'Aspirin E Grenswijziging op Z.-Beveland. Een raadgeving voor allen: Zorg Aspirin In huls te hebbenl Uit de Provincie. Groote uitbreiding van Goes ten koste van Kioetinge. Het ia te begrijpen, dat dit nieuwe ontwerp een groote verrassing was. Bij het gemeentebestuur van Goes zal het allicht met blijdschap, zij het met ge temperde blijdschap zijn ontvangen. In Kioetinge zal men minder enthousiast gestemd zijn. Niet alleen dat de gemeen te een gevoelige aderlating zal onder gaan en de belastingopbrengst belang rijk zal dalen, maar ook een gToep inge zetenen, die zich, in onderscheiding van de forensen, echte Kloetingenaars ge voelen, zal men verliezen. MIDDELBURG. GOES. ZUID-BEVELAND HIT BEPROEFDE GENEESMIDDEL BM GRIEPI te springen, doch het meerendeel der opvarenden gaf hieraan geen gevolg. Dit is de voornaamste reden van het groote aantal dooden. DE VLOOTKWESTIE, Engeland zou Japan opnieuw om gegevens verzocht hebben. Volgens de diplomatieke redacteur van de Evening Standard heeft de Britsche regeering er opnieuw bij de regeering te Tokio op aangedrongen, dat deze haar vlootbouwprogramma bekend zal maken. Hij schrijft, dat de Britsche regeering hoopt, dat de Japansche regeering thans de gegevens zal verstrekken, welke zij tot dusverre heeft geweigerd bekend te ma ken. Door dezen nieuwen stap zouden de Britsch-Fransch-Atmerikaansohe bespre kingen mogelijk nog wat worden uitge steld. Indien het antwoord van Japan na melijk bevredigend zou zijn, zouden En geland en Frankrijk er bij de Amerikaan- sohe regeering op aandringen geen oor logsschepen te bouwen van een afmeting welke die voorzien in het vlootverdrag van Londen te boven gaat. VLIEGTUIGEN VERONGELUKT. Een van Hanoi naar het Westen op weg zijnd vliegtuig van de „Air France", is in den staat Datia neergestort. Hierbij zijin drie passagiers en de uit drie koppen bestaande bemanning om het leven geko men. Een Duitsöh verkeersvliegtuig is in de omgeving van Guaranda neergestort. De Duitse he bestuurder, Hammer, de kapi tein Marco Aguirre en twee twee meca niciens kwamen om het leven. Korte Berichten. Mussolini heeft gister in het Vene- tiaansch paleis Beek, den Poolschen mi nister van buitenlandsche zaken ontvan gen. Het Italiaansche nieuwsagentschap Stefani noemt de door de buitenlandsche bladen gepubliceerde berichten over voor stellen, welke de Ialiaansche regeering zou hebben gedaan aan den vroegeren negus, „eenvoudigweg onjuist en onzin- mg i Havas meldt uit Barcelona, dat de luchtmacht der opstandelingen gisteren avond Garthagena viermaal heeft gebom bardeerd. De schade is zeer onbelangrijk, terwijl de republikeinsche vloot niet ge raakt word. - - RICHTPRIJS TARWE. De Centrale landbouworganisaties heb- 1 en den minister van Economische Zaken een toelichting gevraagd van wat in de teelt- en steunregeling van akkerbouwge- wassen-1938 bedoeld wordt met den prijs van f 10, geleverd op omstreeks 1 Febru ari 1939, en of daaruit mocht worden af geleid, dat wanneer de tarwe langer be waard moet worden, de hoogere kosten van bewaarloon, ad 3 cent per 100 kg per week, ten laste van het Landbouwcrisis- fonds zullen worden gebracht D'e minister heeft thans geantwoord, dat dit voor de Vita- of T.G.-tarwe het geval is, zoodat voor het geval de gemid delde afleveringsdatum door de Geweste lijke Tarwe-Organisaties is na de week, waarin 1 Februari valt, de richtprijs ten laste van het Landbouw-orisisfonds ver hoogd, indien hij vóór dien datum valt, zal worden verlaagd met een bewaarloon- vergoeding van 3 cent per 100 kg per week, te rekenen van 1 Februari af. UITBREIDING UITVOERCONTROLE OP GROENTEN. Het uitvoer-controlebureaui vóór groen ten, fruit en aardappelen deelt mede, dat op 14 Maart a.s, de landbouwuitvoerwet van toepassing zal worden verklaard op augurken, boonen, meloenen, peen, radijs, schorseneeren