Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD De A. R. J A. roept strijd in China. De strijd in Spanje. Waar Is Ds NlemOller MAANDAG 7 MAART 1938 52e JAARGANG - No. 133 De Koninklijke Familie Belangrijkste Nieuws Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorst«traat 7 0, does Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J, J. FANCY, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur HoofdredacteurR. ZUIDEMA Abonnementsprijs f2.80 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 8 cent Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeellngen 00 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.78 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Met de A.R.J.A. bedoelen we ditmaal ds Gouw Zeeland van de Antirevolutio naire Jongerenactie. En met den roep, de Zaterdag in ons blad geplaatste oproep voor de vergade ring die a.s. Zaterdag in het Schutters hof te Goes zal worden gehouden. Over het doel en streven van de A,R, J.A. behoeven we hier niet uit te weiden. Het is algemeen bekend, dat deze organi satie mee wil werken onze jonge men- schen kennis bijl te brengen van de A.R. beginselen, opdat zij straks zullen zijn mannen en vrouwen van stavast. Hoe noodzakelijk dit is, hebben wij den laatsten tijd herhaaldelijk uiteengezet. Er zijn allerlei gevaarlijke geestesstroo- mingen, te gevaarlijker omdat ze vaak moeilijk in hun waren aard onderkend kunnen worden. Er is allerlei wind van leer, waardoor met name onze jonge mensohen dreigen te worden meegevoerd. En nu roept de A.R.J.A. tot een ver gadering waarin Ds Fokkema, Ned. Herv. i.redikant te Delft, van voorlichting zal dienen. Gaarne wekken wij onze lezers, ouderen en jongeren op, dezen roep niet onbeant woord te laten. Het Prinselijk paar naar Australië? H. M. de Koningin heeft Zondagoch tend onder gehoor van Ds den Hertog den jeugddienst in de Willemskerk te 's Gra- venkage bijgewoond. Zondagmorgen hebben H. K. H. Prin ses Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard bun eersten kerkgang gedaan na de ge boorte van Prinses Beatrix. Zonder ge volg arriveerden zij om 10 uur aan de Ned. Herv. Kerk op den Brink, te Baarn, alwaar zij den dienst bijwoonden, onder leiding van Ds E. H. Blaauwendraad, die tot tekst had Johannis 11 50. De Prinses, die gekleed was met groe nen mantel, afgezet met grijs bont en groen hoedje, zag er uitstekend uit, evenals Haar Gemaal, op wiens borst ook thans de onafsoheidelijke anjer niet ont brak. Om 11 uur bij het uitgaan der Kerk, had zich een talrijk publiek op den Brink verzameld, die het Prinselijk Paar har telijk toejuichte. Aan de „Sunday Times" wordt uit Sydney gemeld, dat de Australische mi nister-president Lyons, heeft medege deeld, dat, indien Prinses Juliana en Prins Bernhard hun voorgenomen be zoek aan Nederlandsch-Indië brengen, Hun een uitnoodiging zal worden gedaan om ook Australië te bezoeken. Er zal, volgens 'de T e 1 e g r., getracht worden het mogelijk te maken, dat het bezoek zal samenvallen met het einde van de viering ter herdenking van het feit, dat ongeveer 150 jaar geleden de eerste kolonisten in Australië voet aan wal zetten, aangezien de extra-festivitei ten, die zouden worden gearrangeerd ter begroeting van de Koninklijke Neder- landsche gasten, een prachtig slot zouden vormen van de herdenkingsfeesten. De -^ederlandsche kolonie in Australië is voornemens om op ongekend groote schaal feestelijkheden te organiseeren. Japansch offensief in Sjansi. De Japanners 'hebben in d© provincie jansi bij de Gele Rivier een groot of- tensief ingezet. De Ghineesche en Japansche troepen sr teSenover elkaar, alleen ge- c leiden door de smalle stroomversnel- mgen van de Gele Rivier. kin Ghineesche troepenverster- gen zijn naar een punt meer stroom- pwaarts van de Gele Rivier gedirigeerd ,u Ja'iansche pogingen daar over te steken te verijdelen. Din6 \angB den spoorweg Pei- Hankau is nog duister, terwijl aam het front lanes den spoorweg Tientsin Poekau