Tma spoorwegongevallen bij Amsterilain. lu vim Klachten over de achterlichtjes. Dagblad voor de Provincie Zeeland imma. De Britsch-ltaliaansche onderhandelingen. De Britsche regeering wil den vrede. De strijd in China. Sovjet-unie bereidt zich voor op een gasoorlog. Belangrijkste Nieuws DONDERDAG 24 FEBR. 1938 52c JAARGANG - No. 124 Verkeer met de hoofdstad gestagneerd. U krijgt het dubbele en U betaalt minder reinigt alles/ rtemonnaie met Geere 22; re- Bogaardstraat tenier, St. Pie- Ichtje, W. Vos, armbandje, G, mantelband, L. 20; bewijs van v. d. Klippe, ulpootlood, J. pakje' bonnen elminastraat 5; apotheek Pien- sne mantelband, 18; halstertouw, K. medaille, S. 10; kinderhand- irsteenvegerssin- sr), G. Ghristi- ■sleutel, de Feij, igetje, Hondius, veg 96; bruine sisplein 13; kjn- aber, 't Zand D Geense, Joden- Petiet, Bagij'n- aie, J. de Pag- nd, H. L. Schei- 10; dameshand- Houttuinen 12; Wigard, Rozen- e Nood, Schuit- J. Joziasse, L. j, H. Vermeulen, happentasch, G. halsband met Viele 69; paar Noordsingel 6; ie, Seisweg 123. ruari 1938. 5 en 415.5 M. Morgenw. 10.15 est. 11.00 Knip- en solist. 12.30 2.00 Voor de lO Kniples. 3.45 Voor zieken en uo en viool. 4.50 Aeolian-orkest. jor de kinderen. 10 Eng. les. 8.00 3 Concertgeb.-or- ruze: Reportage). LI.00 Ber. ANP, üO-orkest. .5 M. 8.00—9.15 L.OO KRO, 2.00— •ram. 10.15 Mor- Godsd. halfuur. 5 Gram. 12.30 en 1.30 Gram.) Gram. 3.00 Vrou- am. 4.00 Bijbell. de jeugd. 5.30 i.45 C.N.V.-kwar- >n. 7.15 Journal, irt. Fvent. gram. jh. SOS-Ber. 8.15 inderkoor, Haarl. ,n. (Om 9.25 De- NP. 10.25 Gram. l.00—12.00 Gram. tl. 2.05 Gram. 12.50 m. 1.50—2.20 Het n. 3.35 Het Sted. ith. 5.05 Voor de ;e. 6.40 Causerie, st en solist. 7.50 9.40 Teddy Joyce en solisten. 10.20 monie-orkest. 14 M. I.00 en 1.30 Or- 5.20 Orkest. 6.50 II.20 Orkest. 12.50 en 1.30 Or- 0 Gram. 6.35 Or- stan und Isolde IsDER, 1571 M. 8.35 Radiotooneel 11.20 Otto Kerm- EERBERICHT. 'ond van 24 Febr.: akke veranderlijke ot betrokken, wei- veinig verandering Let Zuiden zwakke O. richtingen, Ke' nig of geen neer- m het vriespunt reinig verandering Uitgave: N. V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Ooes Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J, J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Abonnement»pr!ja #*.50 per tr&or&Al Weekabonnementen voor Mfddeiburg Ooes en Viisaingen f 0 20 Losse nummers 8 cent Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Adyertentiën aO cent per -'egel Ingezonden mededeoliitgen 00 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra BIJ contract belangrijke korting In den zeer vroegen ochtend hebben nabij de hoofdstad twee spoorwegonge vallen plaats gehad, waarbij1 gelukkig, voor zoover tot dusver bekend, geen per soonlijke ongelukken zijn voorgevallen. Het geheele spoorwegverkeer van en naar Amsterdam is tengevolge van deze beide ongevallen (behalve op de lijn naar Utrecht) gestagneerd. Het eene ongeval geschiedde op het spoorwegemplacement Watergraafsmeer, waar twee looomotieven op een stilstaan- den goederentrein zijn gereden en een groote ravage hebben aangericht. Hier werden de beide sporen in Oos telijke richting geheel versperd, zoodat geen trein uit het Oosten en Noorden des lands Amsterdam, verder dan Weesp kan naderen. Het geheele verkeer uit deze richting moet voorloopig over Amersfoort-Utreoht ofwel Hilversum-Utrecht