Nieuws. Nog steeds: De varkens van dr Deterding. Laatste Berichten Verbond van Prot. Christ. Werkgevers in Nederland. IUWS Uit den Middelburgschen Raad. WALCHEREN. door de af d. Z. chap van dhr J. ering gehouden, eerde de minder in het landbouw- de ongunstige ie de schadelijke en klauwzeer in it op het gedaan astbestelling voor ten deele gunstig n.en niet voldaan ,eide toe, dat het aatse alsnog ver in den secretaris- iat van de Coöp. aangekocht voor 15. De totale ont- 144.48V2, de uit- saldo f 31.39V2. 'an schadelijk ge- f20.86. Het le- erd er verwonde- dat een boeren- verfaoogde aard- aat. genwoordig zeer schoonmaken der pzichter bijna niet met alg. stemmen te richten tot het r Walcheren, om ken en de water- in den Polder en [oen schoonmaken. liding van dhr P. vond de ziekenkas .sten" in jaarver- de verslagen van neester bleek, dat ninderde en thans ten waren f 433.05, itig saldo f 208.68; in voor, met in to- Hiervoor is aan 181.68. Het totaal- f 2489.65. ivond werd in de lijksche feestavond ezamenlijke Herv. der leiding van Dis talrijk aanwezigen de uitvoering van ima, bestaande uit lordrachten en-z. leiding van dhr J. ie de Chr. Werk- voorstel van het 50 procent uit te jaar van dezelfde ia, met algemeene al. .gmiddag speelde jn korfbalwedstrijd Hansweert. Madjou iet 31, waardoor ?erd van de le kl. nd. ntijne, commissaris benoemd tot com- itie, wat hem de buiten de gemeen heden. erken. len, A. S. Timmer Wagenborgen, B. neenten. muiden, W. G. La id. Naar wij vernemen c A z., de nestor van anten te Breda, te il emeritaat aange- iende de gemeenten Lissë en Breda, en heeft Ds R. van de Geref. Kerk te is Almkerk zijn eme- iend. Ds van Reenen Tzummarum, Red" n Almkerk. D TE DELFT. le asch gelegd. die Zaterdagnacht Delft uitbrak, heelt gelegd. f minuten over nau d, toen voorbijgan- t het rinkelen van .e lingeriezaak „Re vestigd in de bene and Peperstraat oorbijgangers m knapte en op n an zij de vlammen ten slaan. Sleth rstten de ramen gelegen opslagrui®" an vier verdieping Lekinstrumentenhan- gelijktijdig Aoeïg den uurwerkwink Peperstraat 0. in een traven den winke tide zijden van r snel om ocih jok het pand 1 schoenenzaak f Waarom mocht de eene firma wel en de andere niet naar Zwitserland leveren? Het vakblad „De Vee- en Vleeschhan- del" schrijft naar aanleiding van het geen onlangs door de vragen van het „Handelsblad" en het antwoord daarop van dr Dijt hekend geworden is, o.m.: „De handelstransactie tusschen de Veehouderijcentrale en dr Deterding en het daaruit voortvloeiende conflict zijn geen zaken, die louter en alleen de beide betrokken partijen aangaan. Integendeel, het heele Nederlandsche volk, dat sinds 1932 in den vorm van allerlei heffingen etc. medebetaalt aan de instandhouding van den Landbouw, heeft er recht op te weten hoe en op welke wijze de Crisis- overheid hier de Veehouderijcentrale haar taak vervult. Reeds te lang viert hier te lande t.a.v. de besteding der met moeite opgebrachte crisisgelden de geheimzinnigheid hoogtij. Pas inkele maanden geleden is de sluier zoover opgeheven, dat thans de finan- cieele verantwoording der Veehouderij centrale voor de Kamerleden vertrouwe lijk ter inzage is gelegd (nadat het Han delsblad eenige jaren achtereen dit leer zame, doch diep geheime verslag open baar had gemaakt). Daaruit bleek bijna altijd, dat het com- mercieele beleid der dictatoriale crisis lichamen zich nu niet speciaal onder scheidde door een „super"-handelsgeest. We behoeve slechts te herinneren aan de kwestie der ingevroren varkens die een varken op een varken gekost hebben en zelfs voor prijzen van 18 a 20 cent per kg. zijn geruimd, om te demonstreeren wat we bedoelen. Ook bij de zaak-Deterding is deze fac tor in het spel. Wij en duizenden met ons willen weten, hoe in