Wijziging onderwijzersopleiding. DE ZEEUW van Maandag 21 Febr. 1938 - Tweede blad. Een wetsontwerp ingediend, voigens hetwelk met 1 Sept. de 4 jarige in plaats van de 3-jarige kweekschool komt. 'Stopping 's Pillen L JOOSLAND. Ij Abonnementen len door ld. C. POPPE. tante ailie Uit de Provincie. GOES. ZUID-BEVELAND. Het stilstaan van de aflevering van jonge onderwijzers gedurende een jaar is een gunstige bijkomstigheid. [fan dienstperso advertentie in b.75, altijd doel- en, hiervoor niddel dan (ruiden en Wortelboer. kar 60 cent. ■1415, karwij- lbloei zaai 11 blauw maan- -14. 65—75, 8700 lo kg Gron. 65 19—63. I kalm, bet ster- gevraagd, maar aten en moeten jdndering laten verkocht. Ilsche eigenibei- le id. 22,20, |5, Bevelanders -1,80, Zeeuw- -3.10, poters er H.L. zandaardapp. 6 kalm. Vereen. Land- feed het leveren ct., gegund aan voor f 2,30 P- lirksland voo-r loniak gegund fereischor voor ze inschrijvers [Bruinisse voor Dirksland voor Igund aan Koo- Ir f6,50 P- 100 uinisse bad in- leter 20Ve Pct- lit te Dreiscboi lerige inschrij- Bruinisse voor Dirksland voor Ingediend is een wetsontwerp tot wij ziging van de lager onderwijswet 1920, in hoofdzaak met betrekking tot de onder wijzersopleiding. De driejarige kweekschool, gelijk zij thans algemeen bestaat, bevredigt niet. Om twee redenen zijn de drie jaren, die de speciale opleiding tot onderwijzer omvat, te kort. De eerste vloeit hieruit voort, dat zij, die tot een kweekschool worden toegela ten, gewoonlijk een nog al te sterk uit- eenloopende opleiding achter den rug hebben, hetgeen zelfs het geval is met degenen, die van de ULO-scholen afkom stig zijn. Het gevolg daarvan is, dat de kweekschool in het eerste jaar eenige maanden noodig heeft vóór die leerlingen een „klasse" vormen, een groep, die vol doende homogeen is om er regelmatig mee te kunnen voortwerken. Dit is een tijdverlies, dat de kweekschool bij haar korten leertijd van drie jaren niet dan met groote schade kan lijden. In de tweede plaats is er het grootste bezwaar, dat de practische oefening der leerlingen, die in het tweede en derde leerjaar valt in het gedrang komt, omdat het dikwijls niet mogelijk is voor die oefening voldoenden tijd te reserveeren naast de theoretische studie. Bij de oude vierjarige kweekschool be stond laatstbedoeld bezwaar in geen min dere mate. Herstel van deze vierjarige kweekschool, gelijk het in 1931 ingediende wetsontwerp beoogde, zou dan ook ge steld al dat de hoogere kosten zoodanig herstel niet zouden beletten den tegen- woordigen toestand niet noemenswaard verbeteren. Dit laatste kan niet gezegd worden van invoering van de 5-jarige kweekschool die voorgesteld werd in 't in 1934 ingediende wetsontwerp. Bij deze kweekschool werd er van uitgegaan, dat de algemeens ken nis, die het eerste leerjaar der oude vier jarige kweekschool gaf, elders kan en dus ook moet worden opgedaan, dat de eerste drie leerjaren theoretische vakopleiding moeten geven, en dat in de hoogste twee leerjaren deze opleiding wordt voortgezet, maar nauw verbonden wordt met een ruime oefening van de leerlingen in de practijk van het lesgeven. Wanneer men thans wilde komen tot een verruiming van de onbevredigende driejarige opleiding, hetzij door het type der oude vierjarige kweekschool weer in het leven te roepen, hetzij door het type der vijfjarige kweekschool in te voeren, dan zou dit niet zonder belangrijke ver meerdering van de tegenwoordige uit gaven mogelijk zijn. En die kosten zou den dan niet gecompenseerd kunnen wor den door vermindering van het aantal kweekscholen, omdat die