DE ZEEUW TWEEDE BLAD TANTE AILIE Uit de Provincie. Minister Romme over werkloosheid en werk verschaffing. De spaarregeling een succes. Een marge tusschen loon en steun moet blijven bestaan. FEUILLETON NOORD-BEVELAND. De federatieve 'vakbeweging beeft uit drukkelijk opgewekt om niet te sparen, doch ook de moderne organisaties heb ben de spaarregeling bestreden en van diezelfde zijde is zelfs betoogd, dat bij slagen van de spaarregeling, het volgend jaar de B-steun zou worden ingetrok ken (beweging). Ondanks de bestrijding is de spaarregeling groeiende. Van de gemeenten met werkloosheid hebben 79 pet. een spaarregeling; daar van is er een derde met 0—60 pet. deel nemende, een derde der gemeenten met 6180 pot., en een derde met 81100 pot. En het trekt de aandacht dat er het meest gespaard wordt in de 'laagste ateunklassen. Wat de provincies betreft, is er in Noord-Brabant 75 pot. der in aanmerking komenden spaarders, in Limburg 67 pet., Overijssel 68 pot., Gel derland 62 pet., Zeeland 55 pet., Fries land 54 pet., Utrecht 45 pet., Drente 43 pet., Zuid-Holland 33 pet., Groningen 31 pet., Noord-Holland 27 pot. Spr. betoogt verder, dat de marge tus- schen steun en loon moet blijven bestaan. Of in Nederland het loon ligt beneden het ethische minimum, laat spr. in het midden. Maar aangenomen dat 'dit zoo was, dan is het toch hilllijk ver schil te maken tusschen werken en niet- werken. Ails er een geringe marge is, gaan velen niet aan het werk. En als er dan in het geheel geen marge is? Er moeten geen arheids-schuwen worden gekweekt. Spr. wijst op de velen die zelf den boer op gaan om werk te zoeken. Hij' doet geen weldaad door de menschen op te wekken, uit het werkende leven te komen. Spr. voelt zijn verantwoordelijk heid scherp en ia overtuigd dat het ver schil tusschen steun en loon moet blijven en het verband niet losgelaten moet wor den. De regeering moet is gezegd aan actieve emigratie doen; spr. wijst op de ervaring van Zuid-Frankrijk, en verwijst naar de internationale koloni satie-commissie. In de volgende vergadering zal over dit hoofdstuk worden gestemd. WALCHEREN. Grijpskerke. Gemeenteraad. Vrij dag vergaderde de raad voltallig. De voorzitter wenscht raadsleden en secre taris kracht toe voor hun arbeid in 1938 en herinnert aan de geboorte der Prin ses. De heer De Nood beantwoordt deze rede. Ged. Staten deelen mede, dat de goed keuring der begrooting 1938 is verdaagd. Met een door de vereeniging „Weder- zijdisch Belang" te Middelburg medege deelde verlaging van pacht voor los land, gelegen in deze gemeente, en dat destijds ingevolge de Landarbeiderswet in pacht is gegeven, kan men zich 'vereenigen. Van Prinses Juliana, Prins Bernhard en H. M. de Koningin zijn dankbetuigin gen ingekomen,, voor de aangeboden ge- lukwenschen ter gelegenheid van de ge boorte van de Prinses. Als lid van het Burg. Armbestuur wordt de heer P. Huijsman (aftr.) her benoemd. Van den heer Dronkers is een schrijven ingekomen, houdende bericht van opzegging der huur van de door hem bewoonde gemeentewoning, zulks met in gang van 1 Mei a.'s. Na eenige beraad slaging wordt op voorstel van B. en W. met alg. stemmen besloten, genoemde wo ning eventueel voor f 3 per week te ver buren. Het voorschot op de gemeentelijke ver goeding voor 1938, ten behoeve van de bijz. school alhier, wordt met alg. stem men vastgesteld op f 1446.50, berekend naar f 11 per leerling. Vervolgens kwamen twee verzoeken in behandeling, door verschillende aangelan den onderteekend, het eerste