JES PFIE BANK DE ZEEUW tante ailie TWEEDE BLAD onden iuzen h-lndië, Idmakingen. De werking van ABDIJSIROOP is versterkt! Binnenland Wat er deze week voorviel 25 e». p. Va pd. 18 ct. p. V> pd. [OTTERDAM llburg [ingen loes kerk- en t. der Bank, Waar het kwaad schuilt. FEUILLETON Uw t»lul1»nd ITEHDAM IVONDEN ir< 8 uur. ag 8 uur. ag 8 uur. I geven van de Iramophoon in lleeren spreken llangwekkende (dat de intelli- po wonderlijke ticl. belasting, (op den avond lefoon 31749. ioo3/4 ^■ijs en levertijd aan Vatenfabriek naaldwijk punnen geplaatst gracht 63 te Den |en. Koudekerke. INSCHRIJVING: 11741/2 R.) BOUW- INK aan het Slob- Jd bij de hotstede, len heer P. Kodde, In heer Jozias de c. 1939, voor <5. vóór 12 Maart '38 loeff. pVERGOEDlNG [VELDBOONEN b 1937. Ache Akkerbouw- lekend, dat de de Lg voor erwten Aelke zijn gedena- Ijdvak van 28 F' let 5 Maart 193». tg zal bedragen ften, door hande- rd en voldoende monster van kwa- 0,80 per 100 kg door telers ge king voor veldboo ft 1937, welke aan Ie eischen voldoen E handelaren MP genoemd tijdvak J kg bedragen. [Maart 1938. VAN ZATERDAG 5 MAART 1938, Nr 132. Het communistische „Volksdagblad" is geschrokken. Een lid van den „modernen" typogra fenbond had in het weekblad van deze organisatie de vraag gesteld: „Erkent ge de thans aan den dag tre dende onderdrukking, dictatuur en oor logen als spanningen, welke veroorzaakt worden door het vastloopen van het hui dige productiestelsel?" Waarop, tot ontsteltenis van het Mar xistisch orgaan de redacteur Ponstein het volgende antwoord gaf: „Neen, het productiestelsel op ziohzelve is onschuldig aan de maatschappelijke ellende. Met evenveel recht zouden wij de vliegmachine verantwoordelijk kunnen stellen voor de barbaar s oh bed enwelke er mee bedreven worden. In beide gevallen is de menschelijke natuur als de schuldi ge aan te wijzen en kunnen wij het be treuren, dat de gemeenschap het zedelijk bewustzijn niet kan beheerschen". De laatsto woorden, zegt „Patrimoni um", zijn ons verre van duidelijk. Maar het antwoord van den redacteur, al is het niet socialistisch, is stellig in hoofd zaak juist. Het kwaad sohuilt in den mensc'h. Onder zijn invloed kan elke productie wijze tot grove misstanden leiden. Wel moet erkend worden, dat ook, ge geven de zondige natuur van den mensoh, in de economische toestanden en verhou dingen een verleiding tot het bedre ven van velerlei ongerechtigheid kan zijn gtlegen. Zoo kan de vrije concurrentie tot moreele excessen aanleiding geven. Tot een egoïstisch individualisme, dat met geen rechtmatige belangen van anderen rekening houdt. Tot onderdrukking van hetgeen zwak is. I-Iet Christelijk beginsel verzet zich tegen dit individualisme, roept om organisatie en samenwerking, vraagt ontreden van de Overheid. Maar een productie, geleid door „ge meenschapsorganen", kan niet minder grove misstanden ten gevolge hebben. Zij kan alle persoonlijk initiatief dooden, het verantwoordelijkheidsbesef verzwakken, prikkels wegnemen die de zondige mensch niet kan missen. Bovenal kan zij geeste lijke onderdrukking gemakkelijk maken. Steeds moet dan ook bij het sociaal- economisch en sociaal-politiek streven ge rekend worden met het feit, dat de mensoh zondaar is en b 1 ijf t. Een beweging, die daarmede bij haar „plannen" geen rekening houdt, die niet in de eerste en voornaamste plaats heen- wijst naar den Christus, Die ons door Zijn Geest kan vernieuwen, zal steeds op een groote teleurstelling uitloopen, ook al weet zij velerLd regeling tot stand te brengen. MIDDELBURGSCHE BRIEVEN. Amice, Hebt ge nooit eens kennis gemaakt met iemand, die iets moest leeren, wat ver boven zijn petje ging Die met den besten wil ter wereld het er niet ingepompt kon krijgen. Wat een tragedie wordt dat. Ik ga je eens zoo'n tragisch verhaal tje vertellen. door Catharine D. Bell. (Vrij naar het Engelsch.) 