vermindering in 1930 reeds een feit is geworden. Daar er geen uitzicht is, om in die toeneming van uitgaven te voorzien en verbetering van de opleiding niettemin een dringende eisch is, heeft de regee ring besloten een reorganisatie van de driejarige kweekschool voor te stellen, die niet noemenswaard meer zal kosten, en die naar haar meening een opleiding zal geven welke voor vele jaren als bevre digend kan worden aanvaard. Het stelsel, dat de minister in het onder havige wetsontwerp heeft uitgewerkt, voert een vierjarige kweekschool in, die evenals de tegenwoordige driejarige, voortbouwt op de kennis, die door de school voor uitgebreid lager onderwijs of de eerste drie jaren van een hoogere burgerschool enz. kan worden aange bracht. De opleiding wordt aan den bovenkant met een jaar ver lengd. De onderwijzersakte wordt in wezen niet veranderd zoodat ook de hoofdakte blijft bestaan. De leerstof voor de theoreti- FEUILL ETON sche opleiding wordt niet uitgebreid, maar het vrijwel gelijkblijvend aantal lesuren van de drie leerjaren wordt ver- i deeld over vier, op die wijze echter, dat I in de hoogste twee leerjaren ruimte van tijd zal blijven, om de practische oefe ning der leerlingen behoorlijk tot haar recht te laten komen. I Aldus kan een school worden verkregen met ruim en soepel leerplan, zonder over- lading, die ruimschoots tijd en gelegen heid laat, om naast de intellectueele vor- i ming van de leerlingen ook hun andere belangen te verzorgen. Dat de onderwijzersakte een jaar later zal worden behaald, acht hij geen be zwaar. Integendeel zal vermoedelijk het onderwijs er bij winnen, als de pas ge slaagden iets ouder zijn, wanneer zij de school binnentreden. Een gevolg van den overgang van het eene naar het andere stelsel is, dat het afleveren van nieuwe onderwijzers een jaar stil staat. Terwijl dit in meer nor malen tijd een bezwaar zou kunnen zijn, kan het bij de tegenwoordige groote ar beidsreserve niet anders dan als een gun stige bijkomstigheid worden beschouwd. Wanneer op dezen voet een wettelijke regeling wordt verkregen, zal ook een einde zijn gekomen aan den hoe langer hoe meer ongewenschten toestand, dat een belangrijk onderwerp als de onder wijzersopleiding krachtens de overgangs bepalingen van de wet door Kon. beslui ten wordt geregeld. Tevens zal dan de financiëele rechtsgelijkheid tusschen het openbaar en het bijzonder kweekschool- onderwijs, die de wet sinds 1920 wenscht, maar die nog altijd niet is uitgevoerd, tot stand zijn gekomen. Volgens de raming moet worden ge rekend op een vermeerdering van uit gaven van f80.000. Omtrent een wijziging van artikel 130 wordt opgemerkt: In twee opzichten is de aanhef gewij zigd. In de eerste plaats schijnt er geen voldoende reden voor te bestaan om voor de in dit artikel genoemde personen niet den regel van artikel 129, tweede lid, te laten gelden, dat vreemdelingen de ver gunning van de Koningin behoeven om lager onderwijs te mogen geven. Voorts dient te worden gevorderd, dat ook deze personen in het bezit zijn van een wette lijk bewijs van zedelijkheid. Uit de wet is niet overgenomen, dat artikel 129 niet geldt voor hen, die uit sluitend zijn belast met het onderwijs in zingen. Er is geen reden, ten aanzien van de vakonderwijzers voor zingen an ders te handelen dan ten aanzien van onderwijzers in andere vakken, Ondes kundigheid kan bij het onderwijs in het zingen evengoed nadeelig zijn als bij dat in andere vakken. En naast deskundig heid in engeren zin moet toch zeker ook een algemeen paedagogische voorberei ding wenschelijk worden geacht; tegen