Usï de ProvmoEB. De Chr. Boeren- en Tuindersbond. MIDDELBURG. VLISSINGEN. GOES. ZUID-BEVELAND. Kloetinge. Tot lid van den gemeente- raad is benoemd verklaard de heer A. G. Lankester alhier. Ovezande. Dinsdagavond hielden de Ghr. Jongelings- en Meisjesvereeniging een gecombineerde jaarvergadering on der leiding van den heer J. Geelkerken, daar Ds van Burgeier door ongesteld heid verhinderd was. WALCHEREN. Oostkapelle. Woensdagavond bracht het fanfarecorps „Cresendo" een serenade aan den heer J. Geldof, oud-onderwijzer aan de openbare school, en samensteller van „Oostkapelle in Woord en Beeld", ter gelegenheid van zijn 70sten verjaar dag. De jarige werd namens het corps en de gemeentenaren toegesproken door den voorzitter den heer A. Rotte. NOORD-BEVELAND. afdoening van deze aangelegenheid is vertraagd en of thans spoedig de vast stelling van een verbeterde positierege ling voor de inspecteurs en agenten der V.O.V. met terugwerkende kracht van 1 Januari 1937 af kan worden tegemoet gezien? GASMASKER FABRIEK IN INDIë. De zaak spoedig haar beslag krijgen. In aansluiting op eerdere berichten betreffende de oprichting van een gas- maskerfabriek in Nederlandsch-Indië meldt de „Javabode" het volgende: Te Bandoeng zullen besprekingen plaats hebben tusschen den directeur der Singapore Rubber Works, den heer Cresson en het legerbestuur. Men weet, dat de gasmaskers voor het Nederlandseh-Indische leger sinds eeni- gen tijd door bedoelde fabriek te Singa pore worden geleverd, doch, als de nood aan den man komt, zou het kunnen ge beuren, dat de verbindingen met de Straits zoodanig zijn, dat het transport van gasmaskers groote moeilijkheden zou opleveren. Het is daarom, dat het Legerbestuur er voor geporteerd is om in Indië een eigen gasmaskerfabriek te h°bb n, en deze zaak zal naar men verwacht zeer spoedig haar beslag krijgen. De Nederlandsche Handelmaatschap pij is bij deze gelegenheid zeer geïnteres seerd, daar de Singapore Rubber Works een fabriek van genoemde bankinstel ling is. Burgemeesters. Bij K. B. van 1 Maart is aan G. Bul ten, op zijn verzoek, met ingang van 1 Mei eervol ontslag verleend als burge meester der gemeente Voorhout. Geweigerde collecten. Naar aanleiding van desbetreffende be richten van het bestuur van de vereeni ging tot Ghr. Hulpbetoon aan Tubercu loselijders inzake besluiten van B. en W. an Utrecht en van Dordrecht waarbij toestemming werd geweigerd tot het hou- aen van een openbare inzameling in die gemeenten, heeft de Kroon thans, met vernietiging van de bestreden beslissin gen, beslist, dat B. en W. ten onrechte die toestemming hebben geweigerd. TELEFOON- EN TELEGRAAF- VERKEER GESTREMD. Woensdagmiddag omstreeks 4 uur is nabij de spoorbrug te Vlake de Rijkstele- telefoon- als het telegraafverkeer van en vernield. Het gevolg hiervan was dat zoowel het telefoon als het telegraafverkeer van en naar Ierseke was gestremd. Spoedig waren verschillende beambten van den P.T.T.