om van ge^ meentewege over te gaan tot verharding van den Loodholschen weg met zijtak Beerta's wegeling, alsmede den Pektling- schen weg tot aan de grens der gemeen te Aagtekerke, het andere met eenzelfden inhoud ten aanzien van het vervolg van den Pekelingschenweg en Groeneweg. De heeren Cevaal en D'e Nood gevoelen we'l voor verharding dezer wegen, doch za gen het Beerta's wegeling gaarne uit het plan geschrapt, aangezien, wordt dit we geling ook verhard, de gelegenheid wordt geopend voor meerdere wegelingen, en het hun inziens toch aanbeveling ver dient, eerst de openbare wegen te verbe teren, alvorens hierin wegelingen te be trekken. De voorzitter, en wet'h. Geschie- re ontraden het Beerta's wegeling hierin te schrappen. Een voorstel De Nood hier toe, wordt verworpen met 4 tegen 2 st., (voor de heeren De Nood en Cevaal), waarna op voorstel van B. en W, met alg. st. in 'beginsel besloten wordt de ge vraagde medewerking in dezen te ver kenen, Ten aanzien van deze wegsverbeterlng wordt nog bepaald, dat het werk, voor wat de beklinkering betreft, door deskun digen zal moeten worden uitgevoerd, en dat de werkloozen uit deze gemeente het voor hen passende werk zullen moeten verrichten, Voorts worden B. en W. ge machtigd de voorbereidende werkzaam heden voor deze zaak te treffen, waarna te zijner tijd deze aangelegenheid den raad zal worden voorgelegd. Vervolgens stelt de voorzitter aan de orde een voor stel van B. en W. inzake 'verhooging loon werkverschaffing en steunbedrag; ver strekking van een bedrag in eens, aan bij do arbeidsbemiddeling ingeschreven werkloozen met 4 en meer 'kinderen, we gens gederfden toeslag op kasuit'keering, alsmede een uitbreiding van het aantal dagen in werkverschaffing en steunver lening voor de verschillende groepen. De heeren Cevaal en De Nood hebben niet zoo zeer bezwaar tegen voorgestelde wij zigingen, doch wel tegen de manier, waarop deze zijn tot stand gekomen. Na dat hierover in den breede is gehandeld, wordt het voorstel van B. en W. aange nomen met 4 tegen 3 stemmen. Voor de heeren C. Louwerse, A. Louwerse, Ge- schiere en Van Sluijs. Tegen de heeren Cevaal, De Nood en De Buck. D'e 'heer 'Cevaal 'bepleit nog het verga derlokaal te doen verhouwen, aangezien het z.i. thans ongeschikt is voor dat doel. Andere leden zijn van meening, dat het initiatief hiertoe moet uitgaan van de verschillende vereenigingen en niet van de gemeente. Daarna sluiting. i Loop der bevolking over de maand Februari 1938. Ingekomen: Jenny Christina Rotte, zonder beroep, A 55, uit Gorincbem. Vertrokken: Pieter David Sanderse, surnumerair der ïegistratie en domeinen B 13, naar 's Gravephage. 't Zandt. Vrijdagavond trad voor de A.-R. Kiesvereeniging op Ds M. Vreug- denbil van Meliskerke met bet onderwerp „De Kerkstrijd in Duitschland". Met groote aandacht werd naar deze boeiende rede geluisterd. Er volgde nog eenige be spreking. Zoutelande. Vrijdagavond hield de Ver eeniging tot stichtin'g en instandhouding van een School met den Bijbel alhier haar Ouderavond. Ds W. Oosthoek sprak een openingswoord. Mejuffrouw van Sluys hield een refe raat over „Moeilijke Kinderen". In de pauze werd gelegenheid gegeven om het werk der kinderen te bezichtigen. Vervolgens hield de heer A. Janse, hoofd der school, een referaat over „We- reldsche en Godsdienstige opvoeding". De ouders waren als gewoonlijk in grooten getale opgekomen. Meliskerke. Loop der bevolking over de maand Februari 1938. Vertrokken: Jacobus de Korte, ambte naar ter