ntéliufi! s mm LEHEI Slf Ouitsche druk op Oostenrijk. Dagblad voor de Provincie Zeeland ,MIJN HARDTJES' imma. Nederland zal Sowjet Unie niet erkennen. l\ou en vjriep weerbericht. ld. EERSTE KAMER. Belangrijkste Nieuws Uit de Provincie MIDDELBURG. elde sal en moet k, Be Wilde en •ende goederen Kram. Batten, nspan, Paap. reninspan, Ha- ■inspan, v. d. ,k, Heijboer. oge), Kaphout, 1, Hofstede, v. d. .span, v. Dijke. d, Landb.inspan, d, Kram. 3pan, Jonkers, eninspan, Jon- Kok. ïinspan, Kram. aspan, v. Dissel. Paarden, de Kok. Jonkers. uari 1938. [875 en 415.5 M. v.m. VPRO, 6.30 VPRO. Ize keuken", cau- 10.20 Voor Arb. in [1.30 „Industriali- •am. 12.30 VARA- [m. 2.00 Kniples. Voor de kinde- i.45 De Ramblers. Psych, causerie. Aus „Ons werk en [h. SOS-Ber. 8.03 l, 8.16 „Die Tata- .45 Radiotooneel. Ber. ANP. 10.05 jn de „Four Blue led. Ork. en solist im. 1.5 M. NGRV.-Uitz. v. d. Scheepvaart. gew. muz. 8.30 f9.45 Gram. 10.30 11.15 Ensemble J.OO Ber. en 12.15 145 Orgelspel. 2.45 Ir. 8.30 Gram. 4.00 [citaties. 5.00 Voor Land- en tuinb.- causerie over het [Ber. 7.15 Causerie fedrijf 1937". 7.45 riNP. Herh. SOS- [st. 9.00 „Mannen- ik", causerie. 9.30 ANP. 10.05 D'am- [10.45 Gymnastiek- Hierna Schrifle Órgel. 12.35 BBC- Gram. 1.502.20 [l0 Harp en celesta. Ie sper. 5.20 Gram. |n Band. 7.00 BBC- Orgel en solisten, [-orkest en soliste, kwintet. |84 M. 12.50 Salonorkest. Salonorkest. 5.40 Salonorkest. 6.05 0 dito. 8.35 BBO v dito. 10.30 Bram. |t. 12.50 Gram. 1.30 5.20—5.50 Gram. Gram. 8.20 Koor 10.30—11.20 Het fcsten. TOER, 171 M. ten. 7.20 Orkest en L50 Cello en piano. [vond van 16 Febr.: rachtige, laterafne- ind, gedeeltelijk be- Aeen sneeuw, hcnte lag temperatuur om [middag 3 uur: WOENSDAG 16 FEBR. 1938 52e JAARGANG - No. 117 Uitgave: N. V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Ooes Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - Hoofdredacteur: R. ZU1DEMA Abonnementsprijs fA80 per :<'^sr.£aJ Weekabonnementen voor Middelburg Ooes en Viissineen 0,20 Losse nummers 5 eent Advertentiën 59 cent per regel Ingezonden mededeeiingen 00 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting liddag 3 uur: 772. |or fietsen: DE BEGROOTING VAN JUSTITIE. Gisteren is de Eerste Kamer begonnen met de behandeling van de begrooting van Justitie. De heer K o 1 f f (C.H.) begroet minis ter Goseling met ingenomenheid en ver trouwen. De minister weet wat hij wil. Spr. zou vooral het tegengaan van echt scheidingen toejuichen. In tegenstelling met den minister voelt spr. wel iets voor den notarieel-staats- ambtenaar. Strenge beteugeling van de zaakwaarnemer ij1 acht spr. in elk geval gewenscht. Spr. klaagt over de gevolgen van de reorganisatie der rechterlijke macht voor •het platteland. Volmaakt ontoelaatbaar is dat jonge juristen als volontairs worden werkzaam gesteld. Ruim 60 worden op deze wijze geëxploiteerd. Voorziening worde getroffen t.a.v. het tekort aan griffiepersoneel tegen den tijd, dat de Pachtwet in werking treedt. De heer Van Rappard (Lib.) wijst op de onvoldoende regeling van den borgtocht ingevolge de Pachtwet. De pachtovereenkom sten zullen gemiddeld HV2 jaar duren, maar de borgstelling geschiedt in den ïegel voor een veel kor teren tijd en vooral in dezen onzekeren tijld zal men zich niet gemakkelijk laten vinden voor een risico van langeren duur. Wellicht ware een op lossing te vinden door beschikbaarstel ling van subsidies aan de pachtbureaux. Verder dringt spr. aan op de inrich ting