Predikbeurten. Onderwijs. Leestafel Wetenschap en Kunst Briefwisseling. Telegrammen Finantiëele Berichten. Marktberichten. Burgerlijke Stand. en Advertentiën. VERLAAGD. Boaston's fyacMci*vfr De> belete en m&decMte sodewi# m.u.UoassoH&in Mlddeiêucf Vereeniging „De Ambachtsschool" den Boereninspan, COKESPRIJZEN. Met ingang van Maan dag 21 Februari 1938 worden onze cokes- prijzen met 10 cents per H.L. MIDDELBURG. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te IJmuiden-Oost, G. F. Cal- lenbach te Hall. Te Zwammerdam, G. de Vries te Heerde. Ghr. Geref. Kerk. Tweetal te Zwaagwesteinde, D. Biesma te Drogeham en N. Brandsma te Wil- dervank. i "Weinig theologische stu denten. Terwijl voorheen het aantal studenten in de theologie aan de Duit- sche Universiteiten zich tusschen de 4000 en 5000 bewoog, heeft zich thans een daling doorgezet, die bedenkelijke afmetingen aanneemt. Stonden in het Semester 19361937 nog 2818 theologi sche studenten ingeschreven, dit reeds zoo lage getal daalde thans nog dieper; er werden nu 2209 studenten ingeschre ven. Weldra zal de kerk zoodoende groot predikantengebrek krijgen. Zondag 20 Februari 1938. Ned. Herv. Kerk. Goes, vm. Ds de Vries, av. Dr Koopmans. Kapelle, vm. Ds Blanson Henkemans, n.m. Ds de Vries. 's H. Anendskerke, vm. dhr v. d. Made te 's H. Hendrikskinderen, n.m. ds Steinz. Oost-Soeburg, 9.30 u. Ds Hietkamp, 2 u. dhr Offringa van Alphen a. d. Rijn. West-Soeburg, 10 u. dhr Offringa. Wissekerke, vm. leesdienst, n.m. Ds v. d. Most van Spijk (H. Doop). Mej. C. J. Augustijn, ambtenaar ter gemeentesecretarie van Middelburg, slaag de voor het diploma bevolkingsboekhou ding vanwege het Instituut „Laurillard". Bij K. B. is benoemd tot leerares in vasten dienst aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Zieriksee, mejuffrouw M. J. A. Fermin, thans tijdelijk leerares aan die school. De Oranje-Dynastie, Regeerende Vorsten uit het Huis van Oranje, door D. Hans. A. W. Sijthoff's Uitg. Mij., Leiden. De heer D. Hans, niet ten onrechte genoemd de nationale biograaf van ons Vorstenhuis, heeft de Oranje-litteratuur verrijkt met een belangrijk boekwerk. In verband met het dit jaar te herden ken 40-jarig regeeringsbewind van H. M. onze Koningin geeft hij hier een niet- uitvoerige, maar toch in hoofdzaak vol ledige geschiedenis van de Oranje-dy nastie in ons land. Aan elk der elf Oranje-telgen, die over de Nederlanden geregeerd hebben, is een afzonderlijk hoofdstuk gewijd, zoodat een betrekkelijk kort, maar een nauwkeurig overzicht wordt gegeven van den arbeid en de beteekenis der Oranjes. Er is dat blijkt uit alles heel wat bronnenstudie voorafgegaan. De nieuw ste bronnen zijn geraadpleegd. Maar Hans is er de man niet naar om een dor en kroniekmatig overzicht te geven. Integendeel. Dit boek laat zich evenals al de geschriften van dien auteur prettig lezen. Wie er aan begint, legt het niet gaarne uit handen. De schrijver heeft zijn stof, zonder de feiten geweld aan te doen, met blijkbare voorliefde behandeld. Daaraan is het toe te schrijven, dat mep al dadelijk bij de lezing van het eerste hoofdstuk onder den indruk komt van de grootsche figuur die Willem I was, en vah zijn uitzonder lijke beteekenis voor de geschiedenis van ons volk. De uitgeefster, hoe kan het anders, heeft aan de