secretarie, B 53, naar Zelhem; Jacobus Marijs, landb.knecht, B 18, naar Wieringermeer (Slootdorp). Koudekerke. Vrijdag vergaderde de CJoöp. Boerenleenbank. Het ledental is Stationair gebleven, n.l. 373 leden. De ontvangsten en uitgaven in 1937 be droegen f321.782,14. De balans sluit met een totaal van f 427.367.13, waaronder reservefonds f 35.781,65 en winst 1937 f 738.41. De rente voor spaargeld en te goed in loopende rekening over 1938 bedraagt voorloopig voor leden 2,70 pet., voor niet- leden 2,50 pet., voorschotten en schuld in loopende rekening 3.75 pet. Het aftredende bestuurslid A. de Lan ge werd herkozen, eveneens het aftr. lid Raad van Toezicht F. Brasser. Besproken werd de mogelijkheid de rente voorschotten to verlagen. Dit werd door den kassier en ook door het bestuur ontraden, want als gevolg daarvan zou de rente voor spaargelden ook verlaagd dienen te worden. Domburg. Vrijdagavond werd de jaar vergadering gehouden van het Groene Kruis, die zeer druk bezocht was. Uit het financieel verslag van den penning meester, den heer B. J. Westenburger, geven we de volgende cijfers. Rekening 1037ontvangst en uitgaaf f 1330.98, goed slot steeg van f 288.78 tot f 801,58. T.b.e.-fonds ontvangst en uitgaaf f441,01 nadeelig slot steeg van f 88,51 tot f 48,08, Begrooting 1988ontvangst en uitgaaf f 1281,51, T.b.o.-fonds idem f488,51. D'e secretaris, de heer J, W, Schuurman, memoreerde in zijn jaarverslag het over lijden van den heer L. J. van Voorthuy- sen, die sedert November 1913 tot aan zijn verscheiden bestuurslid is geweest. De vereeniging télt thans 378 leden, Het verslag van mej. zuster G, Traas, t.b.c.-huisbezoekster, vermeldde dat Jan. 1937 6 gezinnen met 7 patiënten en eind 1937 7 gezinnen met 7 patiënten onder toezicht stonden, Als bestuurslid werd herkozen de heer M. Reynhoudt Jr. en in de vacature-v, Voort'huysen baron van Tuyll van Se- rooskerken. De voorzitter bracht verslag uit als lei der van het consultatie-bureau voor zui gelingen. 50 zittingen werden gehouden met in totaal 445 consulten. De leider van de afd, bakerhulp vermeldde in zijn verslag dat 12 maal over de vereeniging een gediplomeerde kraamverzorgster was aangevraagd. Hierna werd vertoond de klankflim „Roeping" van de Alg. Ned, Ver. „Het Groene Kruis". In zijn slotwoord wekte de voorzitter de aanwezigen op gehoor te geven aan den oproep tot meerderen steun. Blggekerke. D'e mondorgelvereeniging „O, K. K." gaf Vrijdagavond haar jaar- iijksche uitvoering onder leiding van den directeur dhr J. Wijkhuijs, Een 18-tal muzieknummers werd ten gehoore ge bracht, afgewisseld door een paar tooneel- stukjes. Het publiek, dat in grooten getale was opgekomen stelde het uitgevoerde zeer op prijs. D'e leden vertoonden zich voor de eerste maal in een keurig pakje. Gemeenteraad. Vrijdagmid dag vergaderde de gemeenteraad. De voorzitter, burgemeester Simonse, memo reerde in zijn „nieuwjaarsrede" o.a. de geboorte van Prinses Beatrix en deelde mede bij1 deze gelegenheid, namens de burgerij!, een gelukwenscb te hebben ge zonden aan H. M. de Koningin en aan de Prinselijke ouders. Namens hen was een dankbetuiging ingekomen, Weth. Goppoolse beantwoordde den voorzitter. Medegedeeld werd dat door B. en W. namens de gemeente een aandenken was geschonken aan een kind, geboren in de maand Januari, zulks in verband mei de blijde gebeurtenis ten paleize. Verder werd medegedeeld dat B. en W. de moge lijkheid onderzocht hadden alhier een vereenigingsgebouw te 'krijgen; tot bun spijt moest medegedeeld