De strijd in Spanje. WOENSDAG 9 FEBR. 1938 52c JAARGANG - No. 111 Invoering Pachtwet. Belangrijkste Nieuws wiel, P. Vreeke, Kou- 38; Schaar, P. v. tl, arkt 8; Mantelbuntl, vegerslngel 04; Dames- Jacob Catsstraat 53; lnh,, de Hamer, Sets- merk, W. Janse, Sets- ad, Ludikhuize, Dwars- riem, J. Groenewegen, lauwe muts, W. Wets irijmolengang 4; Port, Mulder, Nieuwe Ha- inh., B. Kasander, Ka- ;ingmerk, A, J. Klompe, it.-Joosland, 224; Glacé C. Moens, Oud.-Arnem. inh. postzegels, J. de 10; Boodschappentasch, Nederstr. 5; Honden- Isendoorn, Zuidsingel ichoen, F. Reijnhoudt, uif, W. Geertse, 't Zand, handschoenen, Roeijen, üpmes, W. J. Kamper, ,ermuts (blauw), C. de Heerendas, J. Boone, Sleuteltje, P. Koopman, handschoen, F. Adri- Stalen duimstok, C. rgel 112; Boodschappen- /os, K. Geere 46; Dames- utte, Schuitvlotstr. 36; inh., Mej. Adriaanse, ïeerenrijwiel, Poelman, Glacé handschoen, W. veg 66. rogramma. 'ig 9 Februari. I, 1875 en 415.5 M. 10.20 v.m. en 7.30— Keukenpraatje. 10,00 yoor arb, in de Gont.- fiuserie „Bestrijding van 12.00 Gram. 12.30 1.151.45 Gram. 2.00 de vrouw. 3.00 Voor de 7.00 Zang. 7.30 Gy- ons geloof". 8.00 Herh. Ier. ANP, VARA-Varia, ers, C. Stey's accurdeon- Ir Blue Stars" en solis- *fP. 10.05 VARA-Orkest. II, 301.5 M. N.G.R.V.- Onderwijsfonds voor de ■edit., gew. muz. (gr.pl.). lelukw. 9.45 Gram. 10.30 Kram. 11.15 Sopraan en ihten. 12.15 Gram. 12.45 [.30 Voor jeugdige post- 3.00 Friesc'h progr. ■Orgel. 4.45 Felicit. 5.00 peisjes. 5.45 Gram. 6.00 whalfuur. 6.30 Taalles en J Binnenaanvaringsregle- [ichten. 7.15 Declamatie. 8.00 Ber. ANP. Herh. Ingavond van de Nederl. 1 Volkszang. 9.15 Cause- Lmst des Heeren (IV)". J Ber. ANP. 10.05 D'am- |ano. 10.45 Gymnastiek- Gram. Na afloop: |l500 M. n 12.05 Orgelconcert, .ern Orkest. 3.20 BBG- J5 Gram. 4.205.10 Ves- i.40 Orkest. 7.00 Cello en [Variété-Orkest en solist. ionie-Orkest. 10.35 Jack [and. 11.20 Joe Loss en en 484 M. 3ram. 12.50 Kleinorkest. 5.20 Zang. 6.50 Gram. bt. 8.20 Relais VARA- Gram. 10.30 Folklor. |20 Gram. 1 Gram. 12.50 L. Daroy s 1 en 5.20 Gram. 6.35 Or- duetten. 7.35 Gram. o.-o |t. 10.00 Orkest. 10.30 en [DSEND'ER, 1571 M. 1 7.30 Orkest en solisten. Weinkauf-Trio. 10.20- ach's orkest. 3K WEERBERICHT. I den avond van 9 I' e^r" Ltige wind uit Z. iichtlI1'_ Richt of half bewolkt, W lemende bewolking, wei klag, temperatuur om ne hte vorst 's nachts, over- idering in temperatuur. aodenmiddae 3 uur; Uitgave: N. V. Uitgever* - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vor*tstraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J, J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur. Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA D 3 Q B I 0 d V O O T dö PfOVinCie Z 6 3 PI d Abonnementsprijs f2.80 per kwerteaJ Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent AdvcrtentiSn 30 cent por regel Ingezonden mededeellngen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting ttermiddag 3 uur: 777. pp voor fietsen: 15 min. EERSTE KAMER. Het financieel beleid. Over oude kasteelen en het egalisatie-fonds. De begrooting ivan Financiën heeft gis teren de Eerste Kamer beziggehouden. De heer Van Rappard (V.B.) opende de rij' der sprekers, zijn bezwaren uiteenzettend over den belastingdruk, speciaal den druk van de personeele 'be lasting op kasteelen en landgoederen. Zij worden gesloten, de boerderijen vervallen, parken en bosschen verwaarloozen, het personeel wordt ontslagen. Kan de minister niet een deel van het personeel vrijstellen van belasting, en de huurwaarde minder belasten Wat de grondbelasting betreft, de re geering kan de 'baten daarvoor niet mis sen, Maar kan er geen geleidelijke af schaffing plaats hebben, b.v. elk