-dienst aanwezig. Aange zien ook de seinen van de Ned. Spoor wegen niet werkten, vermoedde men, dat ooik de spoorkabel beschadigd was, het welk bij onderzoek inderdaad het geval bleek te zijn. Verschillende treinen hadden vertra ging. In den loop van den avond was het telefoonverkeer over één lijn hersteld, doch de telegraaf was en bleef gestremd. Door de Kon. Marechaussee te Hans- weert werd een ondei'zoek ingesteld, welk schip de schade had toegebracht. Gedep. Staten vernietigen een raadsbesluit. De Kerkeraad der Evangelisch Luther- sche Gemeente te Groede was in be roep gekomen tegen een besluit van den raad der gemeente Groede van 22 Febr. 1937, waarbij de vergoeding, ais bedoeld in artikel 101, le lid, der Lageronder- wijswet 1920, voor de van de Evang. Luth. gemeente uitgaande school, voor gewoon lager onderwijs aan de Molen straat over het jaar 1936 is vastgesteld op f204.48. Daarbij is als grondslag ge nomen het gemiddeld aantal leerlingen van deze school in het jaar 1935 en de gemiddelde kosten per leerling van het openhaar lager onderwijs in de gemeente Groede over het jaar 1934. De vergoe ding der instandhoudingskosten over het jaar 1936 kon echter niet eerder worden vastgesteld dan nadat de gemeentereke ning over 1936 door Gedep. Staten is ge sloten, hetgeen nog niet het geval is. Gedep. Staten hebben daarom het beroep 1 van adressant gegrond verklaard en het bestreden besluit van den raad van Groe de van 22 Febr. 1937 vernietigd daar dit ontijdig genomen is en ook thans nog niet kan worden genomen. Dammen. Damwedstrijd Wemeldinge IIKa- pelle II G. van NieuwenhuizeA. Kaat 02; J. van WeeleP. Hoogstrate 11; Ghr. de ZeeuwG. Kramer 20; C. van OostenA. Yeerhoek 02; W. Gijssel C. van Liere 02; A. JeremiasseM. J. de Jager 02; W. van OostenJ. Steu- tel 02; M. SchouwenaarJac. Walrave 02; F. AdriaanseM. Ganseman 20; J. HoogestegerA. van Oosten 02. Einduitslag Wemeldinge 5 p., Kapelle 15 p. i Feestavond van Juliana (afd. C. J. M. V.). Het tamboers- en pijperscorps gaf ter eere van zijn eerste lustrum een uitvoering in de geheel be zette Schuttershofzaal. De heer G. P. de Jongh opende met er aan te herinneren, dat het corpis nu ongeveer 5 jaar bestaat. In dezen tijd heeft Juliana zich ontwik keld tot een vereeniging met 69 leden, w.o. 10 leerlingen. Dat het is ingebur gerd, is bij vele, ook de laatste, feestelijk heden gebleken. Spr. wenschte daarom den directeur, dhr I. de Lange, hartelijk geluk met dit jubileum. Laatstgenoemde en de beer Minnaar, directeur van de Band, ontvingen bloemen van de leden hunner afdeeling. Spr. deelde mede, dat van verschillen de autoriteiten bericht van verhindering was ingekomen. Hij heette de vertegen woordigers van verschillende vereenigin- gen hartelijk welkom. Nu werd het programma afgewerkt, dat uit een 10-tal nummers bestond. Er werd goed en zuiver gespeeld. Zeer mooie nummers waren „De Flierefluiter" solo piccolo van den heer C. Jongepier en „D'e Hertenjacht". Tot slot volgde een klucht. DOORTREKKING VAN DEN BOULE VARD TE VLISSINGEN. Demping van het haventje van Meier. Naar het „D. v. Z." meldt, zijn de plannen tot verbreeding en doortrekking van den fraaien Vlissingschen boulevard thans in een zoodanig stadium geko men, dat binnen afzienbaren tijd het lang gewenschte in vervulling zal gaan. Het z.g. haventje van Meier, dat de verbinding vormt tusschen den Spuiboe- zem en de zee, maakte het tot nu toe on mogelijk om op dat gedeelte een breede- ren weg aan te leggen. Reeds jaren lang zijn er onderhande lingen gevoerd