po op slot^ jj weging. ideren? linbouw Iaardappelen. Rechtszaken. laatste Berichten Telegrammen Burgerlijke Stand. Marktberichten. Finantiëele Berichten. st in 1937. het orgaan rbond Le kwartaal van wijze zou slui- ummer opgeno- Drachten de drie een winst van meerdering van beteekent. edroeg de winst dering met 2.16 rervuld de ver- overzicht uitge- artaal ons mis- □u brengen. Het an. j.l. 111.469, k eind over de schoten. ij te mogen zeg- irtaal 1937 een 3t heeft althans troffen. anen wij er op Let jaar in zijn taal 'konden wij lental kwam van L937 op 111.469 le toekomst. Wij ;en, dien Hij ons het ook in het en! En voorts: 3zet! Zonder in- 12.000 niet." x""rT*S renkrabbers. Op jre wolkenkrabber [bouw Een kijkje rerk. rug en borstje In met looal* dót helptl Vpoth. en Drogisten kotr de verhoaging. Ibouwcomité heeft In aan den Minis- Eaken, waarin het [zijner organisatie gestaan tegen het lm de teeltheffing pelen te verhoogen Idressant wijst er Jsysteem van teelt- 'king onbillijk is. izoodanige heffing |n beteelde opper- kening gehouden en de opbrengst |duct. Een heffing komstig de steun- .kelijk gold, drukte [van de opbrengst der aardappelen, „agkraoht. Jjroote administra- Fstelsel is men des- l instellen van een ilke alleen naar de |de oppervlakte ge- flanige heffing zal ïperkt bedrag hun- aar anders voor de Jen de heffing jot |de voordeelen der F teeltheffing van llgens adr. worden kheid en zal leiden 1 de aardappelteelt •ronden. Daard°or |g, welke op deze |inig rationeel was, letgeen tot een ver in den minder goe- 1 leiden. Stellige overtuiging r de verhoogde hei- 'kheden aanleiding bezwaren ner ok ten volle gewet- >ve van het hand- nptieaardappe»6®11 Bit uit 't Landbouw- |at het mogelijk zou rUg te brengen op VEESTERFTE DOOR MOND- EN KLAUWZEER. Toestand blijft verbeteren. In de week van 6 tot en met 12 Fe bruari hadden de volgende aantallen sterfgevallen tengevolge van bet mond en klauwzeer plaats, waarbij het totale aantal sinds 19 September van het vo rig jaar tusschen haakjes is vermeld: 27 (3033) runderen, 72 (3684) kalveren, 46 (2875) varkens en biggen, 0 (198) scha pen en 1 (49) geit. In totaal bezweken dus de afgeloopen week aan de ziekte 146 dieren Hoewel dit aantal op zichzelf nog groot is, mag men er toch uit constateeren, dat de verbetering, welke tegen Nieuwjaar inzette, niet alleen stand houdt, doch ook verder voortgaat. De eerste week van dit jaar boekte men nog 394 sterfgevallen. Ook in de gemiddelden-cijfers komt die verbetering duidelijtk tot uiting. Bij een totale sterfte op 8 Januari van 8914 be droeg bet gemiddelde sterftecijfer per week sedert 19 September niet minder dan 562. Thans bedraagt het totale sterf tecijfer 9839, hetgeen een weekgemiddelde geeft van ruim 468. Voor de weken sedert 1 Januari bedroeg het gemiddelde sterf tecijfer 220. Immers in de 15 weken voordien stierven in totaal 8520 dieren, in de eerste zes weken van dit jaar 1319 stuks. Rechtbank te Middelburg. Uitspraak van 18 Febr. 1938. Verboden Invoer munitie en onderdeelen van wapenen. (Overteding Vuurwapenwet.) De Rechtbank te Middelburg deed uit spraak in de strafzaak tegen A. J. F., 42 jaar, koopman te Rotterdam, thans in voorarrest, verdacht van op 15 October j.l. te Sas van Gent te hebben gepoogd, munitie en onderdeelen van