De vastheid van het gezag. Heffing op vroege aardappelen. Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD ZATERDAG 26 FEBR. 1938 52e JAARGANG - No. 126 Eden licht zijn aftreden toe. De indruk van Schuschnigg's rede In Duitschland. Belangrijkste Nieuws Nationaal-Socialistische opvoeding. )ER, 1571 M. [•koor en solisten. 12012.15 Orkest jarl 1938. en 415,5 M. 8.55 L2.00 AVRO, 5,00 po—12.00 AVRO. ib.pr. 9.30 Gram, lat en Maatsch.". fl0.30 Doopsgez, >rd van de week. Boekbespr. 2,15 Causerie „Ge- s". 5,30 Kinder- -Ork. 7,00 „Tus- gev. progr. 8.00 Gram. 9,30 Ra- cam. 10.15 Bach- 11,00 Ber. ANP. 1,5 M. 8,30 NGRV, 17,45—11,30 KRO. 19.30 Gram. 10,30 12,15 De KRO-Me- Ibespr. 1,20 Gram. 1 Gram. 2,50 KRO- Gram. 3,50 Verv. tlfuur. 5.00 Gew fel. 5.50 Ev. Luth. muz. (gr.pl). 7,50 Ber. ANP. Mede- [8,30 KRO-oi»kest, 30 Gram. 9,45 De 10,30 Ber. ANP. [ll.30 Esperanto- [m. 1,50 De "West- 3,20 Orkest. 4.40 Itet. 6.50 OTkest. feBG-koor en Thea- 50 Epiloog. M. 10,35 Orgel en J Gram. 11,50 Verv, 1,50 en 1,30—2,05 Orkest. 6.20 Vo- bl 8,20 orkest, de 30 Orkest. 11.35 J.20 Orgel en zang. I Belg. Saxof.kwar- Orkest. 11,50 12,20 Verv. van Jen 2,35 Gram. 2,45 [erette. 7,35 Gram, b.v. solisten. 11,20 eweging is: P. S. Id. h. I: S. M. te Arne- Iterschelde zonder gene f 1 of 1 d. h. J. R. te 'a Heeren- verblijVen in bet van een aan den woning: G. de P. oi 2 d. h. 1EDEN VAST- PRIJS. [onnis tegen [zaken. de rechtbank te [ezen in bet proces en Go's handel- leenige bokser-par- prdam. Osterman Co's r.V. was aan ge- [aarin gelegen ele- gheid te doen ver- Persil enz. onder telden verkoopprijs I zich door middel 1 Oskam uit Rotter- iit, dat, zoodra zij [betaald hebben, zij let bepalen van den artikel willen ver ft in haar vonnis lijk gesteld, en het verkoop van de ar- leneden de vastge- lmet oplegging van [50 voor iedere ge- bg. Voorts werd ge- ót vergoeding van 1 bij staat. Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 11 WEERBERICHT, ■vond van 26 Febr.. lemende Z. tot Z.O. volking, weinig 01 |er. niddag 3 uur: Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Ab?iïiïie:?sesi$§!pf?3s ffj.SO pe? Weekabonnementen voor Miess!sorg Goes en Vüssingen f 0,20 Losse numaie-s 5 ent Directeur - Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Advertertlën f.0 cent pe? Ingezonden mecieóeeiingen óO cent per Kleine Advertentie» Dinsdwgs en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting [iddag 3 u.: 778. ar fietsen: Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Eenige jaren geleden werd een spreker gevraagd om voor een Kiesvereeniging een principieel onderwerp te behandelen. In de keuze van het onderwerp werd hij geheel vrijgelaten. Alleen werd hem ge vraagd niet te handelen over het Ge zag, omdat daarover nu langzamerhand wel genoeg gesproken was. Nu kunnen we ook van het goede te veel krijgen en in zooverre is de hier ge uite wensch dan ook wel te verstaan Maar aan den anderen kant is het ook zóó, dat het geen kwaad kan, wanneer het gezagsvraagstuk meermalen aan de orde wordt gesteld. Het gaat hierbijl toch om een van de kardinale punten. Wij bevinden ons hier niet op neutraal terrein. Als het gaat om het gezag, om de bron en den grond van het Overheidsgezag, dan worden de geesten openbaar. Het is niet een kwestie van meer of minder, maar van voor of tegen. Daarbiji komt nog, dat er bij' dit vraag stuk groote belangen