De martelaar van Dahlem. DE DOOP VAN PRINSES BEATRIX EERSTE BLAD BEGIN MEI TE 's-GRAVENHAGE VRIJDAG 4 MAART 1938 52e JAARGANG - No. 131 0s Niemöller naar een concentratiekamp Contact tusschen Engeland en Duitschland. Het proces te Moskou. Naar wij vernemen staat het thans vast dat Prinses Beatrix te Den Haag zal worden gedoopt. Met het oog op het minder gunstige jaargetijde zal de doop plechtigheid echter niet eerder dan begin Mei plaats vinden. Belangrijkste Nieuws De Eerste Kamer over Sociale Zaken. Uitgave: N. V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J, J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur. Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Dagblad VOOT de PrOVillCie Zeeland Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting De met zooveel spanning verwachte uitspraak van de rechtbank te Berlijn over Ds Niemöller heeft dan eindelijk plaats gehad. Over den dapperen sol daat, die gedurende dien groeten oorlog zijn leven beschikbaar stelde voor het vaderland, maar die zich tevens een goed krijgsknecht van Jezus 'Christus betoon de, werd het schuldig uitgesproken. Het proces is in 't geheim gevoerd. En de motiveering van het vonnis mocht niet in 'het openbaar worden voor gelezen. Dit alles wegens gevaren voor de be langen van den Staat. Wanneer men redevoeringen als van Hitier en Goering leest, dan krijgt men den indruk, dat het Duitsohe Rijk on wrikbaar vast staat. Men spréékt van een systeem dat de eeuwen zal verduren. Een muur van ijzer tón, staal zal elke aanval onmogelijk maken. Heel de wereld wordt als het ware uitgedaagd. Maarals daar een predikant te recht staat omdat 'hij het Woord van God stelt boven het gebod van menschen, dan is men zoo bevreesd, dat de deuren zorgvuldig gesloten worden. En als het vonnis gemotiveerd moet worden, dan ge schiedt dat in het diepste geheim. En als de rechter geconstateerd heeft, dat de „schuld" door het langdurige voorarrest geboet is, dan wordt Ds Nie- i Her opnieuw ingesloten, bevreesd als men is, dat hij toch weer den eisch van Gods Woord zal laten hooren. Zoo worden de machtige heersc'hers in Duitschland door vrees beheerscht. En zoo belijden zij, huns ondanks, de wereld overwinnende kracht van het Woord 'Gods, dat ondanks alles stand houdt en nooit een duimbreed zal wijken. Het thans in Duitschland gevoerde proces is van groote beteekenis. In de eerste plaats omdat een ieder hier voor oogen ziet hoe het nationaal- socialisme staat tegenover den Gods dienst. Maar dan ook omdat hier zoo duide lijk blijkt hoe de vijanden van de kerk van Christus en de verachters van Gods Woord, in hun hart toch beven voor dat Woord. Alleen, men maakt hier een fatale ver gissing. Men kan predikanten vervolgen, ze in sluiten in gevangenissen en concentratie kampen en maatregelen nemen om ze het spreken voor goed onmogelijk te maken. Maar men kan niet 'het Woord Gods binden. Want dat Woord is de Waarheid 1 „En wij vermogen niets tegen de Waarheid." Ook Ds Niemöller heeft het ervaren, dat men in Duitschland nog niet vrij is, als men zijn straf heeft uitgezeten. Er, zijn dan nog machten, waarop de rechter lijke macht geen vat heeft, die beletten, dat iemand zijn vrijheid terugkrijgt. Toe standen om jaloersoh op te zijn I 1 Het Duitsche Nieuwsbureau (D. N. B.) meldde gisteren laconiek: „De predikant Martin Niemöller moest in verzekerde bewaring genomen worden omdat over 'het zachte vonnis een zekere opwinding bij de bevolking heerschte en daarom betoogingen tegen bem te ver wachten waren geweest". Men geeft dus den schijn, alsof Ds Nie möller in zijn eigen belang in verzekerde öewaring werd gesteld, een bewering, die uiten Duitschland zeker niemand ge looft. Nader meldt D. N. B., dat deze