De Defensiebelangen van Nederland zijn „primair" te achten. rfi "1 ni I Ti tante ailie (Jit de Provincie De positie van de Joden in Duitschland. r.B. Vrijd. 11 Febr. pE ZEEUW van Dinsdag 8 Febr. 1938 Tweede blad. Onze weermacht geen absolute waarborg voor veiligheid des lands; wel bezit deze sterke preventieve werking. MIDDELBURG. GOES. ZUID-BEyELAND. verandering ge- WAS SLAGERS LEERLING, met ïg. J. MEEUWSE, 90, Middelburg. VER. FILMAVOND AKI JE (geluid- 6 Febr., av. 8.15 u., irg. Kaarten 20 ct. Y, M'burg en 's av. HOFSTEEDJE, gelegen aan den Aagtekerke. Di- irden. Adres: C. stkerkplein 3, Mid- )OR DE ZAAI: DUW BIGO- EN UW KENIAGERST JSSE, Oostkapelle. wsche Blauwe po- -35 en 3540 m.M. kl. B m. 2835 en p. kilo. Bintjes kl. 40—45 m.M. 4i/2 DEES, Waarde. tALFKOEIEN, gekalfde en ALFVAARS. ST.-LAURENS. MIDDELBURG. d. VEGT, d.d. 11 TOT 8 APRIL. ERK staat aan de ,50, 2e klas ƒ5,50. Engros en Détail. Centrum", Krom- elburg. 4 st. met moq. en en 45, met armst, dress, 15, schuif- ïeubel 7,50, rook- 6,90 enz. J. VAN aat 23, M'burg. zei, dik, vet spek, uzel, prima rund-, leesch. Fijne vlees- rp concurreerende IHAGE, Vleesehh. Iiddelburg. NG. Steeds groote tjes, hoedjes, slob- s, pyama's, wollen abyjurkjes, pakjes, >s, luiers, sloopjes, ej. Poppe, M'burg. riGINGEN. Vraagt AN KEULEN, voor Vlasmarkt, Mid- Roijackers van de lij een lezing met het vergaderlok., alibem. v. d. zwaar- oeg. vrij bov. 14 j. lei: ^DIENSTBODE. DE PREE, 's-Gra- t door een TE JONGEMAN of pakhuisknecht, ar. Hoog Ipon geen ven onder letters Je Zeeuw" te Goes. nog enkele H.L. SHOLT ZOMER- RWE. K., 's-Heer Arends- RLAND. en abonnementen imen door H. SCHOUT Hz. de Wilde en Heij- ggers enz., Wille- aren. lveiling, De Groot ubilair, Paap. en Inspan, Loeff- erende goederen it", Kram. >ereninspan, H&- 3.-inspan, v. d. n, Klop. ad, Hofstede, v. d. inspan, v. D'ijke. nspan, Jonkers, ereninspan, Jon- minspan, Kram. .inspan, v. Dissel. Paarden, de Kok. m, Jonkers. In de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer- besprekingen nopens het wetsontwerp tot vaststelling van de Defensiebegrooting 1938, zegt de minister o.m., dat niemand Ivan verzekeren, dat met het toestaan van de gevraagde middelen ter versterking J. J. C. van Dijk van de weermacht een absolute waarborg voor de veiligheid des lands wordt ver kregen; die waarborg kan ook bij de grootste krachtsinspanning niet worden Maar wel kan worden gevormd een goed geoefende, goed aangevoerde en goed uitgeruste zij het ook relatief kleine weermacht, die sterke preven tieve werking heeft en in staat is, zoo noodig, een krachtige verdediging te voeren, Dat alles vraagt groote offers, echter niet gaande, naar het oordeel der regee ring, boven de draagkracht van het land. Ook de regeering betreurt, dat de be hartiging van andere volksbelangen moet achterstaan maar zij moet afwijzen, dat de defensiebelangen niet „primair" zouden zijn, aldus te verstaan, dat onder de groote volksbelangen de verdediging des lands een bijzonder karakter draagt, medebrengende, dat in deze gevaarvolle tijden voor dat volksbelang bijzondere voorzieningen onafwijsbaar zijn. Als de handhaving van ons onafhan kelijk volksbestaan niet primair wordt geacht, dan verliest de principiëele aan vaarding van de landsverdediging door de Sociaal-Democratische Arbeiderspartij, waarover de regeering zich overigens ver heugt, veel van haar beteekenis. Dan toch is het practisch effect, dat niet of slechts ten deele wordt medegewerkt aan de plannen der regeering: het principe