om aan dezen toestand een einde te maken. Het ligt in de bedoeling het Haventje van Meier niet te overbruggen, doch te dempen, waardoor de boulevard aldaar over de geheele breedte kan worden doorgetrokken. Een rioleringsstelsel zal dan worden aangebracht, om het water uit den Spuiboezem naar de zee te kun nen loozen. Dit werk zal in werkver schaffing worden uitgevoerd. De boulevard krijgt nog een andere verfraaiing. Het ligt n.l. in de bedoeling om het gedeelte boulevard vanaf het Wooldhuis tot aan den lichttoren, dus den zgn. Nolledijk, dat nu tamelijk smal is, te verbreeden en daarvan een fraai plateau te maken, met tegels, waarop dan een aantal banken zullen worden geplaatst, waardoor men van daar uit een prachtig panorama krijgt te aan schouwen. Ook dit werk zal in werkverschaffing worden uitgevoerd. Men heeft in bevoegde kringen het vei trouwen, dat het seizoen 1939 een geheel verfraaiden boulevard zal bren gen. Alsdan zal de boulevard vanaf het standbeeld van Frans Naerebout tot aan den Nolledijk geen hindernissen meer opleveren. De beroemde Bomvrije Toren vormt dan nog een beletsel en dit probleem schijnt voorloopig nog niet te kunnen worden opgelost. Het lag in de bedoe ling om een weg aan te leggen achterom den toren, doch dat bracht met zich me de, dat daaraan een gedeelte van de De plaats des ohheils, waar de, aan de luchtbeschermingsoefeningen boven Bata via deelnemende, Glenn Martin-Bommenwerper brandend neerstortte. De laatste resten van het verongelukte Vliegtuig worden door inlanders verwijderd. Bomvrije kazerne zou moeten worden opgeofferd. De minister van defensie wil daarvoor wel toestemming verleenen, mits de ge meente Vlissingen zorgt voor een nieu we kazerne. Gezien de huidige financiën van de gemeente, zal dit plan voorloopig echter tot de vrome wenschen blijven be hoor en. Gisteravond hield de afdeeling Vlis singen der Ned. Ghr. Radiovereeniging een praatavond in het Concertgebouw. De belangstelling was niet groot. De heer J. W. van 't Hoff, hoofdbe stuurslid, hield een inleiding over „Ons Vereenigingsbeleid", waarop bespreking volgde. Ds F. C. Nolte klaagde over het vragenuur, dat z.i. meer kwaad dan goed doet. Gewezen werd echter op de talloo- ze brieven van instemming, welke met betrekking tot dit vragenuur worden ont vangen. De heer P. G. Tolk, omroepleider, sprak over „Allerlei over onzen omroep", waar op door tijdgebrek geen bespreking meer volgde. De Ghr. zangvereeniging „Hosan na" veileende haar medewerking. Gisteravond werd alhier in Brit- tannia vanwege de afdeeling van het Groene Kruis de film „Roeping" ver toond. Vooraf werd door den heer De Kok, vertegenwoordiger van het hoofd kantoor, een propaganda-rede gehouden, waarin hij1 wees op den omvangrijken en zegenrijken arbeid der vereeniging. De vereeniging telt thans over het ge heele land 900 afdeelingen met 600.000 leden. Spr. betreurde het o.a. dat de afdee ling Vlissingen van 2000 leden tot 1700 is gedaald, en sprak de hoop uit dat dit verlies binnen korten tijd zal worden in gehaald. Hierna draaide de zeer mooie geluids film, die een duidelijk beeld gaf van het omvangrijk werk door het Groene Kruis in dienst der barmhartigheid verricht. Bevolking. Ingekomen: J. Lindhout, controleur, van St. Maartensdijk, Wilhelminastr. 