het vervallen van de bepaling bestaat te minder bezwaar, omdat de vakscholen voor zingen krachtens artikel 18 buiten de wet vallen. De minister is er van uitgegaan, dat op de kweekschool voor de vakken Neder- landsche taal, geschiedenis, aardrijkskun de, natuurkennis, wiskunde, Fransch, Duitsch, Engelsch, teekenen, lichamelijke oefening en schrijven de middelbare akte moet worden gevorderd, maar dat voor wiskunde met de akte K. 1 en voor de vreemde talen met de akte A. kan worden volstaan. Voor opvoedkunde moet z.i. de eisch worden gesteld van het bezit van een der particuliere diploma's, die op het niveau van een middelbare bevoegd heid staan, of wel een getuigschrift we gens afgelegd doctoraal examen, dat ge lijken waarborg geeft. Het is de bedoeling, dat deze wet 1 September 1936 in werking zal treden. 12) door Catharine D. Bell. (Vrij naar het Engelsch.) Als gewoonlijk bracht ze, voor het naar 0d gaan, een bezoek aan haars vaders amer. Hij sliep rustig, en zoo vast, dat e kus, die ze hem op het voorhoofd druk- e, zijn slaap niet verstoorde. Zijn ge- aatsuitdrukking was vrediger, of liever ge ukkiger, dan Nannie haar vader mees- entijds gekend had, sedert haar moeders engaan; en deze omstandigheid, van icig beteekenis als ze was, bemoedigde n roostte haar. Blijkbaar had hij haar zo° gemist, als zij gevreesd had. Mis- v !en' a's zij genoodzaakt was, hem te 7ii a- u' ^at ket veel beter zou gaan, dan ich voorstelde; met die gedachte, en hoot verge'en,l dat God tenslotte alles ten 0 voor ons keert, sliep zij in. deeffn v y°^enden morgen, reeds vroeg, sGm-Jv ,ge^uid van wat Margaret een ioZ^Sehng n°emde tusschen de twee Vanr,-6 faers' m de kamer boven die van le' naar uit haar slaap ontwaken en Landbouwschuur verbrand. Ten gevolge van een hevigen brand is de landbouwschuur op de hofstede van den landbouwer Van Eerdenburg, onder de gemeente Grauw (Z.-Vl.) geheel ver nield. De schuur, die met riet gedekt was en de daarin opgeslagen partijen vlas en andere landbouwproducten, werden een prooi der vlammen. Ook het wagenhuis brandde geheel uit. De brand is vermoe delijk ontstaan door het warm loopen van een benzinemotor. Zeeuwsch Wedloopkampioenschap. Zaterdagmiddag is voor de eerste maal een veldloop om het kampioenschap van het district Zeeland van de KNAU ge houden, en wel in de duinstreek der ge meente Koudekerke. Voor de senioren was de afstand 3100 M. en voor de junioren 1475 M. De Vlissingsche loopers hebben in bei de afdeelingen de beste tijden gemaakt. Voor de senioren was de uitslag: P. Dronkers 11 min. 53,8 sec.; 2. D. van Poelje 12 min. 30 sec.; 3. W. Pieters 12 min. 25 sec., allen van Marathon, Vlis- singen; 4. A. Kambier van E.M.M., Mid delburg 12 min. 47 sec.; 5. T. van Opber gen, Marathon 12 min. 44,8 sec.; 6. J. van Unen, Marathon 13 min. 20 sec.; 7. S. Böjisterveld, A.V. '35, Vlissingen 13 min. 28,8 sec. Van de drie loopers K. Meijer, E.M.M.; G. Karelse en J. Dinge- manse werden geen tijtden opgenomen. Een looper gaf het op. Van de junioren waren de tijiden: 1. G. Dobbelaere, Marathon 5 min. 7 sec., 2. J. de Buck, A.V. '35, 5 min. 10 sec.; 3. H. Höfer, Mar. 5 min. 18,4 sec.; 4. D. Roelse A.V. '35 5 min. 35 sec.; 5. J. Klaver, E.M.M. 5 m. 35,9 sec.; 6. A. ScSheijbeler, A.V. '35 5 min. 37 sec.; 7. W. A. Louwers, A.V. '35 5 min. 38,4 sec. Van de 10 andere loopers, onder wie nog 2 van E.M.M., 1 van A.V. '35 en 7 zijn geen tijden opgenomen. Een oud kerkhof blootgespoeld in Wanteskulp. Recht tegenover de hofstede van den heer Jac. v. d. Weele te Kolijnsplaat be vindt zich de