wordt verkondigd, maar de toepassing blijft geheel of goeddeels achterwege. Met de meening van verscheidene leden, betreffende de verdediging van Indië en van de Nederlandsche kust, kan de re geering niet instemmen. Allereerst merkt zij hierbij op, dat in -de internationale verdragen kruisers tot het lichte mate rieel wórden gerekend. Onze kruisers be- hooren zelfs nog niet eens tot de grootste der drie categorieën, waarin dit lichte materiëel weder is onderverdeeld. Zij acht het overigens noodig, dat de zee macht zoowel over kruisers als over ver der licht materiëel in den vorm van jagers, onderzeebooten en vliegtuigen kan beschikken. Met een passieve kustverdediging voor Nederland kan reeds daarom niet wor den volstaan, omdat zoow.el de burger bevolking als de weermacht in een situatie waarbij ons grondgebied daad werkelijk is geschonden van een in stand houden van den aanvoer over zee van levensmiddelen en oorlogsbenoodigd- heden afhankelijk is en deze aanvoer een zekere mate van bescherming zal behoe ven ook al zouden eventueele bondgenoo- ten de zee beheerschen. Doch ook afgescheiden hiervan zou een deel van onze zeegaande vloot in Neder- and gestationneerd moeten zijn, omdat hier nu eenmaal de eerste opleiding van het benoodigde personeel van de vloot in Indië moet plaats hebben en omdat ook F EUILLETON door Catharine D. Bell. (Vrij naar het Engelsch.) Angus was de eenige zoon van iemand n.'o u°e^e ^amiüe met oude bezittingen i do nd.. De oude heer Fleming was dio ,^en iedereei1 graag mocht, doch door niemand erg hoog geacht pn n>'erstan(dig, ontwikkeld, vriendelijk imni f 11 warm hart> dad hij een vurig I InH temperament, dat hem, onge- ir guheel en al de baas was. ziplrl l bedoelingen ter wereld be- wst V-j to°d niemand vooruit zeggen, n ol laten zou- En wat het ze?™™ bon het zelf niet vooruit Trn krukkig voor hem trouwde hij ai uit^t- j eea ver;S;tandige vrouw, die een dincpn en iavloed °P bem had. In alle zon'n v, dem meelevend, stelde ze en vnn belang in al zijn plannen duiten dat ze 116111 vaaJs van rug t» h rij ol verkwisting wist te- of tp rn-ui zonder bem te ontstemmen 16 Prikkelen. erwÜl zij leefde was hij een verstan- na de indienststelling van schepen een periodiek contact met de Europeesche in dustrie op zijn minst zeer gewenscht is in verband met beproevingen, moderni seeringen enz. Ten slotte zijn ook in Europa maritieme belangen te beharti- i gen zooals de convooidienst in Straat Gibraltar weer bewijst. Een passieve verdediging zou bovendien meebrengen, dat weliswaar de toegangen door de zeegaten naar het hart des lands i door mijnversperringen zouden worden afgesloten, maar dat b.v. beschietingen van voor de verdediging belangrijke ob jecten aan de Noordzeekust, veelal on gehinderd zouden moeten worden onder gaan. Het behoeft geen betoog, dat een dergelijke vijandelijke actie, waarvoor dan geen voorbereiding van beteekenis noodig is en waarbij geen risico's wor den geloopen, veel schadelijker voor ons zal zijn dan wanneer door het in zee zijn van Nederlandsche onder- en boven- i waterstrijdkrachten in samenwerking met vliegtuigen, tegenactie onzerzijds moet worden verwacht. Naar aanleiding van de gemaakte op merking ten aanzien van de uitbreiding van het aantal paarden ondanks de mo toriseering van de weermacht zegt de minister o.m.: Het ligt niet in het voor nemen om tot vermindering, veel min- der tot afschaffing van de bereden eska drons over te gaan, aangezien het be staande aantal maar nauwelijks voldoen de