Kerknieuws. Onderlijs. QEHENCg Het bierverbruik in 1937. Laatste Berichten Telegrammen De Chr. School te Domburg blijft. overige Raadsleden. MIDDELBURG. GOES. WALCHEREN. ZEEUWSCH-VLAANDEREN. SCHOUWEN-DUIVELAND. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te 's-Grevelduin-Capel'le, T. H. Oostenbrug te Gouderak. Te Eist, J. van Dijk te Oldenzaal. Aangenomen naar Groesbeek, A. Blan- son Henkemans te Nisse. Bedankt voor Meerkerk, L. Knier te Vianen. Beroepbaar. Door de classis Hilversum der Geref. Kerken is beroep baar iverklaard de heer J. C. Seegers, theol. cand. te Weesp. De classis Utrecht der Geref. Kerken heeft beroepbaar verklaard den heer C. H. Lindeboom Jr. te Utrecht. Het reorganisatie-ontwerp. Voor de Geldersche afdeeling van den Ned. Herv. Bond van J. V. op G. G. heeft te Ede gesproken Ds H. S. J. Kalff, Ned. Herv. predikant te 'Renswoude, over het reorganisatie-ontwerp, dat door de Alg. Synode voorloopig werd aanvaard. Na een kort overzicht van de betee- kenis en de gevolgen van de door Wil lem I opgelegde organisatie, behandelde spr. het huidige reorganisatie-ontwerp. Als het ter kwader ure zal worden aangenomen, zullen we, aldus spr., ge dwongen worden de vrijzinnigen officieel in ons kerkelijk leven te dulden, terwijl men Gereformeerde prediking kan weg werken. We halen de meest grenzelooze tirannie binnen de kerkmuren, die het Gereformeerde volk wel onderdrukken zal als Farao in Eigypte. De richtingen zien we als een groote zonde voor 'God, maar het ontwerp noemt de richtingen „een onuitsprekelijke rijk dom van Gods openbaring'". We dulden dat niet en ons jong enthousiasme vraagt: er uit, wat niet buigen wil voor Gods Woord en den Christus der Schriften loochent. Het grondleggend art. 8 van het ont werp haalt de belijdenis weer uit het mu seum, maar het verheft haar niet tot gezag, maar het gaat haar hervormen, snoeien, afhakken en verminken. Indien dit ontwerp wordt aanvaard, staan we voor een onzekere toekomst, waardoor gebroken wordt met den band van het Gereformeerd verleden. Dit is de laatste dokter, die de ziekte zal doen verdwijnen, maar hij helpt de Ned. Herv. Kerk ermede uit het leven. Naar wij vernemen, is van morgen te Domburg van het Departement van Onderwijs, K. en W. bericht ontvangen, dat de Chr'. School aldaar niet behoeft te worden opge heven. Diefstal in het Koninklijk Paleis? Het Koninklijk Paleis te Amsterdam heeft sinds 1 Maart j.l. een bijzondere bewaking gekregen. Twee rechercheurs surveilleeren van 's morgens vroeg tot laat in den middag in en om het groote gebouw. Deze maatregel is getroffen, om dat vermoed wordt, dat diefstallen in het paleis zijin gepleegd. Men kan niet met zekerheid zeggen, dat voorwerpen zijn ge stolen, maar de politie heeft aanwijzingen gekregen, dat waarschijnlijk verschillen de diefstallen hebben plaats gevonden. E'r heersoht in het Paleis in verband met de verbouwingen nog een groote wanorde in tal van vertrekken en om met zekerheid te kunnen constateeren of er b.v. tapijten, loopers, kleine kostbare kleeden, linnengoed, of andere voorwer pen van waarde zijln gestolen, zal men eerst alles weer op zijn plaats moeten zetten. Otn het zekere voor het onzekere te ne men, heeft men nu, mede in verband met het politieonderzoek, dat is ingesteld, twee rechercheurs aangesteld, die scherp toezicht houden op allen, die het Paleis in- of uitgaan. (Telegr.) Fraude bij Maatschap- el ijk Hulpbetoon te Utrecht. Bij den gemeentelijken dienst voor maat- chappelijk hulpbetoon te Utrecht, is de- ~er