dezen het com mercieel beleid der Veehouderijcentrale is geweest. Als medegerechtigden in het geld der Nederlandsche gemeenschap heb ben wij daar recht op." „Dit klemt te meer, omdat aan de af- faire-Deterding onverbrekelijk gekoppeld is de kwestie van den export der „Zwit- sersche" varkens. Ook hier rijzen de vraagteekens als paddenstoelen uit den grond. Niet alleen t a.v. den commercieelen kant van dezen export en de daarbij bedongen zeer lage prijzen, die, voor zoover is na te gaan, niet overeenstemmen met de prijzen, die ten tijde van dezen uitvoer op de Zwit- sursche markt golden, maar evenzeer t.a.v. de vraag, of hier tegenover bona fide exporteurs, die kans zagen om var kens uit te voeren en die daartoe een voorstel aan de Veehouderijcentrale de den, niet onrechtmatig is opgetreden. Zijn de feiten juist, dan heeft de fir ma de Wijze uit Guyk reeds in October 1936 aan de Veehouderijcentrale het aanbod gedaan wekelijks 1500 varkens naar Zwitserland uit te voeren. (Zoolang dat land tijdelijk open was.) Deze export is toen afgestuit op het feit, dat de Vee houderijcentrale niet de minste mede werking wilde verleenen. Het doet daarom wel buitengewoon vreemd aan, dat enkele weken later de Veehouderijcentrale zelve via een andere exportfirma wèl varkens naar Zwitser land ging exporteeren. Geen wonder dat deze feiten aanlei ding geven tot allerlei geruchten, waar van „meten met twee maten" slechts een zwakke qualificatie is en die maken, dat de met de N.V.C. „minder goed bevrien de" exporteurs zich buitengewoon onbe haaglijk voelen. De toestand kan en mag ter wille van de hoogheid der Overheid niet voortdu ren. Hier móét licht komen! Daarom dringen we er met klem op aan, dat het voorstel van dr Dijt, om aan een Eereraad op te dragen deze zaak grondig te bestudeeren en daarover rap port uit te brengen, wordt aanvaard en verwezenlijkt. Daarbij sta dan mede voorop de conditie, dat het rapport van deze Eereraad openbaar gemaakt wordt." Bij deze opmerking van het vakblad „De Vee- en Vleeschhandel" willen wij onzerzijds nog er aan herinneren, dat de Ned. Veehouderij Centrale aan de fir ma Zilversmit en Pinto varkens heeft ge leverd naar Zwitserland met het argu ment, dat de Zwitsersche markt moest worden behouden voor Nederland. D'e prijzen, die Zilversmit en Pinto betaal den waren van 30 tot 34 cent per kg. met een korting van 4 kg. per varken, terwijl de firma Dé Wijze wilde betalen 36 cent per kg. zonder korting. De pikante noot van dit geval is, dat de firma De Wijze heeft onderhandeld met den onderdirec teur er N.G.V., die voordien procuratie houder was van Zwanenberg in O'ss en na zijn aftreden als onder-directeur der N.V.C. weer naar dat exportbedrijf is te ruggekeerd. De politiek der N.V.C. is wel geheim zinnig! Th. Lammers is gevestigd, en het pand Peperstraat 3, waarin zich het sigaren magazijn van den heer Saraber bevindt. De brandweer was zeer spoedig ter plaatse. In totaal werd het vuur met veertien stralen aangetast. Omstreeks middernacht, toen het vuur nog in alle hevigheid woedde, ontstond er beweging onder het publiek. Niemand had de familie Vos het brandende pand zien verlaten, terwijl toch de 'heele voor zijde in lichter laaie stond. Tegen half een kreeg men echter gelukkig de zekerheid dat de familie Vos zich in veiligheid had kunnen stellen via een achteruitgang en onderdak bij kennissen had gevonden. Mevrouw Saraber, die alleen thuis was, en ziekelijk is, kon haar woning niet ver laten, doch werd tijdig in veiligheid ge bracht. D'e andere panden waren niet 'be woond. Tegen drie uur was de brandzoover gebluscht, dat nog slechts een spuit en de ladderwagen ter plaatse moesten blij ven. De eigenaar van de lingeriezaak, de heer de Klerk Wolters was niet op het terrein) van den