maat regel moest worden genomen, omdat hij tijdens zijn proces duidelijk te kennen had gegeven, dat hij het voornemen had zijn agitatie voort te zetten. i\r-^ei„was derhalve te vreezen, dat Ds - ïemoller zich weldra een nieuwe aan- °P den hals zou halen wegens de- nla Jrj6rgrüpen' waarvoor hij thans ver oordeeld is. Een gevangenneming opvermoe- lw! 1 ■<JUS', zonder dat nog eenig straf bar feit gebleken is. rtoia\Ximöller heeft> omringd door een j q ,®ent, GeataPo. de gevangenis van ht.v e, ?SC e politie-prefectuur met on- bKende bestemming verlaten. n efficieele kringen weigert men te zeggen, waarheen men den predikant heeft overgebracht en men weet dus niet, of hij zich thans in een concentratiekamp bevindt. Een autoriteit der nationaal socialisti sche partij heeft tegenover den oorrespon dent van Reuter verklaard, dat, indien Ds Niemöller zou 'beloven zijn predikaties te beperken tot „zuiver godsdienstige on derwerpen en zich niet op het gebied van het staatsbestuur zou begeven, men er ze ker van zou kunnen zijn, dat bij zou wor den vrijgelaten". Ds Niemöller wordt ongetwijfeld naar een concentratiekamp overgebracht, doch voor het oogenhlik bevindt 'hij zich nog in een gevangenis te Berlijn. Het Vad. merkt nog op: Veronderstel eens, dat aan Ds Niemöl ler een preekverbod zou worden opgelegd of dat hij op pensioen zou worden gesteld dan zou voor de staatspolitie het voor naamste motief voor de Schutzhaft wor den weggenomen en zou ze hem naar alle waarschijnlijkheid wel op vrije voeten stellen. Hij zou dan voor de staatspolitie onbelangrijk zijn geworden. Dit preekverbod kan echter de staats politie hem evenmin opleggen als de rechtbank. Daarvoor is bevoegd Dr Wer ner, de president van den oppersten Evangelischen Kerkeraad. Ware Ds Niemöller door de rechtbank tot een onteerende straf veroordeeld, dan ware het waarschijnlijk geweest, dat een kerkelijke tuchtrechtbank hem uit zijn am'bt zou hebben ontzet. De rechtbank heeft hem echter slechts vestingstraf en boete opgelegd en aldus, ongetwijfeld wel bewust, zijn eer onaangetast gelaten. Blijft hij predikant, dan blijft 'hij ook in Schutzhaft en kan hij niet preeken. Blijft bij geen predikant, maar wordt hij op ge dwongen pensioen gesteld, dan komt hij weliswaar in vrijheid, maar dan kan hij evenmin preeken. Zoo wordt in Duitschland de kerk door den Staat geknecht en getyranniseerd. Hitier heeft gisteren den Britschen ambassadeur ontvangen voor een alge- meene bespreking over de onderwerpen, waarbij beide landen belang hebben. Minister Von Ribbentrop was bij dit onderhoud tegenwoordig, De bespreking zou zich nog beperken tot het uitwisselen van inlichtingen; men zegt, dat die methode gekozen is, omdat de ervaring geleerd heeft, dat het zeer moeilijk is de besprekingen te her vatten, wanneer een nauwkeurig om schreven aanbod door een der partijen is afgewezen. Naar Reuter verder meldt, waren gis teravond nog geen bijzonderheden over de besprekingen te verkrijgen,. Aangenomen kan worden, dat tot de vraagstukken, die voor beide landen van belang zijn, kunnen worden gerekend de Duitsche koloniale eisc'hen, Spanje, Oos tenrijk, Midden,-Europa en de mogelijk heid van algemeene ontspanning in de betrekkingen. KRESTINSKI BEKENT. Krestinski beeft de groote gerechts zaal te Moskou gisteren andermaal in op schudding gebracht, thans door een sen- sationeele herroeping van zijn verklarin gen van Woensdag. Der beschuldigde, die Woensdag een driewerf „neen, ik ben niet schuldig" door de rechtszaal daveren deed, was gisteren even mak en gedwee als de twintig an dere beklaagden. Hij herriep, zijn betuigingen van on schuld. „De desbetreffende verklaringen had hij afgelegd in een toestand van ziekte en omdat hij geen