dagen een geval van fraude ontdekt. E'en der ambtenaren voor sociale hulp, de heer J., heeft zich verrijkt ten koste van e kek armlastigen, die ondersteuning ge noten. Het totale bedrag, dat hiermede gemoeid is, bedraagt ongeveer zeventig gulden. De fraude is ontdekt, doordat gesteun- den bij het bureau van den dienst kwa men klagen, dat ze te weinig ontvangen hadden. Het bleek toen, dat de heer J. hen voor grootere bedragen had laten teekenen, dan ze in werkelijkheid van hem kregen. Hierdoor klopten de staten wel en als er geen klachten waren geko men, had de fraude onopgemerkt kunnen passeeren. De ambtenaar, die dadelijk ge schorst is, schijnt zijn practijken reeds meer dan een jaar te hebben kunnen uit oefenen. De fraude bij; de Ther mion Radio-lampenfabrie ken te Lent. Inzake de malversaties gepleegd bijl de Thermion Radiolampen fabrieken te Lent bij Nijmegen, vernemen wij van officieele zijde, dat deze zoo in gewikkeld zijh, dat de omvang der ver duisteringen nog niet aan te geven is. De sluiting van de fabriek zal tot Maandag a.s. duren. In verband met de vele geruchten om trent deze zaak deelt ir D1. C. Varenkamp, directeur van do Thermion-fabrieken aan wien wegens de reorganisatie eervol ont slag werd verleend, mede, dat j.l. Vrijdag zijn mede-directeur De R. werd gearres teerd, onder verdenking van fraude. De aangifte geschiedde namens commissa rissen van het bedrijf. Zaterdagavond werd ook R., directeur van het verkoopkantoor van Thermion- megatron, gearresteerd, als verdacht van medeplichtigheid aan de bovenbedoelde fraude. Het noodlottig schot te Ede. Zooals men zich zal herinneren is Zaterdag de dienstplichtige soldaat Van Deutekom, woonachtig te Sint Pan- cras bij Alkmaar, te Ede bij' een stoei partij met een kameraad om het leven ge komen. De jongen werd door een schot uit een geweer in het wachtlokaal doo- delijk getroffen. Gistermiddag werd op de begraafplaats te St. Pancras het stoffelijk overschot van het slachtoffer ter aarde besteld. Aan de groeve werd gesproken door Overste W. van Steensel van der Aa, gar nizoenscommandant te Haarlem, die den minister van Defensie vertegenwoordigde, den kapitein Lohmeyer, compagniescom mandant van den overledene, door ds Mo lenaar uit Halfweg in diens kwaliteit van veldprediker en als oud-dorpsgenoot, en door den heer J. Kroonenbrug, burge meester der gemeente. Deze laatste deelde mede, dat de ouders verzocht hadden aan de militaire autori teiten aan den jongen, die het doodeltjk schot gelost had, geen straf toe te ken nen, omdat het hier een zuiver ongeluk betrof en deze jongen al genoeg gestraft is voor zijn heele leven. Doodelijlk ongeluk. Gister nacht is te Tubbergen de 32-jarige onge huwde J. K. met zijh motorrijwiel tegen een paal van het electrisch lichtnet gere den. De man liep een schedelbreuk op en werd op slag gedood. Juffrouw verdronken. Bijl den ouden burcht te Wedde had een tragisch ongeluk plaats. Mej. M. de R., wonende aldaar, bracht eergisteravond een bezoek aan de bewoners van den burcht. Na haar vertrek moet zij, waar schijnlijk door de duisternis misleid, met haar fiets in de burchtgracht zijh gere den, waaruit men haar des morgens vijf uur levenloos heeft opgehaald. Bootje met twee jonge lieden omgeslagen. Te Marly (België) is een bootje, waarin twee jon ge mannen op het kanaal voeren, om geslagen, waardoor beide inzittenden te water raakten en verdronken. Een der beide slachtoffers is een Eh- gelschman, Philip Clarke, de ander is vermoedelijk een Nederlander, Hoff