worden geleid. Van Utrecht uit kan Amsterdam weer worden bereikt. Ongeveer gelijktijdig geschiedde het tweede ongeval, nabij de voormalige spoorweghalte Halfweg. Ook bier is een locomotief tegen een stilstaanden goede rentrein gereden en werden tengevolge daarvan beide sporen op 't traject Haar lem-Amsterdam versperd. Het is niet bekend, hoelang deze ern stige stagnatie in het spoorwegverkeer met de hoofdstad zal duren, Nader wordt bericht, dat men er in geslaagd is, te Halfweg een der lijnen vrij te maken. Met man en macht wordt gewenkt op dit drukke traject zoo spoe dig mogelijk ook het andere spoor vri) te maken. lfe belangrijke schade om het empla cement te Oud Watergraafsmeer, die de meeste tijd voor herstel vraagt, is aan de rails toegebracht. Op ongeveer vier plaatsen zijh de hoofdsporen uit hun voegen gerukt, ter wijl de wissel geheel is vernield. Merkwaardig is dat er in het geheel geen persoonlijke ongelukken zijn voor gevallen. Ook hiji Halfweg is de botsing zonder persoonlijke ongelukken afgeloopen. Nader vernemen wij nog, dat het te kwart over 10 gelukte het spoor bijl Half weg vrij te maken, zoodat na half 11 het verkeer weer normaal verliep. Het opruimings- en vernieuwingswerk te Watergraafsmeer neemt aanzienlijk meer tijd in beslag. Men hoopte ongeveer te 5 uuir twee sporen naar en van Hil versum vrij te hebben. |iddag 3 u.: 775. jr fietsen: ain. ITALIË ZOU GE-EISCHT HEBBEN PARITEIT IN DE MIDDELLANDSCHE ZEE EN AANDEEL AAN DE VERDE DIGING VAN HET SUEZKANAAL. Italië, zoo schrijft de diplomatieke re dacteur van de Evening News, beeft aan den vooravond der besprekingen met En geland zijn kaarten op tafel gelegd. Lord Perth heeft, alvorens te vertrekken, een onderhoud van twee uur met Giano ge had. Italië is volkomen bereid te erkennen, dat Engeland zijn doorgangswegen in de Middellandsche Zee moet beschermen, doch het voert aan, dat 'het voor Italië even belangrijk is, zijn verbindingslijnen met zijn Afrikaansche rijk te beschermen. Het wenscht derhalve de erkenning, dat bet in dezelfde positie als Engeland en Frankrijk verkeert en er zijn gegronde redenen aan te nemen, dat Italië volko men vlootpariteit met Frankrijk wenscht en volkomen pariteit met de Britsche Middellandsche Zee-vloot. De verbinding tusscben Italië en Abes- sinië leidt over het Suezkanaal en daar om zouden ook kwesties ter sprake kun nen worden gebracht, die met dit kanaal verband houden. De speciale correspondent van het Alg. Handelsblad te Londen weet te melden, dat Italië in dit verband aandeel geëisc'ht zou hebben in de verdediging van bet Suez-kanaal. Grandi, de Italiaansche ambassadeur te Londen, zal Zaterdag uit Londen naar Rome vertrekken om de zitting van den grooten Fascistischen Raad, die volgende week Donderdag gehouden wordt, bij te wonen. Waarschijnlijk keert hij daarna onmid dellijk naar Londen terug. DE ONDERHANDELINGEN MET ITALIË. Zij stond voor de keuze, de opvatting, dat een oorlog onvermijdelijk was te aan vaarden, of haar uiterste best te doen, de wereld te onttrekken aan den vicieuzen cirkel. De minister van binnenlandsche zaken, ir Samuel Hoare, heeft Woensdagmid- ag aan het noenmaal der Nationale Ka- mer van Koophandel gesproken over de vraagstukken, waarvoor de regeering zich m het afgeloopen weekeinde heeft ge- Plaatst gezien. Maandenlang, zeide de minister, scheen opa zi°h onherroepelijk