vuurwape nen Nederland frauduleus vanuit België in te voeren. Hij werd in het voornemen belet doordat kommiezen bij fouilleering aan het belastinggrenskantoor ter plaat se een en ander op hem hebben bevon den. De Rechtbank veroordeelde F. tot 2 jaar gevangenisstraf met aftrek voorar rest. De eisch was destijds 2Va jaar ge vangenisstraf. Overtreding Jachtwet: G. F., 28 jaar, werkman te Zieri'ksee. Vernietiging van bet vonnis waarvan appel en veroordee ling van 2 maal f 10 of 2 maal 5 d. h. met vernietiging van de fret. J. W. d. V., 35 jaar, fruitkweeker te Haamstede. Vernietiging vonnis waarvan hooger beroep en veroordeeling tot f 10 b. of 5 d. h. met verbeurdverklaring van de inbeslag genomen fazanten en geweer. J. D. P., 19 jaar, landbouwer te Renes- se. Revestiging vonnis hooger beroep f 5 en f 10 b. of 2 maal 3 d. b. Veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel door schuld: A. D. 21 jaar, chauf feur te Aksel. 1 maand hechtenis voor waardelijk en f25 b. of 10 d. b. Zitting van 18 Februari. Opzettelijke brandstichting. In den namiddag van 12 December 1.1. ontdekten omwonenden dat brand was ontstaan in de woning bewoond door zekere F. S., aan den Scheepstimmerdijlk te Zieriksee. Men waarschuwde de poli tie, die weldra verscheen en er in slaagde met een snelbluschapparaat den brand te blusschen. De bewoner van bet pand was afwezig en bet buis was gesloten. Het onderzoek dat de politie instelde, wees uit dat bet vuur in hoofdzaak had gewoed in een kleerkast onder een trap die naar den zolder leidde. De Justitie werd gewaarschuwd, die na met een des kundige een onderzoek te hebben inge steld, termen aanwezig achtte den alleen- wonenden F. S. aan te houden en naar Middelburg te doen overbrengen. Als verdacht van opzettelijk dien brand te hebben gesticht, had zich voor de rechtbank te verantwoorden de terzake in het Huis van Bewaring te Middelburg gedetineerde F. S., 45 jaar, sigarenma ker, wonende te Zieriksee. 1 erdacbte was verschenen en werd rechtskundig bijgestaan door Mr P. G. Adriaanse, advocaat te Middelburg. De getuige H. C. Lucas heeft als agent van een brandverzekering acht jaar ge leden den inboedel van verdachte voor f 1500 verzekerd. Getuige zegt eenigszins geschrokken te zijjn toen hij waarnam dat de inboedel zoo gering was. Toen de verzekering tot stand kwam, was er een grooteren inboedel aanwezig. De president doet opmerken dat de waarde van den inboedel inmiddels op ten hoogste f 300 is getaxeerd. herdachte verklaarde, dat hij 'smid dags is wezen kaarten. Om 6 uur is hij thuis gekomen om te eten, en is niet met pandende sigaar of sigaret in de nabijheid van de kast geweest. Toen ver dachte acht jaar geleden de verzekering sloot, waren dezelfde goederen aanwezig, volgaas verdachte is er zelfs meer bijge komen. Verdachte ontkent den brand te hebben gesticht. De getuige-deskundige J. V. Tas, in specteur van politie te Rotterdam, wordt a's getuige-deskundige gehoord. Volgens getuige beeft verdachte zelf den brand moeten stichten, terwijl de brand moet zijn begonnen tijidens bet verblijif van ver lachte in zijn woning. De Off. van Justitie requisitoir nemen- 6> zegt dat verdachte ongeveer 10 minu- en v°or half zeven uit zijin woning is ge- onti? t haD zeven is de brand reeds tdekt. Toen hij wegging was niemand