De rede van Bondskanselier Schuschnigg. WERKZAME NIEREN Beproeft de geesten Oe verdediging ven Ned.-lndië. Dagblad voor de Provincie Zeeland ILLES EERSTE BLAD Belangrijkste Nieuws VRIIDAG 25 FEBR. 1938 52e JAARGANG - No. 125 |||M| Onafhankelijkheid van Oostenrijk Is door Dultschland gewaarborgd. „Tot in den dood: rood-wlt-rood" Is Oostenrijks leuze. ZORG VOOR Uit de Provincie Uitgave: N. V. Uitgever» - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorstgtraat 7 0, Goea Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur-Hoofdredacteur: R. ZU1DEMA Abonnesr.67its9?5j8 fcgS pe? k".-<sr»sssJ Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen 1 0.20 Losse nummers 3 sent Advertentiïn 30 cent per "egel Ingezonden mededecltngen 00 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting 7ELKOM1 enten Kortgene, at, Wissenkerke worden Adver- nnementen aan» lej. Wed. G. DE senkerke. uschnigg tij- Dr het eerst iER. 1571 m. pel II. 9.50 ka- 0 Otto Kerm- van der Harst e van mej. Wed. dlie publiek ver- taande uit: huis, ok en kippenhok c.a. i(14 gem. 25 liggende in de- jsland. In hoop heer P. W'. slande, bankier, (W.) voor de ERBERICHT. ad van 25 Febr.: Itot Z. wind, ne- bewolkt, waar- Itemperatuur om 1 vorst 's nachts, ling in tempera- Sdag 3 uur: Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Het is voor het opgroeiend geslacht niet gemaJkkelijik den rechten weg te vin den en temidden van de vele geestelijke stroomingen van dezen tijld koers te hou den. Er is een tijd geweest dat de grenzen vrij scherp waren aangegeven. Op politiek gebied staken de vrijzin nige partijen bun vrijzinnig beginsel niet onder stoelen of banken. Ziji stelden op den voorgrond dat zijl met Gods Woord in het staatkundig leven geen rekening wenschten te houden. En op maatschap pelijk gebied was bet niet veel anders. De laatste jaren is er echter wat dit betreft veel veranderd. Er worden bij de vrijzinnige partijlen en ook in de kringen van de z.g. „neutrale" of „algemeene" or ganisaties 'klanken gehoord, die daar voorheen onbekend waren. Zoo wordt de schijn gewekt alsof de oude tegenstelling bezig is te verdwijnen. De schijn. Want bij nadere beschou wing blijkt meestal, dat er wel met veel meer waardeering over de Christelijke grondslagen van ons volksleven wordt gesproken en dat termen gebruikt worden die goede verwachtingen wekken, maar dat er toch in werkelijkheid, principieel, weinig veranderd is. Duidelijk is dat wel aan het licht geko men bij wat in de liberale pers over de wijziging van het program der liberale partij werd geschreven. Van een principieele koerswijziging is geen sprake. Wij kunnen dit betreuren en ons tege lijkertijd verheugen dat met meer vrien delijkheid en met meer waardeering dan vroeger over de Christelijke beginselen wordt gesproken. Maar we hebben hieraan toe te voe gen, dat nu nog meer dan voorheen, de waarschuwing noodig is, om de geesten te beproeven. Wij1 denlken hierbij1 ook aan de rede dezer dagen door den beer D. H- Louwes voor den Bond van Gediplomeerde Oud leerlingen van Land- en Tuinbouwcur- sussen te Goes gehouden. Een rede die, op bet eerste gezicht, op hen die aan de belijdenis dat Gods Woord regel en richtsnoer moet zijd voor heel het leven, een goeden indruk kan maken, en die toch, zooals wij nader hopen aan te toonen, principieel gezien, in hooge mate teleurstelt. !g 3 u.: Va letsen: DE STRIJD OM TERUEL. De stad één giroote ruïne. De regeerings- troepen leden ontzaglijke verliezen. De troepen van Franco, zoo wordt uit Teruel gemeld, rukken naar het zuiden verder op. In de stad zelf hebben de nationalisten aanzienlijke hoeveelheden wapenen en munitie gevonden. Zij maak ten o.a. negen batterijen en twaalf pant serauto's buit, terwijl vier-en-twintig vliegtuigen wan de rooden werden neer geschoten. Sedert 5 Februari hebben zij elf honderd vierkante km. terrein ver