GARAGE BUIJSROGGE II bespaart tijd en geld SPECIALE MIDDENSTANDERS ADRESSEN Prima waterdichte Dekkleeden Expeditie en Verhuizingen BANDEN MIDDENSTANDSBELANGEN S. W. GABRIËLSE BERKEN- EN EIKEN TRIPLEX Fa C. ORANJE Lz. - GOES W. VAN DER ENDT - GOES „ST WOLHUIS" l. VAK SFARREHTAK MIDDELBURG Fa. BRAND-DEKKER - GOES Adm. van „De Zeeuw" Goes worden In Iedere maat geleverd aan concurreerenden prijs. VRAAGT STALEN EN PRIJS. VOORSTAD - Telef. 220 In Binnen- en Buitenland Rimmelandstr. 5, Goes, Teief. 421 J. P. DE WINDT, De intocht der Merk-artikelen. ELECTRO-TEQHNISCH BUREAU GOES VOORSTAD 11 VOOR is Uw eenigst aanbevolen Adres MIDDELBURG. VRAAGT OFFERTE VAN: VLISSINGEN. GOES. ZUID-BEVELAND. Zetten" WALCHEREN. ZEEUWSCH-VLAANDEREN. SCHOUWEN-DUIVELAND. Beter is te streven naar verdere door werking der bestaande Arbeidswet voor verschillende groepen arbeiders. Ook den- ke men eerst aan de eereschuld jegens de landarbeiders, wat de regeling van hun positie betreft. Naast de verkorting van den arbeids duur komt de regeling der vacantie aan de orde. Het past een vertegenwoordiger van het gilde der hoogleeraren niet, ge ringschattend te oordeelen over de zege ningen der vacanties (vroolijkheid). Hoe het zij, de vacantie is een kostelijk goed. Maar men propageere niet dat er ten deze in Nederland zooveel achterstand is; moge er geen wettelijke regeling zijn, in Nederland hebben alleen al door de di recte werking der collectieve arbeidscon tracten 150.000 arbeiders een vacantie- regeling, waarvan 99 pet. met behoud van loon. Een wettelijke bepaling zal als sluit steen gewenscht zijn, doch dan in nau we aansluiting bij het collectieve arbeids contract. 'Spr. komt tot de voornemens van den minister t.a.v. den beroepsarbeid der gehuwde vrouw. Daarmede heeft de minister den knuppel geworpen in het 'hoenderhok (vroolijkheid). De oppositie gaat echter in menig op zicht mank. Men beroept zich op wijlen den heer De Savornin Lohman in de Tweede Ka mer, toen er in 1911 een desbetreffend amendement-Aalberse aan de orde kwam. Doch alle anti-revolutionairen stemden vóór dit amendement. Het is geen wonder, dat van r.-k., a.-r. en chr.- hist. zijde protest wordt aangeteek'end tegen den beroepsarbeid der gehuwde vrouw, welke niet in het belang is van het christelijke gezins- en huwelijksleven. Er is geenerlei reden neer te zien op den huiselijken arbeid der gehuwde vrouw; integendeel is haar beroepsarbeid een maatschappelijk kwaad. Het is de natuur verkrachten, de vrouw naar bui ten te jagen, daar het gezin de volle toe wijding der moeder behoeft. Met een beroep op deze beginselen en op de feiten, gestaafd door statistieken betreffende kindersterfte en vrouwen ziekten bij beroepsarbeid, moet het voor nemen van den minister wel zeer sym pathiek aandoen. We hebben nog maar te doen met een voor-ontwerp en zeker zullen de onderdeelen moeten worden omgewerkt; maar het is geheel onjuist, dat het zelfbeschikkingsrecht der vrouw wordt aangetast en dat de klok een halve eeuw wordt teruggezet. Spr. herinnert aan gelijksoortig verzet op 3 Mei 1889 in deze Kamer, tegen een verbod van nachtarbeid der vrouw. Het berustte op gelijksoortige beginselen. Spr. waarschuwt nu tegen een zelfde verwar ring der geesten. Het welzijn van het ezin is er bij betrokken en we moeten 'nr> minister dankbaar zijn dat hij het rrtiatief voor deze materie heeft geno- 80. 