EERSTE BLAD Hst ontgaan van belastin gen door middel van N.V.'s De gebeurtenissen in Duitschland. Spiritus theelichtje MAANDAG 7 FEBR. 1938 52c JAARGANG - No. 109 Binnenland. Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over de begrooting van Sociale Zaken. De Eerste Kamer over de postbegrooting. Buitenland. De gebeurtenissen in Duitschland. Engelsche en Amerikaansche nota's aan Japan. Nota van Engeland aan Franco. Succes der Spaansche opstandelingen. Verbruik: slechts één vijfde cent per uur met Von Fritsch aan 't hoofd, behoorden tot een geheime organisatie, die ernaar streefde den tweeden zoon van den kroon prins op den troon te plaatsen. Tegen het einde van Januari hing al dus een sfeer van groote spanning in Ber lijn en deed het gerucht de ronde, dat Himmler zou overgaan tot arrestatie van een zeker aantal generaals der rijksweer. Toen besloot Von Fritsch, die monar chistisch gezind is, stoutmoedig op te treden. Hij riep een zeker aantal gene raals in zijn 'huis bijeen om met hen een plan van verzet op te stellen. Op 28 Ja nuari, des morgens, bezette een compag nie rijiksweer het paleis, dat in de Wil- helmstrasse staat op nummer 64, vlak bij de kanselarij. Tegelijkertijd werden er op sommige strategische punten der hoofd stad schikkingen getroffen om een optre den van de Gestapo te beletten. De beide dagen van 28 en 29 Januari verliepen te Berlijn in angstige spanning. Een vrij groot aantal bekende persoonlijk heden, die min of meer bij het complot betrokken waren verliet overhaast de hoofdstad. In den avond van 29 Januari vernam men, dat Hitier het ontslag van Von Blomberg, dat door de rijksweer ge- eischt was, had onderteekend, alsmede dat van Von Fritsch, die schuldig was aan ernstige overtreding der discipline. Von Fritsch, die den volgenden dag van zijn ontslag op de hoogte gebracht werd, gaf te verstaan, dat hij niet van plan was zich te onderwerpen. Op 31 Januari begon generaal Keitel zijn besprekingen met Hitier. Deze be sprekingen werden in den loop der vol gende dagen voortgezet. De rijksweer ging er mee accoord, dat de „royalistische groep" verwijderd werd en kreeg in ruil inwilliging van haar eischen: in de eer ste plaats 'haar volledige autonomie en vervanging van Von Blomberg door Kei tel. Geen enkele tusschenpersoon werd er tusschen hem en Hitier toegestaan. De pogingen van Göring en Himmler om zich meester te maken van het ministe rie van Oorlog, waren verijdeld. Tenslotte ruimde Hitier de rijksweer een plaats in bij het toezicht op de bui- tenlandsche politiek, door haar drie zetels te geven in de Geheime Raad, die geroe pen zal zijn alle belangrijke beslissingen te nemen over de buitenlandsche politiek. De wijzigingen in de Duitsche regeering hebben bij de Chineezen groote bezorgd heid gewekt. Zij vreezen, dat de reactie voor China on gunstig zal zijn met het oog op de Chineesoh-Ja- pansche vijandelijkheden. Men verklaart, dat Van Ribbentrop de leidende geest is van het anti-komintern- pact, terwijl Von Neurath niet alleen sympathiek tegenover China stond, doch oo actieve wijze heeft geprobeerd het con flict te regelen. Ook Von Blomberg stond sympathiek tegenover China. NIEUWE SLAG BIJ TERUEL. Generaal Franco meldt een belangrijk succes in den sector van T'eruel. In den sector van Alfambra zijn wij, aldus het bericht, twaalf kilometer opge rukt. In den middensector bedroeg de ter reinwinst tien en in den Zuidelijken sec tor acht kilometer. Zestien dorpen en een veertigtal vijandelijke stellingen vielen in onze handen. Het front der regeerings- troepen is op verscheidene plaatsen door broken. D'e strijdkrachten van Franco zouden er in geslaagd zijn de linies der regee- ringstroepen in den sector van Teruel over een frondbreedte van 40 K.M. te doorbreken. De regeering' te Barcelona geeft den te genslag toe. Het ministerie van landsverdediging deelt mede, dat de vijand er na een hevi- gen strijd in geslaagd is, Pancrudo te be zetten. Ook Sierra Alcorcon wisten de op standelingen ten koste van zware ver liezen te bezetten. Uitgave: N. V. Uitgevers Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon XI Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J, J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsprijs #2.50 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlisslngen f 0,20 Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden medcdeelingen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen. „Ook thans spreekt de minister weer van maatregelen tegen het ontgaan van de belastingen naar het inkomen door middel van naamlooze vennootschappen, doch het voorbeeld, dat