jaar met 5 a 10 pet.? Aangaande de winsten op de naam- looze vennootschappen wil de minister het ontduiken van belasting tegengaan. Dat juicht spr. toe, maar het gaat hem te ver als de minister de winsten bij de bron zou belasten., waardoor de reserves zouden worden aangetast. De heer v. Voorst tot Voorst (R.K.) was het volmaaJkt eens met den Minister, waar deze beweert, dat de druk der directe 'belastingen buitengewoon hoog is. Zij, die dien druk het meest voelen, zijn de bewoners van kasteelen en land goederen. In de provincies Gelderland, Overijsel en Limburg staan de meeste kasteelen leeg. Dikwijls kan men die voor niets be trekken als men de personeele belasting maar betalen wil doch er zijn geen liefhebbers. In Düitsehland is de belastingwetge ving meer up-to-date dan bier en stimu leert de werkgelegenheid, terwijl ze bij ons de werkloosheid bevordert. Een ingrijpende herziening ivan het ge heele belastingstelsel is noodig, en zoo lang dit niet is geschied passé de minis ter een mildering toe. De heer Po lie ma (C.H.) bespreekt het Egalisatiefonds1. Dit fonds had de be doeling invloed te kunnen uitoefenen op de wisselkoersen. Onnoodige daling van den gulden moest worden voorkomen, volgens Dr 'Colijn. Op die gronden kreeg de regeering een blanco volmacht van de Volksvertegenwoordiging. Doch daarom is het dubbel jammer, dat de regeering zich niet heeft gehou den aan 'haar toezeggingen. De gulden was losgelaten; de inner lijke waarde er van bleef geheel intact. Verschillende dingen kwamen naar voren die steun aan den gulden verleenden bloei van scheepvaart en Indische cultu res enz. Doch in strijd met de gegeven beloften greep het Egalisatiefonds in op een dol larkoers van 1.87, -of een depreciatie-pro cent van den gulden van 20 pet, De boek verliezen van het fonds liepen op tot 171 millioen, aan rente 3 millioen, aan wer kelijke verliezen 15 millioen. Van de 300 millioen van het Egalisatiefonds is dus log slechts 100 millioen over. Het fonds deed dus niet anders dan den gulden drukken, in strijd met de be loften van de Regeering. Als de stijgende tendens van den gul den blijft bestaan, vraagt dan de regee- rin| °Pnieuw eenige millioenen aan? Spr. acht de tactiek van de regeering ten deze in hooge m a t e afkeurenswaardig en zeer gewaagd ivoor 's Lands welvaart. De heer Van Lanschot (R.K.) ehciteerde den minister met de ge slaagde conversie. Brengt dit een verlichting van 17 mil- men op ons budget? Dat gelooft spr. iet, want de schuld moet vlugger wor- en afgelost. Deze vluggere aflossing kost millioen per jaar. niet mogelijk de Voltsvertegen- in,°i medezeggenschap te geven a f 6t Egalisatiefonds. De werk- moet' met 'het 00£ °P de 'S®6" atie, zoo geheim mogelijk zijn. pr. prefereert een zwevenden gulden ..iT® een vast fixum, vanwege den on zen 6S^an^' Een tweede devaluatie aan wel eens kunnen moeten volgen. laten.S ~~ei1 ^en ÉpHden zijn gang had pp, £aam zou hij boven pari zijn uit- n°pen- Dat zou een ramp geweest zijn. 1^een.t' dat door de leiders van gahsatiefonds niet is gehandeld in strijd met de bedoelingen. Groote schommelingen zijn immers voorkomen. Ons bedrijfsleven heeft zekerheid noo dig en die heeft het Egalisatiefonds ons gébracht. Toch acht ook spr. wel eenige klaar heid gewensoht of het fonds op dezelfde wijze zal kunnen doorgaan. Spr. sloot zich aan hij hen, die de 'be langen van de kasteelenbezitters hebben bepleit. Overigens is een verhoo ging van directe en indi recte belasting in 1940 niet te ontgaan, met 'het oog op de defensielasten en af lossing van leeningen. Misschi.en een radio-, wellicht een kof- fiebelasting? Heeft de minister al een beslissing ge nomen inzake den accijns op