JWS ■ing B. V. G. Rechtszaken. Laatste Berichten MIDDELBURG. Telegrammen Duitsch vliegtuig verongelukt. Burgerlijke Stand. Marktberichten. Finantiëele Berichten. bespreking, eer G. A. Harff omen film ver eden te Nieuw oorte van Prin- 'ond vergaderde ter herdenking De voorzitter, een openings- an den voorge- Psalm, een lied op te gedenken sn. Ook ons past eere onze ver- de liberalen ïlutionairen aan lang spaarde en tieke beginselen, junende op Gods luden. ihr M. Houteiv :h overzicht ge- dat van de op- personen in le- ).D. Is een heldere vloei» f die diep ln de poriën ordrlngt en de ziekte» imen doodt. Flacons d ct., f 1.50 en i 2.50. L TEGEN E N I N E N Kerk. (toez.), H. Bart- mten. W. G. Lamain, sks brand te door tot nog toe brand ontstaan van de nabij het efabriek „Ideaal" onmiddellijk ont- »t zich zoo snel steenmakerij en gd in houten ge ile vlam stonden, isje van het elec- .errein van de fa- het vuur bescha- lat een zeer groot mogeving in het i arbeiders werk- irect kunnen wor- is niet tegen be- wel tegen brand, is nog niets be- pje onder een raakt en g e- ontje van de fami- jsperstraat te Den ddag met eenige n juist op het mo- agen van lijn zes Het ventje merkte t op, liep althans iet voorhalcon op, en grond gesmakt .ansohuiver terecht 'endige kneuzingen overgebracht naar lij in den loop van derde in de Prins le Bond van Gedi- en van Landbouw- •shssen in Zeeland. eer W. d e B u c fc, ng met een woord ijzonder gericht tot r op, dat deze jaar- ltijd een prettige is. p hooger plan. Het nmiddag door den eld zal worden, is in verband met de voorwaarden v°°r een ongebreidelde logde pacht, en die men worden. ^eD gezond boeren-ver- (Ir Dorst komt ter welkom geheeten). ■at zich te moeten tigingswetten, tege en dient voorzichu- pingen en verpach- zijn verstand me Spr. velstigde ,p het belang van met een opwekking trouwen naar hoven mede, dat o.a. it van verhindering r ken op bezoek aan de zomervergaderingen, voor al die dit jaar te Tolen zal gehouden worden, als de Bond zijn 25-jarig bestaan zal vieren. Ook voor de vraagpunten komt minder belangstelling. Er kan in deze gelijk opgemerkt werd meer aandacht aan den tuinbouw gewijd wor den. Het best is echter, dat de vraag punten uit de afdeelingen zelf 'voortko men. Het vergaderingbezoek van de af deelingen is vrij goed, evenals de finan- cieele omstandigheden. Daar spreker niet beschikt over alle gegevens, kan geen juist ledental genoemd worden, doch dit zal tegen de 700 gaan. Uit het verslag van den penningmees ter, den heer Dees, bleek, dat de ont vangsten f 506.85 'bedroegen met inbe grip van het goede slot 1936 van f 251.45. De uitgaven bedroegen f 253.05, zoodat er een goed slot is 'van f 253.80. De voorzit ter wees er daarbij op, dat deze cijfers wel toonen, dat de contributie niet ver laagd kan worden. Bij de nu volgende bestuursverkiezing werden de aftredende leden bij acclamatie herkozen. De vacature G. A. Dees werd opengehouden voor een candidaat uit Z. Vlaanderen. Het aftredende lid, de heer Dees, werd door den voorzitter dank ge bracht voor zijn vele werkzaamheden, die hij voor den Bond verrichtte. De heer Dees wees op zijn drukke werkzaamheden en de vele jaren, die hij lid was. Spr. dankte voor de hartelijke woorden en de steeds prettige samenwer king. De voorzitter heette vervolgens I r D r o o g e n d ij k welkom, die ter verga dering kwam. De heer S i n k e '(oud-secretaris) bracht vervolgens eindrapport uit over de vraagpunten. De eerste vraag: zijn er te weinig landbouwonderwijzers in Zeeland? moet in het algemeen ontkennend beant woord worden. Als de cursussen niet im mer