mann, geheeten. De politie heeft op de plaats des on- heils gedregd, doch alleen het stoffelijk overschot van Hoffmann kon worden gevonden. i^shülatie van den heer A. C. Willemsen tot burgemeester van Wemel- piis ,"en(^ van rechts naar links de heer F. Wabeke, de heer J. A. Domini- ae burgemeester, zijn verloofde en de heer P. J. J. Dekker. Staande de Ongeveer 14 Liter per hoofd der bevolking. In 1937 is het biergebruik iets groo- ter geweest dan in 1936, hoewel het om zetcijfer een vergelijking met 1935 niet kan doorstaan. Het binnenlandsche ver bruik bedroeg in 1937; 121.000.000 Liter of ongeveer 14 Liter per hoofd der be volking. In 1936 was het binnenlandsoh gebruik 119.000.000 Liter en in 1935 129.200.000 Liter of ongeveer 15.3 Liter per hoofd. Deze voor 1937 wel is waar voorloo- pige cijfers dankt het Centraal Bureau voor de Statistiek aan de medewerking van de brouwerijen. De gedetailleerde cijfers (in tienduizen den Hectoliters) luiden): 1935 1936 1937 Afzet met binnen landsche bestem ming van alle Ned. brouwerijen 126.8 116.5 118 Invoer 2.4 2.5 2.5 Binnenl. verbruik in totaal 129.2 119.0 121 Uitvoer 10.5 9.7 11 Totale afzet 'der Ned. 'brouwerijen 137.3 126.2 129 Handelsbelang en de coöperaties. De Vereen. Handelsbe lang te Middelburg heeft zich mede na mens haar zusterorganisaties in het ge bied der Kamer van Koophandel en Fa brieken voor de Zeeuwsche Eilanden, te weten de Chr. Middenstandsvereen. en de Hanze te Middelburg; Chr. Midden standsvereen., de Hanze en Gemeen schappelijk Belang te Vlissingen; Han delsbelangen en de Hanze te Goes; Ne- midso te O. en W. Soeburg en Handels belangen te Domburg, benevens de Hanze- vereenigingen te 's Heerenhoek, Kwaden- danxme, O'vezande en Hansweert tot den Raad van Ministers gericht om krachti- gen steun te verleenen aan het adres der Kamer van Koophandel aan dien Raad, inzake bevoorrechting van coöperaties e.d. boven den vrijlen handel. Een mes gebruikt. Gisteren avond waren een drietal 15-jarige jon gens in een pakhuis alhier aan het stoeien geraakt nadat zij samen wat sport hadden beoefend. Nadat men eerst een der jongens onder zakken had be graven, doch weer los gelaten; deed men het met een tweede. Deze kreeg het blijk baar benauwd onder de zakken en maak te zich zoo driftig, dat 'hij, toen hij vrij was gekomen een meis dat in het pakhuis lag pakte en daarmede een van zijn ka meraadjes een steek in den rug toe bracht. Op het hulpgeroep heeft een der omwonenden de jongens in 'huis gehaald, waar de gewonde door een dokter is be handeld. De jongen moest naar het gast huis worden vervoerd, waar hij ook thans nog vertoeft. Tegen den jongen, die het mes hanteerde, is proces-verbaal opge maakt, waarna hij aan zijn ouders werd teruggegeven. Groote Oranj efilmvoor- stelling. De Nederlandsche Christe lijke Filmcentrale zal op Maandag 7 Mrt hier een groote 'Oranjefilmvoorstelling geven met haar nieuwe Oranjefilm: „Neerlands Verwachting Vervuld". Deze film is speciaal vervaardigd ter gelegen heid van de geboorte van Prinses Bea trix. Een vijftal aardige opnamen van de Prinses zijn in de film opgenomen. De film geeft voorts enkele korte flitis'en uit het leven van Prinses Juliana, actu- eele beelden als -ongeluk op den Mui- derstraatweg, opnamen van de Oranje- wiegactie en de voorbereidingen en fees ten te Baarn. Van Nieuwjaarsdag tot enkele dagen na de blijde gebeurtenis was een der N.'C.F. cineasten in de omgeving van het Paleis. In Utrecht, Amsterdam, Rotterdam, Den Haag waren ook posten van (de N.C.F. De feestelijkheden in deze plaatsen werden schitterend vastgelegd. Van 4 Februari tot he-d'en draait de film al met groot 'succes dag aan dag in ons land. Men zie de advertentie in dit nummer. Luchtbescherming. In den namiddag van den 2'en Maart j.l. had onder leiding van den heer Commissaris der Koningin en in tegenwoordigheid van den Inspecteur voor de bescherming der bevolking tegen luchtaanvallen, luit.