van werkkampen voor jongelieden van 1823 jaar en op krachtiger bestrij ding van de baldadigheid, door in voering van het stelsel van lichte kas tijding van politiewege, gelijk dat in Engeland geschiedt. Maatregelen tot bestrijding van de zaakwaarnemerijl zou spreker ten zeerste toejuichen. Verder beveelt spr. een wettelijke rege ling aan van do notarieele tarieven. Mevr. Riibbius Peletier (S.D.) bepleit codificatie van het arbeids recht. Ook inzake den ontslagtermijn, den termijn van opzegging hij arbeids overeenkomsten, zijn nieuwe bepalingen noodig. De termijn van opzegging voor een werkgever en voor een werknemer dient niet dezelfde te zijln, want bij1 den werknemer moet rekening worden gehou den dat hij, wanneer zijln verbintenis hem is opgezegd, behoorlijken tijd moet heb ben om iets anders te zoeken. Spr. pleit voorts voor de aanstelling van vrouwen als kinderrechters. Wat het huwelijksrecht betreft, spr. aanvaardt niet de opvatting, dat het huwelijk een soort contract zou zijn, een verbintenis welke men voor beperkten duur 'kan aangaan. Het huwelijk is een verbintenis als geen andere, maar tus schen duurzaamheid en onverbreekbaar heid ligt een groot verschil. De onver breekbaarheid aanvaardt spr. niet. In ge vallen van mislukking moet; scheiding niet worden belemmerd door wettelijke hindernissen. Spreekster keurt het stellen van echt scheidingsgronden welke niet reëel zijn, zooals deze meermalen worden aange voerd, ten zeerste af, evenals het opzet telijk uitlokken van zoodanige, gefingeer de, motieven. De heer In 'tYe 1 d (S.D.) bepleit een meer soepele regeling van het vreemde lingenrecht. De positie van de politieke vluchtelingen moet hier zoo veilig moge lijk worden gesteld. De heer Van Vessem (N.S.) acht het versterken van den huwelijksband zeer gewenscht, maar wijst er op, dat de verslapping van dien band hier te lande meestal het gevolg is van de verderfelijke Propaganda van communistische zijde, vyaaiin men het üuwelijik als een tijde lijke verbintenis beschouwt. Hij wijst vervolgens op de ontzettende stijging van het aantal naturalisa ties. In tien jaar tijds sinds 1926 be droeg de stijging meer dan 4000 en het aatste jaar alleen was de stijging 25 pet. en opzichte van het vorige. De heer Wiari Beekman (S.D.) lengt de kwestie van het verschoo- Hngsrecht voor den jour- n 1s t ter sprake. Een behoorlijk journalist noemt zijn nie';' wnnneer hiji deze niet uitdruk kelijk vermeld wil zien. Hierover zijn alle Journalisten het vrijwel eens. Geen pers man twijfelt er aan: wanneer de zegsman iet kan vertrouwen op geheimhouding an zijn bron, dan is geen goede journa listiek mogelijk. De kernvraag ligt bier: is bet algemeen belang door publicatie gediend. Op dezen grondslag zal een wettelijke regeling van het verschooningsrecht getroffen moeten worden, In overeenstemming met het geen in de rechtsovertuiging leeft bij de genen, die het journalistenberoep uit oefenen. Spr. vertrouwt, dat de regeering reke ning zal houden met hetgeen leeft onder de journalisten van alle richtingen, n.l. dat publicatie, indien zij in het algemeen belang wenschelijk moet worden geacht, gepaard moet kunnen gaan met geheim houding van de bron. De heer Jansen de Limpens (R.K.) bepleit meer eenheid van recht spraak, met name ten aanzien van de toepassing van art. 1407 B.W. jegens slachtoffers van auto-ongelukken. Bescherming van het publiek tegen misbruiken van zaakwaarnemers is even eens urgent. Spr. wacht