op het spel staan. Immers voor het welzijn van het volks leven is gezagshandhaving een eerste ver- eischte. Er moet, zal het wel zijn, een Overheid wezen, die het voor het zeggen heeft, die gehoorzaamheid kan afdwin gen. Nu is dat in de praktijk ook steeds het geval. Niet alleen in landen waar de Overheid belijdt te regeeren bij de gra tie Gods, waar de Overheid erkent dat zij het gezag handhaaft, omdat zij! zich d i e- naresse Gods weet, maar ook in die landen waar een revolutionaire groep de macht heeft gegrepen, evengoed als in rijken waar dictatoren met ijzeren hand regeeren. Hoewel zij erkennen dat zij revolutio nairen zijn, dat zij in den weg van re volutie aan de macht zijn gekomen en ook in dien zin, dat zijl geen goddelijke macht boven zich erkennen en het gezag van den souvereinen God verwerpen, eischen zij toch, dat hun gezag zal worden geëerbie digd. Zelfs doet zich het verschijnsel voor, dat zij in „gezagshandhaving" uiterst ver gaan. In Rusland, het is bekend, is iemand die ook maar eenigen twijfel aan de wettigheid van het gezag der tegen woordige heerschers zou openbaren, geen oogenblik zijn leven zeker. En in landen als Duitschland is het zoo, dat predikan ten, die op grond van Gods Woord eer bied eischen voor de Overheid, die niet nalaten voor de Overheid te bidden, maar die eveneens op grond van het Woord des Heeren vermanen Gode méér gehoor zaam te zijtn dan de menschen, in de ge vangenis worden geworpen of onschade lijk gemaakt in een concentratiekamp. Zoo bevreesd is men, dat hun gezag zal worden ondermijlnd. Dat blijkt wel uit het proces-Niemöller. Wanneer aan dezen predikant ten laste konden worden gelegd staatsgevaarlijke handelingen, dan zou zijln zaak zeker met open deuren worden behandeld. Maar zoo is het niet. De misdaad, waarvoor hij nu reeds zoovele maanden in de gevangenis zucht, is dat hij- buigt voor het souverein gezag des Heeren. En nu herhaalt zich de geschiedenis, 'loen de discipelen van Jezus terecht moesten staan wegens het door hen ge- Predikte Woord, werd hun scherpelijk geboden niet meer te spreken in den uaam van. Jezus. Als zijl van Hem, van Zijn Naam en Zijln Woord slechts wilden zwijgen, dan zou hun geen haar worden gekrenkt. Ds Niemöller mag zoo gods dienstig zijin als hij wil, mits hiji niet rept van het recht Gods. Als hij slechts zwij gen wil van de souvereine majesteit des Heeren, van den eisch, dat alle knie zich heeft te buigen voor den Koning der ko ningen en dat ook de Overheid de godde lijke ordinantiën heeft te eerbiedigen. Dit optreden is zeer verklaarbaar. De dictatoren zijn zich min of meer be- Wvi'1 koewei ZÜ over de macht be drukken en het geweld van ijzer en staal eu hunnen dienste staat, hun positie toch innerlijk zwak is, omdat aan hun gez^ den waren grond ontbreekt. -j hebben de macht weten te grij pen en het zoover weten te brengen, u k™ &eza& kunnen laten gelden, aar altijd is er bij hen de heimelijke ees, dat er een ander op zal staan, die erker is dan zijl, en die op zijn beurt eu greep doet naar de macht. to n waarom °°k niet? Dat er hier een akke plek is, hebben zij, die op revolu- nair, of wil men, op vrijzinnig stand- v sjaan> altijd gevoeld, w! vf dat men allerlei theorieën bedacht, om een redelijken grond te vinden voor het hooghouden van het gezag met verwerping van het hooge ge zag van den souvereinen God. Natuurlijk begon