-ge neraal b.d. de Ridder, alsmede de verte genwoordigers der Nederlandsche Ver. voor Luchtbescherming de heeren de Gaay Fortman en Bierman, de reeds vroeger vermelde mondelinge besprèking plaats in het raadhuis te Goes met de burgemeesters der gemeenten in Zuid- Beveland, Tholen en St. Philipsland, be nevens de hoofden van den luchtbescher mingsdienst. Na opening en een woord van welkom aan de aanwezige autoriteiten, wees de heer Commissaris der Koningin er op, dat na de actie, voorafgaande aan en be geleidende de in Mei 1936 voor deze Pro vincie gehouden algemeene oefening een reactie is gevolgd; er is in zekeren zin, gunstige uitzonderingen niet te na ge sproken, een zekere verslapping van be langstelling op dit gebied ingetreden, wel ke met het oog op den dreigenden inter nationalen toestand allerminst gewenscht moet heeten. De nadruk moet verder wor den gelegd op de verplichtingen, die de Luchtbeschermingswet en de uitvoerings maatregelen niet alleen op de autoritei ten, doch ook op de particulieren leggen. e Inspecteur hield daarna een breede inleiding, waarbij hij eenerzijds wees op de groote belangen eener goed geoutil leerde luchtbescherming voor de bevol king, algemeene belangen derhalve, en anderzijds op den grooten achterstand, die op dit gebied nog valt in te halen, niettegenstaande de wet en hare uitvoe ringsmaatregelen reeds bijna 2 jaar oud zijn; en voorts een gedetailleerd overzicht gaf van hetgeen voor de gemeentebestu ren op dit gebied te doen valt. De heer de Gaay Fortman, sprekende namens de Nederl. Vereen, voor Lucht bescherming, zette daarna uiteen de be langen der zelfbescherming, vallende op het particulier terrein. Niet vergeten mag worden, dat de zelf bescherming een noodzakelijke aanvul ling is van de bescherming, die de over heidsdiensten verleenen. Daartoe is noo- dig de hulp der Ned. Vereen., die be reid is in elk opzicht de gewenschte voor lichting te verleenen; 't zwaartepunt dier Vereen, ligt weer bij de plaatselijke afdee- lingen, die een groote mate van zelf standigheid bezitten. In dat opzicht is het bezit van een zoo groot mogelijk aantal afdeelingen voor elke Provincie, en niet het minst voor Zeeland, van zulk een groot belang. De burgemeester van Goes uitte zijn er kentelijkheid voor het feit, dat zijn ge meente thans als plaats is gekozen voor het houden van een dergelijke belangrijke bijeenkomst en gaf daarna eenige erva ringen ten beste, die hij op dit gebied heeft gemaakt. Ten slotte werden door enkele burge meesters vragen gesteld, welke door den Inspecteur omstandig werden beant woord. St Laurens. Loop der bevolking over de maand Februari 1938. Ingekomen: Wed. W. P. de Bruijne- Marinissen, A 17, uit Middelburg; J. Dek ker, landb. kn., B 131, uit Westkapelle; A. P. H. Schouten, B 90, uit Sohiebroek; H. Ch. Sleutjes-Schmetz en kinderen, B 90 a, uit Schiebroek; N. Davidse en gezin, veedrijver, B 38 uit Middelburg. Vertrokken: W. de Bree, landb. kn., van A 96 naar 'O.- en W.