de minister geeft bewijst opnieuw, dat het ontgaan van be lastingen een begrip is, dat voor den fis cus een geheel anderen inhoud heeft dan voor den normalen belastingbetaler. Het voorbeeld vergelijkt de aanslagen van twee personen, waarvan de een uit een op eigen naam uitgeoefend bedrijf f 20.000 inkomen trekt, waarvan hij f 10.000 be spaart, terwijl de andere eenig aandeel houder is van een naamlooze vennoot schap, die eenzelfde winst maakt van f20.000, doch daarvan slechts f 10.000 in den vorm van directeurssalaris uit keert. Indien de provincie het maximum van 40 opcenten op de inkomstenbelas ting heft en de gemeente het maximum van 75 opcenten op de gemeentefondsbe lasting, de gemeente in de le 'klasse der gemeentefondsbelasting is ingedeeld en beide belastingplichtigen gehuwd zijn, doch geen kinderen hebben, zal de eerst bedoelde persoon betalen aan inkomsten belasting en gemeentefondsbelasting (bei de met opcenten) totaal f 3495 en de twee de slechts f 1329,96. Deze cijfers schijnen wel zeer overtui gend, doch zijn het inderdaad niet. Als het rekensommetje zoo eenvoudig was, waren reeds lang alle zaken op eigen naam in N. V.'s omgezet. Maar de N. V. is meestal heel wat duurder uit dan de niet in een N. V. ondergebrachte zaak. Men lette b.v. op de registratiekosten, die voor de oprichting der N. V. zijn betaald. S'elt men het kapitaal der bovengenoem de N. V. op f300.000, dan is daarvoor toch ook f 7500 aan registratie betaald. Bovendien mag de vergelijking niet beperkt worden tot een jaar, maar zoü, om eenig inzicht te geven, over een groot aantal jaren moeten worden voort gezet, dus ook over jaren, waarin de N. v. verliest en tóch liet directeurssalaris moet betalen, waarvan de directeur dan toch ook inkomstenbelasting enz. moet betalen, terwijl de ander, die zijn zaak °P eigen naam drijft, dan vrij is van de betaling van inkomstenbelasting enz. Het zou werkelijk geen moeite kosten, tientallen voorbeelden te geven, die aan tonen, dat zeer dikwijls van winst uit 1 s méér belasting betaald wordt dan van de winst uit zaken, die op eigen naam worden gedreven. Dit volgt immers in het algemeen reeds uit de dividend- tantièmebelasting? Ten slotte mag er nog wel even op ge wezen worden, dat het voorbeeld, door den minister gegeven, uiterst zelden zal voorkomen, en het geen moeite zal kos- en met de wet op de richtige heffing P gmgen tot belastingontduiking te voor- "°men, hetgeen ieder bona fide zaken- Paan zal toejuichen. Zou het geen tijd worden, dat de fis- s er eens rekening mee gaat houden, «at het 'hoofdzakelijk de N. V.'s zijn, die ff. or Pitbreiding van bedrijven en het be- Tai?. Pieirwe zaken de meest effec- rlat'0 ~fstr^6rs der werkloosheid zijn en iedere poging om haar reserves voor J' scu® geheel of gedeeltelijk ontijdig P e eischen, de werkverruiming in hoo- mate zou belemmeren? 0 °,enef1.in£ van werkgelegenheid is voor 1 -int meest brandende vraagstuk. ®en, nimmer vergeten, dat juist d" rves der N. V.'s voor de oplossing van Zjjn„ vraag-stuk van het grootste belang ui Pu6 Cr^ek in de ruimte lijkt ons wei nig klemmend. Z. K. H. Prins Bernhard met H. K.H. Prinses Beatrix in statiekleed. Dit statiekleed werd voor de tweede maal ge bruikt voor het toonen van een Prinses bij het opmaken van de acte en werd nu voor de zevende maal gedragen. Als. vaststaand kan wel worden aange nomen, dat tal van z.g. naamlooze ven- nootsohappen zijn opgericht om aan den greep van den fiscus te ontkomen. En uit het feit, dat men er gaarne de registratiekosten voor over heeft alsmede de kans dat belasting moet worden be taald als geen winst werd behaald, mag worden geconcludeerd, dat bet wel dege lijk de moeite loont. Bestrijding van dit euvel is volstrekt geen bewijs van mindere waardeering van de beteekenis van naamlooze ven nootschappen. ITALIë JUICHT. De eerste zitting van Hitler's geheime raad. Terwijl men in „politieke kringen" van nagenoeg alle landen zint over'de diepere beteekenis van de geweldige mutaties die zich in bet derde rijk Vrijdag voltrokken en, niet zonder bezorgdheid, gist naar de mogelijke consequenties ervan op het ge bied der buitenlandsche politiek, nu „Hit ler's macht onbeperkt is", blijkt Italië's pers een en al instemming met de totali taire machtsconcentratie in banden van den Fuehrer. Alle bladen zien daarin een geweldige versterking van de Duitsche macht en dus van de as Rome-Berlijn. Naar Stefani meldt, heeft Mussolini aan Hitier het volgende telegram gezonden: „In mijn hoedanigheid van minister van Italië's gewapende macht en ook per soonlijk wensch ik uiting te geven aan mijn