brand aanwezig. Hij kwam eerst tegen half drie aan zijn wo ning. Tegenover de politie verklaarde hij, dat het zijn gewoonte is om 's-nachts een potkachel in den winkel te laten branden, waarvan de pijp niet erg solide meer is. De heer De Klerk verklaarde zeer laag verzekerd te zijn terwijl een grootte voor raad artikelen in de zaak was opgeslagen. De politie 'heeft reden om aan te nemen, dat de oorzaak van den brand moet wor den gezocht in de brandende kachel. De söhade, die zeer groot is, wordt goeddeels door verzekering gedekt. Do or een baal hennep ge troffen. Eergistermiddag heeft de 47- jarige W., werkzaam bij de Ver. Touw- fabrieken te Maassluis bij het verwerken van hennep een baal van 260 kg., die van enkele meters hoogte viel, op het lichaam gekregen. Met ernstige inwen dige kneuzingen is de ongelukkige per auto naar het ziekenhuis te Rotterdam vervoerd, waar hij enkele uren later is overleden. Jongmensch stichtte her haaldelijk brand. Gedurende de laatste maanden werd herhaaldelijk brand gesticht in het kantoorgebouw van Brandverzekering Maatschappij van 1859 te Dordrecht. Telkens kon het vuur bijtijds worden gedoofd, zoodat erger werd voorkomen. Bij de door de politie ingestelde onderzoeken bleek duidelijk, dat hier van opzettelijke brandstichting sprake was en dat de dader zeer waar schijnlijk onder het kantoorpersoneel, bestaande uit 80 employé's gezocht moest worden. Vrijdagmorgen bleek we derom in dat gebouw brand te zijn ont staan. Aan de hand van het onmiddellijk door de politie ingestelde onderzoek viel de verdenking op den 18-jarigen daar werkzamen kantoorbediende S. de V., die in politiébewaring gesteld werd en tegen wien het bewijsmateriaal tenslotte zoo groot werd, dat hij bekende zich niet nu, maar ook meermalen tevoren aan brandstichting in dat gebouw te hebben schuldig gemaakt. Hij zal ter beschikking van de Justitie worden gesteld. Vermoedelijk zijn de feiten gepleegd om -sensatie te verwekken. H y p o t h e e k z w e n d e 1 a a r gepakt. Na meer dan twee jaar onder verdenking te hebben gestaan is een Am- sterdamsche assurantiebezorger, de 39- jarige V., op verzoek van politie-autori- teiten in een dertigtal plaatsen in ons land, dezer dagen aangehouden en voor den officier van Justitie te Amsterdam geleid. De man maakte er zijn bedrijf van, waarbij zijn beroep van verzekerings agent hem goede diensten bewees, ad vertenties te plaatsen en als bemiddelaar op te treden hij het afsluiten van hypo theken. Hij vroeg dan een voorschot van tien tot dertig gulden, dat hij meestal kreeg voor de onkosten, die hij zeide te moeten maken, verdween en liet de hy potheek voor wat zij was. Gedurende twee jaar heeft de „bemiddelaar" op deze wijze het land bewerkt. Klachten bleven niet uit en op verzoek van de po litie in tal van gemeenten, zooals Pur- murend, Haarlem, D'en Bosch, Bergen op Zoom, Zutphen waar hij zijn bemidde- lingspractijken uitoefende, is hij door de Amsterdamsche recherche niet minder dan dertig maal aangehouden en in ver hoor genomen. Telkens moest hij echter weer op vrij© voeten worden gesteld we gens gebrek aan bewijs, Tegsn elke be schuldiging in bleef hij ontkennen. Thans echter was het tegen hem inge brachte bezwarend materiaal van zulk een omvang geworden, dat de recherche er toe overging hem in zijn woning te arresteeren en voor den officier van justitie te leiden die zijn inhechtenis neming beval. Hij' is opgesloten in het Huis van Bewaring. Zesjarig meisje door een auto doodgereden Zondagmorgen is te Apeldoorn de zesjarige Jopie Meyer voor de ouderlijke woning spelenderwijs onder een passeerenden auto geraak, en op slag gedood. D'en automobilist trof geen schuld. Man vermist. Sedert Dinsdag der afgeloopen week wordt vermist de 42- jaiige steenfabrieksarbeider J. B., wo nende te Oud-Gastel. De man was des morgens naar de fabriek gegaan, waar hij don geheelen dag heeft gewerkt. Na afloop van zijn dagtaak is hij weer op weg gegaan naar zijn woning, waar hij' echter niet is aangekomen. 