met belangstel ling het resultaat van 's ministers be studeering dezer materie af. De heer Kranenburg (V.D.) wijst op de wenschelijikheid van nadere re geling van de verbindendheid van over eenkomsten met vreemde mogendheden, die aan de Staten-Generaal zijn medege deeld, doch niet afgekondigd, in geval van strijd met de Nederlandsche wet. Er heerscht te dezen opzichte een onzeker heid, welke wettelijk moet worden op gelost. Een andere zaak, die geregeld dient te worden, is de instelling van een actie wegens onrechtmatige overheidsdaad. Wat de regeling der echtschei ding betreft, spreker waarschuwt tegen de voorstelling, welke de minister in de Tweede Kamer heeft gegeven alsof men ter linkerzijde het huwelijk een minder ernstige verbintenis acht. De staat kan een huwelijk formeel in stand houden, maar het is hem onmogelijk, dit werkelijk te doen in gevallen van mislukking van de huwelijksverbintenis. Spreker zou in den zin van den voog dijraad een instelling wenschen, waaraan aanvragen tot echtscheiding zouden die nen te worden voorgelegd. WIJZIGING IN 'T OOSTENRIJKSCHE KABINET. Een amnestie voor politieke moordenaars. De gevolgen van het onderhoud tus- schen Hitier en Schuschnigg, welke laat ste bij den Führer ontboden werd, begin nen al merkbaar te worden. Eerst heette het, dat Hitier en zijn trawanten geen enkel succes konden boeken, maar Von Ri'bbentrop en Goering zijn er de man nen niet naar om een das te halen bij een kleinen staat als Oostenrijk. Het begon gisteravond al. Dte chef van den Oostenrijkschen pers dienst, kolonel Adam, heeft toen voor de radio de berichten bevestigd, volgens welke voortaan nationaal-socialisten tot het Vaderlandsche front '(de regeerings- coalitie) zullen worden toegelaten. Hij zeide o.m., dat de mogelijkheid, tot het Vaderlandsche front toe te treden, zal worden uitgebreid tot die kringen, welke tot dusver een vijandige of afwachtende houding hebben aangenomen. Deze radiorede werd ge'h'ouden na over leg met Schuschnigg, teneinde de zeer op gewonden stemming der bevolking eenigs- zins te kalmeeren. Een tweede punt is de wijziging in het kabinet. Het schijnt wel, dat van Duit- sche zijde de opname van enkele Duitsch- gezinde Ministers in 'het kabinet is ge- eischt. Het is wel vèr-gaand Een prettige positie heeft Schuschnigg niet I Deze kabinetswijziging schijnt qiet ge makkelijk te zijn gegaan. Althans van nacht deden zich weer nieuwe moeilijk heden voor. Vanmorgen was men er ech ter blijkbaar klaar mee. In 'het nieuwe Kabinet hebben o.a. zit ting, Schuschnigg, Bondskanselier; Luite nant Veldmaarschalk Huelgerth, vice- Kanselier; Guido Schmidt Buitenlandsche Zaken en Seyss Inquart Binnenlandsche Zaken en Veiligheid. In het nieuwe Kabinet hebben twee geprononceerde nationalisten zitting, n.l. Seyss Inquart en Glaise Horstenau (de laatste als minister zonder portefeuille). Het behoeft geen betoog meer, dat dit een succes ivoor Duitschland is. Seyss Inquart is geboren in 1892. Door zijn denkbeelden werd hij naar 'het Groot-Düitsche kanm gedreven en werd hij vice-voorzitter van den Oostenrij'ksch- Duitschen bond. Seyss Inquart heeft groote sympathie voor het nationaal-socialistische Duitsch land. Hij geniet ook 'het vertrouwen van Adolf Hitler; hij heeft verscheidene malen een bezoek gebracht aan Berlijn. Een derde punt betreft de politieke amnestie. Deze is vannacht afgekondigd en strekt zich tot de zwaarste veroor deelingen uit, o.a. zullen Rintelen, de ter rorist Woitsc'he en de politie-beambten, die waren betrokken 'bij den aanval op de Bondskanselarij, waarbij Dollfuss werd vermoord, in vrijheid worden gesteld. Behalve Rintelen die ziek is, zullen alle gearresteerden die ernstige misdrijven hebban gepleegd Oostenrijk moeten verla ten. Zij zullen in Duitschland worden toe gelaten. Dultsche troepenconcentraties? Naar Haivas meldt, liep gisteren te Weenen het gerucht uit nat.