bier en ge distilleerd? De heer De Jong (R. K.) hield zich bezig met de belasting op de N. V. Spr. vertrouwt, dat de aangekondigde maat regelen ertoe zullen leiden, dat een eind gemaakt wordt aan het systeem, dat aan deelhouders van besloten vennootschap- zelf kunnen bepalen wat zij aan den fis cus zullen hebben te offeren. NIEUWE SUCCESSEN VAN FRANCO BIJ TERUEL. De opstandelingen hebben Dinsdag hun opmarsch naar Teruel voortgezet langs de Alfambra, hoewel de regeeringstroe- pen nieuwe versterkingen hebben aange voerd en op dit vitale punt heftig tegen stand bieden. De strijd van Dinsdag heeft den op standelingen drie successen gebracht. Al lereerst zijn de stellingen in de bergen van Zancado, ongeveer 45 K.M. benoorden Teruel, veroverd, 't Rivierdal in de rich ting der stad wordt beheerscht. In de tweede plaats is Peralejos veroverd, een succes, dat groote strategische waarde heeft. Tenslotte is het den nationalisten gelukt, bij Villalba Bajo troepen op den Oostelijken oever te werpen. Daar zij van hieruit de geheele om liggende heuvelketen beheerschen, wordt de verbinding tusschen de oostelijk van Teruel liggende regeeringstroepen en het hoofdleger in het Noorden verbroken. De opstandelingen beweren als resul taat van den slag bij de rivier Alfambra, welke beschouwd wordt als een der bloe digste en meest verbitterde van den ge- heelen oorlog, een gebied van 230 vier kante mijlen in bezit te hebben genomen. In dit gebied zijn 20 dorpen en 145 ver sterkte stellingen gelegen. Er zouden vijf divisies regeeringstroepen vernietigd zijn, terwijl het materiaal van drie legercorp sen werd buitgemaakt. De verliezen van de regeeringstroepen aan het front van Teruel worden door de opstandelingen geschat op 50.000 tot 70.000 man. De Spaansche regeeringstroepen hebben in Andalusië, Zuid-Spanje, een aanzien lijk succes behaald, deelt het Hispano- agentschap uit Barcelona mee. Zij, ver overden den bergtop van Penon de la Mata, die 1700 meter hoog is en van waaruit de artillerie een groot gebied kan bestrijken, o,a. een deel van de stad Granada, die thans dus rechtstreeks wordt bedreigd. D'e regeeringsartillerie verhin derde door spervuur, dat de rebellen ver sterkingen konden aanvoeren. Hun verlie zen zouden ongeveer 1500 man bedragen. DE STRIJD IN NOORD-CHINA IS WEER FEL OPGELAAID. De Japanners hebben, nu zij langs den spoorweg van Tientsin naar het zuiden blijkbaar op te sterke tegenstand stuiten, een nieuw offensief geopend aan het front in Zuid-Hopei. Gedurende drie maanden was de strijd op dit front on derbroken. Hun troepen rukken langs den spoorweg van Peking naar het Zuiden op. 'Zware gevechten worden gemeld van een plaats ten Zuiden van Taiming. De Japansehe luchtmacht heeft Hanhau en H an jarig gebombardeerd. De bedoeling van dit nieuwe Japansehe offensief is blijkbaar de Loenghai-spoor- weg, die van het Oosten naar het Westen loopt, thans van het Westen uit te ver overen, nu dit in het Oostelijke gebied bij Sjaetsjau niet gemakkelijk genoeg gaat D'e Chineezen melden Tingjoean, op 60 km ten zuidwesten van Pengpoe gelegen, te hebben heroverd. Ook melden zij suc cessen ten zuidoosten van Sjanghai. D'e Japansehe verliezen bedragen vol gens officieele opgaven tot nu toe 20.000 man. Volgens betrouwbare buitenland- sche deskundigen zouden evenwel op zijin minst 50.000 Japanneezen zijn gedood en 150,000 gewond, terwijl de Ghineesche verliezen ongeveer vier maal zoo groot zijn. HET PROCES TEGEN DS NIEMULLER. Het proces tegen Ds Niemöller, één der leiders der belijdeniskerk in Düitseh land, is gisteren voortgezet. D'e Duitsc'he pers maakt in het geheel geen melding van het proces. Het gerucht doet de ronde, dat de