'Gevlucht en gegrepen. Een gedetineerde uit het Huis van Bewaring te Almelo heeft een stoute ontvluchtings- pogen ondernomen. Na eerst het een en andor gegeten te hebben, dat medisch in grijpen noodzakelijk meiakte, en op deze manier in het ziekenhuis te zijn geko men, wilde hij uit de instelling, waar de bewaking minder streng is dan in het Huis van Bewaring, ontsnappen. Daar- toe sprong de jongeman door een dubbel raam. Eenmaal in vrijheid, zette hij, hoewel gewond, zijn vlucht voort. En toen hij bemerkte dat zijn poging niet onopgemerkt was gebleven, wilde hij om zich te verschuilen in een woning aan de Ziekenhuisstraat binnendringen. Personeel van het Ziekenhuis heeft hem daar weten te grijpen en hem weer naar het Ziekenhuis gebracht, waar zijn snij- wonden, die de sprong door de ruiten had veroorzaakt, zijn gehecht. De man is vervolgens weer naar het Huis van Be waring vervoerd. Jeugdige d i e v e n b e n d! e garresteerd. Die politie te Ede is er in geslaagd de hand te leggen op een jeugdige bende, die de afgeloopen maan den talrijke diefstallen heeft gepleegd en ook op andere wijze de omgeving onvei lig maakte, bijv. door het veroorzaken van brandjes op den openharen weg en op boerenerven. Aangehouden zijn drie jongens onder scheidenlijk dertien, zeventien en twin tig jaar en een 32-jarige man, zekere M. v. d. V., die de overigen tot hun misdrij ven aanzette. Voornamelijk hadden zij het op winkelladen gemunt, waarvan zij er verscheidene wisten leeg te halen. Een gedeelte van het gestolene werd nog op hen bevonden. Auto rijdt op wandelen de meisjes in. Zondagmorgen om streeks half elf vond op den provincialen weg tusschen Hoogland en Amersfoort een auto-ongeluk plaats, waarvan vier kinderen het slachtoffer werden. Eén der kinderen, de 10-jarige Lotte Barre- veld, werd met een schedelbasis-fractuur opgenomen en naar 't gasthuis vervoerd. Haar toestand is hopeloos. Op het fietspad wandelden Zondagoch tend drie meisjes. Een van hen reed een kinderwagen, waarin een driejarig zusje lag. Het waren de tienjarige Lotte Barre- veld, de zesjarige Fientje Apeldoorn, de negenjarige Tini Pijl en de driejarige Beppie Apeldoorn in de kinderwagen. Uit de richting Hoogland naderde met zeer groote snelheid een auto, bestuurd door den heer Velthuyzen uit Hoogland. Juist bij de bocht, die de nieuwe weg maakt, verloor de heer Velthuyzen waarschijnlijk door een defect aan de stuurinrichting de macht over het stuur. Be auto reed van achteren op de kinderen in. Ruim tien meter verder kwam de auto in een greppel terecht en sloeg twee maal over den kop. De kinderen waren uiteen- geslingerd, terwijl de kinderwagen enkele meters werd meegesleurd. Het was een ontzettend gezicht, zooals de kinderen, zwaar gewond, op den weg lagen. De driejarige Fientje Apeldoorn gaf geen teeken van leven meer. De tien jarige Lotte Biarreveld lag erbarmelijk te huilen. Een dokter was spoedig ter plaatse. Hij constateerde bijl Lotte Barreveld een zwa re schedelbasis-fracuur en liet haar per ziekenauto naar het gasthuis overbren gen. Beppi Apeldoorn had een heupfrac tuur en een hersenschudding bekomen. Het zusje Fientje was zoodanig aan het hoofd gewond, dat ook voor haar leven gevreesd wordt. Tini Pijl bleek eveneens gewond te zijd. Hlaar rechterarm was gebroken en zij had eenige schaafwonden opgeloopen. De rijksveldwacht maakte proces-ver baal op. Noodweer aan de Noor- sche kust. Zaterdagavond is het Ne- derlandsche s. s. „Vreden- burg" van de Halcyon-Lijn, dat op weg was van Narvik naar Vlaardingen, onder