Eden en Chamberlain vont liet Lagerhuis. iiisei Paar naar Het Loo? EERSTE BLAD louw hggen en Ins. DINSDAG 22 FEBR. 1938 52e JAARGANG - No. 122 Postbestellingen ten plattelande. Nieuw Duitsch bewapeningsprogram. Eden acht geen basis voor overleg met Italië aanwezig. Chamberlain heeft goede verwachtingen van te voeren besprekingen. Belangrijkste Nieuws De wielrij- te te Delft rband, met 3 vallen en it eloeg. De hoofdwonde De politie Hippolytus- ekt een te Delft ge le 40-jarige 3en anderen ij een been- voerde hem waar hij ter e r. De arr. jnnis in de 1. J. W. S„ thans wo- lie in de ja- ïeerder van .V. Amster- 12000 heeft Imalversaties if was ge seling tot 0 jorwaardelijk Zeeuwsch- |n voor jonge arieeren van exemplaren fl. Ten gevol- het houden cht" in deze ie landarbei- le slachtvar- hooge prijn ari. |n 415.5 M. rgenw. 10.15 rs Ensemble. Verv. oonc. Gram. 2.00 3.45 Gram. 5.00 Voor de |t. 6.30 Gram. AVRCbMu- |30 Engelsche Gram. 8.30 10.20 Gram. ANP, Georg. A. Spezia- 1. KRO-Uitz. 11.30 Godsd. tRO-Melod. en 12.00 Voor de Jb Gram. 5.00 |cit.-bez.). 6.40' ^richten, f.15 7.35 Sport- Meded. 8.15 solist. (9.00 10.30 Ber. [en zijn Roe- Gram. Het Norbert 1.502.20 4.50 Kwin- |t. 6.45 BBC- Orgel. 11.05 L2.50 en 1.30 j 5.20, 6.50 en |,Annt-Marie". 112.50 en 1.30 6.35 Gram. de Villars". lv, 1571 M. pen. (Om 7.20 |jn piano. 9.50 ■41.20 Kerm- SBERICHT. van 22 Febr.". f.O. tot N.W. I bewolkt, wei- fchter. ig 3 uur: Uitgave: N. V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Ooes Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur-Hoofdredacteur: R, ZU1DEMA Abonnawjentspif ïj's f«=S0 psf Weekabonnementen voor Miaoeiburg Goes en Vlissingen f 0.10 Losse nurosne't cejst Advertsrtfën 10 sent pe>' j'sge! Ingezonden mefiedeeHr.gen 00 rent per r«,acl Kleine Adverientiën Dinsdags en Vrijdags f0.75 bij vooruitbetaling Advertentlën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Nog eenig schilderwerk op Soestdijk nood iff. Bij den grooten spoed, waarmede in December j.l. de particuliere vertrekken van het Prinselijk Paar ten paleize Soest dijk in gereedheid moesten worden ge bracht, is het schilderwerk toen niet ge heel gereed gekomen en wacht de afwer king daarvan tot deze vertrekken tijdelijk onbewoond zullen zijn. In verband hier mede zou, naar wij vernemen, het Prin selijk gezin gedurende een paar weken zijn intrek in het paleis Het Loo nemen. Zijn wij goed ingelicht, zegt het „Hbld", dan zal dit verblijf op Het Loo op zijn vroegst in de maand April plaats vinden. Vroeger dan verleden jaar tooit de pa leistuin zich met voorjaarsbloemen. Het cadeau dat de bollenkweekers vorig jaar aan het prinselijk paar schonken, treedt thans weer op den voorgrond, want het gazon vóór het paleis vertoont groote gele plekken van bloeiende crocussen. Deze vallen des te meer op, omdat in de villa- tuinen in de omgeving nog pas spora disch een crocus bloeit. Het antwoord van den minister aan de centrale landbouworganisaties. D'e centrale landbouworganisaties had den zich tot den minister van binnen- Jandsche zaken gewend naar aanleiding van hetgeen in de Tweede Kamer was ge zegd over de ochtendbestelling ten plat telande en de avondbestelling buiten de kom van het dorp, omdat juist in deze laatste de provinciale en plaatselijke bla den zitten. De minister heeft daarop thans geant woord, dat de late uitreiking van post stukken in den regel niet wordt veroor zaakt door een laat aanvangsuur van de ochtendbestelling maar verband 'houdt met de uitgestrektheid der bestelroutea, waardoor zij, die aan het eind van de route wonen, eerst laat kunnen worden bediend. Ter bevordering van een vroege uitrei king wordt de uitvoering van uitgestrekte besteldiensten reeds zooveel mogelijk ge splitst. D'eze splitsing kan in verband met de oeconomische dienstuitvoering niet overal terstond worden toegepast omdat het niet altijd mogelijk blijkt den ter plaatse nog aanwezigen in vasten dienst zijnden besteller dan nog een volle dag taak te verschaffen. De avond-bestelling wordt slec'hts uitgj- voerd in buitenwijken voor zoover per werkdag een aantal stukken ter uitrei king aanwezig is, waarvan de frankeer- kcusten in een redelijke verhouding staan tot de aan de bestelling verbonden kosten, terwijl ook rekening wordt gehouden met den toestand en de "verlichting der wegen waarlangs de bestelling moet plaats heb ben. Voorts wordt er de aandacht op ge vestigd, dat op vele 