men daarbij met den mensch, met het in zichzelf genoegzame souvereine individu. Die individuen, zoo neemt men aan 1 hebben eens een ver drag gesloten, waarbij1 ze hun souvereine rechten hebben opgedragen, niet alleen, maar ook definitief overgedragen, aan een persoon of een groep, van personen, die nu als absolute heerscher kan op treden en naar welgevallen over leven en eigendom van de „onderdanen" beschik ken. Neen, hebben anderen gezegd, zóó is het niet. Elr is wel een zekere overdracht geweest, maar die overdracht was niet definitief. Het volk blijft souverein en behoudt zijn rechten. Zoo heeft men allerlei constructies be dacht om het eigenwillige gezag te redden en het een schijn van vastheid te geven. Maar de grondslag is en blijft uiterst wankel. Vast daarentegen staat, wie met ver werping van den volkswil of wat dan ook erkent, dat de bron van het souve rein gezag alleen ligt in G 0 d. HIJ ACHT DE HERVATTING DER BESPREKINGEN MET ITALIË BEDENKELIJK VOOR DE POSITIE VAN ENGELAND. De afgetreden Britsche Minister van Buitenlandsche Zaken, Eden, heeft gis teravond zijn kiezers te Leamington toe gesproken. Eden zeide te hebben gehoord, dat het gerucht was verspreid, dat zijn aftreden iets te maken 'had met zijn gezondheids toestand. Dit was algeheel onwaar. Ieder een kon zien, dat hij niet ziek was. Hij had zijn beslissing genomen, omdat er geen andere weg voor hem openstond. Ik kan thans na een week zeggen, dat ik meer dan ooit overtuigd ber. juist te hebben gehandeld, zeide hij. Ik zou mij zelf hebben moeten verachten, ails ik anders had gedaan. Er is gezegd, dat ik had moeten toe geven. Dat is niet mijn inzicht, daar ik a's minister van Buitenlandsche Zaken aan het parlement en aan de natie ver antwoordelijkheid verschuldigd ben voor de wijze waarop de buitenlandsche poli- leik wordt gevoerd. Indien ik niet was afgetreden, dan zou het mijn plicht zijn geweest in het Lagerhuis mijn meening over de hervatting der besprekingen met Rome te geven. Teneinde de eenheid in de regeering te bewaren, had ik moeten zeg gen het eens te zijn met de door mijn collega's gevolgde politiek en dat ik ver trouwde, dat deze zou leiden tot den vrede ia Europa. Daar ik echter precies het tegenover gestelde geloof, zou ik een hypocriet zijn en zou een dergelijke handelwijze unfair zijn geweest jegens het parlement en de natie. Ik heb volkomen loyaal met den minister-president samengewerkt en hij met mij. Ik heb getracht de verschillen te overbruggen. Tegen het einde van de vo rige week begreep ik, dat ons verschil van inzicht zeer diep was. Daarom was de eenige weg, dien ik kon volgen af te treden. D'at was in het belang van de natie. Laten wij nu het tweede punt beschou wen. Men heeft gezegd, dat mijn manier van onderhandelen er in be'stond van de andere partij te eischen, dat zij als een boetvaardige zondares tot ons moest komen. Dat heb ik nimmer gewild. Wat ilk wilde was, dat wij niet zouden onder handelen, zoolang de andere partij haar beloften niet nakwam. Naar mijn vaste overtuiging hadden wij door ferm op te treden dezelfde resultaten kunnen herei ken, zonder de gevaren te loopen die de huidige politiek met zich brengt. Eden eindigde met te. zeggen, dat bij den tegenwoordigen stand van zaken geen rekening kon worden gehouden met persoonlijke gevoelens. Ontstemming! te Berlijn uit zich in stilzwijgen. Noch de