z.g. „Wanteskuip". Dat is een plaats, welke geregeld door de Oos- terschelde bespoeld wordt. De situatie is nu evenwel zóó, dat de skeletten hij tien tallen bloot gekomen zijn. Men vindt soms nog gave geraam ten met wervelkolom, ribben, teenen en vingers. Het vandalisme kent geen gren zen en men ontziet zich niet tegen de beenderen te schoppen, zoodat ze uit hei verhand geraken. Schedels liggen overal verspreidt. Het is duidelijk, dat er hier aan de Oostzijde der kuip een kerkhof bloot ge komen ie. De graven zijn goed te zien en ook de rijlen waarin begraven werd. Het kerkhof is alleen bij laag water te zien. Op deze plaats heeft het vroegere dorp Noordwelle gelegen. In 1271 was daar een kerk; in 1356 werd de plaats Dekens- kapelle genoemd. Het Zeeuwsch Genootschap voor Kun sten en Wetenschappen te Middelburg is met het feit in kennis gesteld. Een zakkenroller. Twee bedienden van Notaris J. kwamen tot de ontdekking, dat iemand tijdens kantoor tijd in hun kleeding aan het snuffelen ge weest was. Enkele kleine voorwerpen werden vermist. De politie onderzoekt de zaaik. Kloetinc e. Zaterdagavond hield de Ver- eeniging van Oud-Leerlingen van Land en Tuinbouwcursussen alhier haar jaar vergadering. De voorz. sprak in zijn openingswoord zijin spijit er over uit, dat de opkomst zoo slecht was. Dhr Beije werd gekozen tot bestuurslid, zulks in de plaats van dhr G. Eversdijk, die zich niet meer herkiesbaar stelde. Daarna hield de heer W. J. Robijn een lezing over: „de Nederlandsche Al- gemeene Keuringsdienst", waarop een goede bespreking volgde. Vrijdagavond hield de sportvereen. „Unitas" alhier een gezelligen avond voor ouders der leden en donateurs. opspringen, uit vrees, dat haar tusochen- komst vereischt zou worden. Maar spoe dig werd ze op dit punt gerust gesteld door vroolijk gelach waardoor ze overtuigd werd, dat de jongens slechts aan 't stoeien waren. Ze sloeg vlug een ochtendjapon om en haastte zich naar boven om hen tot stilte te manen, daar vader niet wakker mocht gemaakt worden. Nog voor ze half met haar toilet gereed was hoorde ze, hoe kleine voetjes over de gang naderden en Gracie verzocht om binnengelaten te wor den, dat Nannie haar een verhaal uit den bijbel kon vertellen, en dat ze haar mor gengebedje voor haar groote zus kon op zeggen. Gracie had heel wat te vertellen over wat er den vorigen avond gebeurd was, ze was er erg trotsoh op, dat ze zoo lief naar bed was gegaan, onmiddellijk toen Margaret het haar zei, maar prui lend klaagde ze, dat Nannie er niet was geweest om haar goedennacht te kussen en in slaap te zingen. Doch Nannie trok zich maar niet al te veel van dat verdriet aan. Op 't oogenhlik was het zaak op tijd klaar te komen voor het morgengebed en het ontbijt. De twee jongens waren in Seatown op school. Terwille van hen moest het ont bijt om half negen afgeloopen zijn. 's Morgens bij het ontbijt sprak Nannie altijd het gebed uit. Kapitein Colville stond gewoonlijk pas laat op. Hij was niet erg gezond en verbeeldde zich, dat het veel erger met hem gesteld was, dan werkelijk het geval was. Hij was een stil, terughoudend mensch, met zeer verschil lende stemmingen, of liever gezegd, iemand, die heel gauw terneer gedrukt was, want niemand had hem eigenlijk ooit werkelijk vroolijk gezien. Mevrouw Colville was een opgewekte vrouw ge weest en toen zij nog leefde, had ze een goeden invloed op haar man gehad en was in staat geweest hem op te vroolijken en aan te moedigen tot gezonde inspan ning. Maar Nannie, met al haar ijver en goeden wil, kon de plaats van haar moe der niet geheel vervullen. Hij