Dtfensiebegrooting en Dienstplichtwet. Oe gebeurtenissen in Oostenrijk. Rijksmiddelen in Januari. Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD DONDERDAG 17 FEBR. 1938 52e JAARGANG - No. 118 Behandeling in de Eerste Kamer. Het optreden van dezen Minister met vreugde begroet. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Uit de Provincie. Uitgave: N. V. Uitgever*Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon XI Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J, J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 26 Directeur-Hoofdredacteur: R. ZU1DEMA Abonnesnestspf^» ae- R»?*»,$al Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vliesingcn 1 0.20 Losse nummers 3 emt Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden medcdeeiingen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra BIJ contract belangrijke korting De Eerste Kamer heeft gisteren een begin gemaakt met de behandeling van het ontwerp tot wijziging van de Dienst plichtwet en de begrooting van Defensie. De heer Van Rappard (Lib.) ver heugt zich over het optreden van den tegenwoordigen minister in wiens han den hij het defensiebelang goed verzorgd acht, De belangen van de Nederland- scbe Vliegtuigindustrie be veelt spr. nog eens bij de regeering aan. Le bestelling van 39 bommenwerpers voor Nederlandsch Indië in de Vereenig- de Staten betreurt spr. De Minister moge bij den aankoop ook andere overwegingen dan den prijs laten medewegen. Is het bericht juist, vraagt spr., dat door geringe aanmelding van capitulan- ten een nijpend tekort aan onderoffi cieren te duchten is? Spr. verheugt zich over de indiening dezer begrooting en van de defensieplan nen. 0*ok de houding van de partijen, die vroeger afwijzend stonden, acht hij ver blijdend, al betreurt hij het, dat wijziging in de dienstplichtwet geen genade vond in hun oogen. Zonder goede defensie komt er van onze sociale voorzieningen toch niets te recht. Hetgeen de regeering thans wil is zeer bescheiden in verhouding tot de enorme bewapening van andere landen. In dit verband vraagt spr. zich af, of er wat den vlootbouw betreft wel ver genoeg wordt gegaan. Spr. is voorstander van een sterke ar- tilleriebewapening van de kruisers. De voorgestelde wijziging der dienst plichtwet juicht spr. toe. De eischen aan de geoefendheid der soldaten gesteld zijn sterk toegenomen. Ook na verlenging van den eersten oefentijd zal de beschikbare tijd moeten worden uitgebuit. De verhooging van het contingent is verheugend. Het amendement-I Jssel- muiden is daarentegen te betreuren en spr. hoopt, dat na 1943 het contingent op 32.0 O zal worden gehandhaafd. Spr. staat volkomen achter de regeering. De heer Wiardi Beekman (S.D.) noemt het aanhangige ontwerp een zaak van noodlottig aspect. Hij erkent, dat Nederland verplicht is met de be wapening mee te doen. E:r is een tijd geweest, dat de S. D. A. P. aan collectieve veiligheid en ontwa pening meende te kunnen gelooven. Thans erkent spr., na zwa- ren innerlijlken s t r ij. d, de noodzakelijkheid Neder- landweder te bewapenen, De nederlaag' van het ontwapenings- i standpunt, waarover zich sommigen schijnen te verheugen, is een nederlaag van het beste in den mensch. l Spr, waarschuwt tegen een verlaten van het Volkenbondsbeginsel. Dat blijft voor hem uitgangspunt van de militaire politiek, Defensie is een; noodzakelijk kwaad, Men mag het niet vergeten. Indien wij on3 in Nederland wapenen, laten wij ons dan niet schamen daartegen een heiligen tegenzin in het hart te voelen. Aan hen, die zeggen, dat spr. den ernst van de internationale toestanden niet in ziet, antwoordt hij, dat zij den ernst van den toestand van het eigen volk niet in zien. Wat noodig