DE ZEEUW TWEEDE BLAD TANTE Al LIE Vestigingseischen voor het slagersbedrijf. Uit de Provincie Doorbrak van dammen en dijken. ZUID-BEVELAND. NOORD-BEVELAND. VAN VRIJDAG 18 FEBR. 1938, Nr 119. PROF. Dr POLAK OVER DE VOLSLAGEN SLAGER. Wij hebben in ons nummer van j.l. Dins dag mededeeling gedaan van wat Prof. Dr Waterink schreef over de vestigings eischen voor het slagersbedrijf. Thans laten wij hier volgen het oordeel van Prof. Dr Polak. De eischen betreffende de crediet- waardigheid acht hij redelijk. Maar de minimum-eischen voor han delskennis kunnen hem minder be koren. „Hier wordt in het algemeen de vesti ging afhankelijk gesteld van een diploma, voor welks verkrijging eischen gelden, die voor de uitoefening van het slagersbedrijf wel nuttig, maar geenszins onontbeerlijk zijn te achten. Men moet vaardigheid heb ben in het opzetten (I) en voeren van een eenvoudige administratie, volgens de methode van het uitgebreid (I) enkel boekhouden. Men moet eenige kennis heb ben omtrent de gebruiken bij in- en ver koop van goederen, omtrent de organisa tie van den handel in het algemeen, om trent het bank- en credietwezen, om trent het transport- en verkeerswezen, om trent de op middenstandsgebied bestaan de organisaties, instellingen en officieele lichamen. Men moet vaardigheid hebben in eenige bewerkingen van het handels- rekenen en eenige kennis van privaat- en belastingrecht. Men moet goed Neder- landsch kunnen schrijven en eenige ken nis bezitten van de zéér vaag aangeduide algemeene begrippen van „de moderne be drijfsleer", en van de reclame en de „ver- koopkunde". Wij hebben verbaasd gestaan toen wij al die eischen zagen. Zeker, het zal den slager ten goede kun nen komen, als hij wat algemeene com- mercieele ontwikkeling bezit. Maar moet daj bezit als een voorwaarde in het al gemeen belang gelden, zoodat dit zou worden bedreigd of geschaad, indien een slager zich vestigde, die niet in staat is, zijn boekhouding zélf op te zetten, die niet weet wat f.o.b. beteekent of wat de bevoegdheden zijn van den Midden- standsraad, die de intrestrekening met rentenummers niet heeft vermogen te begrijpen, die de spellingen-De Vries en Te Winkel, Kollewijn, Terpstra, Mar- chant en Slotemaker de Bruine door elkander haalt, als moest hij er gehakt van maken, of die niet begrepen heeft, dat, als zijn fietsjongen in een verkeers ongeluk de mand met vleesch in de mod der laat vallen, de schade voor zijn, des slagers, rekening is, voorzoover de klan ten het bestelde vleesch slechts naar hoe veelheid en soort hebben aangeduid, maar dat de karbonaden, die mevrouw in den winkel had uitgezocht, om te la ten thuisbrengen, voor baar rekening en risico werden vervoerdl Men versta ons wel, wij juichen het toe, als de middenstander in zijn eigen belang streeft naar meerdere ontwikke ling en als hij zich die eigen maakt. Maar hem té verbieden, zich zelfstandig te vestigen, als hij in dergelijke zaken geen voldoend examen heeft kunnen af leggen, dat lijkt ons geenszins een alge meen belang, integendeel, een onrede lijke eiscb. Een ieder, die met de prak tijk van examens, en zeker met die van examens betreffende „eenvoudige" en „eenige" kennis vertrouwd is, moet ten aanzien van al deze eischen wel zijn hart vasthouden. Het is waar, de minis ter kan nog, buiten de diploma's om, een verklaring afgeven, dat een gegadigde aan de eischen voldoet. Maar hoe zal Zijne Excellentie zich daarvan overtui gen? Zal dit ook niet weer op een exa men moeten uitloopen? Toch zeker niet cp voorspraak, dat past niet in ons Ne- derlandsche bestuurskader." Tegen de gestelde bekwaamheid s- FEUILLETON door Catharine D. Bell. (Vrij naar het Engelsch.) 