rust heerscht, De Ghineesche bladen zijn optimistisch gestemd omtrent het verloop van den strijd. Zij melden, 'dat de politieke en militaire toestand van Ghina veel ver beterd is. Een krulaer van de opstandelingen door een torpedo getroffen en vernield. In een zeegevecht tusschen schepen van de Spaansche regeering te Barcelona en van Franco, in den nacht van Zaterdag op Zondag, bij de Spaansche Oostkust tusschen Carthagena en Valencia is een der kruisers van de vloot van Franco door een torpedo getroffen en vernield. Het ministerie van defensie te Barce lona deelt mede, dat de republikeinsohe vloot Zondagochtend te twee uur, op 70 mijl van Kaap Palos een gevecht heeft geleverd met de kruisers „Canarias", „Baleares" en „Almirante Cercera". Een torpedo trof een vijandelijken kruiser, de „Baleares". Er deed zich een hevige ont ploffing voor en het schip maakte slagzij. Bij het aanbreken van den dag begaven zich zeven republikeinsohe bombarde mentsvliegtuigen naar het tooneel van den strijd. De vliegers zagen, hoe de kruiser in vlammen stond, Zeven schepen kruis ten om het brandende vaartuig'. Bommen van de vliegtuigen vielen bij den kruiser De minister van defensie heeft 't vloot- personeel geluk gewenscht met het resul taat van het gevecht. De Britsche torpedoboot jagers „Kem penfeit" en „Boreas" hebben in den vroe gen morgen talrijke opvarenden van den kruiser aan boord genomen. Omstreeks tien uur kwamen regeerings- vliegtuigen, die de overige schepen der opstandelingen, die eveneens poogden de bemanning van de „Baleares" te redden, met bommen wierpen. Een bom ontplofte op het water, niet ver van de Boreas. Drie opvarenden werden door de wegspatten de scherven licht gewond, een vierde is aan de bekomen kwetsuren overleden. NIEUWE „ONTHULLINGEN" TE MOSKOU. Een Britsche philantrope, beschuldigd van spionnage. Zaterdag is het monsterproces te Mos kou voortgezet met het verhoor van Ra- kofski, die uitvoerig vertelde van zijn be weerde spionnagediensten voor Japan. Meermalen onderbrak beklaagde zijn verklaringen met vreeselijke verwenschin- gen aan het adres van Trotzki, zóó zelfs, dat hij door den voorzitter van het hof tot de orde moest worden geroepen. Rakofski „bekent", dat hij in 1924 als gezant te Londen is aangezocht door den Engelsohen spionnagedienst en dat twee beambten van dezen dienst hem door een valschen brief tot zijn spionnage hadden gebracht. 'Ook Trotzki zou sinds 1926 in dienst van de „InteUigence Service" hebben ge staan. In 1907 heeft hij Rakofski als ge zant in Parijs betrekkingen aangeknoopt met Fransche groot-industrieelen en hun voor eventueele steunverleening aan de oppositie-Trotzki, economische concessies aangeboden. Na den terugkeer van zijn verbanning in Siberië is hij op uitdrukkelijk verlan gen van Trotzki weer in dienst van den Engelsohen spionnagedienst getreden. Als tusschenpersoon zou Lady Muriel Paget gediend hebben, die volgens Rakofski een Engelsche spionne is. (Lady Paget, die in diplomatieke kringen te Moskou goed bekend is,* leidt sinds jaren de vereeni- ging tot hulpverleening aan noodlijdende Britsche onderdanen in de sovjet-unie met medewerking van de Britsche ambas sade en in opdracht van Engelsche lief dadigheidsorganisaties.) Om 9 uur des avonds werd Boecharin verhoord. Hij' bekende de leider van de rec'htsohe organisatie te zijn geweest sinds 1928. Het doel hiervan was het kapita lisme te herstellen. Sinds 1918 bestond het plan, Lenin, Stalin en Sverdlowsk te arresteeren. „AUe misdaden van deze organisatie", aldus Boecharin, „waren er op gericht, onder verschillende vermommingen bij te dragen tot de restauratie van het kapita lisme in dit land, alle, ook die, waarvan ik niets wist, omdat ik de leider was". Lady Muriel Paget, lid van de vereeni- ging tot hulpverleening aan Britsche on derdanen in Busland, die door Rakofski te Moskou tijdens het proces agente van den Britschen geheimen dienst werd ge noemd, heeft met groote verontwaardi ging tegengesproken