uitweg meer wist". Maar nu zag hij in, verkeerd te hebben gehandeld en erkende hij', dat alle legen hem ingebrachte beschuldigingen j 'ist zijn. j e beklaagden blijiven zich beijveren zich aan de meest ernstige en fantasti sche misdaden schuldig te verklaren. T'jernof verklaarde, dat. overeenkomstig de opdracht van den Duitschen geheimen dienst fokvee geslacht werd, terwijl in sommige gebieden varkens en ander vee met bacillen van pest en roode loop be smet werden. Iwanof beticht Boecharin van allerlei misdaden. Boecharin, zeide hij, heeft reeds in 1918 een samenzwering op touw gezet tegen Lenin. Later heeft Boecharin hem, Iwanof, opdracht gegeven, in het Noorden van den Kaukasus boerenop standen te organiseeren, teneinde de col lectivisatie van den landbouw te sabo- teeren. Tijdens zijn verboor zeide Grinko, dat mevrouw Jakofleva met zes anderen on langs „uit het openbare leven is verdwe nen". Sinds November is niets meer van haar vernomen. Volgens Grinko zit zij in de gevangenis. Mevrouw Jakofleva, die thans 53 jaar is, heeft 33 jaar lang deel uitgemaakt van revolutionaire partijen. Van 1918 tot 1921 is zij presidente ge weest van de Tsjeka te Petrograd. Thans wordt zij: van spionnage, Trotskiïsme etc. beschuldigd. Nadat deze onthulling was gedaan, verklaarde de openbare aanklager, dat na afloop van dit proces mogelijk een ander zal volgen, warbij ook ex-prins Osinski, die leider is geweest van de Sovjet-auto- fabrieken, terecht zal staan. DIJKDOORBRAAK IN BELGIE. Gisteren is te Viersel een dijk doorge broken van het Albert-kanaal. Een gewel dige hoeveelheid water heeft de omliggen de velden overstroomd. De dijk is over een lengte van plm. 40 m weggespoeld. Zoo spoedig mogelijk werden grond werkers naar de plaats van de ramp ge zonden, om de bres te stoppen. Dit ging met groote moeilijkheden gepaard. Hon derden hectaren land zijn onder water ge- loopen. DE OVERSTROOMINGEN IN CALIFORNIA 124 dooden. Schade op 25 milliaen dollar geschat. Naar radio Los Angelos bericht, zijn 124 personen om het leven gekomen bij de overstroomingen in Zuid-Califoruië, 57 lichamen zijn aangespoeld, 16 hiervan zijn herkend; 67 personen worden nog vermist. De materieele schade wordt op 25 mil lioen dollar geraamd. Het overstroomde gebied bedraagt 10.000 km2. 1500 huizen zijn onbewoonbaar ge worden. Het water is thans weer aan het zakken. SCHAARSCHTE IN SPANJE. In verband met de sohaarschte aan grondstoffen voor de papierfabrikatie, worden de dagbladen door de opstande lingen thans gerantsoeneerd. Indien een blad zijn hoeveelheid pagina's vóór het einde der maand heeft opgebruikt, zal het zijn publicatie tot het begin der nieuwe maand moeten staken. Bovendien is er een campagne ingezet om te voorkomen, dat oude dagbladen roekeloos worden weggegooid. Uit Madrid meldt Reuter, dat de aldaar heerschende sohaarschte aan lucifers ge leid heeft tot een rantsoeneering. Per fa milie wordt een maximum van 400 was lucifers gedistribueerd. Het vleesch is blijkbaar wederom over vloediger te Madrid, daar het gemeente bestuur een verhooging der rantsoenen van 100 op 150 gram overweegt. DE VRIJWILLIGERS IN SPANJE. Nog steeds moeilijkheden. Reuter verneemt, dat de onderhande lingen over de gedetailleerde toepassing van de Britsche formule voor het terug trekken der vrijwilligers langs diploma- tieken weg te Londen worden voortge zet. Hoewel het plan door alle regeeringen in beginsel is aanvaard, moeten nog eenige moeilijkheden uit den weg ge ruimd worden. Duitschland en Italië wenschen, dat het toezicht te land her steld wordt, zoodra de twee commissies die de terugtrekking der vrijwilligers moeten organiseeren, vertrokken zijn, terwijl Frankrijk en Rusland van mee ning zijn, dat het toezicht