DE ZEEUW dTkerk onder het kruis. UIS en vlug elburg TWEEDE BLAD TANTE AILIE woordiger Tel. 463 G. Verbond van Prot. Christ. Werkgevers in Nederland. KAARTJE Iburg, en btle wordt anbieding ES 19.75, e broek of 4.90 iO, 25.00, STUUM bij BLADREUZEL IENSTBODE, KLEERMAKERS- IMACHINE, 3RS. Uw adres HARMONICA- (houdster Uit de Provincie MIDDELBURG. FEUILLETON Neemt de hartvormige cachets, genaamd „Mijnhardtjes", bij Hoofdpijn, Kiespijn, enz. In Vijf minuten bent U de pijnen kwijt. 12 stuks 50 ct. Proefdoosje 10 ct. Bij Apothekers en Drogisten. REINIGT ALLES maar keast nooit O^crvAêunwvxirrt^^; de taal, zooals gij reken en verstaan eerst naar school bet 'leeren van de [en vlugge manier k'kelijk korten tijd met behulp van Ïieste leermeester, sen cursus huren monstratie bij U verplichting, iandbocgstraat 2) Ioka Zaaischokkers, jes klasse C. Vol- iden en een drach- fcug. 3RS ROUW, Goes. ide lage prijzen. PAGTER, Korte Telefoon 614, Mid- tOOP: Schoolstraat, Kloe- Iiderd. weer mooie Stlerkalveren, met eren van beste - KOOP, in de vee- |M. HOUTERMAN, urg. II Mei voor dag en nacht, werken en eenv. Gr. wasch bui- olenw. 85, M'burg. COOP: (oei (koopje). L. v. venstraat 67, Mid- CN" OP voor een kilmeta tafelgerei, tero-messen. Deze f>r het oog en een ik. Lange Delft i, idelburg. ^S' KEMPEN, Jagers- |43, Middelburg. Iwe hebben 7-e zwarte wollen kou- paar. Ruime keuze e. Firma Wed. 'lasmarkt 26, Mi' fï in babyjurkjes, roekjes, dekentjes, es, mooie zijden lames- en kinder sjes en manteltjes, Iravenstr. 86, Mifbj 50 ct. per 10, Li- Slapl. 25, bloena- Lolen 1, gladiolen Slapl. ƒ2, bloemk- npl. M. H. Dekker, ew. D 217, Tel. 7^: ns teleurstelling iter P, Bureau VAN DINSDAG 8 MAART 1938, Nr 134. De afloop van het proces-Niemöller is bekend. De trouwe dienaar der Kerk werd ver oordeeld tot 7 maanden vestingstraf en enkele geldboeten. In hem werd de Kerk veroordeeld, om zich geheel en al aan den wil van den machtigen Staat te onderwerpen. Al wordt Dis Niemöller vrijgelaten, op dit oogenblik is daar naar het schijnt geen sprake van toch is daar mede, naar de Graafsch. opmerkt, deze zaak niet afgeloopen. Als de belijders van den Christus in Duitschland trouw blijven, wordt deze rechterlijke uitspraak het begin van een nieuwen strijd tusschen de Kerk, als Li chaam van Christus, en den absoluten Staat met zijn wereldlijke, dwingende macht. De Kerk komt onder het kruis. Voor velen kan het een lijdenstijid wor den, waarin de Heere echter sterken wil en sterken kan en zal toonen, dat in mar telaarstijden gewoonlijk de rij'pste en heerlijkste vruchten worden geplukt en het geloof zijn heerlijkste kracht open baart. Voor den Duitschen Staat is dit vonnis een bewijs, dat men zich in Nationaal- socialistisch gezelschap op een gevaarlijt- ken, hellenden weg bevindt, die uitloopt op ellende en ondergang. Het zijn droeve teekenen der tijden, die in Duitschland worden gezien. Rosenberg, de verheerlijker van het Düitsche heidendom, werd voor eenige weken te Nürnberg officieel van staats wege gehuldigd en gelauwerd. Ds Niemöller, de getrouwe strijder voor de zaak des Heeren, wordt voor de recht bank gebracht en krijgt 7 maanden ves tingstraf. "Wodan op den troon gezet en Christus opnieuw weer gekruisigd I Gelukkig, God regeert! Hij zal het recht aan den dag doen treden. Hij loutert Zijn gemeente, maar zorgt ook voor haar, En Hij geeft de kroon der eere aan allen, die in den strijd getrouw zijn en getrouw blijven tot het einde toe. HET VIERDE LUSTRUM. Toespraak Minister Colijn. Nadat gisteren de heer Borst zijn openingsrede had gehouden werden tele grammen van hulde en trouw gezonden aan de Kon. Familie. Daarna werd het woord gevoerd door D r H. Col iji n, een der oprichters van het Verbond en zijn eerste voorzitter. Dat hij hier is gekomen, vindt mede oorzaak in het feit, dat hij als geneesheer geassisteerd hebbend bij de geboorte van een drieling, na 20 jaar wel eens zien wil hoe het er mee gaat. En dan ook de degeering heeft