overd. De verliezen van de roode troepen in en om Teruel bedroegen van 5 tot 22 i'ebruari 9750 dooden en T6.298 krijgsge vangenen. De correspondent van Reuter geeft een beschrijving van Teruel, waar 'hij een uur ua de nationalistische troepen is aange komen. Hij meldt, dat het beroemde se minarie is 'verwoest. Gedeelten der ruïnes waren ingericht tot loopgraven en ver sterkingen. De toren van de kathedraal, oie het hevig heeft moeten ontgelden, en oe prachtige toren van de Sint Maarten staan nog overeind. Het botol Aragon is nyna geheel verwoest. Vele 'buizen zijn reeds ingestort en de straten zijn door et puin versperd. Andere 'buizen schij- en ieder oogenblik te kunnen instorten, toen de correspondent de stad binnen "Wam, was het op straat zeer druk door o militairen van Franco. De mannen i ^n. geneeskundigen dienst waren zig de lijken te 'bergen en de gewonden to verzorgen. In de ondergrondsc'he gangen zoeken blpv ^stei1 naar tEognlbk achterge en manschappen der roode troepen. RUSLAND EN JAPAN. Het briefgeheim. zat 8t ,^ePartement van binnenlandsche teitfl11 I°kio heeft den politie-autori- 11 in heel Japan gewaarschuwd te gen het verzenden van belangrijke brie ven via Siberië. Het departement gaf ook den raad in zulke brieven geen me- dedeelingen te doen over toestanden in Japan. Deze actie spruit voort uit de verdenking in Japan, dat alle briefzen- dingen naar Europa uit Japan, die via Siberië gaan, door de Russische censuur worden onderzocht. WIJZIGING IN DE DUITSCHE JAARTALLEN-BOEKJES. Volgens de „Frankfurter Zeitung" heeft de nationaal-socialistische liga van onderwijzers voorgesteld om bij' de jaar tallen de aanduidingen „vóór Christus" en „na Christus" te vervangen door „vóór-" en „na begin der tijdrekening". KR 29 Onder zeer groote belangstelling heeft Schuschnigg gisteravond in de groote zaal van het parlement zijn rede uitge sproken, welke met zooveel spanning was verbeid, en welke door middel van de radio over heel Oostenrijk en een groot deel van de wereld werd verbreid. Onder een geweldig gejuich betrad de bondskanselier de zaal. Pas na eenige minuten werd bet applaus en gejuich met een tienwerf „Schuschnigg Heil" be sloten. Er moet, aldus Schuschnigg, in deze zaal, waar zoo vaak in vroeger tijden over het lot van Oostenrijk gedebatteerd is, nu niet gedebatteerd worden, want het is er nu om te doen hesluiten te ne men, t.e handelen. Het eerste en eenige punt van de agenda, zonder debat is: Oostenrijk. (Gejuich.) Vervolgens verklaarde Schuschnigg, dat de heele regeering onwrikbaar staat pp den grondslag van de Grondwet van 1934. Haar eerste en natuurlijke plicht is de onaangetaste vrijheid en onafhan kelijkheid van het Oostenrijksche vader land te behouden. (Gejuich.) Daarnaast stelde Schuschnigg dade lijk, den vrede naar buiten te verzeke ren en naar binnen te verbreiden en te bewaren. Niet naar buitenlandsch voorbeeld gaat men te werk. De Grondwet kent geen partijen en geen partijstaat. Zij be oogt de corporatieve organisatie des volks. Een volksfront is in Oostenrijk evtn onbruikbaar als zijn tegenpool: een dictatoriale Grondwet. Over zijn bezoek aan Bercbtesgaden merkte bij op, dat de overeenkomst van 11 Juli 1936, welke de vriendschappe lijke betrekkingen tusscben beide Duit sche landen bad moeten verzekeren en regelen, welker voortduren een acute bron van gevaar zou hebben opgeleverd. De dag van Berchtesgaden zal, naar hij hoopt, een mijlpaal des vredes blijken te zijn geweest. D'e vrede heeft het Oosten rijk van Dollfuss steeds gewild. Met de betuiging van zijn wil naar den vrede op de lippen is Dollfuss gestorven. „Wij, Oostenrijkers, zijn Diiitschers en hebben een Duitscb land", is een ander woord van Dollfuss geweest. Hitier heeft uitdrukkelijk de volle sou- vereiniteit van Oostenrijk erkend; hij be schouwt den loop van zaken op het ge bied der binnenlandsche politiek, evenals