'lit i°. Province, Ned. Chr. Radio-Vereeniging. Donderdagmiddag had in net Mil. Te huis te Middelburg de iJrov. Vergadering plaats. Voorzitter dhr J. W. van 't Hoff. De aftredende leden van het Hoofdbe stuur werden weder candidaat gesteld, de aftredende leden der i'rov. Commissie bij acclamatie herkozen, die van den Ver- eenigingsraad eveneens, terwijl in de va cature Van Schelven Ds J. W. Dippel ge kozen werd en als nieuw lid Ds C. F. Nolte, resp. Ned. Herv. en Luthersch pre dikant alhier. Bij de bespreking beantwoordde Mr A. v. d. Deure de verschillende vragen over studio-bouw, het financieel beleid en de uitzendingen. Aan de voorbereiding van den studio- bouw wordt flink gewerkt. Het oplossen der technische kwesties eischt veel tijd. Gelukkig beschikt de N.G.R.V. over een flink terrein, zoodat voor e.v. uitbreiding plaats beschikbaar blijft. Door de deva luatie en andere oorzaken zullen de kos ten wellicht het dubbele bedragen van de bijeengebrachte f 140.000. Een leening sluiten vindt het Hoofdbestuur niet ver antwoord. Het meerdere bedrag is echter reeds aanwezig. Verlaging der contributie is niet moge lijk. Van de vier Omroepvereenigingen ontvangt de NCRV de laagste bijdrage per lid en er wordt zuinig huisgehouden. Door den Wereldomroep, e.v. televisie en de kwestie met de Buma komt men in de toekomst voor groote uitgaven te staan. Dit laatste bureau; vraagt groote bedragen voor muziekuitzendingen. Hierover wordt door de NCRV een proces gevoerd. Ver moedelijk zullen in de toekomst deze be dragen beduidend verhoogd worden. De vereen, heeft zeer weinig leden aan den Hervormden Omroep verloren. Hoewel het bestuur er wel naar streeft, is het voor de gevoeligheden van sommige groepen niet mogelijk, Bondsdagen enz. steeds en volledig uit te zenden. Inzake het NGRV-orgel, dat niet geheel voldoet, is een commissie van deskundi gen benoemd. Het samenstellen van vroolijker pro gramma's valt niet mee. Sommigen vin den het gauw wereldgelijkvormig. Het aantal goede declamators enz. van Chr. huize is klein. Inzake het evangeliseeren onder de in- tellectueelen meende Mr v. d. Deure meer te bereiken door het Christelijk lied, dan door het gesproken woord. Ten opzichte van de zangvereenigingen voor de microfoon is contact gezocht met hun Bond. In de toekomst zal er nog scherper geschift moeten worden. Ds Dippel eindigde met dankzegging. Voor RIMMELANDSTRAAT 9 11 VOOR IS UW ADRES EVERLASTING KATOEN DURABLE KATOEN ONGEBLEEKT KATOEN GLANS KATOEN voor spreien, met gratis patroon. 's-Heer Hendriksk.straat 52, Goes Heel het leven heeft de laatste jaren laten we zeggen in de laatste 50 ja ren i een geweldige verandering on dergaan. Ook het Middenstandsleven. De wijze van zaken doen, het soort artikelen die gebruikt worden, het is al les tot onherkenbaar wordens toe veran derd. In bet „Handboek voor den Midden stand" waarop wij in deze rubriek reeds meermalen de aandacht vestigen, wordt er op gewezen, dat hierbij de opkomst van het merkartikel een belangrijke rol speelt. Als voorbeeld wordt dan gewezen op de koffie- en theebranche. De ouderen onder de lezers herinne ren zich nog wel de speciale winkels van deze artikelen. In Amsterdam was bet zelfs in bet begin van deze eeuw nog zoo, dat tal van families bun koffie en thee in een bepaalde winkel koch ten. Het was misschien wat ver uit de buurt en het leverde in dien tijd toen de fietsen nog niet algemeen hun intrede hadden gedaan soms eenige moeilijk heid op, maar daar was nu eenmaal niet aan te ontkomen, men kocht z'n koffie en thee nu eenmaal in een bepaalde zaak. Dat kwam omdat in zulk een winkel een werkelijke vakman zetelde. Hij kocht met kennis van zaken die koffie- en theesoorten welke hij voor zijn cliën- tèle het best en het meest geschikt acht te. D'e