hield veel van zijn kinderen, maar hij kon ze niet opvoeden, ze niet leiden. Nannie moest alles doen. Hij bleef tot een uur of elf in bed en Nannie moest ge woonlijk het grootste deel van den mor gen aan hem wijden. Hij voelde zich ge woonlijk niet in staat 'het gewoel en ge draai van de kinderen om zich heen te verdragen; en zoo rustte op Nannie de plicht over hen te waken, voor hen te zorgen en hun leiding te geven. Als zich in den gewonen gang van zaken de een of andere moeilijkheid voordeed, was hij De avond werd gevuld met samenspra ken, en voordrachten, terwijl de Mond- orgelcluh Inter Nos eenige muzieknum mers ten beste gaf. Zeer in den smaak vielen de door en kele leden gedemonstreerde gymnastiek oefeningen aan de brug, onder leiding van dhr H. Bliek. Deze geslaagde avond werd door onge veer 200 personen bezocht. Schore. Zaterdagavond ontstond door tot dusver onbekende oorzaak brand in de woning van dhr A. Bierens. Een achter vertrek brandde geheel uit, ook de gang werd aangetast, terwijl een kabinet, staande in een aangrenzend vertrek werd beschadigd. Door klokgelui werd de biandweer gealarmeerd doch zij behoefde geen dienst te doen, daar men inmiddels door krachtig ingrijpen met beperkte mid delen de brand meester was geworden. Assurantie dekt de schade. Hansweert. Naar wij uit betrouwbare bron vernemen is het bekende hotel „Pa- v'ljoen" alhier aangekocht met het oei dit in te richten als tenuis voor ouden van dagen en als internaat voor de leer lingen der R. K. Schippersschool, welke in een leegstaand lokaal der R. K. bijz. school ondergebracht zal worden. Het „Paviljoen" dateert van 1866 en is toen gebouwd als directiewoning bij het graven van 't kanaal door Zuid-Beveland Na de voltooiing is het steeds als een be kend hotel door de fam. Luik bewoond. Driewegen. Gemeenteraad. In deze eerste vergadering in 1938, waarbij alle leden tegenwoordig waren, houdt de voorzitter, burgemeester Ort, een kleine rede, waarbij hij ook voor het komende jaar de medewerking van den raad in roept, terwijl ook woorden van groote vreugde worden uitgesproken in verband met de geboorte van H. K. H. Prinses Beatrix. Weth.i Koeman richt daarna eenige woorden van dank voor de goede wen- schen en hoopt dat 1938 ook den voor zitter mag brengen, wat hij er van ver- wacht. Besloten wordt dat de gemeente zich zal aansluiten bij de frauderisico-onder linge van de vereen, van Ned. Gemeenten voor verzekering van gemeentegelden. Voor 1938 wordt het bedrag per leerling van de openbare lagere school vastge steld op f 11. Verder worden eenige wij zigingen van de begrooting 1037 en 1938 goedgekeurd. In de vacature van onderwijzeres aan de openbare lagere school wordt voorzien door de benoeming van mej. E. C. van Noort, alhier, met algemeene stemmen. Na een besloten zitting wordt besloten goedkeuring te vragen voor een verhoog ging van de jaarwedde van den agent der arbeidsbemidd. van f 10 op f20. Verder zal een oproep geplaatst worden voor een ambtenaar van de steunregeling tegen een jaarwedde van f 100, die vóór 1 Maart benoemd zal worden. 