-Soeburg; A. Verhage met kind, veldarb., van B 84 naar Mid delburg. Terneuzen. D'e jaarlijksche Ouder avond der Chr. school, waarbij leden der vereeniging en ouders van kinderen werden uitgenoodigd, is Woensdagavond gehouden. Voor den aanvang der ver gadering werd door vele ouders gebruik gemaakt van de gelegenheid om in de lokalen der Chr. school aan de Jozua- straat het werk der leerlingen te bezich tigen. Het vergaderlokaal aan de 'Grenulaan was aardig gevuld, toen de voorzitter van de Vereeniging voor 'Chr. 'Onderwijs, dhr J. L. Muller, de samenkomst opende. Door dhr 'G. G. Meyer, onderwijzer aan de lagere school, werd een referaat geleverd over „Angst in het kinderleven", waarbij o.m. werd gewezen op 'het onderscheid tusschen vrees en angst 'en op de ver schillende wijzen waarop de angst tot uiting komt. Het hoofd van de U.L.O.-school, dhr H. Reersema, sprak over „De vorming van het christelijk karakter", o.m. wijzen de op de taak die bij deze vorming rust op ouders en opvoeders. Bruinisse. Door de Chr. Jongelinga- vereeniging „Obadja" en de Chr. Kna- penvereeniging „Samuël" alhier werd een propaganda-avond gehouden ten bate van het te stichten Chr. Vereenigingsgebouw. Deze avond stond onder leiding van den heer M. Krijger. Het programma was goed verzorgd. D!e geleverde opstellen ge tuigden van degelijke studie, terwijl in de voordrachten aan ernst zoowel als aan luim een plaats was ingeruimd. De samenspraken werden goed ver tolkt. Een dezer gaf een stukje uit de historie van Bruinisse, n.l. „Het mosse laars oproer in 1773". Medegedeeld werd nog dat de resul taten van de actie ter verkrijging van het jeugdgebouw bevredigend zijn. Voetballen op Zondag. LEEUWARDEN. Heden diende hier voor het Kantongerecht een strafzaak tegen den voorzitter en secretaris van de Voetbalvereeniging Zwaagwesteinde. Hun was ten la'ste gelegd het doen plaats vin den van een openbare vermakelijkheid, een voetbalwedstrijd, op Zondag 30 Jan. te Dantumadeel. Het O.M. concludeerde dat hier sprake was van een openbare vermakelijkheid en dat de Zondagswet is overtreden, waar om hij tegen ieder der verdachten f2 boete of 2 dagen hechtenis eischte. Uit spraak over 14 dagen. Verduistering. HAARLEM. De Haarlemsche Recht bank heeft den 54-jarigen P. V., vroeger agent der A'lg. Friesche Levensverz. Mij'., wegens verduistering ivan f 28.000 bij deze Mij., veroordeeld tot .jaar ge vangenisstraf. GROOTE GRAANDIEFSTALLEN. DELFZIJL. Reeds geruimen .tijd deden allerlei geruchten de ronde omtrent dief stallen op ruime schaal van groote par tijen graan van ladingen, welke van Delf zijl werden vervoerd. Het zou hier niet één geval betreffen, maar een reeds jaren loopende diefstallenreeks, waarin tal van personen de hand moesten hebben. De politie is er in geslaagd een aantal personen te arresteeren die bij deze dief stallen zijn betrokken. De ontdekking van diefstal van oud 'koper heeft de stoot ge geven tot het opsporen >van de graandie- ven. In Groningen n.l. werd een groote par tij van meer dan 1000 kg. oud koper in beslag genomen, van diefstal afkomstig. Dit leidde tot de aanhouding van drie personen die de schuldigen bleken te zijn. Dit koper was afkomsting van de fabriek de Eendracht te Appingedam. Bij verder verhoor kwamen ook 'bij zonderheden aan het licht betreffende graandiefstallen in 1935 en 1936 in Delfzijl en omstreken. Het bleek dat deze lieden in relatie stonden met schippers De beide Indische sportvliegers W. D. Rous en H. A. S'ouman, die op 19 Februari uit Batavia vertrokken, zijn Woensdag op Ypenburg aangekomen. Een snapshot na behouden landing.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 3