10.) _o_ En met een afscheidskus verliet hij c baar, juist toen de oude Margaret de deur open deed. Nannie's voorspelling wat het humeur van de oude vrouw betrof, bleek maar al te waar. Ze keek tenminste boos genoeg, toen ze de weerspannige grendels terug schoof en o,pi zeer onaangenamen toon begroette ze Nannie met de woorden: „Wel, ik hoop, dat de nacht nu ver genoeg gevorderd is om nog thuis te ko men. Over tien minuten slaat het twaalf uur." „Het spijt me, dat het zoo laat gewor den is," zei Nannie vriendelijk. „Maar je bad niet voor me op moeten blijven. Ik neb je gezegd, dat ik den sleutel had. •te had de deur immers ongegrendeld kunnen laten." „Dat zou me wat moois zijn! Om alle 'e- en en leegloopers uit de heele buurt bier binnen te krijgen zeker," mopperde eischen heeft Prof Polak minder i bezwaar. Wel acht hij het onjuist, dat voor den winkelier in vleesch die nim mer zelf slacht, maar van slagers of grossiers koopt, precies dezelfde vakken nis geëibcht wordt als voor den slager. Men eischt toch ook niet van den siga renhandelaar of den boekhandelaar, dat hij in finesses op de hoogte is met hot sigarenmakers- of het boekdrukkersbe- drijf? Deze critiek schijnt ons juist evenals die van Prof. Waterink, Als zóó de op zichzelf uitnemende Vestigingswet wordt uitgevoerd, dan zul len we straks met reoht van de vloek van het perfectionisme kunnen spreken. Dammen. Uitslag damwedstrijd in de 2e kl. afd. 2 A van den Z.D.B. tusschen Nieuw- dorp I en Middelburg II A. DeurlooG. Overtveld 11; Joh. ModderkreekeB. Verburg afgebr.; A. BeukemaM. Dommisse 0—2; Joh. BlankenburghJ. Traas 20; J. Huis- sonJ. Freekenhorst 0—2; A. Blanken burghJ. Bliek 2—0; Jac. RottierH. Louwerse 20; C. BlankenburghG. de Blaaij 11; M. Gesc'hiereH, Overtveld 02; P. DeurlooJ. iv. Gemert 2—0. Voorloopige uitslag 108 in het voor deel van Nieuwdorp. Hansweert. Het wrak van de indertijd nabij Baalkoek gezonken Zuid-Slavische zeeboot „SRGJ" zal door den Rijkswa terstaat worden opgeruimd. De oprui ming is opgedragen aan W. A. van der Tak's Bergingsbedrijf te Rotterdam, die met de werkzaamheden zoo spoedig mo gelijk zal beginnen. Kapelle. Onder voorzitterschap van den 'heer M. Eom kwam de Werklieden- vereeniging in vergadering bijeen. In zijn openingswoord wijst de voorzitter er op, dat de vereeniging 35 jaar geleden is op gericht Van de perste bestuursleden zijn de heeren H. Tooiens en D. Landman nog steeds bestuurslid. De penningmeester deed verantwoor ding over gehouden beheer. Aan het zie kenfonds was f 100 geschonken, aan wijk verpleging f 10, hetwelk ook voor 1988 werd gevoteerd. Het kassaldo bedroeg f65. Het ledental klom tot 128. Het Ziekenfonds 'kwam bijeen. Voor zitter de heer J. de Jager-Zegers. De penningmeester, dhr D, Landman, deed rekening en verantwoording. De uitga ven waren f 955. Aan 53 leden werd hulp verstrekt Bij overlijden werd f20 uitge keerd. Do vereeniging verminderde met 2 leden, 1 trad toe, 'het ledental is nu 123. Besloten werd met 'het oog op de stand van de kas f 10 in plaats van f 15 te voteeren voor 1938 aan de vereeniging Wijkverpleging. De penningmeester deelde mede, dat 13 begunstigers waren toegetreden. Schore. Woensdagavond hield de Chr. Mei&jesvereeniging „Advendo" haar jaar feest, hetwelk door Ds Postma werd ge opend De Presidente, mej. v. d. Brink- Glerum, sprak een welkomstwoord. Uit het verslag van den 'penningmeestereese bleek, dat het ledental stationnair is ge bleven De voorgedragen stukjes kwamen goed tot haar recht. Wolfaartsdljk. De baby, die geboren werd op denzelfden dag als Prinses Bea trix, ontving van de Nutsspaarbank al hier een spaarbankboekje met een inge schreven bedrag van f 10 en van een levensverzekeringmaatschappij een