en spinazie, waardoor deze producten van genoemden datum af al leen tot uitvoer kunnen worden toegela ten, indien zij zijn vergezeld van een cer tificaat. Door dezen maatregel zijn thans nage noeg alle tuinbouwproducten onder de verplichte controle gebracht. De vereischte certificaten worden ver krijgbaar gesteld bij de veilingen, welke volledig bij deze controle zijn ingescha keld en bij de controleurs van het U.C.B., indien na keuring blijkt, dat de produc ten voldoen aan de gestelde minimum- eischen. BEHANDELING RESERVE LUITENANT AALDERS IN DUITSCHLAND. Zijn verhoor heeft op incorrecte wijze plaats gehad. De minister van buitenlandsche zaken heeft op de vragen van het Tweede Ka- j merlid Albarda betreffende mishandelin gen, welke de Nederlandsche reserve-lui tenant G. Aalders in Duitschland zou heb- ben ondergaan, thans nog het volgende geantwoord: Zooals in Augustus 1937 is medege deeld, zijn aan de Duitsche regeering in lichtingen gevraagd met betrekking tot de behandeling, waaraan de Nederlander G. H. Aalders in de gevangenis te Dussel- dorp kort na zijn aanhouding in Septem ber 1935 zou hebben blootgestaan. In antwoord hierop heeft de Duitsche regeering thans medegedeeld, dat na een zorgvuldig ingesteld onderzoek is komen vast te staan, dat, hoewel de beweringen van den beer Aalders op verschillende punten onnauwkeurig of overdreven zijn, diens verhoor in strijd met de bestaande voorschriften op incorrecte wijze heeft plaats gehad en dat de voor dit betreu renswaardig feit verantwoordelijke amb tenaren daarvoor zijn gestraft. NOODTOESTAND IN DEN GRAANHANDEL. Het Tweede Kamerlid, de heer Die ters beeft aan den minister van Eco nomische Zaken de volgende vragen ge steld: 1. Is het den minister bekend: a. dat onze rogge, haver en gerst op het oogenblik op zoodanig lage prijzen zijn gekomen, dat een loonende produc tie onmogelijk is, b. dat ondanks deze lage prijzen de verkoop van genoemde producten bijna onmogelijk is, zulks ter wijl zóóveel mais in ons land aanwezig is, dat dit product reeds weer wordt uit gevoerd, c. dat de bedrijven, waar men deze granen niet kan verkoopen, eerst daags, vaak groote bedragen moeten op- Lrengen ter betaling van de verschillen de kunstmeststoffen? 2. Is de minister bereid op korten ter mijn maatregelen te nemen, waardoor aan dezen noodtoestand een einde wordt gemaakt? R.-K. KAMERLEDEN NAAR INDIë. Ter bestudeering van de politieke organisatie. Naar „De Tijd" verneemt, is in de Za terdag 1.1. gehouden vergadering van het bestuur der R.K. Staatspartij besloten, dat twee vooraanstaande leden der Ka tholieke Kamerfractie binnenkort naar Indië zullen vertrekken om de politieke organisatie der katholieken aldaar te bestudeeren en den band met de Indi sche Katholieke partij te versterken. Be halve de heer Max van Poll, die tot lei der van het Indische Documentatie-Bu- reau is benoemd, zal waarschijnlijk de partijsecretaris mr Frans Teulings met deze taak worden belast. DE GEVOLGEN DER INTREKKING VAN DE VLASBEWERKINGSPREMIE De beer Hilgenga vroeg aan den minister van Fconomischo Zaken: 1. Is bet juist, dat voor den oogst 1938 de bewerkingspremie voor vlas is inge trokken? 2. Is het den minister bekend, dat voor de provincie Friesland van de op heffing van die bewerkingspremie wordt verwacht belangrijke vergrooting van het getal werklooze landarbeiders en daar door verzwaring van de financieele las ten van een aantal gemeenten, wijl veel vlas onbewerkt de provincie Friesland zal verlaten? 3. Is verder den minister bekend, dat opheffing van voormelde premie tevens het gevaar in zich sluit, dat de arbeid van de ook met overheidsgelden tot stand gekomen stichting voor warmwaterrote- rijen in de provincie Friesland zal wor den bemoeilijkt, zoo niet onmogelijk ge maakt? 