het vraagstuk van het Oostenrijksche na- tlonaal-socialisme uitsluitend als een zuiver Oostenrijksch vraagstuk. Daartegenover zal de Oostenrijksche regeering haar politiek in het algemeen tegenover bet Rijk steeds op een zuiver principieele lijn houden overeenkomstig bet feit, dat Oostenrijk zich beschouwt als een zuiver Duitsche staat. D'e Oostenrijksche regeering zal niet dulden, dat illegale actie gelijk wordt i gesteld met de erkenning van Oosten rijk, als zuiver Duitsche staat. Bij de amnestie is men ervan uitge gaan, dat wie op de barricaden met de wapens in de hand zijn zaak wil verde digen en gelooft in zijn roeping, ook al tast hij hierin mis, recht heeft op eer bied en verzoening. Illegale actie zal niet meer geduld worden, De vrede van 12 Februari is be doeld als een eerlijke vrede. Schuschnigg gewaagde verder van den vooruitgang onder zijn bewind, van zijn wensch door verdere sociale maatrege len den toestand te verbeteren, van de nuttige werking van de protocollen van Rome en van de goede betrekkingen met andere staten. Oostenrijk is, zoo zeide Schuschnigg tenslotte, vastbesloten, voort te gaan op den beproefden weg der Protocollen van Rome. Het zou onjuist zijn, van een wij ziging in de hartelijke betrekkingen tus scben Oostenrijk en Italië te spreken, zooals den laatsten tijd meermalen in de buitenlandsche pers geschied is. Schuschnigg besloot met te verklaren: „bet gaat thans niet om den staatsvorm, doch om den staat, om bet vaderland. De tijd van den tweestrijd is voorbij, thans begint het tijdperk der aaneensluiting, „tot in den dood: rood-wit-rood"! Naar bet Oostenrijksche telegraaf- agentscbap meldt, 'hebben groote men- scbenmenigten na afloop van de rede van den bondskanselier, patriottische be toogingen ten gunste van Schuschnigg gehouden; honderdduizenden trokken door de straten onder bet zingen van vaderlandsche liederen en met den kreet „leve Schuschnigg". Te Weenen beeft een geweldige volks menigte Schuschnigg voor het gedenk- teeken voor Maria Theresia een groot- sche hulde gebracht. ONGUNSTIGE ONTVANGST TE BERLIJN. Ofschoon de Duitsche bladen nog geen commentaar hebben gegeven op Schuch- niggs rede, wordt reeds gemeld, dat de ontvangst niet gunstig is. Men had een minder agressieven toon verwacht. JAPANSCHE AMBASSADE ACHTER ELECTRISCHE DRAADVERSPERRING Het ministerie van buitenlandsche zaken te Tokio heeft bericht ontvangen, dat de Japanscbe ambassade te Moskou geheel omringd is door een draadver sperring die voortdurend onder stroom staat. Sjigenutsoe, de ambassadeur, heeft te gen deze vreemde omheining geprotes teerd bij het commissariaat van buiten landsche zaken. Hij kreeg tot antwoord, dat de draden bedoeld zijn als veilig heidsmaatregel voor de ambassade en dat zij niet kunnen worden verwijderd DE ROEMEENSCHE VOLKSSTEMMING Groote meerderheid voor de regeering. De volksstemming in Roemenië werd gistermiddag te half zes gesloten. Voor- zoover men tot nu toe kan zien, beeft de regeering een overweldigende meerder heid behaald. Ongeveer 88 pet. van de kiezers heeft zijn stem uitgebracht. De meeste tegenstemmers bebooren tot de vroegere ijzeren garde of tot de linksohe extremisten. De orde wtrd nergens ver stoord. Zondag zullen de officieele cijfers aan den koning worden medegedeeld. (De groote eenstemmigheid onder de kiezers behoeft niet al te sterk te verwon deren. De kiezers moesten door een mon deling „ja" of „neen" bun meening be kend maken. De kiezer, die tegen stemde moest zijn adres opgeven en een bijzon dere verklaring teekenen.) 