polis, waarop eveneens f 10 is gestort. Het is het 5e kind uit een arbeidersgezin. Op de springschans te Neustadt zijn de Duitsche ski-springkampioenschappen gehouden. Een der deelnemers neemt zijn sprong. Margaret, terwijl ze de deur weer zorg vuldig grendelde. Nannie daoht dat het stevige slot, waarvan ze den sleutel in haar hand had, op zich zelf wel beveiliging genoeg bood, om nog niet eens te spreken van den grooten bond, die op 't geluid van haar stem de kamer was binnen gestoven en baar nu met liefkoozingen overlaadde. Maar ze prikkelde de oude vrouw niet nog meer door tegenspraak. Ze begon met onverstoorbaar goed humeur te vragen, boe haar vader het gemaakt had ge durende haar afwezigheid. „Hoe zou hij het gemaakt hebben, die arme mijnheer", zei Margaret. „Ik weet het niet. Ik kan hem toch zeker niet gaan bespieden, als bet zijn eigen dochter goed dunkt hem alleen te laten." Nannie wendde zich plotseling naar Margaret om en haar de beide handen op de schouders leggend, zei ze glim lachend: „Margaret, nu kan ik het heusch niet langer verdragen. Wie heeft er van avond bij me op aangedrongen, dat ik gaan zou en wie heeft me gezegd, dat ik zoo lang kon wegblijven als ik maar wil de en wie heeft me beloofd voor me op vader en de kinderen te passen?" Het leek misschien gevaarlijk Margaret van onstandvastigheid te beschuldigen, terwijl haar humeur in zoo'n wankelen toestand verkeerde. Maar Nannie kende haar Pappenheimers wel. Margaret was voor het vuur in slaap gevallen en was wakker geschrokken door het kloppen op de deur. De schrik had haar prikkel baar gemaakt. De norsche trek om Margarets mond veranderde in een glimlach en Nannie een vertrouwelijk tikje gevend, zei ze: „Goed hoor. We zullen het verleden maar laten rusten. Doe je mantel en hoed af en ga je bij bet vuur een beetje warmen, als een lief meisje. Kijk eens, ik heb nog wat te eten voor je klaar gezet." Nannie deed gewillig, wat haar ver zocht werd. Het vroolijke vuur en de ge makkelijke armstoel er naast zagen er zeer uitnoodigend uit. Ze ging zitten, Margaret nam een stoel tegenover haar en maakte zich klaar om nog wat te praten. De schoolkamer, zooals het vertrek ge noemd werd, was een ruim, luchtig, ge zellig vertrek. Het kreeg zijn licht door een groot venster aan de oostzijde die op den tuin uitzag en door de glazen deuren, die we reeds eerder genoemd hebben. In de „Raagsche Post" gaf een inzen der een merkwaardig overzicht van hu welijken en echtscheidingen, dat in meer dan één opzicht merkwaardig is. We hebben er, zegt „Fr. Dagbl." een overzicht uit samengesteld, Wallis Warfield huwt met luite nant Spencer. Ze scheiden weer. E. A. Simpson huwt roet een ge scheiden vrouw, Dorothea Dechert, Ze scheiden weer. E. A, Simpson huwt met Wallis Warfield. Ze scheiden weer. Wallis Warfield huwt met den Hertog van Windsor, die om harentwille de Engelsche troon verlaat. Jacques Raffray huwt met May Kirk. Ze scheiden weer (9 Nov. 1937). E. A. Simpson huwt met May Kirk (18 Nov. 1937). Jacques Raffray huwt een ge scheiden vrouw, n.l. Constance Faber <2 Febr. 1937). Uit al deze huwelijken is in totaal één kind geboren. Merkwaardig is dit overzicht, omdat er uit blijkt in welk milieu de vorige koning van Engeland was verzeild geraakt, en hoe fataal het zou geweest zijn, als de Engelsche kerk en Baldwin eens niet hadden ingegrepen. Merkwaardig verder, omdat er uit blijkt, voor welke 'levensgewoonten prao- tiisch en soms onbedoeld wordt ^geijverd door hen, die pleiten voor ver ruiming van de mogelijkheden tot echt scheiding. Het is een pleidooi 'voor het wegruimen van de laatste beletselen, op dat een tuchteloosheid, als in dit lijstje openbaar wordt, zich bot kan