de Noor sche kust in een orkaan geraakt, waarbij twee Vlaardingers overboord ge slagen zijn en verdronken. De slachtoffers zijn de 45-jarige ge huwde bootsman M.. Stolk, en de 39-jarige gehuwde klamphouder J. Spanjersberg. Schip omhoog gevaren. TERINEUZEN. Het Fransche stoom schip „Bangkok" is boven Terneuzen omhoog gevaren. Sleepbooten zijn ter as sistentie vertrokken. Het vierde lustrum. Heden kwam het Verbond van Prot. Chr. Werkgevers in Nederland in kasteel „Oud-Wassenaar" te 's-Gravenhage in bui tengewone algemeene vergadering bijeen, ter herdenking van het twintigjarig be staan van het Verbond. De vergadering werd bijgewoond door tal van autoriteiten en afgevaardigden van bevriende corporaties. De voorzitter, de heer A. Borst Pzn van Rotterdam, opende hedenmorgen om 11 uur de vergadering op gebruikelijke wijze en hield vervolgens een openings rede, getiteld: „Na twintig jaren". Openingsrede A'. Borst Pzn. In het oorlogsjaar 1918, in verwarde politieke, sociale en economische omstan digheden, kwamen op den 7en Maart de Christelijke patroons van Nederland, on der leiding van Dr H. Colijn, te Utrecht tezamen en stichtten hun Christelijke Werkgeversorganisatie. Na twintig jaren is dit stekje nog geen forsche eik, maar wel een boom geworden, die schaduw geeft. De splitsing van de oude Patroons- vereen. „Boaz" in drieën werkgevers middenstanders boeren, is gebleken een juiste splitsing te zijn. De eerste voorzitter van de Vereeni- ging, Dr H. Colijn, heeft toen met zijn visionairen blik reeds de toekomst ge peild en het uitgesproken, dat de ko mende tijd ons zou stellen voor een ernstige worsteling om het be houd van datgene, wat naar ons inzicht als goed uit den ouden tijd in den nieu wen moest worden overgedragen. Na twintig jaren van Christelijke Werkgeversorganisatie in Nederland kan worden gezegd, dat voortdurend en ook vandaag nog deze ernstige wor steling te constateeren valt, zelfs de vraag kan worden gesteld, of deze twin tig jaren niet anders zijn geweest dan een phase, zij het de aanvangsphase van een worsteling, die zich zoo uiterst lang zaam en op zoo verschillende wijze open baart, dat wellicht een eeuw nog een te kort tijdperk is, om den duur van deze worsteling te omvatten. Typisch komt dat tot uitdrukking in de sociale en economische vragen, welke toen in 1918 en nu in 1938 actueel zijn. De onderwerpen, die in 1918 aan de orde kwamen, lijken geschreven voor vandaag. Overheid en bedrijfsleven, in verband met den landbouw en met den midden stand, werkloosheid en industrialisatie. De vrouw in het beroeps leven. Zondagsrust, sociale voorzorg. Het loonvraagstuk, gezinsloon. Maatschappelijke organisa tie. Arbeidsrecht Bij de groote wijzigingen, die zich vol trekken, kan zoodoende de vraag gesteld worden, of er wel iets is veranderd. Wellicht is een begin van verandering merkbaar. Wellicht zijn wij nu, aldus spreker, in Nederland genaderd tot het tijdstip, dat het begin kan worden genoemd van een VOORZICHTIGE GELEIDELIJKE TOEPASSING van de denkbeelden, zoo- als deze ook mede door de voormannen in de 'Christelijk sociale beweging zijn 'bepleit. Twintig jaren mogen kort zijn, maar twintig jaren zijn ook een leer school. Een ONVOORZICHTIGE gefor ceerde toepassing bergt gevaar in zich. Wanneer wij ons er over verheugen, al dus spreker, dat straks wellicht veel PRACTIJK worden zal van wat wij in onzen kring aan sociale maatregelen steeds hebben bepleit, durven wij ander- zijidsdeoogennietsluitenvoor het feit, dat, wanneer de Over heid in haar nu eenmaal UNI FORME regeling VERDER zou gr ij pen dan hetgeen in het maatschappelijk leven is ge groeid, zonder dat dit uit een oogpunt van sociale rechtvaar digheid beslist is geboden, aan den groei van het begin sel der Christel ij ke