soorten waren voor hem de on misbare grondstoffen, uitgangspunt voor verdere bereiding. Zelf brandde hij die koffie, zelf mêleerde hij die bepaalde 'heesoorten. Door voorturtnd in contact te blijven met de markt en door voortdurend zelf te probeeren, wist hij zich de kunst eigen te maken juist datgene te brengen, wat zijn afnemers wenschten en zoo ver wierf hij zich een reputatie bij het pu bliek, die als hoeksteen diende voor zijn zaait. Zulk een zaak had een eigen cachet, met een eigen publiek, met als regel vaste klanten. Zulk een middenstander was een vakman die wat beteekende en die niet zoo gemakkelijk verdrongen kon worden. Maar de tijden zijn veranderd. Win kels als hier beschreven worden nog slechts sporadisch gevonden en waar ze nog zijn leiden ze een kwijnend bestaan. Zij teren nog op het verleden, maar de totkomst hebben ze niet. Voor een groot deel moet dit worden toegeschieven aan de opkomst van het merkartikel. De fabriekmatige bereiding van aller lei artikelen, heeft zich in enkele tien tallen jaren reusachtig ontwikkeld. Wat vroeger de winkelier-vakman deed, be gon nu de fabriek te doen. De fabrikant kocht op groote schaal koffie en thee etc. en zelfs zijn er fabrieken die hun eigen plantages hebben. De fabrikant ging, al les op groote schaal, de verschillende soorten uitzoeken, branden of mêleeren en dan in een bepaalde verpakking het eigen artikel op de markt brengen. Voor den winkelier beteekende dit een ingrijpende verandering. Hij werd als het ware onttroond; zijn zaak werd van baar eigen stempel, haar eigen karakter beroofd. Een belangrijk deel van zijn taak het meest belangrijke werd hem als het ware uit handen genomen. Inplaats van een kundig producent werd bij een soort automaat, een doorgever van wat anderen hadden geproduceerd. Hij werd teruggedrongen naar een ter rein waarop hij zich en misschien vóór hem geheele geslachten hadden bewogen en waarop hij zich de meester gevoelde. Geen wonder, dat meerdere „oude za ken" aanvankelijk aarzelend en terug houdend stonden tegenover de merkarti kelen, als ze althans de invoering niet tegenwerkten. Maar de ontwikkeling van den tijd is niet te keeren. De merkartikelen ge steund door een krachtige propaganda zijn hun zegetocht begonnen en hebben een volkomen overwinning behaald. Het baat niet stel dat het goed was daartegen te jeremieeren. Onze tijd is nu eenmaal de tijd van de eenvormig heid. De gebouwen, de kleeding, de haar- tcoi, het is alles eenvormig. Weinig ka rakteristiek. En zoo is het nu ook met de merkar tikelen. Wij geven hierover geen be schouwingen, maar constateeren alleen het feit. Het gevolg van deze ontwikkeling der dingen is geweest, dat tal van midden standszaken een geheel ander karak ter zijn gaan vertoonen. Voor den middenstander bracht dit mee, dat hij kon volstaan met minder speciale vakkennis. Het doorgeven van een verpakt artikel waarop prijs en gewicht zijn aangegeven is heel wat ge makkelijker dan het samenstellen en het verkoopen van het onverpakte artikel. En voor den middenstand in het al gemeen, heeft het dit gevolg gehad, dat daardoor de onrustbarende uitbreiding van het aantal „middenstandszaken" in niet geringe mate is bevorderd. TELEFOON 396 SOLI ED VERTROUWD Schrijf-, Tel- en Rekenmachines, Stalen Kantoormenbelen en Cyclostylwerk op elk gebied ST. PIETERSTRAAT 53-54 - TEL. 364 Bond van Chr. Poltie-amb- t e n a r e n. De af deeling Walcheren en omstreken heeft Dinsdag haar 10-jarig bestaan feestelijk herdacht. De samen komst, die flink bezocht was, stond on- dor leiding van den heer P. v. d. Ouden. Uit