ochtendbladen, noch de avond bladen in Duitschland zijn ook maar met één woord op de groote rede van den Oostenrjjkschen Bondskanselier terugge komen. Sommige bladen hebben een uitvoe rig, andere een sterk besnoeid uittreksel van deze rede gegeven. Of de niet zeer sterke „Deutschlandsender" bij Berlijn, die de rede volledig doorgaf, overal in Duitschland is gehoord, moet betwijfeld worden. Gemeld wordt, dat Hitier, die te Mün- chen vertoefde, het eerste deel van de rede in de radio heeft gehoord. Hij moest zich toen naar de samenkomst van de oude garde der partij 'begeven waar hij zelf het woord voerde. Men moet nu wel aannemen, dat 'hij na kennisneming van den geheelen tekst van 'het door Dr -Schuschnigg gesprokene last heeft gegeven, daarop in de Duit- sche pers niet te antwoorden. Intusschen is ook in dit geval geen antwoord toch weer wel een antwoord. Het stilzwijgen geeft n.l. nog beter de sterke ontstemming der Duitsche regee ring weer, dan eenige bitse opmerkingen het hadden kunnen doen. De Duitsche kranten publiceeren wel lange stukken uit de rede van Schusch nigg. Alleen de „Angriff" vermeldt zelfs met geen woord, dat de Oostenrijksche bondskanselier een rede heeft gehouden. Hieruit kan men opmaken, dat Schusch nigg's rede niet in overeenstemming is geweest met de propaganda-politiek van het Derde Rijk wat 'betreft het accoord van Berchtesgaden. Vooral de verzekering: „tot hiertoe en niet verder" van Schuschnigg heeft de nationaal-socialisten in Duitschland ont stemd. „JAPAN VERANTWOORDELIJK VOOR OORLOGSSCHADE". Een nota der Vereenigde Staten. De Amerikaansche minister van Bui tenlandsche Zaken, Huil, heeft medege deeld, dat de Japansche waarschuwing, dat tot bombardementen van Ghineesche steden wordt overgegaan, geen wijziging kan 'brengen in Amerika's standpunt ten aanzien van de verantwoordelijkheid van Japan voor aan Amerikaansche onder danen toegebrachte schade. Amerikaan sche burgers hebben bet recht in China te wonen en al mochten zij maatregelen nemen in verband met aangekondigde luchtaanvallen, Japan zal toch eventueele schade moeten vergoeden, welke uit mi litaire operaties voorvloeit. HALIFAX BRITSCH MINISTER VAN BUITENLANDSCHE ZAKEN. Gisteravond is officieel bekend gemaakt dat Lord Halifax tot minister van bui tenlandsche zaken .en Richard Austen Butler tot onder-minister van dit depar tement zijn benoemd. Omtrent de benoeming .van Lord Hali fax wordt nader vernomen, dat, aange zien de nieuwe minister lid is van het Hoogerhuis, de minister-president voor nemens is in het Lagerhuis alle belang rijke aangelegenheden op het gebied van de buitenlandsche politiek persoonlijk te behandelen. Lord Halifax zal de functie van Lord President of the Council blijven waarne men. DE ERKENNING VAN ITALIE'S IMPERIUM. De nieuwe Fransche ambassadeur in de Vereenigde Staten, graaf Doynel de St. Quentin, heeft bij zijn aankomst te New-York verklaard, dat Frankrijk Groot-Brittannië's voorbeeld zou volgen, indien dit land zou overgaan tot de er kenning van de Italiaansche verovering van Abessynië. Hij voegde hieraan toe, dat het af treden van Eden geen wijziging zou bren gen in Frankrijte politiek. „Engeland, zoo zeide hij, is een goed vriend van Frankrijk. "Wij zijn er zeker van, dat beide landen zullen blijven samenwerken voor den Europeesc'hen vrede". DE STRIJD IN CHINA. De beslissing in Sjansi