Land- en tuinbouwbelangen. Kerknieuws. Gemengd Nieuws. Rechtszaken. Land- en Tuinbouw Telegrammen Kapelle. Onder voorzitterschap van den heer G. van der Vliet kwam de Tuin- bouwvereeniging bijeen. De voorzitter deelde mee, dat de Z.L.M. voor de te houden tentoonstelling medewerking vraagt. D'e heer D. Ganseman stelde voor medewerking te verleenen. WALCHEREN. TOLEN EN ST. FILIPSLAND. Onderwijs. gevallen en de vele gelukwenschen door mij ontvangen, waarvoor thans mijn dank, mag ik hopen dat mijn komst ook U tot blijdschap heeft gestemd, doch ten slotte hebt gij mij te aanvaarden. Als een vreemde eend ben ik bij de bijt neer gestreken; en nu koester ik de oprechte wensch, dat het vreemde gevoel weder- keerig spoedig zal verdwijnen; dat er een wederzijdsche genegenheid en ver trouwen zal ontstaan en ik weldra een plaats in Uw aller hart mag innemen. Eenzelfde Wensch koestert mijn aan staande echtgenoote. Het tuinbouwbedrijf uit eigen ervaring k'nnend zal het mij niet moeilijk vallen te verkeeren temidden der tuinbouwers, begrijpend de moeilijkheden waarmede zij te kampen hebben en als er zegen op hun arbeid wordt gezien er mij beter over kunnen verheugen dan menig amb tenaar, die missohien in de eerste plaats aan vermeerdering van de opbrengst der belastingen denkt'. Dit geldt even zoo voor de visscherij en de scheepvaart. Als ik iets voor U doen kan en het slechts afhangt van eenige opoffering of moeite mijnerzijds, dan zult gij niet te vergeefs een beroep op mij doen Een burgervader wensch ik voor U te zijn, die waar mogelijk Uw zorgen wil helpen lenigen. Ik wil mijn toespraak eindigen met een couplet uit een gedicht van D'r Lau- rillard, dat handelt over de bevestiging van een jong predikant in zijn eerste gemeente. De stemming, die er in het hart van dien jongen predikant heersch- te, welke gemoedsstemming ook mijn hart vervult, geeft hij aldus weer: Maar wat in hem vroolijk jubelt, maar wat in hem angstig hijgt, het vloeit tezamen in een stemming, waar dit stil gebed uit stijgt; Heer geeft thans Uw zegeningen, Goh Heer geef heil op dezen dag, Och dat ik op deez eerstelingen Voorspoed, rijken voorspoed zag. Na de Raadsvergadering volgde traJk- tatie der schoolkinderen en receptie in de voormalige bewaarschool. Wilhelminadorp. Maandagavond gaf dhr de Klerk, directeur der zangvereeni- ging alhier, een zangavond met de leer lingen der 4 'hoogste klassen der school. De verschillende liederen werden zeer goed vertolkt, de woorden goed uitgespro ken en met volle overgave gezongen. Dhr Zwaan dankte den heer De Klerk voor zijn belangeloos werk. 's-H. Arendskerke. Gisterenavond hield de onderlinge Hittenverzekering haar 19e jaarvergadering. Ontvangen was met in begrip saldo van vorige jaar f 1934.69, uitgaaf f 189.49, goed slot f 1745.20. Besloten werd nieuwe leden f 15 entree te laten betalen, terwijl 3 pet. heffing van de getaxeerde waarde en 80 pet. zal wor den uitgekeerd voor een onteigend paard. De vereeniging telt 35 leden met 42 paar den en 8 leden zonder paard. Kruiningen. Uitslag Damwedstrijd tus- schen Kruiningen I en Goes I: M. v. d. ParelM. Jeremiasse 11; J. PasmanM. de Jonge 11; N. v. Nieu- wenhuizeF. den Hertog O2; A. v. d. SandeK. L. Kramer 11; J. Krijger G. Hoogesteger 02; A. DekJ. Snoo- dijk 02; Ph. MeijaardL. Dekker 11; M. BoumanA. Hendrikse 11; J. Pas manJ. Mange 1d; E. WestveerJ. Sinke afgebr. Totaal uitslag 126 in het voordeel van Goes. De voorzitter deelt mee dat het bestuur besloot hier niet op in te gaan. Het voor stel van den heer Ganseman werd niet ondersteund, zoodat het bestuursvoorstel werd aangenomen. Nu wees de heer D. 