te splitsen in v^ee vijandelijke kampen, die zich beide °P koortsachtige wijze wapenen. Bij beide zijn gevaarlijke geruchten in omloop over een onvermijdelijke botsing. Hoare voegde hieraan toe, dat de re geering voor de keuze geplaatst stond, de fatalistische opvatting, dat een oorlog on vermijdelijk was, te aanvaarden of haar uiterste best te doen, de wereld te ont trekken aan den vicieuzen cirkel, welke tot een ramp leidt. De regeering koos het laatste. Zij weet, dat haar optreden niet wordt gebillijkt. Wij kunnen bij onze poging falen, doch ik hoop, aldus spr., dat wij dat niet zullen. Ik vraag het land te gelooven in onze in tegriteit. Het is geen laffe of schuwe on derhandeling, waarop wij zijn ingegaan Het is een fatsoenlijke poging om het be staande geschil onder oogen te zien en het terzijde te stellen met eer en recht voor beide zijden. Het is evenwel op geen enkele wijze opoffering van oude vrien den. Wanneer wij ook wensc'hen nieuwe vrienden te maken, kan er toch geen sprake van zijn, dat wij oude vrienden iD den steek zouden laten. BRITSCH-IERSCHE BESPREKINGEN. Gisteravond hebben de Britsche en de Iersohe delegaties een bespreking gehad, welke anderhalf uur duurde. De Valera en Neville Chamberlain waren hierbij te genwoordig. Vervolgens hadden beiden nog een bespreking. Een officieel communiqué is niet gepu bliceerd, doch naar verluidt is gesproken over de verdeeling, landsverdediging, fi nanciën en handel. Ten aanzien van de verdediging schijnen beide partijen op hun standpunt te blijven staan. De vraag stukken van den handel schijnen voort gang te hebben gemaakt en gisteravond zouden de handelsdeskundigen van beide delegaties nog een bespreking hebben. Verwoede gevechten in Sjansl en Honan. Het Japansche hoofdkwartier deelt mede, dat de Japansche troepen er in zijn geslaagd het geheele gebied ten wes ten van het meer Ankoetsjen van Chi- neesche soldaten te zuiveren. Verder zijn de Japanners er in geslaagd de stad Tsjoesien te bezetten. Het Japansche legerbericht meldt, dat de Japanners Toenlioe, 30 km. ten N.W. van Hoeanfoe <Z.O. Sjansi), en Tsijoen, 30 km. ten Westen van Kweiking (Ho nan) hebben veroverd. De Japansche troepen zijn tot den aan val overgegaan bij Tsoeng, ten Westen van het noordelijk deel van de spoorlijn TientsinPoekau. De troepen rukken op in Zuidwestelijke richting naar den Loenghaispoorweg. De Ghineezen hebben zich teruggetrokken en de partijen staan thans tegenover elkaar aan weerszijden van het Keizerkanaal. Naar het 'Ghineesche persbureau Cen tral News mededeelt, wordt verwoed ge streden in Noord Honan en Zuid Sjantei. De Japansche troepen zijn slaags met den linkervleugel van het Ghineesche leger aan den spoorweg PekingHankau. Uit Hankau wordt gemeld, dat Soeng uit Hongkong te Hankau teruggekeerd is. Men hecht hieraan een zeer groote poli tieke beteekenis. Woroijilof dreigt met represaille* tegen aanvallen. Ter gelegenheid van het twintigjarig bestaan van het roode leger is gister avond in de groote opera te Moskou een betooging gehouden, waarin maarschalk Worosjilof, volkscommissaris van De fensie, een reeks onthullingen 'heeft ge daan over de militaire voorbereidingen der Sovjet-Unie en de vernietiging van een groep tegenstanders van het Stalin- regime. In felle bewoordingen, herhaaldelijk door applaus van de menigte onder streept, sprak Worosjilof