groote belangstelling voor wat in het maatschappelijk leven voorvalt. Spir. wil niet breed stilstaan bij wat hij in 1918 opgemerkt heeft. D'at was trou wens niet nieuw en ook in 1891, op het ie Chr. Soc. Congres, reeds gezegd. Spr. wees op de beginselen, die blijven en voor alle zijiden gelden en daarnaast op den eisch om door goede organisatie de be langen van de leden te behartigen. Na tuurlijk moet men de absolute norm wel I handhaven als lichtend voorbeeld, maar lie norm niet nemen als maatstaf waar naar men oordeelt. Ook aan dit men- ehenwerk kleeft gebrek. De geestelijke verwarring is niet min der dan in 1918 en dus de eisch van handhaving der beginselen niet minder. Ook de eisoh van organisatie klemt even zeer als in 1918. Er is thans zelfs meer maatschappelijke wanorde dan ooit. Spr. wees in dit verhand op de verregaande staatsbemoeiing. Ook een noodzakelijk kwaad is een kwaad, vrucht van groote maatschappelijke wanorde. Daarom moet de overheid belangstelling hebben voor het maatschappelijk leven. Onzegbaar moeilijk is de taak der Overheid in het maatschappelijk leven en dat temeer als men iets bewaren wil van de vrijheid waarop ieder Nederlander van huisuit prijs stelt. EP die taak is onmogelijk zon der medewerking van de maatschappe lijke organisaties. Spr, wees op de mode van tegenwoordig bepaalde woorden te koesteren en andere bepaalde woorden te verachten. Hier blij've men nuchter en late zich niet intimideeren. Eén organisatie als deze moet contact zoeken naar den kant der arbeiders en met de arbeidersorganisaties van gelijke beginselen. Anderzijds moet contact- be waard met de zusterorganisaties. In de rij van werkgeversorganisaties is het Prot. Chr. Verbond de zwakste en dat brengt natuurlijk consequenties mee. De Regeering moet, wil zij aan het georgani seerde werkgeversleven steun hebben, één contaotpunt hebben en kan niet met elk verbond afzonderlijk overleg plegen. Dit vraagt zelfverloochening en is met name voor het verbond een moeilijk probleem. Daarom maant spr. tot die zelfverlooche ning en samenwerking en oordeelt dat dit mogelijk is zonder het diepste beginsel te verloochenen. Moge ook in de toekomst het Verbond zijn taak vervullen als het tot nu toe ge daan heeft. (Applaus.) De voorzitter, dankend voor de woorden, wees er op, dat de vereeniging, naar den raad van Dr Colijn, als 't moet alleen durft te staan en bad den bewinds man bijl zijn arbeid Gods besten zegen toe. (Applaus.) Hierna verleende de voorzitter het woord aan JhrMrD. J. de Geer, oud-minister-president, voorzitter der Ohr. Hist. Unie. Toespraak Jhr Mr D. J. de Geer. Velen, die gemeend hebben, zoo zeide spr. o.a., dat de sociale vooruitgang bui ten, en tegen, het christendom is te zoe ken, waren zich niet bewust, hoe alles wat tot op dit oogenblik te dien aanzien is bereikt, te danken is aan het Evan gelie en hoe ook de perspectieven, die zij nu meenen te zien lichten, indien deze waarlijk tot zegenrijke vervulling zullen komen, de rijpende vrucht zullen zijn van datzelfde Evangelie. "Wie ernstig en bewust in die overtui ging leeft, kan blijmoedig en opgewekt werken oo'k aan kleine hervormingen, ook in donkere tijden, ook tegen het schijn baar belang soms van bepaalde groepen in. Hij is nooit beangst voor het vergroei en van bestaande toestanden en kent geen heilige plaatsen in het vigeerend produc tiestelsel, maar hij wacht ook niet met wild ongeduld nieuwe vormen, alsof daaraan Gods zegen gebonden zou zijn. Met meer bezieling en vertrouwen dan utopisten en dan behoudsgezinden is hij in staat, op ieder oogenblik te doen wat de hand te doen vindt, dankbaar gebruik makend van wat wetenschap en ervaring ook op economisch gebied leeren en ook in die lessen Gods bestel erkennend. In dit teeken, vertrouwt spr., dat het verbond ook in het derde decennium, dat het vandaag intreedt, zal werkzaam blij ven, terwijl hij den hartelijken wensch uitspreekt, dat het daarbij tot rijken ze gen gesteld zal worden