slagen, ligt dit aan de laksch'heid van de leerlingen; en aan gebrek aan sa menwerking tusschen hen, die deze cur sussen organiseeren. Ze dienen niet te dicht hij elkaar gehouden te worden. De voorzitter wees er op, dat vo rig jaar op Walcheren twee cursussen zouden gehouden worden, doch dat er geen onderwijzers voor waren. Elderis in de provincie schijnt 'dit echter minder voor te komen. Ir. Droogendijk kan zich in het algemeen wel vereenigen met het rap port. De kwestie is echter soms, dat de landbouwonderwijzeris niet goed verdeeld zitten. Spr. stemde den voorzitter toe, dat er in Brabant meer cursussen gehouden worden. Onder de zandboeren is er meer animo. Misschien trekt ook de geestelijk heid er achter heen. Opgemerkt wordt nog, dat het aanbe veling verdient, om gemeente- en 'school besturen aan te raden, onderwijzers met landbouw-akte te benoemen. Ir 0 v ing e merkt op, dat de inspec teurs in dezen veel zeggenschap hebben en dus bewerkt dienen te worden. In het al gemeen kon echter in Zeeland de belang stelling veel grooter zijn. Voorts wijst spr. er op, dat voor het bezit der landbouw- akte geen vergoeding wordt gegeven. Ech ter wel voor Fransch en Ehgelsch, terwijl de eerste acte voor Zeeland van veel meer belang is. Ir Droogendijk wijst er op, dat 'het Departement van Landbouw f 50 voor de acte geeft, doch dit staat niet bepaald vast; kan dadelijk weer ingetrokken wor den. Ir 'Dr o o ge n d ij'k zegt nog, dat als het gemeentebestuur sollicitanten oproept in het bezit der landbouwakte, de inspec teur daar wel rekening snede houden moet. Ir Dorst meent, dat de hoofdzaak zit in de weinige animo van de jongeren. Men zou er heen moeten, dat geen enkele jongere bij de landbouw geplaatst wordt, of hij zou een cursus gevolgd moeten heb ben. Intusschen zal spr. de vraag graag in het Bestuur der Z.L.M. ter sprake brengen. De stimulans moet van onderaf J- J- Goe,^ tens zijn jaarverslag opwekte tot dru heer jens De voorzitter wijst nog op 'de plaatselijke verschillen. In Walcheren mankeert 't bijv. niet aan de animo. Spr. stelt daarop voor, het rapport aan te vullen met de gemaakte opmerkingen en zoo vast te stellen. Aldus wordt besloten. De heer S i n k e brengt hierna rap port uit over het optreden van roest in de wintergranen. Spr. gaat volgens het rapport oorzaken en verschijnselen na. Roest treedt vooral op bij» een nat voor jaar. Onkruidbestrijding kan het optre den iets tegen gaan. Niet te vroeg zaaien, kali, worden eveneens aangera den. Sterke stikstofbemesting, dus veel blad, schijnt roest in de hand te wer ken. De buitenlandsche soorten schijnen vatbaarder dan de Hollandsche. Ir Droogedijk merkt op, dat men fflet proefnemingen bezig is. Een onvat bare soort heeft men nog niet. Men weet er nog niet veel van. Ir O'vinge vertelt van een proef- uame met een z.g. onvatbare soort uit Amerika, doch deze ging aan roest ten gronde. Intusschen zal deze in Amerika wel degelijk onvatbaar zijn. Dit duidt ook op de moeilijkheden van grond en klimaat. Dte heer Schippers, Goes, weet dat een waagstuk is, dat men beter nog aan de wetenschap over kan laten. In et algemeen raadt spr. aan, wat meer J de practisohe vraagstukken te blij ven. De v o o r z. merkt op, dat het toch ok in aller belang kan zijn, als de le en zich met dergelijke vraagstukken be- ig houden en de resultaten kunnen al- van waarde zijn. Voorts zijn deze vraagstukken uit de afdeelingen voort gekomen. De afdeelingen zelf kunnen die practische vraagstukken naar voren rengen. Het rapport wordt hierna als inge diend vastgesteld. Aan de orde is dan de stemming over het al of niet aansluiten