eerst hersteld kan worden op het oogenblik, dat met de terugtrekking begonnen wordt. Anders, zoo zeggen deze landen, zou de Fransch- Spaansche grens gesloten zijn gedurende een periode, waarin Franco vrijelijk over zee munitie kan invoeren. Men wijst er in Fransche kringen op, dat er geen plan voor toezicht in de lucht ontworpen is, terwijl er ernstige vermoedens bestaan, dat de opstandelin gen via Majorca door de lucht voorra den krijgen. Verdere moeilijkheden zijn de verdee ling der kosten en de vaststelling van het aantal vrijwilligers, dat teruggeroe pen zou moeten worden, vóór de rech ten van oorlogvoerende worden toege kend. De sovjet-regeering heeft medegedeeld, genoegen te kunnen nemen met een te rugtrekking van 20.000 man, terwijl Duitschland en Italië er de voorkeur aan geven, dat de oorlogsrechten worden toe gekend na terugtrekking van 10.000 man. GROOTE FRAUDE IN BELGIE. Het parket van Brussel heeft een in structie geopend naar aanleiding van be langrijke 'verduisteringen, welke gepleegd zouden zijn bij het filiaal van een Brus- selsche bank te La louvière. Deze ver duisteringen zouden loopen over een be drag van eenige millioentón. De verduis terde bedragen werden grootendeels aan gewend voor speculaties. Het parket is overgegaan tot de arres tatie van den directeur, den procuratie houder, verscheiden kassiers en andere ledien van het personeel van het filiaal der bankinstelling te La Louvière, zoo mede van den directeur van de crediet- instelling. Korte Berichten. Nog steeds heerscht er in het groot hertogdom Luxemburg een ernstig tekort aan geschoolde krachten voor het boe renbedrijf. Deze week zijn andermaal tweehonderd Poolsche boerenknechts en boeren dienstboden in Luxemburg aange komen, teneinde dit tekort aan te vullen. De Duitsche ex-kroonprins, die sinds ruim drie weken in een vacantie- oord heeft doorgebracht, is naar Duitsch land teruggereisd. OVEREENKOMST MET BELGIE. Nop ens beteeken Ing van stukken. De minister van Buitenlandsohe Zaken heeft aan de Tweede Kamer doen toeko men afschriften van tusschen den Belgi schen gezant te 's-Gravenhage en den mi nister gewisselde nota's, houdende een overeenkomst nopens de rechtstreekso'he beteekeningvan gerechtelijke en buiten gerechtelijke stukken in de beide landen door deurwaarders, als voorzien van art. 6 van het op 17 Juli 1905 te 's-Graven hage gesloten verdrag betreffende de bur gerlijke rechtsvordering. DE OPLEIDING VAN DEN MIDDENSTANDER. Vragen van 't Tweede Kamerlid Amelink. Het Tweede Kamerlid, de heer Ame link, heeft aan den minister van Econo mische Zaken de volgende vragen gesteld: 1. Is het juist, dat met medewerking van het departement van economische za ken de opleiding voor de handelskennis, die vereischt wordt ingevolge de bepalin gen der Vestigingswet kleinbedrijf, uit- siitend gegeven zal worden in handen van de drie middenstandsbonden, respec tievelijk van de onderwijlsinstellingen de zer organisaties? 2. Is het juist, dat vakorganisaties of onderdeelen daarvan, die zich reeds be zighouden met de opleiding voor handels kennis, die opleiding op voorschrift van het departement van economische zaken moeten beëindigen? 3. Indien 'het onder 1 en 2 gevraagde juist is, wil de minister dan mededeelen op welke wettelijke 'bepaling deze beslis sing steunt? 