21.) -o- „Het spijt me u lastig te moeten val- en' oom Richard," begon hij1 op zijn openhartige, eerlijke manier; „maar ik eo tot de conclusie gekomen, dat ik zelf aam zal moeten pakken in het leven. Ik ^eet eigenlijk niet, wat ik beginnen zal en tante Ailie zei me, dat u me wel raad zou willen geven." „Dat schreef je tante me in haar brief, e eerste vraag is nu natuurlijk, wat un je doen?" antwoordde zijn oom met rustige, beheerschte stem. liit^'U' 'k zou ze£gen, ulles wat moge- is voor een jongen man met goede flr,0^^6118 en een §oe^e schoolopleiding, wen die geen verstand van zaken heeft." ho'ó twee(*e vraag is", vervolgde mijn- 411 ing' »wat wil ie doen?" waardoor ik op een eerlijke nor, 1Sr .levensonderhoud kan verdie- voor mij en mijn vrouw." dttl 6u "ouwl tante had me van die waasheid niet geschreven." wat de dwaasheid betreft, dat is Het is niet alleen Middelburgsch. Het is ook landelijk. Het speelt zich af in den jare 1938. Of liever, het begin dezer tragische ge schiedenis (sen) begint te spelen in 1938. De hoofdpersoon van het verhaal is de zoon van een slager. Vader Slager is in het slagersvak meer dan vergrijsd. Hij is er bovendien glad bovenop gekomen (let terlijk en figuurlijk). Hij heeft de vette jaren meegemaakt -en is er wel bij geva ren. Vet en gespekt is bij er uit geko men. De magere jaren in den crisistijd deerden hem niet. Brachten hem eigenlijk in een soort geestelijk evenwicht. Na tuurlijk, zoowel eens eventjes uit 't lood geslagen, maar overigensOok wel eens meegeschreeuwd met de massa om Overheidsordening en bedrijf safsl uiting en wat beschutting. Nu is het zoover. Maar. Een heele gToote maar. Hij toch heeft een zoon. Een boy van een kerel. Een slager eerste klas. Die zijn vak door en door kent. Een lust hem bezig te zien. Een vakman, als slager en koopman. Met een helder hoofd, gezonde denkbeelden en een flinke spaarpot. Een ijverige werker. Zoon Slager heeft de aard en het ka rakter van zijn vader. Straks is de zaak voor hem. Vader Slager gaat zich straks uit het bedrijf terugtrekken. Zoon Slager l volgt hem op. Dat is al geslachten van vader op zoon zoo gegaan. En als een vanzelfsheid moet dat nu weer zoo gaan. Dat moet dan dezer dagen gebeuren. Maar, 0 wee, nou komt de tragedie. Zoon Slager heeft op de lagere school zoo maar net aan in de achterhoede meegekund. De U.L.O. ging heelemaal niet. En na de schooljaren is het er niet op verbeterd. Werken wou en kon hij. Met mensch'en omgaan, maar niet met papier en potlood. Zijn vader was net zoo. En ze hadden toch een nette avond boekhouder. En nu verschijnt het Vestigingsbesluit Siagersbedrijven 1938. Om de zaak van zijn vader over te nemen moet de zoon credietwaardigheid, handelskennis en vakbekwaamheid be zitten. Wat het eerste en laatste punt betreft, daarover maakt zoon Slager zich geen zorgen. Beide kan hij toonen. Maar dat eene punt, Handelskennis, dat wordt de strop. 