is, om te voorzien in den tactischen verkennings- en veiligheidsdienst; het reeds in vredestijd aanwezig zijn van een voldoend aantal paarden is daartoe een eerste vereischte. Dat het stelsel der zelfstandigheids- politiek gevaarlijker zou zijn dan het in treden in een partiëel verbond, vermag de minister niet in te zien. Integendeel. En dat het de oplossing van het defensie probleem in militair opzicht zou bemoei lijken, is evenmin te aanvaarden. Aan de economische verdedi gingsvoorbereiding wordt met kracht gewerkt. Daartoe behoort de in stelling van organen ten behoeve van de voorziening van grondstoffen, levensmid delen, enz. Deze organisatie is, in over leg met den minister van Economische Zaken, nagenoeg gereed en intusschen zijn reeds tal van gegevens verzameld. Inderdaad beteekent hetgeen ten aan zien van de marine wordt voorgesteld in hoofdzaak het afwerken van het Vlootplan-1930 met dien verstande, dat een bemande reserve in de plaats zal treden voor een onbemande reserve. De regeering erkent, dat het totaal der zeestrijdkrachten zeer sober is gehouden, maar zij had ernstig reke ning te houden met de financiëele moge lijkheden. Dat de voorstellen uit dien hoofde beperkt zijn gebleven, mag niet leiden tot de conclusie, dat hetgeen, na uitvoering van het" aanbouw-programma, verkregen zal worden, niet zou zijn een scheepsmacht, geschikt voor de maritieme defensie en voor een eventueelen aan valler een belangrijk risico scheppend. Het bouwen van een kruiser in plaats van een tweeden flottieljeleider werd met het oog op de belangrijke vermeerdering van kosten nagelaten, waarbij komt, dat de tweede flottieljeleider, waarvan het ontwerp geheel gelijk is aari dat van den eerste, mede daardoor in belangrijk kor- teren tijd zal kunnen worden gebouwd dan een kruiser. De derde kruiser zal in Nederland zijn station hebben, aangezien het schip noo dig zal zijn voor opleidingsdoeleinden en algemeenen dienst. Ten aanzien van den aanmaak van materiëel bij de Nederland sche industrie, deelt de minister diger en gelukkiger man. Maar door een piotselingen, tragischen dood 'werd ze hem ontnomen, toen hun jongen eerst acht jaar oud was. Er werden eenige her stellingen en veranderingen aangebracht aan een galerij, die rondom het huis liep Ze was met haar man naar boven gegaan om het werkvolk eenige aanwijzingen te geven. Een gedeelte van den steiger, waar ze op stond, had zich plotseling begeven, waardoor ze omlaag geslingerd werd en dood werd opgenomen. Het was een vree- selijke schok voor 'hem, wiens heele leven met het hare scheen saamgeweven; en, wat heel natuurlijk was, hij vatte een te genzin op tegen de plaats, waar het on geluk had plaats gevonden. Hij trachtte nooit dien tegenzin te overwinnen, maar ging naar het buitenland, de zorg voor zijn zoontje overlatend aan de hoede van zijn oud-tante, mevrouw Alison Fleming. Jaar na jaar beloofde hij zijn tante en zidhzelf naar huis terug te keeren en zijn plichten als landheer en vader op zich te nemen. Maar zoo waren reeds zestien ja ren voorbij gegaan en nog was de belofte niet vervuld. Angus kon aan geen betere handen zijn toevertrouwd. Mevrouw Fleming was een heel wat betere verzorgster dan haar neef met mogelijkheid had kunnen zijn voor een zoon, die voor een groot deel de mede, dat, mede in verband met de be langen van de industriëele verdedigings voorbereiding, de betreffende opdrachten zooveel als maar eenigszins mogelijk is aan de binnenlandsche industrie wor den gegeven. De opmerking betreffende