25; J. M. Swart, zonder beroep, van Ros- sum, van den Boutstr. 14; W. van Praet, dienstbode, van Den Haag, Groote Markt .1; P. G. L. Ooms, kellner, van Halsteren, Groote Markt 17; J. A. H. Aarts en echtg., dameskleermaker, van Amster dam, L. Kerkstr. 26; J. J. Raamsdonk, verpleegster, van Rotterdam, Blankstr. 20, A. Schrier geb. van Sabben, huis houdster, van Tolen, Couwervestr. 44; J. Goeree geb. Janse, zonder beroep, van 's Gravenpolder, Piccardtstr. 68; D. Koert, motorhandelaar, van Maartens dijk, 's H.H.kinderendijk 25B; A. Goeree, zonder beroep, van Bergen op Zoom, Schengestr. 46; J. F. Wagemaker en echtg., rijksklerk, van Den Haag, Zuid- vlietstr. 51; G. Kaaijsteker, koopman, van Rotterdam, Keizersdijk 18; J. A. Luijks, bankwerker, van Amsterdam, Julianastr. 7; A. D. Vleugel, bakker, van Amersfoort, 's H.H.kinderenstr. 56; J. Kruidenier, adj. insp. verz., van Breda, VH.H.kinderenstr. 39; M. S. Ars, dienstbode, van Borssele, Kloetingsche- weg 5a; J. M. Bookelaar, zonder beroep, van Bergen op Zoom, Westsingel 21; Wed. Stibolt, zonder beroep, van Am sterdam, 's H.H.kinderenstr. 45; W. K. V„rseput, verpleegster, van Zonnemaire, Oostwal 31. Vertrokken: W. Vleugel, banket bakker, van 's H. H.kinderenstr. 56 naar Amersfoort; M. Geelhoed geb. Kleppe en gezin, zonder beroep, van v. d. Goeskade 31 naar Kloetinge; L. H. N. Boudeling, zonder beroep; van Groote Markt 1 naar Breda; Chr. van Fraassen, koopman, van 's H. H.kinderendijk 8a naar Arendsker- ke; G. D. 't Hooft, zonder beroep, van Westwal 28 naar Den Haag; F. J. Lange- beeke geb. v. Dalen, zonder beroep, van Zaagmolenstr. 2 naar Anna Paulowna; P. van Stee, winkeljuffrouw, van 's H. H.kinderenstr. 45 naar Haarlem; M. Hoogesteger, teekenaar van L. Vorststr. 84 naar Souburg; Wed. Kempen en doch ter, zonder beroep, van Blanckstr. 12 A naar Arnhem; J. P. Kakebeeke, dienst bode van Kamperfoeliestr. 2 F naar Kat- tendijke; P. Oudkerk en gezin, landbou wer, van 's H. H.kinderendijk 4 naar Arendskerke; Th. M. H. Bak en gezin, or gelmaker, van Zaagmolenstr. 29 naar Utrecht; M. Ilage, zonder beroep, van Violenstr. 27 naar Terneuzen; H. P. Ver sé, kraamverzorgster, van Scheldestr. 77 naar Utrecht; K. Bosch en echtg., insp. Dir. Bel., van Oostwal 77 naar Schiedam; G. Koole, landb.kn., van Nieuwstr. 52 naar Vere; G. H. Hollestelle, leeraar N.O., van v. d. Boschstr. 4, naar Rotterdam; G. A. van Hekken, dienstbode, van Oost- havendijik 11 naar Middelburg; J. Rijk, liefdezuster, van Voorstad 78 naar Heer len; J. J. van Melle en gezin, grossier, van Oostwal 79 naar Kloetinge; C. J. Leendertse, dienstbode, idem idem; A. A. Huijlsse, dienstbode, van Vlasmarkt 10, naar Schiedam; M. Gabboort en gezin, transportarbeider, van J. Valckestr. 