uitvoering van dit werk groote zorg besteed. Dit geldt zoowel van den druk als van de illustraties, in totaal niet minder dan 54. Over den band kunnen wij niet oor- deelen. Wij ontvingen een ingenaaid exemplaar en dit geeft ons aanleiding om hen, die dit Oranjeboek zouden wil len koopen, te adviseeren zich een ge bonden exemplaar aan te schaffen. Werken als dit moesten toch eigenlijk alleen gebonden verschijnen. Vermelden wij tenslotte, dat deze uit gave ook in zes losse deeltjes verkrijg baar is gesteld. ZAL HET NOORDERLICHT WEER ZICHTBAAR ZIJN OP 21 OF 22 FEBRUARI? Be astronomische medewerker van de „N. R. Crt." schrijft; Van verschillende zijden wordt de ver wachting uitgesproken dat het poollicht op 21 of 22 Februari weer zichtbaar zal zijn. Uiteraard kan eerst na dien datum beslist worden of dit vermoeden juist of onjuist is. Waarschijnlijk is een reprise van het schouwspel van 25 Januari j.l. eohter niet en wel om de volgende re denen. Zooala men uit de beschrijvingen en verklaringen van het poollichtverschijnsel van 25 Jan. j.l. heeft kunnen begrijpen, wordt het Noorderlicht veroorzaakt, door electronen-stroomen, die tijdens waterstof erupties op de zonne-oppervlakte door de zon uitgestooten worden, welke electro- nen de gassen (zuurstof en stikstof) dei hoogste dampkringslagen der aarde (100 km hoog) aan het lichten brengen. De ge bieden der zonneoppervlakte, waar deze ■rupties plaats vinden, bevinden zic'h in de nabijheid der zonnevlekken; doch niet alle zonnevlekken geven aanleiding tot waterstoferupties en de daarmede samen hangende geo-physische verschijnselen. Daar de zon ten omwentelingsduur heeft van 28 dagen, bereikt de zonnevlek, die op 25 Jan. j.l. aanleiding tot het prachtige Noorderlichtverschijnsel gegeven heeft, op 22 Febr. weer denzelfden stand ten op zichte van de aarde. Op grond daarvan wordt het vermoeden uitgesproken van een herhaling van het verschijnsel. Een periode van 28 dagen (of 56 da- dagen) in de magnetische stormen, fa- dingverschijnselen enz. schijnt echter niet aanwezig te zijn, zooals onlangs uit een periodogram-analyse der fadingverschijn- selen sinds 1924 gebleken is, wat natuur lijk de mogelijkheid nog niet uitsluit, dat men het Noorderlicht wel eens kan waar nemen op 2 dagen die 4 weken uiteen lig gen. Het is in ieder geval aan grooten twijfel onderhevig of de activiteitshaard, die op 25 Januari de poollichtverschijn- selen veroorzaakte, op 21 en 22 Febr. nog actief zal zijn. man trachtte ze weer in bedwang te krijgen, doch viel bij de pogingen, welke hij daartoe aanwendde van den wagen. Hij kwam voor dë wielen terecht en werd over eenige honderden meters meege sleurd. Aan het hoofd en ook inwendig ernstig gekneusd werd de man in deer- niswekkenden toestand naar Zwolle over gebracht, waar hij in den loop van den middag, zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, in het ziekenhuis is overleden. 