het risico, dat door Nederlandsche vliegtuigenfabrie- ken wordt gedragen bij de ontwikkeling van een bepaald vliegtuig-type, vindt reeds beantwoording door het feit, dat een zoo belangrijke bestelling van het bedoelde vliegtuigtype werd gedaan, dat het risico daardoor ruimschoots is gedekt. Grensbeveiliging. Het ligt inderdaad in de bedoeling den commandanten aan de grens bij overval len en grensoverschrijding door vreemde troepen de volledige beschikking te geven over al die onderdeelen, welke in hun ressort voor de grensbeveiliging bestemd zijn. De regeering is van meening, dat in ons zeer dicht bevolkte land een ontrui ming van de groote steden ernstige be zwaren met zich zou brengen, terwijl zij oveituigd is, dat daarentegen een goed georganiseerde en reeds in vollen vredes tijd tot in détails voorbereide luchtbe schermingsdienst in de groote steden, tot betere resultaten dan een voorbereide ont ruiming zal kunnen leiden. Indien men de overbrenging van de dienstweigeraars naar een werk kamp wil beschouwen als een achteruit gang in hun positie, dan wordt deze hier door gemotiveerd, dat het gewenscht is een einde te maken aan de bevoorrechte positie, welke de dienstweigeraars tot dus ver, in vergelijking met de dienstplichti gen, genoten. De minister is van meening, dat ten aanzien van de uitkeeringen aan de oud- gepensionneerden en mobilisatie-slacht offers aan redelijke wenschen wordt vol daan. Aan de ter zake geldende bepalin gen wordt op loyale wijze uitvoering ge geven. Dg Koningin Wllhelmina omhoog gevaren De „Koningin Wilhelmina", bet passa giersschip, dat den dienst onderhoudt tus- schen Middelburg en Rotterdam is Maan dagmorgen tengevolge van den lagen wa terstand en den mist even voorbij Vere in de Zandkreek op een plaat gevaren, waardoor het schip omhoog liep. Op de boot waren enkele passagiers en wat vee. Bij het opkomen van den vloed is de boot des avonds vlot gekomen. De passa giers van de „Koningin Wilhelmina" zijn op het Woifaartsdijksche Veer van de boot afgestapt en hebben vanaf Goes hun reis naar Rotterdam per trein verder vervolgd. De boot kon circa 12'1 uur des nachts te Rotterdam zijn. De stoomtram weer op de Loskade. Het was voor de bewoners van Loskade en Blauwendij'k een verrassing, toen na 6 weken van tramloosheid, gisteren een goederenwagen, bestaande uit een loco motief met een 15-tal open goederenwa gens aankwam voor bet laden van steen slag, dat door een schip was aangevoerd. Het was een duidelijke demonstratie, dat voor massa-vervoer de tram toch nog steeds een welkom vervoermiddel blijft. Het zal dan ook nog wel eens betreurd worden, als in de toekomst de rails zijn opgebroken en alle wagens gesloopt en men alleen op auto's zal zijn aangewezen, cok als vlug vervoer van veel materiaal gewenscht is. De kinderfeestjes in de buurten. Gisteravond was het de buurtcommissie Seisdam, Achter de Houttuinen en de daar bij behoorende straten enz., die voor een 50-tal kinderen een feest organiseerde. Het schaftlokaal van den Houthandel vh. Alberts Co. was in een feestzaal her schapen en aan lange tafels gezeten wer den de kinderen onthaald, terwijl zij ver schillende kinderfilms te zien kregen en zij naar hartelust konden dansen en zin gen. In de pauze stond buiten „Crescendo" vurige, onstuimige natuur van zijn vader bad geërfd. Haar sterke geest, helder oordeel en hooge principes wonnen zijn diepste eerbied en respect; terwijl ze zijn vertrouwen en toegenegenheid won door haar warme, hartelijke gevoelens, die nog