300 huizen afgebrand in Kagosjima. Gistermiddag 'beeft een felle brand ge woed te Kagosjima, juist toen de stad gealarmeerd werd, dat twaalf Gbineesche bommenwerpers naderden. De luchtver- dedigings'dienst hielp bij het blusschings- werk. 300 huizen werden een prooi der vlammen. De oorzaken van den brand zijn nog niet bekend. Korte Berichten. Dure postzegels. Een parti culiere postzegelverzameling, waarvan de cataloguswaarde ruim f 1.350.000 be draagt, is door een Londensche postze gelfirma onderbands aangekocht. Dit is de grootste transactie op philatelistisch gebied sedert de veiling van de Hind- collecte in 1934. Een uitlating van de „Chicago Tribune". Nederlandsch-lndië afhankelijk van eigen defensiemiddelen. Naar „Het Marineblad" meedeelt, kwam in de „Chicago Tribune" het vol gende voor, wat Nederland zich met be trekking tot de verdediging van Nederl.- Indië voor gezegd kan laten houden: „De situatie in Europa maakt het voor Elngeland en Frankrijk onmogelijk om ter verdediging van bun bezittingen in bet Verre Oosten aanzienlijke maritieme en andere militaire strijdmiddelen beschik baar te stellen. De Amerikaanscbe mari ne-autoriteiten zijn bet er over eens, dat operatiën van de vloot in het Verre Oos ten door gebrek aan bases onmogelijk zijn. De Nederlandscbe bezittingen en Australië en Nieuw-Zeeland zijin dus af hankelijk van hun eigen defensiemidde len. En deze zijn thans niet sterk. De regeeringen van deze gebieden heb ben voor hun verdediging vertrouwd op de vloten van Engeland en de Vereenigde Staten. Zij hebben voor zichzelf geld ge spaard en de defensielasten door anderen laten dragen. Het leek een aardige 'poli tiek, doch thans denkt men daar andera over. Het wordt tijd, dat zijl den last zelf dragen, hoe onaangenaam bet ook is. Zoowel Ned.-lndië als Australië en Nieuw-Zeeland kunnen een veel sterkere weermacht in stand houden dan thans en de huidige situatie dwingt hen om met vaart de noodige maatregelen tot verster king van hun defensie te nemen." Moderne stoffen voor Mantels, Complets en Japonnen. HET STOFFENHUIS. Op modegebied toonaangevend. (Adv.) DE SPOORWEGONGEVALLEN BIJ AMSTERDAM. Alle sporen zijn weer berijdbaar. Nadat om kwart over tien gistermor gen reeds het spoorwegverkeer naar Haarlem in beide richtingen hersteld was, bad men bij Diemen om twee uur pas één spoor vrij. Het treinverkeer is toen in beperkte mate hersteld, waarna onmiddellijk de tijdelijke busdienst op Weesp en Bussum is opgeheven. Om streeks vier uur was ook het tweede spoor weer berijdbaar. Mr W. H. M. WERKER, f Op 66-jarigen leeftijd is te Amsterdam overleden mr W. H. M. Werker, lid van bet bestuur van de Rijksverzekerings bank, oud-voorzitter van den Raad van Arbeid te Amsterdam, oud-lid van den thans opgeheven Verzekeringsraad en oud-lid van de Eerste Kamer. BOTERHEFFING ONVERANDERD. Het bedrag van de heffing en de steun- uitkeering op boter is, behoudens tus- schentijldsche wijiziging, voor de week van 24 Febr. tot 3 Maart vastgesteld op 65 cent per kg (onveranderd). INGEVOLGE DE INVALIDITEITSWET EN DE OUDERDOMSWET 1919 TOEGESTANE RENTEN. Op 1 Januari 1938 werden 38141 we- duwenrenten en 14044 weezenrenten krachtens de Invaliditeitswet genoten, terwijl op genoemden datum krachtens artikel 373 dier wet 121091 personen in het genot waren van een als vrucht hun ner verzekering verkregen ouderdoms rente van drie gulden per week. Voorts genoten 54935 personen een in- validiteitsrente, als bedoeld in art. 71 dier wet. Krachtens artikel 24 der Ouderdoms wet 1919 waren op vorengenoemden da tum 115.483 personen in bet genot van een als vrucht hunner verzekering ver kregen ouderdomsrente van drie gulden per week. Het aantal renten, voortvloeiende uit krachtens art. 10 van genoemde wet ge sloten verzekeringen (self-supporting ver zekering), met rentebedragen van f3 tot f 20 per week, bedroeg 4724. TROEPEN NAAR INDIE. ■Op 9 Maart a.s. zal met het m.s. „Mar- nix van St. AMegonde" een detachement aanvullingstroepen van de» Koloniale Re serve naar Ned.-lndië worden uitgezon den ter sterkte van 2 onder-officieren en 44 militairen beneden dien rang. Com mandant van het detachement is tot Genua de sergeant-majoor-instructeur der Genie van het Kon. Ned.