'sHeer Abtskerke. Gemeenteraad. Zaterdagmiddag vergaderde de raad on der voorzitterschap van den burgemees ter. De heer Vermue is zonder kennis geving afwezig. De voorz. uit zijn beste wenschen voor de raadsleden en de ge meente en herinnert aan de geboorte van Prinses Beatrix. Een zijnerzijds namens de gemeente gezonden telegram van ge- lakwensch is door het Prinselijk Echt paar met een dankbetuiging beantwoord Mededeeling werd gedaan van de ver leende vrijstelling inzake vak j op de openbare school tot 31 Dec. 1939, van de goedkeuring der gemeenterekening over 1936 met enkele opmerkingen van admi nistratieven aard, en van de beslissing van Gedep. Staten, dat de openbare school kan blijven bestaan, waarvan met groote voldoening wordt kennis genomen. Het verslag der Comm. tot Wering van schoolverzuim over 1937 wordt na voorlezing voor kennisgeving aangeno men. De ontslagaanvrage van den gemeente secretaris met 1 April a.s. wordt in han den van B. en W. gesteld tot nadere voor bereiding. De in de vorige vergadering vastge stelde verordening inzake de heffing van begrafenisrechten is van Gedep. Staten terugontvangen met verzoek deze weer in te trekken. Het college is van oordeel dat de daarin vastgestelde verdubbeling van grafrechten voor aankoop van graf- zelden in staat er over na te denken of een beslissing te nemen. En Nannie moest alle vragen beantwoorden, alle moeilijk heden oplossen, regelingen treffen, in het kort haar vader zoowat geheel en al ver vangen. Zij moest heslissen wanneer Es ther met muzieklessen moest beginnen en wanneer Johnnie met Grieksch; hoeveel van de kalveren zouden worden grootge bracht en welke schapen geslacht zou den worden. Zij was er niet het meisje naar om te rug te deinzen voor de lasten, die haar op de schouders werden gelegd. Ze was sterk, gezond en werkzaam naar lichaam en geest. Van 'haar moeder had ze ge leerd te doen, wat haar hand vond om te doen en zich over de toekomst niet be zorgd te maken. En zoo, van uur tot uur, van dag tot dag, verrichtte ze vroolijk en hoopvol haar bezigheden, zwaar of licht, handelend, zooals haar het best scheen in de gegeven omstandigheden, zonder zich al te bezorgd te maken wat de mo gelijke gevolgen zouden zijn. Ze was na tuurlijk te veel gebonden, dan dat ze vaak van huis kon; en zelfs iets doodgewoons als een middag en avond, die ze bij tante Ailie zou doorbrengen, was een heele ge beurtenis in het gezin, waarover al heel wat gesproken was, terwijl ieder op zijn ruimte voor niet-ingezetenen niet toelaat baar is. Op voorstel van B. en W. aldus besloten. Het bedrag per schoolgaand kind op de openb. school, geraamd voor de be- giooting 1938 wordt vastgesteld op f 16,15. Gewijzigd wordt de begrooting 1938. De voorz. deelt nog mede, dat het ko hier Hondenbelasting voor 1938 door B, en W. is vastgesteld op f 99 met 33 aan slagen. Volgens de gewijzigde gemeente wet geschiedt dit voortaan door B. en W. Rilland-Bath. Vrijdagavond sprak in openbare vergadering overste Bierman over de luchtbescherming. Door den burgemeester werd een ope ningswoord gesproken. Overste Bierman sprak over de gevaren welke ons bij een e.v. oorlog van uit de lucht bedreigen. Hij liet door middel van lichtbeelden de uit werking der uit de lucht geworpen hom men zien. Hierop zette hij uiteen, de noodzakelijkheid van het oprichten van een afdeeling voor luchtbescherming. Hierna werd overgegaan tot het oprich ten van zulk een afdeeling waarvoor zich 64 personen als lid opgaven. 's Gravenpolder. Donderdagavond hield de Oranjevereeniging alhier een alge meene vergadering onder voorzitter schap van den burgemeester. Blijkens het jaarverslag bedraagt het aantal le den 55 en was er in kas een bedrag van f 49. Op de vraag van den heer De Klerk, waarom er voor de blijde gebeur tenis geen algemeene vergadering belegd was, antwoordden de voorzitter en de heer Duininck, dat het bestuur zich op het standpunt stelde, dat een algemeene vergadering gerust achterwege kon blij ven met het oog op het ongunstige jaar getijde, het geringe kassaldo en de plan