Het voortreffelijke wasmiddel met het volmaakt reinigende, zelfwerkende sop, thans voordeliger dan ooit. MET BON VOOR GESCHENKEN laatste Berichten MIDDELBURG. Textielfabriek te Breda afgebrand. Te Breda heeft Zondagmorgen, een zeer zware brand gewoed, waarbij de textiel fabriek der firma Gebr. Tetteroo geheel in de vlammen is opgegaan. De textielfabriek der firma Gebr. Tet teroo maakt deel uit van een aan de fa brieken der Hollandsche Kunstzijde Indu strie aan de Kerkkade grenzend complex gebouwen, dat in eigendom behoort aan de N. V. „Albouw" te Breda. Omstreeks kwart over 11 Zondagmor gen werd de brand ontdekt. Eer de motorspuiten bij het gebouwen complex verschenen stond de geheele tex- tiefabriek, waarin 40 groote weefgetou wen stonden, over een lengte van 30 m. en een breedte van 10 m reeds in lichter laaie. Tevens was het vuur reeds overge slagen naar het gebouw, waarin de sme derij en het opslagmagazijn van electri- sche apparaten der N. V. „Albouw" zijn ondergebracht, terwijl voorts ook het dak Ian J16* Pand van den kunstmesthande- der firma Sol reeds had vlam gevat. Aan het blusschen van de textielfabriek viel dan ook niet meer te denken. Reeds na 20 minuten stortte het dak meteen geweldig geraas in. Uit 15 stralen werden geweldige water massa's over gebouwen en opslagplaat sen uitgestort. Met uiterste krachtsinspanning gelukte iet na ongeveer een uur de vuurzee aan ne zijden in te sluiten en te beperken tot e textielfabriek en de smederij met ma gazijn der N. V. „Albouw". Deze gebouwen brandden echter tot den grond toe af, De gebouwen van den kunstmesthandel o werden gespaard, doch aan den groo- en voorraad opgeslagen kunstmeststoffen 0rd n enorme waterschade toegebracht, totaal door dezen brand veroorzaak te schade valt voor dit oogenblik nog niet bij benadering te schatten, doch beloopt minstens f 60.000. Men was tegen brand verzekerd. De Gebr. Tetteroo echter niet tegen bedrijfs schade. Zestig personen komen zonder werk. Het is voor de vierde maal in enkele jaren tijds, dat bij de Gebr. Tetteroo een brand uitbrak. DE STORM VAN ZATERDAG. De storm van Zaterdag heeft ook op de Zeeuwsc'he stroomen danig huis ge houden. Hier en daar hebben de zee weringen geleden. Het verkeer voor binnenvaartuigen was volkomen onmogelijk en vele schippers lagen dan ook met hun schip in de ha vens wan Terneuzen en Hansweert. De enkele sleep, die zich nog buiten bevond, was genoodzaakt terug te keeren, of be- I reikte met de grootste moeite een binneu- i haven. I 1 Tengevolge van het ruwe weer is het Engelsche s.s. „Baron Dunmoore", van Gent onderweg naar Antwerpen, te Terneuzen tegen de Hoeksc'he brug gevaren en heeft daaraan belangrijke schade toegebracht. Het schip heeft op het kanaal moeten vastmaken, totdat cautie gesteld is. De storm heeft vooral te Ierseke des nachts danig huisgehouden o'p de steigers aan den zeekant. Reeds uren voor hoog water sloegen de reuzengolven op de bewaarplaatsen van de pannenboe- ren en wierpen duizenden van hun pan nen naar heneden of aan stukken. Reeds ivroeg in den avond sloegen op den D'am een paar sloepen door de golven gegre pen, aan stukken op de betonlagen van den dijk. Een schelpenboot van de firma van der Jagt sloeg van voor haar anker en zonk na een spel van golven en wind in den oesterput van den heer Zoetewey. Op verschillende plaatsen o.a. Kijkuit en Molenpolder werden steigers uit elkaar geslagen. Overal werd een groote janboel aangericht. De laatste 2 uur kwam het water bijna niet meer op. Het water be reikte zeker een lVa meter lager peil dan 14 dagen geleden, maar de wind was veel sterker. Het was ongeveer 2 uur des nachts hoog water en reeds te IOV2 uur sloeg het opgezweepte water bij rukwin den over den dijk. De schepen in de haven hebben geen schade opgeloopen. Men vreest