'Ganseman op de te houden fruittentoonstelling, welke zal uitgaan van de Vereen, van Oudleerlin- gen van de Tuinbouwcursussen. Het be stuur werd mandaat gegeven naar bevind van zaken te handelen. Rekening en verantwoording van den penningmeester. Het saldo bedraagt f 655. Een drukke bespreking volgde over het contracteeren van boonen. Voor 6 ct. per kilo was men niet te vinden, wel voor 7. In het jaarverslag van den secretaris den heer J. A. Mol, wérd melding ge maakt van den aardbeienverkoop en de daaraan verbonden geschiedenis. Ver schillende producten als vruchtb.-carbol, kopersulphaat, poederkalk, Calif, pap, loodarsenaat, dubb. stampr. boonen z. dr. enz. werden aangekocht voor de le den. Ook voor geselecteerde aardbeiplan- ten was animo. Het grondonderzoek had re!mhaat: 61 monsters werden opgegeven. Bij de rondvraag besprak de heer H. Iversdijk de konijnenplaag. Spr. drong er op aan om het gemeentebestuur te ver zoeken, door de werkloozen, greppels en slooten te laten zuiveren in verschillende strooken bouwland, waar het meest door deze dieren wordt huisgehouden. Vooral voor de vruchtboomen zijn het schade lijke diertjes. Besloten werd een verzoek te doen. De voorzitter geeft in overweging het zaai zaad te doen ontsmetten, en hiervan ken nis te geven bij den secretaris. Voor diep- spitten was ook gelegenheid. Met het oog °P de kosten '(50 pet.) was hiervoor nie mand te vinden. Driewegen. Maandagavond kwam de Jsclub „Spoorzicht" in jaarvergadering tieen. Uit de verslagen bleek, dat er ans 62 leden zijn, het batig saldo was f36.88. In de vacature-J. Steketee is tot bestuurslid benoemd M. van de Guchte. De pachtprijs is van f 20 verminderd tot 15 per jaar. Lewedorp. Het examen in eerste hulp bij ongelukken is hier afgelegd door 20 personen. Met de hoogste cijfers zijn ge slaagd Mej. L. de Kok; mej. J. van Nieuwenhuizen, mej. P. Nagelkerke-de Koning en dhr A. v. Wijngen. Voorts slaagden de dames; J. Timmerman-v. d. Dries; P. de Kok-Verhage; E. Dtekker-v. Hoeve; Catharina Dekker; M. Trippau- hen; A. Vermue-v. 't Westeinde en de heeren C. Verdonk; G. Smits; G. de Baar; J. Blok; W. Bierens en W. v. d. Dries. Vier dames werden afgewezen. Na af loop werd dank gebracht aan Dr de Haas voor zijn leerzame en prettige lessen. Hem werd een mand met bloemen aan geboden. Het examen werd afgenomen door Dr v. Gelderen en bijgewoond door Dr de Haas en Dr Gelderblom. Sint Laurens. Maandagavond werd in het vergaderlokaal als clublokaal van de „Schaak- en Damclub Sint Laurens" een dam-simultaanwedstrijd gespeeld, waar, aan 20 dammers deelnamen. De simul- taanspeler was de heer B. Verburg, se cretaris van genoemde club. Na een wel komstwoord van den voorzitter werd om even zeven uur begonnen, om kwart over negen won de uitdager de eerste partij; geleidelijk gevolgd door meerdere. Het re sultaat van den wedstrijd was, dat de heer Verburg 17 partijen won, 2 remise speelde en 1 partij verfoor, n.l. van den heer J. Vaane; remise maakten de hee ren I. Flipse en L. de Voogd. Grijpskerke. Tot