over de „land verraders en spionnen als Toechatsjefs- ki, Gamarnik, admiraal Orlov, gewezen chef der marine, en vele anderen, een militair-fascistische bende, welke hun vaderland, leger en vloot versjacherden". Het lot, dat hun ten deel is gevallen, is officieel niet bekend gemaakt; men weet alleen dat zij vervangen zijn. Worosjilof zeide thans, dat „al deze verraders en spionnen gestraft zijn; zij zijn van den aardbodem weggevaagd en vernietigd." Hieruit wordt afgeleid, dat zij allen om het leven zijn gebracht. Wat de militaire voorbereidingen be treft, deelde Worosjilof mede, dat de Sovjet-Unie wel is waar in 1935 te Ge- nève een protocol heeft geteekend waar hij het gebruik van chemische en bacte- ïiologisehe wapens in den oorlog wordt verboden, maar dat het niet voornemens is er zich aan te houden, omdat naar de maarschalk zeide, andere landen er zich ook niet aan zullen houden. Blijkens de mededeelingen van den volkscommissaris wordt de gas- en bac teriologische oorlog in de Sovjet-Unie op groote schaal voorbereid. „In gelijke mate als wij onze andere troepen uit breiden, zullen wij ook onze chemische troepen versterken. Als een vijand gas over ons land wil laten stuiven, zullen wij emmers vol gassen en bacteriën op zijn hoofd uitstorten." In het vervolg van zijn rede zeide Wo rosjilof, dat Ruslands leger, vloot en luchtwapen in den sterkst mogelijken graad zullen worden vergroot en geper fectioneerd. „Partij, regeering en voor al onze groote, wjjze Stalin zullen alles doen, opdat de bewapende macht van het socialisme de sterkste en meest ge- machiniseerde strijdmacht wordt en door niemand overwonnen kan worden. HET NIEMöLLER-PROCES. Het vonnis spoedig te verwachten. Het proces tegen Ds Martin Niemöller, den Berlijnschen predikant der belijdende kerk, is gisteren voor de speciale recht bank te Berlijn-Moahit, voortgezet. Er werd een reeks getuigen gehoord, onder wie ook Prof. Sauerbruch, de beroemde chirurg der Berlijnsche Gharité, die niet alleen lid Ds van de gemeente van Ds Nie möller te Dahlem, doch tevens een vriend van den predikant. Ongetwijfeld zal Prof. Sauerbruch over het karakter en de na tionale gezindheid van Ds Niemöller inte ressante bijzonderheden hebben meege deeld. Het staat nu wel vast, dat het proces spoedig afgeloopen zal zijn. Terwijl eenerzijds wordt gemeld, dat de uitspraak nog voor het einde van deze week zal vallen, verwachten anderen, dat dit uiter lijk aanstaanden Maandag zal geschie den. ENGELSCHE ZOMERTIJD. Naar de persdienst van de N.R.V. ons meldt, gaat dit jaar in Engeland de Zo mertijd in om twee uur in den nacht van 9 op 10 April. DE CHAOS IN FRANKRIJK. Behandel den fiscus met zachtheid. De volgende blijkbaar waar gebeurde anecdote bewijst, welk een reeks van on prettige gevolgen het niet betalen van belasting in Frankrijk kan bebben. Een industrieel in verzuim, zag zijn bank rekening op last van den fiscus geblok keerd. De patroon liet toen den werklie den weten, dat zij niet op uitbetaling van loon te rekenen hadden. De gedu peerden besloten daarop, zonder vorm van proces het kantoor van den ontvan ger te bezetten. Toen achtte de onder prefect het oogenblik gekomen de reke ning van den weerspannigen vrij te geven, waarop de arbeiders goedgun stig den ontvanger van de belastingen in het gebruik van de belastingen herstel den. Opmerkingen van „offlcleele