13 naar Den Helder. Dë collecte voor de Commissie van Samenwerking bracht f 35.90 op. Een nieuw pakje. Onze ge meentebode, de heer Vooys, trekt dezer dagen wel bijzonder de aandacht van jong en oud. Het voorjaar, waarin velen zich een nieuw pakje laten aanmeten, leek ook voor het gemeentebestuur de ge schikte gelegenheid om den bode eens in een mooie, passende uniform te steken. Tot heden moest hij het zonder deze stel len. Welnu, de uniform met pet staat den 'heer Vooyis uitstekend. De zwarte stof, keurig gegalonneerd, op de revers en op WEES ERNSTIG. Bepaalt bij het kiezen van Uw nieuw Costuum al Uw gedachten. Voor een aangemeten costuum MODERN CHIQUE en NIET DUUR doch dan: Kleermaker!) J. HOOFTMAN Jr., Vlasmarkt, Middelburg. de pet het wapen van Goes, alles doet het best. De blinkende knoopen zullen nog door andere worden vervangen, waarop het Goesohe wapen zal prijken. Krabbendijke. Dinsdagavond sloeg eeD paard, gespannen voor een driewielskar, midden in het dorp cp hol. Een paar jongens die achter op de kar zaten sprongen er af en kwamen er zonder letsel af, doch de voerman, J. Adams, kwam zoo ongelukkig met zijn handen in prikkeldraad te vallen dat hij zich direct onder geneeskundige behandeling moest stellen. Beide vereenigingen mochten een ba tig saldo boeken. Een Bijbelsche inlei ding werd geleverd door de J. V. Voorts werd de avond gevuld door samenspra ken, schaduwbeelden en tableaux. In de pauze werd een tractatie rondgediend. 's-Heer Arendskerke. Dinsdagavond had alhier een uitvoering plaats voor donateurs en begunstigers der muziek- vereeniging Excelsior, met medewerking van de tooneelvereeniging „Onze Vrije Uurtjes". De voorzitter der muziekver- eeniging de heer M. A. Nijsse Czn. bracht in zijn openingswoord dank aan het ge meentebestuur van 's-Heer Arendskerke, dat het mogelijk heeft gemaakt dat er een behoorlijke uitvoering in het vereni gingsgebouw gegeven kan worden, en wel door de verbouwing van dit gebouw. Er kan thans een behoorlijk aantal personen in geborgen worden plm. 3 a 400. Tevens is het gebouw zeer geriefelijk en gemakkelijk ingericht. Na het ope ningswoord verscheen het muziekgezel schap ten tooneële en gaf onder leiding van den directeur, den heer W. L. Hart- hoorn uit Goes, een 6-tal nummers ten gehoore. Uit het ten gehoore gebrachte ■heeft het de burgerij getoond, dat het ge zelschap zich onder leiding van den directeur in vollen bloei ontplooit. Vervolgens voerde de tooneelvereeni ging een tooneelstuk op. Arnemuiden. Met ingang van 20 Maart a.s. wordt de arbeider-telegrafist I. Baaij- ens overgeplaatst van het station der Ned. Spoorwegen alhier naar het station N. S. te KruiningenIerseke. Het schijnt in de bedoeling te liggen ook het overige vaste personeel te ver plaatsen, waarna in den dienst zal wor den voorzien door twee blokwachters. Het verdere beheer zal dan van uit Middelburg geschieden. Het eohtpaar J. Baaijensv. Ant werpen herdacht gisteren den dag dat zij voor 50 jaar in den echt werden verbon den. Nadat de muzikanten onthaald waren werd de terugtocht ondernomen. Een en ander bracht veel menschen op de been. Woensdagavond hield de Chr. Be sturenbond zijn 5e jaarvergadering onder voorzitterschap van den heer P. Corne- lisse. De jaarverslagen getuigden van een opgewekt vereenigingsleven. De kas sloot met een batig saldo van f 5.65. AOs be stuursleden werden herkozen de heeren P. Cornelisse en S. Roelse. Aan den voorzitter werd als blijk van waardeering een boekwerk aangeboden. Verder werd de avond gezellig doorge bracht. Domburg. Tot volontair op de ge meente-secretarie is door B. en W. be noemd de heer B. Goedbloed te Seroos- kerke. Gevonden voorwerpen: Hangslot