is, staat niet objectief vast. Daarom doet de minister verkeerd, het sociaal-democratisch standpunt te dis- crimineeren. Hij moet inzien, dat de mo gelijkheid van een ander inzicht naast het zij'ne bestaan kan. Een verlenging van dienstplicht is niet noodzakelijk ter grensbeveiliging. Dit doel zou men in opkomst van vier ploegen door organisatie der dienstplichtigen in de grensgebieden kunnen bereiken. Spr. vindt bet bedrag van f 157,5 mil- lioen, over vier jaar verdeeld; voor ons volk te boog. Wat moet er dan af? Dat is sprekers zaak niet. Ten slotte dringt spr. aan op opheffing van bet bestaande ambtenarenverbod. De heer Blomjous (R.K.) merkt op, dat het standpunt der regeering hem ont slaat van zijn gebruikelijke rede tegen het defaitisme. Spr. verheugt zich over de hervorming onzer weermacht, welke weer een factor van rust in Europa zal worden. Het plotselinge aanschaffen van zooveel materieel is een gevolg van den achterstand van vorige jaren. Na voltrekking der reorganisatie zal de weermacht 10 pet. van de staatsuitga ven of 6 pet. van ons volksinkomen vra gen. Is dat een te hooge prijs voor onze onafhankelijkheid? Spr. meent van niet. De wijziging der dienstplichtwet stemt overeen met hetgeen spr. jarenlang heeft gevraagd. Spr. stemt er dan ook ten volle mee in. Minder tevreden is spr. over de verde diging van Nederlandsch-Indië. De ont wikkeling der politieke verhoudingen in Azië is van dien aard, dat wij rekening moeten houden met aantasting van ons Aziatisch grondgebied. Spr. richt zich dan tot den minister Hiji zegt namens alle r.-katholieke me deleden te hebben gesproken. Mocht er nog eenag meeningsverschil zijn, dan spreekt spr. geheel namens zijn fractiege- nooten, als hij het optreden van dezen minister met vreugde begroet. De vergadering werd tot heden 11 uur verdaagd. Uit bet concentratiekamp Wöllersdorf zullen ongeveer 40 personen worden ont- Van gezaghebbende zijde verneemt Reu ter te Weenen, dat de nieuwe minister van binnenlandsche zaken, Seyss Inquart, gisteravond om 19 uur 30 per trein naar Berlijn is vertrokken. Dat is dus al heel vlug. Men verwacht in Oostenrijk nog een reeks belangrijke maatregelen. Zoo zou den, volgens de dagbladen, ook bij de standencorporaties en de wetgevende cor poraties ingrijpende wijzigingen aange bracht worden, evenals in de raden van leiders van het vaderlandsc'he front. Sommige bladen 'hebben ook beweerd, dat de in November 1937 voorloopig voor een jaar afgekondigde sluiting van op neming van nieuwe leden in het Vader- landsche front tijdelijk opgeheven zal worden. Voorts verluidt, dat de volgende week de bondsdag bijeengeroepen zal wor den en dat Schusehnigg dan verklaringen zal afleggen oiver den toestand, zooals die boor den twaalfden Februari geworden is. De amnestie. Bij het tot stand komen van het am- estiebesluit waren ongeveer 700 politieke gehangenen in arrest, met inbegrip van e Personen, die in voorloopige hechtenis aten. Het aantal loopende processen wordt geschat op 2500. Gelijk reeds ge- f n, zal 'de amnestie ook gelden voor y<Jk ,veroordeelden uit de processen in and met de gebeurtenissen in Juli 0,a- voor Dr Rintelen. De secretaris-generaal der Oostenrijk- sc'he nationaal-socialistische organisatie, Ir Tavs, is op grond van de afkondiging der amnestie reeds in vrijheid gesteld en oiver de Duitsche grens geleid. In verschillende huisgezinnen en krin gen worden reeds toebereidselen getrof fen, om den terugkeer van familieleden, die in gevangenissen of concentratiekamp waren en door het aangekondigde amnes tie vrij zullen komen, te ontvangen. On der hen bevinden zich zoowel nazis als socialisten. Die toebereidselen hebben intusschen eenige bezorgdheid