijf be hoeft geen vrees te bestaan. En moet er tegen overbezetting gewaakt worden, dan toch ook tegen het gevaar dat er heele- niaal geen bezetting meer is. Spr. wil geenszins gaan zitten op den stoel der ondernemers. De wet dient slechts, om van staatswege te kunnen ingrijpen tegen excessen, als sluitstuk van de erschillende, het bedrijfsleven be schermende maatregelen. Dit is ook een overwegend arbeidersbelang, met name ten aanzien van de loonen. Het is een eenvo (dig simpel wetsontwerp ten be hoeve van het bedrijfsleven. Bij' art. 3 verdedigt de heer I r V o s (S. TV) een amendement om de mogelijkheid te openen dat de overheid zelfstandig, zonder particulier verzoek, eeu bedrijf sluit. Voorts om desbetreffende verzoeken ook te kunnen laten doen door een be- drijfsraad, organisatie van ondernemers of door arbeiders in een tak van nijver heid. De vergadering wordt daarna verdaagd. DE NIEUWE BELASTINGEN. Op 16 Maart afdeelingsonderzoek der Tweede Kamer. De centrale afdeeling der Tweede Ka mer heeft besloten, het wetsontwerp in zake tijdelijke voorziening tot verster king van de opbrengst van de inkom stenbelasting en van de dividend- en tan tième-belasting tot de gedeeltelijke dek king van uitgaven voor de defensie, in de afdeelingen te doen onderzoeken op Woensdagmiddag 16 Maart. Zondag plebisciet In Oostenrijk, Met oorverdoovend gejuich begroet, heeft de Oostenrijksche bondskanselier Schuschnigg, gisteren te Innsbruck, zijn aangekondigde rede gehouden. In deze rede werd dooi hem geproclameerd, dat Zondag a.s. in Oostenrijk zal worden gestemd over de vraag, of de natie een. „Vr|ij Duits-oh Oos tenrijk" verlangt. De voorbereidende werk zaamheden voor het plebis ciet beginnen Zaterdag; het zal duren tot Zondagavond. De stemming ia vrij en ge heim. Ik doe aldus de bondskanselier geen beroep op het gevoel, maar op het verstand. Spr. gaf in 't kort aan, wat de regee ring denkt te doen om meer arbeidsge legenheid te scheppen en vervolgde: Ar beiden zonder politiseeren, dat is onze leus. Wij willen een vrij en Duitsch Oosten rijk. Wij willen een onafhankelijk Oos tenrijk. Wij willen een christelijk en eens gezind Oostenrijk. Wij willen brood en vrede in bet land. Wij willen gelijke rechten voor allen. Maar thans moet ik weten, hoe gij, Oostenrijkers, over ons parool en dezen wil denkt. En daarom roep ik u tegen aanstaanden Zondag op voor een volks stemming. Wij laten ons door niemand dwingen en zullen geen onrust in het land dulden. Intimidatie-pogingen kunnen niet getole reerd worden. De nationaal-socialisten kunnen op loyale wijze meewerken:, toet volledige gelijkheid van rechten, ia het vaderland- sche front. Maar op partijvormingen gelijkende formaties kunnen niet geduld worden. Aan de volksstemming nemen deel alle Oostenrijkers, die den leeftijd van 24 jaar overschreden hebben. Het bericht, dat een plebisciet in Oos tenrijk gehouden zal worden, heeft in politieke kringen aanzienlijke onzeker heid en verwarring gebracht. In niet-officieele, politiek goed georiën teerde kringen, hoort men er over spre ken, dat Mussolini van het voornemen tot het houden van een volksreferendum niet onkundig was. De nationaal-socialisten hadden zich voorgenomen, op 27 Maart een grooten „Anschluss-dag" te houden en Mussolini zou Schuschnigg hebben aangeraden, hun voor te zijn en dadelijk het referendum uit te schrijven. Havas weet nog te melden, dat Schuschnigg in zijn rede een groot pro gram van werkverschaffing voor dit jaar heeft aangekondigd, waarbij 30.000 jon gelieden arbeid zouden vinden. De verplichte arbeidsdienst zal ont wikkeld moeten worden en groote staats- werken zullen worden uitgevoerd. In regeeringskringen rekent men Zon dag op een imposante meerderheid, Het gaat thans om niets minder, dan het fundament van de grondwet in stem ming te brengen, n.l. het onafhankelijk bestaan van den -Oostenrijkschen staat. Reuter beweert te weten, dat als de meerderheid der kiezers bij de vo-lkstem- ming met „neen" zou stemmen, of zelfs wanneer Schuschnigg geen 60 pet. der stemmen zou halen, de bondskanselier zou aftreden, in welk geval er weinig twijfel zou bestaan, dat hij zou opgevolgd worden door een nazi- of seminazi-re- geering en dat vroeg of laat de aanslui ting bij. Duitschland zou volgen. In