sleutel, Huissleutel, Zilveren armbandje, Paar kinderwantjes. Inlichtingen bij den gemeente-veldwachter. (Belangeloos.) Kamperland. Gisterenavond hield het Ghr. leesgezelschap „De Vriendenkrinj" zijn gewone jaarlijksche vergadering. De penningmeester, dhr J. Verburg Cz., moest een klein nadeelig saldo boeken. In de vacature welke ontstaan was we gens het vertrek van dhr J. de Buck, werd tot bestuurslid gekozen dhr G. Zwe- mer Wz. De gelezen tijdschriften wer den onderling verkocht. Bestaat straks 20 jaar. In „Ons Platteland" wordt er door den voorzitter van den G. B. T. B. aan herin nerd, dat het 7 Maart a.s. 20 jaar geleden is dat de Ghr. Boeren- en Tuindersbond werd opgericht. „Geheel nieuw was het pogen van de oprichters van den G.B.T.B. niet. Onze mannen in Groningen waren alle pro vincies vooruit en hadden reeds enkele jaren terug een christelijke organisatie van bóeren-werkgevers gesticht. Het lag in den aard der zaak dat bijl den opzet eener 1 a n d e 1 ij k e organisatie zoo spoedig mogelijk met de broeders uit Gro ningerland contact werd gezocht. Een contact, dat, dank zij de loyale houding van de Noordelingen, gemakkelijk werd verkregen. Eigenlijk was in Groningen met de stichting dezer christelijke boerenvereeni- ging een gedachte verwezenlijkt, die reeds vroeger gegrepen was. Het oude Boaz toch, de Christelijke Werkgeversverepru- ging, vrucht van het eerste Sociaal Congres van 1891, vereenigde wel is waar industrieele werkgevers, middenstander en boeren in éénzelfde organisatie, maar kwam toch in zekere mate tegemoet aan de behoefte aan een apart sainenwei &<'i) der boeren. Op de tweede jaarvergade ring, 26 en 27 Sept. 1893 te Rotterdam gehouden, werd een aparte afdeeling B in het leven geroepen die als commissie van advies voor landbouwbelangen zou optre den." In deze commissie hadden uit Zeeland zitting de heeren J. 0 e 1 e Hz. te Kapelle en P. M e 1 i s Bz. te Serooskerke. Deze afdeeling B vertoonde, evenals Boaz weinig groeikracht. Aan het initiatief van Minister Colijn is het te danken dat de C.B.T.B. werd opgericht. In de onder zijn leiding in Maart 1917 gehouden vergadering van Boaz werd be sloten deze organisatie te splitsen in a. een christelijken boerenbond; b. een christelijken werkgeversbond; c. een bond van christelijke midden- standsvereenigingen; elk met een eigen bestuur. Enkele dagen later werd door Prof Elpenhorst en Mr J. W. Goedbloed met den voorbereidenden arbeid een aanvang gemaakt, met het resultaat, dat op 7 Maart 1918 de stichting van den G.B.T.B een feit werd. Uit Zeeland waren in de stichtingsvergadering aanwezig de hee ren G. P. Vogelaar en J. A. Dominicus. Er is in deze 20 jaren veel veranderd. Maar, aldus Prof. D., wat ook veran derde, het oude ideaal, dat twintig jaar geleden tot zoo gelukkig en gezegend ini tiatief leidde, blijft wenken: tot heil van Nederland een krach tige saambinding van on zen Christelijken Boeren- en Tuindersstand in eens organisatie onder eigen b a n i e r!" Vier ivan de vijf inzittenden, die bij" de ramp met den Glenn Martin-bomm® werper nabij Batavia om het leven kwamen, even voor het opstijgen. 1 ;1 Khouw Khe Hien, Hermanides, De Houdt en piloot Vermeulen-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 2