gevallen? Reuter meldt uit Tokio: D'e felle strijd om Lingsjin is in het voordeel der Ja panners geëindigd. Dé Japansche troe pen hebben de stad -bezet, zoodat thans de weg naar Zuid-Sjansi voor hen open ligt. Stakingen in Engeland. Uit Londen: Te Birmingham zijn 3000 arbeiders van een ijzergieterij in staking gegaan, aangezien zij met den nieuw in- gevoerden werktijd niet accoord gaan. In een mijn bij Deal, in het graafschap Kent, zijn eveneens 3000 arbeiders in staking gegaan. Zij verlangen hoogere loonen. Joodsche correspondenten uit Duitschland gezet? D'e bedreiging tegen de „Joodsche op ruiers in Duitschland", welke Hitler in zijn rede te München gisteravond heeft geuit, is voor het „Acht Uhr Abendblatt" Geen verlaging tot f 30 te verwachten In antwoord op de vragen van het Tweede Kamerlid, den heer Wijnkoop, verklaart de minister van Economische Zaken, dat hij niet bereid is de heffing op de teelt van vroege aardappelen te la ten vervallen of baar te verlagen tot f 30 per ha. De verhoogde heffing is noodig voor de instandhouding van een voor de vroe- ge-aardappelentelers noodzakelijk geaoh- ten steun. Chique Mantel- en Japonstoffen koopt U in HET STOFPENHUIS GOES. Op modegebied steeds TOONAANGEVEND (Adv.) aanleiding om te veronderstellen, dat de Joodsche correspondenten van de buiten landsche bladen uit Duitschland zullen worden gezet, tezamen met de Duit'sche joden, die hun inlichtingen verschaffen. Het blad vindt het een schandaal, dat sommige bladen juist Joden als corres pondent naar Duitschland zenden en het blad sluit met de verzuchting „dat men ons in de toekomst in 's hemelsnaam geen Joodsche correspondenten meer sture, want men moet hopen, dat zelfs in de groote democratische landen nog en kele niet-Joodsche journalisten zijn." FRANSCHE POST PER K. L. M. NAAR HET VERRE OOSTEN? K. N. I. L. M.-lijn naar Saigon. Een oud meeningsversohil tusschen den Franschen dienst der F. T. T. en de „Air France", hierover loopende, dat eerstge noemde Fransche post voor Oost-Azië wil meegeven met den snelsten dienst, onge acht nationaliteit, terwijl de „Air France" bevoorrechting van den nationalen dienst bepleitte, was oorzaak, dat de K. L. M. tot dusver alleen vergunning had te Mar seille, om technische redenen, te landen en dat 'het verzoek van de K. N. I. L. M. om een luchtlijn op Saigon te mogen, ope nen, werd afgewezen, daar de „Air Fran co" bevreesd was voor een aftappen van haar vervoer, door de, met de K. N. I. L. M. samenwerkende K. L. M. Thans onderhandelt de K. L. M. met de „Air France" over het recht van lan den te Marseille met commercieele doel einden, voor het meenemen van de Fran sche post naar het Verre Oosten tegen zekere compensatie van de K. L. M. aan de „Air France". Indien de besprekingen tot overeenstemming leiden is de lucht lijn der K. N. I. L. M. naar Saigon te vens verzekerd. UIT DE PAPIERINDUSTRIE. Slapte in het bedrijf. De directie der N. V. Vereenigde Pa pierfabrieken Eerbeek beeft aan het per soneel ter kennis gebracht, dat in ver band met het gebrek aan orders de fabrie ken met ingang van heden worden stop gezet tot Woensdag 2 Maart 's morgens 6 uur. Mocht echter de toestand in die dagen zich niet verbeteren, dan bestaat de mo gelijkheid, dat de stilstand langer zal du ren. In dit geval zal het tijdig ter kennis gebracht worden. Op een te Eerbeek gevestigde papier- warenfabriek