evenwel zeer voor diverse perceelen mosselen. Uit Wemeldinge wordt gemeld: Het sleepschip „Gerardine", geladen met ijzeraarde en bestemd naar Duitsch- land, kreeg tengevolge van het ruwe weer lekkage in een der ruimen, waarvoor de ■hulp van de pomipboot „Zeehond" werd ingeroepen, die het inkomende water dat tot plus minus een meter gestegen was, er uit pompte. Verder maakte het ont stane lek het noo(lig dat genoemde pomp- boot de reis naar Dordrecht meemaakte. Tengevolge van den hevigen storm kon de ledige tankboot „Zura", komende van Duitschland en bestemd naar Antwerpen, de 'haven niet bereiken. De sleepboot „Do- rus-Rij!kers" heeft het schip behouden binnen gebracht. 1 Uit Hansweert: Het Belgische sleepschip Adrienne, geladen met erts naar Duitschland, heeft bp> het kanaal door onbekende oorzaak lekkage gekre gen. De pompboot Zeehond 'heeft het schip leeg gepompt en heeft een nood- reparatie aangebracht. Uit Bruinisse: Vrijdagmiddag heeft het zeilschip Bru 30, schipper Joh. Otte, tengevolge van den storm een zwaard gebroken. Het vaartuig was ge laden met steenkool en bevond zich onder den Bruinisser wal, zoodat 'het gevaar liep tegen den dijk te slaan. Ter assisten tie is toen het motorvisschersvaartuig Bru 42, schipper Joh. Jumelet, uitgeva ren, doch slaagde er niet in het vaartuig in de haven te sleepen. Nadat ook de motorkotter Bru 90, schilpper R. de Waal, zijn hulp verleende, mocht men het ge noegen smaken het schip behouden bin nen te brengen. Vrijdagmiddag is het tjal'ksc'hip „De Vrouw Maatje", schipper L. Bouwens uit Bruinisse, op de slikken nabij Z 0 n n e - mere omhoog gevaren, tengevolge van den stroom. Het schip was geladen met vlas en op weg naar Aksel. De motorboot Jannis van Gebroeders Maas te Zijpe 'heeft Vrijdagnacht het schip vlot ge sleept en in de vluchthaven te Zijpe bin nengebracht. Het sc'hJp bekwam eenige schade aan de deklading. Ook de motorsloep werd vernield. U-it Kortgene: Zaterdagmiddag is een boom aan den Prinsendijk door den hevigen wind ontworteld. De boom kwam terecht op de telefoondraden, welke ver nield werden. Verscheidene aangeslote nen aan den Prinsendijk kwamen daar door zonder telefoonverbinding te zitten. De boom was bovendien over den ïijweg ter pla,atse gevallen. De kruin van den ge vallen boom moest afgezaagd worden, op dat het verkeer over den dijk voortgang kon vinden. In .den Langeweg had een boom, welke doormidden brak, eveneens de telefoondraden vernield. Zondag wer den de lijnen hersteld. Uit 's-H. Arendskerke: 'Gedu rende den hevigen storm, welke Zaterdag hier woedde werd één der zware boomen, welke aan den ouden Rijksweg staan, ont worteld, waardoor het verkeer eenigszins gestremd was. Spoedig werd de boom van takken enz. -ontdaan, zoodat het ver keer er geen last meer van 'had. Persoon lijke ongelukken hadden niet plaats. Een kleine advertentie in de rubriek „Vraag en Aanbod" kost slechts 75 cent bij vooruitbetaling. Burgemeestersbenoeming. Bij Kon. Besluit is met ingang van 1 Maart a.s. 'benoemd tot burgemeester van Wemeldinge de heer A. G. Wil- 1 e m s e n. De heer Willemsen is geboren 10 Juni 1909. Nadat 'hij! de H. B. S. te Middelburg bad afgeloopen is hij een aantal jaren in het oesterbedrijlf werkzaam geweest in verband waarmede hij geruimen tijd in het buitenland vertoefde. Sinds 1934 is bij als volontair werkzaam aan de secre- tatie te Ierseke. In 1936 behaalde hij de akte M.O. Staatsinrichting. De heer Willemsen behoort tot de A. R. partij. Hooger ber oep. Door den Offi cier van Justitie te Middelburg is beroep in cassatie ingesteld tegen het vonnis der Arrondissementsrechtbank te Middelburg van 4 Februari 1938, in 'hooger beroep gewezen, waarbij A. de R., accountant, wonende te Goes, als verdacht van over treding der Motor- en Rijwielwet is ont slagen van Rechtsvervolging. Het ruwe weer. Tijdens den storm is Zaterdag op verschillende plaat- Veerboot kapseist. 