het verslag van den secretaris, den heer Hamelink, bleek, dat de afdeeling aanvankelijk met 13 leden opgericht, is gegroeid tot 24 leden, terwijl het bestuur in 1936 kon medewerken aan de oprich ting van een afd. te Goes, Spr. sprak de hoop uit, dat de ongeorganiseerden zich op grond van hun beginsel zullen aan sluiten. De avond werd verder met muziek, zang en voordrachten gezellig doorge bracht. GROTE VOORRAAD CONCURREERENDE PRIJZEN door uw advertentiën in andere bladen te plaatsen door bemiddeling van de i Betreffende de steekpartij in den avond van 2 Maart in de Lambrecht- straat deelt de heer C. Hondsmerk ons mede, dat hij, nadat hij op het hulpge roep was toegeschoten, de jongen in zijn woning heeft gehaald, en de eerste hulp heeft verleend door het aanleggen van een noodverband. De ontboden dokter was spoedig ter plaatse, die voor overbren ging naar het Ziekenhuis zorgde. Geen arbeidslijst. De politie maakte proces verbaal op tegen een win kelier, die personeel arbeid deed verrich ten zonder voorzien te zij'n van een ar beidslijst. Gisteravond hield de afdeeling Vlis- singen van den Ned. Chr. Bond van Handels- en Kantoorbedienden haar 20e jaarvergadering. De bijeenkomst was druk bezocht. De afdeeling telt thans 60 leden. Door den bondsvoorzitter, den heer J. Nauta, werd een herdenkingsrede^ uitge sproken, over „Van rijken zegen". Het lid Van der Hof gaf een keurige schets uit het verleden der afdeeling, waarbij hij er in het bijzonder aan herinnerde, dat de heer Ph. J. Woltering, mede-op richter der vereeniging, al deze 20 jaar bestuurslid der afdeeling is, waarvan 17V2 jaar voorzitter. Spr. bracht hem dank voor het vele, dat hij in het belang der leden heeft gedaan, en overhandigde hem een rookstandaard, terwijl mevr. Woltering bloemen werden aangeboden. De beer Woltering dankte met enkele gevoelvolle woorden. Felicitaties werden uitgebracht door de zusterafdeelingen te Middelburg en Goes, door den Chr. Besturenbond en een af gevaardigde van de R.K. afdeeling. Hierna bleef men nog enkele uurtjes gezellig bijeen. O.a. werd een „Oranje revue" uitgevoerd. „Het Tarwegraa n". Gister avond heeft de Evangelische Meisjesver- eeniging „Het Tarwegraan" met vele be- gunstigsters en genoodigden haar 75- jarig bestaan feestelijk herdacht. De vergadering stond wegens familie omstandigheden van de presidente onder leiding van mej. G. T. Karelse, die na de opening met gezang en gebed een welkomstwoord sprak. Naar aanleiding van het voorgelezen Schriftgedeelte uit Handelingen 9 werd gewezen op het werk van Dorkas, uit liefde tot den Heer, en dat in het oog des Heeren groot was. Na de opening volgde een mooi tableau „Welkom". De verslagen van secretaresse en pen- ningmeesteresse waren ineen gevlochten en trokken zeer de belangstelling. Uit deze verslagen bleek dat de vereen, wel oud is, maar niet verouderd. Het le dental gaat vooral de laatste jaren voor uit. Werd de vereen, door mevr. de Jónge Vervenne opgericht met 7 meisjes, thans zijn er 25 leden en 4 bezoeksters. De penningmeesteresse kon spreken van een batig saldo. Dank zij mede den steun van 90 begunstigers (sters) konden in 't afgeloopen jaar 162 stuks kleeren wor den gemaakt, waarvan 48 stuks voor de zending op Samosir. Door afgevaardigden van den Kerke- raad en verschillende vereenigingen wer den woorden van gelukwensch gespro ken. Van de oudste in leven zijnde oud- presidenite Mevr. G. Barendrecht Log gers die wegens hoogen leeftijd niet aan wezig kon zijn, werd een hartelijke brief voorgelezen. Verder werd de avond doorgebracht met het uitvoeren