in huis. Hij heeft de deur afgesloteft. Met den deskundige komt de Off. van Justitie tot de conclusie dat er hier •and is gesticht en wel door verdachte. De Officier eischt 2 jaar gevangenis straf. De verdediger van verdachte vangt zijn pleidooi aan met te zeggen, dat hij nog nimmer een zaak wegens brandstichting heeft behandeld, die z.i. zoo zwak was als deze. Verdachte staat gunstig bekend en kwam nimmer met den strafrechter in aanraking. Volgens pleiter is het rap port van den deskundige wel mooi, maar zeer zwak. Er zijn zooveel mogelijkheden. Maar we moeten wettige bewijsmiddelen hebben. Schulden had verdachte niet, en belang bij den brand had hij ook niet. Pleiter is dan ook van meening, dat verdachte zal moeten worden vrijgespro ken wegens gebrek aan bewijs. Hij vraagt verdachte's onmiddellijke invrijheidstel ling. Nadat de Rechtbank in raadkamer was geweest, werd verdachte's invrijheid stelling geweigerd. J. J. D., 55 jaar, slager te Oost- en West- Soeburg, was in hooger beroep gekomen tegen een vonnis van den Kantonrechter, waarbij hij wegens overtr. der Jachtwet werd veroordeeld tot een geldboete van f25 of 10 h. s. De ambtenaar van het O.M. appelleerde eveneens. Eisch bevesti ging van het vonnis waarvan appèl. H. K., 30 jaar, werkman te Hansweert, was in hooger beroep gekomen tegen een vonnis van den Kantonrechter te Mid delburg, waarbij hij wegens openbare dronkenschap, gepleegd bij herhaling, werd veroordeeld tot 3 d. h. en 1 jaar opzending naar een Rijkswerkinrichting. Eisch: bevestiging van het vonnis waar van hooger beroep. Faillissement. Door de Recht bank te Middelburg i§ failliet verklaard: Pieter Adriaan Kakeheeke, manufactu- rier te Kruiningen. Rechter-commissaris Mr C. E. Muller, rechter. Curator Mr Ph. R. Hugenholtz, advocaat te Goes. VESTIGINGSBESLUIT VOOR SLAGERSBEDRIJF. Overgangsmaatregelen vastgesteld. De Minister van Economische Zaken heeft de overgangsmaatregelen speciaal voor ouderen in het slagersbedrijf voor de vakbekwaamheid vastgesteld. De minister maakt hierbij gebruik van de hem bij het vestigingsbesluit slagers- bedrijf gegeven bevoegdheid om een ver klaring af te geven, dat men aan de mi- nimum-eischen van vakbekwaamheid voldoet. Voor een dergelijke verklaring komen in aanmerking zij, die op 1 Juli 1938 ten minste 32 jaar zijn, indien zij: a. op 1 Januari 1938 gevestigd waren als zelfstandig ondernemer en mits zij gedurende de laatste 10 jaren ten min ste 7 jaar in volledigen werkkring of vol ledige betrekking in het bedrijf werk zaam zijn geweest; b. zoons of dochters van een gevestig- den ondernemer ten aanzien van de op volging van hun vader, mits zij gedu rende de laatste 10 jaren ten minste 7 jaar in volledigen werkkring of volledige betrekking in het bedrijf werkzaam zijn geweest; c. personen, die op 1 Januari 1937 op traden als vennoot in een gevestigde onderneming en gedurende de laatste 10 jaren ten minste 7 jaren in volledigen werkkring of volledige betrekking in het bedrijf werkzaam zijn geweest; d. beheerders (filiaalchefs, e.d.), die op 1 Januari 1938 als zoodanig optraden en gedurende de laatste 10 jaren ten minste 7 jaren in volledigen werkkring of vol ledige betrekking in het bedrijf werk zaam zijn geweest. De minister heeft voorts alsnog als di ploma, hetwelk algeheele