'kantoren gelegenheid bestaat tot kostelooze afhaling van dag bladen, welke in verband met het tijdstip van ontvangst niet meer den zelfden dag besteld worden. Naar bezwaren in bepaalde gemeenten, die ter zijner kennis gebracht worden, zal de minister van geval voor geval een on derzoek doen in stellen. Het meest opzienbarende in de rede van si i r, "Telegr." de aankondiging uat Duitschland op 4 Februari met de uitvoering van leen nieuw 'herbewape- omgsplari is begonnen. Zóó vaag waren de termen, waarmede tl deze nieuwe herbewapeningsplannen esprak, dat men met spanning wacht, of aarover officieel nog nadere bijzonder- eden zullen worden medegedeeld, et argument waarmee Hitler dit nieu- bewapeningsplan motiveerde, was: de e ée wereld wordt door de hetze- ampagne van de buitenlandsche pers te gen het Derde Rijk in gevaar gebracht. n tegen dit gevaar wil Duitschland zich door v?iHgen, of. oen nieuwe herbewapening be- M wwT "V zooate Hitier 'het uitdrukte: è'n internationale ophitsing üronnenvergiftiging trachten den vre- !an oas rijk te verstoren, dan zullen T).®n bzer het Duitsche volk en het mi* e va3erland onder hun hescher- ming nemen" De nieuwste foto van het Prinselijk gezin. EDEN LEGT EEN VERKLARING AF. In het Lagerhuis was gisteren een bui tengewone belangstelling voor de verkla ring die Eden zou afleggen, ter uiteen zetting van de redenen van zijn aftreding. Minister Eden werd, toen hij de zaal binnenkwam, begroet met toejui chingen van alle kanten van het Huis en toen hij opstond om zijn verklaring af te leggen, had hij' opnieuw van alle kan ten een buitengewoon hartelijk applaus in ontvangst te nemen. Ik sta op, zoo begon Eden, om het Huis verlof te vragen, een persoonlijke verkla ring af te leggen. Het is voor mij zoowel om persoonlijke als om politieke redenen hoogst pijnlijk. Eden stelde voorop, dat het uiteinde lijke doel van allen is, den vrede te hand haven (Toejuichingen.) De vrede kan evenwel alleen duurzaam zijn wanneer 'hij berust op wederzijds res pect. Naar mijn overtuiging is de houding der Italiaansche regeering tegenover de internationale vraagstukken in het alge meen en tegenover Groot-Brittannië in het bijzonder nog niet zóó, dat het openen van besprekingen gerechtvaardigd is. De bodem voor dergelijke onderhande lingen is nog in geen enkel opzicht ont gonnen. De propaganda tegen ons land gevoerd door de Italiaansche regeering, wordt over de geheele wereld verbreid. (Toejuichingen.) Ik zelf heb dit Huis mijn woord gegeven geen besprekingen met Italië te openen aleer deze vijandige pro paganda zou ophouden. Ik stel de regeering niet voor om be sprekingen met de Italiaansche regeering of met eenige andere regeering tot de ver betering van de internationale situatie van de hand te wijzen, maar wij' moeten er van overtuigd zijn, dat de omstandig heden, waaronder deze besprekingen zou den plaats hebben, de kans op slagen waarschijnlijk, zooal niet zeker moeten maken. Naar mijn meening zijn deze voorwaar den thans niet aanwezig. Na een overzicht te hebben gegeven van de pogingen, in de laatste 18 maan den ondernomen om de Engelsch-Itali- aansche betrekkingen te verbeteren, gaf Eden als zijn meening te kennen, dat men niet het risico mag loopen voor een her haling van de opgedane ervaring. Daar om moet de Britscbe regeering, alvorens officieele besprekingen met Rome te ope nen, de zekerheid hebben, dat vorderin gen met bet Spaansche vraagstuk worden gemaakt en de wereld niet alleen b e 1 o f- t e n voor oogen worden gehouden. Het Spaansche vraagstuk kan niet worden be zien dan met betrekking tot den interna tionalen toestand in zijn geheel. Het terugtrekken van de troepen moet in ernst beginnen voor de besprekingen te Rome met kans op succes kunnen wor den geopend. In verband met het steeds afnemend gevoel van eerbied voor de internationale verplichtingen en gezien den huidigen in ternationalen toestand is het thans zaak voor ons land standvastig te blijven. Het is in strijd met onze traditie om bespre kingen te openen, omdat één partij zegt, dat het „nu of nooit" moet gebeuren. Eden verklaarde verder steeds meer tot het inzicht te zijn gekomen, dat men te zeer verlangt dat wij overeenkomsten slui ten met anderen, in plaats van dat ande ren overeenkomsten trachten te sluiten met ons. (Toejuichingen.) Ik ben verder van oordeel, dat wij geen resultaat bereiken kunnen wanneer de overtuiging veld wint, dat