worden dat hier op geen uitzicht bestaat. Ingekomen was een verzoek van dhr J. de Visser om toestemming tot verbe tering met grint van de sluisbaan en overname in onderhoud door de gemeente en hulp van gemeentewege. Een drukke bespreking volgde. Verschillende raads leden spraken er hun verwondering over uit dat tot nog toe steeds, wilde een weg in onderhoud door de gemeente worden overgenomen, de eisch was gesteld dat deze verharding met steen moest gebeu ren. De voorz. deelde mede dat verhar ding met steen voor dit weggedeelte te duur zou komen en dat waar bet geen weg voor doorgaand verkeer is, een grint- verharding wel voldoende zal zijn. Na stemming werd bet verzoek met 4 tegen 3 st. ingewilligd. Tegen stemden de hee ren J. Lampert, A. de Voogd en A. Janse. Aan de schietvereen. „Nut en Genoe gen" die bij' gelegenheid van haar 40- jarig bestaan een wedstrijd hoopt te or- ganiseeren, werd f 5 beschikbaar gesteld voor aankoop van een medaille. Besloten werd tot definitieve onttrek king aan het openbaar verkeer van eeD gedeelte van het Noordpad, Besloten VAN MAANDAG 7 MAART 1938, Nr 133, D'e Eerste Kamer is de vorige week gereed gekomen met de begrooting van Sociale Zaken, Aan do door Minister Romme daarbij gemaakte opmerkingen over werkloos heid en werkverschaffing is het volgende ontleend: Meer materieele tegemoetkoming aan dewerklooze jeugd is gevraagd; van andere zijde is echter op andere methoden aangedrongen, en dat komt frpr. juister voor. Grenzen t.a.v. leeftijd en ziekten moe ten or bij de werkverschaffing zijn; de st&un is er voor hen, die in staat zijn om te werken. De minister is vermaand, moed te be- toonen. Maar dan ook moed om een re geling, die op zichzelf goed is, doch op bepaalde onderdeelen hapert te behou den. Zoo ook wat betreft de onderschei ding van groep A en groep B t.a.v. de werkverschaffing. Spr. zegt een onder zoek toe, ook wat den teohnischen kant betreft. E'r is gevraagd, geen drang op huis vader, uit te oefenen om in het bui tenland ie werken als daar geen vol doende gelegenheid is voor godsdienst oefening. Daaromtrent bestaat geen ver schil van meening. Spr. mist gegevens, in hoever dit voorkomt; hij laat gegevens verzamelen. Het overleg van het departement met de gemeentebesturen wordt regelmatig gepleegd. Alle instructeurs van de werk verschaffing hebben verklaard, dat ze over stopzetting of inkrimping steeds overleg plegen met de gemeentebesturen. Dat de geest van het departement er niet een zou zijn van overleg, moet spr. ontkennen: zooveel mogelijk wordt geval voor geval beoordeeld. Over de quaestie der stamkaart kan spr. verklaren, dat deze getoetst is san de practijk. Hij kent zeer hooge waarde toe aan de uniforme kaart; want er is een millioenen kostende steunrege ling, en we weten tot nu toe veel te wei nig' over bet leger der werkloozen. Zeer tegen zijn zin is de uitvoering der kaart eenigermate opgeschort. De werkloosheidsbestrijding ziet spr. als het voornaamste deel van zijn taak. Niet elk middJ ertegen mag echter ge bruikt worden. Gewaakt moet worden te gen tezeei ingrijpen in de persoonlijk- beid van het individu. Spr. waarschuwt tegen lichtvaardig opdrijven van het getal werkloozen; er zijn er 430.000 ingeschreven, en herhaal delijk heeft men het hier over 500.000. En er zijn er toch ook ingeschreven, die niet in staat en bereid zijn om te werken en dus niet tot de valide werkloozen be- hooren. Men moet de zaak mooier noch leelijker maken dan ze is. Het aantal ingeschrevenen was