'Gewoonweg een nachtmerrie voor hem, want de minimumeischen voor han delskennis worden opgesomd en omschre ven. Zij luiden: Vaardigheid hebben in het opzet ten en voeren van een eenvoudige ad ministratie volgens de methode van het uitgebreid enkel boekhouden. Eenige ken nis omtrent gebruiken bij in- en verkoop van goederen. Eenige kennis omtrent de organisatie van den handel in het alge meen, zoomede van het bank- en crediet- wezen, middenstandsbankwezen, trans port- en- verkeerweZen, bedrijfsverzeke- ringen. Eenige kennis en vaardigheid in berekeningen in den goederenhandel, •kostprijsberekening, lezen van rekening- courant met renteberekening. Eenige kennis van een groet aantal wetten. Kennis van de Nederlandsohe taal en deze goed kunnen schrijven. {Lach niet.) Eenige kennis van algemeene begrip pen inzake moderne bedrijfsleer, reclame en verkoopkunde. Vader Slager en Zoon Slager zijn ge schrokken. Zo-oals ze nog nooit geschrokken zijn. Zoon Slager eet niet en slaapt niet. Verstaat zijn klanten maar half. 't Wer ken gaat niet meer. Hij moet studee- ren. En hij kan niet. Hij is suf, moede loos en wanhopig. Hij kan geen slager blijven. Hij mag zelfs geen verkooper in een VleeschwinJkel worden als hij niet aan die eenvoudige minimumeischen voldoet. Hij onderging graag een half jaar ge vangenisstraf, als hij van deze eischen af kon. Dat zoo'n simpel K. B. zoo'n tragedie kan veroorzaken in 1938. O, idie ordening pro forma. Wat ben ik blij, dat mijn vader geen slager was. De verheugde STENTOR. ■(Moed houden! Wij krijgen den indruk, dat deze zoon-Slager de 25 gepasseerd een kwestie van opvatting", antwoordde Angus goed gehumeurd. „In ieder geval ben ik van plan haar te begaan." „Dat ben je van plan. Je bent dus nog niet retrouwd?" „Neen, ik ben het van plan en zou graag willen trouwen, zoodra ik in staat ben mijn vrouw goed te onderhouden." „Een heb je de jongedame vijf of zes maal gezien voor je je verloofde?" vroeg mijnheer Fleming met een koel sarcasme, dat Aflgus het bloed naar het hoofd joeg. Hij wist echter zijn goede stemming te bewaren en antwoordde kalm „Vijf of zeshonderd maal zou nader bij de waarheid komen. De jonge dame in kwestie is Nannie Colville, die ik mijn heele leven gekend heb." „Hm!" zei mijnheer Fleming. Hij scheen teleurgesteld, dat hij geen ruimer yeld voor zijn spot vond. Hij stapte van het onderwerp af en keerde tot de zaken terug. „Zou je klerk of leerling willen worden in mijn zaak en je onderhoud verdienen met schrijven tegen een stuiver per bladzijde." „Als u me kunt beloven, dat ik daarin goede vooruitzichten heb, ben ik zeker daartoe bereid," antwoordde Angus. „Ik meende, dat ik wel wat laat was voor een beginneling." „Na je leerlingentijd zou je misschien is. Dan kan hij dus met een verlicht examen volstaan. Alle kans dat hij straks inplaats van een geslagen slager een ge slaagde slager is! Red.) De vanouds beroemde AKKER's ABDIJSIROOP is een naiuur-genees middel, daar de werking in hoofd zaak berust op de geneeskracht van extracten, bereid uil reeds in oude tijden bekende „genees-kruyden" AKKER's ABDIJSIROOP, bereid vol gens oud recept, is dus een aan de natuur ontleend geneesmiddel! De genezende, hoestsiillende, slijmoplossende en kalmeerende werking van de kruiden-extracten, welke AKKER's ABDIJSIROOP zoo beroemd hebben gemaakt,is thana door een nieuwe toevoeging van den bekenden Apotheker Dumont nóg sterker, nóg sneller, nóg krachtiger