'Vérgaande nonchalan ce van een ambtenaar. Ons kwam een staaltje van vérgaande non chalance ter oore, dat zich heeft afge speeld in den tramwagen te Dten Haag, doch dat, dank zij de eerlijkheid van een dienstdoenden beambte, toch nog een ge lukkigen afloop heeft gehad, aldus de „Nieuwe Haagsehe Grt". In een wagen van lijn 13 ontdekte de conducteur H. Oossenbrug een oude acte- tasoh, die tot zijn groote verbazing de re- cepissen bevatte van 13 aandeelen, welke tezamen een bedrag van f 9000 vertegen woordigden. Zij betroffen 8 aandeelen van f 1000, zoomede nog enkele van f 500 en f 100. Bovendien bevatte de tasch nog f 131 aan contanten. Corr. te R. Het bericht is op uw reke ning geboekt. Mevr. Colijn (rechts), de echtgenoot© van den minister president, in gezelschap van Mevr. de Vlugt, echtge- noote van den burgemeester van Amsterdam, tijdens een wandeling door de besneeuwde omgeving van Arosa. 'Burgemeester bevoor deelde zijn gemeente. D© burgemeester der Noord-Hollandsclie ge meente Blokker heeft korten tijd geleden plotseling eervol ontslag gevraagd, dat hem per 1 Maart a.s. is verleend. De burgemeester heeft met medeweten van de wethouders en van den eenigen ambtenaar op het stadhuis, de gemeente bevoordeeld ten koste van het Rijk, meldt de Tel. Hijl liet enkele jaren lang de steuntrek kers voor het dubbele of bijna dubbele teekenen van wat zij in werkelijkheid ont vingen. Hiermede bereikte hij, dat de uitkeering voor dit doel uit 's rijks kas, veel grooter werd dan waarop Blokker recht had. In totaal heeft hij de steun trekkers voor een bedrag van ruim vier duizend gulden hooger laten teekenen dan zij ontvingen. Het rijk vergoedde trouw circa 35 pet. van de zoogenaamde uitgekeerde steun gelden. Van de winst werd een „potje" gemaakt. Daarin kwam de geheele f 4000, die te veel als uitbetaald stond opgege ven. In dat „potje" heeft de gemeente zelf dus f 2600 en het rijk f 1400 gestort. Terwijl overal elders de nood dringend was, gingen de gemeentezaken te Blokker goed. Kleine ondernemers en tuinbou wers, die voor rijikssteun niet in aanmer king kwamen, klopten bij het huis van den burgemeester aan. Deze deed dan een greep in het „potje" en hielp nu eens met honderd, dan met tweehonderd gul den hen, die elders geen crediet of borg konden vinden. Ook werden enkele on derhoudswerken van dit geld uitgevoerd. Opeens echter is er blijkbaar iets van deze manipulaties doorgedrongen buiten den kring van degenen, die tot de inge wijden behoorden. Er is toen aangifte bij den Commissaris der Koningin in Noord- Holland gevolgd en een provinciale veri ficateur heeft zich daarop naar Blokker begeven om te onderzoeken voor welk be drag men het Rijk bij den neus heeft gehad. Dë minister heeft den burgemeester vervolgens ter verantwoording geroepen en het directe gevolg is geweest, dat laatstgenoemde oogenblikkelijk eervol ont slag aanvroeg. Het onderzoek heeft, voor zoover ons bekend is, aangetoond, dat de burgemees ter wel is waar valschheid in geschrifte heeft gepleegd, doch dat hij daarmede slechts anderen heeft begunstigd. Voor alle uitgaven uit het potje waren kwitan ties aanwezig. Paarden op hol geslagen. Voerman doodelijk gewond. Ter wijl de landbouwer KI. Dunnink uit Stap horst gisteren met een met twee paarden bespannen wagen huiswaarts reed, sloe gen de dieren eensklaps op hol. De voer Zoo gauw de conducteur daartoe in de gelegenheid was vervoegde hij zich bij den chef van de remise aan de Frans Halsstraat. Hij vernam toen, dat zich kort te voren al iemand aan de remise had vervoegd die had meegedeeld de tasch te 'hebben verloren. Daar het ditmaal om zulk een groot bedrag ging verzocht