ooit als zoodanig te zijn opgetreden. Zij verklaarde tegenover de pers, Ra kofski in 1934 te hebben ontmoet in diens hoedanigheid van gedelegeerde van het De autoriteiten weigeren te 'bevestigen of te ontkennen, dat Ds NiemöHer naar het concentratiekamp Sacbsenhausen is gebracht. Wel verklaren zij, dat hij1 zich nog steeds te Berlijn bevindt. (Sachsen- hausen ligt echter in „Groot-Berlijn"). De Amerikaansche Liga voor vrede en democratie deelt mede, dat door tus- schenkomst van de ambassadeur in Duitschland een door meer dan 100 rab bijnen en predikanten der Vereenigde Staten onderteekend schrijven aan Hitier zal worden gezonden, waarin geprotes teerd wordt tegen de vasthouding van Ds Niemöller. Sovjet-Russische Roode Kruis. Dat was op het internationale congres in Japan, waar zij het Britsche Roode Kruis verte genwoordigde. Zij heeft nimmer met hem over politiek gesproken. DE STRIJD TEGEN DE TERRORISTEN IN PALESTINA. Minstens veertig; Arabieren zouden gedood zijn. In de omgeving van Yamnoem zijn de operaties hervat. De gezonden versterkingen zuiveren het gebied in samenwerking met vlieg tuigen. Van niet-officieele zijde wordt mede gedeeld, dat bij de gevechten in de om geving van Yamnoem minstens veertig Arabieren gedood en vijftien gewond zijn. De sterkte van de bende terroristen wordt op minstens 200 man geschat. In een communiqué wordt bevestigd, dat hij de botsing bij Jenin een Britsch officier werd gewond en een Britsch sol daat werd gedood, terwijl twee soldaten werden gewond. De verliezen der Ara bieren zijn ernstig. Volgens berichten uit Arabische bron werden 26 Arabieren gevangen genomen. VOORLOOPIGE REGELING MET OOSTENRIJKSCHE NAZI'S. Naar vernomen wordt, hebben de Oos- tenrijlksohe autoriteiten de kwestie van het hakenkruis en den Hitlergroet voor- loopig geregeld. In het particuliere leven is het ge oorloofd een hakenkruis te dragen, mits het niet het insigne is van een bepaalde partij. Ook is het in het particuliere leven ge oorloofd met „Heil Hitier" te groeten, doch dit mag niet geschieden tegenover overheidspersonen. Het Horst Wessellied mag niet worden gezongen, wel het „Deutschland, Deutsch- land über alles" mits het wordt vooraf gegaan door het eerste couplet van het Oöstenrijksche volkslied. Tenslotte is geoorloofd, het portret van Adolf Hitler te verkoopen. BARCELONA TOT TWEEMAAL GEBOMBARDEERD. Tweemaal is Zaterdag een luchtaan val op Barcelona gedaan. Men vreest, dat het aantal slachtoffers ditmaal zeer groot zal blijken. De eerste aanval geschiedde om zeven uur 's avonds. Twaalf machines bombar deerden de Noordelijke buitenwijken en de haven. Een uur later werd de aanval her haald tezelfder plaatse. Het luchtafweer geschut bleef voortdurend in actie. Twee uur lang klonk onafgebroken het alarm signaal. VERJONGING VAN AMERIKA'S LEGER. Zes-en-twintig generaals van het Amerikaansche leger gaan dit jaar met pensioen en zullen vervangen worden door jongeren. De laatste drie jaar is de gemiddelde leeftijd van legerofficieren reeds teruggebracht van 61 op 56 jaar en promoties van dit jaar zullen den gemiddelden leeftijd brengen op 54 jaar. De meesten der aftredende generaals maakten hun promotie in den wereldoor log. Het ongewoon groote aantal pen- sionneeringen bij den generalen staf spruit voort uit een streven naar verjon ging van het Amerikaansche leger. HET VERDRAG MET DUITSCHLAND INZAKE DUBBELE BELASTING. Wel ge teekend, maar niet goedgekeurd. Met betrekking tot de goedkeuring van het op 13 Mei 1937 te Berlijn tusschen Nederland en Duitschland gesloten ver drag ter voorkoming van dubbele belas ting naar het inkomen en naar het ver mogen en tot regeling van eenige andere vragen op belastinggebied, op welke goed keuring e enerzijds wordt aangedrongen, terwijl anderzijds daartegen bezwaren ge opperd worden, kan worden medegedeeld, dat de Regeering, na nauwgezette over weging van een en ander heeft besloten, een ontwerp van wet tot goedkeuring van dit verdrag niet aan de Staten-Generaal aan te bieden. De „N. R. Crt" merkt hierbij op: Bedoeld verdrag is destijds te Berlijn gesloten en geteekend. Dat het thans niet ter goedkeuring aan de Staten-Generaal wordt voorgelegd, behoort tot de zeldzame gevallen, waarin de regeering, nadat er eerst een tractaat is gesloten, er ten slotte toch van afziet het te laten doorgaan. 