landbouwdeskundig adviseur ingevolge de Vogelwet is voor deze gemeente aangewezen de heer A. W. Cevaal. Tolen. Vorige week zijn van hier ver zonden voor binnen- en buitenland pl.m. 3500 ton of 350.000 kg. geknipte en on geknipte mosselen. De kwaliteit der mos selen vermindert echter sterk. Dammen. Te Middelburg speelden Zaterdag voor het Kampioenschap van Zeeland van den Z. D. B., de volgende heeren, met als uitslag; Groep A; J. v. D'ixhoorn, Zaamslag Joh. Modderkreeke, Nieuwdorp 11; W. Lente, MiddelburgJ. Strooband, Mid delburg 02; W. v. d. Parel, Kruinin genW. Lente, Middelburg 20; J. Strooband, MiddelburgA. Deurloo, Nieuwdorp 20. Groep B: A. Willemse, Aagtekerke W. Gijsouw, Vlissingen 11; D'. Trieller, DomburgF. F'leurbaay, Vlissingen 11. De uitslag van den gisteren gespeel den damwedstrijd voor den Z. D. B., 2e klasse, afd. 2 A, tusschen Vlissingen II en Goes D.I.D. I, luidt: P. GeelhoedH. Slabbekoorn afgebr.; A. de BruyneM. v. d. Linde 20; J. KoppejanG. Kole afgebr.; Ghr. Kats A. Foudraine 02; Ei. L. VerschoorG. Temmerman 02; F. J. PluijmersW. Dekker 02; P. v. d. BroekeJ. v. d. Kreeke 20; F. de JongeJ. Nieuwdorp 02; J. GeljonJ. Knuist 02; F. UiterschoutA. de Jonge 02. Voor- loopige uitslag 412. Geref. Kerken. Tweetal te IJm.uiden, G. F. Hajer te Ede en A. S. Timmer te Bedum. Te Din- teloord, K. Reinders te Ooltgensplaat en Dr W. H. van Zuylen te Wissenkerke. Beroepen te Dinteloord, Dr W. H. van Zuylen te Wissenkerke. Aangenomen naar Stadskanaal, H. Zandbergen te Drachten. Geref. Gemeenten. Tweetal te Ierseke, R. Kok te Veenen- daal en H. Ligtenberg te Lisse. Beroepen te Ierseke, R. Kok te Vee- nendaal. Te Paterson (U.S. A.), W. G. Lamain te Rotterdam-Zuid. Vrije Evang. Gemeente. Aangenomen naar Zeist, J'. Enter Jr., hulppred. aldaar; Emeritaat. Het provinciaal kerkbestuur van Noord-Brabant met Limburg heeft aan Ds C. G. J. W. Wierts van Coehoorn te Bladel na 59-jarigen dienst op zijn verzoek met ingang van 1 April eervol emeritaat verleend. Ds Wierts van Coehoorn, de oudste dienstdoende predikant in de Ned. Herv. Kerk, diende de gemeenten te Hasker- horne, Horssen, Nieuwerkerk, Den Bommel, Etersheim en Bladel. Ds J. Kooiman f. Op 69-jarigen leeftijd is overleden Ds J. Kooiman, pred. bij de Ned. Herv. Gemeente te Holland- scheveld. De overledene werd 30 Sept. 1900 te Kootwijk in het ambt bevestigd. In 1908 werd deze gemeente met Hol- landscheveld verwisseld. Jubileum. Morgen, 2 Maart, is 'het 25 jaar geleden, dat Ds T. Ferwerda zich aan de Geref. Kerk te Amsterdam verbond. Ds Ferwerda, in 1904 candidaat gesteld, werd in 1905 te Monnikendam in het ambt bevestigd. Vandaar vertrok hij in 1911 naar Vlissingen, welke standplaats in 1913 met Amsterdam ver wisseld werd. Ierseke. Bij de Geref. Gemeente is ge kozen tot ouderling de heer Joz. Mol en tot diaken (vac. wijlen E. Reijngoudt) de heer Mar. Buteijn. Geslaagd aan de Modevakschool „Eureka" te Rotterdam voor coupeuze en leerares, mej. T. L. Tazelaax te Wol- faartsdijk. Doodelijk schot te Does burg. Het parket uit Arnhem heeft gisteren te Doesburg een onderzoek inge steld naar de oorzaak van het overlijden van de Zondagmorgen met een schotwond in het achterhoofd, in de slachtplaats van een woning gevonden vrouw van den sla ger B. Het is gebleken, dat de echtgenoot aan dit ongeluk totaal onschuldig was. De