-Indische Leger E. Teunissen en van Genua tot Ba tavia de eerste luitenant der infanterie van genoemd leger J. A. Struijkenkamp. Binnenland. Kind in de vlammen omgekomen. Brandstichting een voortwoekerend kwaad. Buitenland. L'e rede van den Oostenrijkschen Bonds kanselier. D'e gevechten om Teruel. MIEMAND verdraagt verstopping der Inge* wanden, maar traag funotlonnoerenda nieren, die ernstige gevolgen kunnen hebben, worden dikwijle verwaarloosd. Rugpijn, ver* stoorde slaap, duizeligheid, rheumatlek, leohiae ol spit zijn de er vaak uit voortkomende gevol* gen. Deze. versohljnselen waarsohuwer\u.dat de werking der nieren verstoord raakt. Houd derhalve uw nieren In goeden staat door een dluretlsoh middel. Stel uw gezondheid niet In de waagschaal, maar laat Foster's Rugpijn Nieren Pillen u nieuwe kracht en vitaliteit Seven. Foster's Pillen bevatten geen gevaar- Jke bestanddeelen en hebben In Holland ruim 30 Jaren ongeëvenaard suocoe behaald. TYPHOON OP FLORES. Een typhoon op Flores heeft in ver schillende dorpen beschadiging veroor zaakt, Te Laranloeka zijn verschillende gebouwen gedeeltelijk vernield, o.a. een gevangenis en een volksschool. Te Adoe- nara werden vele boomen ontworteld. Bovendien is daar een gebouw ingestort, waarbij twee kinderen en een vrouw werden gedood; velen werden hierbij licht gewond. Burgemeesters. Bij Kon. besluit is aan C. J. J. Fok ker op zijn verzoek met ingang van 8 Maart 1938 eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Strijen. De burgemeester van Ede, Mr O. G. Ph. baron Creutz, is voornemens tegen bet einde van dit jaar ontslag te vragen. i ij MIDDELBURG. De brand in de Meidoornlaan. De heer P. P. Paul deelt ons mede, dat hij zich gisteren per aangeteekend schrij ven aan B. en W., de gemeente Middel burg aansprakelijk heeft gesteld voor alle schade door 'hem geleden en nog te lijden tengevolge van den op 23 Februari ont- stanen brand in de aan hem toebehooren- de woning Meidoornlaan 6, aangezien die brand moet ontstaan zijn tengevolge van werkzaamheden voor de gemeente uitge voerd door een der gemeentewerklieden. Dhr Paul stelde daarbij de gemeente aansprakelijk voor alle schade, zooals de huurderving, schoonmaken enz., niets uit gezonderd, voor zoover deze niet door de brandverzekering wordt vergoed. Waar ook de schilder, die in 'het huis gewerkt heeft, aldus schrijft dhr Paul ons nog, door sommige personen als moge lijke veroorzaker van den brand is ge noemd, kan worden medegedeeld dat deze schilder niet rookt en een brandlamp niet in bet perceel was, terwijl ook de nieuwe huurders niets deden, wat als onachtzaam kan worden beschouwd. Zoover 'bet schrijven van dhr Paul. Wij vernemen intusschen, dat het onderzoek reeds 'heeft uitgewezen, dat de werkzaam heden van bet electrisch bedrijf zich be paald hebben tot een inspectie van de lei ding en het ontstaan van brand door die werkzaamheden is uitgesloten. In hoever de werkzaamheden van per soneel van bet gasbedrijf oorzaak van den brand kunnen zijn, is nog in onderzoek. Rijwielplaatjes hebben aftrek Gisterenmiddag werd zekere O. uit Mid delburg door een inwoner van Wolfaars» dijfc op heeterdaad betrapt bij een poging om 'het rijwielbelastingmerk van zijn rij wiel, dat in een pakhuis aan bet Kerspel gestald was, te ontdoen. De eigenaar van het karretje greep den man vast en wist hem aan de politie in de omgeving van de Markt over te geven. Na opgemaakt proces-verbaal wegens poging tot diefstal is de man heengezonden. Hef verkeer. De politie beeft proces-verbaal opge maakt tegen den bestuurder van een rij wiel, die in de bocht Kanaalbrug-Kanaal» weg bet verkeer in gevaar bracht, door daar op zoodanige wijze te rijden, dat een botsing met een anderen fietser ontstond waardoor deze kwam te vallen en zijn karretje beschadigd werd.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1