voldoening en aan die van het Ita- iiaansche volk over het feit, dat Uwe Ex cellentie zich belast heeft met het opper commando, van de geheele gewapende macht van het rijk. Ik beschouw deze maatregel als te zijn bestemd om de kameraadschappelijke be trekkingen tusschen onze gewapende machten en onze regeeringsvormen te ver sterken. Mijn hartelijke gelukwenschen." De duce beeft ook telegrafische geluk wenschen gezonden aan Goering, Von Ribbentrop en Von Neurath. De Fuehrer en rijkskanselier zond een danktelegram, waarin het o.m. heet: „Ik zal het ook in de toekomst als mijn taak beschouwen, de politieke en cultureele be trekkingen, die tusschen Duitschland en Italië thans reeds bestaan, verder uit te breiden en te consolideeren en aldus de handhaving van den vrede en van de cul tuur der wereld te dienen." Het Duitsche kabinet is Zaterdagavond bijeengekomen, om kennis te nemen van een boodschap van Hitier. Het kabinet gaf uiting aan zijn groote voldoening over de door de jongste be sluiten van den Fuehrer bereikte concen tratie en versterking der politieke, mili taire en economische krachten des rijks, De omivang van de in het o p-> perbevel van het Duitsche le ger doorgevoerde reorgani satie, blijkt ook uit het feit, dat 49 generaals, onder wie 20 hoof dgeneraals door de wijzi- gingen worden getroffen en dat 14 generaals, buiten von Blomberg en von Fritsch, bun pensioen hebben gekregen. Geruchten tegengesproken. De diplomatieke redacteur van de „F'vening Standard" meldt, dat generaal von Fritsch door Himmler, het hoofd der Duitsche politie, ervan beschuldigd werd, op het gebied der buitenlandsche politiek te intigreeren en in het bijzonder eigen machtig niet-officieele relaties met de Fransche legerleiders te hebben. Hij zou door middel van vertrouwens lieden met Daladier in verbinding hebben gestaan. Het Duitsche Nieuwsbureau seint nog maals, dat alle geruchten rond de demis sie van v. Fritsch ongegrond zijn. Zij' be rusten op even groote fantasie als de ge ruchten over een voorgenomen staats greep van sommige kringen. Er wordt aan herinnerd, dat Freiherr von Fritsch reeds sinds geruimen tijd zie kelijk is en dat bij om die reden, zooals ook in de dankbetuiging van Hitier aan den generaal wordt vermeld, onlangs een vrij langdurig verlof in het buitenland heeft genoten, hetwelk hem echter niet het gewenschte herstel van gezondheid heeft opgeleverd. „Het neerleggen van zijn i verantwoordelijke taak vindt ook in dit feit zijn oorzaak". Alles is dus „heel gewoon". Wie ge looft dat? Wat is er gebeurd? In een telegram uit Bazel geeft „Le Temps" het volgende sensationeele relaas van de ontwikkeling der crisis, die Vrij dagavond te Berlijn tot ontknooping is gekomen. Vóór do opstelling van de pro gramrede, die Hitier op 30 Januari zou uitspreken, ging hij, zooals ieder jaar ge bruikelijk is, over tot het inwinnen van raad. Tijdens deze besprekingen diende de rijksweer verscheidene verzoeken in. Zij eisobte het aftreden van Von Blomberg. Voorts oefende zij critiek uit op de Duit sche buitenlandsche politiek. Zij sprak zich uit tegen te nauwe samenwerking met Italië, tegen de inmenging in Spanje, tegen samenwerking met Japan, en be pleitte een toenadering tot Londen, een ontspanning tusschen Berlijn en Parijs en vooral een ontspanning gevolgd door een toenadering tot Moscou. De zware industrie en de grootgrond bezitters, die eveneerts werden geraad pleegd, oefenden critiek uit op bet vier jarenplan van Göring. Hitier hoorde deze klachten aan zonder een standpunt te bepalen. De atmosfeer was echter vrij ge laden. Op dit oogenblik kwam Himmler tus- schenbeide. Hij overhandigde Hitier een dossier, waarin vastgesteld werd, dat een zeker aantal generaals van de rijksweer, Uit de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer inzake de begrooting van Financiën blijkt, dat maatregelen over wogen worden tegen bet ontgaan van de belastingen naar het inkpmen door mid del van naamlooze vennootschappen. Reeds vroeger zijn pogingen in deze richting ondernomen. In 1934 werd een wetsontwerp inge diend, dat hierop neer kwam, dat de aan deelhouders in de z.g. besloten vennoot schappen, eenvoudig werden aangeslagen naar hun fictieve aandeel in de winst der N. V. Hoewel de Minister nadrukkelijk ver klaart, dat hij niet in deze richting wenscht te gaan, maar dat eenvoudig in overweging zijn maatregelen tegen bet ontgaan van de belastingen naar het in komen door middel van naamlooze ven nootschappen, heeft „een deskundig me dewerker" van het „Alg. Handelsblad" toch niets dan critiek.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1