vieren, Naar wij vernemen zal aan 6 ge zinnen, die omstreeks 31 Jan. eveneens werden verblijd door de geboorte van een baby, een flink cadeau worden uitgereikt. Aan 2 moeders, die behooren tot de meer welgestelde klasse, zal als herinnering een lepel worden aangeboden. Nieuwdorp, Donderdagavond kwam de afd. Nieuwdorp van den C'hr. Jonge Boe ren- en Tuindersbond in jaarvergadering bijeen. Het jaarverslag meldde een opge wekt vereenigingsleven. De voorzitter der Zeeuwsche afd., dhr A> L. Louws, sprak over het onderwerp: „Jeugdtypen". Er werd voorts nog gesproken over de Zomervergadering der Zeeuwsche afd., die dezen zomer hier gehouden zou wor den. Kruiningien. Storm-voordeel. Sedert langen tijd weigerde het haantje van den toren zijn dienst. Of het kwam, doordat het gemeentebestuur ondanks de niet geringe kosten toch besloten had de wederspannige tot zijn plicht te brengen (wie zal het zeggen?) doch sedert den storm van Zaterdag heeft 'hij zijn plicht hervat en geeft weer trouw de windrich ting aan. De storm, die meestal schade veroor zaakt, 'heeft hier dus eenig voordeel ge bracht. lerseke. Opgepast met teer. Woensdagmiddag geraakte op het terrein van den oesterkweeker Jac. Krijger door het stoken van een vuur onder een ijzeren teerbak, de inhoud van dien bak in biand. Geweldige rookwolken verspreid den zich. Het vuur tastte ook de loods van d'hr J. de Koeyer Sr aan, maar door het nathouden van het houtwerk wist men erger te voorkomen. Door bet doortastend optreden van den onderbaas Jan Pikaar werd brand voor komen. 's-Heer Arendskerke. De Gemeenteraad vergadert Maandag 21 Febr. a.s. De agen da luidt als volgt: Vaststelling voorschot art. 101 L. 0.- wet 1920 voor 1938 voor de bijz. lagere scholen. Vaststelling bedrag gemeentelijke ver goeding bedoeld in art. 101 L. O.-wet 1920 over 1936 voor de Bijz. lagere scholen. Vaststelling bedrag jaarwedde voor den te benoemen vasten arbeider te 's-H. Arendskerke. Wijziging gem. begrooting dienst 1937 en 1938. Voorstel wijziging verordening tot hef fing van schoolgeld voor het gewoon L. 0. „En is alles goed gegaan?" vroeg Nan nie. „0 zoo goed als het maar gaan kon", antwoordde Margaret. „De jongens had den een kleine oneenigheid. Maar ze heb ben weer vrede gesloten," „Waar ging het over?" vroeg de bezorg de oudste zuster. „Och, een kleinigheid. Ze speelden weer een van die spelletjes uit de ge schiedenis. Jongeheer Johnie beweerde een Spaansche „Don", weet ik wie te zijn, en bij wilde, dat jongeheer Archie de een of andere heiden met een onuitsprekelij- ken naam zou voorstellen en zoo als heele- maal niet te verwonderen valt, wilde jongeheer Archie daar heelemaal niets van weten." Nannie lachte. De kinderen lazen met haar de geschiedenis van Spanje en wa- I ren nu bezig aan den oorlog tegen de Moren van Granada in den tijd van Philips den Tweede. Verschillende voor vallen uit dezen strijd hadden sterk tot hun verbeelding gesproken en al hun spelen hadden den laatsten tijd een historisch tintje gehad. „En werd het geschil al gauw weer bijgelegd?" vroeg Nannie. „O ja, juffrouw Esther kwam en zei, dat zij dan wel voor dien heidenschen DURFDE DE TRAP NIET OP UIT ANGST VOOR h AR RHEUMATISCHE PIJNEN. Eindelijk een middel dat uitkomst bracht. Mevr. G. M. schrijft ons: „Ik had erge rheumatische pijnen in mijn knieën en rug en ook had ik last vuii hoofdpijn. Ik duif de nooit goed de trap op te loopen uit angst voor pijn. Nu neem ik echter eiken morgen een halve theelepel Kru- sehen Salts in warm water en ik voel mij een ander mensch. De pijn ie zoo goed als geheel verdwenen". De verschil lende zouten in Kruschen Salts hebben ieder een eigen werking bij de bestrij ding van Uw rheumatische