wij steeds toe geven aan op ons uitgeoefenden druk. De rede van Eden werd luide toege juicht. Nadat Eden gesproken had, nam Lord Granbo'rne het woord. Hij verklaar de het woord voor woord met Eden eens te zijn. CHAMBERLAIN GEEFT EEN UITEENZETTING VAN ZIJN STANDPUNT. Vervolgens nam de minister-president, Neville Chamberlain, het woord. Hij' verklaarde van oordeel te zijn Binnenland. De Koningin naar de Residentie. Het Prinselijk Paar naar Het Loo? Ernstig vliegongeval bij Batavia. D'e postbestelling ten plattenlande. Over eier-export naar Engeland. Buitenland. De minister-crisis in Engeland. Het proces Ds Niemöller. De oorlog in Spanje en in China. Moderne stoffen voor Mantels, Complets en Japonnen. HET STOFFENHUIS, Op modegebied toonaangevend. (Adv.) dat de oorzaken, die gedurende maanden den vrede hebben bedreigd en in Europa spanning en angst hebben gewekt, uit den weg moeten worden geruimd. Hij is verder van meening, dat goede wil en vastberadenheid in staat zullen zijn de grieven uit den weg te ruimen 9n het wantrouwen, dat geheel ongegrond is, weg te nemen. Dit is de reden waarom de medewerkers van den minister-president en hijzelf van meening zijn, dat een gele genheid moet worden gezocht om in on derhandeling te treden, met Duitschland en Italië, teneinde een algemeen schema op te stellen, dat zal kunnen leiden tot een pacificatie van Europa. Chamberlain verklaarde, dat, terwijl het den Engelschen toescheen, dat de hinder nissen, die besprekingen met Italië in den weg stonden, alleen van Italiaansche zijde kwamen, men in Rome juist van het tegendeel overtuigd was. In dezen moeilijken tijd deed zich plot seling de gelegenheid voor den vicieuzen cirkel te doorbreken. Het betreft hier het bezoek, dat Grandi 10 Februari j.l. aan bet Foreign Office bracht. De Italiaansche ambassadeur ver zekerde Eden, dat hij opdracht had van zijn regeering mede te deelen, dat deze bereid was ieder oogenblik de besprekin gen te hervatten. Hij voegde hieraan toe, dat Italië verlangde de besprekingen een zoo groot mogelijk terrein te doen beslaan Natuurlijk moest de erkenning van de verovering van Abessynië besproken wor den, doch de Spaansche kwestie werd niet buitengesloten. Ten aanzien van de verklaring van Eden, dat de Italiaansche regeering heeft gedreigd de besprekingen nu of nooit te hervatten, verklaarde Chamberlain, dat dit uit niets is gebleken. Het is derhalve niet eerlijk het te doen voorkomen, dat ons zou zijn gevraagd ons te onderwerpen aan de wens'chen van een andere mo gendheid, hetgeen niet in overeenstem ming zou zijn met onze waardigheid. Spreker was er van overtuigd, dat het afslaan van het Italiaansche verlangen de besprekingen onmiddellijk te beginnen, door Italië zou zijn beschouwd als een be vestiging van het bovengenoemde wan trouwen. Het gevolg hiervan zou een ramp ge weest zijn en zou tot een oorlog hebben kunnen leiden. Spreker is bovendien overtuigd, dat wanneer de besprekingen begonnen zullen zijn de gunstige invloed hiervan gevoeld zal worden vooral in Spanje, waar reeds zoo lang het voornaamste punt van de moeilijkheden heeft gelegen. Eden, zoo ging Chamberlain verder, kon niet instemmen met het onmiddellijk nemen van een besluit en wenschte te wachten tot werkelijk de vrijwilligers uit Spanje terug getrokken zouden zijn als bewijs dat de Italiaansche regeering de Britsche formule wilde aannemen. In deze omstandigheden besloot de minister president Zaterdag het kabinet bijeen te roepen. Toen het Kabinet een uiteenzetting had gekregen van beide standpunten, waren de meeste ministers op de hand van den minister-president. Het was echter een ernstige schok, toen de collega's van Eden hoorden, dat een beslissing in dezen zijn aftreden zou beteekenen. Alle pogin gen om Eden van meening te doen ver anderen, bleken vergeefsch. De minister-president deelde vervolgens mede, dat hij een bezoek had gehad van Grandi, die hem zeide van zijn regeering opdracht te hebben ontvangen de Brit sche regieering mede te deelen, dat de italiaansche regieering de door de Brit sche regeering gestelde formule inzake het terugroepen van de buitenlandsche vrijwilligers uit Spanje aanvaardde. Spr. wees er op, dat dit een bewijs was van den giceden wil van zijn regeering. Indien de 'besprekingen worden ge voerd in een geest van wederkeerig ver trouwen aldus besloot Chamberlain

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1