Januari 1936: 475.000. Januari 1937 465.500, Januari 1938 436.000, volgens het jongste cijfer van 12 Februari 1938 431.000. Spr. wil zich niet aan verantwoordelijkheid ont trekken; maar wat het bestrijden der oorzaken van de werkloosheid betreft, heeft spr. geen leidende rol. De spaarregeling heeft minder armenzorgkarakter dan de B-steun en bevordert juist weer de eigen verant woordelijkheid. De critiek tegen „het kwartje" b 1 ij f t onredelijk en onbegrijpelijk. Zélfs van com munistische zijde waren verleden jaar reeds plannen voorbereid om te komen tot een afbetalingsregeling met bedragen van 50 cent, door Catharine D, Bell. (Vrij naar het Engelsch.) 22.) _0_ „Dan zou ik toch in de eerste plaats die bezitting moeten vinden," zei Angus glimlachend, „en dan kapitaal om mee te beginnen." „Misschien zou dat wel gevonden kun nen worden", antwoordde mijnheer Fle ming rustig. „Weet je werkelijk iets van dergelijke zaken af." „Wel iets. Ik heb mijn 'heele leven bui en gewoond en ik heb altijd veel belang in zulke soort dingen." Zijn oom stelde heel wat vragen, om zyn kennis van het boerenbedrijf te pei len en hij scheen over het geheel tame- mk tevreden. „En weet je ook iets van boschbeheer, v\aar geplant, wat omgehakt moet wor den enzoovoort?" vroeg hij. lechts in zoover, zeide Angus, dat hij eel wat erover had gelezen en de laatste Vler vijf jaar het opzicht had gehad over de bosschen en aanplantingen van Vn vader, waar hij zelf leiding had ge selen, en altijd zijn best had gedaan om de orders van anderen te hegrijpen. „En van bevloeiing en verbetering van verwaarloosden grond?" Hierover werd Angus geestdriftig, wel sprekend. Een grondbezitter in de nabij heid van Seatown had de noodige verbe teringen op zijn land aangebracht. Angus had het heele proces gevolgd en met zijn vluggen, steeds bezigen geest steeds ver langend om tot de kern der zaak door te dringen, had hij: elk boekwerk verslon den, dat hij over het onderwerp in han den kreeg. Mijnheer Fleming scheen plezier in het gesprék te krijgen. „Dhs," zei hij, „dat ziet er veelbelo vend uit. Zonder grootspraak, schijn je te weten, waar je over spreekt." Hij stond op en liep nadenkend op en neer. Angus, uiterst nieuwsgierig, wat er nu komen zou, zat zoo geduldig mogelijlk te wachten. Na een paar maal op en neer gewandeld te hebben, kwam de heer Fle ming naar Angus toe. Hij stond met zijn rug naar het vuur en keek den jongen man doordringend aan, als wilde hij hem tot in het diepst van zijn ziel lezen. Angus verdroeg den blik rustig, uiterlijk ernstig, maar innerlijk geamuseerd, en nu al be denkend boe hij! de geheele scene het le- vendigst aan Nannie kon beschrijven. „Zoover ik kan beoordeelen, zou het buitenleven meer geschikt voor je zijn dan iets anders," zei de heer Fleming eindelijk. „Als alles uitkomt, zooals ik verwacht, kunnen jij en ik elkaar helpen, Ik ben onlangs door omstandigheden eigenaar geworden van een bezitting in één van de meest woeste deelen van Lid- desdale. Uit wat ik zoo gehoord heb, meen ik te mogen opmaken dat de grond aanmerkelijk verbeterd zou kunnen wor den, maar op het oogenblik ligt alles woest en werpt geen profijt af. Ik heb al eens uitgekeken naar iemand, die dat zaakje voor me zou willen opknappen, iemand, die er meer verstand van heeft dan ik. Als ik zeker weet, dat je zoo ge schikt bent voor het haantje, als ik nu meen, dan zal ik je met plezier daar als mijn deelgenoot aanstellen. Ik voorzie je van het noodige kapitaal en jij krijgt een eerlijk