zijde". Men meldt uit Ddn Haag: In de pers zijn in den laatsten tijd klachten geuit ten aanzien van de rijwielachterlichten die, hoewel zij van de rijkskeur voorzien zijn, toch gebreken zouden vertoonen: zij zouden defect raken, lostrillen en onvol doende contact maken. Gevraagd werd, waarom het achterlicht juist op het achterspatbord moest zijn bevestigd en waarom bijv. niet aan de bagagedrager, waar het minder aan trilling onderhevig zou zijn. Wij vernemen hieromtrent van offi- cieele zijde, dat het achterlicht als het onklaar mocht raken, als reflector moet dienen. Daartoe moet het laag en ook overigens gemakkelijk zichtbaar zijn aangebracht, ten einde voor achteroprij- dende automobilisten ook bij gedimd licht, zichtbaar te zijn. Het lostrillen kan in vele gevallen voorkomen worden, indien men zorg draagt, dat het lampje stevig in den lamphouder wordt bevestigd. Tevens zorge men, dat de leiding uit deugdelijk materiaal bestaat. Door controle van overheidswege zal zooveel mogelijk ervoor gewaakt worden, dat slechts deugdelijke lampjes in den handel worden gebracht. Moderne stoffen voor Mantels, Complets en Japonnen. HET STOFFENHUIS. Op modegebied toonaangevend. (Adv.) BOMBARDEMENTEN OP SPANJE'S OOSTKUST. Niet alleen Valencia, doch ook Barce lona is gisteren tweemaal achtereen door de opstandelingen gebombardeerd. D'e materieels schade is er zeer groot. Men neemt aan, dat aan den aanval op Valencia werd deelgenomen door de Fran cokruisers „Baleares", „Ganarias" en de „Almirante Cervera". Het vuur werd on middellijk beantwoord door den rooden torpedojager „Laya", die 45 granaten op de Franco-kruisers afvuurde. De oorlogsschepen stoomden vervolgens op naar Sagunto en richtten hun aanval op deze stad, die door 70 granaten werd getroffen. Ook de vliegers der opstande lingen toonden hier hun activiteit en zij wierpen bommen neer, waarvan er één terecht kwam naast het Fransehe s.s. „Prado". Een matroos werd gewond. Onmiddellijk stegen drie eskaders repu- blikeinsche vliegtuigen op om de schepen tot den aftocht te dwingen. Volgens te Barcelona binnen gekomen berichten zou de „Almirante Cervera" getroffen zijn. BELGISCHE VISSCHERSBOOT VERMIST. Men maakt zich te Zeebrugge ernstig ongerust over een visschersboot, aan boord waarvan zich vijf personen bevin den, die reeds een week geleden te Zee- brugge had moeten terugkeeren. Men vreest het ergste, te meer daar het onlangs zeer zwaar weer op zee is geweest. DUITSCH SPORTVLIEGTUIG NEERGESTORT. Gistermiddag is een sportvliegtuig in de haven van Hamburg gestort. De beide inzittenden verdronken. Men vermoedt, dat het mistige weer oorzaak van het ongeluk is. JAPANSCH-RUSSISCH INCIDENT. Sovjet-schip In haven van Hakodate vastgehouden. Uit Wladiwostock wordt gemeld, dat het sovjet-Russische handelsschip „Kauz- netzkstroy", dat post aan boord had voor Wladiwostock, de Japansche haven Ha kodate heeft aangedaan, om kolen te la den. Aan boord bevonden zich 35 leden der bemanning en 37 passagiers. De Japansche havenpatrouille heeft het schip aangehouden en het doorzocht, ondanks de protesten van den kapitein en van den Russischen consul. Het schip wordt nog steeds vastge houden en de Japansche autoriteiten weigeren, den Russischen consul aan boord te laten gaan onder voorwendsel, dat het onderzoek nog aan den gang is. Een Reutertelegram meldt intusschen nog