ministers Goebbels en Kerrl als getuigen gedagvaard zijn. Niemöller heeft bij de behandeling van zijn zaak na een meeningsverschil met zijn drie verdedigers van hun verderen bijstand afgezien. Het conflict met zijn advocaten schijnt daardoor veroorzaakt te zijn, dat Nie möller wilde, dat zij nogmaals zijn eisc'h van openbaarheid stelden. Het 'hof heeft de aan twee vertegen woordigers van de Belijdeniskerk ver leende vergunning de zitting by te wo nen ingetrokken, zoodat thans behalve de rechters en ambtenaren van het ge rechtshof, slechts vertegenwoordigers van de ministers van justitie, kerkelijke zaken en propaganda aanwezig zijn. Naar men meent te weten, heeft Bs Niemöller tijdens de verdediging aange voerd, dat hij een vurig patriot is. Hij beschreef zijn oorlogsjaren als duikboot- commandant en betoogde, dat 'hij; na den oorlog de Spartakisten had bestreden en reeds in 1924 voor de nationaal-socialis- ten had gestemd. ENGELAND EISCHT 134.500 POND VAN FRANCO. Schadevergoeding voor „Hunter". De nota voor schadevergoeding, welke de Britsche regeering aan generaal Fran co gezonden 'heeft in verband met het in cident met den torpedojager „Hunter", waarbij acht personen om het leven kwa men en 24 leden der bemanning verwon dingen opliepen, bedraagt plm. 134.500 pond sterling. HET BRITSCHE KONINGSPAAR NAAR PARIJS. In officieele Parijsche kringen is gis teren bekend geworden, dat het eeiste of ficieele bezoek van het Engelscb© ko ningspaar zal gebracht worden aan Pa rijs, zoodat de hoofdstad zich heeft voor te bereiden voor een groote ontvangst, die zal plaats hebben van 28 Juni tot en met 1 Juli van dit jaar. De tijding van het a.s. bezoek van ko ning George en koningin Elisabeth ver spreidde zich snel en wekte groote geest drift. Eén van de plechtigheden, die bij dit bezoek reeds voorzien zijn, zal de onthul ling zijn van een groot gedenkteeken, dat opgericht wordt ter eere van de gesneuvel den der Australische troepen, die aan den wereldoorlog hebben deelgenomen aan de zijde van Frankrijk. Het gedenkteeken zal verrijzen te Villers-Bretonneux. Ook in diplomatieke kringen wordt groote beteekenis aan bet bezoek gehecht. Korta Berichten. Te Gent is een vrachtauto m .volle vaart in botsing' gekomen met de buurt- tram, waarbij' twaalf personen zvyare ver wondingen opliepen. Van een drietal de zer is de toestand zeer ernstig. BIJBEL VOOR PRINSES BEATRIX. Zaterdagmiddag 5 Februari j.l. werd namens den raad van de Geref. Kerk te Baarn door Ds W. Seinen als praeses en den heer K. C. van Sponsen als scriba, ten paleize Soestdijk voor de jonge prin ses Beatrix een 'kerkbijbel aangeboden in luxe uitvoering, gebonden in wit kalfs leder, in étui en met opdracht, gecalli- grafeerd door den heer Hornsvéld te Soestdijk. MINISTER VAN BOEYEN BIJ DE KONINGIN OP AUDIëNTIE. Gistermiddag om half drie is de minis ter van Binnenlandsche Zaken, de heer H. van Boeyen, door H. M. de Koningin ten paleize Soestdijk in audiëntie ontvan gen. N.V. MEEL- EN BROODFABRIEK „DE KORENSCHOOF" TE UTRECHT SLUIT HAAR BAKKERIJ. Tweehonderd leden van het personeel ontslagen. De N.V. „De Korenschoof", de groot ste Utrechtsche 'brood- en meelfabriek, heeft besloten om op 19 Februari a.s. het bakkersbedrijf te sluiten. Ongeveer tweehonderd leden van 'het personeel, kantoorbedienden, bakkers, chefs, brood bezorgers en depothouders, komen hier door zonder werk. IN GEEN GEVAL VOOR 1 JUNI. De minister van Justitie deelt aan de Eerste Kamer mede, dat de invoering van de Pachtwet voor zooveel mogelijk bespoe digd wordt. Daar de voorbereidende werk zaamheden, welke ook van instanties bui ten het departement veel tijd vergen, nog niet zijn beëindigd, kan de datum