de Duits-che bladen en evenmin in de radio-berichten, wordt ook maar met een enkel woord over deze zoo- belang rijke rede iets gezegd. Ook het bericht van het plebisciet wordt in Duitschland verzwegen. Uit een en ander valt zonder moeite af te leiden, dat men in Duitschland door het besluit van den Oostenrijkschen kan selier verrast is. Groot offensief van Franco. Op een honderd zeventig kilometer lang front ten Noorden en ten Zuiden van Belchite is Woensdagmorgen een van de grootste offensieven -ontketend, die de opstandelingen tot dusver ondernomen hebben, meldt Un. Press. Aan Franco's kant bevindt zich op het oogenbli'k een troepenmacht van honderd tachtig duizend man in opmarsch. Zij zal den strijd aanbinden met ruim twee Wij willen nogmaals de aandacht ves tigen op de A.R.J.A.-vergadering, die a.s. Zaterdag in het ,ySchuttershof" te Goes wordt gehouden. Van de plaatselijke afdeelingen lezen wij) telkens bemoedigende berichten, die getuigen van opgewekt meeleven. Wij ho pen en vertrouwen dat de Zaterdag te houden vergadering daarvan eveneens blijk zal geven. Alle „Arjanen" die zich maar eenigs- zins kunnen vrijmaken zijn dus present. EVenals andere jongeren-niet-leden, maar die toöh ook belangstellen in de A.R. be ginselen. Ook op de ouderen mag met vrijmoe digheid een beroep worden gedaan. De zaak van de A.R,J.A. is ook hun Op een trouw bezoek dringen wijl daar om gaarne aan, Ook wollen stoffen voor Japonnen, Man tels en Complets koopt U in HET STOFFENHU1S GOES. Op modegebied steeds TOONAANGEVEND' (Adv.) honderd duizend man regeeringstroepen. Het rechtstreeksdhe doel van het offen sief is de herovering van Belchite. Daar na wil Franco echter ook door den ver- dedigingsdriehoek van den vijand tus schen Pina, Alcaniz en Montalban trach ten heen te breken, die hem den weg langs het Ehrodal naar de Mid-delland- sche Zee verspert. 'Om een uur gisternamiddag was het front van de regeeringstroepen over een afstand van twee en negentig kilometer ingedrukt en op sommige plaatsen waren de opstandelingen zelfs achttien kilome ter opgerukt. Op het eerste moment was de tegen stand zeer taai, doch later trok de vijand in wanorde terug, al zijn materiaal be halve de artillerie achter-latend. Zoo lui den althans- de berichten der opstande lingen. AUTO'S IN PLAATS VAN KINDEREN. Volgens een artikel in „Neues Volk", het orgaan van den radicalen vleugel van de nationaal-soeialistische partij- in Binnenland, De Tweede Kamer over het ontwerp- bedrijfsvergunningenwet. I'e sterkte van de lichting 1038. Verlichting van vaste lasten in den tuin bouw. Buitenland. Zondag volksstemming in Oostenrijk. Het Fransche kabinet afgetreden. Ministercrisis in Hongarije. De Belgische Minister de Man afgetre den. Nieuw offensief der Spaansche opstan delingen. Duitschland, dreigt de stimuleering van het motor- en auto-verkeer te ledden to-t een daling van het geboortecijfer. „Particuliere autobezitters", aldus het blad, „die geen persoonlijk inkomen heb ben, zijn meestal vrijgezellen, ongetrouwde meisjes en gehuwde paren zonder kinde ren. De statistieken wijzen uit, -dat hun aantal toeneemt, terwijl het aantal kin deren van autobezitters- afneemt. „Men 'kan zeggen, dat de jaarlijksche kosten voor het houden van een auto minstens even 'hoog zijn als de kosten voor een kind en bij kleinere inkomens en jonge kinderen wegen de kosten zelfs op tegen de opvoeding van twee kinderen. De neiging bestaat een of twee kinderen minder te hebben om een auto te kunnen ko-open." BRITSCHE WERKLOOSHEID AFGENOMEN. Toestand nog onbevredigend. Volgens een statistiek van het Engel- sche ministerie van Arbeid, waren er op 14 Februari 17.186 werkloozen minder dan een maand geleden. Het totaal was 1.810.421. Deze vermindering is echter geringer dan in verband met het seizoen vei wacht had kunnen worden. In dezen tijd van het jaar zou een afneming met 60.000 niet abnormaal zijn. De werkgelegenheid is toegenomen in de bouwnijverheid en de openbare wer ken, voorts in de kleedingindus-trie, de wol-textielnijverheid, de aardewerkin- dustiie, de scheepvaart en den land bouw. Z. K. H. Frins Bernhard verlaat met Prins Aschwin 83 Eaton Square te Londen, om zich naar Buckingham Palace te begeven.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1