bij de Z. J. L. Ir D' o r s t wijst er op, dat niet de be doeling is, de B. v. G. om te zetten in iets anders, doch om de Zeeuwsche jon geren in den landbouw dichter te ver eenigen. Voor een overkapping te zor gen. Te stimuleeren. Dit wil men berei ken door samenwerking in grooter ver band, met de Z.L.M. Als B. v. G. blijft men geheel zelfstandig. Spr. zou aanra den: neem de proef. Men kan altijd te rug. Zoo innig mogelijke samenwerking is echter in aller belang. Hierna wordt met 16 tegen 14 stem men besloten, zich niet bij de Z. J. L. aan te sluiten. De v o o r z. deelt dan mede, dat beslo ten is, de zomervergadering, in verband met het 25-jarig bestaan, op breeder leest te schoeien en te Goes te houden, door zijn ligging in het centrum. (De vergadering gaat met Goes accoord.) Na de rondvraag, waarbij eenige pun ten van kleiner belang ter sprake komen en o.a. de wenschelijkheid geopperd werd van kleinere bedrijven (pl.m. 20 H.A.) in den Wieringermeerpolder, werd de vergadering geschorst. In de middagvergadering hield de heer D. H. L o u w e s een inleiding over: „De boer en de boerin van morgen". Spr. toonde eerst aan dat de fel bewo gen tijd dien we beleefd hebben en nog beleven den mensch tot groote beschei denheid noopt. We hebben wel afgeleerd om prat te gaan op onze kennis. Veeleer bidden we om geloof en zedelijke ster'kte om onze kennis en macht in waardig heid te kunnen dragen. We kunnen het uit eigen kracht niet. Maar met piekeren en jeremieeren ko men we niet verder. We moeten nagaan de fouten die we hebben gemaakt, welke zekerheden we hebben behouden en welke taak ons wacht. De groote fout die we hebben gemaakt is te veel vertrouwen op de macht van onze kennis en het te veel op den achter grond dringen van het feit der zonde. Groote dingen worden slechts geschapen uit ootmoed en eerbied en daar ontbreekt het juist aan. Ook het platteland was hierin 'kind van zijn tijd. Stijlloosheid, leelijke huizen, onpersoonlijk prullig huisraad, verlies van oude en zinvolle spelen en gebruiken, met dancing en jazz als armzalige remplacanten ziedaar wel eenige symptomen van den innerlij- ken nood. Ook het platteland ging op in du aanbidding van verstand en stijlloos- beid. De afstanden tusschen de verschil lende groepen op het platteland (boeren, aibeiders en middenstand) zijn gaande weg grooter geworden en de idee der dorpsgemeenschap is door de splitsingen en tegenstellingen van ons nationale le ven sterk aangetast. Moet dat zoo ver der gaan? Neen, zegt Spr. Het gescheur de kleed van ons volksleven moet wor den toegenaaid en niet verder gescheurd. Tegen de afsplitsing R.K. en orth. prot. collega's heeft Spr. deze drie bezwaren. 1. Met meerdere organisatie werkt men minder vlot en duurder dan met een. Onderlinge strijd verlamt meer of minder de kracht naar huiten. 2. De afzondering der beide confessio- neele organisaties is volgens Spr. in strijd met de gelijkenis van het zuurdee- sem. Een afgezonderd zuurdeesem is reeds half krachteloos geworden. 3. Deze splitsingsdrang heeft geen na tuurlijke grenzen. Zullen de drie centrale landbouworganisaties geen vier of vijf worden? Spr. wijst op de Ned. Chr. Ra- diovereen., waaruit een Ned. Herv. groep zich weer bezig is los te maken. Spr. dient met groote blijmoedigheid het algemeen Ned. landbouworganisatie- leven. Daarmede hebben we de zeker heid een rechten weg voor God te bewan delen en stand en land te dienen. Wij zijn noch vrijzinnig, noch ongeloovig, of neutraal. Ons leven rust op de zekerhe den van het Christendom. De vastighe den die ons zijn gebleven zijn: de Voor zienigheid, het gezin, ons