van in werkingtreding nog niet worden vastge steld. Tot bekendmaking van dezen da tum zal zoo spoedig' mogelijk worden overgegaan. Thans worde volstaan met de mededeeling, dat met de mogelijkheid van inwerkingtreding van de Pachtwet vóór 1 Juni 1938 niet behoeft te worden gerekend. Verwacht mag worden, dat na de in werkingtreding der wet een vlotte afdoe ning van de beoordeeling der aanhangig gemaakte contracten zooveel mogelijk zal worden bevorderd. Het personeel tracht op het oogeriblik een eigen bakkerij te vinden ien zelfstan dig het bakkersbedrijf voort te zetten. De korte termijn, waarop de ontslagen zijn aangezegd, maakt het den bakkers echter onmogelijk om voldoende bakruimte te vinden. Door dit besluit worden o.a. bakkers getroffen, die ruim dertig jaar aan het bedrijf werkzaam zijn geweest. Zij zijn allen opgezegd met een termijn van één week. Het kantoorpersoneel krijgt even veel weken salaris mee als het jaren aan de vennootschap verbonden is geweest. De Telegr. vernam nog van welinge lichte zijde, dat het besluit door de direc tie is genomen, omdat de meelfabriek, het hoofdbestanddeel van het bedrijf der vennootschap, moeilijkheden 'had met haar bakkers-afnemers, omdat deze zich beklaagden over de concurrentie, die de haklk'erij van dezelfde N.V. hun aandeed. VERSCHOONINGSRECHT VAN DEN JOURNALIST. Aan de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer op de Justitiebegrooting is het volgende ontleent Het geval van den Haagschen journa list, die onlangs gedurende eenigen tijd gegijzeld is geweest, heeft enkelen leden aanleiding gegeven tot de uitspraak, dat het versch'ooningsrecht voor den journa list wettelijk !kan en moet worden gere geld, althans voor -publicaties, waarbij de zorg voor het algemeen belang de drijf veer is. Dat zonder verschooningsrecht van den journalist de vrije meeningsuiting niet onverkort zou zijn te handhaven, lijkt den minister een opvatting, 'die bezwaarlijk is vol te houden. Intusschen is gelijk hekend dit vraagstuk onlangs opnieuw tot een on derwerp van studie gemaaikt in den 'kring der naast betrokkenen. Tegen den Haag schen journalist is een strafvervolging aanhangig wegens overtreding van arti kel 192 Wetboek van Strafrecht. Niet onwaarschijnlijk zal 'derhalve de rechter zich binnenkort gesteld zien voor voren bedoeld vraagstuk. In deze omstandigheden ligt het voor de hand, dat de minister zich thans ont houdt van een antwoord op de hem door enkele leden gestelde vraag. Met een en kele sobere dpmer'king van meer alge- meene strekking meent hij' voorshands te kunnen volstaan. Voorop moet worden gesteld de bur gerplicht om te getuigen. Slechts om zeer bijzondere redenen kan men van dien plicht worden ontslagen, Die redenen ge ven inhoud aan het verschooningsrecht. Grond voor dit recht is een behoorlijke uitoefening van het beroep naar zijn aard in onverbrekelijk verband met het recht matig belang bij geheimhouding :van den- gene, die een mededeeling heeft gedaan. Getoetst aan deze normen, zijn spreken de voorbeelden: de beroepen van geeste lijke, medicus, advocaat en notaris. Daar bij kan een 'zekere organisatie van den beroepsstand waarborg zijn voor behoor lijke hanteering van het verschoonings recht. Het wil den minister voorkomen, dat men 'de vorenaangeduide factoren mede zal moeten betrekken in zijn beschou wingen omtrent versohooningsrecht van den journalist. DE INDISCHE MIDDELEN. Een verblijdende opbrengst. Met betrekking tot de financiën deelt de Minister van Koloniën in zijn memorie van antwoord omtrent de Indische be grooting aan de Tweede Kamer mede, dat het verloop van ontvangsten en uit gaven nog gunstiger is geweest dan in October 1937 werd