en nóg doeltreffender! Een lepel AKKER'S ABDIJSIROOP werkt thans 2 x zoo snel als voorheen I Een ongeëvenaarde werking tegen 1 hoest, bronchitis, kinkhoest, verwaar loosde verkoudheid, griep, influenza. De verlaagde prijzen zijn thans 1 90 at. F 1.50 F 2.40 F 4.20 9 dagen 6 dagen 13 dagen 24 dagen gebruik gebruik gebruik gebruik De grootere flacons zijn bi] voortgezet gebruik voordeeligerl WAT DE BILT VERWACHT. Een droge Maart en een natte Mei. In het begin van December publiceer de het Kon. Ned. Meteorologisch insti tuut de volgende mededeeling: „Voor den winter geven de berekeningen uitkom- aten, die voor de temperatuur niet veel van de normale afwijken, maar voor den neerslag wijzen op een te veel." i Deze verwachting is volkomen vervuld. De temperatuur vertoont over December Februari een afwijking van 0.4 gr. Celsiua, de neerslag een te veel van 0.8. Berekend waren ffwijkingen van 0.8 graad en 44 m.M., zoodat ook quantitatief de overeenstemming goed is. Het te veel aan neerslag is echter door Januari veroorzaakt, terwijl de bereke ningen dit in Februari deden verwach ten. "Voor de Ilente als geheel geven naar genoemd instituut meedeelt, de bereke ningen uitkomsten, die zoowel voor tem peratuur als voor neerslag zeer weinig van normaal afwijken, terwijl Maart aan den drogen, Mei aan den natten kant zou zijn. Men bedenke, dat een normale lente vooral in de eerste maanden droog en eenigszins guur is. EERSTE ALUMINIUM-INDUSTRIE IN ONS LAND. Naamlooze Vennootschap opgericht met maatschappelijk kapitaal van f 1 millioen Naar gemeld wordt, is te Amsterdam opgericht de N.V. Nederlandsche Alumi nium Maatschappij met oen maatschap pelijk kapitaal van oen millioen gulden, mot het doel aluminium te produeecren langs electrolytischen weg. De oprichters der vennootschap zijn de Rotterdamsche Bankvereeniging N.V. en de heer G. J. J. Both te Overveen, oud-directeur der Nederlandsche Ford fabrieken. Hiermede is de grondslag gelegd voor de eerste aluminium-industrie in ons land. Naar men zich zall herinneren, heeft o.a. het Economisch technologisch insti tuut in Limburg zich geruimen tijd met het vraagstuk van de stichting van een aluminiumbedrijf bezig gehouden. Een commissie van deskundigen, waarin o.a. enkele hoogleeraren zitting hadden, heeft terzake een diepgaand onderzoek inge steld, welks resultaat in een omvangrijk rapport is neergelegd. Op de vraag, of de voorwaarden voor een aluminium-indus trie in Nederland aanwezig moesten wor den geacht, heeft de commissie een be vestigend antwoord gegeven, waarbij evenwel de nadruk werd gelegd op de wenschelijkheid, dat de regeering het be drijf behoorlijk zou steunen met het oog op de buitenlandsche concurrentie, Omtrent de plaats, waar de fabriek zall worden gevestigd, staat nog niets vast. „Moeder en kind". Eten pastel uit de collectie van wijlen Simon Maris, die door den heer M. H. W. E. Maris aan H. K. H. Prinses Juliana is aangeboden zelf een zaak op kunnen zetten en binnen afzienbaren tijd een fortuin verdienen." Weer klonk dat onaangenaam sarcasme in zijn toon. Hij keek den jongen man scherp aan, terwijl hij sprak. Hij 'had ge meend, dat Angus of terug zou deinzen bij de gedachte aan een langen leertijd of zich op zou winden over de nederige plaats die men hem aanbood. Hij scheen liet bezoek slechts te beschouwen als een oorbijgaande opwelling. Het kwam geen oogenblik bij hem op, dat