I Kerknieuws. Onderwijs. Nog geen 3 Cent per dag kost een abonnement op „De Zeeuw" Abonnementsprijs p. kwartaal f 2.50 Weekabonnementen f 0.20 Gemengd Nieuws Russische Poolexpeditie thans gered. Laatste Berichten Finantiëele Berichten. Burgerlijke Stand. Telegrammen De gezondheidstoestand van Prinses Juliana en Prinses Beatrix volkomen normaal. ZEEUWSCH- VLAANDEREN. Hoek. Door de Geref. Jeugdverenigin gen werd op 19 Febr. in de Gehoorzaal hun jaarvergadering gehouden. De ruime zaal was geheel bezet. De vergadering stond onder leiding van den voorzitter der J. V., dhr G. de Put ter Dzn. Uit de jaarverslagen bleek, dat er een bloeiend vereenigingsleven is. Naast enkele inleidingen waren er ook schitterende tableaux, afgewisseld door muziek en zang. Vooral de groote meis- jesvereen. toonde wat zij op 't gebied der christelijke kunst kan presteeren. D'eze bijeenkomst werd door Ds Vink op de gebruikelijke wijze gesloten, nadat hij een slotwoord had gesproken. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Groot-Ammers en Neer- langbroek, J. J. Poot te Bunschoten. Geref. Gemeenten. Bedankt voor Opheusden, A. de Blois te Gouda. .Beroepingswerk. De Com missie van Beroeping biji de Ned. Herv. Gem. te Amsterdam heeft, zooals reeds werd gemeld, het volgende drietal in de vacature Roscam Abbing voorgesteld: J. G. Salverda, Hoofddorp, J. van Veen, Hoogkerk en J. v. d. Wiel, Rijswijk. Door 21 kerkeraadsleden is daarnaast het volgende drietal voorgesteld: J. K. Lofvers, Nordhorn, A. D. Meeter, Wa tergraafsmeer en J. A. van Nie, Hooge- veen. B e r o e p b a a r. In de Geref. Ker ken (H.V.) is beroepbaar gesteld de heer G. A. de Ridder, theol. cand. te 's Graven- hage. Hulpprediker. Ter aanvul ling van het de vorige week geplaatste licht, melden wij nog dat de heer W. H. J. de Boer, hulppred. van de Geref. Kerken te Goes en 's Gravenpolder, de ge legenheid behoudt de Kerken te dienen. Geref. Mannen vereen igingen. De Geref. Mannenvereenigingen op Walcheren hielden Vrijdagavond een ge combineerde vergadering te Serooskerke. De president, de heer Loodewijk, wees er op, dat deze samenkomst tot doel had, het vormen van een kring op Walcheren voor te bereiden en zoo mogelijk den stoot te geven tot oprichting van een G.M.V. te Serooskerke. De heer J. Schuitman sprak over: „Onze roeping in dezen tijd, de G.M.V. en haar afbouw". Met genoegen constateerde spr., dat op Walcheren op kerkelijk en ver- eenigingsgebied de historische lijn ge volgd wordt. Merkwaardig is de verwar ring op geestelijk gebied, waarbij veler lei denkbeelden zijn, die weinig perspec tief bieden. Oorlogsvrees en economische ontwrichting worden door de duistere machten van het ongeloof gebruikt. Daar om is ons waakzaamheid en inspanning geboden. Het gaat hier om de ziel van ons volk. De strijd gaat tegen de wereld gelijkvormigheid en voor kerk, school en Chr. vereeniging. Het vereenigingsleven is een uitnemende weg tot uitbreiding der kennis. Onze parate kennis op de J.V, opgedaan, moeten we afbouwen. De G.M.V. is een uitnemend middel daartoe. Middelburg. Bij: de Geref. Kerk alhier is gekcften tot ouderling de heer J. Duij- vekot. I van den weg staande auto's mogen - wanneer licht op ver plicht is - géén andere ver lichting voeren dan 'n rechts geplaatst lampje, dat naar voren rood en naar achteren wit licht geeft. Rechts van den weg staande, moogt u In zoon geval kiezen tusschen de nor male