man is dan ook op vrije voeten gesteld. ■Aiito te water gereden. Bestuulrder gered. Zondagmid dag is een personenauto, bestuurd door den heer P. uit Bodegraven onder de ge meente Wouhrugge door tot nu toe onop gehelderde oorzaak tegen een boom ge botst en daarna in de langs den weg liggende sloot gereden. Toegeschoten per sonen haalden den heer P., die bewuste loos was en door het gebroken glas aan het hoofd gewond, uit den wagen. Zijn zoontje kwam er oogenschijmlijk beter af. Hij klaagde over inwendige pijp.. Beiden zijn naar het Acad. Ziekenhuis te Leiden vervoerd. iTwist tusschen vader en zoon. Zaterdagavond laat heeft te Oss een familietwist plaats gehad, waar bij een zoon zijn vader ernstig letsel heeft toegebracht. D'e betrekkingen tussohen den 66-jarigen van L. te Oss en zijn 26- jarigen ongehuwden zoon lieten reeds langen tijd veel te wenschen over. Re gelmatig was er twist en Zaterdagavond ontstond er een hevige vechtpartij. De zoon greep een stoel en sloeg den ouden man daarmede met kracht op het hoofd. Daarna begon hij zijp vader met een ledige bierflesoh te bewerken. De man werd ernstig aan het hoofd gewond. Toen de zoon bemerkte, wat hij had gedaan, koos hij! ijlings het hazenpad en wist in de duisternis te ontkomen. Op het tumult waren de buren toege sneld, die geneeskundige hulp inriepen en de politie van het gebeurde in kennis stelden. De marechaussee ter plaatse heeft een onderzoek ingesteld en is er in geslaagd den zoon op te sporen. De jongeman is gearresteerd en in de marechausseeka zerne opgesloten. Glijdende schaalrechten op granen in Eerste Kamer bepleit. Toestand Tuinbouw nog precair. Aan het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot vaststelling van de begrooting van in komsten en uitgaven van het Landbouw- Grisisfonds voor het dienstjaar 1938 ont- leenen wijl: Verscheidene leden zouden als grond slag voor de te volgen landbouw-politiek willen nemen de in het „Plan van den Arbeid" neergelegde stelling, dat d e agrarische arbeid ruimer dient te worden beloond, dan thans geschiedt. De centrale commissie, bedoeld in art. 27 der landbouw-crisiswet 1933, zouden deze leden willen opheffen. Zij heeft huns inziens weinig beteekenis. Een Landbouwraad zou in haar plaats moeten komen. Andere leden konden zich met de ge dachte om aan de landbouwer i- sisvoorzieningen een blijvend karakter te geven allerminst vereenigen. Verschillende leden merkten op, dat, al waren zij zeer wel overtuigd van de on mogelijkheid voorshands eener algeheele opheffing van de bestaande regelingen, huns inziens toch het tempo, waarin tot besnoeiing daarvan wordt gekomen, zou kunnen worden versneld. Instemming vond hij de leden, hier aan het woord, 's ministers voornemen te be vorderen, dat, waar mogelijk, de uitvoe ring van de voor den economischen toe stand van den landbouw noodige maatre gelen door deorganisaties der bedrijfsgenooten zelf worde ter hand genomen. Eenige leden, de meening van den Mi nister deelende, dat niet verwacht kan worden, dat vrijle export onzer land- en tuinbouwproduc ten binnen afzienbaren tijd is te ver wachten, zouden gaarne vernemen, hoe de minister denkt over een regeling van glijdende schaalrechten op granen. Andere leden bestreden het denkbeeld van glijdende schaalrech ten, tenzij als kortstondigen overgangs maatregel, ten