onder de autoriteiten veroorzaakt, daar men vreest, dat derge lijke manifestaties tot onlusten zouden kunnen leiden. Daarom zijn aan de gevangenisautori teiten instructies gegeven, dat de vrijla ting of zeer vroeg 's morgens of laat 's nachts zal 'plaats 'hebben, terwijl de ge vangenen een ivoor een uit de gevangenis zullen worden ontslagen. Of echter al deze maatregelen voldoende zullen zijn, om demonstraties te voorkomen? In Dditschland heerscht begrijpelijker wijze groote vreugde over de berichten uit Weenen. Men kan voorloopig tevreden zijn. De eerste dissonant. De nieuwe persvrede tussc'hen Duitsch- land en Oostenrijk is ingeluid met een dissonant en te Weenen is men daarover zeer verstoord. Voor bedoelden dissonant zorgde de Duitsche „National Ztg.", het blad van Goering, dat het accoord met Oostenrijk ziet als een „étap pe" en alvast gewaagt van den „ivolgenden stap der Duitsch- Oostenrijksc'he pacificati e", dewelke brengen zal de „uni ficatie der binnenlandsche politiek, de gelijkschakeling van bet Duitsche volk binnen de grenzen der beide lande n". De „National Ztg." werd daarom in Oostenrijk verboden. Men verklaart te Weenen, dat er in de overeenkomst met Duitsc'hland slechts sprake is van goede betrekkingen tus sc'hen beide landen en geenszins van een gelijk optrekken. Uit goed ingelichte bron wordt verno men, dat dit incident diplomatieke ge volgen zal hebben. Men verwacht in Oostenrifksche regee- ringskringen, dat Hitler in zijn rijksdag rede a.s, Zondag zich duidelijk zal uit spreken en aan alle dubbelzinnigheid, doch zeker aan die vooruitzichten eener „gelijkschakeling", een einde zal maken. Engelsche Ambassadeur te Berlijn vraagt inlichtingen. De ambassadeur van Groot-Brittannië te Berlijn heeft gisteren een bezoek ge bracht aan de Wilhelmstrasse, waar hij om inlichtingen verzocht nopens de Duitsch-Oostenrijksche betrekkingen, al dus uiting gevend aan de belangstelling, waarmede Engeland de gebeurtenissen volgt en aan zijn verlangen, da'. Oosten rijks onafhankelijlk'heia en integriteit on aangetast blijve. NOODWEER BOVEN DE MIDDEL- LA N DSC HE ZEE. Het 4500 ton metende stoomschip „Gianocole", aan boord waarvan zich een dertig koppen tellende bemanning bevindt, heeft noodseinen uitgezonden. Nasporingen bleven evenwel zonder re sultaat. Men vreest, dat het schip bij de hevige stormen, welke de laatste dagen boven de Middellandsche Zee hebben ge woed, is vergaan. Verder heeft een groot passagiersschip draadloos om hulp verzocht. Te Cagliari worden twee kleine zeil schepen vermist. I In Januari j.l. opbrengst bijna f 3 millioen meer dan het vorige jaar. Ruim f2 millioen bij raming achterop. Belangrijkste Nieuws NEDERLAND EN ETHIOPIë. De heer Wijnkoop zal interpellatie aanvragen. Het Tweede Kamerlid de heer D. J. Wijnkoop, heeft naar aanleiding van de berichten over de erkenning van den Koning van Italië als Keizer van Ethio pië, namens de fractie van de commu nistische partij in de Tweede Kamer, den voorzitter van de Tweede Kamer er van in kennis gesteld, dat hij in de zit ting van Dinsdag a.s. een verzoek tot in terpellatie der regeering over deze aan gelegenheid zal indienen. LICHTING 1933 INFANTERIE. In afwijking van het oorspronkelijk bepaalde, is door den minister van D'e- fensie vastgesteld, dat de eerste ploeg der lichting 1938 van de infanterie eerst op 25 Maart a.s. met groot verlof zal vertrekken (oorspronkelijk op 19 Maart) terwijl de tweede ploeg op 31 Maart in dienst zal komen (oorspronkelijk op 21 Maart) en op 13 September met groot verlof zal vertrekken (oorspronkelijk 3 September). - De tijdstippen der herhalingsoefenin gen van de lichtingen 1932 en 1934 blij^ ven ongewijzigd. De datum