autoverlichttog óf één links- zittend lampje, dat naar voren wit en naar achteren rood licht geeft Wl ROOO Zaterdagmiddag vergaderde in e Melksalon „Bustraan" alhier de af- eelmg „Znid-Beveland en Omstre- va-n de Vereeniging van Chr. onderwijzers. D'e heer J. Meindersnia Goes behandelde op zeer interessante ijze het onderwerp: „O'ostersch leven n de Heilige Schrift", waarop een arukie bespreking volgde. De heer W. A. van Wijk werd herkozen als voor zitter. Voor de te Utrecht te houden voorvergadering werd als afgevaardigde angewezen dhr J. Geelkerken, secun dus dhr J. Meindersma. Ritthem. De Vereeniging voor Chr. L. O. hield Vrijdagavond haar jaarver gadering. Het jaarverslag van den secretaris getuigde van de welvaart der school. De penningmeester sloot zijn boeken met een batig saldo. Het hoofd der school, de heer B. J. de Meij, hield een lezing over de moei lijkheden, welke de voorstanders van Chr. onderwijs vroeger hadden om een Chr. school op te richten en te onder houden. In het bijzonder stond hij stil bij de eerste Chr. scholen op Walcheren. Dlankbaar moeten wij zijn, dat het Christelijk onderwijs in de laatste jaren zijn vleugels heeft kunnen uitslaan, zoo dat er thans op Walcheren 36 Christe lijke scholen zijn. Op het gesprokene volgde een aange name discussie. Tien hectaren hei en dennen verbrand. Gisteravond is een zware brand uitgebroken in de heide onder de gemeente Lieshout. Het vuur vond gretig voedsel in de dennen- bosschen. Toen het vuur omstreeks half zeven werd ontdekt, had de brand reeds een grooten omvang aangenomen. De vlammen kleurden de lucht zoo fel rood, dat de brand op verren afstand zicht baar was. Dit was dan ook de oorzaak dat de brandweer van St. Oedenrode uit rukte, omdat men/ meende, dat er ter plaatse een zware brand woedde, doch toen men aan de grens der gemeente was gekomen, zonder dat er brand was ont dekt, keerde men huiswaarts. Ongeveer tien hectaren heide en den nenbosch zijh verloren gegaan. Papanin c.s. verlaten hun ijsschots. De vier Russische Poolonderzoekers, Papanin, Krenkel, Chirkof en Fedorof, hebben met hun geheele uitrusting de ijsschots verlaten, waarop ze zich be vonden, en hebben zich aan boord van de ijsbrekers „Moerman" en „Taimyr" hegeven. Omtrent de redding van Papanin en zijn metgezellen wordt te Moskou nog vernomen, dat te half zes begonnen werd met het materiaal aan boord van de ijs- brekers te brengen. Te zeven uur was men hiermede gereed. De beide schepen zijn vervolgens onmiddellijk naar Moers- mansk teruggekeerd. Door het lot werd beslist, dat Papanin en Krenkel zich aan boord van den ijs- breker „Moerman" zouden begeven, ter wijl de beide andere leden van de expe* ditie zich op de „Taimyr" inscheepten. Men weet niet op welk schip zich de hond van de expeditie, Wessely, bevindt. Het geheele materieel is aan boord van de „Taimyr" gebracht. Nadere bijzonderheden ontbreken nog, hoewel men weet, dat al het wetenschap- lijke materieel eveneens aan boord van de ijsbrekers is gebracht. Men herinnert er aan, dat de ijsbre kers met behulp van dynamiet hun weg moesten 'banen naar het kamp van de poolreizigers. Drie maanden hebben Pa panin en zijn gezellen doorgebracht op hun ijsschots, welke in dien tijd twee duizend kilometer is afgedreven van de Pool tot aan de kust van Groenland. Wielerbaan te Lepelstraat. Naar wij vernemen zal bovengenoemde baan, welke ongeveer vier jaar geleden van hout gebouwd