veel van de frischheid, geestdrift, ja, zelfs van de romantiek van de jeugd in zich hadden. Gedurende de eerste vier jaar woonde hij geheel bij haar in en ging op de goede school in Seatown. Op school en op college had hij altijd tot de middelmatigen, maar ook niet meer dan tot de middelmatigen, behoord. Hij had uitstekende vermogens, een bezigen geest en principes, die bet hem nimmer zouden veroorloven, zijn plichten te ver zaken of zijn werk in den steek te laten. Maan zijn natuurlijke aanleg voerde hem meer op de zijpaden van algemeene lec tuur en van de kunst dan dat hij zich op een speciale studie kon Hoeleggen. De kunst was een ware 'hartstocht voor hem. En zijn eigen voorstelling van een geluk kig leven was altijd geweest vroeg te trou wen en zich dan te vestigen in een rustig buitenhuis met zijn Nannie voor zijn ge luk, zijn schilderen en beeldhouwen als bezigheid en ontspanning. Zoolang hij oud genoeg was geweest om luchtkastee- len te bouwen, was Nannie altijd het mid delpunt geweest, de kroon op alles, wat gereed om de kinderen belangeloos met muziek te begeleiden bij een rondwande ling door dQ buurt. Naiiënale avond. Het Vrijwil lig Landstormkorps Motordienst, sectie Goes, had, in verband met de blijde ge beurtenis in bet Prinselijk gezin, tegen gisteravond in het Grand Theater, een nationalen avond belegd, die door tal van leden van bet korps (vele met hun da mes) en verdere belangstellenden werd bijgewoond. De res. Ie luit. J. Bonner, verwel komde de aanwezigen, wees op de ver heugende aanleiding tot dezen avond, fe liciteerde den commandant van het Zeeuw&che corps, den le luit. J. C. Per sant Snoep met de hem verleende Ko ninklijke onderscheiding, verwelkomde verschillende autoriteiten zooals de le den van Gedep. Staten de heeren Mr Stie- ger, Vogelaar en Van Bommel van Vloten en den burgemeester van Goes en deed daarna eenige mededeelingen over bet korps zelf. Dit telt alleen in Zeeland 700 leden. Drie of vier maal per jaar wordt geoefend. Geldelijke vergoeding ontvangen ze niet. Alleen de benzine, die op de oefe- ningsdagen wordt gebruikt, wordt be taald. En verder ontvangen de korpsleden dank zij de goede zorgen van Mevr. Per sant Snoep bij de oefeningen broodjes met gekookte eieren of erwtensoep met kluif. Geheel vrijwillig hebben deze man nen zich ter beschikking van de regee ring gesteld ter bescherming van het wet tig gezag. Met een „Lang leve Prinses Beatrix" besloot de heer D'onner zijn openings woord. De commandant le luit. J. G. Per- sant Snoep hield daarna een toe spraak tot de leden van het corps en wekte ze op trouw aan de oefeningen deel te nemen, wat nu bij enkelen wel eens te wenschen overlaat. Ook wees deze Spr. op het groote be lang van een goede defensie vooral in een tijd als deze, waarin men zich tot de tanden wapent. Wij moeten den indrin ger kunnen tegenhouden. Het verheugt ons, dat de regeering hier den achter stand wil inhalen. De weerbaarheid moet echter een volks zaak zijn. Met een krachtig Leve Oranje eindigde Spr. De spreker van dezen avond, de beken de redenaar Pater Borromaeus de G r e e v e verkreeg daarna het woord. Spr. schetste eerst op geostige wijze het lange wachten op de geboorte van het ko ningskind. Maar op 31 Jan. des morgens om 10 uur geraakte ons nuchtere en kalme volk in den feestroes. Het was een explosie van volksgeluk. Twee dagen lang was er in ons land, in de Oost en West een Oranjejubel, zooals we nog niet ge kend hebben. Vanavond zijn we hier bijeen om ons te bezinnen op