de chef den conducteur zich naar het Hoofd kantoor in het Bezuidenhout te begeven. Hier kon worden vastgesteld dat de per soon, die zich in de Frans Halsstraat had gemeld, inderdaad de verliezer was. Het bleek een ambtenaar te zijn van het Ka binet der Koningin, die bij een Bank be paalde transacties had verricht. De Duitsch-Oostenrijksche persvrede. WEENEN. Bij den Bondspersdienst is een afdeeiing ingesteld, die heeft te wa ken over de nakoming van de bepalingen van den Duitsch-Oostenrijikschen pers vrede. Overstroomingen. WELLINGTON. Door den hevigen re genval is de Kopoe-anhar buiten zijn oevers getreden, waarvan groote over stroomingen het gevolg zijn. Een groot deel van het land staat onder water, bruggen zijn beschadigd. Negen men- schen zijn om het leven gekomen, terwijl men vreest dat 18 vermisten eveneens zijn omgekomen. Binnen 30 meter van een bran dende straatlantaarn staande be hoeft uw auto binnen bebouwde kommen geen eigen verlichting te voeren! Wie iets wil verkoopen adverteert. Dat is logisch. Wie adverteeren wil gebruikt daarvoor „DE ZEEUW". Dat ia verstandig. 3 pci leening Zuid-Holland. Naar wij vernemen zullen de inschrij vingen op de uitgifte van f 17.048.000 3 pet. o'bligatiën tot den koer® van 100 pet. ten volle worden toegewezen. MIDDELBURG, 18 Februari. Groenten- veiling. Stoofsla 2943, Molsla 1325, Veldsla 526, Postelein 20, Spruiten 7 15, Witlof 1417, Schorseneeren 1114, Koolrapen 11,5, Wijnpeën 12, Andijvie 20—22, Waspeën 45, Uien 13—16, Kro ten 2—3,5, Savoye kool 3,56, Geld. kool 34, Roode kool 34,5, Boerekool 3—5, Prei 59 ct., alles per k.g. Selderie 511, Radijs 3,54 ct., beiden per bos. Knol- selderie 37 ct. per stuk. Bloemen: Crocus 1—3, Capsicums 1011 ct., beiden per pot. GOES. Veiling van 18 Febr. Groenten: Spruiten 1017; idem (stek) 46; Wit lof 10—15; Andijvie 21; Veldsla 17—19; Uien 710; idem (ste'k) 2,205; prei 3 -7; Breekpeen 0.80; Kroten 34; Bdauw- koprapen 1; Gele savoye kool 2.10; Gr. idem 56; Roode 'kool 7; Aardappels (Bevelanders) 2.50; alles per 100 kg.; Selderij 2.80—5 per 100 bos. THOLEN. Roomboter per pond f0,79, Boereboter f0,74. Eieren per 100 stuks f3,80. MIDDELBURG. Bevallen: F. Geertse geb. Meijers, z. Overleden: A. van Feden, wedn. van A. K. Dijkstra, 74 j.; B. Schoonaard, wedn. van G. S. de Wolff, 77 j. Ondertrouwd: J. P. J. de Looff, 26 j. jm. en J. Lijk, 21 j. jd.; G. Poortvliet, 24 j. en P. Hoogesteger, 23 j. jd. (M. G.) Van 915 Febr. O.- EN W.-SOUBÜRG. Getrouwd: S. van Eenennaam, 22 j. jm. en J. S. Kolp, 19 j. jd. Bevallen: J. Maas geb. de Voogd, d.; N. A. Brouwer geb. Pekaar, z. WISSENKERKE. Geboren: 10, Cor nells z.v. Gilles Versluis en Lena de Smit. Overleden: 12, Anthonetta Filius 61 j. eohtg. van Jacobus Nooijer; 15, Pieter v. d. Weijde 77 j. ongeh.; te Bergen op Zoom: 18, Dingenus de Jonge 90 j. wedn. van Jannetje van Duivenbode. (N. B.) KOLIJNSPLAAT. Geboren: 15, Nico- laas Jacob z.v. Johannis Breure en Jan netje Maria Reinhoudt; 16, Cornelis z.v. Jan Kornelis de Vos en Grietje Adriana van Gilst. Overleden: 16, Jan Nelisse 86 j. ongeh. (N. B.) Stand van hedenmorgen 10 u.: Stand van gistermiddag 3 uur: 774. Licht op voor fietsen: Zondag 5 u. 45 min. Maandag 5 u. 47 min. lerseke. Aanbesteding verbouwen van een woon- en winkelhuis, Damstraat te lerseke, van