is, verdwijnen, aan gezien deze door de Firma Hoomick Zonen te Goes is aangekocht om ge sloopt te worden. MIDDELBURG. De tentoonstelling in Hui ze De Abdij. Hedenmorgen namen wij een kijkje in de salons van de ambts woning van den Commissaris der Konin gin in de Abdij, waar van Dinsdag tot Donderdag de tentoonstelling gehouden wordt van de Loterij van Vrouwelijke Handwerken. In de eerste salon zijn de prijzen voor de verloting in grootere getale dan an dere jaren bijeen gebracht en dan willen wij in het bijzonder noemen de prijzen aangekocht van een gift van H. M. de Koningin, n.l. een zilveren schaal met bijzonder mooie bewerkte rand en een gesmeed ijzeren staande electrische lamp met kap. In de tweede salon is een theesalon ingericht, de derde spant wel de kroon met de uitstalling van een zeer groot aantal handwerken van uiteenloopenden aard, zooals die in vroeger jaren zijn vervaardigd. Wij denken aan oude dames- costuums, aan baby-kieeren, aan baker- jurken e.d. naast vele andere handwer ken. Een opwekking tot druk bezoek aan huize de Abdij is zeker gerechtvaardigd. Want welke andere zeep ik ook in de loop van dertig jaar probeerde, dat heldere, vette sop, dat Sunlight Zeep geelt, kreeg ik toch nooit. Door Sunlight Zeep spaar ik niet alleen werk, maar ik kan trots zijn op een kraakheldere linnenkast en dat wil voor een huisvrouw toch wel wat zeggen I Het hele huis, van kelder tot zolder, is nu even (ris en helder. En ondanks die reuze kwaliteit en de dikke stukken, toch zo laag in prijs: één dubbeltje voor het grote pak, het is geen geld! En dan nog een bon voor geschenken, neen hoor, in mijn huis alléén SUNLIGHT ZEEP! &92-09t BEURSBERICHTEN. Slotkoersen van de Amsterdamsche Effectenbeurs, ons medegedeeld door Van Heel Go. N.V. te Goes. vorige koers heden H. V. A. 425/6 430 Ned. Ind. Handelsbk. 134% 135 Philips 29872 305 Unilever 152 153 A. K. U. 38- 39 Amsterd. Rubber 211 2'14 Kon. Olie 35072 353% Deli Mij. 300 300 Scheepv. Unie 113 115 3 pet. Nederland ÏOO15/» 100is/u> 3 pet. Nederland 997/s 99io/i0 U. S. Steel 39% 40-7s Anaconda 235/s 243/s U. S. Leather 4% 4% Beth. Steel 41 418/i6 Adj. Ch. Milwaukee 3 37m Cities Service la/iB Is/16 Intern. Nickel 36 367s Shell Union 117e 11 Kennecott 273/s 28e/ia Radio 578 53/io Car Foundry 17 17 Tidewater l(Wi» 10% Midcont. Oil 13 1372 General Motors 25% 26% Am. Enka 237a 23% Am. Water Works 67s 67/e Republic Steel 137s 13s/i8 Continental Oil 21 21 De beurs was vast en er ging meer om dan vorige dagen. De redevoering van Hitier werd gunstig beoordeeld, ter wijl het aftreden van Minister Eden, die toenadering van Engeland tot Duitsch- land en vooral tot Italië steeds in den weg stond, groote voldoening, niet het minst te Berlin, gegeven heeft. Na reeds hooger geopend te zijn, konden de meeste koersen nog vrij wat aantrekken. De Rubber-afdeeling was zeer vast en 47 pet. hooger voor de betere soorten. Op de Amerikaansche afdeeling was er ook wat meer vraag tegen oploopende koer sen, vooral voor Anaconda en staalwaar- den. De beleggingsmarkt was onver anderd en stil. Wisselkoersen. Amsterdam, 21 Febr., 2.30 u. Berlijn 72.25—72.35. Londen 8.96%8.97. Parijs 5.885.90. Brussel 30.37—30.40. New-York 1.78%—1.79%. Over de maand Januari 1938. SCHERiPENISSE. Geboren: Willem Jacobus z.v. C. J. de Haan en G. M. Mon- tijn; Adriaan z.v. D. C. Duijlnhouwer en A. Duijnhouwer; Arendje d.v. A. Bolier en P. M. Dijke; Jacomina Tona d.v. P. G. Hartog en H. L. J. Bijl, beiden wonende te Fijnaart. Overleden: Adriaan Hartog wedn. van Anthonia Bolier, 85 j. (Th. C.) Van 1219 Februari. YERSFKEl. Huwel.