solidari teit schade kan worden berok kend. Wanneer men allerlei op zichzelf voor treffelijke sociale regelingen niet eerst laat groeien, maar gaat forceeren, zelfs stringente bepalingen ten opzichte van de naleving daarvan in de wet opneemt, bouwt men wellicht een fraai monument, maar dat gebeeldhouwd staat op het graf van een beginsel, dat niet meer leeft in groote groepen van het bedrijfsleven zelf, omdat het niet sloeg op de soci ale en economische mogelijk- heid, die dat bedrijfsleven zelf biedt. Zelfs bestaat het gevaar, dat dit schoone monument de revolutionaire groepen in het bedrijf als schans of barricade die nen gaat in hun steeds doorgaanden strijd om de macht. Een ander, niet min der groot gevaar is, dat men door allerlei regelingen DE VERANTWOORDELIJK HEID van den redelijk en zedelijk den kenden mensch ondermijnt, door de zorg voor eigen levensrisico's af te wentelen op den Staat of op het bedrijfsleven, en daardoor onze geestelijke volkskracht aantast. Na twintig jaren, die een leerschool waren, dienen de Protest Christ, werk- geis dit vooral voor oogen te houden en zich voortdurend te beraden over de sociale vraagstukken, die Overheid en bedrijfsleven nauw verbinden. Men bevordert nu eenmaal het beginsel der Christelijke solidariteit niet met dwang middelen. Nergens is ook het bedrijfsleven slechter mee af dan wanneer het van boven af door den Staat in sociaal oi economisch opzicht zou worden „ge- maszregelt". Spreker is van oordeel, dat ook in eco nomisch opzicht de ingrijpende veran deringen in de structuur van het econo misch leven het noodzakelijk hebben ge maakt, dat de Overheid haar taak eenigs- zins ruimer opvat dan dit voorheen het geval was. Maar spreker waarschuwt voor al te uniforme regelingen en maant tot groote voorzichtigheid. Na twintig jaren wijst hij op 1918, op N.O.T. en N.U.M. Inderdaad heeft de Overheid, naar sprekers meening, de taak om keur en sanctie te verleenen aan regelingen uit het bedrijfsleven zelve opgekomen, zelfs rakende minimumprijzen en mededin ging, indien aanwijsbaar is, dat zulks is ter bevordering van het welzijn der be- drijfsgenooten en het algemeen welzijn niet schaadt. Toch meene men nooit, dat in eën centraal van boven af geordende maatschappij, het maatschappelijk vraag stuk zou zijn opgelost en sociaal de meest ideale toestand zou kunnen worden ver kregen. Zulks zou niet slaan op de werkelijkheid. Wij leven niet op een van de gansche samenleving afgezonderd eiland. In werkelijkheid zal Neder land, dat krachtens geo.grafi- sche ligging, klein territoir gebrek aan grondstoffen, voor de industrie steeds blijft aan gewezen op den INTERNATIO- NALEN HANDEL EN VERKEER en daarin een van zijn voor naamste welvaartsbronnen vindt, zeker ook bij het streven naar meerdere welvaartsont- wikkelingerrekeningmeehe fa- ben te houden, dat zulk een ALGE HEELE ordening (stel dat zulks voor eenig land ter wereld mogelijk was) voor ONS niet mogelijk zal blijken. Alleen in samenwerking met andere landen is het misschien mogelijk door bi-laterale verdragen g e 1 e i d e 1 ij k te komen tot een meer geordend stelsel van export en prijsvorming dan het huidige. Na twintig jaren hebben wij echter ook in handels-politiek opzicht wel geleerd ons optimisme te temperen. Toch mogen ook de oogen niet worden gesloten voor de steeds verder gaande technische mogelijkheden. Bevolkings aanwas en technische ontwikkeling vra gen vooral de aandacht. Er is een vraag stuk, dat Christendom en techniek heet en het groote vraagstuk van werkloos heid raakt De cijfers over het goederenverkeer in de Rotterdamsche havens wijzen uit, dat bij een gelijke goederenbeweging als in 1929, in 1937 de arbeidstaken per week slechts 60 pet. bedroegen van die in 1929. Ook bij toenemende