van samenspraken, het zingen van liederen enz. terwijl ook de tractatie niet ontbrak. Nadat gezamenlijk een eenvoudige maaltijd was gebruikt, werd door Ds v. 1 d. Vis een slotwoord gesproken, waarin hij er op wees, dat wie in den Heer blijft, de eeuwige jeugd heeft. De meisjesvereeniging kan met voldoe ning op dezen zoo goed geslaagden feest avond terugzien. Kloetinge. Donderdagavond werd in het Verenigingsgebouw alhier een Ring- vergadering gehouden van den Ghr. Nat. Werkmansbond (Hing Zuid-Beveland). Voorzitter dhr A. G. Lankester. D'e 2e voorzitter dhr Walhout hield een inleiding over het boek Ruth, waar na de secretaris een algemeen overzicht van het Ringwerk gaf. De financiën staan er slecht voor. D's Blanson Henkemans te Nisse hield daarna een lezing over: „Kunnen wij nog van Europa als een Ghr. werelddeel spreken?" Nadat er eerst gepauzeerd en een kopje thee gedronken was, volgde op deze met aandacht beluisterde lezing een drukke bespreking. Door een tweetal leden van de G.J.V. alhier, (welke vereeniging op deze ver gadering uitgenoodigd was) werden eenige voordrachten ten beste gegeven. Daarna sprak Ds Boersma het slot woord. 's Gravenpolder. Gisteravond hield de oudercommissie der openbare school haar jaarvergadering. Het hoofd der school deelde mede, dat een schrijven van het gemeentebestuur was ingekomen dat Ged. Staten hebben besloten, dat de school in stand zal blijven. Hij dankte allen, ook Ged. Staten voor hun mede werking. De burgemeester feliciteerde hiermede bet personeel en de ouders. Weth. Verhulst sprak in gelijken geest en wees er op, dat bij den voortduur deze verhouding tusschen ouders en personeel zoo moet blijven. Dhr D'uinink lichtte de leerplichtwet toe. Nadat in de pauze eenige ververschingen waren gebruikt werden enkele films vertoond, o.a. de blijde intocht te Baarn, onthulling van het monument- wijlen Koningin Moeder, de Jamboree enz. Het was een gezellige en leerzame avond. Hansweert. Het Duitscbe sleepschip „Anna 26" is tegen een paal van het rimmingwerk van de spoorbrug gevaren waardoor deze beschadigd werd. Ook kreeg het schip belangrijke schade en werd de telefoonkabel beschadigd. Na borgstelling kon het schip de reis voort- Koudekerke. Woensdagavond kwam de vereeniging voor bijzonder lager on derwijs op Geref. Grondslag voor de 47ste maal in vergadering bijeen. De vergadering stond onder leiding van den voorzitter dhr M. Sanderse. De secretaris dhr J. de Buck bracht een breedvoerig jaarverslag uit, waaruit o.m. bleek, dat de Vereeniging 69 leden telt; het gemiddeld aantal leerlingen be droeg 149. Voor den nieuwen cursus zijn 18 leerlingen aangegeven. Uit het verslag van den penningm. dhr J. de Kroo bleek, dat de finantieele positie der vereeniging goed is. Er was een batig saldo. Als bestuursleden werden herkozen J. Simonse Sr., J. de Kroo en K. van Spar- rentak en gekozen in de vacature J. de Kam, E. Looise. Een door het bestuur opgemaakt plan om uitbreiding aan de speelplaats te ge ven en daartoe het thans door A. Kal- jouw bewoonde pand af te breken en de speelplaats door te trekken tot den straatweg en daar tevens aan te bren gon een bergplaats voor fietsen, werd door de vergadering goedgevonden. Eveneens werd besloten het vereeni- gingsgebouw t.z.t. grondig te restauree- ren, en aan de westzijde van het gebouw een woning te bouwen voor den concier ge van de school en het vereenigingsgu- bouw. ERNSTIGE AANVARING TE TERNEUZEN. Groote materieels schade. Vannacht te ongeveer één uur heeft op het kanaal TerneuzenGent, in de groote zeesluis, een ernstige