4. Wil de minister bij een bevestigend antwoord op voorgaande vragen alsnog ernstig overwegen, voor 1938 wederom een vlasbewerkingspremie toe te staan? PROTEST VAN OPTICIENS. Op 21 Maart zullen in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht de opticiens in een algemeene vergadering bijeenkomen, om te protes teeren tegen het ingediende wetsont werp tot beperking van het refraction- neeren. BELANGRIJKE RUSSISCHE ORDER. Straks alle hellingen van de Nederlandsche Scheepsbouw-Mij. bezet. Omtrent de door de Sovjet-Russische regeering aan de Nederlandsche Scheeps bouw-Mij. verstrekte opdracht voor den bouw van twee vracht-passagiersschepen, worden nog de volgende bijzonderheden gemeld: Elk der schepen krijgt een lengte van 124.30 m tusschen de loodlijnen en een maximum-lengte van 132.80 m. De sche pen zijn 18.315 m breed en hebben een holte van 9.65 m. De diepgang bedraagt 0.35 m en de totale waterverplaatsing on geveer 8600 ton. Het totale vermogen der aandrijf-instal- latie bedraagt circa 13.000 PK, waardoor de schepen een maximum-snelheid zullen krijgen van 20 knoop. Aan de geheelu uitvoering en aan de accomodatie voor passagiers en beman ning hebben de opdrachtgevers hooge eisohen gesteld. Er is ruimte voor 48 eer ste klasse passagiers in twee persoons hutten, terwijl twee luxe hutten worden ingericht. Voorts zijn 41 vierpersoons hut ten voor tweede klas passagiers en hutten ruimte biedend aan twee tot acht perso nen, voor 296 derde klas passagiers. De schepen zijn bestemd voor de Noordelijke wateren der Sovjet-Unie en moeten erop berekend zijn te kunnen varen bij een temperatuur tot 35 gr. G. onder nul. Daarvoor is het noodig een speciale iso latie aan te brengen. Beide schepen wor den voorzien van een installatie voor kunstmatige ventilatie en luclitverwar- ming, terwijl de 'huid van het schip voor zien wordt van een speciale ijsversterking om in vaarwater met ijsschotsen te kun nen varen. Bediening van roer, ankerspil enz. ge schiedt electrisch en de schepen worden uitgerust met de modernste navigatie middelen. Binnen twee jaar moeten beide schepen aan de opdrachtgevers worden opgeleverd De Nederlandsche scheepsbouw-maat- schappij, die den laatsten tijd zeer veel werk heeft, houdt door deze opdracht vol op werk tot begin 1940. Wanneer de t'hans in aanbouw zijnde schepen van stapel zijn geloopen, zullen, dank zij de uit te voe ren orders, opnieuw alle 'hellingen bezet kunnen worden. VOORLICHTING OVER NEDERLAND IN HET BUITENLAND. Regeeringssteun aan een op te richten orgaan. Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend, waarbij de uitgaven van den regeeringspersdienst worden ver hoogd met een bedrag van f 12.500. In tegenstelling tot het buitenland ont breekt hier te lande een orgaan, geredi geerd in één of meer der in het inter nationaal verkeer gangbare talen, het welk, naast de internationale persbericht geving over ons land, tegenover 'het bui tenland recht doet wedervaren aan het geen ons vo'lk, hier en in de overzeesche geweisten, denkt en doet en aan hetgeen de regeering zoowel nationaal als inter nationaal 'voorstaat en verdedigt. Zulk een orgaan van internationale publieke voorlichting, op hoog journalistiek peil kan in dezen tijd bezwaarlijk worden gemist. Nu van particuliere zijde een ernstig plan aan de regeering is voorgelegd om in de bestaande leemte te voorzien, is zij van oordeel, dat een proefneming ge boden moet worden geacht. Ten einde de uitgave in elk geval te verzekeren voor den duur van een vol jaar, meent de re geering harerzijds dit particulier initia tief te moeten steunen. Zij acht den aan gewezen vorm hiervoor het nemen van abonnementen op het blad tot een be drag, overeenkomend met de som, door particulieren te waarborgen, zijnde f 12.500. Tot dit doel wordt voorgesteld, de uit gaven van den regeeringspersdienst, te