verwacht en dat de gewone dienst 1937 waarschijnlijk een overschot zal opleveren van f 9 millioen. Dit gunstig resultaat is geheel te danken aan de middelen, die rond f91 millioen meer hebben opgebracht dan de raming, Binnenland. De Eerste Kamer oiver de begrooting van Financieën, De inwerkingtreding 'der nieuwe pacht wet. Memorie van Antwoord op de begrootin gen van Justitie en Koloniën. Buitenland. Het proces tegen Bs' Niemöller geschorst. De strijd in Noord-China weer opgelaaid. Hevige gevechten in Spanje. Het Britsch Koninklijk paar naar Frank rijk. waaraan de belastingen met niet min der dan f 68 millioen hebben bijgedra gen. Daartegenover vertoonden de uitga ven een toeneming van f43 millioen. Na uitschakeling van de wel vaar ts- en defensie-uitgaven, welke uiteindelijk door Nederland zullen worden vergoed, vermindert het tekort op den buitenge wonen dienst tot 12,7 millioen, waarna een tekort op den geheelen dienst over blijft van rond f 4 millioen. Na correctie voor de defensie- en welvaartsuitgaven, te vergoeden door Nederland, wordt het tekort voor 1938 op den buitengewonen dienst f 5.5 millioen en het geheele te kort f 10,3 millioen. DE PINDA-CHINEEZEN. Het verblijf hier te lande van zooge naamde Pinda-Chineezen geeft inder daad tot moeilijkheden aanleiding, aldus verklaart minister Goseling in de M. v. A. op het voorl. verslag der Eerste Kamer, inzake de begrooting van Justitie. Het betreft hier vreemdelingen, die zonder be hoorlijke middelen van bestaan zijn; 'het is juist, dat hun optreden veelal het ka- iakter van bedelarij' draagt. Er komen on der deze vreemdelingen voorts elementen voor, wier aanwezigheid, ook in het be lang van de openbare orde, ongewenscht moet worden geacht; van spionnage is echter niets kunnen blijken. Deze aangele genheid is vooral in de havenstad Rotter dam urgent. D'e Hoofdcommissaris van Politie aldaar is met beleid werkzaam aan de repatrieering van de daarvoor in aanmerking komende Ohineezen. De kor ten tijd geleden bevorderde registratie de zer vreemdelingen maakt een meer af doende controle mogelijk. Rapen van eieren. De minister van Economische Zaken beeft bepaald, dat in het geheele rijk het zoeken, rapen en buiten openbare wegen en voetpaden vervoeren van eieren van kemphanen, wulpen, scholeksters, grut to's, tureluurs, meerkoeten en water hoentjes is toegestaan van 1 Maart af tot 20 April 1938. Dat het zoeken, rapen, ten verkoop in voorraad hebben, te koop aanbieden, ver is oopen, afleveren of vervoeren van eieren van zwanen, wilde eenden (alle soorten), ganzen, duikers, watersnippen en goud plevieren niet is toegestaan. Landelijke collectieve contracten bouw bedrijf en schildersbedrijf. De Ned. Chr. Bouwarbeidersbond hield op 7 Februari 1.1. een Bondsraadsverga- dering te Utrecht om te beslissen over de landelijke collectieve contracten voor de bouwbedrijven en voor het schildersbe drijf. De resultaten der gevoerde onderhan delingen voor de bouwbedrijven, waar onder een algemeene loonsverhooging van twee cent per uur, werden aanvaard. Voor het schildersbedrijf waren in de onderhandelingen geen materieele ver beteringen bereikt, hier moet nog nader met de werkgevers worden overlegd. Het Centraal-Bestuur stelde enkele reserves voor, waarvan eventueele aanvaarding der nieuwe overeenkomst afhankelijk zou zijn, met welk voorstel de vergadering zich vereenigde. Geref. Vereeniging voor Drankbestrijding. Een sociaal nummer. Van het Maandblad van de Geref. Ver. voor Drankbestrijding is een z.g. sociaal nummer verschenen. Het blad opent met een hoofdartikel van den heer C. Smeenk te Arnhem, lid der Tweede Kamer en.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1