-soc. bron, dat Duitsc'he troepen geconcentreerd wer den in Beieren, dicht bij de Tiroolsche grens. Bij onderzoek bleek dit juist te zijn maar bevoegde Duitsche autoritei ten deelden mede, dat dit de gebruikelijke troepenbewegingen waren, voor ski-oefe ningen I Men meent te weten, 'dat de eischen, die den bondskanselier te Berchtesgaden door Hitier werden voorgelegd, zeer vèr gin gen. Sommige berichten spre ken zelfs van een ultimatum, dat aan Schuschnigg zou zijn gesteld en waarvan de termijn hedennacht afliep. Het schijnt, dat niets werd nagelaten, om den Oostenrijkschen bezoeker te im- poneeren. Er waren zelfs drie generaals aanwezig, en niet van de minsten, gene raal Keitel, generaal Von Reichenau en generaal Sperrle. Zij hadden wel geen aandeel in de beraadslagingen, maar hun aanwezigheid vormde toch een imposante bijdrage voor de ensceneering van Duitschlands macht. Naar van serieuze zijde wordt verno men, stonden de Duitsche eischen bij aan komst van Schuschnigg al op papier. Zij waren 'vervat in een protocol, dat den Oostenrijkschen bondskanselier ter onder- teekening werd voorgelegd. Schuschnigg echter weigerde. FRANCO ONTKENT ZEEROOVERIJ. Hij geeft Rusland de schuld. „Zeer zeker bestaat er in de Middel- landsche Zee piraterij, doch niet aan onzen kant", aldus verklaarde generaal Franco in een onderhoud met een Reu- ter-correspondent. De door de Britsche en Fransche regeeringen getroffen maat regelen, om de zeerooverij te bestrijden, zijn een verloochening van de werkelijk heid, namelijk van onze oorlogvoering, die al dan niet erkend, toch een feit is. In ieder geval is de doeltreffendheid van dergelijke maatregelen nihil, wijl roode of Russische onderzeeërs steeds hun ha vens kunnen verlaten om een neutraal schip aan te vallen en de zee is zoo groot dat de vloten zich zullen uitputten bij de achtervolging van spoken. De tegenwoordige internationale moei lijkheden zijn te wijten aan de Sovjet propaganda. De huidige situatie is een triomf voor de Russen. Wij moeten erken nen, dat de Sovjet-diplomatie geslepener en doeltreffender is dan de Britsche. Op de Middellandsche Zee ziet men de Brit sche en Fransche vloten dansen op de maat der Russische muziek. Vandaag brengt een Russische onderzeeër een schip tot zinken, maar tevoren is in ge heel Europa het geheele propaganda-appa- raat in werking gesteld, om er voor te zorgen, dat het nieuws niet verloren gaat en in het volle licht wordt geplaatst. FINANCIEEL SCHANDAAL IN BRUSSEL. Te Brussel is aangehouden de directeur van den rijksdrukwerkendienst, die ervan beschuldigd wordt hetgeen hij bij het vooronderzoek ook heeft erkend in den loop der jaren van verschillende leveran ciers commissies te hebben ontvangen ten bedrage van ongeveer honderdduizend francs. Eveneens werden gearresteerd enkele leveranciers, die den directeur deze com missies haddeii gegeven. VERBITTERDE STRIJD OM DEN LOENGH A l-SPOORWEG IN CHINA. Ten Noorden van de Gele Rivier woedt een verbitterde strijd om het bezit van den