pijnen, hoofdpijn, enz. Zij verwijderen de opge hoopte afvalstoffen, welke de oorzaak zijn van Uw klachten, uit Uw organisme en sporen Uw afvoerorganen aan tot betere werking. Uw bloed wordt gezuiverd en binnen korten tijd zal er geen sprake meer zijn van rheumatische pijnen of andere klachten, Kruschen Salts is ver krijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten ƒ0.40, 0.75 en ƒ1.60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpak king, de naam Rowntree Handels Mij., A'dam, voorkomt. (Adv.) Kortgene. De opgravingen te E m e 1 i s s e. Men is thans bezig om de z.g. Emelisse-weië onder Kolijnsplaat in culturr te brengen. Ruim 20 perso nen zijn te werk gesteld. De hoogten en laagten worden afgegraven. Er komt zeer veel steenpuin van de huizen van het vroegere Emelisse bloot. Een hoogte van b.v. 2 meter zit voor meer dan een meter vol stukken der oude Zeeuwsche moppen. In een slootje vond men doodsbeende ren en schedels van menschen, geheele stukken van geraamten kwamen bloot, Kisten of houtwerk vond men niet. Het slootje ligt aan den Westkant der wei, waar dus de begraafplaats gelegen zal hebben. Kats. Een slik val. Op het einde der slikken, welke gelegen zijn achter het schorre van den Alteklein Polder onder de gemeente Kats, is een sli'kval ontstaan Waar eenmaal het slik heeft gelegen, is het nu water. De slikken van den Alte- 'kleinpolder strekken zich uit over een lengte van 160 meter naar zee. Op het eind der slikken is de val ontstaan. Er is ter plaatse gepeild. We vernamen, dat er 14 meter water staat. Er dreigt geen enkel gevaar. Kolijnsplaat. Woensdagavond werd al hier een propagandavergadering van de af deeling van den Bijz. Vrijw. Landstorm gehouden. Het openingswoord werd gesproken door den voorzitter der pl. commissie, burg. J. W. A. Stüte. De secr.-propagandist, dhr Eckhardt uit Goes, hield een lezing over Rusland. Na de pauze, waarin een verversching werd aangeboden, hield Ds M. Bons een rede, waarin opgewekt werd tot trouw aan den B. V. L. Uitgereikt werden een aantal prijzen van de Gew. Landstormcommissie. De Chr. Werkliedenvereniging „Draagt Elkanders Lasten" hield gister avond een welgeslaagde vergadering on der voorzitterschap van dhr Abr. van Gilst, waarin een 50 leden tegenwoordig waren. Dhr P. van Gilst Jz. 'hield een referaat over „Staatkundige en godsdienstige toe stand des volks ten tijde van Amos". Dhr M. C. Karman handelde over: „Het 'verzekeringswezen". Op beide on derwerpen volgde een flinke discussie. Besproken werd de viering van het 35- mijnheer zou spelen, dan kon jongeheer Archie iets anders zijn; en toen waren ze allemaal weer dikke vrienden", „E'n hebben ze vader niet gehinderd?" „Neen, ze hel ben zich aan tafel keu rig gedragen. Ik verzon een boodschap, omdat ik eens even zien wou, hoe het toeging en ze waren zoo zoet als ik maar wenschen kon. Juffrouw Gracie, die lieve schat, zat als een koningin naast haar vader. De twee jongens wa ren zoo rustig, als ik ze nog zelden ge zien heb en wachtten geduldig terwijl jongeheer Edmund het brood sneed en juffrouw Esther voor de thee zorgde, met een gezichtje, zoo wijs, of zij- mees teres was in huis." „Ja, ja", verzuchtte Nannie, „Esther zal een heel wat betere huidhoudster wor den dan ik ooit geweest ben." „Neen, juffrouw Nannie, zoo iets mag u niet zeggen", riep Margaret uit, die niet kon velen, dat wie ook iets op de eerstgeborene aan te merken had. „Juffrouw Esther is een ernstig, vlug, handig ding, dat zal ik niet ontkennen; maar ze zal nooit de vergelijking met u kunnen doorstaan, al wordt ze ook 1 onderd jaar oud." „En na het boterham eten?" vroeg Nannie verder. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 5