den zegen ons geschonken, om onze vreugde op hooger plan te bren gen. Er is vreugde om den goeden afloop der gebeurtenis. We zijn dankbaar jegens den Meester van leven en dood, den Ge ver aller goede gaven. Er is jubel om de moeder, onze beminde Prinses Juliana, met wie wij hebben meegeleefd vanaf haar geboorte in 1909 af. Nu verblijden wij' ons in haar moeder weelde. Maar ook in de vaderrijkdom van Prins Bernhard, die zich hier spoedig heeft ingeburgerd en populair heeft ge maakt. Wat is onze dank groot, dat God zijn leven bij het auto-ongeluk heeft ge spaard. Diep is onze vreugde over en met onze geliefde Koningin, onze wijze Landsmoe- der, die een harer innigste wenschen van haar ernstig en zorgvol leven zag vervuld. De kern van onze vreugde ligt hierin, dat we zien mogen, dat de Oranjeboom niet sterft. Laat het volk van Nederland behouden en waardeeren wat het heeft. We zenden het Oranjehuis niet weg, we zetten het ook niet in een glazen kastje, omringd door gestrekte armen. (Applaus.) Wat zijn we toch een gezegend land. We willen met rust gelaten worden. Alle ellende komt van huiten. Met niemand willen we ruilen. Het is onbegrijpelijk, dat er menschen zijn, die het voorstellen als of er hier niets meer dreigt. We kunnen alleen ons zelf blijven als we Oranje hou den in het hoofd en in het hart. Spr. wees daarna op de hooge heteeke- hij zich voorstelde. Hij en zij waren vrien den geweest, vanaf het oogenblik dat hij hij zijn tante was gekomen, toen hij acht en zij twee jaar oud was. Ze waren aan elkaar verwant, daar Annie's moeder, mevrouw de Golville, een nicht van mevrouw Fleming was, net zoo als Agnus' vader 'haar neef. Kapitein Golville was bij de vloot geweest, maar hij was nooit erg op zijn werk gesteld en toen bij ernstig gewond werd in een strijd met zeeroovers aan de kust van Afrika, was hij blij geweest den raad van den dokter te kunnen opvolgen en den dienst te verlaten. Hij had een beschei den fortuintje, en was eenige maanden tevoren in het bezit gekomen van het kleine buiten Grange Law, dicht bij Sea town gelegen, waar bij en zijn vrouw niet in weelde en overvloed konden baden, maar waar ze toch een behaaglijk leven leidden. Grange Law lag op. niet meer dan een kwart mijl afstand van „The Greens", zooals 'het mooie, oude huis van mevrouw Fleming heette. Eh toen ze den kleinen Angus tot zich nam, kwam hij natuurlijk veel met zijn nichten in aanraking. In mevrouw Golville vond hij een vriende lijke, moederlijke vriendin, die hij al spoe dig leerde liefhebben met alle warmte van zijn jongenshart. In kapitein Col- HUN TOESTAND ZEER VEEL SLECHTER GEWORDEN. Nieuwe strenge maatregelen. Uit alle deelen van Duitschland komen berichten van strenge maatregelen tegen i de Joden. De wetten van Neurenberg worden reeds streng toegepast, maar er gaat vrijwel geen dag voorbij of er vallen gebeurtenissen voor, die nog erger voor de Joden zijn dan die wetten. Thans heeft de rijksregeering b.v. aan gekondigd, dat Joden geen kinderaftrek meer krijgen van bun belasting, terwijl „Arische" ouders een ruimen kinderaftrek genieten en als zij vier of meer kinderen hebben, zelfs geheel belastingvrij zijn. Ve le Joden en half-Joden ondervinden ook, dat hun paspoort wordt afgenomen of niet vernieuwd. Zij krijgen slechts verlof het land te verlaten voor emigratie of voor een zakenreis ten voordeele van den staat. Niet alleen Joden echter, doch ook „Ariërs" ondervinden, dat, als zij naar Duitschland terugkeeren nadat zij eeni- gen tijd niet in Duitschland