vrijstelling geeft van het examen handelskennis, aange wezen het einddiploma van den dag- cursus van de Eerste Nederlandsche Sla gersvakschool te Utrecht voor zoover dit de handteekening van den gecommitteer de van den minister van Economische Zaken draagt, terwijl tevens vastgesteld is, dat de bezitters van genoemd diplo ma, uitgereikt vóór 1 December 1937, het welk niet.de handteekening van den ge committeerde van den minister draagt, in aanmerking kunnen komen voor een ministeriëele verklaring, dat men aan de minimumeischen van handelskennis voldoet. MIDDELBURG. Een begin van brand. Hedenmorgen tegen 10 uur ontstond een begin van brand op de tweede verdieping van het pand in de Noordstraat, waar het magazijn Vitamin gevestigd is. Men had op de tweede verdieping een kist uien geplaatst, overdekt met een kleedje. Toen de winkelier B. zich op een trapje begaf om papieren van een zolder te ha len, is waarschijnlijk een vonk uit zijn pijp op het kleedje gevallen en is dit aan het smeulen gegaan. Daardoor ontstond een begin van brand, die zich ook aan de omgeving begon mee te deelen. Door van buiten te hulp geroepen personen, werd 't vuur met emmers water gebluscht. In- tusschen waren brandweer en politie ge waarschuwd, maar toen deze ter plaatse kwamen, was alle gevaar geweken. WALCHEREN. St Laurens. De Ghr. Knapenvereeniging „Hoop der Toekomst" hield gisteravond haar 17e jaarvergadering. Het samenzijn stond onder leiding van Ds Simoons. Na de Bijbelinleiding wisselden voor dracht, verhaal en toespraken elkaar af. Een en ander viel zeer in den smaak van de aanwezigen en 'n hartelijk applaus be loonde het werk'van de 17 jongens en hun beide leiders. Woensdagavond vergaderde de ver- eeniging voor luchtbescherming. Na een inleidend woord door burgemeester Van 't Hoff werd het voorloopig bestuur, be staande uit d'hrn H. A. de Boer, voorzit ter; A. van Langevelde, secretaris; J. J. de Muijnck, penningmeester; J. F. Meyer en S. Hillebrand, tot definitief bestuur gekozen. Hierna hield dhr Bierman een causerie over de luchtbescherming, verduidelijkt door lantaarnplaatjes. Een afdeeling van de Nederlandsche Vereeniging voor lucht bescherming met aanvankelijk 18 leden werd daarna opgericht. Ja. heusch, er zijn automobilisten, die hun wagen niet afsluiten als ze hem onbeheerd laten' staan I Ideaal, zooietsvoor los- loopende Jongens om zoon auto even te „leenen'' voor 'n „vroolljken avond I" En wat erop volgt?..li Politie.... rechtbank11 Brengt hen niet ln verleiding: sluit uw af II auto HET ONTIJDIG PUBLICEEREN VAN DE FOTO'S VAN PRINSES BEATRIX. AMSTERDAM. Wij vernemen, dat uit het politie-onderzoek met zekerheid is ko men vast te staan, dat de ontijdige publi catie in een Engelsch blad van de door Z. K. H. Prins Bernhard beschikbaar gestelde foto's van Prinses Beatrix niet te wijten is aan eenige indiscretie of slor digheid van de zijde van hen, aan wie het ontwikkelen en distribueeren van de foto's was toevertrouwd. RIJK EN GEMEENTEN. DEN HAAG. Naar wij vernemen is het wetsontwerp tot wijziging van de wet tot steun aan noodlijdende gemeenten waar van de Minister van Financiën in de ver gadering der Eerste Kamer verklaarde, dat het „in de buurt zwevende" was, bij den Raad van State ingekomen. DE REDE VAN HITLER. BERLIJN. Men meent te