aandeel in de winst. Je hoeft me nu nog niet dadelijk te antwoorden," be sloot hij, toen bij1 zag, dat Angus wilde spreken. „Je moet er eerst eens ernstig over denken en er voor je zelf vast van overtuigd zijn, dat je je er geheel aan wilt geven; en ik van mijn kant zal zien uit te vinden, of je de geschikte persoon bent." „Uitstekend," antwoordde Angus rus tig. Hij had zoo langzamerhand het ka rakter van zijin oom eenigszins leeren be grijpen en deed zijn best bet hem naar den zin te maken. „Denk er goed over na," vervolgde de heer Fleming. „En als je besluit de zaak door te zetten, breng dan morgen of Maandag een bezoek aan dezen heer," en hij reikte Angus een visitekaartje over. „Hij woont in de nabijheid van de bezit ting in kwestie en kan je alles van het land vertellen wat het waard is, wat er uit te halen valt en zoo voort. Hij komt Maandag bij' me eten en ik had graag, dat hij je dan gesproken had, dat ik zijn meening over jou eens kan ver nemen. Daarna kunnen we beslissen, of het plan al dan niet naar den zin is." „Uitstekend oom," zei Angus weer en daar mijnheer Fleming hem de hand toe stak om hem goeden nacht te wenschen, stond hij onmiddellijk op om te vertrek ken. Hij kéék naar het adres, dat zijn oom hem gegeven had Mijnheer Kerr, "Wester Bank, Salutation Inn, South Bridge en toen hij', die laatste woorden las, zei hij zonder er veel bij te denken: „Hij is dus geen man van stand." „Hij is een boer, die zijn zaakjes beter verstaat dan de meeste heeren," ant woordde de heer Fleming scherp. „Als je er niet toe kunt afdalen raad aan te ne me o van iemand anders dan wie jij tot je gelijken rekent, dan ben je zeer zeke? niet degeen, dien ik noodig heb en val je me bitter tegen." Angus had plezier, dat zijn oom zich zoo in het harnas liet jagen, voor hij nog werd de voorschotten voor de bijzondere scholen te bepalen op f 10 per kind, mits dien zal aan de vereen, voor Chr. volks onderwijs worden uitgekeerd f 637,50 en aan de vereen, voor Geref. schoolonder wijs f 485. In de vergadering van 27 October 1937 was besloten toe te treden tot de frau de-risico-onderlinge van de Vereen, van Ned. Gemeenten, doch waar deze vereen, als eisch stelde dat de administratie van den ontvanger geregeld door een accoun tantsbureau moest worden gecontroleerd, wat f 80 's jaars zou kosten, meenden B. en W, dat deze eisch te ver ging, waar om zij' voorstelden het genomen besluit in te trekken en aan te sluiten bij' do In- cassobank te Amsterdam. Z.h.st. aldus besloten. Hierop kwam in behandeling een schriftelijk voorstel van dhr J. Poppe tot het wederom in behandeling nemen van de regeling inzake steun aan de kleine boeren. Dhr Poppe vond het niet bil lijk dat deze steun in de eene gemeente wel en in de andere niet gegeven wordt. Ook dhr P. Janse vond het bedroevend dat de menschen hier niets 'krijgen. In de vorige vergadering zijn enkele inlichtin gen verstrekt die niet juist waren. De gel den zijn te krijgen uit het werkloozen- subsidiefonds. De voorz. antwoordde dat de gegeven inlichtingen op bedoelde vergadoring niet geheel juist waren, omdat een circulaire die alles nader uiteen zette pas enkele dagen na de vergadering is ontvangen. Toch zal bedoelde steun aan de gemeente veel geld kosten, zij1 het dan minder dan aanvankelijk was geraamd. De kas kan deze uitgave niet dragen en steun uit het werkloosheidssubsidiefonds is niet te krijgen wijil de gemeente niet is aangeslo ten bij de rijksregeling. B. en W, stelden daarom voor een afwachtende