einde den landbouw in staat te stellen een product te laten va ren, dat deze eventueel niet in staat blijkt tegen concurreerende prijzen aan te bie den, en het te vervangen door producten, waarmede dat wel het geval is. Verscheidene leden vestigden de aan- Politierechter te Middelburg. Zitting van Dinsdag 1 Maart 1938. De volgende personen waren gedag vaard: I. A. F., 48 j., leurder, vroeger wonen de te Breskens, thans zonder bekende woon- of verblijfplaats; gedetineerd in het Huis van Bewaring te Middelburg, wegens bedelarij te Vogelwaarde. Eisoh 3 d. h. en 2 j. opz. R.W.I., uitspr. 1 w. h. E. B., 55 j., boekhandelaar te Breskens, had zich te verantwoorden voor het feit dat hij op 7 Jan. 1938 te Breskens in het openbaar bij geschrifte Adriaan Ver sprille heeft beleedigd door opzettelijk in het te Breskens verschijnende en in Wes telijk Zeeuwsch-Vlaanderen verspreid wordende blad „Breskensche Courant" te plaatsen of te doen plaatsen de navol gende aankondiging: „Waarschuwing. Aan de leerlingen van den Middenstandscursus te Breskens wordt kennisgegeven dat de door Adr. Versprille geleverde boeken niet van den alhier bestaanden Boekhandel afkomstig zijin en dat door genoemden Versprille valschelijk van mijln naam gebruik is ge maakt, door te 'beweren dat deze boeken bij mijj zijln gekocht. Wanneer bij den aan vang van den cursus al reeds zulke knoeierijen plaats hebben, wat moet dan het eindresultaat zijn van dezen cursus, welke ten doel heeft degelijke Handels- mensohen te kweeken. Mocht genoemde Versprille voortgaan met deze practijken, dan zal een gerechtelijke vervolging wor den ingesteld. E. BoomBliek. Kon. Boekhandel, Breskens." Eïsch f 50 of 30 d. h. Uitspr. f 40 of 20 d. h. A. S., 32 j., caféhouder te St. Jan steen, wegens mishandeling van een drie tal personen. Eisch en uitspr. 6 w. gev.str. J. K., 21 j., zonder beroep te St. Jan steen, wegens mishandeling van Victor Kegels Eisch f20 of 12 d. h., uitspr. f20 of 10 d. h. A. J. W., 52 j., caféhouder te Sas van Gent, wegens mishandeling van twee per sonen. Eisch f25 of 15 d. h., uitspr. f20 of 10 d. h. E. J. N., 54 j., arbeider te Sas van Gent, wegens beleediging van Hendrikus Schrier. Eisch f 10 of 6 d. h., uitspr. f 10 of 5 d. h. B. A. J., 41 j., stoker te Axel, we gens diefstal van een aantal guldens en rijksdaalders, toebehoorende aan W. Broekhoven, aldaar. Eisch en uitspr. 3 mnd. gev.str. voorw., proeftij'd 3 jaar. W. F. van C., 26 j., landarb. te Ret- ranchement, wegens mishandeling van A. I. van Hannegem. Eisch en uitspr. 1 mnd. gev.str. J. A. G., 31 j., veekoopman te Hoofd plaat, was in verzet gekomen tegen een dacht op de nog altijd slechte positie van de landarbeiders. An dere leden wezen in dit verband op ver beteringen tengevolge van de toename van collectieve arbeidsovereenkomsten. Van nog andere zijde werd de wensch geuit, dat de minister, in overleg met zijin ambtgenoot van sociale zaken, zou bevor deren de wettelijke regeling van een m a x i m, u m-a rbeidsduur en van minimu m-1 o o n e n, gelijk die in het buitenland sinds lang bestaan. Ettelijke leden waren van meening, dat door het heerschen van het mond- en klauwzeer onze veestapel zulke ver liezen zal lijden, dat een grootere verrui ming van schetsen voor het houden van vaarskalveren, dan werd toegestaan, noodzakelijk