van opkomst der lichtingen 1927 en 1928 zal nog na der worden vastgesteld. HET HANDELSONDERWIJS EN DE MIDDENSTAND. Do Kamer van Koophandel en Fa brieken voor de Geldersche vallei heeft een adres gericht tot den minister van Onderwijs, K. en W., waarin zij ver zoekt: ten eerste bevordering van de erkenning van de diploma's der han delsdagscholen als gelijkwaardig met de diploma's door de middenstandsbonden te verstrekken, althans totdat deze han delsscholen haar leerprogramma's heb ben aangepast, en ten tweede: aan passing der leerprogramma's der han delsdag- en avondscholen aan de nieuwe eischen per 1 September 1938, opdat het van dien datum af mogelijk zij, op de handelsdag- en avondscholen een oplei ding te krijgen welke het verwerven van een diploma der middenstandsbonden overbodig maakt. ONTSLAG VAN GEMEENTE-VELD WACHTERS OP 55-JARIGEN LEEFTIJD. Een mededeeling van den Commissaris der Koningin in de prov. Friesland. De burgemeesters der Friesc'he gemeen ten hebben van den Commissaris der Ko ningin bericht ontvangen, dat hij voor nemens iis de gemeente-veldwachters, die Dë Rijksmiddelen brachten in Januari f 33.340 millioen op tegenover f 30.364 millioen in Januari 1937 en f 35.765 millioen als 1/12 der raming. Wat de kohierhelasting betreft was eind Januari f36.810 millioen op kohier gebracht, tegen f32.462 millioen op 31 Januari 1937. Bij een beschouwing van den stand der Rijksmiddelen over de eerste maand van dit jaar, vallen nagenoeg geen de- finitieve conclusies te trekken. Met name wat de directe belavstingen betreft, is dit geheel en al uitgesloten en men kan slechts constateeren, dat de ra ming voor 1938 hooger is dan die voor 1937, n.l. f 6.100.000. Bij de Overige Middelen valt op, dat de opbrengst over Januari ruim twee millioen gulden lager is dan de ra ming, hetgeen geen verontrusting be hoeft te wekken, want in 1937 was dit ook zoo, en men weet, dat ten slotte de opbrengst dezer middelen over het volle jaar 1937 f 63.000.000 méér was dan de raming voor dat jaar. Meer houvast voor een vergelijking geven de opbrengsten der afzonderlijke posten over dezelfde maand van het vo rige jaar. En dan blijkt, dat de Overige Middelen in 1938 bijna drie millioen meer hebben opgebracht dan in 1937. Tot deze stijging droegen vnl. bij de om zetbelasting met ongeveer f 260.000, de accijns op bier met bijna f 70.000 (in vloed van 31 Januari?), rechten en boe ten van registratie met één millioen (bij na tweemaal zooveel) en de dividend- en tantième-belasting met ongeveer f 570.000. Opvallend is nog het nadeelige verschil tusschen de raming der omzetbelasting en de opbrengst over Januari, n.l. f 1.893.000, terwijl dit nadeelige verschil het vorige jaar slech's f 1.110.000 be droeg. den 55-jarigen leeftijd bereiken, of dezen reeds hebben overschreden, eervol ont slag te verleenen, behoudens in die ge vallen, waarin het belang van den dienst hun aanblijven wens ettelijk maakt. Dit dienstbelang kan volgens den Commissa ris ontleend worden aan bijzondere ge schiktheid, een speciale opdracht, die nog niet is volvoerd, enz. De in dienst zijnde veldwachters, ouder dan 55 jaar, zullen hun ontslag moeten aanvragen op 1 Mei a.s. DE OPHEFFING VAN STATIONS. Op verlaging der spoorwegabonnementen aangedrongen. Door het Tweede Kamerlid D r Vos zijn aan den minister van Waterstaat de volgende vragen gesteld Is de minister niet van meening, dat de opheffing van meer dan 100 stations en de verkleinig van 't spoorwegnet door de directie der Nederlandsche Spoorwe gen nadeelen medebrengt voor allen, die op 'het reizen per abonnement zijn aan gewezen? Wil de minister mededeelen of bij de directie der Nederlandsche Spoorwegen Prof. dr J. J. A. Muller