vaderland en <nzen bodem, die wacht op onzen ar beid. D'e Voorzienigheid heeft ons niet verlaten. Daarom geen moedeloosheid, wanhoop en twijfel. Het gezin en de fa milie zijn in het boerenleven bij uitstek heilig, en veilig. Behoed, bewaak en dien het gezin, zegt Spr. Vast en sterk staat ons Vaderland on der den troon der Oranjes. Dit kostbaar nationaal bezit mogen wij niet denatu- reeren of beperken. Spr. wil niet mee doen aan verheerlijking van den bodem, maar toch moet tusschen den boer en zijn grond een verhouding, een band ontstaan die uit moet groeien tot een familietraditie. Zoo willen wij bruggen slaan naar het verleden, om uit het waardevolle der traditie en het goede van den mo dernen tijd een sterk boerenleven op te bouwen. Eb dan evenals Franciscus van Assisi met vreugde, eenvoud en barm hartigheid. Arbeid, rustelooze, maar doelmatig verrichte arbeid is het boe renleven, voor man en vrouw, zoowel in als buiten het bedrijf. De jonge hoer moet landbouwonderwijs volgen. Voort gaande wetenschap en technisch kun nen moeten samen gaan om het bedrijf in te richten en uit te bouwen. Spr. noemt o.a. ruilverkaveling, draineering, grondverbetering en bedrijfsstudie. Ook in de huishouding moet de practijk hand in hand gaan met het landbouwhuis- houdonderwijs. Aparte consultrices moe ten de vrouw behulpzaam zijn. Wij moeten verder belangstelling heb ben voor het politieke en openbare le ven. Wij moeten als boerenstand ons la ten gelden in de staatkunde, in de pers, bij de geheele vorming der openbare meening. Ook de vrouwen, dochters en zusters moeten dit inzien. Spr. behandelde daarna de ordening, het regelmaat trachten te brengen in productie en afzet. De boer heeft van nature aan ordening een broertje dood. Ze beteekent bureaucratie, verlies van bedrijfsvrij'heid en van verantwoordelijk heid. Maar de landbouw is nu eenmaal een onderdeel van het geheele nationale bedrijfsleven. Vrijheid voor den land bouw en ordening elders is ongerijmd. Spr. laakt het, dat de regeering naar de woorden van Minister Steenberghe door middel van de landbouwcrisiswet den landbouw gaande wil houden, maar niet zal laten deelen in algemeene voor uitgang der conjunctuur. Waar de koop kracht van het loon der ambtenaren ligt boven het peil van 1929 en bedrijven die veel meer bloeien dan de landbouw (b.v. Philips) met contingenteering worden be schermd, is dit in strijd met de recht vaardigheid. Niet de eene groep moet geordend ten kuste van de andere, maar allen moeten gelijk behandeld. Door het ordonings- streven op den land- en tuinbouw te be- j trekken zal heel wat ordeningsfantaste- rij haar natuurlijk graf vinden. Daarom ordening, ook over den landbouw en met ons en bij' ons. Spr. voerde vervolgens het pleit voor de 'instandhouding van den eigengeërf- i den boerenstand, een bodemgebruik waarbij er tusschen den grond en den boer een vasten band bestaat. Het land is op dit oogenbli'k een zeer gezocht ob ject voor geldbelegging. Ook de nieuwe pachtwet brengt gevaren voor den eigen boer. Naar het voorbeeld van Noorwe gen, Duitschland en andere landen vra gen wij een nieuw boerenerfrecht. Dat deze materie moeilijk is moet een spoor slag zijn er spoedig mee te beginnen. Ten slotte betoogde Spr., dat de boe renstand door middel van coöperatie moet worden verdedigd tegen machts- voiming van bet particulier grootbedrijf. Spr. wil den plattelandsmiddenstand niet uit zijn brood stooten deze kan bij aankoop zelf coöpereeren neen het gaat tegen het moderne grootbedrijf (geldwezen, suikerindustrie, zuivelin dustrie, vleeschafzet en -verwerking, en veevoedervoorziening) In de