is met ingang van 1 April aan 13 arbeiders ontslag aangezegd. DE MILITAIRE LUCHTVAART DER KONINKLIJKE LANDMACHT. Op het oogenblik zijn plannen in ern stige overweging om de militaire lucht vaart der Koninglijke Landmacht binnen afzienbaren tijd te maken tot een afzon derlijk wapen, met alle consequenties daaraan verbonden. VEREENIGING VAN NEDERLANDSCHE GEMEENTEN Nieuwe directeur benoemd. Het bestuur der vereeniging van Ne- derlandsehe gemeenten heeft den adjunct directeur, den heer N. Arkema, benoemd tot directeur der vereeniging. D'e heer Arkema was, alvorens in dienst te treden bij de vereeniging van Neder- landsc'he gemeenten enkele jaren werk zaam ter gemeente-secretarie te Rotter dam. Op 16 Augustus 1920 trad hij' in dienst der vereeniging van Nederland- sche gemeenten, aanvankelijk als hoofd ambtenaar en sedert 1 Januari 1927 als adjunct-directeur. Het wapen van H. K. H. Prinses Beatrix. Binnenland. De K.L.M. en de Fransche post. De beffing op vroege aardappelen. Buitenland. Eden over zijn aftreden als minister. Duitschland ontstemd over Schuschnigg's rede. Japansch succes in China. INFANTERIE-KAZERNE IN ERMELO. De beslissing van den minister van Defensie, om op het terrein „Sparrendal" in Ermelo een kazernecomplex te bou wen voor het 18de regiment infanterie, dat thans te Amersfoort is gelegerd, kan elk oogenblik tegemoet worden gezien. Door de genie is reeds een lokaliteit ge huurd als teekenkamer en voor de officie ren en technisch personeel der genie is reeds pension besproken. De verkoop van dennen op bet terrein „Sparrendal" onder leiding der genie werd reeds door de do meinen aangekondigd. Het terrein dat door de gemeente Er melo'aan 'het rijk voor kazernebouw aan geboden werd, ligt aan den weg Ermelo- Leuvenum, dicht bij den in aanleg zijn- den groeten asfaltweg, welke Harderwijk met Apeldoorn rechtstreeks zal verbinden MR T. J. VERSCHUUR VOORZITTER VAN DE R. K. STAATSPARTIJ. In de gisteravond te Utrecht geopende vergadering van den partijraad der R.K. Staatspartij, welke vandaag wordt voort gezet, is tot voorzitter der Staatspartij gekozen, inplaats van Mr C. M. J. F. Ge seling, die wegens zijn benoeming tot minister van Justitie afgetreden is, Mr T. J. Verschuur, oud-minister van Eco nomische Zaken, thans rijksbemiddelaar in het vierde district. De vergadering, welke gisteravond een geheel besloten karakter 'had, ging daar na dadelijk over tot de verkiezing van een voorzitter der partij. Na korte beraadslagingen verkreeg Mr T. J. Verschuur 82 van de 116 uitge brachte stemmen, waarna de vergadering onder applaus 'hem als gekozen verklaar de. De partijraad koos voorts tot leden van het dagelijksch bestuur der partij de hee ren Mr Dr P. J. Witteman te Overveen, A. C. de Bruyn, lid der Eerste Kamer en voorzitter van het R. K. Werkliedenver bond, Mr E. H. J. Baron van Voorst tot Voorst te Beek (G.) en Mr J. J. A. Hou- ben te Breda, resp. met 100, 106, 79, 102 van de 118 uitgebrachte stemmen. Het zedelijkheidsgevoel van het ras, bóven Gods Woord. De nationaal-socialistische rijksstad houder van Hessen heeft onlangs de vol gende proclamatie uitgevaardigd over den vorm van het godsdienstonderricht in alle scholen: „Overeenkomstig het grondbeginsel dat de opvoeding der Duitsche jeugd uniform in den geest van het Nationaal-socialisme

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1