Loenghaispoorweg. De Ghineezen, die 100.000 man sterk zijn, vechten moedig om ondanks de voortdurende bombarde menten door de Japansche artillerie en luchtmacht stand te houden aan de ver st rkte linie benoorden Weihwei. Voorts wordt fel gestreden nabij Feng- kioe, aan den Noordelijken oever van de Gele Rivier. OOK IN SPANJE WOEDEN SNEEUWSTORMEN. Operaties tot Teruel toe geheel gestaakt. Zware sneeuwstormen hebben geheel Noord-Oost-Spanje van de Pyreneën tot 't Moskou en de Derde Internationale. Eenzijdige annuleering vorderingen. D'e regeering is niet voornemens, al dus wordt opgemerkt in de Mem. van Antwoord inzake de begrooting van Buitenl. Zaken aan de Eerste Kamer, met de regeering der Sowjet-Unie diplo matieke betrekkingen te onderhouden. Overwegingen ontleend aan de staats regeling der Unie liggen aan dit stand punt niet ten grondslag, wel echter over wegingen betreffende de nauwe baudeu die bestaan tusschen de regeering der Unie en de revolutionnaire Derde Inter nationale, en de houding die de Sowjet- regeering heeft aangenomen inzake de eenzijdige annuleering van de Neder landsche vorderingen op Rusland. Zuiden van Teruel onder een dik sneeuw dek gelegd, terwijl tegelijkertijd de ther mometer tot 12 a 14 graden onder nul is gedaald. De operaties liggen volkomen stil. Elk verkeer is op de met sneeuw en ijs bedekte straatwegen onmogelijk, terwijl zware stormen het inzetten van de lucht macht onmogelijk maken. De troepen van het Zuidelijke leger van Franco hebben gisteren hun stellingen ten Westen van Jaen verbeterd. De regee- ringstroepen moesten hun stellingen ver laten, na hevigen tegenstand te hebben ge boden. LENINGRAD VERBODEN VOOR VREEMDELINGEN? Naar te Helsingfors verluidt moeten alle vreemdelingen Leningrad en omge ving verlaten op last van de Ogpoe en zul len in de toekomst geen vreemdelingen meer verlof krijgen zich hier te vestigen. Men is van meening, dat dit verbod het gevolg is van een besluit om van Le ningrad een onneembare vesting en vloot- ba,-is te maken. Reeds zouden tienduizend politieke gevangenen zijn aangekomen om 'bier te werken. GANDHI WEER IN ACTIE. Wederom zijn aller oogen in Britsch- Indië gevestigd op Gandhi, die zich op het oogenblik ophoudt in een hut aan den oever van de Tapti-rivier te Haripura, in de nabijheid van de plaats, waar de vol gende week het jaarlfjksche nationale congres zal worden gehouden. De ministeries van de provincie Bihar en in de Vereenigde Provincies, die aan hangers waren van het Congres, zijn af getreden. Men is van oordeel, dat de be slissing van Gandhi moet worden afge wacht of ook de overige vijf congresmi nisteries zullen aftreden, dan wel dat dit beperkt zal blijven tot beide genoemde. De zwakke gezondheid van den Ma- hatma doet vreezen, dat hij de huidige spanning niet zal kunnen dragen, doch gisterochtend, na zijn wekelijkschen dag van zwijgen, scheen hij welgemoed. ENGELANDS INTERNATIONALE POSITIE IS DUUR1 Uit een suppletoire begrooting blijkt, dat de internationale troebelen Engeland belangrijke bedragen kosten nog af gezien van de middellijke schade. Op de suppletoire begrooting is o.a. 4000 pond uitgetrokken voor de non-interventiecom- missie, 1400 pond voor algemeene doel einden, 12.000 pond als buitengewone bij- diage voor het internationale fonds voor toepassing van de non-interventie, 15.000 pond voor evacuatie van Britsche onder danen uit China, 5000 pond voor het in ternationale Roode Kruis voor hulp aan Spanje, 