't Zou ons echter niet verbazen, indien de omstandigheid, dat het sluiten van bet tractaat geschiedde op 13 Mei 1937, dus nog onder leiding en verantwoordelijkheid van het vorige en niet onder die van het huidige kabinet, hier een belangrijke fac tor beeft uitgemaakt. Wij gelooven niet ver van de waarheid verwijderd te zijn, als wij het vermoeden uitspreken, dat dit een gevolg is van het feit, dat het tegenwoordige kabinet tot de conclusie is gekomen, dat ten slotte bet in werking treden van het op 13 Mei van het vorige jaar gesloten verdrag voor be paalde Nederlandsche belangen van betee kenis, meer schade zou hebben opgeleverd dan de voordeelen, die het vorige kabinet met deze regeling hoopte te bereiken. Duitschers krijgen geen bokbler meer. Volgens een thans uitgevaardigde ver ordening is het den Duitschen bierbrou wers van 6 Maart af verboden zooge- naam „Starkbier" te brouwen, dat hoofd zakelijk als 'bokbier in den handel komt. Deze maatregel houdt verband met de schaarsc'hte aan gerst. De bereiding van „Starkbier" blijft alleen voor exportdoel- eindem geoorloofd, daar dit in het belang van de betalingsbalans is. KAZERNEBOUW ACHTER HET WERKKAMP GOOILAND? Het Departement van Defensie heeft sinds 1875 een deel der heidevelden tus schen Laren en Bussum ter beschikking. Het kamp van Laren met zijn barakken en oefenplaatsen is hier gevestigd. De fensie betaalt hiervoor jaarlijks f 8000 huur aan het Reservaat, dat deze terrei nen in 1933 van Stad en Lande van Gooiland heeft overgenomen. Er zijn, naar gemeld wordt, tusschen het departement en het gemeentebestuur van Bussum onderhandelingen gaande over de vestiging van kazerne's op het deel van de terreinen, dat achter 'het Werkkamp Gooiland ligt. Het gemeente bestuur zou hiervoor bouwvergunning moeten verleenen; de kazernes zullen geen mooie afsluiting van de heide vor men en het gezicht op het aangrenzende loofbosch ontnemen. Anderzijds voelt men in sommige gemeentelijke kringen wel voor het vertier van een garnizoen. D'e leiding van het Ghr. Werkkamp is min der ingenomen met een dergelijke buur. VEERTIEN MILLIOEN VOOR MAASTUNNEL. Den Rotterdamscben gemeenteraad wordt op de begrooting van 1938 een crediet gevraagd van f 14.677.000 ten be hoeve van den aanleg van de tunnel on der de Maas. OUD-KAMERLID A. P. STAALMAN OVERLEDEN. Zaterdag is te Driebergen op 79-jari- gen leeftijd overleden de heer A. P. Staalman, oud-lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. De overledene, die vroeger, toen hij voor de Chr. Dem. partij het district D'en Helder in de Kamer vertegenwoordigde, veel van zich deed spreken, was ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. HANDELSOPLEID1NG WEGENS VESTIGINGSWET. De taak van de middenstandsbonden. Ter voorkoming van misverstand, reeds blijkende uit de door het Tweede Kamer lid, den heer Amelink, gestelde vragen, verzoekt 'het Instituut voor Midden- standsontwikkeling de aandacht er op te ■vestigen, dat de opleiding, zoowel voor het middenstandsdiploma algemeene handelskennis, alls voor eventueele vak diploma's vrij; is. Er is dus geen sprake van, dat te dien aanzien eenig monopolie is gegeven, of dat de opleiding in eenig opzicht aan banden is gelegd. De taak van de Middenstandsbonden, resp. hun onderwijsinstellingen, met be trekking tot de handelsopleiding, bestaat hierin, dat zij over het geheele land, het zij zelfstandig, 'hetzij in samenwerking met bestaande onderwijsinrichtingen, op- lei dingsmogelijkheid hebben geschapen, waarvoor zij tegenover de beide betrok ken departementen verantwoordelijkheid Binnenland. Belangrijke Russische order voor