Angus werke lijk bereid zou zijn zich te geven aan bezigheden, die niet geheel en al met zijn smaak -strookten; hij had in het be zoek toegestemd, omdat zijn zuster het hem 'verzocht had, maar beschouwde het als zuiver tijdverlies en zijn eenige ver langen was het zoo kort mogelijk te ma ken. Angus echter ging vol ernst op zijn voorstel in. „Zoolang als ik slechts leerling hen," zei hij, „zal ik wel niet genoeg kunnen verdienen om Nannie 'het haar toe komend comfort te verschaffen. Maar u heeft meer verstand van die dingen dan ik. Ik had graag, dat u wel bedacht, dat ik vier en twintig ben; dat ik geen ver stand van zaken heb en dat het mijn grootste verlangen is en moet zijn den wachttijd 'voor Nannie zoo kort mogelijk te makenAls u die dingen in het oog 'houdt, kunt u beter beoordeelen of, wat u voor-stelt, het beste voor me is of niet, dan ik." Ondanks zich zelf 'had mijnheer Fle ming plezier in die eerlijke, flinke woor den. „Wat denk je van het leven van een farmer?" vroeg hij nog steeds met een tikje spot in zijn toon, maar toch veel vriendelijker. „Ik heb al over Canada gedacht," ant woordde Angus, „maar ik geloof niet, dat ik 't recht heb Nannie zoover van haar vader te verwijderen, die geheel afhanke lijk van haar is." „Natuurlijk zouden Nannie noch jij ook maar een oogenblik aarzelen als het al leen jullie zelf betrof. D'e gemeenschap, beschaving, weelde, gezelligheid, dat zijn allemaal dingen, die een verliefd mensch meent niet noodig te 'hebben. Al's jullie maar samen bent, dan meen je in een ruwe blokhut met niets om te eten dan schapenvleesch en huisbakken brood even gelukkig te zijn als in een paleis, om geven door alles, wat het leven veraan genamen kan." „U verwacht nu zeker, dat ik een ver rukt loflied zal gaan zingen op ons eigen speciaal geval, alleen om u te vermaken," zei Angus glimlachend. „Als ik met Nan nie wil trouwen, moet ik genoeg van haar houden om er van overtuigd te zijn, dat Nu vrijwel ieder moet erkennen, dat de Volkenbond als stelsel van collectieve veiligheid heeft gefaald, en ook de Ne derlandsche regeering daaruit de onver- mijdelijke conclusie heeft getrokken, is het er in de diplomatieke wereld niet rustiger op geworden. Integendeel, het is er zóó verward en vol geheimzinnigheid, er wordt zóó gekonkeld, dat de situatie van vandaag niet meer is die van gis teren. We staan voor allerlei plotselinge veranderingen. Merkwaardig is, dat bijna op hetzelfde oogenblik twee staatslieden: de Tsjecho- Slowaaksche president Benes en de Bel gische premier Janson op het voorbeeld van Nederland wezen, hetwelk als een toonbeeld van zelfstandigheidspolitiek wordt beschouwd. Beide landen willen niet meer auto matisch bij elk conflict betrokken wor den, dat buiten hun schuld en tegen hun belangen in tusschen andere volken uit breekt, Dat hier voor de geheele wereld Ne derland als voorbeeld wordt genoemd, is wel! het beste bewijs, dat het militair beleid onzer regeering juist genoemd mag worden. Volgens Benes is de internationale toe stand wel ernstig, maar is een oorlog toch niet onvermijdelijk. Toch is het be angstigend aan te zien, met hoeveel haast vooral de groote mogendheden zich toe rusten ten strijde. We konden dezer dagen enkele cijfers lezen, die betrekking hadden op Engeland en Amerika. Van D'uitschland behoeven we niet eens cijfers te zien, We weten, dat men zich daar tot de tanden heeft gewapend en