33.000 pond voor evacuatie van vltfchtelingen uit Spanje en 800 pond voor voorloopige uitgaven nopens het te rugtrekken der vrijwilligers uit Spanje. ITALIAANSCH VLIEGTUIG 48 UUR VERMIST. Het onderhield een dienst tusschen Cadiz en Rcme. Men heeft te Rome alle hoop opgege ven ten aanzien van een Italiaansch pas sagiersvliegtuig, dat van Cadiz, in Franco-Spanje, naar Rome onderweg is met tien» passagiers en vier piloten aan boord en nu reeds 48 uur wordt vermist. Den geheelen nacht hebben Italiaansche vliegtuigen en schepen ten zuiden van het eiland Sardinië naar het vermiste toestel gezocht. Het toestel, dat tot de Italiaan sche luchtvaartmaatschappij Ala Littoria behoort, had nog in Palma di Majorca een tusschenlanding gemaakt. Sedertdien heeft men niets meer omtrent het toestel vernomen. Het vliegtuig onderhoudt een regelmatige dienst tusschen Rome en Franco-Spanje en er bevinden zich vaak militaire en andere fascistische autoritei ten aan boord van dit toestel. D'e piloot, Bacula, is één van de beste Italiaansche vliegers. Binnenland. De Eerste Kamer over de Justitie-begroo- ting. De verhouding Nederland-België. Buitenland. Hitier zet Oostenrijk bet mes op de keel. Verbitterde gevechten in China. Sneeuwstormen in Spanje. IX X* 1P°"""'t i.iici 11 ...«.J.__i .1 ze sr.,. verdrijft U wondersnel met CACHETS MIJNHARDT Kok ar 12 cachets SO cf. Proefdoosje Zituki /Oef. ORCHIDEEËN PER VLIEGTUIG UIT INDië. Voor Prinses Juliana en Prinses Beatrix. Met het vliegtuig, dat gistermiddag op Schiphol landde, zijn zendingen prach tige orchideeën uit Indië aangekomen, bestemd voor Prinses Juliana en Prinses Beatrix. De bloemen zijn onmiddellijk na aan komst per auto naar het paleis Soestdijk gebracht TWEE BAGGERMOLENS BESTELD. Voor Russische rekening. Naar gemeld wordt, zijn voor rekening van Rusland bij de werf „De Klop" te Sliedrecht en de werf „Gusto" te Schie dam twee groote baggermolens besteld. Deze baggermolens zullen een capaciteit hebben van 750 kub. meter per uur. De heer A. Q. Willemsen te Ierseke, benoemd tot burgemeester te Wemeldinge. Dammen. Uitslag van den compt. wedstrijd Z.D.B. in de 1ste kl. afd. IA tusschen Middel burg I—Aagtekerke I. W. LenteA. Willemse 11; J. Cohen D. Trieller 2—0; B. Verburg—I,. Triel- ler 2—0; J. Roelans—P. de Visser 0—2; B. Montenaire—P. Krijger 2—0; A. Ver mazen—C. Jobse 0—2; p. Janse—S. Blaas 2—0; P. de Ruijter—C. Jongepier 2—0; P. van Hemert—D. Hugense 1—1; F. KraatJ. Maljaars 0—2. Off. uitslag 12—8 in het voordeel van Middelburg I. Het 15-jarig bestaan van „Achilles". De bovenzaal van de „Vergenoeging" was gisteravond ingericht als receptiezaal ter eere van het 15-jarig bestaan van de Gymnastiekvereeniging „Achilles". Het volledig bestuur wachtte de be zoeksters en bezoekers af en had plaats genomen aan tafels, die aan beide zijden geflankeerd waren door bloemstukken. Onder de schriftelijk ingekomen geluk- wenschen was er een van den Commis saris der Koningin, terwijl ook een 9-tal telegrammen getuigden van medeleven met de jubilaresse. Onder de velen, die persoonlijk gelukwenschen kwamen aan bieden, merkten wij o.a. op den heer Boasson, wethouder, als vertegenwoor diger van het gemeentebestuur, vertegen woordigers van het K.N.G.V., de Zebra, de KNAu en tal van zustervereenigingen op het gebied van turnen, athletiek, wan delsport enz., verschillende vereenigingen, waarmede „Achilles" en met name ook

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1