voor ons land en ons volk. In de middagvergadering voerden de reeds gisteren genoemde sprekers het woord. Ook door den heer D r L. G. K o r- tenhorst secretaris van de R.K. Werkgeversvereen., werden woorden van sympathie en gelukwensch gesproken. In zijn slotwoord deelde de voorzitter mede, dat dezer dagen enkele leden heb ben, toegezegd f 500 per jaar te zullen contribueeren. (Applaus.) De vergadering werd daarna door den vice-voorzitter, den heer W. Wage naar gesloten. Om half zeven ving een feestelijke maaltijd aan, waarbij meer dan 100 gas ten aanzaten. Rechten voor gebruik van gemeentewerken enz. De veror dening tot heffing en invordering van rechten voor het gebruik van sommige openbare gemeentewerken enz., zooals nieuw vastgesteld op 21 Juli 1937 wer den slechts goedgekeurd tot 1 Januari 1939. B. en W. bieden thans een ontwerp verordening tot heffing en invordering ter vaststelling aan. Weer een aanrijding op den Vlissingschen weg. Gisteren heeft weder een aanrijding op het deel van den Nieuwen Vlissingschen weg, dat in de gemeente Koudekerke ligt, plaats gehad. Een auto bestuurd door een Mid delburger, kwam van Vlissingen en reed een wagen van een leurder aan, die blijkbaar zonder teeken te geven naar links over stak. Zijn kar en ook de auto bekwam eenige schade, doch persoonlijke ongelukken kwamen er niet bij voor, De woningen aan de Hen drikstraat. Bij besluit van 24 No vember besloot de Raad o.a. op het ge meenteterrein aan de Hendrikstraat, be stemd voor den bouw van 16 woningen door de Woningstichting Volksbelang, eene grondrente te vestigen. Hoewel het genoemde besluit de goed keuring van Ged. Staten heeft verkre gen, blijkt thans dat de notaris, die de desbetreffende akte zal moeten verlijden en voor de inschrijving daarvan in de openbare registers moet zorg dragen, van gevoelen is dat de vestiging van de grond rente tevens de overdracht van den grond aan de stichting zal moeten medebren gen. Waar de gemeente financieel ter zake volkomen gedekt is, n.l. door de jaarlijksche betaling van de grondrente en de eventueele afkoopsom daarvan, hebben B. en W. tenslotte, nu zulks in derdaad noodzakelijk blijkt, tegen de overdracht van den grond geen bezwa ren. De stichting bouwt dan op eigen grond. Scheidsgerecht. Voor de voorziening in de periodieke vacatures van voorzitter en plaatsvervangend voor zitter 'van het 'Scheidsgerecht voor ge meente-ambtenaren, bieden B. en W. den raad de volgende niet-alphabetisehe aan beveling aan: voor voorzitter Mr M. W. G. Jolles, president van de Arrond.- Recbtbank en Mr F. B. Evers, advocaat en procureur; en voor plaatsvervangend voorzitter Mr J. Molenburgh, kanton- 1 rechter en Mr J. A. E. Rink, subst. grif- door Catharine D. Bell. (Vrij naar het Engelsch.) 23.) o Het was een eenvoudig, ouderwetsch hotelletje. De hotelhouder, zijn vrouw, de kellners en de kamermeisjes, het wa ren allen keurige mensohen, maar al even eenvoudig en degelijk als de donkere, oude i kamers, die al zooveel generaties van gasten geherbergd hrdden. Mijnbeer Kerr was uit, maar men verzekerde Angus, dat hij binnen tien minuten er weer zou zijn. Hij moest maar zoolang op zijn kamer wachten, tot hij terug kwam. Een groote zware man was het, die even later binnentrad, met een slim, verstandig, maar goedig gezicht, van het hoofd tot de voeten gestoken in een don- her grijs paik van ruwe, wollen stof. Blijk baar was hij er niet van op de hoogte gebracht, dat er bezoek voor hem was. hls de meeste Schotten van zijn stand was hij te beleefd om den naam van den bezoeker te vragen, of wat hij wenschte. «laar om Angus gelegenheid te geven het gesprek te openen, wierp hij een blik Op het vliegveld Ypenburg heeft minister Van Dijk Zaterdag aan een aantal vliegers, die met behulp van het luchtver- dedigingsfonds het M-brevet verwierven, dit brevet uitgereikt. Een overzicht tijdens de rede van Ir J. E. F. de Kok. op het stapeltje boeken, waarnaast de jonge man stond en zei opgewekt: „Uw dienaar, mijnheer. U lacht om dien stapel boeken, die u daar ziet liggen. Maar ik woon ook in een buitengewoon eenzame streek en dan is men blij', als men in die lange avonden wat te doen heeft." „Maar ik lachte er heelemaal niet om, Ze trokken me aan. Ik overpeinsde juist, dat zoo'n collectie me te pas zou komen, als ik er toe besluit boer te worden, zoo als men van me verlangt." „O, is u de jonge man, waar mijnheer Fleming me vanmorgen over schreef?" zei de ander opgewekt. „Hiji schreef, dat u me misschien wel zou komen opzoeken. Maar ik had u niet zoo spoedig verwacht. Hij zei, dat u misschien wel eenigen tijld noodig zou hebben om de zaak eens rijp te overwegen." Angus kleurde, maar lachte om zich zelf, dat hij het deed. „De waarheid is," zei hij1, „dat het plan me zoo in alle opzichten naar den zin was, en het scheen me het beste eerst eens met u te gaan spreken, eer ik be sliste, wat i'k doen zou." „U is me van harte welkom, waarom u ook komt. Ik ben geheel tot uw dienst. Ik ben graag bereid ieder jong mensch met mijn raad van dienst te zijn, als dat kan, laat staan een vriend van mijnheer Fleming die zich al zooveel jaren een trouw vriend jegens mij en de mijnen heeft getoond." „U kent mijn oom dus al een heele poos?" „Hij is mijn advocaat en die van mijn vader geweest al langer dan ik me kan herinneren, en goed, altijd even vriende lijk voor ons alle twee. Maar laten we bij het vuur gaan' zitten, dan kunnen we op ons gemak praten." Angus nam zonder meer de hartelijke uitnoodiging aan. „Oom zei, dat u me wel het een en an der kon vertellen van de bezitting, waar hij over sprak," zei hij. „Als iemand het kan, dan ben ik wel die persoon. Ik heb mijn heele leven in de nabijheid ervan gewoond. Onze boerderij, Wester Bank, is het eenige fatsoenlijke huis binnen drie mijl van Birken Lee. We worden dus naburen. Ik ken elk hoekje en gaatje van het terrein sinds mijn pril ste jeugd en ik heb vaak genoeg hier en daar op de landerijen gewerkt voor den vorigen eigenaar, den armen kerel." „U vindt het land goed en voor verbe tering vatbaar?" vroeg Angus. „Daar ben ik zeker van. Het was voor een deel, ja, ik mag wel zeggen voor namelijk op mijn aanraden, dat uw oom zich met de zaak inliet." Heeft bijt het al lang in zdjtaa bezit?" fier bij de Arrond.-Rechtbank. Dé eerst- aanbevolenen zijn aftredend. Verbetering hoek Sint- Pieterstraa tL ange Gist- straat. De Commissie van Financiën vereenigt zich met 'het plan tot verande ring van den toestand op den hoek Sint PieterstraatLange 'Giststraat, al acht zij de verbetering maar klein, B. en W. doelen mede, dat zij de uit te betalen som van f 1080 wenschen te voldoen uit den kapitaaidiensi op de ge meente-begrooting, met dien verstande, dat het bedrag in 5 jaren hersteld wordt door bijdragen uit den gewonen dienst. Overeenkomst met de Godshuizen. Op 30 Juni a.s. zal de loopende overeenkomst tusschen de Ge meente en 'het bestuur der Godshuizen nopens verpleging en behandeling van patiënten in het Gasthuis eindigen. Daar het Gasthuis, ook na voltooiing der ver bouwing, wel niet vóór 1 Juli 1939 op de nieuw gedachte en voordeelige wijze in zijn geheel zal kunnen worden geëx ploiteerd, stellen B. en W. voor de over eenkomst onder gelijke voorwaarden en bepalingen' als de thans geldende te ver- leenen tot 1 Juli 1939. Opheffing betrekking controleur gemeentebelas tingen. Tot heden is de in 1922 tot stand gekomen vereeniging van de be trekkingen van gemeente-ontvanger en controleur der gemeentebelastingen, be stendigd gebleven. In 1936 hebben Ged. Staten te kennen gegeven, dat h.i. de belooningen van een aantal nevenbetrekkingen, w.o. ook die van controleur der gemeente-belastingen, bdhoorden te worden ingetrokken. B. en W. hebben; daartegenover opge merkt, dat Ged. Staten destijds bepaal den, dat de combinatie der beide betrek kingen niet mocht leiden tot verhooging van de jaarwedde als ontvanger. Men zou dan tot een wachtgeld moeten komen. Nadat