4. Is de minister niet van meening, dat het voor het verkrijgen van het midden standsdiploma algemeene handelskennis, afgegeven door een der middenstandsbon den, noodzakelijk voor het ontvangen van een bedrijfsvergunning ingevolge de Ves tigingswet-Kleinbedrijf, voldoende is, dat de verzoeker de vereischte handelskennis bezit en dat daarbij buiten beschouwing gelaten kan worden, op welke wijze of bij welke instelling de verzoeker zich deze handelskennis heeft eigen gemaakt? BINDENDVERKLARING VAN ZOUT- CONVENTIE? Naar het Nederlandsch Weekblad voor Kruidenierswaren verneemt heeft de minister van Fóonomische Zaken zich in principe bereid verklaard tot inwil- Binnenland. De Eerste Kamer over de begrooting van Sociale Zaken. Buitenland. Ds Niemöller naar een concentratiekamp? Contact tusschen Engeland en Duitsch land. De kwestie der vrijtwilligers in Spanje. liging van het verzoek van eenige zout- zieders om de zoutconventie, die in Ja nuari door opzegging was geëindigd, al gemeen bindend te verklaren. TWEE NOTARISSEN GESCHORST OMDAT ZIJ BUITEN HUN STAND PLAATS WOONDEN. De Civiele Kamer der arr. rechtbank te Amsterdam heeft gisteren uitspraak gedaan in de voor dit college in raadka mer gevoerde strafprocedure tegen twee Amsterdamsche notarissen, die zich te verantwoorden hebben gehad wegens overtreding van de wet op het notaris ambt. Beide notarissen zijn door de recht bank veroordeeld tot een schorsing van 8 dagen, omdat zij in strijd met art. 5 van de wet op het notarisambt hun werkelijk en gestadig verblijf" hielden buiten de hun aangewezen stand plaats (in dit geval Amsterdam). De Officier van Justitie had tegen beide notarissen een schorsing van een maand gevorderd. D'e straf, bij artikel 5 van bedoelde wet bedreigd, is uitsluitend schor sing en wel tot een maximum van zes maanden. Burgemeesters. Bij Kon. besl. is met ingang van 15 Maart 1938 benoemd tot burgemeester der gemeente Ooststellingwerf mr G. A. Bontekoe, met toekenning van gelijktij dig eervol ontslag al0 burgemeester der gemeente Sleen. Wegens het bereiken van den pen sioengerechtigden leeftijd heeft de heer J. A. R. Bosma, burgemeester van W i n- t e r b w ij k, met ingang van 1 Juni a.s. eeivol ontslag aangevraagd. Keurcollectie Voorjaars-Nouveauté's, Sjaals, Handschoenen en Kousen. HET STOFFENHUIS GOES. Op modegebied steeds TOONAANGEVEND (Adv.) DE 40-URIGE WERKWEEK. BEROEPSARBEID VAN DE GE HUWDE VROUW. De Eerste Kamer heeft gisteren een begin gemaakt met de behandeling van de begrooting van Sociale Zaken. Van sociaal-democratische zijde had Minister Romme tal van critische opmerkingen in ontvangst te nemen. De heer De la Bella betoogde dat er veel te weinig gedaan is voor de werk- loosheidbestrijding. Zijn partijgenoot Van de Bilt hield een vurig pleidooi voor de 40-urige werkweek en een wettelijke vacantie-regeling, evenals de 'heer H i e m s t r a, die tevens een verbod van overwerk zou wtónschen en aandrong op een scherpe toepassing van de Arbeids wet. In de middagvergadering was het woord aan Prof. Diepenhorst, die als gewoonlijk het oor der Kamer had. Spr. merkte op, dat de 40-urige werk week nationaal en internationaal aan de orde is gesteld als middel van werkloos- heisbestrijding. Italië heeft hierbij het voorbeeld gegeven. Hetgeen eerst primair was bij de beweging voor de 40- urige werkweek, de werkloosheidsbestrij ding, 'begint echter op den achtergrond te geraken; een nieuwe doelstelling is naar voren gekomen, als schakel in de sociale beweging. Doch waar m'en deze ervaring heeft opgedaan, is deze teleurstellend. Met name in Frankrijk zijn er verschijn selen die naar zelfs van 'soc.-dem. zij de wordt erkend een waarschuwend voorbeeld zijn voor invoering der 40-urige werkweek. De 40-urige werkweek is ook altijd in verband gebracht met internationale bin ding; alleen kan Nederland niet veel be ginnen. Gelooft men, dat er van een in ternationale conventie veel terecht komt? Spr.'s hoofdbezwaar is dat de 40-urige arbeidsweek noch economisch, noch ethisch recht kan worden ge houden. De eisch der 40-uren week is noch geboden noch gewenscht.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1