weten, dat Hitler in zijn rede die 'hij Zondag in de Rijksdag zal houden, mededeeling zal doen van de erkenning van Mandsjoekwo door Duitschland. DE VERHOUDING TUSSCHEN DUITSCHLAND EN OOSTENRIJK. BERLIJN. Hardnekkige geruchten doen de ronde, volgens welke in de eerst volgende dagen zeer belangrijke besluiten ten aanzien van Oostenrijk zouden worden genomen. Op economisch gebied zouden de doua nerechten tusschen beide landen worden afgeschaft, zoodat men zou komen tot een Duitsch-Oostenrijksch grondgebied. Er zou een vaste verhouding tusschen de valuta van beide landen worden ge bracht, in afwachting van de invoering eener gemeenschappelijke munt. Het program van groote openbare wer ken zou worden uitgebreid tot Oostenrijk. Wat de binnenlandsche politiek betreft, weldra zouden een nieuwe reorganisatie van het Oostenrijksche kabinet en hervor ming van het vaderlandsche front tot stand komen. De nationaal-socialisten zouden belangrijke portefeuilles krijgen. Kolonel Adam, de secretaris van het vaderlandsche front, zou moeten verdwij nen. De nationaal-socialisten zouden tot dit front worden toegelaten en daarin een lei dende functie vervullen. Men verklaarde, dat aan Schuschnigg deze voorwaarden te Berchtesgaden zijn gesteld en dat Schuschnigg ze zou hebben aanvaard. HET PROCES TEGEN Ds NIEMöLLER HERVAT. BERLIJN. Vanmorgen is het proces tegen Ds Niemöller voor de speciale rechtbank hervat. De drie verdedigers waren weer ter zitting verschenen, evenals de toegevoeg de verdediger, die de behandeling zal volgen, voor het geval Ds Niemöller zijn verdedigers weer zal wegzenden. De duur van het proces zal afhangen van de houding van den predikant. 'De drie voornaamste beschuldigingen, welke zullen worden behandeld zijn: Ongerechtvaardigde aanvallen op de leiding van den Staat. Misbruik maken van den kansel voor politieke doeleinden. Het aanzetten van kerkgangers tot on gehoorzaamheid aan de wetten. Bij den voortgang van het proces blij ven ook nu de deuren gesloten. last van benauwdheid, pijn op da borst, keelpijn, haatchhald, is er geen beier middel den de bekende an zeer geprezen Belsemplllen ven Apotheker H. van Aken, specialist le Selzaete. De Balsem* pillen van Apotheker van Aken doen hal slijm gemakkelijk loskomen an spoedig verminderen, ze meken de slem helder, de edemhellng regelmatig. Enkele pillen geven direct verlichting zelfs bij den hnvigstnn honsL BALSEMPILLEN Jmfwüttiu A-kuiie 'Jhitme%nilnrx 55, JhdcUdbul^ Vnrhfiipbeei b| Apolfceke» en De Poolsche gezant, Dr W. Babinski (rechts) bezichtigt de wieg, welke door het Poolsche Staatsboschbeheer aan H. K. H. Prinses Beatrix werd geschonken. GOES. Overleden: Gornelis Jacobus de Roo, 18 jaar. Van 1417 Februari. VLISSINGEN. Ondertrouwd: P. G. Kuijper, 28 j. en M. G. G. Hendriks, 31 j.; N. Warren, 38 j. en Y. A. J. Borgh- atijn, 25 j. Getrouwd: A. Bakker, 19 j. en J. Mul der, 21 j. Bevallen: D. Nieuwenhuijze geb. van der Velde (levenl). A. G. Schout geb. Dons, d. Overleden: A. M. Slikboer, 66 j., vrouw van J. J. Blondel. (V. G.) Van 714 Febr WESTKAPELLE. Getrouwd: Iz. Ga- briëlse, 30 j. jm. en Jaka. Hendrikse, 25 j. jd. Ondertrouwd: R. Boogaard 26 j jm. en Wilh. Kaland 25 j. jd. (M. G.) KOUDEKERKE. Ondertrouwd: J. Bommeljé, 23 j. en M. van de Vijver, 28 j. Bevallen: M. L. de Schipper geb. Koets, d.; E. de Buck geb. Pieterse, z. Overleden: M. K. Oreel, 77 j., vrouw van W. Kiters. (V. G.) MIDDELBURG, 17 Februari. Fruitvei ling. Appels: Zure Bellefleur 413, Zoete Bellefleur 37, Campagnezoet 3—9, Goud- reinette 920, Ermgaard 310, Present van Engeland 58, Tante Dora 9, Ster appels 14, Zoete van de Bont 8, President Dumage 17, Jonathan 813, Francois Bor gia 9 ct. Peren: Kleipeer 611, Gieser Wildeman 911, Brederode 10, St.