-afk.Krien Cor nells Lindenberg, 27 j. jm. te Schiedam, onlangs te Yerseke, en Jacomientje Cij- souw, 26 j. jd. te Wemeldinge. Geboren: Elizabeth Jozina, d. v. Jan Huibrecht Kegge en Cornelia Buurman te Rotterdam; Cornelia Maria, d. v. Bertus Jan Vette en Elizabeth Lou- werse. (I. C.) SOESTDIJK. Het communiqué van Dr J. de Groot van hedenmiddag luidt: D'e gezondheidstoestand van H. K. H. Prinses Juliana is thans volkomen nor maal. Het kraambed heeft dus een geheel ongestoord verloop gehad. H. K. H. voelt zich zeeT goed en heeft heden reeds eenigen tijd in de buitenlucht vertoefd. Hiermede is het laatste bulletin over BD. K. H. Prinses Juliana verschenen. De medische zorg voor H. K. H. Prin ses Beatrix 'is verder opgedragen aan Dr Carstens, kinderarts te Utrecht. Deze heeft na onderzoek kunnen beves tigen dat de jeugdige Prinses een volko men gezonde baby is. De voeding, welke een geheel natuurlijke is, gaat volkomen normaal. De wekelijkBche toename in gewicht, de Prinses woog bij de geboorte 3450 gram, is boven het gemiddelde. Zij weegt thans 3930 gram. Soestdijk, 21 Febr. 1938. Dr J. DE GROOT. GESANCTIONEERD BIJGELOOF. Het was een stichtelijk bericht, schrijft de „Haagsche Post", dat men dezer da gen in de dagbladen kon lezen. Bij: de Staatsloterij! zullen de nummers beneden de 1000 worden afgeschaft. De loten zullen beginnen met het nummer 1001. Onze eerste gedachte was, toen wij dit lazen, dat hier weer een verdedigings middel in lag tegen de particuliere lote rijen, die zooals men weet op de trekking door de Staatsloterij min of meer para siteerden. Maar neen. De nummers 1 tot en met 1000 komen te vervallen en die van 21000 tot en met 22000 'komen er voor in de plaats omtegemoet te komen aan de bezwaren, welke bij een deel van het publiek aanwezig bleken tegen het koqpen van loten met een laag nummer". Wij moesten onze oogen toch eens goed uitwrijven, toen wij dit fraais lazen. Stond het er werkelijk, of had de droom ons nog te pakken? Neen, het stond er. De Staat der Nederlanden bracht een offer, deed een concessie aan het bijge loof van het in zijn loterij spelende pu bliek. Hij: verleende aan dat bijgeloof zijn hooge sanctie. Dr DE GROOT KEERT MORGEN NAAR DEN HAAG TERUG. DEN HAAG. Naar wij vernemen zal Dr J. de Groot, wiens aanwezigheid ten Paleize Soestdijk niet meer noodzakelijk is, morgenmiddag naar Den Haag terug- keeren. Laffe overval. OTERLEEK. Vannacht heeft aan den Waagdijk nabij Oterleek een laffe over val plaats gehad, waarbij' de 24-jarige S. uit Bergen van zijn overjas en colbertjas, waarin een portefeuille met f 80, werd beroofd, terwijl hem zes messteken wer den toegebracht. S., die een bezoek aan zijn verloofde had gebracht, keerde per rijwiel huis waarts, en werd door een onbekende aan gehouden die hem om geld vroeg. Toen S. dit niet wilde geven, ontstond een worsteling, waarbij' de man spoedig hulp van eenige anderen kreeg, waarvan één S. met een mes snijwonden toebracht. S. raakte bewusteloos en toen hij bijkwam bemerkte 'hij van zijn portefeuille te zijn beroofd. De politie is er nog niet in geslaagd de daders op te sporen. Vliegdiensi Amsterdam-Groningen-Leeuwarden. AMSTERDAM. Met ingang van 1 Juli

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 3