te Zeist, die ontslag heeft aangevraagd als voorzitter en lid der Rijkscommissie' voor gïond- meting en waterpassing. Biuncnlnnil. Rijksmiddelen in Januari. De Eerste Kamer nam de Justitiebegroo- ting aan en behandelde die van Defen sie. Opheffing stations en spoorweg-abonne menten. Buitenland. De Duitsch-Oostenrijksche overeenkomst. Seyss Inquart naar Berlijn vertrokken. Krachtig verzet van de Chineezen tegen Japan. het voornemen bestaat, den prijs der abonnementen te verlagen? Wil de minister, zoo noodig, bevorde ren, dat de prijis der spoorwegabonnemen ten wordt verlaagd? VERDEELING OPBRENGST COLLECTE KLEEDINGFONDS. Naar ons wordt medegedeeld, heeft de zer dagen de tweede verdeeling plaats gehad van de opbrengst der collecte, ge houden ten bate van het kleeding-, schoeisel- en dekkingfonds, in het leven geroepen door minister Romme. Tezamen met de eerste verdeeling, wel ke in December 'heeft plaats gehad, is in totaal f 319.883 aan de spaarders ten goede gekomen. ONEENIGHEID IN DE ZEEUWSCHE N. S. B.? Het „Volksblad" bevat het volgende bericht uit Vlissingen: „Dezer dagen heeft de N.S.B.-districts- leider voor Zeeland, een zekere Rade makers, het volgende telegram aan Mus- sert gezonden: „Leg functie neer, daar in vertrouwen geschokt." Ook de onder-districtsleider, tevens leider der groep Middelburg, een zekere Wolders, heeft zijn functies neergelegd, terwijl nog enkele andere minder beken de personen zijn gevolgd. De oorzaak van dit alles is, aldus het bericht, dat men niet langer met het N. S. B.-lid der Provinciale Staten, den heer Dekker te Goes, wil samenwerken. Ir A. Mussert is persoonlijk in Mid delburg geweest om dit conflict bij te leggen, maar dit is hem niet gelukt". Tot zoover dit bericht. Ook de „Midd. Crt." had vernomen, dat de heer J. A. Rademakers die te St. Laurens woon achtig is, en „districts-penningmeester" zou zijn, uit de N.S.B. getreden was. Het blad heeft bij den heer Jan D'ekker te Goes naar de waarheid van dit be richt geïnformeerd, waarop deze zeide, dat het wel waar kon wezen eD ook wel niet, en dat het blad overigens een blad „met Tribune en schooiersmanieren" was. Het schijnt dus in die kringen niet in goede aarde te vallen, wanneer men, alvorens een bericht te publiceeren, naar de waarheid ervan informeert. Ook als men deze niet tot telegram-adres heeft Overigens vernam het blad uit Sint Iaurens de juistheid der mededeeling. Veldwachter Tange jubileert. Dinsdag j.l. vierde dhr E. Tange onder groote belangstelling zijn 25-jarig jubi leum als gemeente-veldwachter van Ril- land-Bath. Des namiddags had de officieele viering van het feit plaats ten gemeentehuize, waarbij de gemeenteraad onder voorzit terschap van burgemeester B. J. Domini- cus, de burgemeesters van Maassluis en Krabbendijke, verscheidene collega's van dhr Tange uit den omtrek en het ambte- narenpersoneel der gemeente aanwezig waren. Allereerst sprak burg. Dominicus den jubilaris waardeerende woorden toe on der aanbieding van een enveloppe met inhoud, waarna de gemeentesecretaris, dhr J. A. de Goffou namens gemeente- personeel en collega's van den jubilaris, een mooie stoel aanbood. Namens de studieclub van veldwachters sprak Jhr Mr Sandberg tot Essenburg, burg. van Krabbendijke, terwijl Mr P. A. Schwartz, burg, van Maassluis, sprak als oud-Burgemeester van Rilland-Batb en als vriend van dhr Tange. Laatste spreker was dhr Guiran, ge meente-veldwachter van Krabbendijke na mens de collega's uit de omgeving. Dhr Tange dankte voor de hem toege sproken woorden, daarbij dank brengende aan God en wijzende op den grooten steun dien hij steeds van zijn vrouw heeft on dervonden.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1