nader, dat de 35 leden der beman ning van het Russische schip en de 37 passagiers thans door de Japansche autoriteiten zijn gearresteerd. Nog steeds is geen reden voor de aanhouding opge geven. TERUGTREKKING DER VRIJWILLIGERS UIT SPANJE? De Fransehe ambassadeur te Londen, Corbin, heeft gisteren een onderhoud ge had met Plymouth, terwijl ook Grandi, 1 Binnenland, Herziening wet uitoefening Geneeskunst. Oxdening in de Baksteen-industrie. Twee spoorwegongevallen te Amsterdam. Buitenland. De Britsch-ltaliaansche onderhandelin gen. Rusland bereidt zich voor op gasoorlog. OP fcLKE BUS EEN BON VOOR C-ESCHENKtN de Italiaansche ambassadeur, een be spreking had met Plymouth. Er zijn nog geen maatregelen getroffen voor het bij eenroepen van de niet-inmengingscom- missie. Men veronderstelt, dat de be sprekingen het Britsche plan tot terug trekken van de vrijwilligers betroffen, welk plan inhoudt, het terugtrekken van een door de commissie vast te stellen aantal, niet een bepaald percentage. Twee commissies zullen dan naar Spanje gaan om het aantal vrijwilligers vast te stellen. Aan die zijde, waar de minste vrijwilligers strijden, zal dan dit aantal teruggetrokken worden en aan de andere zijde naar verhouding. Het „Vaderland" wist te melden, dat de Italiaansche infanterie reeds sinds eenigen tijd van het front is teruggetrok ken.. H. M. DE KONINGIN WEER NAAR SOESTDIJK. Om vijf uur gistermiddag is H. M. da Koningin van Haar bezoek op het Pa leis Het Loo per auto naar Soestdijk te ruggekeerd. DE TWEEDE KAMER. De Tweede Kamer heeft gisteren de begrooting van Suriname goedgekeurd. Daarna kwam aan de orde de Indische begrooting, waarbij bleek, dat de Com munisten hun oude leuze „Indië los van Holland" volkomen hebben losgelaten. Zulks uit vrees voor „het fascistische Japan" en omdat Moskou niets van Ja pan moet hebben. Een kwestie van tac tiek dus, niet van principe. NAT. WONINGRAAD VERZOEKT VERLAGING RENTE DER RIJKS VOORSCHOTTEN. Het bestuur van den Nationalen Wo ningraad, algemeenen bond van woning bouwverenigingen, heeft zich gewend tot de Ministers van Binnenlandsche Za ken en van Financiën met het verzoek de rente der rijksvoorschotten ingevolge de Woningwet een overeenkomstige ver laging te doen ondergaan als tengevolge van de conversie voor de staatsleeningen is geschied. DE IJSELBRUG BIJ DEVENTER. Technische bijzonderheden. Naar wij vernemen, krijgt de vaste brug, te bouwen over den IJsel bij De venter, een hoofd-overspanning ter leng te van 120 meter. De brugbreedte wordt 17 meter met drie rijbanen van 3 meter elk en ter weerszijden daarvan rijwiel en voetgangerspaden ter breedte van 31/» meter en aan elke zijde een schampkant van een halven meter. D'e aanbesteding geschiedt van onder bouw, bovenbouw en opritten afzonder lijk. Nog dit jaar wordt met de brug- pijlers begonnen. De brug moet in den loop van 1940 voor het verkeer gereed zijn. RADIOTELEFOONGESPREKKEN MET NED.-INDIë. De directeur-generaal der posterijen, telegrafie en telefonie maakt bekend, dat in de week van 28 Februari tot en met 5 Maart de gelegenheid wordt opengesteld tot het voeren van radio-telefoongesprek ken met Nederlandsch-Indië tegen het verlaagd tarief van f 5 voor een gesprek van 3 minuten met Java, Madoera en Bali en f 6.50 voor een dergelijk gesprek met Sumatra en Makasser.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1