de firma van Heerwaarden te Goes. P. Hoogstrate f2470; J. Luteijn f2372; J. M. Goeman f 2340; G. Vercouteren f2322; P. Zuijdweg f2320; Wed. G. M. Laban f2300; fa. Bruijnzeel f2215; fa. Marteijn f 2199. Schilderwerk: A. van Oosten f375; C. M. Smit f346; M. de Koeyer f341; Jac. van WUlegen f335; J. M. Edenbaas f333. Tolen. Door den bouwkundige J. J. Kramer alhier werd Donderdag j.l. voor rekening van den heer J. Quist aanbe steed bet bouwen van een woonhuis aan den Düelweg alhier. Inschrijvers waren: M. v. Driel, Oud-Vossemeer in massa f 2395, S. Burgers, Tholen in massa f 2374; M. Hage, Oud-Vosmeer in massa f 2233, A. Gosselink, Scherpenisse in massa f 2120; W. Blaas te Scherpenisse, in massa f 2090. Gegund. JUFFROUW GEVRAAGD bij twee menschen zonder kinderen, voor kost en inwoning, met kleine ver goeding. Brieven letter Zi Boekhan del D'HUIJ, Middelburg. A.s. MAANDAG, 'sav. 8 u., in de Melksalon Bustraan, Goes, spreekt dhr T. ELSINGA uit R'dam over: „EmlgratiemogelJjkheden". Vooral ook jonge menschen hartelijk wel kom. Toegang vrij. NED. BIJB. GEN. afd. Wolfaarts- dijk. Vrijdag 25 Febr., 's avonds 7 uur, in het Vereen, geb. te 's-Heer Hendrikskinderen, spreekt Ds H. VEENSTRA van Colijnsplaat. Toe gang vrij. DIRECTIE GASBEDRIJF GOES ALGEMEENE LEDENVERGADERING, op Maandag 28 Februari 1938, des nam. 9 uur, in het schoolge bouw aan het Molenwater. Agendum: Jaarverslag over 1937. Rekening en verantwoording over 1937. Verkiezing Bestuursleden. Namens het Bestuur: J. A. VERTREGT, Voorzitter. S. CAL JOUW, Secretaris. De Rekening en Verantwoording ligt vanaf heden ter inzage in het schoolgebouw. De Notaris E. C. VAN DISSEL te Goes, zal op WOENSDAG 2 MAART 1938, des nam. 1 uur te 's-Heer Hendriks kinderen, in het café „De Oranje boom", ten verzoeke van het GROOT ARMBESTUUR van "*H.- Hendrlkskinderen, voor onbepaal- den tijd publiek verpachten: 32 PERCEELEN BOUW- EN WEI LAND te 's-Hoer Hendrikskinde ren, Goes en 's-Heer Abtskerke, groot 25 H.A. 94 A. 43 c.A. Nader omschreven in notitiën, die op aanvrage verkrijgbaar zijn. De Notaris H. JONKERS te Goes zal op MAANDAG 28 FEBRUARI 1938, vm. 11.30 uur, ten verzoeke van den heer P. TAZELAAR, op diens hofstede „Nooit Gedacht" te Wol- faartsdljlk, a contant, publiek ver koopen bestaande uit: 5 Paarden, alls: 1 Bruine merrie, geb. 1928; 1 Bruine merrie, geb. 1936; 1 Vos ruin, geb. 1936; 1 Bruine hengst, geb. 1937; 1 Bruine hengst, geb. 1937. 6 stuks Hoornvee, als: 2 Melk koeien, jaarling Vaars met schets, jaarling Os met schets, Vaarskalf met schets, Stierkalf, ongeschetst. 4 Varkens, w.o. 2 drachtig, inge schreven in biggenreg. Menwagen, breedbeslag (z.g.a.n.), Drielingswagen,Veerkar,Graanmaai- er (Deering), Grasmaaier (Massee Harris), Wendploeg (Melotte), Aan- aadploeg, Rolblok met bak, 'Zafc- kenheffer, Aardappelsorteerder, 5b-, 6b, Ketting- en Zigzag egge, Gulti- vator, Vlaszaaimachine, Bietenmo len '(Vleeschhouwer)Stroosnijmo- len, Windmolen, Griepen, Vorken, Karn, Waterbak, Klaverruiteris, Kruiwagen, Dtraadpalen, Zakken, Voederbieten, en wat verder zal worden gepresenteerd. Te bezichtigen op den dag van verkooping. Met den verkoop van het bees- tiaal wordt n.m. 1 uur aangevan gen. Geen stalling. Bergplaat» toot fietsen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 3