hebben ge werkt, zij de keuze krijgen tusschen en kele maanden „Schulungslager" (politiek opleidingskamp) of bijna onmiddellijken terugkeer naar het buitenland. De perscampagne tegen de Joden en half-Joden wordt nog overvleugeld door de strenge maatregelen der industrie. Vele Joodsc'he textielfabrikanten klagen er over, dat hun op stelselmatige wijze min der grondstoffen worden toegestaan dan zij noodig hebben. De kledingindustrie, die in handen was van Joden, wordt nu geheel gereorganiseerd en de Joden wor den er zooveel mogelijk uit geweerd. Sommige Joden hebben nog altijd hun oude positie behouden, maar algemeen is de toestand zeer veel slechter geworden. De Joodsohe liefdadigheidsorganisaties worden overstroomd met zooveel aanvra gen om hulp, dat zij vijf weken ten achter zijn met antwoorden. D.D.D.do«t de}«ukb®dar«m en doodt de ziektekiemen, zoodat de huid zich kan heratellen. Flacons 75 ot.« i. 1.50 en t. 2.50. GENEESM HUI D fin ID D E l NO 0 E N 1 TÓE DEN N GEN nis van een instituut als de B.V.L. en de Burgerwacht. Het is gemakkelijk, om zich daarbij te laten inschrijven, maar deze mannen zijn het, die de eerste moorde- naarsstooten moeten opvangen, Wij bou wen op U. Gij'moet de wacht ouhden bij en rond et Oranjebuis. Wij betuigen trouw aan Oranje. Maar dit moet ook beteekenen: trouw aan het verbond, van den Vader des Vaderlands met den Potentaat der Potentaten. Op de knieën voor God! D'e toekomst is aan Hem! Een buitengewoon krachtig applaus viel dezen volksredenaar ten deel. Nadat was gepauzeerd, werd de avond verder gevuld met enkele Oranje- en le- gerfilms. Ter afwisseling werden tal van vader- landsche liederen gezongen. D'e uitstekend geslaagde avond was be gonnen en werd besloten met het zingen van een tweetal coupletten van het Wil helmus. Driewegen. Als adviseur voor het afge ven van vergunningen inzake de Vogel- wet 1936 is benoemd de heer J. Steketee alhier. Oudelande. Op initiatief van het be stuur van het Groene Kruis werd een verbandcursus geopend onder leiding van dr Folmer te Driewegen. Er bestaat veel animo voor dezen cursus, zoodat deze in twee afdeelingen moest gesplitst, een voor mannelijke met 25 en een voor vrouwe lijke met 18 personen. Eilewoudsdijk. In het afgel'oopen jaar zijn 2.428.790 kg. aardappelen op de weeg brug alhier gewogen. Dit getal is in vergelijking met vorige jaren zeer groot. ville, zacht, beschaafd en verfijnd had hij een innemenden, interessanten gezel, die zijn verbeelding uren lang kon bezig hou den met verhalen over vreemde landen. En in baby Nannie had hij eerst iets, dat hij kon verwennen; later een speel genoot, metgezel en vriendin en eindelijk de koningin van zijn hart. Hij' beweerde altijd, dat hij haar had lief gekregen toen ze tien jaar oud was en zeker is het, dat hij, voor ze vijftien jaar oud was, zijn lief de aan Nannie's moeder bekend had en haar verlof 'had gevraagd er met Nannie zelf over te spreken. Natuurlijk weigerde mevrouw Golville dit beslist; en terwijl ze hem eerlijk vertelde, dat ze hem graag als echtgenoot voor haar kind zou heb ben, dwong ze hem de belofte af, dat hij zijn gevoelens in geen geval aan Nannie bekend zou maken voor ze zeventien jaar was. Een jaar voor dien tij'd was aange broken werd de goede, zachte moeder van haar kinderen weggenomen en Nannie bleef alleen achter met de zorg voor zich zelf, haar invaliden vader, die als gebro ken scheen door den slag, en haar jon gere broertjes en zusjes. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 5