houding aan te nemen, omdat de regeling van don steun aan de kleine boeren niet in alïe opzichten voldoet en andere bepalingen zijn te wachten. Waarschijnlijk zal vol gend jaar een geheel nieuwe regeling voor steun, werkverschaffing e.d. worden getroffen. Bij stemming werd het voorstol van B. en W. met 5 tegen 2 st. aangeno men. Tegen stemden de heeren J. Poppe en P. Janse. Van de zijde der werkliedenorganisaties was verzocht de gemeentelijke steunrege ling evenals dat met de rijkssteunregeling is gedaan in dier voege te wijzigen, dat een gedeelte van het inkomen van minder jarige inwonende kinderen wordt vrijge laten voor aftrek van het steunbedrag. Besloten werd van het inkomen van min derjarigen f 2 en van meerderjarigen f 4 niet in aanmerking te brengen voor af trek van het steunbedrag. Dhr A. Janse vroeg wat de bedoeling dit jaar is met de vroongrond. Hem werd geantwoord dat na bearbeiding hierop zullen worden verbouwd duivenboonen en gerst. Hierna sluiting. Kcrtgene. Gemeenteraad. Vrijdagmiddag vergaderde de Raad. Dhrn Versprille en Verburg waren afwezig. Dhr Boot was na een langdurige ziekte weer aanwezig. Hij werd door den voor zitter speciaal welkom geheeten. Dhr Bool dankte den voorzitter voor diens vriendelijke woorden. De voorzitter deelde mede, dat de rails van het Centraal Bureau op de haven daar onder goedkeuring van den Raad gelegd zijn, zoolang het pakhuis bestaan zal. Toch zal er gevraagd worden, of die rails alsnog verwijderd kunnen worden. Verder deelde de voorzitter mede, dat men er van provinciale zijde niet veel voor voelt om de boomen in den Lange- weg te rooien, daar ze een sieraad van den weg zijn. Mocht er evenwel gevaar dreigen, doordat de boomen slecht zijn, dan zal men de zaai nader bezien. B. en W. werden door den Raad ge machtigd om bouwgrond te verkoopen in den Westelijken Achterweg voor f 1.50 per m2. Met de f 10.000, welke gekomen is uit den verkoop van de woning van Dr Gelderman alhier werd aldus gehan deld: le. f 8000 zal afgelost worden van een leening, welke ten behoeve der onder wijzerswoning van het U. L. O. eertijds afgesloten is; 2e. een leening van f2000 voor de electrische straatverlichting zal eveneens afgelost worden. eigenlijk goed werd aangevallen, en kwam in de verleiding hem nog wat te plagen; maar zijn eerbied voor ouderen weerhield hem; daarom verklaarde hij rustig, dat hij graag van iedereen raad aannam heer, boer of knecht als het maar raad was, waar hij op aan kon, waarna hij afscheid nam. Hij was zeer opgewonden over het voorstel van zijn oom. Hij had zich niets liever kunnen wenschen dan het buiten leven, noch voor Annie, noch voor zich zelf en waar hijl een zeer werkzamen geest had, hield van inspanning en bewe ging, er naar verlangde iets te onderne men, te wagen, vond hij het een heerlijk denkbeeld, dat hij' geheel vrij' zou kunnen werken, eigen meester zijn. Alle mogelijke plannen doorkruisten zijn brein, zijn oogen schitterden en straalden van boup en verwachting en hij ging door de duistere, koude straten als door een sprookjesland met den elastischen tred van verzekerd succes. Hiy hield zichzelf herhaaldelijk voor, dat hij' niet lichtvaar dig beslissen mocht, dat hij zich voldoen den tijd moest gunnen om rustig over de zaak na te denken. Maar dat rustig na denken veranderde voortdurend in schit terende droomen; en den volgenden dag om twaalf uur stond hij voor de Saluta- tion Inn en vroeg naar mijnheer Kerr. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 5