deze week heeft Goering nog eens weer in het openbaar gepocht op en gedreigd met de onoverwinlijke kracht van het Duitsche luchtwapen. Opvallend is echter, dat men in dat zelfde land, waar men zegt van niets en niemand bang te zijn, zoo beangst is voor één dominó. De behandeling van diens rechtzaak mag niet in hot openbaar ge schieden. Zelfs 'het volledige vonnis mag de gemuilkorfde Duitsche pers niet eens publicoeren. En als de rechtbank dan zegt, dat hij uit do gevangenis mag wor den ontslagen, dan staat de geheime staatspolitie klaar, om hem weer in be waring te stellen 'en hem, als hij zich den mond niet laat snoeren, naar een concentratiekamp te transporteeren. Treurige toestand, als zelfs het recht niet meer veilig is. Maar 'het gesigna leerde feit bewijst weer, dat er diep in het hart van de Duitsche machthebbers een voortdurende angst leeft. Men is niet zoo zeker van zijn positie, als men voor geeft. Hetzelfde geldt van Rusland. Men be leeft daar het eene proces na het an dere. 'Op het oogenblik staat weer een groep van 20 personen terecht, vroeger behoord 'hebbende tot. de hoogstgeplaat- sten in het land, die nu beschuldigd wor den van snood verraad, van het smeden van complotten, van moordplannen, enz. Wat eten vreeselijke wereld is toch die, waarin de beginselen der revolutie den toon aangeven. Inderdaad, wie God verlaat, beeft smart cvp smart te vreezen. BELEGGING VAN GELDEN RADEN VAN ARBEID. Waarom medewerking aan stichting van een gebouw werd geweigerd. 'Op vragen van den heer K o 1 f f in zake een besluit van den Raad van Ar beid te Nijmegen lom medewerking te verleenen tot de stichting van een ge bouw voor Sociaal-Economische Coöpe ratie te Zaltbommel heeft de minister van Sociale Zaken o.m. geantwoord: Deze beschikking is hierop gegrond, dat de minister met alle waardeering voor de overwegingen, welke den Raad van Arbeid te Nijmegen hebben geleid van oordeel is, dat de bestemming van door een ziekenkas van een Raad van Arbeid gevormde reserves vereischt, dat deze op een gemakkelijk te realiseeren wijze worden belegd, en dat belegging van een deel der reserve in va'ste goede ren, gelijk de Raad van Arbeid te Nijme- ik liever met haar armoede wil lijden, dan rijk zijn zonder haar. Maar ik zou haar tooh wel graag alle gemakken en genoegens verschaffen, waarop zij recht heeft. Ik zou liefst het soort leven kie zen, dat het meest naar haar 'smaak is en tegelijk mij in staat stelt haar zoo gauw mogelijk tot mijn vrouw te maken." „En zouden de wildernissen van Cana da niet naar haar smaak zijn?" „Natuurlijk zou ze niet graag haar fa milie en vrienden verlaten om naar Ame rika te gaan. Even natuurlijk is het, dat ze liever in een baksteenen huis zou wo nen dan in een blokhut. Maar als het de eenige manier was, waarop we binnen een redelijken tijd zouden kunnen trou wen, dan zouden we geen van tweeën aarzelen als het niet was om haar vader. Maar ik mag niet van hem 'vragen zoo geheel en al t.e scheiden van de eenige troost en steun die hij heeft." „Maar als het leven van een farmer je werkelijk aantrekt, waarom zou je het hier dan niet probeeren, ate je liever niet verder weggaat?" „Als boer, bedoelt u?" „Als boer en ook nog als wat anders. Houtvester, landonteigenaar, wegaanleg- ger, in één woord, je zou alles moeten doen om een bezitting waardevoller te maken." (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 5