-Remey 810 ct., alles per K.G. Honing 3537 ct. per pot. Aardappelveiling: Bevelanders f 3,20, Blauwe Poters f2,20f2,64, beiden per 100 K.G. KAPELLE, 16 Februari 1938. Kleine veiling. Appels: Goudreinetten 819, Zure Bellefleur 411, Court Pendu 48, Sterappeis 5.5, Yzeken 2.5 6.5, Zoete Ermgaard 4^—9, Holl. Zoet 25.5, Pomme d'Oranje 46 alles p. kg. Peren: Gieser Wildeman 1012, Klei- peren 411, St. Remy 7, alles per kg. Groenten: Spruitkool 1012, Prei 4.55.5, Uien 38, Roodekool 3.20, al les per 100 kg. ST.-MAARTENSDIJK, 17 Febr. Offici- eele noteeringen Martkcommissie Z.L.M. Per 100 K.G.: Zomergerst f7,50—f7,75; Schokkererwten f13—f15, Bruine boonen 17—f 10. Per 70 K.G.: Witte eigenheimers f 1,80, Zeeuwsche bonten f2,80, id. blauwe f2,80 —12,90, poters f 1,20f 1,50. Per 60 K.G. (ongesort.): groote, bruine uien 6,506,60, stroo 13,50 p. 1000 kg. geperst ST.-ANNALAND, 17 Febr. Uienveiling: Groote, bruine uien f 11,50; bonk f 11, drielingen f8,50, pickles f10, stek f7,11 per 100 K.G. gesorteerd. Sterk opgeloopen prijzen met beperkten voorraad. BEURSBERICHTEN. Slotkoersen van de Amsterdamsche Effectenbeurs, ons medegedeeld door Van Heel Go. N.V. te Goes. vorige koers heden H. V. A. 422 431 Ned. Ind. Handelsbk. 131 134Vs Philips 297* 303 Unilever 151-152 A. K. U. 37* 38* Amsterd. Rubber 208 2161/» Kou. Olie 349 354 Deli Mij. 300Va 301 Scheepv. Unie 111-2 114- 3 pet. Nederland 101 100"/n 3 pet. Nederland 100 991B/n U. S. Steel SÖ-Vs 41 Anaconda 22 24Vu U. S. Leather 4 4* Beth. Steel 40 42a/s Ad. Ch. Milwaukee 215/1a 3 Cities Service l3/n 1 */u Intern. Nickel 35'/e 861/» Shell Union 10* 11* Kennecott 266/e 28* Radio 5 5* Gar Foundry 16* 17 Tidewater 10Va 10* Midcont. Oil 127/e 13* General Motors 25 26 Am. Enka 22'/a 22* Am. Water Works 6* 7 Republic Steel 127/s 13Vs Continental Oil 20* 2 lVs Vermoedens omtrent inflatie in Ameri ka en de vaste grondstoffenprijzen had den een gunstige invloed op de aandee- lenkoersen. In de persconferentie op het Witte Huis zal Roosevelt een verklaring afleggen omtrent de verhooging van het prijspeil. Deze berichten hebben tijdelijk de bedruktheid voor den onzekeren poli tieke toestand op zij gezet. Er was bij de opening wat meer vraag, waardoor de eerste koersen blijkbaar iets te boog werden ingezet, zoodat een onbe- teekenende teruggang volgde. Toch was de beurs vast met een koersavans naar de hoogere soorten van 56 pet. De Rubber- aandeelen waren vast. Te Londen was vraag voor bet product a 71/» d. De Ame rikanen waren eveneens vast voor de Staalwaarden en Anacondas. De beleg- gingsmarkt was prijshoudend, de beide groote staatsleeningen echter plm. 1/« pet lager. Wisselkoersen. Amsterdam, 18 Febr. 1938, 2.30 u. Berlijn 72.25—72.30. Londen 8.96V28.97. Parijs 5.885.89. Brussel 30.3230.36. New-York 1.781/»—1.78*.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 3