eerste fase heeft aldus Spr. onze coöperatie den strijd schitterend doorstaan (boerenleenbanken, veilingen enz.), laten wij» nu in de tweede fase niet de nederlaag lijden. Spr. wijst de boeren op het gevaar van concerns als Calvé, Unilever, Nestlé, Lyempf, enz., en waarschuwt tegen toestanden als in Ca nada, waar de boer zijn vee moet ver- koopen tegen den door de concerns ge stelden prijs. De boeren moeten eigen aankoop-, zuivelcoöperaties e.a. steunen en sterke boerenconcerns stellen tegen over het grootbedrijf. Wij moeten ons snel bezinnen en ook de regeering moet scherp opletten. Met een krachtig beroep op de mede werking van de jonge boeren eindigt f preker. EIER-EXPORT NAAR ENGELAND. Denemarken in veel gunstiger positie dan wij. Naar wij vernemen, heeft het de aan dacht van onze regeering gtrokken, dat Denemarken veel meer eieren naar En geland exporteert dan ons land. In 1937 was de Deensohe export bijna het drievoudige van den onzen, terwijl het verloop van die export veel regelmatiger was. Ook konden niet steeds de prijzen worden bedongen, die Denemarken maak te. De minister van Economische Zaken vindt het voor de pluimveehouderij van belang de oorzaken hiervan na te gaan en te trachten tot verbetering te komen. Ge zien de ingewikkeldheid van deze materie heeft de minister het advies gevraagd van een zestal organisaties en dezen verzocht via de Ned. Centrale voor eieren en pluim vee een gedocumenteerd rapport samen te stellen over deze aangelegenheid. De mi nister zou dit rapport gaarne vóór 1 Apr. ontvangen. Aansluitend op deze missive van den minister 'heeft de centrale voor eieren en pluimvee te Beekbergen den organisaties verzocht de besprekingen te mogen bij wonen, teneinde ook het minderheids standpunt te leeren kennen. Daarna zul len, eveneens onder leiding van Beekber gen, de aangeschreven organisaties geza menlijk vergaderen. MOND- EN KLAUWZEER OPNIEUW UITGEBROKEN. Te Weesperkarspel, waar het mond- en klauwzeer, na de ruim 200 veestapels, die de gemeente telt, te hebben aangetast, was uitgewoed, is thans de ziekte opnieuw uitgebroken en wel op de boerderij van den veehouder D. P. aan den Stammedijk waar reeds 4 schapen en 3 varkens zijn bezweken. Politierechter te Middelburg. Zitting van Dinsdag 22 Febr. 1938. De volgende personen waren gedag vaard: M. A. Q., 24 j., chauffeur te Ooster- land, wegens heling van een drietal zak ken uien, terwijl hij wist dat deze door N. A. Mol door diefstal waren verkre gen. Eisch en uitspraak f 20 b. of 10 d.h. N. A. M., 24 j., chauffeur te Zierik- i zee, wegens diefstal van een drietal zak ken uien, toebehoorende aan W. Mol te Oosterland. Eisch 2 mnd. gev.straf Uit spraak 1 maand gev.straf. Mr G. J. B. du Groo acht bewijs niet geleverd en vraagt vrijspraak. J. G. P., 38 j., z. h. te Ellemeet, we gens verzet tegen den Rijksveldwachter L. P. Steenland te Ellemeet. Eisch en uitspraak f 15 b. of 10 d. h. G. M. G., 39 j., landarbeider te Elle- woudsdijk, wegens valschheid in ge schrift, door opzettelijk op een gezins- inkomstenkaart een lager bedrag te ver melden dan zijn inkomsten in werkelijk heid waren geweest. Eisch 1 maand ge vangenisstraf voorwaardelijk proeftijd 3 jaar en f 15 b. of 10 d. h. Uitspraak 1 maand gev.straf voorw. proeftijd 3 jaar en f 10 b. of 5 d. h. A. W., 22 jaar, courantenbezorgster te Goes, wegens mishandeling van M. P. van de Kreeke te Goes. Eisch en uitspraak f 10 of 5 d. Mr W. K. H. Dieleman vroeg vrijspraak. L. v. S., 48 jaar, landbouwer te Zoute- lande, wegens valschheid in geschrift, ge pleegd te Zoutelande, door in een aan vrage om steunverleening aan werkloozen