aanvaring plaats gehad. In deze sluis hadden reeds vast gemaakt twee van Gent gekomen sche pen, n.l. het Nederlandsche motorschip Raket en het Finsche stoomschip Emrai. Nog een derde schip kwam binnen va ren, n.l. het Noorsche stoomschip Ibis Uit de manoeuvres, die dit schip maakte, bleek echter, dat hiermee iets niet in den haak was. Het voer met flinke kracht •door, toen het reeds in de sluis was en als een wig perste het zich tusschen de F.mmi en de Raket. Alle drie de schepen geraakten in een benarde positie. De Raket werd voort geduwd tegen een huitensluisdeur, die nog niet geopend was. Zoowel het schip als de deur werden ernstig beschadi.d Het achterschip van de Raket werd zwaar beschadigd. Persoonlijke ongelukken de den zich niet voor. De Emmi liep ook averij op, doch niet van zoo ernstigen aard als de Raket, ter wijl de Ibis slechts weinig beschadigd werd. Direct werd naar de oorzaak een on derzoek ingesteld. Het bleek, dat de loods de scheepstelegraaf bij het invaren van de sluis tijdig op achteruit had gestel!, zooals gebruikelijk is, maar dat dit c m- mando niet is uitgevoerd. De machi nist bleek onbekwaam te zijn en verkeerde in staat van dronkenschap. Hij had alle seinen langs zich heen laten gaan. Door de aanvaring ontstond ernstige stagnatie in het scheepvaartverkeer De sluisdeur bleek wel zeer gehavend te z(n. doch kon nog open en dicht gedraaid worden, zoodat de stagnatie niet van langdurigen aard was. De Raket en de Ibis hebben op het ka naal vastgemaakt in afwachting van het in te stellen onderzoek. De Emmi kon zee kiezen. Alleen reeds voor de sluisdeur is een cautie gesteld van f 15000. Zieriksee. De Gewestelijke afdeeling Schouwen en Duiveland van den 1 T. B. hield haar jaarvergadering, omi r leiding van den heer A. M. den Doer Wat de algemeene toestand betreft, meende de voorzitter met dankbaarheid te mogen constateeren, dat er van opie- ving sprake is, gezien de prijzen die ge geven zijn voor de verschillende produc ten. Toch wil dit niet zeggen, dat daar om de financieele uitkomsten zullen uit steken boven die van 't vorige jaar! De opbrengsten per ba. waren in vele ge vallen geringer, en in sommige gevallen is er zelfs sprake van mislukking. Bovendien zijn de gevolgen van r. uitbreken van mond- en klauwzeer niet gering te achten. De toestand is van dien aard, dat ae regeeringsbemoeiingen nog niet ach':r' wege kunnen blijven. Op ander Fe - worden ze zelfs uitgebreid, en dan noe men we, verplichte werkloosheidsverzeke ring en kindertoeslag. Dit alles brengt met zich mede, dat van de (landbouw organisaties steeds mee wordt gevraagd om op elk gebied op komen voor de belangen van lam-- e tuinbouw. Daarbij komt nog de strijdal- gevoerd wordt als organisaties onderin. Sinds opkomst en groei van den G. o- en T. B. verscherpt die strijd. Het sein nu zoo, gezien de verslagen van genou- den vergaderingen en redevoeringen, - er geen andere dan Christelijke, ja positief Christelijke organisaties m bestaan. Maar dat geeft moed voor d G B. 'en T. B. Dan zal moeten vo,g aansluiting 'bij hem. De zaakvoerder der vereeniging, D. v. d. Sluis, gaf een overzicht vat werkzaamheden der vereeniging. Als erkend pakhuishouder der G. was er in opslag geweest en werd werkt 800 ton tarwe. Aan zaai- en F goed werd verhandeld 37421 kg., kunstmest en krachtvoer 94307 kg. vendien werden door bemiddeling vereeniging nog 120 ton erwten et nen verhandeld. Verschillende bestuursvoorstellen z men nu in behandeling. Als secret ar fungeeren de heer A. Ph. van de

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 2