nen voor feestviering bij1 het a.s. regee- ïingsjubileum van H. M. de Koningin. Evenwel is de klok geluid, de schoolkin deren zijn getracteerd en er heeft 's avonds een optochtje plaats gehad. Ten slotte werd besloten om ter gelegen- het van het a.s. 40-jarig regeeringsjubi- leum van H. M. de Koningin een volks feest te organiseeren. Baarland. Gemeenteraad. Zater dagmiddag vergaderde de raad dezer ge meente. Aanwezig alle leden. De voorz. zegt met vre .igde vernomen te hebben de geboorte van i-rinsos Beatrix. Vervolgens spreekt hij zijn nieuwjaarsrede uit, waarin spr. zegt dat de werkloosheid iets is verminderd, groote werken zijn niet uitgevoerd. Weth. de Vriend beantwoordt deze re de. O'pi de namens de gemeente verzonden telegrammen aan het Koninklijk huis is een dankbetuiging ontvangen. Ingekomen is een reclame op de hon denbelasting van dhr J. Overtaken. Be richt van Gedep. Staten dat voorloopig do O, L. school blijft bestaan, Tot voorzitter van het B. A. werd gekozen K. Zeevaart. Vrijstelling is verleend voor vak J lichamelijke oefening voor de O. L. school. Hierna leest de voorz. voor het verslag van de comm. tot wering van schoolverzuim. Alles wordt voor kennisgeving aange nomen. De begrooting 1937 wordt gewij zigd, ook de begrooting 1938, hetwelk ge schied op verzoek van Ged, Staten, De voorzitter zegt, dat het de wensch van Ged. Staten is over te gaan tot den bouw van een nieuw gemeentehuis. Hij geeft den raad in overweging, hier eens over te denken, in een volgende vergadering kan daarover dan nader worden gesproken. Ingekomen is een verzoek van G. de. Mol om verhooging der jaarwedde als ambtenaar belast met de uitvoering van de steunregeling. De voorz. zegt, dat het werk van dhr de Mol zeer vermeerderd is, zoodat een verhooging met f 100, waardoor het salaris f 250 wordt, hem wel toekomt. Dhr de Rijk vindt dezen sprong te groot en wil volstaan met een bedrag van f 200. Ook dhr Traas vindt f 250 wel wat hoog, ook in verband met den financieelen toe stand der gemeente, die dit niet toelaat. Dhr Mol sluit zich aan bij dhrn de Rijk en Traas. Het voorstel van de meerder heid van B. en W. om f 250 te geven wordt verworpen met 6 tegen 1 voor. Het voorstel De Rijk (f 200) wordt aange nomen met 6 voor, 1 tegen. Op voorstel van Ged. Staten zal hel schoolgeld op den grondslag der perso- neele belasting worden geheven en niet beurt het noodzakelijk achtte haar pre cies te vertellen, wat er wel allemaal was gebeurd gedurende haar afwezigheid. Toen ze eindelijk achterbleef met alleen Gracie en haar vader om voor te zorgen, kreeg Nannie eenige oogenblikken tijd om de noodige huishoudelijke regelingen te treffen, en te zeggen, wat ze dien mid dag moesten eten, of liever aan te hooren, wat Margaret hen verkoos voor te zetten en om met de oude vrouw allerlei plan netjes te bespreken om in de behoeften van haar arme menschen te voorzien. Nannie kon niet veel liefdadigheid uit oefenen, tenzij ze heel zuinig was. Nog voor ze geheel gereed waren met die be sprekingen, hoorden ze kapitein Colville bellen en Nannie haastte zich naar zijn kamer om te 'hooren, hoe hij zich voelde of hij een goeden nacht had doorgebracht en wat hij voor zijn ontbijt wilde hebben. Gracie ging met haar mee en terwijl Nan nie met haar zorgzame handen het ont bijt voor haar vader klaarmaakte, zat Gracie op zijn bed en amuseerde hem met har onafgebroken stroom van woorden. Terwijl hij ontbeet, zat Nannie met haar werk naast hem en zoo verliep het maal nogal tamelijk opgewekt. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 5