industrialisatie zal het zeer moeilijk, zoo niet onmogelijk zijn, om bij een dergelijke voortdurende technische ontwikkeling, gepaard gaan de met een gelijke bevolkingsaanwas, OP DEN DUUR voor alle acht millioen Nederlanders op dit kleine territoir ar beid en brood te vinden. Waar dat zoo is, dienen andere wegen te worden gezocht, en dan ligt als van ouds onze toekomst over onze grenzen en OVER ZEE. In Zuid-Amerika, het rap port van de handelsmissie, welke ver leden jaar onder leiding van Z.Exc. Jhr van Karnebeek dit werelddeel heeft be zocht, geeft het aan, liggen gebieden, die juist voor Holland mogelijkheden ope nen. Die mogelijkheden zullen te meer blijken, wanneer ook het vertrouwen in den Nederlandschen ondernemingsgeest blijkt, gelijk dat, lettende op de groote depsito's bij onze banken, voor den Ne derlandschen gulden blijkt te bestaan. De mogelijkheid bestaat, dat door inves- teering van Nederlandsch kapitaal en door onder Nederlandsche leiding staan de ondernemingen, gebieden kunnen wor den geëxploiteerd, die aan groote groe pen Nederlandsche werkkrachten arbeid en brood verschaffen en tegelijkertijd den Nederlandschen handel, de Nederlandsche scheepvaart en de Nederlandsche indu strie connecties en steunpunten zouden kunnen verschaffen. Na twintig jaren van sociale en econo mische moeilijkheden wekt spreker op tot ontwikkeling van energie en werk zaamheid en spreekt hij' uit, gaarne met andere organisaties samen te werken om ook hier iets te bereiken. God dankend voor den zegen aan land en volk in deze twintig jaren geschon ken, gaat de Christelijke'Werkgeversorga nisatie voort in de richting, die in haar beginselprogram tot uitdrukking is ge bracht, in vertrouwen op God, die nim mer beschaamt degene, die op Hem ver trouwt. (Applaus.) Hierna sprak de Minister-president, D r H. Col ij n, oud-voorzitter van het Ver bond, een kort Woord, waarin hij enkele historische herinneringen ophaal de. Daarvan geven we morgen verslag. Laatste spreker in de morgenvergade ring was Jhr Mr D. J. de Geer, Oud- Minister en Lid der Tweede Kamer, om te spreken over: „De beteekenis van het Christelijk beginsel voor het staatkundig en maatschappelijk leven". Om 1 uur werd de morgen vergadering geschorst en vereenigde men zich aan een gemeenschappelijken lunch. Om half drie ving de middagvergade ring aan, waarin sprekers van verschil lende organisaties een kort woord spra ken over hun verhouding tot het jubi- leerende Verbond. Dhr J. Bakker van Menaldum, Lid der 2e Kamer, deed zulks voor de C.H.U.; dhr J. Schouten van Rotterdam, even eens Lid der Tweede Kamer, voor de Anti-Rev. partij; de heer A. Stapel kamp van Utrecht, voor het Chr. Nat Vakverbond; de heer C. S m e e n k van Arnhem, Lid der Tweede Kamer, voor het Ned. Werkliedenverbond „Patrimo nium"; de heer P. J. Nahuizen van Utrecht, voor den Chr. Nat. Werkmans bond; de heer Chr. v. d. Heuvel van D'en Haag, Lid der Tweede Kamer, voor den Chr. Boeren- en Tuindersbond en de heer W. C. Scheeres van Den Haag, voor den Chr. Middenstandsbond. Met een woord van dank sloot de voorzitter om half vijf de vergadering. Onder leiding van de Haagsche Chr. Werkgeversclub ving hierna een reünie aan, waarna hedenavond om half zeven een feestmaaltijd het geheel zal be slui tem Een kleine advertentie in de rubriek „Vraag en Aanbod" kost slechts 75 cent bij vooruitbetaling. Dht was Vrijdagavond een heerlijk kluifje voor den Middelburgschen Raad. Over d% kwestie van den dag, aan de orde aan de bittertafels, in de barbiers salons, op visite-avondjes en thee-uurtjes, mocht de Raad een heelen avond wijden. Daarvan is dan ook gretig gebruik ge maakt. Van half negen tot elf uur is gepraat over de voorgenomen min of meer

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 3