Ged. Staten kennis hadden ge kregen van het overlijden van den ge meente-ontvanger, den heer A. H. Mun- nik, tevens controleur der gemeente-be lastingen, verzochten zij: B. en W. de op heffing der laatstgenoemde betrekking te willen bevorderen. Het komt B. en W. voor, dat thans het gedane verzoek met 1 April a.s. gevoegelijk kan worden inge willigd, waardoor een bezuiniging van f370.50 's jaars wordt verkregen. Tevens zouden B. en W. dan den tegenwoordigen klerk bij de belastingen willen belasten met de controle-werk zaamheden, welke hij nu ook reeds daad werkelijk verricht, en hem, met ontslag uit gemelde betrekking, op zijn tegen woordige belooning willen benoemen Lot ambtenaar 2e klasse (de jaarwedde-rege- lingen voor beide functies zijn gelijk), met dien verstande, dat betrokkene tot wederopzegging zal fungeeren als ad junct-ambtenaar bij den gemeente-ont vanger, tevens belast met de controle der plaatselijke belastingen. Gelijktijdig zou den B. en W. den tegenwoordigen bode bij de belastingen, met ontslag uit die betrekking, willen benoemen tot bode (de jaarwedde-regeling voor beide functies zijn gelijk) op zijn tegenwoordige beloo ning, met dien verstande, dat betrokkene tot wederopzegging zal fungeeren als bode ten kantore van den gemeente-ont vanger. Aldus wordt een toestand ver kregen, die meer in overeenstemming is met de werkelijkheid dan tot dusverre. Voorschotten B ij z 0 n d e r e S c h o 1 e n. B. en W. stellen voor aan de navolgende vereenigingen voor de bij zondere scholen de na te noemen voor schotten over 1938 toe te kennen: Ver. „Ja, ziet u, het heeft al jaren lang hem min of meer toebehoord. Den laatsten eigenaar is het nooit erg voor den wind gegaan. Mijnheer Fleming was zijn agent en hiji is allang geleden veel dieper in de schuld geraakt, dan ik mogelijk had ge acht met een raadgever als mijnheer Fle ming." „Dan heeft die vorige eigenaar het land zeker ook leelijk verwaarloosd?" „Zegt u dat wel, mijnheer. Hij heeft er nooit uitgehaald wat er in zat en wat hij er van had kunnen krijigen en juist daar om is het zulk geschikt terrein om eigen lijk voor de eerste maal goed te begin nen." „In veronderstel, dat er een huis bij is?" vroeg Angus, aan Nannie denkend. „Een huis, ja, zeer zeker en geen slecht ook, hoewel het een eigenaardig oud bouwsel is. De eene helft lijkt wel een soort uitkijktoren, waarin men wacht hield in de dagen van de grensoorlogen. Dé andere helft is oud en donker en somber. Maar het is geen kwaad huis. En het staat mooi hoog en droog, boven de rivier op een heuveltje, dat het aan alle kanten aan de zonnestralen blootstelt. Tusschen dat heuveltje en de rivier strekt zich een strook land uit, dat nog nooit een eg of ploeg gekenid heeft. Maar het is vruchtbaar, goed gelegen land. Als dat eenmaal beplant wordt, zult u eens zien, hoe de boel daar groeit. Daar sta ik voor in." „En is er ook bosch?" „Ja, een breede strook sparrebosch tus schen het huis en de schapeweiden op de heuvels. En er is een diepe kloof, waardoor heen de Shaggie stroomt, wel ker oevers geheel met boomen begroeit zijn. E!n mooie boomen, hoor. Maar er moet noodzakelijk eens eenige zorg aan besteed worden. Hoe verkwistend die laatste eigenaar ook was en hoe bitter om geld verlegen, hij had nu eenmaal een zwak voor boomen en kon er maar niet toe komen om er een om te laten hak ken. En toch zou de helft er van in de Berkenkloof tegen den grond kunnen, dat zou de rest ten goede komen. Ze staan zoo dicht op elkaar, dat zelfs de kinderen er zich nauwelijks tusschen door kunnen wringen, als ze naar boschbessen en bra men zoeken." „En dan sprak mijn oom, geloof ik nog over woest land, moeras of zoo iets." „D'at ligt wat verder verwijderd, ach ter den heuvel. Maar mijnheer, dat is je land voor drainage, aanplant en derge lijke. Er is geld te halen uit eiken voet van dien grond daar, of ik zou me al heel erg moeten vergissen." (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 5