zijn gezinsinkomsten opzettelijk lager op te geven dan deze in werkelijkheid waren. Eisch: 1 mnd gev. straf voorw. proeftijd 3 jaar en f 10 of 5 d. P. v. d. M„ 37 jaar, sleeper te Vlissin- gen, wegens mishandeling van Adriaan Wagenaar te Vlissingen. Eisch en uit spraak: f 10 of 5 d. P. V., 30 jaar, slagersknecht te Middel burg, wegens: 1. diefstal van een hamer, een nijptang, een duimstok en een gramo- foonplaat, toebeh. aan P. de Waard; 2. vernieling van een ruit van een pakhuis, alles te Middelburg. Eisch: 2 mnd gev. straf voorw. pfoeft. 3 jaar met bijzondere voorwaarden. 1. A. S., 31 jaar, los werkman te Mid delburg: 2. J. C. D„ 26 jaar, los werkman te Middelburg, wegens diefstal van een hoeveelheid aardappelen, toebehoorende aan J. Koole te Middelburg. Eisch: ieder 1 mnd gev. straf; uitspraak: ieder 1 mnd gev. straf voorw. proeft. 3 jaar en ieder f 10 of 5 d. DE GEWIJZIGDE GRONDWET AFGEKONDIGD. Alom heeft 'heden te half drie de af kondiging van de vastgestelde 'verande ringen in de Grondwet plaats gehad. Voor Middelburg geschiedde dit in de eerste plaats vanaf de pui van het Stadhuis, door den ambtenaar ter secretarie, de heer J. F. Bastiaanse. Verder had de afkondiging plaats in een plechtige openbare zitting van de Arrondissementsrechtbank te Middelburg. D'aartoe hadden in de groote gehoor zaal plaats genomen de president, de vice-president, de rechters, de plaatsver vangende rechters, voorzoover niet ver hinderd, de officier en de waarnemende officier van justitie; de griffier, de sub stituut-griffier en de waarnemende grif fier. De president, Mr W. M. G. Jolles, open de de plechtige zitting en gaf het woord aan den griffier, Mr H. Pleyte, die over eenkomstig de bepalingen der wet voor lezing deed van de zes wetten, zooals zij ook voorkomen in de staats-, gouverne- ments- en publicatiebladen, die ook he denmiddag om half drie zijn uitgegeven. N.V. Zeeuwsche Confectiefabriek te Middelburg. In de hedenmiddag gehouden jaarlijk- sche algemeene vergadering van aandeel houders der N.V. Zeeuwsche Confectie fabriek te Middelburg, zijn de balans, de winst en verliesrekening en het verslag over 1937 goedgekeurd en het dividend bepaald op 8 pet. N.V. Rubbermaatschappij Salatri Plan tations te Middelburg. In de heden ten kantore der N.V. Rub- bermaatsohappij Salatri Plantations ge houden jaarlijksche vergadering van aan deelhouders, werden de balans en de winst en verliesrekening goedgekeurd en het dividend over 1937 bepaald op 7 pet. De vergadering heeft de heer J. J. Hofland te Wassenaar herbenoemd als commisisaris en als zoodanig benoemd de heer Th. P. C. J. op de Coul te Am sterdam. Bouw van kazematten. HEUSD'EN. Bij de brug over de Maa8 te Heusden zullen kazematten worden ge bouwd. 40 manschappen van de militaire politie zullen te Heusden worden gestati oneerd, voor de bewaking van deze brug en van de nabij' gelegen draaibrug over de O'ude Maas bij Nederhemert. VERSAILLES. Een Duitsch vliegtuig, dat in gebruik was voor den nachtdienst op de lijn Keulen-Parijs, is vanmorgen te Ghatenay tengevolge van den mist in aanraking gekomen met een schuur. Het toestel vloog in brand, de inzittenden kwamen in de vlammen om. Reeds zijn drie verkoolde lijken-geborgen. DE STRIJD ROND TERUEL. De strijd bij Teruel heeft gister weer hevig gewoed. De republikeinsche troepen wierpen een talrijk menschenmateriaal in den strijd, terwijl de opstandelingen vooral de luchtmacht en de artillerie in actie brachten. De verliezen der linkschen zijn zeer aanzienlijk. Volgens de schatting der Re publikeinen zijn sinds Zaterdag 25.000 man verloren. Een nader bericht meldt dat de Regee- ringstroepen Tirupel hebben ontruimd. DE STRIJD IN CHINA. TOKIO. Na de zuivering van het bin nenland van Sjantoeng zijn de Japan- sche troepen overgegaan tot een actie langs de kust der provincie, die van vij anden moet worden gezuiverd. Gemeld wordt dat de Ghineesche troe pen terugtrekken op Haitsjau. 