is. Verscheidene leden vroegen, waarom de minister, waar hij, toch prijls stelt op overleg met de landbouworganisaties, mede een afwijkend standpunt innam ten aanzien van den tarweprijs, die eerst f 10 bedroeg, daarna f 9 en vervol gens weder op f 10 werd gebracht, terwijl de organisaties eenstemmig van oordeel waren, dat ook dit bedrag onvoldoende was. Aangedrongen werd om aan de ver strekking van goedkoope mar garine een grootere uitbreiding te geven. Eenige leden betreurden het, dat de teeltheffingvoor aaraap- appelen van f 30 tot f 50 per H.A. is verhoogd en vreesden hiervan grooto moeilijkheden, omdat vele kleine verbou wers dit bedrag niet kunnen betalen. Naar het oordeel van vele leden blijft de toestand van onzen tuin bouw nog altijd zeer precair. Alleen verbetering van den export zal hier uit komst kunnen brengen. In de kringen van den tuinbouw leeft, naar dezen leden be kend is, niet de overtuiging, dat in dezen alles wordt gedaan, wat mogelijk is. Met ernst werd door sommige leden ge wezen op den grooten nood, welke in het bijzonder wordt geleden in streken, waar alleen grove tuinbouw wordt ge dreven. Algemeen is de klaoht, dat aan deze bedrijtven te weinig steun wordt ver leend. Eenige leden wezen op den ongelimi- teerden aanplant van fruit boom e n, welke thans weder in sterke mate plaats heeft. Zij verwachtten hier van op den duur hoogst nadeelige resul taten en vroegen den minister of hier langzamerhand niet voor eenige „orde ning" de tijd is aangebroken. vonnis van den Politierechter, waarbij1 hij wegens verduistering van een stier ten nadeele van André v. d. Vijver, gepleegd op 30 Jan. 1937 is veroordeeld tot vier maanden gev.str. Eisch en uitspr.: niet ontvankelijk ver klaard in zijn verzet. VALT KANTOOR ARBEID BIJ TUIN BOUWVEILINGEN ONDER DE ARBEIDSWET? De vraag of kantoorarbeid ten behoeve van een tuinbouwveiling onderworpen is aan de beperking van den arbeidsduur ingevolge de Arbeidswet 1919, was giste ren bij den hoogen raad aan de orde, toen mr J. H. Marinus voor dit college eenige cassatiemiddelen verdedigde, wel ke waren ingediend tegen een vonnis van de rechtbank te Haarlem, die den verant woordelijken leider van zulk een veiling kantoor, den heer W. de G., tot twee kleine boetes had veroordeeld. De kan tonrechter had den betrokkene ontslagen van rechtsvervolging, doch de ambtenaar bij bet O.M. was in beroep gegaan. Mr Marinus betoogde, dat art. 1 van de Arbeidswet onder arbeid verstaat alle werkzaamheden in een onderneming, behalve in een onderneming van land bouw, tuinbouw, boschbouw en een vee houderij. Pleiter beriep zich op een arrest van den Hoogen Raad van 26 Mei 1930, waarbij werd beslist, dat werkzaamheden in een onderneming van tuinbouw niet alleen het bewerken van den grond en het telen en oogsten van vruchten zijn, maar ook het verkoopen en afleveren van die viuchten, voorzoover de wijze van ver koop en aflevering niet valt buiten den aard van het tuinbedrijf. De kantonrechter heeft naar de mee ning van pleiter zeer terecht beslist, dat het tenlaste gelegde geen strafbaar feit opleverde. Pleiter wees nog op het groote principieele belang, dat voor alle velings- vereenigingen in Nederland aan de uit spraak van den Hoogen Raad verbon den is. In het veilingbedrijf heeft men het n.l. 7 maanden van het jaar heel rus tig en de