vérhoogen met een bedrag van f 12.500. Reeds verschillende jaren is de wijzi ging der grenzen van enkele Zuid-Beve- landsche gemeenten aan de orde. Men weet, dat onder den vorigen Minister van Binnenlandsche Zaken een ontwerp aan de orde is geweest, waarover de gemeen teraden en ue commissies uit de ingeze tenen in de betrokken gemeenten hun oordeel hebben gegeven, en dat o.m. in hield de opheffing der gemeente Katten- dijke. Het gebied dezer gemeente zou voor het grootste deel aan Kioetinge 'komen, voor een kleiner deel aan Wolfaartsdijk, Goes (omgeving Goesche Sas), Kapelle en Wemeldinge. Kioetinge zou een terrein van plm. 50 H.A. aan Goes moeten af staan, aansluitende aan de uitbreiding in Bouwplan III, waarom door Goes was gevraagd. Vooral tegen de opheffing van Katten- dijke rees krachtig verzet. Deze gemeente stond immers geheel buiten de grensre geling tusschen Goes en Kioetinge. Toen de tegenwoordige Minister van Binnenlandsche Zaken dan ook nog maar kort aan het bewind was, heeft hij per soonlijk een onderzoek ter plaatse inge steld en al spoedig werd bekend, dat Mi nister Van Boeijen niets voelde voor op heffing der gemeente Kattendij'ke. Thans is door Gedep. Staten een nieuw ontwerp aan de betrokken gemeentebe sturen toegezonden. Hoewel de detail kaart nog ontbreekt, is het toch wel mo gelijk zich met behulp van den tekst van het ontwerp en de kadastrale kaarten een voorstelling te maken van de grenswij^ zigingen, die van aanneming van dit ont werp het gevolg zullen zijn. De gemeente Kattendijke blijft intact, maar moet aan Kapelle plm. 100 H.A. en aan Wemeldinge plm. 60 H.A. af staan. Hierdoor zullen enkele grens-gril- ligheden worden weggenomen. Kapelle zal op zijn beurt aan Wemeldinge plm. 70 H.A. moeten afstaan. Kapelle krijgt van Kattendijke alles wat ligt aan het eind van den Monniken- dijk, het Hooge Pad, aan den Kapelsohen straatweg (als het café van Almekinders en nog drie woningen) en den Wemel- dingschen Zandweg met Hofstede „Johge Boomgaard". Kapelle zal daarmee boven de 3000 inwoners komen. Van Kapelle gaat naar Wemeldinge een oppervlakte van plm. 70 H.A., be grensd door Klapweg, Leurpsche weg tot Swaaksche weg en langs Wemeldingsche Zandweg. Enkele moeilijkheden inzake wegenon- derhoud enz. zullen hiermede ook zijn opgelost. Goes krijgt van Kioetinge meer dan het gevraagd heeft. Het wordt niet alleen uit gebreid met de 50 H.A., aansluitende aan Bouwplan III, maar bij Goes zullen bo vendien nog andere gedeelten gevoegd worden. Volgens het vorige ont werp zouden de geheele Heernisseweg en Vogel- zangscheweg bij' Goes ko men, terwijl de grens zou komen ongeveer halverwe ge denPatijnweg, ter hoog te van de kweekerij van den heer Re ij'er se. Nu zal echter de geheele Pat ij n- weg aan Kioetinge worden ontnomen. Bovendien gaat de grens nog verder langs den nieuw geprojecteer- den Rijksweg verlengde van den Patijnweg) tot voorbij de laatste huizen die aan de overzijde van de spoorlijn (aan het wegje van de Groot) gebouwd zijn en gaat dan de spoorlijn over naar de leiding. Dus komen ook de Buys Ballot straat met z ijl weg, de'sGra- venpoldersche straatweg tot aan de leiding en de Oude Kloetingsche weg met Willem Zelleweg bij Goes. Naar schattbng zal het De felle brand in de Peperstraat te Delft heeft vier winkelhuizen en een magazijn in de asch gelegd. Een foto tijdens het blusschingswerk. aantal inwoners van Goes met ruim 700 toenemen en dus boven de 10.000 komen, en dat van Kioetinge met hetzelfde getal ■verminde ren. Natuurlijk staat hiertegenover, dat Goes aan Kioetinge een uitkeering moet doen. Dit zal een afloopende uitkeering zijn met een looptijd van 20 jaar. De uit keering zal het eerste jaar overeenko men met de door Kioetinge gederfde be lastingopbrengst, berekend naar het ge middelde over de laatste vijf