30 slachtoffers. In de haven te Sydney is een veerboot omgesla gen, waarop zich 150 personen be vonden. De boot zonk onmiddellijk. Vermoedelijk zijn 30 personen om het leven gekomen. Tot nu toe zijn zes lijken geborgen, 24 personen worden nog vermist. De Nachtegaal zond weer uit. Naar gemeld is Zon dagmorgen 6 Februari j.l. in een boerderij te Diepenheim, de in den Achterhoek van Gelderland, zoo populair geworden geheime zender „De Nachtegaal" in beslag geno men. Doch Zondagmorgen was deze opnieuw op het appèl en liet zoo als voorheen zijn geluid weer hoo- ren. De omroeper maakte bekend, dat in beslag waren genomen voor zeshonderd gulden aan instrumen ten, doch hij was van plan om voort te blijven gaan. Bovendien deelde hij mede, dat hij een ver sterkte zender aan het bouwen was. Schip zonder schroef in den storm. Het Amerikaan- sche stoomschip „Wacosta" heeft het Zaterdagavond enkele uren hard te verantwoorden gehad voor den Nieuwen Waterweg. Het schip dat in den loop van den middag uit Vlaardingen naar Antwerpen vertrokken was, moest, buitengaats gekomen, den strijd aanbinden met den hevigen storm, die op de Noordzee woede. In dien strijd tegen storm en woedende golven verloor het schip de schroef en dreef hulpeloos rond. De kapitein liet dadelijk de ankers uitbrengen en doordat die hielden, kon weer stand geboden worden aan de moei lijkheden. Den ganschen avond en den nacht van Zaterdag op Zon dag bleven sleepbooten in de na bijheid. Eerst Zondagmiddag kon de „Wacosta" binnengesleept wor den. Botsing tusschen bus en auto. Te IJmuiden-Oost zijn Zondagmiddag een personenauto en een autobus met elkaar in bot sing gekomen. Van de personen auto werd het voorstuk geheel in gedrukt, terwijl de autobus aan den linkerkant werd opengescheurd. In de personenauto zaten twee heeren uit Haarlem en twee kin deren uit IJmuiden-Oost. Een der heeren kreeg een hersenschudding. Hij is in het ziekenhuis te IJmui- den ter verpleging opgenomen. Ook de andere heer, die oogenschijnlijk geen letsel had opgeloopen, is daar ter observatie opgenomen. De kin deren werden slechts licht gewond. Van de inzittenden van de autobus werd niemand gewond. Het ongeluk is te wijten aan het feit, dat de bestuurder van de per sonenauto verzuimde den autobus den voorrang te verleenen. Lugubere vondst te s Vi Zeist. Op de vuilnisbelt te Zeist heeft men een zeer lugubere vondst gedaan. Een tweetal personen, die daar aan het zoeken waren naar j oud papier, ijzer etc. vonden in 5 kranten gewikkeld het lijkje van een pas geboren kind van het man- nelijk geslacht. De Zeister politie lj heeft de zaak in onderzoek. In kokend water geval- l en. Te Well is het tweejarig zoon tje van den heer J. H. in een teil tokend water gevallen. Het ventje rad 41.d •s aan de gevolgen overleden. Deze werkelijk belangrijke prijsverlaging van Radion is hel gevolg van het feit, dat door de van jaar tot jaar toene mende populariteit en de daarmee verbonden omzetstijging van Radion onze fabricagekosten sterk gereduceerd zijn, van welk voordeel wij ons haasten, de Nederlandse huis vrouwen ten volle te laten profiteren. Radion is nu in IEDERS bereik en daarmee ook de mo gelijkheid, op de ideale Radion-manier de was te doen. Denk eens aan, wat Radion U biedt - blinkende helderheid van Uw goed, alleen door het in Radion te koken. Het is haast ongelofelijk, zo helder wit Uw goed uit het Radion sop komt. En weet U, waarom Radion zulk een prachtig witte was geeft? Omdat het zelfwerkende sop geheel in de weefsels doordringt en alle vuil volkomen verwijdert, zonder dat U extra zepen, bleekmiddelen of een wasbord nodig heeft.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 3