onzen scheepsbouw. Hevige brand te Delft. Buitenland. Kruiser der Spaansche opstandelingen tot zinken gebracht. Japansch offensief in China. op zich kunnen nemen. Bovendien trach ten zij op deze wijze aan de deelnemers behoorlijk onderricht door bevoegde leer krachten binnen redelijken termijn en tegen matige vergoeding te waarborgen. Dit is mogelijk door een sluitende orga nisatie over het geheele land, welke haar ervaring en bijstand van deskundige medewerkers ten dienste van de eigen opleidingscursussen stelt. Daarnaast kunnen uiteraard ook an deren de opleiding ter hand nemen, docb deze blijft voorshands zonder controle en centrale leiding. Aangezien gebleken is, dat naast serieuse opleiders vele beun hazen optreden, waardoor de mogelijkheid van ernstige teleurstelling voor de cur sisten geenszins uitgesloten is, bevelen de bonden uiteraard in de eerste plaats hun eigen cursussen aan. Daarbij wettigen de groote kosten, welke hiervoor moeten worden gemaakt dit onderwijs moet het nog zonder overheidssubsidie stellen en de risico's, welke in het algemeen imiddenstandsfaelang worden aanvaard, een reductie op het examengeld voor de deelnemers aan eigen cursussen, die op andere wijze reeds hun aandeel in deze kosten bijdragen. Overigens wordt de organisatie der examens, mede door het toezicht van het departement van Economische Zaken, met de grootst mogelijke objectiviteit en deskundige zorg zonder aanzien des per- soons, ter hand genomen. NEDERLANDSCHE DESKUNDIGEN NAAR INDIë. Ter bevordering van contact op oecono- misch gebied tusschen Nederland en In- dië, zullen naar minister Weiter bij de behandeling van de Indische begrooting in de Tweede Kamer heeft medegedeeld, di ie Nederlandsche deskundigen, een reis naar Indië maken, terwijl omgekeerd waarschijnlijk een dergelijke delegatie uit Indië naar Nederland zal komen. Het staat thans vast, dat de Neder landsche deskunigen zullen zijn de heer J. de Waard, referendaris van het de partement van oeconomische zaken, mr G. G. Hart, hoofd van de afdeeling crisis zaken van het departement van koloniën en prof. H. A. Kaag, hoogleeraar in de oeconomie aan de handelshoogeschool te Tilburg. Waarschijnlijk zal in het midden van Juni de reis worden aanvaard. D'e duur van het verblijf in Indië is nog niet be paald daar deze geheel van het verloop der besprekingen zal afhangen. EERSTE VLIEGBREVETTEN M. UITGEREIKT. Minister Van Dijk prijst het werk van het Luchtverdedigingsfonds. De officieels uitreiking van de eerste vliegbrevetten M. door den minister van Defensie, den heer J. J. C. van Dijk, is Zaterdag op Ypenhurg met eenige plech tigheid gepaard gegaan. Het waren de eerste resultaten van het Luchtverdedi gingsfonds, zoodat deze gebeurtenis een bijzondere beteekenis had. Vele autoriteiten woonden de uitrei king bij. Honderden belangstellenden be vonden zich op de terrassen. De achttien piloten, die het brevet M. hadden verworven, plaatsten zich te drie uur voor hun machines, welke in cirkel vorm bij het clubgebouw waren opgesteld, en daarnaast de -instructeurs van de Na tionale Luchtvaartschool. De minister van Defensie, de heer Van Dijk, die door den voorzitter J. E. F. de Kok ontvangen werd, getuigde met groote waardeering van het streven van het fonds. Groeiend uit de internationale spanning, welke ook voor ons land ge varen meebrengt, is de volksgeest wat betreft de weerbaarheidsgedachte geheel veranderd. Een krachtige stimulans wordt door het Luchtverdedigingsfonds gege ven, dat de hartelijke instemming van de regeering heeft. Spr. zette nog eens de bedoeling van het fonds uiteen, dat re servevliegers wil kweeken, die in tijd van nood onze militaire vliegers kunnen as- sisteeren. Het levend materiaal is een te belangrijke factor bij het 'vüiegwezen, dan dat men dit mag verwaarloozen en de voorbereiding, welke dit fonds geeft, is een belofte voor de toekomst. Het is een belangrijke prestatie, dat

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1