jaar. Hierbij moet worden opgemerkt, dat Goes ook meer uitgaven zal krijgen. Wij denken slechts aan politietoezicht, rio- leering, reiniging, enz. Ook teekenen wij nog aan, dat Goes in den Wilhelminapolder en aan het Goesche Sas geen uitbreiding krijgt, die wel in het vorige ontwerp was opgeno men. Voor wat nieuwe bebouwingen betreft, zal op de grens tusschen Goes en Kioe tinge een strook van 50 M. breedte on bebouwd moeten blijven, zoogenaamd Niemandsland dus. Gedep. Staten hebben bij de betrok ken gemeentebesturen op spoed aange drongen bij het uitbrengen der adviezen door de Raden en de commissies uit de ingezetenen. Men wil dus blijkbaar deze kwestie, die nu reeds zoovele jaren han gende is, ten spoedigste oplossen. ACTIE IN DE METAALINDUSTRIE TE VLISSINGEN. Einde der vorige week vergaderden te Vlissingen de samenwerkende bon den van arbeiders in de metaalindustrie Mededeeling werd gedaan van de te genvoorstellen der „Schelde" inzake de eischen van loonsverhooging enz. Deze voorstellen werden door de ar beiders onaanvaardbaar geacht, inzon derheid wat de loonsverhooging betref zoodat de voorstellen met groote meer derheid zijn verworpen. LUCHTBESCHERMING. Gisteren had onder leiding van den Commissaris der Koningin en in tegen woordigheid van den Inspecteur voor <1, bescherming der bevolking tegen luci - aanvallen luit.-gen. b. d. de Ridder en dhr Bierman als vertegenwoordiger r Ned. Vereeniging voor luchtbescherrr. ,n. een bespreking plaats in het Provinci Gouvernementsgebouw te Middelburg met de burgemeesters der gemeenten en hoofden van den luchtbeschermii dienst op Walcheren en Noord-Bevelai 1 Het verloop der bespreking was in hoofdzaak gelijk aan dat van de hesp1 - king, welke vorige week te Goes plar'9 vond en waarvan reeds een verslag werd opgenomen in ons nummer van 3 Maart j.l. Concours Zeeuwsche Zangersband. Ter gelegenheid van het 25-jarig be staan van het zangkoor te Haamstede 9 Schouwen en Duiveland zal aldaar op 29 Juni e.k. het Groot Concours worden ge houden van den Zeeuwsohon Zangt - bond. Neerlands verwachting vervuld. De Ned. Chr. Filmcentrale gaf Maandag voor de le maal een eigen voorstelling in Zeeland. Het publiek was in grooten ge tale opgekomen om naar bovengenoemde film te zien. Tijdens het zingen van ..et Wilhelmus verschenen H. M. de Konin gin en het Prinselijk Paar op het doek, gevolgd door mooie opnamen van Soest- dijk en uit het leven van Prinses Juliana. Het laatste deel van de film gaf te zien wat zich in Januari rond het Witte Pa leis 'heeft afgespeeld. Verschillende malen gaf het publiek uiting van zijn waardee ring door een hartelijk applaus. De mu zikale begeleiding verhoogde nog de stem ming. Deze eigen reportage liet zien, dat de Ned. Chr. Filmcentrale goed werk levert. In de jaarvergadering van de Hanze werd medegedeeld, dat het bestuur van de Handelsavondschool voornemens i8 een cursus te openen voor jonge midden standers om hen zoo te bekwamen, dat zij voldoen aan de eischen der Vestigings wet. Medewerking der beide Midden- standsvereenigingen is daarvoor noodig In principe was de Hanze daartoe bereid maar men wil afwachten of er animo voor is. De aftredende penningmeester, de hoer Ghamuleau, werd herkozen! De secretaris, dhr Burgs nam ontslag uit zijn functie. Het bestuur werd uitgebreid met dbrn J. de Kok en de Nijs. Verslag werd uitgebracht door de "o- treffende commissie over voorbereiding attracties en reclame Landbouwtentoon stelling. Voor men met een definitief bf sluit kan komen, moet eerst een fond worden gevormd. Heinkenszand. Gisteravond hield <je heer Bierman uit Middelburg, als boot - bestuurslid van de vereeniging v°? Luchtbescherming, een lezing over Luchtbescherming. Een 40-tal person-^ wanen opgekomen die de zeer intere=

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 2