overige 5 maanden vooral des zomeis 1 erg druk. In die 5 maanden zijn er dan tal van administratieve werk zaamheden, welke niet kunnen wachten en waarvoor dan de maximum-werktijden welke volgens 52 lid 3 der Arbeidswet kunnen worden toegestaan, n.l. 10 uur per dag en 55 uur per week, zelfs niet voldoende zijn. Een afzonderlijke wettelijke regeling dezer materie zou naar de meening van pleiter de oplossing geven. Pleiter herin nerde er daarbij aan dat in 1922 de Hooge Raad van Arbeid een rapport aan den mi nister heeft uitgebracht in zake een voor- ontwerp-Landbouw-arbeidswet, in welk rapport uitdrukkelijk werd gewezen op de noodzakelijkheid om He groenten- en fruitveilingen als integreerend deel van den tuinbouw onder deze wet te doen vallen. Het toepasselijk achten van de Arbeids wet op deze werkzaamheden zou voor het veilingbedrijf onoverkomelijke be zwaren met zich brengen. De procureur-generaal zal op 14 Maart conclusie nemen. INVOER VAN UIEN IN FRANKRIJK. De directie van den Landbouw deelt mede, dat blijkens telefonisch bericht van den Rijkslandbouwconsulent te Pa rijs de Fransche Journal Officiel van gisteren een besluit bevat, waarbij de invoer in Frankrijk van 6500 ton uien wordt toegestaan. SNELWERKEND MIDDEL TEGEN MOND- EN KLAUWZEER? Eenigen tijd geleden reedis werd ge meld, dat een inwoner van Luik, de heer Martel-Dethier, een middel tegen mond en klauwzeer ontdekt had, hoofdzakelijk bestaande uit kruidenaftreksels. De ont dekker van dit middel had echter geen veterinaire bevoegdheden, zoodat zijn proefnemingen alleen met medewerking van veeartsen genomen konden worden, hetgeen vertraging met zich medebracht. Naar het schijnt zijn thans de noodige experimenten gedaan en zou gebleken zijn, dat het middel inderdaad op 'ver rassende wijze helpt. Binnen 24 uur zou den aangetaste dieren genezen zijn. In het geheel heeft men de remedie toege past op 46 gevallen. Zonder uitzondering zou genezing ingetreden zijn tusschen 12 en 36 uur tijds, AUTO DOOR TREIN GEGREPEN. ZWOLLE, Gisteravond is een tankauto van de A.P.C., bestuurd door den heer G. uit Arnhem op een onbewaakten over weg te Hoerde door een trein gegrepen. De heer G. kwam met den wagen uit Zwolle. Bij den overweg keek hij naar links om te zien of hij veilig door kon rijden en bemerkte pas op het laatste oogenblik dat er een trein van rechts na derde. Hij poogde nog den overweg te passeeren. De auto werd evpnwel aan de achterzijde door den trein gegrepen. De wagen sloeg om doch de chauffeur kwam met den schrik vrij, COMMISSARIS DER KONINGIN IN NOORD-HOLLAND AANGEREDEN. HAARLEM. Vanmorgen is de Commis saris der Koningin in Noord-Holland, mr dr A. baron Roëll, die op weg was naar het gouvernementsgebouw op de Groote Markt te Haarlem door een fietser aangereden. Hij viel en liep een lichte spderscheuring in het linkerbeen op. Hoe- Wel de verwonding niet van ernstigen aard was, heeft de Commissaris zich uit voorzorg naar het Ziekenhuis laten ver voeren. Een verklaring van Seyss Inquart. WEENEN. De Minister van Binnen- landsche Zaken Seyss Inquart heeft he den voor de districtsleiders van de Weensche politie-directie verklaard, dat hij onvoorwaardelijk volhoudt, dat „po litiek" nooit een zaak van de politie, doch alleen van de regeering zal zijn.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 3