'GOES. Huw.-aang.: Cornelis Mulder, 28 j. jm. te Vlissingen en Jozina Cor nelia D'aane, 30 j. jd.Pi eter Jonker, 23 j. jm. te 's Heerenhoek en Anthonetta Agnes Govers, 21 j. jd. Geboren: Johanna Paulina, d. v. Jo hannes van der Weele en Paulina Heijnsdijk. Cornelis Huibrecht, z. v. Jan Pieter van Sabben en Pieternella Corne lia Korstanje. Overleden: Gatharina Luijks, 19 j. GOES. 22 Febr. 1938. Op de graan markt was de aanvoer matig. Schokkers, f 15f 15.25, bruine boonen 6.509.50, paardeboonen, gedenatureerd f 7, maan zaad f 42, Zeeuwsche bonte en blauwe aardappelen f 2.80. Boter per kilo f 1.55, per halve kilo 77V2, per pond aan part. 87 ct. 2e soort boerenhoter 72 ct. per pond. Fa- brieksboter 87V2 ct. per pond. Afwijkende boter 55 ct. Eieren per 100 stuks f 2.90, per 25 st. 72 ct. per 100 stuks aan part. f 3.90. Eendeneieren f 2.90, Poelje-eieren f 2.50. Noteering van Boter- en Eierhande- laren. Boter 65 ct. per pond, kip- en eenden-eieren f 2.90, kleine eieren f 2.50, alles per 100 stuks. Noteering V. P. Z. Aanvoer 4382 stuks. Prijs f3.10 per 100 stuks. Kleine eieren f 2.60 per 100. GO'ES. Veiling van 21 Febr. Groenten: Spruiten 6—-13, witlof 913, veldsla 19, prei 78, uien stek 27, schorseneeren 3, koolrapen 0,90, aardappelen (eigenh.) 2,50, id. (hl. drielingen) 1,902,40, groe ne savoye kool 37, gele idem 22,10 gld. p. 100 kg.; selderij 3,104 gld. p. 100 bos. BEURSBERICHTEN. Slotkoersen van de Amsterdamsche Effectenbeurs, ons medegedeeld door Van Heel Co. N.V. te Goes. H. V. A. Ned. Ind. Handelsbk. Philips Unilever A. K. U. Amsterd. Rubber Kon. Olie Deli Mij. Soheepv. Unie 3 pet. Nederland 3 pet. Nederland U. S. Steel Anaconda U. S. Leather Beth. Steel Adj. Ch. Milwaukee Cities Service Intern. Nickel Shell Union Kennecott Radio Car Foundry Tidewater Midcont. Oil General Motors Am. Ehka Am. Water Works Republic Steel Continental Oil vorige koers 430 135 305 153Va 39 214 353V2 300 115 lOOWi» 9 9 80/i6 40-Vs 243/s 4 41"/n 31/n l'/ie S6V2 11 28°/ie 53/n 17% 10 A 13V2 26 A 23 A 67/s 13"/16 21A heden 437 135 309 155% 42 220 359 A 304 117% lOO"/l0 9916/i8 40"/10 24% 4% 423/e 3 l3/i0 373/s ll"/i0 29 5% 18 11 14 27 27 7% 13'/i0 22 De beurs was vast met meer omzetten. De openingskoersen bleken evenwel wat te hoog ingezet te zijn, zóódat een kleine teruggang volgde, maar toch bleek er bij het publiek wat meer vertrouwen te be staan. Van de indnstrieele waarden was A. K. U. vast, evenals de Amerikaansche kunstzijde aandeelen. Het bericht dat de Amerik. Enka weer op 100 pet. van haar capaciteit gaat werken was aanleiding tot tamelijk veel vraag voor deze rubriek van aandeelen. Ook de rubberaandeelen waren in aansluiting met de stemming te Londen vast en 36 pet. hooger. Het pro duct noteerde 7% d. Scheepvaartaandee- len ontmoetten wat meer vraag dan vo rige dagen. Van Amerikanen ging het meest om in Staal- en Kunstzijde-aan- deelen. Aangezien New York heden ge sloten blijft was de arbitrage niet in de markt. De beleggingsmarkt was stil en onveranderd. De 3 pet. oonversieleening van de gemeente Haarlem a 99 V2 blijkt niet geslaagd te zijn. Wisselkoersen. Amsterdam, 22 Febr., 2.30 u. Berlijn 72,30—72.40. I onden 8.964/28.97%. Parijs 5.845.86. Biussel 30.3730.40. New-York 1.78%—1.79.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 3